Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Komolyzenei ajánló

Online
Avatar
PgSpa
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 774
Csatlakozott: 2017.07.02., vas. 18:21
Értékelés: 334
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: PgSpa »

A Muzsikáló reggelben már mutattak egy részletet, sokaknál ki is csapta a biztosítékot.
Nekem tetszik, egy kicsit L'Arpeggiata utánérzés, de a "Klasszikusok popritmusban"
helyett jobban népszerűsíti a klasszikus zenét/régizenét.

Online
Avatar
alto
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4123
Csatlakozott: 2007.08.09., csüt. 17:47
Értékelés: 2480
Kapcsolat:

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: alto »

Megjelent a Lautten Compagney új albuma New Vivaldi címmel.
Nem biztos, hogy mindenki így szereti Vivaldit hallgatni, de szerintem zseniális.


youtu.be/vHOExVYorOM
BARTIMEX AUDIO Honlap
Főrendszer Forrás: SynologyDS713+ -Linn Majik DS DAC-fejhallgató erősítő: Antelope Audio Zodiac+ Előerősítő: Music First Audio Classic Copper Erősítő: Trafomatic Audio Experience Two Hangfal: WLM Lyra MKII Signature IC kábelek: Audioquest Columbia Hangfal kábel: Furutech u-2T Tápellátás: Trafomatic Audio Classic Power Fejhallgató: Beyerdynamic T 1
Kisrendszer Forrás: XTZ CD-100 Erősítő: XTZ Class A100-D3 Hangfal: XTZ 99.38 IC kábel: XTZ interkonnektHangfalkábel: Neotech KS-11275

Online
Avatar
alto
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4123
Csatlakozott: 2007.08.09., csüt. 17:47
Értékelés: 2480
Kapcsolat:

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: alto »

Megjelent Vikingur Ólafsson új albuma a From Afar.


youtu.be/MQqUtoB9MZ8



Tegnap este végig hallgattam, a tőle megszokott magas színvonalú, varázslatos zene.
A dupla album első CD-jén koncertzongorán játszik, a másodikon pianínón, de pontról pontra ugyanazt a műsort, izgalmas lehetőséget teremtve az előadott művek két különböző hangzásvilágban való összehasonlítására. Bach, Mozart, Schumann, Brahms és Bartók művei mellett izlandi és magyar népdalok, Thomas Adès ősbemutatója, Ólafsson saját átiratai, valamint példaképének, a 96 éves Kurtág György által komponált, egymáshoz kapcsolódó darabok is helyet kaptak a lemezen. A művek sorrendje nem véletlenszerű, hanem ahogy a korábbi kiadványain már megszokhattuk, egy nagyon is tudatos koncepció mentén követik egymást, hasonlatosan a 70-es évek progresszív rock együtteseinek koncepció albumaihoz.
Nekem egy személyes meglepetéssel is szolgált a lemez, eddig nem is tudtam hogy szeretem Kurtágot! :D
Ajánlom minden komolyzene kedvelőnek meghallgatásra.
BARTIMEX AUDIO Honlap
Főrendszer Forrás: SynologyDS713+ -Linn Majik DS DAC-fejhallgató erősítő: Antelope Audio Zodiac+ Előerősítő: Music First Audio Classic Copper Erősítő: Trafomatic Audio Experience Two Hangfal: WLM Lyra MKII Signature IC kábelek: Audioquest Columbia Hangfal kábel: Furutech u-2T Tápellátás: Trafomatic Audio Classic Power Fejhallgató: Beyerdynamic T 1
Kisrendszer Forrás: XTZ CD-100 Erősítő: XTZ Class A100-D3 Hangfal: XTZ 99.38 IC kábel: XTZ interkonnektHangfalkábel: Neotech KS-11275

Online
Avatar
fererencz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1284
Csatlakozott: 2017.07.10., hétf. 10:30
Értékelés: 775
Tartózkodási hely: Kápolna

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: fererencz »

Meglepő módon Amerikából:
https://open.spotify.com/album/7nVvi9xb ... =copy-link
91LGGE9vXbL._SS500_.jpg
91LGGE9vXbL._SS500_.jpg (64.39 KiB) Megtekintve 2629 alkalommal
Elnézést az alpári spotify linkért...
Nem szotkam hibázni.

