Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

PRO Audio erősítők/elektronikák

Avatar
zz7
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2099
Csatlakozott: 2005.08.19., pén. 17:37
Értékelés: 363

PRO Audio erősítők/elektronikák

Hozzászólás Szerző: zz7 »



Én sem azt mondtam, hogy a természetes dinamikai viszonyokat kell reprodukálni, hanem azt, hogy a felvételen lévő dinamikai viszonyokat.
Ez sem egyszerű feladat a legtöbb rendszer számára.
 
Természetesen délutáni szunyókálásra, esti kikapcsolódásra, háttérzenélésre tökéletesen érdektelen a dolog.


 
Én meg úgy értettem, hogy a felvételek valós dinamikai viszonyait az ismerheti aki készítette. Az aki mindenféle hifiken hallgatja alig. Így nem objektív a dolog. Ráadásul a valódi dinamika és a dinamika érzet nagyon sok esetben nem jár együtt.

Avatar
kaef2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5873
Csatlakozott: 2008.01.07., hétf. 20:53
Értékelés: 2373

PRO Audio erősítők/elektronikák

Hozzászólás Szerző: kaef2 »


Azt hiszem, jó esély van arra, hogy mi vagyunk szinte az egyetlen high-end audióban és pro audióban egyaránt napi értékesítés szintjén jelenlévő cég a hazai piacon. Ezért mondhatni testközelből ismerjük a pro vagy high-end audio eszköz dilemmát. Néhány gondolatot talán érdemes a tapasztalataink alapján megosztani
 
A pro audio termékek túlnyomó részére jellemző, hogy a forma általában a funkcionalitásnak és a megbízhatóságnak van alá rendelve, a lakberendezési tárgy aspektusa a tervezésnek nem igazán fontos. A High-end audio esetében ez sokkal fontosabb és nem kevés költséggel jár.
 
A pro audio eszközök tervezésekor biztosan nem tudok olyan tervezőről, vagy cégről, aki nem tonálisan helyes és az élő zenéhez hű terméket akarna létrehozni. Olyannyira igaz ez, hogy szinte kivétel nélkül élő zenével is finomhangolják az eszközök hangzását, minden bizonnyal sokkal többször, mint ahogy ezt a high-end audio termékek gyártói megteszik. Az egyik kedvenc angol PA/studió erősítő gyártónk vezető tervezője például amellett, hogy akusztikus hangszereket is hangosítanak a próba termükben fejlesztéskor,Tim de Paravicinivel együtt alapította az EAR nevű céget anno és azóta is törekszik arra, hogy a pár wattig A-osztályú pro erősítői megőrizzenek valamit a kis teljesítményű csöves erősítők hangzásának pozitívumaiból, ezen a kis teljesítményen használva, annak ellenére, hogy ha kell ezer watt fölötti teljesítményre is képes akár több napon keresztül is egyfolytában hajtva mondjuk egy 2 ohmos impedanciájú szubot egy diszkóban.
 
A PA/studió erősítők világában, még a kategória legdrágább erősítői esetében sem jellemző a milliós ár. A DSP nélküli, két csatornás, 1000W körüli teljesítményű, nem kapcsoló üzemű tápos vagy D-osztályú erősítők között, hanem AB-osztályú erősítők nem nagyon találkoztam még milliós árúval. Olyan 6-700 ezer forint nettó ár a jellemző, viszont ezek az erősítők már biztosan érdemben kipróbálhatóak sok milliós high-end audio rendszerben is, különösen ha a hangfalak nehezen hajthatók. Az indexes audioland fórumon erre konkrét példa is található, egy pár hétig tartó kipróbálás tapasztalatainak leírása kapcsán, érdemes esetleg rákeresni.
 
Az is igaz, hogy sem az ezer watt, sem az hogy valami pro audio termék nem garancia semmire, továbbra is csak a meghallgatás után érdemes dönteni. Könnyen lehet, hogy nem fog az ember a pro vonalon olyasmit találni, legyen az erősítő vagy DAC, ami bejön neki, illetve illeszkedik a rendszeréhez, vagy a felesége beengedi a lakásba, de jó az esélye arra is hogy igen. A pro cuccok talán több kompromisszumot kivánnak meg külsejüket és meglévő rendszerbe illeszthetőségüket tekintve, miközben valószínűleg olcsóbbak lesznek, mint high-end audio társaik.

