Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Elektrosztatikus és egyéb dipól hangsugárzók

Vendég

Elektrosztatikus és egyéb dipól hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Vendég »



"Levetkőztetett" Soundlab Majestic.


nagyon komoly!

Avatar
SoXxX
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 959
Csatlakozott: 2004.03.10., szer. 22:57
Értékelés: 342

Elektrosztatikus és egyéb dipól hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: SoXxX »


Valaki használt/hallott már Magneplanar MG1-et?
 
Mi ennek a reális értéke? Hificityn hirdetnek egy jó ideje egy ilyet, de szerintem drágán.
 

Online
Avatar
ValhallA
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Hozzászólások: 12721
Csatlakozott: 2008.02.11., hétf. 20:48
Értékelés: 6052

Elektrosztatikus és egyéb dipól hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: ValhallA »


"Levetkőztetett" Soundlab Majestic.

"Bármely eléggé fejlett technológia megkülönböztethetetlen a mágiától." Arthur C. Clarke (1917-2008)

Online
Avatar
ValhallA
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Hozzászólások: 12721
Csatlakozott: 2008.02.11., hétf. 20:48
Értékelés: 6052

Elektrosztatikus és egyéb dipól hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: ValhallA »

"Bármely eléggé fejlett technológia megkülönböztethetetlen a mágiától." Arthur C. Clarke (1917-2008)

Online
Avatar
ValhallA
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Hozzászólások: 12721
Csatlakozott: 2008.02.11., hétf. 20:48
Értékelés: 6052

Elektrosztatikus és egyéb dipól hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: ValhallA »


Final Audio 1000i



"Bármely eléggé fejlett technológia megkülönböztethetetlen a mágiától." Arthur C. Clarke (1917-2008)

Online
Avatar
ValhallA
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Hozzászólások: 12721
Csatlakozott: 2008.02.11., hétf. 20:48
Értékelés: 6052

Elektrosztatikus és egyéb dipól hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: ValhallA »


Audiostatic /DCI/Wing/Fin




"Bármely eléggé fejlett technológia megkülönböztethetetlen a mágiától." Arthur C. Clarke (1917-2008)

Vendég

Elektrosztatikus és egyéb dipól hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Vendég »



Bocs, én tényleg csak kérdeztem! Mert fura, hogy miközben elismert szakemberek szerint a linearitás a legfontosabb, mások meg nem tartják annak. De egyébként éppen mintha tőled is olvastam volna olyat, hogy a műszaki paraméterek az elsődlegesek. Már most visszakeresni nem tudom. De akkor egy hangsugárzónál akkor mi és hogyan a fontos műszaki paraméter?


Így igaz, a műszaki paraméterek fontosak.
De egy kiragadott paraméter a rengeteg közül félrevezető lehet.
A frekvenciamenet egy adott pontban az ég egy világon semmire se garancia. Legkevésbé a hangminőségre.
Az akusztika egy bonyolult témakör. A hanghullámok rendkívül bonyolult dolgokat tudnak művelni. Nem olyan, mint egy erősítő frekimenete. Megméred és az annyi. Ha egy hangfalat nem tökéletes süketszobában mérsz (ami gyakorlatilag nincs), akkor a mérési eredmény mindentől függ: a szobától, a hangszóró helyétől, a mikrofon helyétől.... . Az adott pontban felvett görbe csupán az adott pontban érvényes. 10 cm-t odébb téve a mikrofont, vagy a hangfalat 10 dB-es eltérés is lehet a mérésben.
Ha odébb ülsz 30 cm-el, egy egészen más "frekvenciamenet"-ben fogsz részesülni. Ezért nem ér semmit egy ilyen adott pontba kilinearizált frekimenet. De még süketszobában is függ a mérési eredmény attól, hogy hova helyezed a mikrofont.
Szóval standard mérési körülmények között felvett frekvenciamenet tájékoztató jellegű lehet, a durva hangfal konstrukciós hibákra rámutathat, de ennyi.
Amúgy a teljes sávú planár dipólsugárzók mélyátvitelének közeltéri mérése a legférevezetőbb. Ugyanis egy közeltéri mérés esetén nem alakul ki a mérési pozícióban az akusztikus rövidzár. Így pl. a Magneplanar esetében is jelentős mélykiemelés látható, ami tökéletesen szándékos, mivel ezzel kívánták kompenzálni a mélyveszteséget távolról hallgatva. Igazából ezeket a diagrammokat csak az tudja kiértékelni, aki tudja, hogy mi van rajtuk és mit kell nézni rajtuk. A többi csupán mókusvakítás a "népnek". Mint a régi szép időkben a tranzisztoros korszak elején a 0.01%-os harmonikus torzítás. Amitől persze még hallgathatatlan volt a legtöbb teknics. De jól nézett ki.

