Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Stúdió látogatás, avagy ismerkedés a felvételkészítéssel


Avatar
kaef2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5873
Csatlakozott: 2008.01.07., hétf. 20:53
Értékelés: 2373

Re: Stúdió látogatás, avagy ismerkedés a felvételkészítéssel

Hozzászólás Szerző: kaef2 »

Még egy minta a kimaradó felvételekből a Nagrával felvettekből, ez sem a végleges digitalizált, és nem a Merging Hapival lett a Nagra felvételről visszaírva, mint ahogy az előző minta sem. Vagyis lebutítottnak mondható.

PCM 96k/24 bit, elméletileg széles körben kompatibilis kellene legyen mindenféle lejátszó rendszerrel.

https://we.tl/t-6B3YX6KDub

Csak hogy a hétvége jól teljen. :)

Avatar
kaef2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5873
Csatlakozott: 2008.01.07., hétf. 20:53
Értékelés: 2373

Re: Stúdió látogatás, avagy ismerkedés a felvételkészítéssel

Hozzászólás Szerző: kaef2 »

avl2 írta:
2019.12.12., csüt. 17:13
kaef2 írta:
2019.12.11., szer. 13:18
Tessék egy publikus minta a biztosan kimaradó felvételekből.
Ez az első rész utolsó dala, a Nagra felvéltelről, nem a Merging Hapival, hanem a szalagos felvételt készítő úriember saját A/D konverterével. Csak 1 napig él majd a link.

96k/24 bit wav.

https://we.tl/t-1F1kRravKF
meghallgatása bennem azt erösítette meg, hogy ennek az embernek igaza van (gondolom paran raismernek az idezetböl):
"What is the number one determinant of sound quality in an audio system?
The recording you are playing, without the slightest doubt. "
Igen, sajnos vagy nem sajnos, de így van.

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Stúdió látogatás, avagy ismerkedés a felvételkészítéssel

Hozzászólás Szerző: avl2 »

kaef2 írta:
2019.12.11., szer. 13:18
Tessék egy publikus minta a biztosan kimaradó felvételekből.
Ez az első rész utolsó dala, a Nagra felvéltelről, nem a Merging Hapival, hanem a szalagos felvételt készítő úriember saját A/D konverterével. Csak 1 napig él majd a link.

96k/24 bit wav.

https://we.tl/t-1F1kRravKF
meghallgatása bennem azt erösítette meg, hogy ennek az embernek igaza van (gondolom paran raismernek az idezetböl):
"What is the number one determinant of sound quality in an audio system?
The recording you are playing, without the slightest doubt. "

Online
Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6070
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5124
Tartózkodási hely: Szár

Re: Stúdió látogatás, avagy ismerkedés a felvételkészítéssel

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

ZolaBA írta:
2019.12.11., szer. 14:13
Aszpirin írta:
2019.12.11., szer. 11:29
Bennem az merült fel ismét, mint korábban is, hogy mekkora értelme van lejátszóláncok elemeinél (vagy éppen formátumvitákban) - a gyakran infinitezimális nüansznyi különbségekről beszélve - azon vitatkozni, hogy melyik a "természetesebb hangzású". (Rudi bácsi, olvasod ezt? Konkrétan neked is szól.)
Jaj ne. Ez a gondolatsor egyenes irány a hitetlenség felé ... audio pc, kábelek, ezo és wudu cuccok... ;)

