Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Kezdő hifi - tanács kéne

Avatar
lamalas
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 925
Csatlakozott: 2007.08.13., hétf. 14:43
Értékelés: 373

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: lamalas »


...Szvsz. ugyanazt mondjuk, illetve/másrészt elismerem, hogy igazad van, ugyanakkor tartom magam ahhoz a pár oldallal korábban leírt véleményemhez, hogy nem szerencsés megcserélni a hangfalakat csak azért, mert háttal ülünk nekik, mert felborul a sztereó tér (függetlenül attól, hogy lesz majd olyan valami, amit az összevisszaságban középről szólni hallunk majd), és amit hallunk, egy nagy kalap lekvár lesz.
...


Ezzel en is egyetertek. Igy akkor minden szep es jo, ertjuk is egymast
 
Kellemes hetveget!

- hangszórók, hangsugárzók eletro-akusztikai mérése (Thiele/Small paraméterek, átvitel, torzítás, fázis, impedancia)

- aktív / passzív hangváltók, hangsugárzók tervezése, kivitelezése

- meglévő hangsugárzók vizsgálata, esetleges feljavítása

- akusztikai mérések

- esztétikus akusztikai elemek tervezése, kivitelezése

Vendég

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Vendég »

Most már épp ideje lenne az utolsó két oldalt áthelyezni valami alkalmasabb topicba, vagy ezt átnevezni, mert az eredeti témától sikerült elég távolra kerülni. Persze ezen nincs is mit csodálkozni a jopofizás sokkal többet ér mint a szakmaiság

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: lehoako »


Remélem, érted, amit szeretnék mondani.
En ugy gondolom, hogy ertem mit akarsz mondani, de valoszinusitem Te nem erted en mit akarok mondani.

Mindent értek, ne csüggedj! Egyúttal köszönöm a számomra nagyon tanulságos infókat Tőled .
 
Szvsz. ugyanazt mondjuk, illetve/másrészt elismerem, hogy igazad van, ugyanakkor tartom magam ahhoz a pár oldallal korábban leírt véleményemhez, hogy nem szerencsés megcserélni a hangfalakat csak azért, mert háttal ülünk nekik, mert felborul a sztereó tér (függetlenül attól, hogy lesz majd olyan valami, amit az összevisszaságban középről szólni hallunk majd), és amit hallunk, egy nagy kalap lekvár lesz.
 
Ha azonban a hangfalak oldalcseréje nagyon fontos, vannak progik, amelyek "megcsinálják" ezt, gondolom ezek képesek "tükrözni" az elképzelt középvonalra a színpadképet.
 
Lassan szedelődzködök, megyek a telekre hegeszteni 1 kicsit.
 
Mindenkinek szép időt és jó zenebonát, lamalas, mégeccer köszi! :taps:

Avatar
lamalas
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 925
Csatlakozott: 2007.08.13., hétf. 14:43
Értékelés: 373

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: lamalas »


Mint már írtam, az, hogy középről hallunk valamit, az a felborult sztereó tér esetén következmény, mégpedig az általad leírt 2 dolog következménye. Ez így van.
De ez nem a felborult sztereo ter kovetkezmenye, hanem annak a kovetkezmenye amit korabban irtam. Teljesen mindegy, hogy a sztereo ter felborult-e vagy sem.
 
A "másik" variáció arra, hogy középről halljunk valamit szólni, az szvsz az, hogyha optimális esetben (tehát nem a felborult sztereó tér következményeként, hanem) az eredeti 2 csatornás oldalhelyes felvétel oldalhelyes hallgatása során, eredetileg is középről szól.
Nincs masik variacio, csak EGY ok-okozat van mindket (oldalhelyes es felcserelt) esetben.
 
(És most nem olyan felvételekre gondolok, ahol egy lányosgitár van középen tízenpercig, oszt "jaj, télleg középről szól minden", hanem pl. egy hangversenyzongorára, ami méterekre kilóg mind2 oldalra a középen elhelyezett mikrofontól, igazság szerint csak max. 1 oktáv van középen, amit "középnek" hallunk. Ebben az esetben meg bazi furcsa, ha a magas hangoktól, ahol már vége a hangszernek, (fordított oldalhelyesség esetén) jobbra lesznek a mélyek...)