Online
Avatar
ValhallA
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Hozzászólások: 12721
Csatlakozott: 2008.02.11., hétf. 20:48
Értékelés: 6052

Elektrosztatikus és egyéb dipól hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: ValhallA »

"Bármely eléggé fejlett technológia megkülönböztethetetlen a mágiától." Arthur C. Clarke (1917-2008)

Avatar
samugy63
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2011.07.04., hétf. 19:51
Értékelés: 19

Elektrosztatikus és egyéb dipól hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: samugy63 »



Már megbocsáss, de a Logan Electromotion ESL +-3dB-n belül van mindenféle DSP-s trükk nélkül.
DSP-vel 1 dB-n belülre lehetne hozni, csak akkor valóban hallgathatatlanná válna.
Egy adott pontban mért frekvenciamenet optimalizálás szerintem sokkal károsabb a hangra, mint az esetleges természetes frekvenciamenet ingadozás. Én is eljátszottam mindenféle DSP-vel, ami valóban csodálatos frekvencia görbét tud produkálni - a mérési pozícióban. Csak éppen utána az élet minden nyoma kiveszett a hangból. Egy paramétert kiragadni és azt optimalizálni sok más (fázis, futásidő...) rovására szerintem inkább káros, mint hasznos.
Ezzel persze nem kell egyetérteni, én a saját tapasztalatomat és véleményemet mondom el. Ha valakinek DSP kell, hát használja.
 
http://www.stereophile.com/content/wils ... asurements
 
Javaslom, tanulmányozd a Wilson MAXX 3 frekimenetét. Ez alapján a 70.000.- USD-s hangfal is hallgathatatlan és sültbolond, aki ezt veszi egy stúdió mini monitor helyett.
 
Vagy nézd meg a 80.000.- USD-s JMLab Grande Utopiáét.
http://www.stereophile.com/content/foca ... asurements


Bocs, én tényleg csak kérdeztem! Mert fura, hogy miközben elismert szakemberek szerint a linearitás a legfontosabb, mások meg nem tartják annak. De egyébként éppen mintha tőled is olvastam volna olyat, hogy a műszaki paraméterek az elsődlegesek. Már most visszakeresni nem tudom. De akkor egy hangsugárzónál akkor mi és hogyan a fontos műszaki paraméter?

Vendég

Elektrosztatikus és egyéb dipól hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Vendég »



Lehet, hogy én nem értek hozzá, de ha a sztatikus és planár hangsugárzók frekvenciagörbéjét nézem akkor ezekkel zenét hallgatni nem volna szabad! Legalábbis a különféle stúdiómonitor topikokban tárgyal és bekopizott frekvencia linearitást figyelembe véve ezek a hangsugárzók tragikusan rosszak.
Vagy nem?