Mondok egy hülye példát, mert azokat szeretem. Megfoghatsz egy igazi arany tömböt, sőt, haza is viheted, de sajnos előtte a 40%-át vissza kell add. Hogyan vágod ketté? egy durva fűrészel, ahol 55% marad csak neked, vagy minél finomabb eszközökkel, és így 56-57-58 vagy akár 59% is a tiéd maradhat? min fog múlni? hogy a talán 1% pluszt adó lézervágót érdemes-e megvedd.
Tényleg rossz a példád, ugyanis az 5% tévedés nagyon messze van az általam említett "nüansz"-tól.
Ugye, az "infinitezimális nüansz", amiről beszélek, az a példádban nem 55%-ot jelentene, hanem pl. 50,0001%-nál kevesebbet. Mondjuk ennyit már tudsz.
A kérdés az, hogy megéri-e a 0,0001%-a annak a tömbnek egy ultraprecíz lézervágó beszerzését, (arról az esetről nem is beszélve, amikor a különbség pl. már nem is mérhető, de valaki mégie vagy egyik, vagy másik felét érzi nehezebbnek)
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Online
Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6070
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5124
Tartózkodási hely: Szár

Re: Stúdió látogatás, avagy ismerkedés a felvételkészítéssel

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

juliush írta:
2019.12.11., szer. 14:18
A természetességről és az abban megnyilvánuló nüansznyi különbségekről így már csak a rögzített információhoz való hűség szempontjából beszélhetünk a hifiben, viszont annak pontos ismerete nélkül értékítéletünk óhatatlanul nagymértékben szubjektívvé válik és gerjeszthet végeláthatatlan vitákat.
Ez sajnos számomra így további magyarázat nélkül értelmezhetetlen. A "rögzített információ" ugyanis egy modell - LP esetén barázdák, CD esetén nullákat és egyeseket jelképező lyukak vagy azok hiánya egy reflexív fémrétegben, szalag esetén a szalag anyaga mágnesezettségének változásai, stb. stb. A modellből rekonstruált hang hűségét csak akkor tudod objektíve megállapítani, ha egy referencia-rekonstrukcióhoz (szintén hanghoz) hasonlítod, de mivel az utóbbi legfeljebb csak elméletben létezik (a "referencia" szót már amúgy is totál lejáratták, nagyjából minden gyártónak van ilyen nevű terméke, és mind másként szól), ezért nincs mihez hasonlítani. Legfőképpen, amikor infinitezimális nüanszokról van szó.

Az a rögzített információ tehát (rogzített állapotában) a lejátszó lánc nélkül nem értelmezhető megfelelően, és épp a lejátszó láncból nincs referencia, amihez hasonlítani, mert ha az lenne, mindenki azt venné.
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15206
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10344
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Stúdió látogatás, avagy ismerkedés a felvételkészítéssel

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

juliush írta:
2019.12.11., szer. 14:18
A természetességről és az abban megnyilvánuló nüansznyi különbségekről így már csak a rögzített információhoz való hűség szempontjából beszélhetünk a hifiben, viszont annak pontos ismerete nélkül értékítéletünk óhatatlanul nagymértékben szubjektívvé válik és gerjeszthet végeláthatatlan vitákat.
A természetesség kifejezést nyugodtan levehetjük a pályáról, nincs valós funkciója a felvételek készítésekor, így hát lejátszáskor értelmezhetetlen. A hangzáshűség viszont az otthoni rendszerek legfőbb feladata, ám itt nyilván nem a hangzó anyag hangolgatására kell gondolnunk (sokan itt esnek a félreértés vermébe és csapnak bele véres vitákba), hanem a lejátszó lánc objektív átviteli paramétereinek csiszolására.

Avatar
mgus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1525
Csatlakozott: 2010.02.18., csüt. 16:03
Értékelés: 377
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Stúdió látogatás, avagy ismerkedés a felvételkészítéssel

Hozzászólás Szerző: mgus »

Tom40 írta:
2019.12.11., szer. 13:49
Aszpirin írta:
2019.12.11., szer. 11:29
.....
Én továbbra is azon a véleményen vagyok - így, az eddigi két stúdióélmény által megerősítve - hogy a hangreprodukciós rendszerek "természetes hangzása" egy délibáb.