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: Robici »

Nem szoktam ilyet csinálni, hogy ugyanannak a felvételenek szándékosan több különféle kiadását is megveszem, de ez az egy kivétel. :-) Régebben írtam is cikket a Solti-Ring három létező DECCA-remasteréről, most már nekem is megvan mindhárom. :party:
Ugye a legelső a 80-as évek elejének terméke, aztán James Lock hangmérnök 97-ben újra csinált egy remastert, ezúttal némi számítógépes zajcsökkentéssel, majd végül 2012-ben Philip Siney ezt "feljavítva" csinált egy újat. Bármely DECCA kiadás ezen három remaster valamelyikét használja (a 97-es és a 2012-es többféle változatban megjelent). A neten mindenféle viták mentek régen hogy melyik milyen, most már én is össze tudtam hasonlítani és ahogy az már lenni szokott, vihar egy kanál vízben az egész. A különbség szerintem elenyésző, a 84-es és a 97-es gyakorlatilag megkülönböztethetetlen (nagyon nagy hangerőn halk részeknél hallani főleg a Rajna kincsében hogy a 84-esen több a szalagzaj, de ennyi). A 2012-es viszont picit hangosabbra van masterelve ezért a tudatlan fülnek "jobban hangzik", valamint ami egyértelmű különbség hogy a régebbi remastereken még hallható kisebb zajok (például Solti lábdobogása) itt teljesen ki lettek szűrve. De ez szerintem a régebbieknél se zavaró és nagyon ritka. Illetve elvileg egy editálási hiba ki lett javítva a Rajna kincsében de ezt még nem néztem meg. A dinamikatartomány is apróbb eltérésektől eltekintve változatlan.
Szerintem mindhárom kiadás nagyon jól szól és bármelyikkel boldog lehet lenni. Persze a 2012-es deluxe limitált kiadás azért nagyon ütős, a sok bónuszt máshol nem találni meg.
20220901_165539.jpg
20220901_165539.jpg (219.52 KiB) Megtekintve 2845 alkalommal

Online
Avatar
chord_
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 386
Csatlakozott: 2020.05.28., csüt. 17:29
Értékelés: 539

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: chord_ »

Blog: Komoly Zenei Ajánló
Mark Levinson №512 - Heed Nexus - Spendor SP1 - Radnai kábelek

Avatar
ajkamici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1482
Csatlakozott: 2010.04.07., szer. 16:01
Értékelés: 809
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: ajkamici »


Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4395
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2382

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

Remélem egy kis vidámság belefér :D


youtu.be/CAtxagQG2Xs
Csak a Marantz! :-D

Avatar
Klaca
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1115
Csatlakozott: 2009.05.13., szer. 20:51
Értékelés: 577

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: Klaca »

Egy kis adalék az előzőhöz (a végtelen szomorúság derűsen szivárgó kisugárzása)
https://www.youtube.com/watch?v=7HGLMDI3CkE
(A videót nem lehet beilleszteni, csak a youtube-on nézhető)

Avatar
Klaca
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1115
Csatlakozott: 2009.05.13., szer. 20:51
Értékelés: 577

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: Klaca »

A lemezt biztosan sokan ismerik, de aranyos ez a faszi. Mondjuk a Jacques Loussier-t azt kihagyhatta volna. Akkor már inkább a Daft Punk. (Hallott már valaki egyébként ilyen Sibelius hangfalat?)


youtu.be/ta0Xkw6yj3Q

Online
Avatar
gnagy
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 291
Csatlakozott: 2017.01.15., vas. 18:36
Értékelés: 61
Tartózkodási hely: Csömör

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: gnagy »

Igen, ezt, köszönöm. Csodálatos lemez.
Lea Desandre hangja külön csodálatot érdemel.
Clearaudio Emotion I Audio Note CD 2.1x I Rogue Audio Magnum I Sonus Faber Cremona I ZU Event

Avatar
ajkamici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1482
Csatlakozott: 2010.04.07., szer. 16:01
Értékelés: 809
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: ajkamici »

Ezt akartad volna gondolom a JUPITER t.
Thomas Dunford együttese a Jupiter.
Az Alpha kiadó mögéjük állt , láthatóen nem véletlenül. Itt a VIVALDI / Jupiter / lemezük.
Sztem korszakalkotó amit és ahogyan csinálnak.