Teljesen mindegy mi szol a felvetelen ha van olyan ami kozeprol szol. Allhat onmagaban egy gitaros lanyka kozepen, de lehet korulotte akar egy szimfonikus zenekar is ez nem valtoztat azon, hogy a kozeprol szolasnak csak egy oka lehet es az igy is ugy is kozeprol fog szolni. Ugyanez ervenyes a zongorara is! A felborult sztereo ter pedig a felcserelt oldalak oka, ez igy rendben is van de ennek semmi koze a kozeprol jovo hangokhoz. Tehat olyan nincs, hogy alapesetben valami nem kozeprol szol, majd felcsereljuk az oldalakat es kozeprol fog szolni valami.
 
Remélem, érted, amit szeretnék mondani.
En ugy gondolom, hogy ertem mit akarsz mondani, de valoszinusitem Te nem erted en mit akarok mondani.

- hangszórók, hangsugárzók eletro-akusztikai mérése (Thiele/Small paraméterek, átvitel, torzítás, fázis, impedancia)

- aktív / passzív hangváltók, hangsugárzók tervezése, kivitelezése

- meglévő hangsugárzók vizsgálata, esetleges feljavítása

- akusztikai mérések

- esztétikus akusztikai elemek tervezése, kivitelezése

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: lehoako »


AVX fórum, én így szeretlek!
Nem véletlen, nálunk a legjobbak a hangok, a legokosabbak a fórumtársak, nálunk a legfontosabb az oldalhelyes hangfalbekötés, és nálunk a legszebbek a Bélák :taps: :taps: !

Avatar
Glider
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 245
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:27
Értékelés: 51

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Glider »

AVX fórum, én így szeretlek!
A jó Hi-Fi...az varázslat.

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: lehoako »


Oldalhelyesen hallgatom a zenét. Minden fasza. A jobb oldal jobbról, a bal oldal pedig balról szól. Aztán gondolok egyet és tótágast állok, így az oldalak felcserélődnek. Na, ilyenkor mi a helyzet?
Mármint, ugye, szlovák-ágast, ugye? Így szeretted volna mondani? :taps: :taps:
 
Az oldalak nem cserélődnek fel, Te fordulsz el. Amúgy jó kézen/fejenállva zenét hallgatni? Én nem tudom, mi lesz, még sose próbáltam így.

Avatar
Glider
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 245
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:27
Értékelés: 51

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Glider »

Oldalhelyesen hallgatom a zenét. Minden fasza. A jobb oldal jobbról, a bal oldal pedig balról szól. Aztán gondolok egyet és tótágast állok, így az oldalak felcserélődnek. Na, ilyenkor mi a helyzet?
A jó Hi-Fi...az varázslat.

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: lehoako »


A sztereó tér úgy lett rögzítve a felvételeken, hogy a (feléd néző hangfalak esetén) a sztereó hangzásspektrum KÖZEPE, vagyis, ahol elvileg összeér a két hangfal tere, a jobb oldali hangfaltól balra, a bal oldalitól jobbra van.
Vigyazat, becsapo kerdes!
1. Mindket hangfal a megfelelol lukba van bedugva.
2. A balansz gombot attekered a bal oldalra, vagyis csak a bal oldali hangszoroba jut delej. Honnan jon a hang: bal oldalrol, kozeprol vagy jobb oldalrol?
3. A balansz gombot attekered a jobb oldalra, vagyis csak a jobb oldali hangszoroba jut delej. Honnan jon a hang: bal oldalrol, kozeprol vagy jobb oldalrol?

Télleg becsapós a kérdés :taps: !
 
1.) Nyilván csak abból a hangfalból jöhet hang, amit táplálunk.
2.) Abból meg onnan és úgy, ahogy fel van véve az illető felvétel szóban forgó csatornája, és amennyire ezt a láncunk előtte lévő elemei és a szobaakusztika lehetővé teszi.
 