De persze lehet, hogy ezek a gondolatok nem helyénvalóak.
Nem tudom. Amikor pår hete az utcån setåltam itt egy szigeten, az ajto'tol kb 20 meterre ållva hallottam, hogy szo'l a zene e's azonnal tudtam, hogy ez e'lö zene. Pedig ki volt hangositva. Lehet, hogy de'libåb, amit keresunk.
Nem sokan mondták még hogy a hifire hogy élő zenét hallgatnának. Egyébként nekem már volt szerencsém elég jó rendszert fülre venni és még azt se mondanám drága volt, jah nem láttam az árát, csak annyit hogy analóg rendszer volt.
MaXiMusz MF3.2,Hb-Ag 200,Low end PC,SBx Titán HD,Neotech NEI-1002,
Furutech Alpha Cable,Fi-50,Fi-32 GTX-D System,AG power & Nano liquid.

Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2622
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3318

Re: Stúdió látogatás, avagy ismerkedés a felvételkészítéssel

Hozzászólás Szerző: juliush »

Aszpirin írta:
2019.12.11., szer. 11:29
Bennem az merült fel ismét, mint korábban is, hogy mekkora értelme van lejátszóláncok elemeinél (vagy éppen formátumvitákban) - a gyakran infinitezimális nüansznyi különbségekről beszélve - azon vitatkozni, hogy melyik a "természetesebb hangzású".
Egyre inkább úgy látom, hogy a "természetes" ebben a kontextusban talán némiképp félrevezető lehet, mert könnyű kihallani belőle a "valósághűt"!
Mivel az otthoni lejátszás során többnyire egy felvételbe rögzített információból reprodukálunk, óhatatlan a következtetés, hogy a felvételkészítés korlátai vagy épp a felvétel során az alkotók által meghozott szakmai, művészi döntések már óhatatlanul befolyásolhatják, korlátozhatják a felvételben rögzített információ valósághoz való hűségét, és ezen a lejátszás során már nemigen lehet segíteni. Illetve beavatkozni, mondjuk eq-zni lehet, de az eredeti ismerete nélkül ez csupán vakon tapogatózás, csak remélhetjük, hogy a megfelelő irányba.
A természetességről és az abban megnyilvánuló nüansznyi különbségekről így már csak a rögzített információhoz való hűség szempontjából beszélhetünk a hifiben, viszont annak pontos ismerete nélkül értékítéletünk óhatatlanul nagymértékben szubjektívvé válik és gerjeszthet végeláthatatlan vitákat.
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1816
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1649
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: Stúdió látogatás, avagy ismerkedés a felvételkészítéssel

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

Aszpirin írta:
2019.12.11., szer. 11:29
Bennem az merült fel ismét, mint korábban is, hogy mekkora értelme van lejátszóláncok elemeinél (vagy éppen formátumvitákban) - a gyakran infinitezimális nüansznyi különbségekről beszélve - azon vitatkozni, hogy melyik a "természetesebb hangzású". (Rudi bácsi, olvasod ezt? Konkrétan neked is szól.)
Jaj ne. Ez a gondolatsor egyenes irány a hitetlenség felé ... audio pc, kábelek, ezo és wudu cuccok... ;)

Mondok egy hülye példát, mert azokat szeretem. Megfoghatsz egy igazi arany tömböt, sőt, haza is viheted, de sajnos előtte a 40%-át vissza kell add. Hogyan vágod ketté? egy durva fűrészel, ahol 55% marad csak neked, vagy minél finomabb eszközökkel, és így 56-57-58 vagy akár 59% is a tiéd maradhat? min fog múlni? hogy a talán 1% pluszt adó lézervágót érdemes-e megvedd.
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Avatar
Tom40
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 935
Csatlakozott: 2010.09.08., szer. 18:06
Értékelés: 279

Re: Stúdió látogatás, avagy ismerkedés a felvételkészítéssel

Hozzászólás Szerző: Tom40 »

Aszpirin írta:
2019.12.11., szer. 11:29
.....
Én továbbra is azon a véleményen vagyok - így, az eddigi két stúdióélmény által megerősítve - hogy a hangreprodukciós rendszerek "természetes hangzása" egy délibáb.

