Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Mélysugárzók

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Mélysugárzók

Hozzászólás Szerző: denesdr »

Rock60 írta:
2022.11.26., szomb. 18:43
Egyébként tetszik az a REL B1.
Mi az a DSP ?
DSP = Digital Sound Processing, azaz a hang tulajdonságainak módosítása a digitális tartományban. Egyik nagy előnye, hogy általa az időzítés és a fázis gyakorlatilag bárhová állítható a frekvenciaátvitel mellett, ráadásul úgy, hogy nem kell elektromos alkatrészeket cserélgetnünk a szűrőnkben, mert digitális, tehát a logikai tartományban történik a szűrés.

Egyébként pont szigony fórumtárs REL B1-eseit volt szerencsém DSP-vel (miniDSP SHD) beállítani a Harbeth-jeihez, hát mint ne mondjak, drasztikus volt a változás, az előtte brummogó, hangra telepedő mélyek egyből feszesek, jól követhetők lettek, teljesen belesimulva a hangképbe, mintha csak a kis Harbethek szoltak volna, csak ugye sokkal testesebben, mélyebbre menve.

Szóval DSP-vel lehetne csinálni olyat, mintha kisebb dobozban lennének a padlásdobozba épített hangszórók, ha épp túl nagynak bizonyulna nekik, amire ugye van esély, ha 30 centisben gondolkozol. Ráadásul úgy, hogy a nagy doboz miatt nem szenvedne a konstrukció a kis zárt dobozok hátrányától.

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2509
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2306
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Mélysugárzók

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

denesdr írta:
2022.11.26., szomb. 19:57
Tctronic írta:
2022.11.26., szomb. 16:51
Open baffle megoldáshoz mit javasolnál?
Open baflle-hez magas Qts érték ajánlott a mélyhangszóró részéről, ha nem akarunk adni neki aktív EQ-t. Vannak kfejezetten OB mélyhangszórók, mint például ez: https://aespeakers.com/shop/dipole/dipole18/
Mindenesetre a nagy felület nem hátrány, legalábbis ha hangnyomást is szeretnénk a hangfaltól, szóval a fenti hangszóróból simán lehet 2 is oldalanként. ;) :smile32:
Oh megint félreérhető voltam. Lentebb írtam hogy JBL D130+ JBL LE175 hangszóró párost szeretném megvalósítani OB rendszerben. Ezeket már egyszer kipróbáltam egy basszreflex próbadobozban de sajnos nem volt elég mély, de a többi viszont nagyon tetszett, szóval ezeket szeretném OB-be de keresek hozzá külön +mélysugárzót. Na ehhez gondoltam én a REL B1-et. Ha van erre más javaslatod szívesen veszem.
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Mélysugárzók

Hozzászólás Szerző: denesdr »

Tctronic írta:
2022.11.26., szomb. 16:51
Open baffle megoldáshoz mit javasolnál?
Open baflle-hez magas Qts érték ajánlott a mélyhangszóró részéről, ha nem akarunk adni neki aktív EQ-t. Vannak kfejezetten OB mélyhangszórók, mint például ez: https://aespeakers.com/shop/dipole/dipole18/
Mindenesetre a nagy felület nem hátrány, legalábbis ha hangnyomást is szeretnénk a hangfaltól, szóval a fenti hangszóróból simán lehet 2 is oldalanként. ;) :smile32:

Avatar
tottyi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3282
Csatlakozott: 2013.06.19., szer. 16:37
Értékelés: 711
Tartózkodási hely: Šamorín

Re: Mélysugárzók

Hozzászólás Szerző: tottyi »