Már megbocsáss, de a Logan Electromotion ESL +-3dB-n belül van mindenféle DSP-s trükk nélkül.
DSP-vel 1 dB-n belülre lehetne hozni, csak akkor valóban hallgathatatlanná válna.
Egy adott pontban mért frekvenciamenet optimalizálás szerintem sokkal károsabb a hangra, mint az esetleges természetes frekvenciamenet ingadozás. Én is eljátszottam mindenféle DSP-vel, ami valóban csodálatos frekvencia görbét tud produkálni - a mérési pozícióban. Csak éppen utána az élet minden nyoma kiveszett a hangból. Egy paramétert kiragadni és azt optimalizálni sok más (fázis, futásidő...) rovására szerintem inkább káros, mint hasznos.
Ezzel persze nem kell egyetérteni, én a saját tapasztalatomat és véleményemet mondom el. Ha valakinek DSP kell, hát használja.
 
http://www.stereophile.com/content/wils ... asurements
 
Javaslom, tanulmányozd a Wilson MAXX 3 frekimenetét. Ez alapján a 70.000.- USD-s hangfal is hallgathatatlan és sültbolond, aki ezt veszi egy stúdió mini monitor helyett.
 
Vagy nézd meg a 80.000.- USD-s JMLab Grande Utopiáét.
http://www.stereophile.com/content/foca ... asurements

Online
Avatar
violin
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3622
Csatlakozott: 2008.10.10., pén. 19:03
Értékelés: 1044

Elektrosztatikus és egyéb dipól hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: violin »



Lehet, hogy én nem értek hozzá, de ha a sztatikus és planár hangsugárzók frekvenciagörbéjét nézem akkor ezekkel zenét hallgatni nem volna szabad! Legalábbis a különféle stúdiómonitor topikokban tárgyal és bekopizott frekvencia linearitást figyelembe véve ezek a hangsugárzók tragikusan rosszak.
Vagy nem?


 
 
Off...Láttad már egy méregdrága Fostex vagy Lowther hangszóró frekimenetét...?
Lyngdorf+osztrák Tesla+svájci lemezvakaró+japó drótok+háelté 3.....zene és bona.

Avatar
samugy63
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2011.07.04., hétf. 19:51
Értékelés: 19

Elektrosztatikus és egyéb dipól hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: samugy63 »


Lehet, hogy én nem értek hozzá, de ha a sztatikus és planár hangsugárzók frekvenciagörbéjét nézem akkor ezekkel zenét hallgatni nem volna szabad! Legalábbis a különféle stúdiómonitor topikokban tárgyal és bekopizott frekvencia linearitást figyelembe véve ezek a hangsugárzók tragikusan rosszak.
Vagy nem?

Vendég

Elektrosztatikus és egyéb dipól hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Vendég »



A Magneplanar-okról van esetleg valami infó, hasonló görbe? Még csak az MG 3.6-ot hallottam, nekem nagyon bejött...


http://www.stereophile.com/content/magn ... asurements

Avatar
pi61
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 452
Csatlakozott: 2007.12.13., csüt. 07:15
Értékelés: 32

Elektrosztatikus és egyéb dipól hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: pi61 »



 
A Hibrid Loganek, főleg az újak hihetetlen dinamikusan szólnak és nem csak kis hangerőn.
A képen látható, hogy 100dB-is semmiféle kompresszió nincs, a torzítás bőven 1% alatt.


 
A Magneplanar-okról van esetleg valami infó, hasonló görbe? Még csak az MG 3.6-ot hallottam, nekem nagyon bejött...

Online
Avatar
ValhallA
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Hozzászólások: 12721
Csatlakozott: 2008.02.11., hétf. 20:48
Értékelés: 6052

Elektrosztatikus és egyéb dipól hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: ValhallA »



 
A Logan CLX erre egy igazán sajátságos technológiát alkalmaz, az úgynevezett "Dual Force" kialakítást, aminek a lényege, hogy a mély panelben 2 db fólia van 3 db rács között. Így a fóliák ellenütemben mozoghatnak, elkerülhető az akusztikus rövidzár okozta mély veszteség, csökkenthető a membrán amplitúdó.....