De persze lehet, hogy ezek a gondolatok nem helyénvalóak.
Nem tudom. Amikor pår hete az utcån setåltam itt egy szigeten, az ajto'tol kb 20 meterre ållva hallottam, hogy szo'l a zene e's azonnal tudtam, hogy ez e'lö zene. Pedig ki volt hangositva. Lehet, hogy de'libåb, amit keresunk.
Audio PC + MZPX USB + UpTone LPS-2.1, AudioQuest Diamond Ethernet
Chord Qutest DAC, Tellurium Q Black Diamond USB kábel
Primaluna HP, PMC twenty:26, Tellurium Q Silver kábel

Avatar
kaef2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5873
Csatlakozott: 2008.01.07., hétf. 20:53
Értékelés: 2373

Re: Stúdió látogatás, avagy ismerkedés a felvételkészítéssel

Hozzászólás Szerző: kaef2 »

Tessék egy publikus minta a biztosan kimaradó felvételekből.
Ez az első rész utolsó dala, a Nagra felvéltelről, nem a Merging Hapival, hanem a szalagos felvételt készítő úriember saját A/D konverterével. Csak 1 napig él majd a link.

96k/24 bit wav.

https://we.tl/t-1F1kRravKF

Online
Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6070
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5124
Tartózkodási hely: Szár

Re: Stúdió látogatás, avagy ismerkedés a felvételkészítéssel

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

Bennem az merült fel ismét, mint korábban is, hogy mekkora értelme van lejátszóláncok elemeinél (vagy éppen formátumvitákban) - a gyakran infinitezimális nüansznyi különbségekről beszélve - azon vitatkozni, hogy melyik a "természetesebb hangzású". (Rudi bácsi, olvasod ezt? Konkrétan neked is szól.)

Amikor a felvétel maga már az esetek többségében kompromisszumos, akkor persze pont egy kábel vagy éppen egy woodoo-kütyü rakja helyre a "természet rendjét"?

Én továbbra is azon a véleményen vagyok - így, az eddigi két stúdióélmény által megerősítve - hogy a hangreprodukciós rendszerek "természetes hangzása" egy délibáb.

De persze lehet, hogy ezek a gondolatok nem helyénvalóak.
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15206
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10344
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Stúdió látogatás, avagy ismerkedés a felvételkészítéssel

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

juliush írta:
2019.12.11., szer. 09:41
Számomra a stúdió-látogatás, illetve a két felvétel egyik fontos tanulsága épp az, hogy nem biztos, hogy felvételen, amellyel hosszú ideig együtt kívánok élni feltétlenül pontosan azt az élményt szeretném megőrizni, amelyet ott a helyszínen az előadókhoz oly közelségben ülve megtapasztaltam...
Az ilyen felismerések miatt érdemes csinálni ilyen rendezvényeket. Eggyel kevesebb embert kell győzködnünk, hogy engedje el a "valóság" kergetését. :D

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15206
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10344
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Stúdió látogatás, avagy ismerkedés a felvételkészítéssel

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

istvan01 írta:
2019.12.11., szer. 09:59
De ha arra gondolsz, dalonként egymás után ezen a lemezen a zongora más-más mikrofont kívánt? ajaj. Jobb esetben másik felvétel, másik zongorista más stílus, más énekes, de akkor is, a zongora ugyan az, az nem szól másképpen. Tudom, ez felvétel, azon csak a valóság (ferde)tükre lesz. De ha ezt vissza képezzük elő, hangosítási nélküli koncertre, akkor hogy is?
No offense! A hangszerek hangja nem fix, tág határok között állítható, hangolható, módosítható, még a zongoráé is. A muzsikus, a karmester és a hangmérnök is él ezzel a lehetőségekkel, a felvételi technika csak tovább tágítja ezeket a határokat. Hiba azt gondolni, hogy a zongora hangja ilyen és kész, mindenhol így kell szólnia. Végtelen variációja lehetséges.