Rock60 írta:
2022.11.26., szomb. 18:43
A T+A T160 E - nek közel sincs olyan félelmetes mélye - napokban hallottam egy példányt vásárlási szándékkal - hogy ne kellhetne alá egy kis mélytámogatás 50 Hz alatt.
De valójában nem a konkrét hangdoboz a lényeg. A T+A - t elengedtem, jelenleg - 30 éve - egy Quad ESL 63 boldog tulajdonosa vagyok, na annak aztán pláne kell alul a támogatás.
De, ha helyette egyszer egy jobb monitorom lesz, ahhoz is kell.
Igen, jó lenne, ha lenne funkcionális szerepe a ládáknak, főleg a lukaknak a betonfödémben. / Krumplitároló ? /
Egyébként többször szóba került, hogy szakember kell ehhez.
Egy pillanatig sem gondoltam, hogy ezt megúszom.
Pár hónapja a subláda - topicban próbáltam felvetni a téma ilyen megközelítését. Hát nem nagyon tolongtak, hogy jó, nézzük meg miről is van szó, amihez nem értesz, ez meg ez, ennyibe fog kerülni, ezt meg ezt már te is meg tudod csinálni, stb...
Azt gondolom, hogy amíg nincs meg a MEGFELELŐ hangszóró, addig nincs mit tenni.
Ebből eredt legelső kérdésem.
Van egy pár Celestion harmincas mélynyomóm, még ezer éve vettem egy háromutas kitt részeként. Azt gondoltam felhasználni, de Bese Attilánál kipróbálva arra jutottunk, hogy nem igazán erre való, amire nekem kell.
Egyébként tetszik az a REL B1.
Mi az a DSP ?
Köszi.
Harbeth topik szigony kollega tud meselni a REL B1-rol, ketto is volt a Harbethek alatt. En is sok evet olvastam es sokan irtak, hogy zenere ez az egyik legalkalmasabb.
Audio PC | USB - Shunyata Research Sigma v2 | Chord Dave | Hangfalkabel - Valhalla Draco Reference V3 XLR | ATC SCM150ASL Pro | Tapkabel hangfalba (2x) - Valhalla AgPt-RXF HC | Betapkabel - Valhalla Draco V3/2HC R | Ethernet kabel: VIABLUE EP-7 SILVER RJ-45 CAT6A

Rock60
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2766
Csatlakozott: 2021.02.12., pén. 13:20
Értékelés: 670

Re: Mélysugárzók

Hozzászólás Szerző: Rock60 »

A T+A T160 E - nek közel sincs olyan félelmetes mélye - napokban hallottam egy példányt vásárlási szándékkal - hogy ne kellhetne alá egy kis mélytámogatás 50 Hz alatt.
De valójában nem a konkrét hangdoboz a lényeg. A T+A - t elengedtem, jelenleg - 30 éve - egy Quad ESL 63 boldog tulajdonosa vagyok, na annak aztán pláne kell alul a támogatás.
De, ha helyette egyszer egy jobb monitorom lesz, ahhoz is kell.
Igen, jó lenne, ha lenne funkcionális szerepe a ládáknak, főleg a lukaknak a betonfödémben. / Krumplitároló ? /
Egyébként többször szóba került, hogy szakember kell ehhez.
Egy pillanatig sem gondoltam, hogy ezt megúszom.
Pár hónapja a subláda - topicban próbáltam felvetni a téma ilyen megközelítését. Hát nem nagyon tolongtak, hogy jó, nézzük meg miről is van szó, amihez nem értesz, ez meg ez, ennyibe fog kerülni, ezt meg ezt már te is meg tudod csinálni, stb...
Azt gondolom, hogy amíg nincs meg a MEGFELELŐ hangszóró, addig nincs mit tenni.
Ebből eredt legelső kérdésem.
Van egy pár Celestion harmincas mélynyomóm, még ezer éve vettem egy háromutas kitt részeként. Azt gondoltam felhasználni, de Bese Attilánál kipróbálva arra jutottunk, hogy nem igazán erre való, amire nekem kell.
Egyébként tetszik az a REL B1.
Mi az a DSP ?
Köszi.

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2509
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2306
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Mélysugárzók

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

denesdr írta:
2022.11.26., szomb. 16:11
Tctronic írta:
2022.11.26., szomb. 16:02
A compund doboz azert jo mert kialakitasanal fogva 150 hz korul vag passziv elemek nelkul is. Persze egy tekercs azert nem art bele. Csak nem olyan gyors feszes melyeket produkal mint egy zart doboz.
Igen, másnéven bandpass doboz. A "probléma" leginkább az, hogy nem nagyon van kontrollunk a váltás felett passzív elemekkel ilyen doboz esetén, mert eleve igen meredek görbék jellemzik az átvitelét. A lassúságot a meredek görbék (a bandpass átvitel alján és tetején), és a relatív kis mennyiségű bezárt levegő okozzák, nem csoda, hogy nem nagyon látjuk hifi láncokban ezt a fajta megoldást.
Jamo Oriel (meg kisebbekben is volt) Jadis EC1 gondolkodik.gif De biztos van még :D Szerintem szimplán azért nem terjedt el, mert álló hangfalaknál a mély hangszórókat jóval a sub tartomány felett vágják, kimondott mélysugárzóknál meg valóban egy sima zárt vagy bass reflex is jó. Open baffle megoldáshoz mit javasolnál?
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Mélysugárzók

Hozzászólás Szerző: denesdr »

Tctronic írta:
2022.11.26., szomb. 16:02
A compund doboz azert jo mert kialakitasanal fogva 150 hz korul vag passziv elemek nelkul is. Persze egy tekercs azert nem art bele. Csak nem olyan gyors feszes melyeket produkal mint egy zart doboz.
Igen, másnéven bandpass doboz. A "probléma" leginkább az, hogy nem nagyon van kontrollunk a váltás felett passzív elemekkel ilyen doboz esetén, mert eleve igen meredek görbék jellemzik az átvitelét. A lassúságot a meredek görbék (a bandpass átvitel alján és tetején), és a relatív kis mennyiségű bezárt levegő okozzák, nem csoda, hogy nem nagyon látjuk hifi láncokban ezt a fajta megoldást.