Vendég

PRO Audio erősítők/elektronikák

Hozzászólás Szerző: Vendég »



A dinamika mérete szerintem azért nem objektív, mert a hangfelvételek alig 1%-a az, ahol természetes dinamikai viszonyok találhatók.


Én sem azt mondtam, hogy a természetes dinamikai viszonyokat kell reprodukálni, hanem azt, hogy a felvételen lévő dinamikai viszonyokat.
Ez sem egyszerű feladat a legtöbb rendszer számára.
 
Természetesen délutáni szunyókálásra, esti kikapcsolódásra, háttérzenélésre tökéletesen érdektelen a dolog.

Avatar
Tomi
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 844
Csatlakozott: 2009.01.21., szer. 06:18
Értékelés: 90

PRO Audio erősítők/elektronikák

Hozzászólás Szerző: Tomi »



Ez igaz. Semmire nem garancia a több száz Watt. Egyet viszont tud mindegyik: megfelelő dinamikai viszonyokat létrehozni.
Hogy aztán a termelt torzítási komponensei miatti hangkaraktere kinek tetszik, kinek nem, már egyéni ízlés kérdése.
 


 
Ezért (is) tud majdhogynem csodákat művelni a bi- és triamplifikáció, amire mindenkit csak buzdítani tudnék. Stúdió erősítésnél bevált gyakorlat.
potatomelon.wordpress.com

Avatar
zz7
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2099
Csatlakozott: 2005.08.19., pén. 17:37
Értékelés: 363

PRO Audio erősítők/elektronikák

Hozzászólás Szerző: zz7 »



A dinamika viszont egy tökéletesen objektív dolog. Egy rendszer vagy tudja, vagy nem. Amelyik nem, számomra nem alkalmas zenehallgatásra.


 
A dinamika mérete szerintem azért nem objektív, mert a hangfelvételek alig 1%-a az, ahol természetes dinamikai viszonyok találhatók. Persze sok zenei műfajban azt egyáltalán nem is lehetne megvalósítani a hangfelvételeken.
Fontos a dinamika laza leképezésének képessége szerintem is, de nem biztos, hogy minden elé érdemes helyezni, vagy minden előtt van értelme. Főleg egy átlagos lakószobában való zene csinálási cél esetében.
Ezen kívül szerintem a dinamika időbeni változásának helyes leképezése sokkal fontosabb a zene szempontjából, mint a felvételek nagy részén nem is létező és lakószobában nem is leadható méretű dinamika visszaadása.

Vendég

PRO Audio erősítők/elektronikák

Hozzászólás Szerző: Vendég »



mikor nyitottam a topikot, engem csupán az érdekelt, hogy a hasonló árazású hifi cuccok ellenében van-e létjogosultságuk... semmi dávid és góliát voodoo... Soha nem is feltételeztem, hogy egy alsókategóriás PA végfok konkurencia egy Linn/ ML végfoknak...


 
De itt most pont arról van szó és verik az emberek fejébe, hogy igen.
És amit sokszor emlegetnek, bevésődik a tudatba akaratlanul is.
Természetesen megfelelő kontroll nélkül a köztudat azt fogadja el, amit folyamatosan tömnek a fejébe.
 
Szerinted a Harman csoport méltán elismert Crown hangosítási célra szánt erősítői vannak azon a szinten, mint ugyanennek a csoportnak a Lexicon erősítői? Vagy a Lexicon van ugyanazon a szinten, mint ugyanennek a Harman csoportnak a Mark Levinson erősítői?
Ezt senki nem gondolhatja.
Még egy autós példa: Egy Seat/Skoda sose lesz Volkswagen, az sose lesz Audi, az meg sose lesz Porche.
Természetesen jó autó a Seat is - a maga helyén.

Vendég

PRO Audio erősítők/elektronikák

Hozzászólás Szerző: Vendég »



Bizony ha a hifit nézzük ott azok amik többszáz wattokat pumpálnak, legalább annyi sebből is véreznek, ugyan nem általánosítható, de elmondható....Tehát nem mindig a nagyobb a jobb, legalábbis nem önálló szempontként lehet beszélni erről.