 

"Bármely eléggé fejlett technológia megkülönböztethetetlen a mágiától." Arthur C. Clarke (1917-2008)

Vendég

Elektrosztatikus és egyéb dipól hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Vendég »



OK, de hol a torzítás skálája?


Ne tedd ezt velem!
Van egy jel: pl. a piros csík és X dB-vel alatta szintén piros csík a torzítás.
Na, most az X dB különbség a torzítás. Ugye nem akarod, hogy a elmagyarázzam a 10 alapú logaritmus matematikáját.
(vagy mégis: -20dB: 10%, -40dB 1%, -60dB 0.1% torzítás, ha annyival van a jel alatt a torzítási komponens)

Avatar
muvimi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1503
Csatlakozott: 2010.10.24., vas. 16:44
Értékelés: 449

Elektrosztatikus és egyéb dipól hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: muvimi »



OK, de hol a torzítás skálája?


 
Basszus , nem mondjátok , hogy nem értitek ? A felső görbe a frekvencia átvitel egyre növekvő hangnyomáson , alul ugyanolyan színnel a különböző hangnyomáshoz tartozó torzítás szintje van ábrázolva .

Vendég

Elektrosztatikus és egyéb dipól hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Vendég »



Ez hol látható a képen?


A görbék párhuzamosan futnak a legalsó tartománytól eltekintve, ahol már megjelenik a kompresszió és a torzítás is (40Hz alatt).

Avatar
earforce
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5798
Csatlakozott: 2009.01.21., szer. 00:18
Értékelés: 2796

Elektrosztatikus és egyéb dipól hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: earforce »



OK, de hol a torzítás skálája?


Ezért nem volt egyértelmű nekem sem.
Egyébként pedig köszönöm a válaszokat
SYNOLOGY|ZIDOO X20|METRUM OCTAVE NOS|MUSICAL FIDELITY F19+F22|MAGNEPLANAR 2.7|REL S3 SHO

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3573
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Elektrosztatikus és egyéb dipól hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: kalmi »



Azok a színes vonalak a kép alján .


 
OK, de hol a torzítás skálája?

Avatar
muvimi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1503
Csatlakozott: 2010.10.24., vas. 16:44
Értékelés: 449

Elektrosztatikus és egyéb dipól hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: muvimi »



Ez hol látható a képen?


 
Azok a színes vonalak a kép alján .

Avatar
earforce
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5798
Csatlakozott: 2009.01.21., szer. 00:18
Értékelés: 2796

Elektrosztatikus és egyéb dipól hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: earforce »



A képen látható, hogy 100dB-is semmiféle kompresszió nincs, a torzítás bőven 1% alatt.
 


Ez hol látható a képen?
SYNOLOGY|ZIDOO X20|METRUM OCTAVE NOS|MUSICAL FIDELITY F19+F22|MAGNEPLANAR 2.7|REL S3 SHO

Vendég

Elektrosztatikus és egyéb dipól hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Vendég »



Életnagyságú hangjuk van, legalább is kamarazenén és egyéb akusztikus zenéken, de akkora lökéseket ne várj tőlük mint a dinamikusoktól. Nem is arra vannak kitalálva. Ha az ember egyszer megszokja a halkabb zenehallgatást utána már kevésbé van hiányérzete. Mondom én ezt úgy, hogy nem elektrosztatikuson zenélek, de kis teljesítménnyel.


Ez igaz valamennyi full range elektrosztatikusra kivéve a Martin Logan CLX-et és a legnagyobb PX technológiás Soundlabokat.
A Hibrid Loganek, főleg az újak hihetetlen dinamikusan szólnak és nem csak kis hangerőn. Ha van elegendő tiszta teljesítményed, elképesztően nagyot tudnak szólni még a legkisebbek is, mint pl. az Electromotion ESL.
Maximális hangnyomás 106 dB 45 Hz-től felfelé.
A képen látható, hogy 100dB-is semmiféle kompresszió nincs, a torzítás bőven 1% alatt.
 