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2509
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2306
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Mélysugárzók

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

A compund doboz azert jo mert kialakitasanal fogva 150 hz korul vag passziv elemek nelkul is. Persze egy tekercs azert nem art bele. Csak nem olyan gyors feszes melyeket produkal mint egy zart doboz.
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Mélysugárzók

Hozzászólás Szerző: denesdr »

Tctronic írta:
2022.11.26., szomb. 15:13
denesdr írta:
2022.11.26., szomb. 15:02
Tctronic írta:
2022.11.26., szomb. 13:54
Én nem vagyok híve a DSP és EQ dolgoknak (csöves erősítő vonalon mozgok) számomra már az aktív mélysugárzó is egyfajta kompromisszum, ha tehetném kiváltanám két db passzív compund mélyládával, passzív crossoverrel de nincs kedvem és időm próbálkozni.
Nem vágom, hogy a DSP-ben mi a kompromisszum a passzív váltóval, meg a jószerencsére való hagyatkozzással (hogy épp olyan lesz a vásárolt/épített szubunk átvitele, ami pont passzol a szobához és a meglévő hangfalainkhoz, időzítésestől, fázisostól stb.) szemben. Mondjuk egy sima aktív mélysugárzó DSP nélkül, na ezt megértem, hogy kompromisszumos. Passzívval viszont még annyit sem lehet elérni, mint egy DSP nélküli aktívval.
Lehet rosszul fogalmaztam? Aktív mélysugárzó alatt a szabályozható vágású, fázisó stb mélysugárzókat értem. Mint az említett REL (ez már DSP-s?) A passzív váltású csak és kizárólag saját építésű doboz és hangváltó esetén pálya természetesen.
Így értettem én is. Aktív, DSP nélküli szubokon a szabályozható vágás és fázisállítás (ez utóbbi legtöbbször 0 vagy 180 fok, jobb esetben 0-tól 180-ig fokozatmentesen állítható) elég alap dolgokra elég csak, bár egy kis (vagy nagyobb) szerencsével még akár jó hangot is össze lehet velük hozni. A DSP az egy más világ ma már. A passzív váltás szubhoz meg egy nagy adag pénzkidobás szerintem, a nagy passzív elemek gyakran annyiba vagy többe is kerülhetnek, mint mondjuk egy miniDSP.
Persze a passzív szubváltóban is meg lehet találni a szépséget, ha épp sikerül összehozni vele valahogy egy hallgatható hangot, kinek a pap...
Egyébiránt az igazi szubos felállás szerintem továbbra is az, amikor a fő hangsugárzókat is vágjuk, ezáltal mentesítve őket a legmélyebb hangok lesugárzásának terhétől.
Na de nem szeretnék nagyon lovagolni ezen, mindenki használjon olyan megoldást, ami szívéhez közel áll. A lehetőségeket és a korlátokat viszont nem árt ha ismerjük.

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2509
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2306
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Mélysugárzók

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

denesdr írta:
2022.11.26., szomb. 15:02
Tctronic írta:
2022.11.26., szomb. 13:54
Én nem vagyok híve a DSP és EQ dolgoknak (csöves erősítő vonalon mozgok) számomra már az aktív mélysugárzó is egyfajta kompromisszum, ha tehetném kiváltanám két db passzív compund mélyládával, passzív crossoverrel de nincs kedvem és időm próbálkozni.
Nem vágom, hogy a DSP-ben mi a kompromisszum a passzív váltóval, meg a jószerencsére való hagyatkozzással (hogy épp olyan lesz a vásárolt/épített szubunk átvitele, ami pont passzol a szobához és a meglévő hangfalainkhoz, időzítésestől, fázisostól stb.) szemben. Mondjuk egy sima aktív mélysugárzó DSP nélkül, na ezt megértem, hogy kompromisszumos. Passzívval viszont még annyit sem lehet elérni, mint egy DSP nélküli aktívval.
Lehet rosszul fogalmaztam? Aktív mélysugárzó alatt a szabályozható vágású, fázisó stb mélysugárzókat értem. Mint az említett REL (ez már DSP-s?) A passzív váltású csak és kizárólag saját építésű doboz és hangváltó esetén pálya természetesen.
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Mélysugárzók

Hozzászólás Szerző: denesdr »