 
Ez igaz. Semmire nem garancia a több száz Watt. Egyet viszont tud mindegyik: megfelelő dinamikai viszonyokat létrehozni.
Hogy aztán a termelt torzítási komponensei miatti hangkaraktere kinek tetszik, kinek nem, már egyéni ízlés kérdése.
De!
Ami nem képes megfelelő dinamika viszonyokat produkálni egy átlagos érzékenységű hangfalon pusztán azért, mert nincs elegendő teljesítménye, az garancia arra, hogy a visszajátszott zene egyik legfontosabb eleme, a dinamika súlyosan korlátozva jelenik meg. Az a rendszer, ami nem képes még nyomokban sem közvetíteni a rögzített zene dinamikai viszonyait, számomra alkalmatlan a zenehallgatásra, szóljon bármi "szépen" is halkan.
Az, hogy milyen tónusú a rendszer, milyen felharmonikusokat termel, vagy nem és ez kinek tetszik, vagy nem, tökéletesen szubjektív.
A dinamika viszont egy tökéletesen objektív dolog. Egy rendszer vagy tudja, vagy nem. Amelyik nem, számomra nem alkalmas zenehallgatásra.

Vendég

PRO Audio erősítők/elektronikák

Hozzászólás Szerző: Vendég »



Az autózás élvezeti szintje nem sokat függ a lóerők számától. El lehet olvasni pár Mazda MX5, Smart Roadster, Super Seven véleményt a neten. Sokszor csak annyi a különbség a szupersportkocsiktól, hogy ezek 120-nál adják azt az érzést, amit azok 200-nál vagy csak felette. Csak hát hasonlítsd össze a költségeket és hogy utóbbiakat hol is tudnád kihasználni igazán versenypályán kívül. Ezen kívül nagyon sok szuperdrága autó van, ami vezetési élmény szinten közelébe nem ér az említett hármasnak.
Valahogy így vagyok én a hifivel is. Bizonyos szintig sajnos be kell ruházni, de afölött már valami egészen másról szól a dolog a legtöbb esetben, nem igazán a zene élvezeti szintjéről.


Egyet értek!

Avatar
zz7
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2099
Csatlakozott: 2005.08.19., pén. 17:37
Értékelés: 363

PRO Audio erősítők/elektronikák

Hozzászólás Szerző: zz7 »


Az autózás élvezeti szintje nem sokat függ a lóerők számától. El lehet olvasni pár Mazda MX5, Smart Roadster, Super Seven véleményt a neten. Sokszor csak annyi a különbség a szupersportkocsiktól, hogy ezek 120-nál adják azt az érzést, amit azok 200-nál vagy csak felette. Csak hát hasonlítsd össze a költségeket és hogy utóbbiakat hol is tudnád kihasználni igazán versenypályán kívül. Ezen kívül nagyon sok szuperdrága autó van, ami vezetési élmény szinten közelébe nem ér az említett hármasnak.
Valahogy így vagyok én a hifivel is. Bizonyos szintig sajnos be kell ruházni, de afölött már valami egészen másról szól a dolog a legtöbb esetben, nem igazán a zene élvezeti szintjéről. Főleg nem egy átlagos magyar lakás átlagos szobáiban.

Vendég

PRO Audio erősítők/elektronikák

Hozzászólás Szerző: Vendég »



Ez így igaz! Pontosabban majdnem. Vagyis nem.
Ugyanis, hogy milyen gyors, azt szinte csakis a lóerő határozza meg (meg a legnagyobb keresztmetszet felülete és az alaktényező szorzata).
Hogy hogyan gyorsul, azt a kg/LE. Addig, amíg el nem fogy a LE és csak a kg marad, meg a légellenállás, ami ugye független a kg-tól. Vagyis az álló helyzetet követő néhány másodpercig.
A kis utcai mitugrászok bazi jól gyorsulnak 20m-en. De 400m-en már 200-at kapnak a nagyoktól.
Szóval, "Édes Istenem" (nagy I-vel, ha egy mód van rá), az autózás pont olyan bonyolult dolog, mint a hifi. Komplex. Ha valaki a komplexitásából kiragad egy picinyke paramétert és azt hajhássza, nagyon messze kerül az igazságtól.
De hát ezeket az ismereteket is a gyakorlat hozza majd meg, ahogy az autók terén is a levezetett km és az elkoptatott vezetőülések száma, félesége.