A hagyományos dinamikus hangfalaknak nagyon össze kell szedni magukat, hogy ezt csak megközelítsék 100dB-en.
 
És ez a legkisebb Logan hibrid! Képzeld mekkorát szól egy Summit (pláne az X).
Én tudom, mert azzal élek együtt. És igen nagy terekben is hallottam már szólni tisztességesen meghajtva.
Pl. egy 140 nm-es erősen csillapított konferenciateremben, ahol valódi koncertélményt nyújtott Mark Levinson 39S/326S/432 elektronikákkal az első Summit is.
 
A teljes sávúak legnagyobb gondja a mély tartományban a túl nagy membrán kitérés. Hogy ezt valamennyire mérsékelni lehessen, hatalmas felület kell. A kicsiknek esélyük sincs tisztességes és dinamikus mélyátvitelre. A nagy membrán kitéréshez a rácsoknak messze kell lenni a membrántól, így az érzékenységük csökken, amit túl nagy DC előfeszítéssel kompenzálni lehet, ami aztán más gondokat hoz magával. A 10kV környéki előfeszítésnél már megjelenhet az áthúzás, ami pláne akkor következik be, ha nagy amplitudójú mély hangok vannak és a fólia közel kerül a rácshoz. Esetleg túl nagy a levegő páratartalma. Általában a full range sztatikus panelek élettartama erősen korlátozott pontosan a túl nagy fólia mozgás miatt. Hajlamos a kinyúlásra. Erre aztán vannak trükkök, hogy hogyan lehet újra feszessé tenni, de van gond bőven.
A Logan CLX erre egy igazán sajátságos technológiát alkalmaz, az úgynevezett "Dual Force" kialakítást, aminek a lényege, hogy a mély panelben 2 db fólia van 3 db rács között. Így a fóliák ellenütemben mozoghatnak, elkerülhető az akusztikus rövidzár okozta mély veszteség, csökkenthető a membrán amplitúdó.....



Avatar
tollact
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2058
Csatlakozott: 2009.07.14., kedd 18:24
Értékelés: 664

Elektrosztatikus és egyéb dipól hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: tollact »



Az lenne a kérdésem, hogy a sztatikus falak mily mértékben torzítanak, ill. milyen hangerő érhető el velük torzítás nélkül?
Hajthatóak úgy, mint a dinamikus társai?


Életnagyságú hangjuk van, legalább is kamarazenén és egyéb akusztikus zenéken, de akkora lökéseket ne várj tőlük mint a dinamikusoktól. Nem is arra vannak kitalálva. Ha az ember egyszer megszokja a halkabb zenehallgatást utána már kevésbé van hiányérzete. Mondom én ezt úgy, hogy nem elektrosztatikuson zenélek, de kis teljesítménnyel.
LP: Pink Triangle PT One, Helius Scorpio III kar, Benz Wood SM 0,85mV pick-up, AN-V QSSC kábel
CD: Philips CD304 tube, AN-Vx kábel
Tuner: Kenwood KT8300 vintage, AN-V kábel
Erősítő: AN OTO PHONO
Hangfal: AN-E/Hemp,Kondo KSL SPC-vel AN-SP QSSC +Townshend tweeter
Állványok: Sound Org ZO28 ZO21, AN

Avatar
earforce
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5798
Csatlakozott: 2009.01.21., szer. 00:18
Értékelés: 2796

Elektrosztatikus és egyéb dipól hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: earforce »


Az lenne a kérdésem, hogy a sztatikus falak mily mértékben torzítanak, ill. milyen hangerő érhető el velük torzítás nélkül?
Hajthatóak úgy, mint a dinamikus társai?
SYNOLOGY|ZIDOO X20|METRUM OCTAVE NOS|MUSICAL FIDELITY F19+F22|MAGNEPLANAR 2.7|REL S3 SHO

Válasz küldése

Vissza: “Hangsugárzók”