Tctronic írta:
2022.11.26., szomb. 13:54
Én nem vagyok híve a DSP és EQ dolgoknak (csöves erősítő vonalon mozgok) számomra már az aktív mélysugárzó is egyfajta kompromisszum, ha tehetném kiváltanám két db passzív compund mélyládával, passzív crossoverrel de nincs kedvem és időm próbálkozni.
Nem vágom, hogy a DSP-ben mi a kompromisszum a passzív váltóval, meg a jószerencsére való hagyatkozzással (hogy épp olyan lesz a vásárolt/épített szubunk átvitele, ami pont passzol a szobához és a meglévő hangfalainkhoz, időzítésestől, fázisostól stb.) szemben. Mondjuk egy sima aktív mélysugárzó DSP nélkül, na ezt megértem, hogy kompromisszumos. Passzívval viszont még annyit sem lehet elérni, mint egy DSP nélküli aktívval.

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2509
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2306
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Mélysugárzók

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

-KP- írta:
2022.11.26., szomb. 13:07

Javasolom inkább nézz utána hogy állnak dolgok manapság, és nem megrekedni a 80-as években. Amit írsz az egyrészt szimplán nem igaz, másrészt látszik rajta, hogy még finoman szólva sem igazán követted figyelemmel milyen lehetőségek állnak a rendelkezésünkre manapság. Kismillió féle dsp-t lehet venni, amihez lehet használni különféle toolokat, és nem csak fázishelyes lesz kiemelések nélkül, de FIR filterek használatával még a parametrikus eq se ront bele a fázismenetbe. Ugyanezt pc-s lejátszás esetén is simán meg lehet tenni. De lehet venni dsp-s streamert is pl. Sok végfokban alapban is van dsp is, a sajátom is olyan, amiben tudsz 10 féle eq értéket megadni, vágni alul és felül, fázist, késleltetést megadni, ráadásul csatornánként, függetlenül. Manapság ez már egyre több készülék tudja, és nem számít már nagyon régóta kuriózumnak. De lehet venni tálcás erősítőket is, amik csak egycsatornások, de ugyanúgy tudnak mindent, dsp-vel, kismillió féle ki és bemenettel. Tökéletesen hozzá lehet illeszteni a szubot vagy szubokat bármihez kb.

A másik, néztél árakat mostanság? Olyan szinten felment mindennek az ára, hogy iszonyat. Egy jó diy szub nemhogy lesz ugyanolyan jó, mint egy gyári, de még töredék pénzből is meg tudod építeni, még a mostani horror nyersanyag árak mellett is. Most ott tartunk hogy egy 15 inches márkás szub 1m huf simán, de van ami már az 1.2m huf árszintet nyaldossa. Egyedül a használt gyári szubok, amik fel tudják venni a versenyt egy jobb épített szubbal. Ahhoz viszont szerencse is kell, hogy kifogd, és pont legyen eladó, amikor keresel.
Persze a fenti módszerekkel bármit bármihez hozzá lehet illeszteni csak akkor ilyen irányba kell elmozdulni. Ha nincs kell venni ezeket is. Ki lehet alakítani ilyen full aktív rendszereket is. Én nem vagyok híve a DSP és EQ dolgoknak (csöves erősítő vonalon mozgok) számomra már az aktív mélysugárzó is egyfajta kompromisszum, ha tehetném kiváltanám két db passzív compund mélyládával, passzív crossoverrel de nincs kedvem és időm próbálkozni. Az új árakat nem néztem, én elsősorban használtban gondolkodom. Amit említettem pl. REL B1 aktív sub 350E körül van, nagyon meglepődnék ha valaki otthon jobbat összerak ennyiből. Nem akarlak meggyőzni, meg mást sem , ez is csak egy vélemény a sok közül. :smile53:
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Online
Avatar
-KP-
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5742
Csatlakozott: 2003.06.02., hétf. 23:53
Értékelés: 1544
Tartózkodási hely: Bonyhád

Re: Mélysugárzók

Hozzászólás Szerző: -KP- »