youtu.be/Z6iHSVDc18g



youtu.be/EUWb3HplX_A

Online
Avatar
gnagy
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 291
Csatlakozott: 2017.01.15., vas. 18:36
Értékelés: 61
Tartózkodási hely: Csömör

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: gnagy »

Hát ez nem vált be.
Pedig olvasom, hogy hogyan, de nem akar beillesztődni, bocs.
Kénytelenek lesztek kattintani :smile53:

https://www.youtube.com/watch?v=Xl3qHLP ... M9hRH4e65_
Clearaudio Emotion I Audio Note CD 2.1x I Rogue Audio Magnum I Sonus Faber Cremona I ZU Event

Online
Avatar
gnagy
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 291
Csatlakozott: 2017.01.15., vas. 18:36
Értékelés: 61
Tartózkodási hely: Csömör

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: gnagy »

ajkamici írta:
2022.03.02., szer. 10:26
Van egy másik lemez Thomas Dunford al együtt a BARRICADES.
A két srác fog még kellemes meglepetéseket okozni szerintem a klaszzikus,- barokk zene kedvelőinek.


youtu.be/ttFCbprwtQY
Köszönöm a koncertajánlót, ott leszek.
Jean Rondeau hatalmas kedvencem.
És ha már Rondeau és Dunford akkor ezt mindenképpen ajánlom figyelmetekbe. Nekem az egyik legjobb a valaha felvett Vivaldi lemezek közül.

[youtube]Xl3qHLPOqxM&list=PLZyXYjA8RbeC8nehWCbuW5kM9hRH4e65_&index=1[/youtube]
Clearaudio Emotion I Audio Note CD 2.1x I Rogue Audio Magnum I Sonus Faber Cremona I ZU Event

Avatar
ajkamici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1482
Csatlakozott: 2010.04.07., szer. 16:01
Értékelés: 809
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: ajkamici »

Van egy másik lemez Thomas Dunford al együtt a BARRICADES.
A két srác fog még kellemes meglepetéseket okozni szerintem a klaszzikus,- barokk zene kedvelőinek.


youtu.be/ttFCbprwtQY
Csatolmányok
hqdefault.jpg
hqdefault.jpg (30.55 KiB) Megtekintve 3631 alkalommal
ncffba-barricades-preview-m3.jpg
ncffba-barricades-preview-m3.jpg (900.07 KiB) Megtekintve 3631 alkalommal

Online
Avatar
alto
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4123
Csatlakozott: 2007.08.09., csüt. 17:47
Értékelés: 2480
Kapcsolat:

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: alto »

ajkamici írta:
2022.03.01., kedd 14:01
Sziporkázóan tehetséges fiatal csemballista Jean Rondeau. 2022 Április 2.án a Zeneakadémiára is jön egy J.S.Bach Goldberg variációkkal, csemballón..
https://zeneakademia.hu/mindenprogram/2 ... deau-10348

Ezt a lemezt nagyon ajánlom figyelmetekbe , Rameau .:
https://www.jean-rondeau.com/?album=vertigo


youtu.be/KQiBIb_klT8
Ezt eddig csak operaként ismertem:


youtu.be/2sPC8HsXxik
BARTIMEX AUDIO Honlap
Főrendszer Forrás: SynologyDS713+ -Linn Majik DS DAC-fejhallgató erősítő: Antelope Audio Zodiac+ Előerősítő: Music First Audio Classic Copper Erősítő: Trafomatic Audio Experience Two Hangfal: WLM Lyra MKII Signature IC kábelek: Audioquest Columbia Hangfal kábel: Furutech u-2T Tápellátás: Trafomatic Audio Classic Power Fejhallgató: Beyerdynamic T 1
Kisrendszer Forrás: XTZ CD-100 Erősítő: XTZ Class A100-D3 Hangfal: XTZ 99.38 IC kábel: XTZ interkonnektHangfalkábel: Neotech KS-11275

Avatar
ajkamici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1482
Csatlakozott: 2010.04.07., szer. 16:01
Értékelés: 809
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: ajkamici »