HA erről beszélsz akkor a köbcentiket jó lenne elfelejteni, és sokkal inkább a nyomatékról kellene írni, mer az a fő meghatározója...De ezeket hasonlítani a hifihez, sztem nem jó példa...Bizony ha a hifit nézzük ott azok amik többszáz wattokat pumpálnak, legalább annyi sebből is véreznek, ugyan nem általánosítható, de elmondható....Tehát nem mindig a nagyobb a jobb, legalábbis nem önálló szempontként lehet beszélni erről.

Avatar
-KP-
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5742
Csatlakozott: 2003.06.02., hétf. 23:53
Értékelés: 1544
Tartózkodási hely: Bonyhád

PRO Audio erősítők/elektronikák

Hozzászólás Szerző: -KP- »



 
Sajnos ez egy mostani trend, ami a néphülyítés újabb tipikus esete. Vegyél "profi stúdió" cuccot párszázezerért a sokmilliós highend helyett.


 
mikor nyitottam a topikot, engem csupán az érdekelt, hogy a hasonló árazású hifi cuccok ellenében van-e létjogosultságuk... semmi dávid és góliát voodoo... Soha nem is feltételeztem, hogy egy alsókategóriás PA végfok konkurencia egy Linn/ ML végfoknak...

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

PRO Audio erősítők/elektronikák

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Nem akarom szaporítani a szót feleslegesen: nem vagyunk egyformák.
Az emberek 99%-ának még egy hordozható MP3 lejátszó is indokolhatatlan a zenehallgatás szempontjából a kihangosított telefonja helyett.
 
Nem tudom, te mennyire vagy áramköri és kapcsolástechnika, gyártmánytechnológia terén szakember. De elhiheted, hogy szakadékok választják el egymástól a párszázezres "stúdiónak csúfolt" félamatőr berendezéseket highend berendezésektől és a sokmilliós "valóban stúdió" berendezésektől. Attól, mert valami 19"-os rack szekrénybe építhető, tele van csatlakozóval meg gombbal, még nem lesz "stúdió" "profi" meg pláne nem.
Sajnos ez egy mostani trend, ami a néphülyítés újabb tipikus esete. Vegyél "profi stúdió" cuccot párszázezerért a sokmilliós highend helyett. Csak hát az átverés ott van, hogy a "profi stúdiós" párszázezres pont azt nyújtja minőségben, amit a hasonló árú nem highend, hanem hifi berendezés. Vagy annyit se. Azért a valódi profi stúdió berendezéseket nem kapod meg százezrekért.
Sajnálatosan a rettenetesen gyenge minőségű felvételek zöme is pont amiatt van, mert pármillióból összepakolt komplett "stúdiók" készítik őket hasonló kaliberű hangmérnökökkel üzemeltetve. És pár milliót sokan össze tudnak rakni, csinálnak egy "stúdiót" és már öntik is magukból a szemetet.


 
Ezzel egyetértek, az utolsó bekezdéssel különösen. A "stúdiós" jelző manapság a hifis tömegeket kábító misztikus jelzők egyike lett, néha egy pár XLR aljzat előtt is imához térdelnek néhányan. És természetesen a hobbizenészeknek, házistúdiókba szánt eszközök nem azonosak az igazi felsőkategóriás céleszközökkel. Ugyanakkor nem állítanám, hogy professzionális eszközök csak milliókért vásárolhatóak meg. Pl. az itt is említett két DSP készülék sem.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

PRO Audio erősítők/elektronikák

Hozzászólás Szerző: fülelek »



Köszönöm, de felesleges a figyelmeztetés Inkább a kérdésre kellett volna mondani valamit


Gondolkozz egy kicsit légy szíves, mielőtt kérdezel...ha nem megy, google a barátod, wiki a barátnőd, és ne várj többet, mint amennyit érdemelsz...
 