Tctronic írta:
2022.11.26., szomb. 11:22
Amiket említesz és amiket én is építettem passzív dobozok. Nem illeszthetők olyan könnyen a meglévő hangfalakhoz és szoba akusztikához mint az aktív társaik. Lehet nagyon jól fog dübörögni technon, vagy házimozin, de komoly kiemelése lesz bizony frekin, fázisban nem fog stimmelni stb.
Ha összeadjuk az anyag, munka, idő stb dolgokat legjobb esetben is drágábban kapunk olyan eredményt mint egy gyári.(De fennáll a veszélye hogy drágábban esetleg sz@rabbat) Az esetleges utána történő értékesítési ára pedig töredéke lesz a bekerülési értékének.
Javasolom inkább nézz utána hogy állnak dolgok manapság, és nem megrekedni a 80-as években. Amit írsz az egyrészt szimplán nem igaz, másrészt látszik rajta, hogy még finoman szólva sem igazán követted figyelemmel milyen lehetőségek állnak a rendelkezésünkre manapság. Kismillió féle dsp-t lehet venni, amihez lehet használni különféle toolokat, és nem csak fázishelyes lesz kiemelések nélkül, de FIR filterek használatával még a parametrikus eq se ront bele a fázismenetbe. Ugyanezt pc-s lejátszás esetén is simán meg lehet tenni. De lehet venni dsp-s streamert is pl. Sok végfokban alapban is van dsp is, a sajátom is olyan, amiben tudsz 10 féle eq értéket megadni, vágni alul és felül, fázist, késleltetést megadni, ráadásul csatornánként, függetlenül. Manapság ez már egyre több készülék tudja, és nem számít már nagyon régóta kuriózumnak. De lehet venni tálcás erősítőket is, amik csak egycsatornások, de ugyanúgy tudnak mindent, dsp-vel, kismillió féle ki és bemenettel. Tökéletesen hozzá lehet illeszteni a szubot vagy szubokat bármihez kb.

A másik, néztél árakat mostanság? Olyan szinten felment mindennek az ára, hogy iszonyat. Egy jó diy szub nemhogy lesz ugyanolyan jó, mint egy gyári, de még töredék pénzből is meg tudod építeni, még a mostani horror nyersanyag árak mellett is. Most ott tartunk hogy egy 15 inches márkás szub 1m huf simán, de van ami már az 1.2m huf árszintet nyaldossa. Egyedül a használt gyári szubok, amik fel tudják venni a versenyt egy jobb épített szubbal. Ahhoz viszont szerencse is kell, hogy kifogd, és pont legyen eladó, amikor keresel.

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2509
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2306
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Mélysugárzók

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

-KP- írta:
2022.11.26., szomb. 10:54
.....

Nem tudom a "fénykorod" mikor lehetett. De manapság tele van a net komplett tervekkel,kiforrott konstrukciókkal, amit több százan megépítettek és seregnyi visszajelzés rendelkezésre áll. Illetve lehet találni tervezőprogramokat is, amikről régebben álmodni se lehetett.
Azt tudom hogy még nem volt otthon a szüleimnél internet. ( 80-as évek vége 90-es eleje ha jól emlékszem) Az egyetlen amiből a tudás morzsáját magamba tudtam szívni az Klinger, Hangdobozépítés könyve. Vidéken az egyetlen hely ahol hangszórókat lehetett venni Videoton egyes típusai és az akkortájt megjelent SAL volt.
Amiket említesz és amiket én is építettem passzív dobozok. Nem illeszthetők olyan könnyen a meglévő hangfalakhoz és szoba akusztikához mint az aktív társaik. Lehet nagyon jól fog dübörögni technon, vagy házimozin, de komoly kiemelése lesz bizony frekin, fázisban nem fog stimmelni stb.
Ha összeadjuk az anyag, munka, idő stb dolgokat legjobb esetben is drágábban kapunk olyan eredményt mint egy gyári.(De fennáll a veszélye hogy drágábban esetleg sz@rabbat) Az esetleges utána történő értékesítési ára pedig töredéke lesz a bekerülési értékének.
Én is gondolkodom jelenleg egy projecten, open baffle JBL D130+JBL LE175 amit mélysugárzóval szeretnék alulról megtámogatni. Van jó pár JBL mély hangszóróm, de úgy vélem hogy egy aktív mélysugárzó pl. zenére egy régi REL B1 lényegesen megkönnyítené a dolgomat.

Igen ma már sok tervező program van ami nagy segítség és ha a DIY-kodás, az alkotás örömét nézzük el lehet kezdeni nyugodtan, ahogyan anno én is elkezdtem, de ma már nem tenném a fentiek miatt.
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Online
Avatar
-KP-
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5742
Csatlakozott: 2003.06.02., hétf. 23:53
Értékelés: 1544
Tartózkodási hely: Bonyhád

Re: Mélysugárzók

Hozzászólás Szerző: -KP- »

Tctronic írta:
2022.11.25., pén. 15:15
Fénykoromban én is építettem mélysugárzót. Olyat mint Alto említett, compund félét, "minőségi" Sal hangszórókkal, 2 db-ot. Beleöltem nem kis energiát, jó sz@r is lett. Jól brummogott, de minőségi zenehallgatásra nem volt alkalmas. Ma már nem kezdenék bele, annyi jóféle aktív sub van, sokféle beállítási lehetőséggel, hogy inkább én is ezt az irányt választanám.
Ne legyen igazam de a befektetett idő és pénz jó eséllyel megy a levesbe...
Nem tudom a "fénykorod" mikor lehetett. De manapság tele van a net komplett tervekkel,kiforrott konstrukciókkal, amit több százan megépítettek és seregnyi visszajelzés rendelkezésre áll. Illetve lehet találni tervezőprogramokat is, amikről régebben álmodni se lehetett.