Biztos vagyok benne, hogy a felvételen/közvetítésen nem használták egyszerre a videón látható összes mikrofont. Vagy kísérleteztek, vagy egymás után több, eltérő műfajú, ebből következően más hangzású anyagot rögzítettek/közvetítettek és ezekhez előre beálltak technikailag.

Avatar
mgus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1525
Csatlakozott: 2010.02.18., csüt. 16:03
Értékelés: 377
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Stúdió látogatás, avagy ismerkedés a felvételkészítéssel

Hozzászólás Szerző: mgus »

Nem mondták hogy felvétel közben tilos levegőt venni. :fekverohog:
MaXiMusz MF3.2,Hb-Ag 200,Low end PC,SBx Titán HD,Neotech NEI-1002,
Furutech Alpha Cable,Fi-50,Fi-32 GTX-D System,AG power & Nano liquid.

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Stúdió látogatás, avagy ismerkedés a felvételkészítéssel

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

juliush írta:
2019.12.11., szer. 10:43
De persze Te mindezeket a karosszékedből jobban tudod, mint a gyakorlott ("" nélkül) Fórumtársunk!
Értem én a személyeskedő hangvétel mögött is amire gondolsz.
De ez semmit sem változtat azon, hogy a zongora abban egy studi pozícióban kiván 8 vagy nem is tudom hány pár mikrofont, mert mások oda ülnek a billentyűhöz játszani. Az is érdektelen, hogy ez most egy beéneklés volt-e vagy felvétel. Mert ha felvétel lett volna, akkor nem sündörög az álványok között a "mikrofon mester"

Részemről befejeztem a sokmikrofon diszkurzust, Feri stúdió összejövetelei is inkább arról szól, hogy minél kevesebb legyen az a mikrofon.
/persze emlékszem én arra, hogy ő (is) kiállt már többször amellett, hogy ma már nem készítenek két mikrofonnal mert nagyon macera, kevés utómatatást lehet azzal végezni, már pedig az átlag (telefonos) hallgat úgy szereti/

Avatar
kaef2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5873
Csatlakozott: 2008.01.07., hétf. 20:53
Értékelés: 2373

Re: Stúdió látogatás, avagy ismerkedés a felvételkészítéssel

Hozzászólás Szerző: kaef2 »

fapaci írta:
2019.12.11., szer. 10:44
kaef2 írta:
2019.12.10., kedd 21:06
Nagyon nehéz igazán jó és arányos 2 mikrofonos felvételt csinálni, még ilyen egymáshoz relatíve közel lévő hangszerek és hallgatóság esetében is. Biztosan lesznek olyanok is, akiknek ez is fontos tanulság.
Lényeges tanulság és szerintem még lesz néhány ilyen a jövőben is. Régóta mondogatjuk, hogy a hifisták részéről egyetlen elfogadható megoldásként emlegetett két mikrofonos felvétel nagyon ritkán valósítható meg hiba nélkül. Nem voltam ott ezen az összejövetelen (a jövőben ott leszek mindegyiken), de a videókon látszik, hogy a sztereó mikrofon enyhén kompromisszumos helyre került, a hangszerek távolsága nem azonos, de hát a közönséget is el kellett helyezni valahova. A több sávos anyagokkal sok munka van a felvétel után is, de vélhetően szerethetőbb megszólalási arányok hallhatóak majd róla.