Sziporkázóan tehetséges fiatal csemballista Jean Rondeau. 2022 Április 2.án a Zeneakadémiára is jön egy J.S.Bach Goldberg variációkkal, csemballón..
https://zeneakademia.hu/mindenprogram/2 ... deau-10348

Ezt a lemezt nagyon ajánlom figyelmetekbe , Rameau .:
https://www.jean-rondeau.com/?album=vertigo


youtu.be/KQiBIb_klT8

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: Robici »

Az imént érkezett, 106 CD. Azt hiszem egy darabig elleszek vele. :rolleyes:
20220301_125507.jpg
20220301_125507.jpg (477.83 KiB) Megtekintve 3491 alkalommal
20220301_125651.jpg
20220301_125651.jpg (487.84 KiB) Megtekintve 3491 alkalommal
20220301_130200.jpg
20220301_130200.jpg (448.19 KiB) Megtekintve 3491 alkalommal

Online
Avatar
alto
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4123
Csatlakozott: 2007.08.09., csüt. 17:47
Értékelés: 2480
Kapcsolat:

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: alto »


youtu.be/dO32U6Ke09U


Mozart 233 (382d) Köchel jegyzék számú darabja. Érdekessége, hogy eredeti szöveg így indul: "Leck mir den Arsch fein recht schön sauber", ami nagyjából a "nyald ki a seggem szép tisztára" -ként fordítható magyarra. A szöveget az utókor változtatta meg egy szalonképesebb verzióra. :D
BARTIMEX AUDIO Honlap
Főrendszer Forrás: SynologyDS713+ -Linn Majik DS DAC-fejhallgató erősítő: Antelope Audio Zodiac+ Előerősítő: Music First Audio Classic Copper Erősítő: Trafomatic Audio Experience Two Hangfal: WLM Lyra MKII Signature IC kábelek: Audioquest Columbia Hangfal kábel: Furutech u-2T Tápellátás: Trafomatic Audio Classic Power Fejhallgató: Beyerdynamic T 1
Kisrendszer Forrás: XTZ CD-100 Erősítő: XTZ Class A100-D3 Hangfal: XTZ 99.38 IC kábel: XTZ interkonnektHangfalkábel: Neotech KS-11275

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: Robici »

juliush írta:
2021.12.06., hétf. 00:53
Valóban, a modern tudósok a Lacrimosa első nyolc ütemét tulajdonítják csak Mozartnak!
Én ritkán szoktam hallgatni, de nekem az a (nyilván szokványosabb) változat van meg élő felvételen amit Solti vezényelt Bécsben 1991-ben Mozart halálának 200. évfordulóján. Ja meg van egy Herreweghe-féle felvételem is. De a soltissal elvagyok.
Ha már Mozart mise, akkor nekem sokkal inkább a c-moll mise. Bár az is befejezetlen de sokkal teljesebb mint a Requiem, azt nagyon szeretem.
De persze akárhogy is nézzük ez az egy nagy mű mégiscsak kevés Haydn érett kori liturgikus műveinek nagy hegyvonulatával szemben. (A négy nagymise, Te Deum, A hét szó, A Teremtés)

Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2633
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3326

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: juliush »

Robici írta:
alfaati írta: A Lacrimosa egyfajta alapmű vagy mérföldkő az én nézőpontomból, amihez a mai zenészek visszanyúlnak illetve ihletet merítenek amikor epikus műveket komponálnak.
Nagy kár, hogy már abban is jócskán benne van Süssmayr és Eybler keze. Mozart bizonyíthatóan csak a vokális szólam egy részét írta.
Valóban, a modern tudósok a Lacrimosa első nyolc ütemét tulajdonítják csak Mozartnak! Paradox módon az általam birtokolt és az ízlésemet így talán leginkább formáló legeslegelső, Peter Schreier vezényelte LP verzió után (nagyon szeretem továbbra is), CD-n az első Requiem előadásom a Hogwood vezényelte Maunder-kiadás lett, amely pont azt a célt tűzte maga elé, hogy kigyepálja mindazt, ami bizonyíthatóan nem Mozart keze munkája, és frissen felfedezett vázlatok és az adott időszakban született egyéb művek stiláris és hangszerelési jegyeinek figyelembe vételével módosítsa és egészítse ki azt. Ennek a törekvésnek egyik "áldozata" épp ezért a Lacrimosa lett, amely a 9. tételtől a megszokottól egészen eltérő irányt vesz és a múlt század 60-as éveiben felfedezett Ámen kórus vázlatai alapján komplettírozva fejeződik be.