Csak pár példa:

Micromarty szub 15 inches hangszórókhoz:

Kép

Minimarty 18 inches hangszórókhoz:

Kép

De van tervező is, ahol a saját ízlésed szerint te is megadhatod a méreteket.

Kép

Illetve lehet kapni szubláda kiteket is, amit csak össze kell ragasztani és le kell festeni:

Kép

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Mélysugárzók

Hozzászólás Szerző: denesdr »

béres-jános írta:
2022.11.26., szomb. 08:39
Ha a T+A mellé mélysugárzó kell akkor ott más probléma van.
Na ezen is érdemes lehet azért elgondolkozni. Könnyen lehet pl szobaakusztikai probléma is, amin esetleg egy (vagy több) jól elhelyezett és EQ-zott sub akár még segíthet is, de az is lehet, hogy szimplán a meglévő hangsugárzók és/vagy a hallgatási pozíció megváltoztatásával is elérhető a kívánt hatás/javulás.

Persze ha csak az a cél, hogy legyen funkcionális szerepük a majd' félköbös padlásdobozoknak, az más kérdés. :D

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Mélysugárzók

Hozzászólás Szerző: denesdr »

Rock60 írta:
2022.11.25., pén. 23:21
A másik, amire gondoltam - ezek szerint rosszul - hogy egy konstrukció mindig sok megalkuvás, kompromisszum eredménye, és ha egyet kihúzhatunk - kis méretből adódó kompromisszum - felszabadultabban tervezhetünk.
Lehet, hogy jó a megérzésed, mert ha a van megfelelő EQ lehetőség (persze egy mérőmikrofon sem árt), akkor szinte bármilyen hangszórót bele lehetne rakni a zárt padlásdobozokba: https://www.avsforum.com/threads/for-a- ... t-16035913
Egyébként a nagy térfogat jelentősen le tudja redukálni a zárt dobozokra jellemző, bezárt légnyomásingadozás-nemlinearitást, ami a hangszóróhoz mérten kis térfogatú zárt dobozok (tipikus házimozi sub) kompromisszuma szokott lenni.
Az itt leírtakért felelősséget nem válallok, mert én magam nem építettem még ekkora dobozt. ;)

Avatar
béres-jános
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 835
Csatlakozott: 2011.10.30., vas. 18:46
Értékelés: 284
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Mélysugárzók

Hozzászólás Szerző: béres-jános »

Rock60 írta:
2022.11.21., hétf. 09:24
Szép napot Mindenkinek !
Abban szeretném a segítségét kérni a hozzáértő fórumtársaknak, hogy tudnának -e javasolni olyan 30 - as mélysugárzót, aminek nem kell túl nagy teljesítményűnek lennie, viszont kellően tisztán szól és mélyre megy.
Nem házibulihoz kell, hanem jazz, klasszikus, orgona, stb. Elég, ha 50 Hz alatt dünnyögne alá a T+A T160 - nak.
A padlásra építettem két db. 400 literes ládát Ytongból, onnan néznek lefelé a hangszórók a beton födémen lévő 35 centis lukakon.
Hogy mivel hajtom majd, még nem tudom, valószínüleg külön végfok fog kelleni, az integráltamnak már sok lenne, de ez a következő lépés.
Köszi.
Gyuri
Ha a T+A mellé mélysugárzó kell akkor ott más probléma van.
Erősítő:Music-Hall A25.2 (mod) ,Godina audio GA15 ,Előerősítő:Audiolab 8000q (mod)Cd:Music-hall cd 35.2 (mod)
Hangsugárzó:T+A Criterion TMR 60 (mod)T+A Tal110 (Mod)
Kábelek:Furutech FS-Alpha hangsugárzó.Összekötő:Siltech sq28 ,Furutech FS-Alpha s22 Tápelosztó:Furutech TP 60E,Tápkábel:IsoTek optimum

Online
Avatar
alto
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4124
Csatlakozott: 2007.08.09., csüt. 17:47
Értékelés: 2480
Kapcsolat:

Re: Mélysugárzók

Hozzászólás Szerző: alto »