Mit nyertem? :taps:

Avatar
jott/ment
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1550
Csatlakozott: 2007.03.12., hétf. 01:15
Értékelés: 303

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: jott/ment »


A sztereó tér úgy lett rögzítve a felvételeken, hogy a (feléd néző hangfalak esetén) a sztereó hangzásspektrum KÖZEPE, vagyis, ahol elvileg összeér a két hangfal tere, a jobb oldali hangfaltól balra, a bal oldalitól jobbra van.
Vigyazat, becsapo kerdes!
1. Mindket hangfal a megfelelol lukba van bedugva.
2. A balansz gombot attekered a bal oldalra, vagyis csak a bal oldali hangszoroba jut delej. Honnan jon a hang: bal oldalrol, kozeprol vagy jobb oldalrol?
3. A balansz gombot attekered a jobb oldalra, vagyis csak a jobb oldali hangszoroba jut delej. Honnan jon a hang: bal oldalrol, kozeprol vagy jobb oldalrol?

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: lehoako »


...Ettől még a sztereó tér (vagyis benne a más ok miatt középről szólni hallott hangok) más lesz, mint a hangfalak "normális" elrendezésében.
...

Na ez a kulcsa a dolognak! Te ugy gondolod, hogy mas ok miatt is szolhat kozeprol valami nem csak azert mert mindket hangsugarzobol ugyanaz a hang ugyanakkor ugyanolyan intenzitassal szol. Pedig csak ez az egyetlen oka, hogy kozeprol hallunk valamit, mas oka nincs, ezert a kozeprol szolo hangok mindig kozeprol fognak szolni annak ellenere, hogy a sztereo ter felborul ha a ket oldalt felcsereljuk.

Amit írsz, abban teljesen igazad van, amit rólam írsz, abban csak részben. Mint már írtam, az, hogy középről hallunk valamit, az a felborult sztereó tér esetén következmény, mégpedig az általad leírt 2 dolog következménye. Ez így van.
 
A "másik" variáció arra, hogy középről halljunk valamit szólni, az szvsz az, hogyha optimális esetben (tehát nem a felborult sztereó tér következményeként, hanem) az eredeti 2 csatornás oldalhelyes felvétel oldalhelyes hallgatása során, eredetileg is középről szól.
 
(És most nem olyan felvételekre gondolok, ahol egy lányosgitár van középen tízenpercig, oszt "jaj, télleg középről szól minden", hanem pl. egy hangversenyzongorára, ami méterekre kilóg mind2 oldalra a középen elhelyezett mikrofontól, igazság szerint csak max. 1 oktáv van középen, amit "középnek" hallunk.
Ebben az esetben meg bazi furcsa, ha a magas hangoktól, ahol már vége a hangszernek, (fordított oldalhelyesség esetén) jobbra lesznek a mélyek...)
 
Remélem, érted, amit szeretnék mondani.

Avatar
lamalas
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 925
Csatlakozott: 2007.08.13., hétf. 14:43
Értékelés: 373

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: lamalas »


...Ettől még a sztereó tér (vagyis benne a más ok miatt középről szólni hallott hangok) más lesz, mint a hangfalak "normális" elrendezésében.
...

Na ez a kulcsa a dolognak! Te ugy gondolod, hogy mas ok miatt is szolhat kozeprol valami nem csak azert mert mindket hangsugarzobol ugyanaz a hang ugyanakkor ugyanolyan intenzitassal szol. Pedig csak ez az egyetlen oka, hogy kozeprol hallunk valamit, mas oka nincs, ezert a kozeprol szolo hangok mindig kozeprol fognak szolni annak ellenere, hogy a sztereo ter felborul ha a ket oldalt felcsereljuk.

- hangszórók, hangsugárzók eletro-akusztikai mérése (Thiele/Small paraméterek, átvitel, torzítás, fázis, impedancia)

- aktív / passzív hangváltók, hangsugárzók tervezése, kivitelezése

- meglévő hangsugárzók vizsgálata, esetleges feljavítása

- akusztikai mérések

- esztétikus akusztikai elemek tervezése, kivitelezése

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: lehoako »


Hmmm...Milyen erősíttő jaz konkréten??
Enyimé is fölvesz 420 wattot, de kijön belőle 2*80 watt (ellenőrizve!!) az elég... sok is.
 