youtu.be/u0MK-q0Ebh8


youtu.be/TSuUaKdG6b8
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: Robici »

alfaati írta:
2021.12.05., vas. 09:49
Mozart saját maga is többször mondta, hogy "őt megmérgezik".
Erről is csak másodkézből és sok évvel későbbi időből származó információink vannak. Bár azok elég hitelesnek tűnnek, de utolsó éveiben többször depressziós volt, ez is simán lehetett az oka annak, hogy ez járt a fejében. Amire a gyászmise megrendelése csak még rá is erősített.
alfaati írta:
2021.12.05., vas. 09:49
Urémiája volt. Akut veseelégtelenség!
Ez is csak egy feltételezés, halálának pontos okait ma már lehetetlen biztosan megállapítani.
alfaati írta:
2021.12.05., vas. 09:49
Mint mondtam érdemes társadalom filozófiai szempontból is vizsgálni a halálát. A holisztikus szemlélet segít jobban megérteni a történelmi eseményeket. Ilyenkor végre igazi és fontos kérdésekt tesz fel az ember és egy vagy több olyan aspektus is felmerűl az adott témában a vizsgálódás során ami miatt újra kell értékelni az addigi tudást.
Ez mind lehetséges, de ez mind csak spekuláció, azokból meg már van a padláson elég. (A forrásuk meg sok esetben szintén Mozart halála után évtizedekkel keletkezett.) Lehetnek érdekesek, lehet rajta jól filozofálgatni meg kombinálni de én maradnék a tényeknél.

alfaati

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: alfaati »

Robici írta:
2021.12.04., szomb. 23:53
Mozart halálának körülményeivel kapcsolatos legendák nagy része évtizedekkel a halála után keletkezett, szóval ha valami, hát azok tényleg megbízhatatlanok. Korabeli viszont például az, hogy két bécsi orvos is megvizsgálta és egy kollégájuk ezt írta a betegről: "Mozart odavan, a lerakódást most már lehetetlen megakadályozni - Sallaba [az egyik orvos aki Mozartot vizsgálta] ezt haladéktalanul közölte velem, s néhány napon belül Mozart valóban meg is halt, az agyi lerakódás szokásos tüneteivel. [...] Ekkoriban igen sok bécsi kapta el ezt a kórt, s nem kevesen voltak, akik a Mozartéihoz hasonló tünetektől szenvedtek, s szintén nem élték túl. A törvényben előírt halottkémi szemle semmi rendkívülit nem állapított meg."
Urémiája volt. Akut veseelégtelenség!
Amelynek az okai lehetnek a magas vérnyomás, cukorbetegség vagy mérgezés!
Mozart saját maga is többször mondta, hogy "őt megmérgezik". Ha elolvasod a szabadkőműves páholyok esküjét (teljesen mindegy milyen rítusu páholy!) majd megnézed a varázsfuvolát, és ezzel párhuzamosan persze tanulmányozod a szabadkőművesség természetét, filozófiáját, dogma rendszerét, szimbólum rendszerét és valódi céljait, lehetőleg olyan hiteles emberektől mint Albert Mackey vagy Albert Pike akkor letisztul ám a kép.
Angol nyelven nagyon jó elemzések állnak rendelkezésre a varázsfuvoláról közgondolkodóktól/filozófusoktól.
Ha néhány mondatban kellene kifejezni, akkor azt lehetne mondani, hogy Mozart elkövetett egy óriási hibát! Megszegett egy esküt! Nem tartotta a száját!
Olyan titkokat árúlt el a varázsfuvolában amiért az életével fizethetett ha a szabadkőműves eskü szövegét vesszük alapúl.