Meghallgattam a felvételt, nekem tetszik, bár a sztereó mikrofonnál soknak érzem a zengést és a háttérzajt, de ez a jelenlévő közönség miatt elkerülhetetlen. A spektrum szép, bőven 20 kHz felett is van még hasznos tartalom, ami a mikrofonokat és a felvételi technikát dicséri. Az anyag leghangosabb részének csúcsszintje korrekt -2 dBFS, de általában -10 dBFS körül van, ami kicsit kevés, de élő előadás rögzítésénél kockázatos feljebb venni. Fontosabb ennél, hogy a felvételen majdnem jelen van a helyszínen akusztikusan mért 60 dB dinamika átfogás (a ribbon mikrofonos anyagon 55 dB körüli), nincs komprimálás, ezért az átlagosnál halkabb az anyag. Akinek csendes szobája van, ott meg lehet próbálni a valós dinamikát elérni úgy, hogy a csúcsszintek 95 dB SPL körül legyenek. Ez ritkán és keveseknél jön össze, ezért van szükség általában némi dinamika szűkítésre.
Igen, megerősítem, hogy bevontam fapacit a szervezésbe, felvételkészítésbe és úgy általában mindenbe. Még a fotózásba is. :)

Nagyon jó hogy erről beszélünk, pontosan azt szerettem volna, hogy ilyesmik jussanak az ember eszébe a felvételek kapcsán.
Ez a fajta diskurzus némileg visszaadta a hitemet a közösségi média használhatóságában.

Sajnos sokszor nem a legegyszerűbbnek látszó megoldás a legjobb vagy a leguniverzálisabb a hangrögzítésben és a zenehallgatásban sem. Erre tipikus példa sztereó mikrofonozás. Nagyon nehéz a jó arányokat megtalálni. Még nagyon drága mikrofonokkal és nagyon türelmes zenészekkel is.

Ezért is tervezzük, hogy olyan sokféle formátumban fogjuk megjelentetni a kész anyagokat.
Arra számítok, hogy a 8 csatornás DSD felvételből a nagy SSL analóg keverőn kevert és kicsit (analóg) módon eq-zott, dinamika processzált és picit módosított arányú felvétel lesz az ami a legjobban fog tetszeni a többségnek és ami kereskedelmi értelemben is sikeres lehet. A sikert persze úgy kell érteni hogy talán keresünk vele pár száz vagy egy két ezer eurót. Egy év alatt. Nagyon sok energia, idő és nem kevés pénz befektetésével, de ha ilyenek a reakciók akkor ennyit megér, ezért szivesen csinálja az ember.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15206
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10344
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Stúdió látogatás, avagy ismerkedés a felvételkészítéssel

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

kaef2 írta:
2019.12.10., kedd 21:06
Nagyon nehéz igazán jó és arányos 2 mikrofonos felvételt csinálni, még ilyen egymáshoz relatíve közel lévő hangszerek és hallgatóság esetében is. Biztosan lesznek olyanok is, akiknek ez is fontos tanulság.
Lényeges tanulság és szerintem még lesz néhány ilyen a jövőben is. Régóta mondogatjuk, hogy a hifisták részéről egyetlen elfogadható megoldásként emlegetett két mikrofonos felvétel nagyon ritkán valósítható meg hiba nélkül. Nem voltam ott ezen az összejövetelen (a jövőben ott leszek mindegyiken), de a videókon látszik, hogy a sztereó mikrofon enyhén kompromisszumos helyre került, a hangszerek távolsága nem azonos, de hát a közönséget is el kellett helyezni valahova. A több sávos anyagokkal sok munka van a felvétel után is, de vélhetően szerethetőbb megszólalási arányok hallhatóak majd róla.