És mekkora "bélygyobók" vannak a dobozaidban? Meg milyen dobozok azok?? És az ilyen pindúrkáknak nincs doboz hangjuk? Bocsánat a föltételezésért, de mégis felmerül.

A vas egy Magnum, de nem a fagyi... Angol kisipari, manufaktúrális gyártmány, aki ismeri, szereti. Tony Relph lakatolta kokec kis kezeivel üres óráiban, mielőtt bezárta a boltot.
 
A bélygyobók meg pont 5 collosak, persze darabonként. És nem is igazi bélyek, hanem csak bélyközepek, 2 utas dobozka lévén. Sima hátsó reflexlyukas 2 utas.
 
Ja, és a "csodaanyagból", magnézium-szilikát-polimerből vannak. Ezzel le is lőttem a márkájukat :taps: :taps: !
 
Dobozhangúnak nem mondanám, persze, nyilván elfogult vagyok és nem is vagyunk egyformák...

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: lehoako »


Hali Druszi! Neked is teljes riszpekt! Innen indultunk el, és oda jutottunk, hogy majd az agyunk tükrözi a hallott sztereó hangképet. 
Nekem ez 1 picit zűrös, kipróbáltam, totál fölborul a sztereó tér, (sűrű zenénél, pl. 30 zenészes jazz jam) és kipróbáltam egy lovaskocsi-effektet is, ami jön balról és megáll a jobb oldal közepén. Megfordítva összevisszaság lesz belőle, egysszerűen szól mindenhonnan, de nem tudod belőni a helyét és irányát.


Elbeszelunk egymas mellett ... Te korabban a kozeprol szolo hangok felborulasarol beszeltel es en ezt cafoltam. Azzal teljes mertekben egyetertek, hogy az eredeti sztereo ter felborul, nem is csoda. De a kozeprol szolo hangok tovabbra is kozeprol fognak szolni

Ahogy korábban is írtam, az, hogy középről halljuk szólni ezeket a hangokat, az nem ok, hanem okozat, mégpedig annak az okozata, hogy ugyanakkora hangnyomással ugyanazt a hangot sugározza, ahogy Te is írtad.
 
Ettől még a sztereó tér (vagyis benne a más ok miatt középről szólni hallott hangok) más lesz, mint a hangfalak "normális" elrendezésében.
 
Ettől függetlenül és ezzel együtt teljesen igazad van, a 2 feltétel egyidejű teljesülése esetén úgy halljuk majd, hogy a hang középről szól, de mivel ez NEM az eredeti felvétel oldalhelyes reprodukciója, az élmény is érzéki csalódás. Szvsz.

Avatar
charlie-obrian
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1271
Csatlakozott: 2010.05.27., csüt. 09:45
Értékelés: 366

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: charlie-obrian »


Tranyósra mondtam a 2*50 Wattot, de én úgy vagyok vele, hogy biztos, ami biztos...Lelki szemeimmel már látom a 40-50 literes hangfalakat 20..25 ös méllyel, meg a 80 wattos erősítőt... Na jó, ne durvuljunk...
A 7 litres dobzot naon kevesellem. Milyen érzékenységgel vannak azok megáldva???
Akkora helyiségbe???
 
Lehet, hogy PA-s beütés, de a Te szobádba már tervezném a két pár hangfalat...

Nem csöves. Sima "A" osztályú FETes a vas. A kimenő teljesítménye kb. 2x20 Watt, ehhez felvesz vagy háromszázsokat. :taps: Plusz még egy pici az előfoknak, mert ugye integrált a drága...
 
A ládikók érzékenysége? Vagyis inkább érzéketlensége... kb. 83 dB-nek felel meg...
 
Szóval ilyen rendszerre ne is vágyjon senki, mert a józan ész minden tételét figyelmen kívül hagyja. :taps:

Hmmm...Milyen erősíttő jaz konkréten??
Enyimé is fölvesz 420 wattot, de kijön belőle 2*80 watt (ellenőrizve!!) az elég... sok is.
 
És mekkora "bélygyobók" vannak a dobozaidban? Meg milyen dobozok azok?? És az ilyen pindúrkáknak nincs doboz hangjuk? Bocsánat a föltételezésért, de mégis felmerül.