Mondjuk a királyi-császári udvarnak épp úgy szemetszúrhatott a mű, mivel a varázsfuvolában az éj kirájnője aki egy gonosz, elnyomó karakter, nem más mint Mária Terézia! Az udvar pedig elég rosszúl tűrte a kritikákat. Papageno a csetlő-botló világpolgár aki a beavatási szertartás első próbatételén elbukik mert nem tudja tartani a száját, nem más mint maga Mozart! Mozart tudatában volt annak mekkora hibát követett el!
Mint mondtam érdemes társadalom filozófiai szempontból is vizsgálni a halálát. A holisztikus szemlélet segít jobban megérteni a történelmi eseményeket. Ilyenkor végre igazi és fontos kérdésekt tesz fel az ember és egy vagy több olyan aspektus is felmerűl az adott témában a vizsgálódás során ami miatt újra kell értékelni az addigi tudást.
Csatolmányok
Screenshot_20211205-085641_Chrome.jpg
Screenshot_20211205-085641_Chrome.jpg (894.04 KiB) Megtekintve 3727 alkalommal
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Aszpirin 2021.12.05., vas. 10:36-kor.
Ok: elrontott idézés javítása

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: Robici »

alfaati írta:
2021.12.04., szomb. 10:54
A mainstream valóban azt a narratívát erölteti, hogy "akkoriban ez a fajta temetkezés volt a standard".
A Stephansdom halotti anyakönyvében 1791. november közepétől december közepéig 71 temetés szerepel, ebből a nagy többség, 51 volt ugyanolyan mint a Mozarté és csak 12 ennél nagyobb szintű, a többi alkalommal nincsteleneket temettek.
alfaati írta:
2021.12.04., szomb. 10:54
A mainstream egyébként megpróbálja elbagatelizálni a halálának körülményeit, és egyfajta burkolt ítéletet mond ki azokra akik idegenkezűséget vélnek felfedezni vagy összefüggéseket látnak az 1791 Szeptember 30 és 1791 December 5. közötti időszak eseményei között!
Mozart halálának körülményeivel kapcsolatos legendák nagy része évtizedekkel a halála után keletkezett, szóval ha valami, hát azok tényleg megbízhatatlanok. Korabeli viszont például az, hogy két bécsi orvos is megvizsgálta és egy kollégájuk ezt írta a betegről: "Mozart odavan, a lerakódást most már lehetetlen megakadályozni - Sallaba [az egyik orvos aki Mozartot vizsgálta] ezt haladéktalanul közölte velem, s néhány napon belül Mozart valóban meg is halt, az agyi lerakódás szokásos tüneteivel. [...] Ekkoriban igen sok bécsi kapta el ezt a kórt, s nem kevesen voltak, akik a Mozartéihoz hasonló tünetektől szenvedtek, s szintén nem élték túl. A törvényben előírt halottkémi szemle semmi rendkívülit nem állapított meg."
alfaati írta:
2021.12.04., szomb. 10:54
Vallásos volt és már akkor is létezett a ravatalozás, kegyelet nyilványítás, papi szertartással egybekötött méltó temetés procedúrája. Gyakorlatilag egy instant, sürgetett temetést kapott amiből minden előbb felsorolt lépés kimaradt!
Erről sajnos egyetlen megbízható vagy kortárstól származó leírás sem maradt fenn. Sem a szertartásról sem pedig a temetésről. Attól még persze valószínű, hogy volt szertartás, de semmiféle bizonyíték nincs se arról se az ellenkezőjéről.
alfaati írta:
2021.12.04., szomb. 10:54
A Lacrimosa egyfajta alapmű vagy mérföldkő az én nézőpontomból, amihez a mai zenészek visszanyúlnak illetve ihletet merítenek amikor epikus műveket komponálnak.
Nagy kár, hogy már abban is jócskán benne van Süssmayr és Eybler keze. Mozart bizonyíthatóan csak a vokális szólam egy részét írta.

alfaati

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: alfaati »

John Williams, korunk egyik legfelkapottabb zeneszerzője bizonyosan ihletet kapott Mozart Dies Irae tétele, Rex Tremendae tétele vagy épp a Lacrimosa tétele a Requiem hallatán, továbbá valószínű, hogy Mozart egyéb vallásos témájú művei is hatottak rá, amikor megkomponálta a csillagok háborúja "Grievous speaks to Lord Sidious" vagy a "Duel of the fates" tételeit.


https://youtu.be/RKJur8wpfYM

Válasz küldése

Vissza: “Zene, amit hallgatunk”