Meghallgattam a felvételt, nekem tetszik, bár a sztereó mikrofonnál soknak érzem a zengést és a háttérzajt, de ez a jelenlévő közönség miatt elkerülhetetlen. A spektrum szép, bőven 20 kHz felett is van még hasznos tartalom, ami a mikrofonokat és a felvételi technikát dicséri. Az anyag leghangosabb részének csúcsszintje korrekt -2 dBFS, de általában -10 dBFS körül van, ami kicsit kevés, de élő előadás rögzítésénél kockázatos feljebb venni. Fontosabb ennél, hogy a felvételen majdnem jelen van a helyszínen akusztikusan mért 60 dB dinamika átfogás (a ribbon mikrofonos anyagon 55 dB körüli), nincs komprimálás, ezért az átlagosnál halkabb az anyag. Akinek csendes szobája van, ott meg lehet próbálni a valós dinamikát elérni úgy, hogy a csúcsszintek 95 dB SPL körül legyenek. Ez ritkán és keveseknél jön össze, ezért van szükség általában némi dinamika szűkítésre.

Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2622
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3318

Re: Stúdió látogatás, avagy ismerkedés a felvételkészítéssel

Hozzászólás Szerző: juliush »

istvan01 írta:
2019.12.11., szer. 09:59
Talán nem is vártam más értelmezést egy "gyakorlott" felvételkészítőtől. De ha arra gondolsz, dalonként egymás után ezen a lemezen a zongora más-más mikrofont kívánt? ajaj. Jobb esetben másik felvétel, másik zongorista más stílus, más énekes, de akkor is, a zongora ugyan az, az nem szól másképpen. Tudom, ez felvétel, azon csak a valóság (ferde)tükre lesz. De ha ezt vissza képezzük elő, hangosítási nélküli koncertre, akkor hogy is?
Egyébként ha vetted volna a fáradtságot az alatta levő szöveg elolvasására tudhatnád, hogy épp egy élő BBC3-as interjúra, éneklésre készülnek csupán! Felteszem ez egy rádióstúdió, ahol vendégek adják egymás kezébe a kilincset és a mikrofonokat, tehát joggal feltételezhető az is, hogy egymást követő több produkcióra is bemikrofonoztak. Ott hever például egy bőgő is, gondolom egy másik előadáshoz.
De persze Te mindezeket a karosszékedből jobban tudod, mint a gyakorlott ("" nélkül) Fórumtársunk!
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Online
Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6070
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5124
Tartózkodási hely: Szár

Re: Stúdió látogatás, avagy ismerkedés a felvételkészítéssel

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

kaef2 írta:
2019.12.11., szer. 09:05
Úgy hiszem az egyszerű zenehallgatónak is jó tudni, hogy hol voltak a mikrofonok és hogy miképpen készült a felvétel.

Már csak azért is hogy a sokak által elvárt un "3D tér" fogalmát (és más hasonló fogalmakat, elvárásokat) árnyalni lehessen kissé, és kiderüljön hogy az csak az utómunka során és mikrofononként zengetve kerül bele a felvételbe, az esetek nagy részében.

Az egész kezdeményezésem arról szól, hogy a fals ("hifis") elvárásokat helyretegyük a valós élmények és ne adj isten a felvételt készítők műszaki, technológiai magyarázatai illetve a zenészekkel folytatott beszélgetések segítségével.
...és ezt a célodat el is éred azoknál, akik veszik a fáradtságot, és elmennek a rendezvényeidre. Gratulálok és csodállak emiatt! :smile53: Nagyon szuper kezdeményezés, és én személy szerint nagyon szeretném ha megérné Neked (anyagilag is), mert akkor hosszú távon biztosítva lehetne az ilyen rendezvények léte. Remélem megéri Neked is. Ahogy Wittao is utalt rá már: néhányan “bérletesek” leszünk.
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
kaef2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5873
Csatlakozott: 2008.01.07., hétf. 20:53
Értékelés: 2373

Re: Stúdió látogatás, avagy ismerkedés a felvételkészítéssel

Hozzászólás Szerző: kaef2 »

greenbio írta:
2019.12.11., szer. 09:56
kaef2 írta:
2019.12.10., kedd 11:06
Gondolkozunk továbbra is az LP-n.
S esetleg szalagon? Szerintem lenne rá igény. részemről mindenképp :rolleyes:
Szalag mindenképpen lesz, erről az első pillanttól kezdve volt szó.
A mostani két szalagos master felvételből készül majd egy szerkesztett master és arról lehet majd másolatot kapni.
Akik regisztrálták magukat és befizették a 20 000 Ft díjat csak egy másolási díjat kell majd fizetni, ha hozzák a szalagot. Ez egy pár ezer forint lesz. Akik nem regisztráltak a felvételre és nem fizettek, azoknak drágább lesz és még nem tudom mennyi, de pár napon belül kitaláljuk.