100 feletti damping factort (magyarul csillapítási tényező) nehéz megvalósítani a gyakorlatban, hacsak nem rövid vagy/és igen vastag a hangszórókábel, aminek meg egyéb hangminőségbeli hátrányai lehetnek. Bizonyos hangsugárzók (pl.Dynaudio) kifejezetten igénylik a magas DF-et,(>50) mások (pl.Fostex szélessávúak) meg kifejezetten szebben szólnak kis DF esetén (<10).
Igen kis DF esetén (kisteljesítményű csöves erősítők (SE) hallhatóan megváltozik egy változó impedanciájú hangsugárzó frekvenciaátvitele, ami nem kívánatos, (bár van, aki így szereti), viszont a hangszóró nem lineáris torzítása is csökken, ami meg előnyös.
A nagyteljesítményű erősítőknek túlnyomórészt nagy a DF-je, amire a PA mélysugárzóknak szükségük is van, hogy ne menjenek tönkre hamar.

Vendég

PRO Audio erősítők/elektronikák

Hozzászólás Szerző: Vendég »



De ha - nem kis energiával - megpróbálom az anyagi szempontokat kizárni és csak az élvezetet célzom meg, nekem akkor is indokolhatatlanon a sokmilliós HighEnd cuccok a néhányszázezres profi KÉSZÜLÉKEK mellett.


 
Nem akarom szaporítani a szót feleslegesen: nem vagyunk egyformák.
Az emberek 99%-ának még egy hordozható MP3 lejátszó is indokolhatatlan a zenehallgatás szempontjából a kihangosított telefonja helyett.
 
Nem tudom, te mennyire vagy áramköri és kapcsolástechnika, gyártmánytechnológia terén szakember. De elhiheted, hogy szakadékok választják el egymástól a párszázezres "stúdiónak csúfolt" félamatőr berendezéseket highend berendezésektől és a sokmilliós "valóban stúdió" berendezésektől. Attól, mert valami 19"-os rack szekrénybe építhető, tele van csatlakozóval meg gombbal, még nem lesz "stúdió" "profi" meg pláne nem.
Sajnos ez egy mostani trend, ami a néphülyítés újabb tipikus esete. Vegyél "profi stúdió" cuccot párszázezerért a sokmilliós highend helyett. Csak hát az átverés ott van, hogy a "profi stúdiós" párszázezres pont azt nyújtja minőségben, amit a hasonló árú nem highend, hanem hifi berendezés. Vagy annyit se. Azért a valódi profi stúdió berendezéseket nem kapod meg százezrekért.
Sajnálatosan a rettenetesen gyenge minőségű felvételek zöme is pont amiatt van, mert pármillióból összepakolt komplett "stúdiók" készítik őket hasonló kaliberű hangmérnökökkel üzemeltetve. És pár milliót sokan össze tudnak rakni, csinálnak egy "stúdiót" és már öntik is magukból a szemetet.

Avatar
-KP-
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5742
Csatlakozott: 2003.06.02., hétf. 23:53
Értékelés: 1544
Tartózkodási hely: Bonyhád

PRO Audio erősítők/elektronikák

Hozzászólás Szerző: -KP- »


Mentem már harmincal biciklivel, babettával, meg simsonnal. Mindenféle kétséget kizárhatóan, az MZ volt a legjobb...
 
Bocs de ezt nem hagyhattam ki :bebebebebebe:

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

PRO Audio erősítők/elektronikák

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Köszönöm, de felesleges a figyelmeztetés Inkább a kérdésre kellett volna mondani valamit


 
Akkor csak röviden: igen. Csak ne keress egyértelmű összefüggést a damping faktor és a zenei élvezet között! Ha már ilyen nagyon autózunk, a DF inkább egyfajta biztonsági öv, ami nem fokozza a vezetés élményét, de bizonyos szempontból az autózás elengedhetetlen velejárója.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

PRO Audio erősítők/elektronikák

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Nem tudom, miről beszélsz.
Nekem volt 600 ccm-es kocsim is, volt 1200 ccm-es is, meg 4200 ccm-es is (ezzel 3 évig éltem együtt). (meg sok egyé
Jelenleg egy 1800 ccm-essel élek már vagy 4 éve és mentem vele 150 000 km-t. A 4200-assal "csak" 80 000-et, de volt mellette egy Quattro A6-os "téli autónak" párhuzamosan (amivel szintén mentem 80 000-et 3 év alatt). És pont most készülök életem első tádé vételére, ami csupán 1600 ccm-es.
Szóval átéltem mindent a mögöttem lévő legalább 1 000 000 km-en 35 év alatt a volán mögött.
A nagy kocsi nem farok mutogatás, hanem egyszerűen egy élvezeti cikk, míg a kis kocsi használati cikk. Így is kell őket értékelni. És az élvezeti cikkeknek meg megvan az ára. Azokért fizetni kell - bazi sokat. A használati cikk meg csak teljesíti a minimális funkcióját mindenféle hozzáadott élvezeti faktor nélkül - pont, mint a hifiben: szól rajta valami úgy, hogy még éppen nem zavar, de élményt nem nyújt.


