Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Komolyzenei ajánló

Sosztakovics
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 389
Csatlakozott: 2023.05.31., szer. 22:16
Értékelés: 223
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: Sosztakovics »

juliush írta:
2024.04.07., vas. 20:43
Sosztakovics írta:
2024.04.07., vas. 20:28
...Unalmas, lapos, mindenki az kivétel nélkül. Nem véletlen, hogy a nemzetközi komolyzenei élet nem vette szárnya alá ezt a kiadványt...
Nos, nem vagyunk egyformák, nekem nagyon tetszik. Azért voltak más hangok is a nemzetközi komolyzenei életben a lemezt illetően...
https://www.susantomes.com/cd-reviews/
Az a baj ezekkel az ajánló oldalakkal, hogy vagy elvtelenül fényeznek, vagy elvtelenül lehúznak. A szakmai korrektséget a szakma valódi képviselőitől lehet megkapni, olyanoktól, akik már sokszorosan bizonyítottak a világ színpadain, viszont őket meg senki nem kérdezi. Fantasztikusan nagy előnye van annak, aki beszélő viszonyban ezekkel a muzsikusokkal. Ők tényleg meg tudják mondani, hogy kit és mit érdemes hallgatni. Gondolj bele! Ez olyan, mintha spagettiszószt akarnál venni egy német szupermarketban. Egy teljes soron öt polcon csak azt kínálnak. Na, melyik legyen? De ha ott van melletted Marco Pierre White, akkor levesz neked egyet, és az lesz az igazi. A többit meg egye, aki akarja!

Avatar
chord_
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 406
Csatlakozott: 2020.05.28., csüt. 17:29
Értékelés: 552

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord_ »

Az egyik legrondább borító, amivel valaha találkoztam.
Blog: Komoly Zenei Ajánló
Heed Thesis Delta - Gustard A26 - Heed Nexus - Spendor SP1 - Radnai kábelek

Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2666
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3347

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: juliush »

Én most ezt szereztem be a hozsannázós posztok hatására. Úgy hallom, Schmelzer csapatával ugyanabba az üregbe ereszkedett, mint Pérés, csak jóval mélyebbre. Persze lehet, hogy valaki csak a fejét fogja majd ennyi sületlenséget olvasván!
Még nem tudom, hogy tetszik-e, de végül is a kávét se szerettem évtizedekig, most meg el sem tudnám képzelni a napomat nélküle. :D A borító passzol is ehhez a gondolathoz, mintha Jackson Pollock "kávélöttyintős" korszakából származna! ;)
(PS: jól szól)
cover.jpg
cover.jpg (252.3 KiB) Megtekintve 400 alkalommal
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Avatar
chord_
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 406
Csatlakozott: 2020.05.28., csüt. 17:29
Értékelés: 552

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord_ »

Most úgy jártam, hogy egyetlen darab vezeték, konkrétan egy digitális összekötő kábel miatt, elkezdtem úgy igazából hallgatni a Graindelavoix lemezeket. Hogy gyönyörködöm a hangzásban. Amit gondoltam eleddig, hogy azért nem túl jó felvételek, és hogy kissé kiabálósak, - tévedtem.

Itt ez a Ciprióta Vesperások lemez, ez egyszerűen fantasztikus.
Van itt valami finom egyenesség, őszinteség, meg persze kellő extravagancia a szemöldökfelrántáshoz. Nagyon magas szintű éneklés-tudás, és kimondottan komoly 'vezetettség', ez nagyon hallatszik most.
Szóval, csak bátran.


youtu.be/uct5qKAyHts
Blog: Komoly Zenei Ajánló
Heed Thesis Delta - Gustard A26 - Heed Nexus - Spendor SP1 - Radnai kábelek

Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2666
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3347

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: juliush »

Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Sosztakovics
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 389
Csatlakozott: 2023.05.31., szer. 22:16
Értékelés: 223
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: Sosztakovics »


Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2666
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3347

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: juliush »

Sosztakovics írta:
2024.04.07., vas. 20:28
...Unalmas, lapos, mindenki az kivétel nélkül. Nem véletlen, hogy a nemzetközi komolyzenei élet nem vette szárnya alá ezt a kiadványt...
Nos, nem vagyunk egyformák, nekem nagyon tetszik. Azért voltak más hangok is a nemzetközi komolyzenei életben a lemezt illetően...
https://www.susantomes.com/cd-reviews/
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Sosztakovics
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 389
Csatlakozott: 2023.05.31., szer. 22:16
Értékelés: 223
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: Sosztakovics »