Rock60 írta:
2022.11.25., pén. 23:21
Hát ez gáz.
Elég egységesen lebeszéltek a padlás-projektről.
Persze, én is gondoltam a gyári cuccokra, de a jó az veszett drága x 2, egyik sem egy emeletes látvány és a helyet is foglalja. Kilőve.
A másik, amire gondoltam - ezek szerint rosszul - hogy egy konstrukció mindig sok megalkuvás, kompromisszum eredménye, és ha egyet kihúzhatunk - kis méretből adódó kompromisszum - felszabadultabban tervezhetünk.
/ Most majd hallgathatom a nejemtől, hogy hiába nézte a plafonon tíz évig azt a két ronda lukat.../ :smile49:
És ha betenném az Ytong-ládába a gyári szubot pofával lefelé ?.. :D
Nem a kedvedet akartuk elvenni, csak érdemes látnod, hogy ha megfelelő minőséget akarsz, akkor egy ilyen project költségei nem lesznek szignifikánsabban alacsonyabbak annál, mintha vennél egy kész gyári ládát. Például senki nem fogja ezt megtervezni neked 10-20 ezer forintokért, vagy ha találsz ilyet, az nagy eséllyel kókler mekkmester lesz. Kell egy szakértő tervező, kellenek jó minőségű hangszórók, és kell a jó erősítő is. Egy jónak mondható subwoofer hangszóró például önmagában 250-300 Euronál kezdődik. Ha a fenti három tétel bármelyikén próbálsz spórolni, akkor garantáltan vacak mélyeid lesznek. Ettől még érdemes lehet belevágnod, ha elfogadod a project reális költségvonzatát, és keresel egy hozzáértő tervezőt.
BARTIMEX AUDIO Honlap
Főrendszer Forrás: SynologyDS713+ -Linn Majik DS DAC-fejhallgató erősítő: Antelope Audio Zodiac+ Előerősítő: Music First Audio Classic Copper Erősítő: Trafomatic Audio Experience Two Hangfal: WLM Lyra MKII Signature IC kábelek: Audioquest Columbia Hangfal kábel: Furutech u-2T Tápellátás: Trafomatic Audio Classic Power Fejhallgató: Beyerdynamic T 1
Kisrendszer Forrás: XTZ CD-100 Erősítő: XTZ Class A100-D3 Hangfal: XTZ 99.38 IC kábel: XTZ interkonnektHangfalkábel: Neotech KS-11275

Rock60
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2766
Csatlakozott: 2021.02.12., pén. 13:20
Értékelés: 670

Re: Mélysugárzók

Hozzászólás Szerző: Rock60 »

Hát ez gáz.
Elég egységesen lebeszéltek a padlás-projektről.
Persze, én is gondoltam a gyári cuccokra, de a jó az veszett drága x 2, egyik sem egy emeletes látvány és a helyet is foglalja. Kilőve.
A másik, amire gondoltam - ezek szerint rosszul - hogy egy konstrukció mindig sok megalkuvás, kompromisszum eredménye, és ha egyet kihúzhatunk - kis méretből adódó kompromisszum - felszabadultabban tervezhetünk.
/ Most majd hallgathatom a nejemtől, hogy hiába nézte a plafonon tíz évig azt a két ronda lukat.../ :smile49:
És ha betenném az Ytong-ládába a gyári szubot pofával lefelé ?.. :D

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2509
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2306
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Mélysugárzók

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

Fénykoromban én is építettem mélysugárzót. Olyat mint Alto említett, compund félét, "minőségi" Sal hangszórókkal, 2 db-ot. Beleöltem nem kis energiát, jó sz@r is lett. Jól brummogott, de minőségi zenehallgatásra nem volt alkalmas. Ma már nem kezdenék bele, annyi jóféle aktív sub van, sokféle beállítási lehetőséggel, hogy inkább én is ezt az irányt választanám.
Ne legyen igazam de a befektetett idő és pénz jó eséllyel megy a levesbe...
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Rock60
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2766
Csatlakozott: 2021.02.12., pén. 13:20
Értékelés: 670

Re: Mélysugárzók

Hozzászólás Szerző: Rock60 »

Jó ez a kép...
Persze, csak kép. Azt sem gondolhatták komolyan, hogy ketten meg bírják emelni, azt meg pláne, hogy be is fér a csomagtartóba. De ha már gurul, utána is köthetnék a Jettának... :D Aztán, fel is hozhatnák a padlásomra, a párjával együtt. :kapdelm:

Avatar
tottyi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3282
Csatlakozott: 2013.06.19., szer. 16:37
Értékelés: 711
Tartózkodási hely: Šamorín

Re: Mélysugárzók

Hozzászólás Szerző: tottyi »

alto írta:
2022.11.25., pén. 10:43
Itt egy kb. 2000 literes bassreflex mélyláda: :D