 
Próbáld elhinni, hogy értem, miről beszélsz! Egy jó kocsi szerintem sem farokcsóválás, ellenben egy HiFi fórumon ezzel jönni, érvelni talán már az. De inkább térjünk vissza az erősítőkre! Mit szólsz? Ha jól értem, szerinted a "Minél nagyobb, annál jobb!" elv a mérvadó, ráadásul a drága darabok közül mazsolázva, ami számomra már a sci-fi kategória. Ezzel eddig még nem is lenne probléma a békés egymás mellett él(het)és jegyében egészen addig, amíg a magamfajta nincs degradálva korlátolt anyagi lehetőségei miatt. De azt hiszem, ha sokkal többet tudnék áldozni a HiFi-re, akkor sem vennék bármekkoranagy erősítőt, inkább valami komolyabb aktív stúdiómonitort. És akkor innen kezdve talán ontopic is lehet az eszmecsere. (?) Egyszerűen nem tudom elképzelni azt a High End láncot, ami számomra indokolná a sokmilliós többletköltséget egy 2 milliós aktív dobozhoz képest. És ez nem azt jelenti, hogy ne higgyek a fülemnek. Ha nem is sokat, de néhány többtízmilliós HighEnd láncot hallgathattam már és erényeik értelmezése mellett sem győztek meg.
 
Nálam arról is szól a hifizés, hogy több örömet okoz az 1-2 milliós profi cucc évente 1 afrikai úttal spékelve, mint a 20 milliós HighEnd csoda utazás nélkül, na de most már én is offolok... így hát vissza is fordítom a dolgot a topicnyitó kérdésre. Igen, számomra sokkal értelmesebb beruházás egy profi cucc, mint bármelyik HighEnd csicsa. Ha csak az itt is közölt erősítők árait nézem, abból egy kicsit is menőbb HiFi erősítő sem vehető meg és ha esetleg sikerül egy PA végfokot rendszerbe illeszteni, szerintem örökre el lehet felejteni a cserélgetés és jobb vasra vágyakozás dilemmáját. Elé kötni egy itt is említett aktív keresztváltót, utána egy jófajta és kellő felületekkel rendelkező hangsugárzót, kész a számomra über alles LÁNC 2-3 millióból, nincs értelme további kiadásoknak. De ha - nem kis energiával - megpróbálom az anyagi szempontokat kizárni és csak az élvezetet célzom meg, nekem akkor is indokolhatatlanon a sokmilliós HighEnd cuccok a néhányszázezres profi KÉSZÜLÉKEK mellett.

Avatar
-KP-
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5742
Csatlakozott: 2003.06.02., hétf. 23:53
Értékelés: 1544
Tartózkodási hely: Bonyhád

PRO Audio erősítők/elektronikák

Hozzászólás Szerző: -KP- »



Számít, de már most figyelmeztetlek, ne a számok világában keresd a zenehallgatás örömét!


 
Köszönöm, de felesleges a figyelmeztetés Inkább a kérdésre kellett volna mondani valamit

Vendég

PRO Audio erősítők/elektronikák

Hozzászólás Szerző: Vendég »



Édes istenem! A lóerők önmagukban szart se érnek. Mindig a kilók függvényében érdemes vizsgálódni. Ez pont olyan mint a hifi. Azért mert nagy és erős még nem lesz gyors!
 