Hát nem tudom. A kamaraverzió jobb lenne, mint a a zenekari? Az átirat oka érthető. W.A. Mozart szerette volna, ha a művét minél többet játsszák. Kis apparátussal ez könnyebben kivitelezhető. Beethoven is írt át szimfóniát fúvóshetesre, de ő legalább megcserélte a szólamokat, így aki hallgatta, azon kapta magát, hogy a fuvola helyett az oboa szól, a fagott helyett pedig a klarinét stb, stb. Ennél a hivatkozott tételnél semmi ilyen ötletességet nem hallok. A hangzás sovány, de ez érthető is, sz@rból nem lehet várat építeni. Csak hát a kíséret hogyanja ugyebár! Ha nincs zongora, kinyitják a szájukat, ha van, lapítanak. Ebben semmi ötletesség és merészség sincs. Arról nem beszélve, hogy a zenekarnak nem az a feladata egy versenyműnél, hogy illedelmesen felvezesse a szólókat, majd elmenjenek az épület mögé dekkelni. Ezen már régen túl kellett volna lépniük vonósainknak. Tudom, ismét jön majd a csék-von-do, hogy rosszul látom a dolgot, meg nem is érthetek ehhez, de akkor sem mondhatom erre az előadásra azt, hogy jó lenne. Mert nem jó. Unalmas, lapos, mindenki az kivétel nélkül. Nem véletlen, hogy a nemzetközi komolyzenei élet nem vette szárnya alá ezt a kiadványt. Hangsúlyozom, a kiadványról beszélek és nem a hallgatójáról. Amúgy a zene, a szerzemény kitűnő.

Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2666
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3347

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: juliush »

Másik friss szerzeményem, amelybe beleszerelmesedtem, az alábbi lemez. Mozart korai zongoraversenyei kamaraköntösbe bújtatva, a zenekari kíséretet praktikusan egy nagybőgővel kiegészített vonósnégyes helyettesíti. Vagyis a "Pisztrángötös" csapata egy plussz hegedűvel, ha úgy tetszik.
Amint korábban írtam, kezd az ízlésem a kamarazene felé tolódni és ez a lemez csak megerősít ebben, ezek a verziók legalábbis partiban vannak a zenekari változatokkal...sőt! És az a hangminőség!!!! Demólemez a javából, a bőgőnek köszönhetően "pincétől a plafonig", ha tudja a rendszered!

youtu.be/sFLoOjAsUjg
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Sosztakovics
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 389
Csatlakozott: 2023.05.31., szer. 22:16
Értékelés: 223
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: Sosztakovics »


Sosztakovics
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 389
Csatlakozott: 2023.05.31., szer. 22:16
Értékelés: 223
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: Sosztakovics »

juliush írta:
2024.04.06., szomb. 19:07
Sosztakovics írta:
2024.04.06., szomb. 18:00
Johannes Brahms - Symphony No. 1 in C minor, Op. 68…
Kíváncsi vagyok, mit szólsz ehhez! :D

youtu.be/643fLY7Xp2k
Nem az én világom. Nagyon nyers.

Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2666
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3347

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: juliush »

Egyébként láttátok már a "Pescodd Time" új kiadásának a borítóját?
Cover.jpg
36_1_10.gif
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2666
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3347

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: juliush »

Sosztakovics írta:
2024.04.06., szomb. 18:00
Johannes Brahms - Symphony No. 1 in C minor, Op. 68…
Kíváncsi vagyok, mit szólsz ehhez! :D

youtu.be/643fLY7Xp2k
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6945
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4677
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Mit ajánljunk a csecseneknek?
https://telex.hu/kulfold/2024/04/06/cse ... rs-zeneket
a 41 millió afganisztáninak már semmit sem érdemes ajánlani: https://index.hu/kulfold/2023/07/31/afg ... s-zeneles/
:ohnoohnoohno:

Sosztakovics
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 389
Csatlakozott: 2023.05.31., szer. 22:16
Értékelés: 223
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: Sosztakovics »

Johannes Brahms - Symphony No. 1 in C minor, Op. 68
Munich Philharmonic Orchestra conducted by Sergiu Celibidache
Live recording: 21 January 1987, Philharmonie am Gasteig, München

A 2. tételben elvész a karmester és a zenekar között a kémia. Celibidache annyira lassúra veszi a tétel egyes részeit, ami egyszerűen teljesen szembemegy a szokásrenddel. Egy zenekari zenész ilyenkor nagyon kínlódik, és van, hogy nem is sikerül megvalósítania a karmester kérését. Az oboista is hajtaná a tempót, de ő még beadja a derekát, viszont a klarinétos már nem alkuszik. Furcsa és bizarr jelenet ez. És szomorú is. Egy ekkora karmester és így benézzen egy tételt! Nem ment neki aznap. Van egy elég ronda belemordulása is az egyik forte részben. A felvétel minősége sem valami nagy szám. Maradok továbbra is Karajannál.


youtu.be/ARqbesaWYeg

Sosztakovics
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 389
Csatlakozott: 2023.05.31., szer. 22:16
Értékelés: 223
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: Sosztakovics »

Hát igen, eléggé tömbösre és merevre sikeredett ez a Byrd. Tűket szúrkál az agyamba.

Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2666
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3347

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: juliush »

Leonhardt bő 10 évvel korábban még itt tartott Byrd tekintetében:

youtu.be/iPdD0gtM58c

(Bár nem vagyok benne biztos, hogy ez nem a 67-es Telefunken lemezének az újrahasznosítása!)
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Sosztakovics
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 389
Csatlakozott: 2023.05.31., szer. 22:16
Értékelés: 223
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: Sosztakovics »

Na most fény derült a zenehallgatási szokásomra. Az albumoknál a legritkább esetben nézem meg a szerzőket és a műsort. Ennek az az oka, hogy nem szeretem, ha bármi is befolyásol az értékítéletemben. Ezt a Byrd lemezt sokáig abban a hitben hallgattam, hogy kizárólag Byrd szerzeményei vannak rajta. Nagy törést nem vettem észre a stílusban, inkább a hangszerek váltakozása volt izgalmas. Egyszer virginál, egyszer csembaló. Hát volt meglepetés miután megnéztem a kísérőfüzetet! Nekem arra az In nomine MB9-re sajnos teljesen ráégett Byrd neve, de elismerem, tényleg Bull írta. Egy Ki-nyer-ma versenyen tutira elvéreznék, pedig sok dallam van a fülemben. Ez van.

A semmiből jött alatt azt értem, hogy a megformálás, Cuiller előadásmódja előzmények nélküli. Nagyjából mindenki Leonhardt köpönyegéből bújt elő, sok lemeze van, nagyon benne volt J.S Bach kantátáinak leporolásában is, mégis sokan nekifutottak utána ennek a nagyszabású projektnek. Őszintén szólva engem sem győzött meg vele, legkevésbé a komplett csembalóverseny sorozata. Ismerem Leonhardt Byrd lemezét, anno még tetszett is. De Cuiller annyival frissebb és hajlékonyabb hozzá képest, hogy utána nehéz Leonhardt felvételeit hallgatni.


youtu.be/9OvJfUEbPiE

Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2666
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3347

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: juliush »

Sosztakovics írta:
2024.04.06., szomb. 09:17
Cuiller itt nagyon magasra tette a lécet, és ez pont az a szegmens, amelyhez alig mernek nyúlni az előadók. Ezektől a szerzőktől jóformán nincs hallgatható előadás. Aztán Cuiller kijött ezzel az albummal a semmiből és vitt mindent. Nekünk, magyaroknak különösen jót tenne Byrd műveinek ismerete, mert még véletlenül sem az ötfokú hangsorra épülnek. Ettől annyira érdekesek és egzotikusak.
Ez pedig az én kedvencem. Innen érthető meg igazán, hogy miért nézték el neki a katolicizmust.
A hivatkozott mű éppen nem William Byrd, hanem John Bull Musica Britannica sorozatának tagja, rajta van az alább ajánlott Hantai Bull lemezen is.
Valójában Cuiller nem a semmiből jött, Hantai Bull lemeze, vagy épp Bob van Asperen bő egy évtizeddel megelőzte, de szerintem Byrd előadás is született előtte, pl. Gustav Leonhardt ujjai alatt.
Egyébként csembaló novícius füleimnek éppen Cuiller tűnik picit túl pedánsnak a Hantai lemez után, számomra az utóbbi izgalmasabb, szó szerint a kanapé szélére szögezett pár darabban, de ez szigorúan szubjektív vélemény. Most épp ez a kedvenc csembaló lemezem. :D
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Sosztakovics
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 389
Csatlakozott: 2023.05.31., szer. 22:16
Értékelés: 223
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: Sosztakovics »

Cuiller itt nagyon magasra tette a lécet, és ez pont az a szegmens, amelyhez alig mernek nyúlni az előadók. Ezektől a szerzőktől jóformán nincs hallgatható előadás. Aztán Cuiller kijött ezzel az albummal a semmiből és vitt mindent. Nekünk, magyaroknak különösen jót tenne Byrd műveinek ismerete, mert még véletlenül sem az ötfokú hangsorra épülnek. Ettől annyira érdekesek és egzotikusak.