77128074_10215724811414422_5969994581410840576_n.jpg
Es a tortenet vege mi lett? Vegul aztan sikerult berakni az autoba? :D
Audio PC | USB - Shunyata Research Sigma v2 | Chord Dave | Hangfalkabel - Valhalla Draco Reference V3 XLR | ATC SCM150ASL Pro | Tapkabel hangfalba (2x) - Valhalla AgPt-RXF HC | Betapkabel - Valhalla Draco V3/2HC R | Ethernet kabel: VIABLUE EP-7 SILVER RJ-45 CAT6A

Online
Avatar
alto
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4124
Csatlakozott: 2007.08.09., csüt. 17:47
Értékelés: 2480
Kapcsolat:

Re: Mélysugárzók

Hozzászólás Szerző: alto »

Itt egy kb. 2000 literes bassreflex mélyláda: :D
77128074_10215724811414422_5969994581410840576_n.jpg
77128074_10215724811414422_5969994581410840576_n.jpg (30.98 KiB) Megtekintve 1009 alkalommal
BARTIMEX AUDIO Honlap
Főrendszer Forrás: SynologyDS713+ -Linn Majik DS DAC-fejhallgató erősítő: Antelope Audio Zodiac+ Előerősítő: Music First Audio Classic Copper Erősítő: Trafomatic Audio Experience Two Hangfal: WLM Lyra MKII Signature IC kábelek: Audioquest Columbia Hangfal kábel: Furutech u-2T Tápellátás: Trafomatic Audio Classic Power Fejhallgató: Beyerdynamic T 1
Kisrendszer Forrás: XTZ CD-100 Erősítő: XTZ Class A100-D3 Hangfal: XTZ 99.38 IC kábel: XTZ interkonnektHangfalkábel: Neotech KS-11275

Online
Avatar
alto
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4124
Csatlakozott: 2007.08.09., csüt. 17:47
Értékelés: 2480
Kapcsolat:

Re: Mélysugárzók

Hozzászólás Szerző: alto »

Rock60 írta:
2022.11.25., pén. 08:24
Ez bonyolultabb, mint gondoltam.
Ha bármilyen dobozba szánt hangszórónak sok a 400 liter, talán open baffle falba való hangszórót kell keressek. /?/
Akár le is bonthatom a ládákat, és akkor az egész padlás a doboz. Rövidzár, az biztos nem lesz, csak mikor lehajtom a padlásajtót. :rolleyes:
Bár a 300 m3 túlzásnak tűni kissé, meg a patkányok is gondot okozhatnak...
Marad a láda.
Hol nézzek utána ilyen open baffle hangszóróknak ?
Vagy, ha az sem jó, húzok a ládába pár Ytongból egy "válaszfalat", rögtön lehet belőle 80 -100 liter.
Sajnálom, hogy nem lehet kamatoztatni a nagy térfogatot, ennyi erővel már a szobában is állhatna két kis subláda... sad.gif
Hát igen, sokan esnek ebbe a hiába, egy jó subládát méretezni, megépíteni lényégében nem sokkal egyszerűbb mint egy teljes értékű hangfalat megcsinálni, ezért mondtam, hogy talán célravezetőbb lenne ezt egy hozzáértőre bízni.
Egyébként ha már van egy ilyen túlméretezett doboz, lehetne bandpass rendszerű ládában is gondolkodni, abba meg betehetsz nagyobb, 40 cm-es mélyhangszórót is.
73261_compound_bandpass_1.thumb.png
73261_compound_bandpass_1.thumb.png (36.19 KiB) Megtekintve 1005 alkalommal
Összességében lehet hogy jobban járnál pl. egy kész KEF KC62 subládával, kicsi, 25 cm-es élhosszúságú kocka, kb. bárhol elfér, baromi mélyre lemegy, feszes, pontos basszusokat ad, zenéhez ideális. DIY mélyládával kicsi a valószínűsége, hogy hozod ezt a hangminőség szintet.
BARTIMEX AUDIO Honlap
Főrendszer Forrás: SynologyDS713+ -Linn Majik DS DAC-fejhallgató erősítő: Antelope Audio Zodiac+ Előerősítő: Music First Audio Classic Copper Erősítő: Trafomatic Audio Experience Two Hangfal: WLM Lyra MKII Signature IC kábelek: Audioquest Columbia Hangfal kábel: Furutech u-2T Tápellátás: Trafomatic Audio Classic Power Fejhallgató: Beyerdynamic T 1
Kisrendszer Forrás: XTZ CD-100 Erősítő: XTZ Class A100-D3 Hangfal: XTZ 99.38 IC kábel: XTZ interkonnektHangfalkábel: Neotech KS-11275

Válasz küldése

Vissza: “Hangsugárzók”