Online
Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6070
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5124
Tartózkodási hely: Szár

Re: Stúdió látogatás, avagy ismerkedés a felvételkészítéssel

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

istvan01 írta:
2019.12.11., szer. 08:57
mikrofon magyarázat?? igen lehet érdekes, főleg annak aki jó felvételt akar készíteni. Mint fogyasztó felhasználónak, példával élve egy jól-rosszul elkészített ételt magyarázni kell az azt elfogyasztónak? Ettől az nem lesz semmivel sem jobb rosszabb.
Megengeded nekem, hogy magam döntsemel, mi érdekel? Egyébként nagyon sok dolog, és gondolom nem én vagyok az egyetlen, akinek a kedvencei közé tartoznak a “hogyan működik” ill. “hogyan készül” típusú ismeretterjesztő filmek és internetes portálok (pl. https://www.howstuffworks.com/ )
A tájékozottság és ismeretek birtoklása nem bűn.
És magyarázni nem kell, de ha valaki van olyan kedves, és mégis megteszi, azzal a jóérzéssel feküdhet le aznap, hogy ma is gazdagítottam egy kis tudással az érdeklődő ismerőseimet.

Az étel hasonlatod már csak azért sem jó számomra, mert igenis érdekes, hogy amit elfogyasztunk, az mit tartalmaz és hogyan készül.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Aszpirin 2019.12.11., szer. 10:26-kor.
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Stúdió látogatás, avagy ismerkedés a felvételkészítéssel

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

avl2 írta:
2019.12.11., szer. 10:02

hatha az egyik müködik közülük. nem tudom, nem Oroszorszagban keszült-e.
Szinte egészen biztos, nem orosz földön készült ez a felvétel. Peretyatko 2001 óta folyamatosan Berlin és Bologna között ingázik és lakik, opera iskoláit német és olasz földön végezte. Egy olasz karmester volt a férje, akitől pár év után elvált. Ritkán koncertezik orosz országban.

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Stúdió látogatás, avagy ismerkedés a felvételkészítéssel

Hozzászólás Szerző: avl2 »

Aszpirin írta:
2019.12.11., szer. 08:36
...6 db mikrofon van irányítva, plusz az említett mikrofon a zongorista mellett. .... a magyarázatát az egyes mikrofonok elhelyezésének, mit miért....
hatha az egyik müködik közülük. nem tudom, nem Oroszorszagban keszült-e.
vagy csak tapasztalatgyüjtesnek, valasztasi lehetösegnek: melyikkel milyen, kinek (enekes, zongorista, felvetelvezetö, hifisek, macskáik, ...) melyik tetszik

különös tapasztalatokat lehet Oroszorszagban szerezni. elmult evekben 1 ceghez mentem többször is. van, hogy egyik nap beengednek, masik nap a security varakoztat a bejaratnal 1-2 orat - volt kollega, akit egesz nap nem engedtek be; kerdezik: computert ugye nem viszek be ? neeeem, nyissak taskat, ott van benne, belenez, latja, mondja: jo, mehetek. ..más világ
ez meg vegkepp off de "hatartalan ötletesseget" vagy "gatlastalan önerdekervenyesitest" mutatja: https://www.bbc.com/news/world-europe-50666436 szoval egy video alapjan nem tudhatjuk, rengeteg dolog lehet

Válasz küldése

Vissza: “Készülék tesztek, találkozók”