Ez pedig az én kedvencem. Innen érthető meg igazán, hogy miért nézték el neki a katolicizmust.


youtu.be/9NvlQ3UgVTI

Avatar
chord_
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 406
Csatlakozott: 2020.05.28., csüt. 17:29
Értékelés: 552

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord_ »

Akit még jobban érdekel ez a felvétel,

https://komolyzeneiajanlo.blogspot.com/ ... eneje.html
Blog: Komoly Zenei Ajánló
Heed Thesis Delta - Gustard A26 - Heed Nexus - Spendor SP1 - Radnai kábelek

Avatar
chord_
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 406
Csatlakozott: 2020.05.28., csüt. 17:29
Értékelés: 552

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord_ »

Sosztakovics írta:
2024.04.05., pén. 20:58
Minden idők egyik legjobb komolyzenei lemezéről:


youtu.be/wtwMcRApjl8
Azért, ettől az érzékenyebb lelkű kollégák visszariadhatnak; vagy óvatosan megkérdezhetik, hogy ha ilyen a legjobb régi-billentyűs lemez, akkor a többi vajon milyen...?
Jómagam, megvallom, ezt a track-et diszkréten kihagyom. Induló-féléből inkább legyen egy f@sza rezes zenekar, tamburmajorral, élőben, az tetszene, nem ez a kissé csapkodós nemtudoménmi vadászos cucc.

Szóval, ettől a lemez tényleg nagyon jó, és tényleg az egyik legjobb, de mondjuk én a 7. track-et mutatnám, a 'Pavana Dolorosa', ahol, a másfeledik percnél valami olyan szépség-szétáradás van, és olyan hangszerhang, hogy ezért a pár pillanatért érdemes a hifis útvesztőben vergődni..


youtu.be/DQ6vwKLAhVo
Blog: Komoly Zenei Ajánló
Heed Thesis Delta - Gustard A26 - Heed Nexus - Spendor SP1 - Radnai kábelek

Sosztakovics
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 389
Csatlakozott: 2023.05.31., szer. 22:16
Értékelés: 223
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: Sosztakovics »

A zsűri beszélget:

- Micsoda? Hyperion Knight is indul a versenyen? Ez csak valami elírás lehet.
- Mi hívtuk meg, hogy emelje a rendezvény fényét.
- És igent mondott?
- Csodálkoztunk is egy kicsit.
- A többi jelentkező nem fagyott le a hírtől?
- Bizonyára megilletődtek. Gondolom. De legalább az esélytelenek nyugalmával indulnak. Meg aztán ők sem láthatják, hallhatják ezt a palit mindennap. Ahhoz nagyon messzire kell utazni. Most legalább házhoz jön. Ingyen beülhetnek a hátsó sorokba, csorgathatják a nyálukat és még pénzükbe sem kerül.
- Nem zártkörű a meghallgatás? Én azt hittem, csak mi lehetünk bent a teremben...
- Megőrűltél? Őt nem lehet zsűrizni. Mi biztosan alkalmatlanok vagyunk erre a feladatra.
- Bárcsak Pollini itt lenne! Az ő brilliáns technikájával nem lehetett birokra kelni....
- Knight van olyan jó mint Pollini. Ha nem ügyesebb!
- Neeee! És mit fog játszani?
- Tessék a műsor:

1. Piano Sonata No. 3 in B Minor, Op. 58 - I. Allegro maestoso - 09:16
2. Piano Sonata No. 3 in B Minor, Op. 58 - II. Scherzo: Molto vivace - 02:44
3. Piano Sonata No. 3 in B Minor, Op. 58 - III. Largo - 07:57
4. Piano Sonata No. 3 in B Minor, Op. 58 - IV. Finale: Presto, non tanto - 05:06
5. Ballade No. 4 in F Minor, Op. 52 - 11:33
6. Polonaise No. 5 in F-Sharp Minor, Op. 44 - 11:40

- Nehezebbeket már nem is választhatott volna.
- Ő így szeret élni. Veszélyesen.
- Mikor kezd?
- Öt perc múlva.
- Menjünk, csináljunk egy szelfit vele!
- Én inkább innen távolról nézném. Nekem már ez is egy életre szóló élmény.


youtu.be/Mt5VWiTJs7M

Sosztakovics
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 389
Csatlakozott: 2023.05.31., szer. 22:16
Értékelés: 223
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: Sosztakovics »

Minden idők egyik legjobb komolyzenei lemezéről:


youtu.be/wtwMcRApjl8

Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2666
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3347

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: juliush »

Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Válasz küldése

Vissza: “Zene, amit hallgatunk”