 
Ez így igaz! Pontosabban majdnem. Vagyis nem.
Ugyanis, hogy milyen gyors, azt szinte csakis a lóerő határozza meg (meg a legnagyobb keresztmetszet felülete és az alaktényező szorzata).
Hogy hogyan gyorsul, azt a kg/LE. Addig, amíg el nem fogy a LE és csak a kg marad, meg a légellenállás, ami ugye független a kg-tól. Vagyis az álló helyzetet követő néhány másodpercig.
A kis utcai mitugrászok bazi jól gyorsulnak 20m-en. De 400m-en már 200-at kapnak a nagyoktól.
Szóval, "Édes Istenem" (nagy I-vel, ha egy mód van rá), az autózás pont olyan bonyolult dolog, mint a hifi. Komplex. Ha valaki a komplexitásából kiragad egy picinyke paramétert és azt hajhássza, nagyon messze kerül az igazságtól.
De hát ezeket az ismereteket is a gyakorlat hozza majd meg, ahogy az autók terén is a levezetett km és az elkoptatott vezetőülések száma, félesége.

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3573
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

PRO Audio erősítők/elektronikák

Hozzászólás Szerző: kalmi »


Édes istenem! A lóerők önmagukban szart se érnek. Mindig a kilók függvényében érdemes vizsgálódni. Ez pont olyan mint a hifi. Azért mert nagy és erős még nem lesz gyors!
 


Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

PRO Audio erősítők/elektronikák

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



mennyire számít illetve hol számít hogy mekkora a damping faktor egy végfok esetén? Számít hogy 100,200 vagy 300 ez az érték egy végfok esetén?


 
Számít, de már most figyelmeztetlek, ne a számok világában keresd a zenehallgatás örömét!

Vendég

PRO Audio erősítők/elektronikák

Hozzászólás Szerző: Vendég »



4. Válaszomon meglepődnél, de ez a farok(hosszabbító)mutogatás nem ide tartozik.


 
Nem tudom, miről beszélsz.
Nekem volt 600 ccm-es kocsim is, volt 1200 ccm-es is, meg 4200 ccm-es is (ezzel 3 évig éltem együtt). (meg sok egyé
Jelenleg egy 1800 ccm-essel élek már vagy 4 éve és mentem vele 150 000 km-t. A 4200-assal "csak" 80 000-et, de volt mellette egy Quattro A6-os "téli autónak" párhuzamosan (amivel szintén mentem 80 000-et 3 év alatt). És pont most készülök életem első tádé vételére, ami csupán 1600 ccm-es.
Szóval átéltem mindent a mögöttem lévő legalább 1 000 000 km-en 35 év alatt a volán mögött.
A nagy kocsi nem farok mutogatás, hanem egyszerűen egy élvezeti cikk, míg a kis kocsi használati cikk. Így is kell őket értékelni. És az élvezeti cikkeknek meg megvan az ára. Azokért fizetni kell - bazi sokat. A használati cikk meg csak teljesíti a minimális funkcióját mindenféle hozzáadott élvezeti faktor nélkül - pont, mint a hifiben: szól rajta valami úgy, hogy még éppen nem zavar, de élményt nem nyújt.

Avatar
-KP-
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5742
Csatlakozott: 2003.06.02., hétf. 23:53
Értékelés: 1544
Tartózkodási hely: Bonyhád

PRO Audio erősítők/elektronikák

Hozzászólás Szerző: -KP- »

mennyire számít illetve hol számít hogy mekkora a damping faktor egy végfok esetén? Számít hogy 100,200 vagy 300 ez az érték egy végfok esetén?

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

PRO Audio erősítők/elektronikák

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Előbb jó lenne, ha átgondolnátok, miket irkáltok. Az 50%-hoz képest a 70% csak 1,5dB plusz, egy dinamikacsúcs akármilyen műfajban is sokkal több dB. Ebből az (is) következik, hogy n e m lehet egy erősítőt átlagosan 50%-os teljesítményen üzemeltetni clipping (túlvezérlés) nélkül.
Aki kiváncsi, hogy az átlagteljesítmény és a pillanatnyi teljesítmény hogyan alakul a rögzített zenékben, annak érdemes a Foobart elővenni, és bekapcsolni a View-Visualizations-VU meter és Peak meter opciókat.


 
Az 50-70 %-os értékem nyilván nem effektív, hanem csúcsszintű kivezérlésre vonatkozott. Kivezérlés alatt jellemzően ezt értjük.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

PRO Audio erősítők/elektronikák

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



És ennyi minden hülyeséggel érdemes foglalkozni


 
Zenehallgatóként nyilván nem, csak hát ez a topic is elvi vitába torkollott.

Válasz küldése

Vissza: “Pro Audio”