"Igazán jót sajnos még nem hallottam. A mi hangszóróinknak (a Rádióban is) érdes, kemény hangjuk van. Nem adják vissza a Hi-Fi lényegét." (Varga Ferenc)
 
"...Hiszen ha a hangot természetes hűségében akarjuk továbbítani, akkor nem csak az alaprezgést kell továbbjuttatni, hanem az összes felhangokat is, mégpedig azzal a viszonylagos erősséggel, amivel az eredeti hangban előfordulnak. Ez roppant nehéz feladat." (Öveges József: Érdekes fizika)

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: lehoako »


Tranyósra mondtam a 2*50 Wattot, de én úgy vagyok vele, hogy biztos, ami biztos...Lelki szemeimmel már látom a 40-50 literes hangfalakat 20..25 ös méllyel, meg a 80 wattos erősítőt... Na jó, ne durvuljunk...
A 7 litres dobzot naon kevesellem. Milyen érzékenységgel vannak azok megáldva???
Akkora helyiségbe???
 
Lehet, hogy PA-s beütés, de a Te szobádba már tervezném a két pár hangfalat...

Nem csöves. Sima "A" osztályú FETes a vas. A kimenő teljesítménye kb. 2x20 Watt, ehhez felvesz vagy háromszázsokat. :taps: Plusz még egy pici az előfoknak, mert ugye integrált a drága...
 
A ládikók érzékenysége? Vagyis inkább érzéketlensége... kb. 83 dB-nek felel meg...
 
Szóval ilyen rendszerre ne is vágyjon senki, mert a józan ész minden tételét figyelmen kívül hagyja. :taps:

Avatar
lamalas
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 925
Csatlakozott: 2007.08.13., hétf. 14:43
Értékelés: 373

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: lamalas »


Hali Druszi! Neked is teljes riszpekt! Innen indultunk el, és oda jutottunk, hogy majd az agyunk tükrözi a hallott sztereó hangképet. 
Nekem ez 1 picit zűrös, kipróbáltam, totál fölborul a sztereó tér, (sűrű zenénél, pl. 30 zenészes jazz jam) és kipróbáltam egy lovaskocsi-effektet is, ami jön balról és megáll a jobb oldal közepén. Megfordítva összevisszaság lesz belőle, egysszerűen szól mindenhonnan, de nem tudod belőni a helyét és irányát.


Elbeszelunk egymas mellett ... Te korabban a kozeprol szolo hangok felborulasarol beszeltel es en ezt cafoltam. Azzal teljes mertekben egyetertek, hogy az eredeti sztereo ter felborul, nem is csoda. De a kozeprol szolo hangok tovabbra is kozeprol fognak szolni

- hangszórók, hangsugárzók eletro-akusztikai mérése (Thiele/Small paraméterek, átvitel, torzítás, fázis, impedancia)

- aktív / passzív hangváltók, hangsugárzók tervezése, kivitelezése

- meglévő hangsugárzók vizsgálata, esetleges feljavítása

- akusztikai mérések

- esztétikus akusztikai elemek tervezése, kivitelezése

Avatar
Mathias
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1565
Csatlakozott: 2005.02.02., szer. 10:07
Értékelés: 271

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: Mathias »


Innen indultunk el, és oda jutottunk, hogy majd az agyunk tükrözi a hallott sztereó hangképet.
Ilyet én nem olvastam mostanság itt.

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: lehoako »


bontogatom a citromos Gössereket...  :taps:
Na akkor már értem mi a baj.:taps: Az hogy nem rendes emberes (barna) sört iszol, hanem cukros limonádét. Lehet ezért rakja neked ki a két hangfalon kívülre a középről szóló dolgokat, ha felcseréled a hangfalakat.

Ma este barna sör (mégpedig Soproni Démon) járt a vacsorához (mezei virslis-sajtos-fűszeres lángos), háttérzenének meg Dave Grusin koptatta a billentyűket. A Démonnak a Staropramen Černý-re hasonlít az íze, csak sokkal olcsóbb...
Sose hittem, hogy ennyire megtetszik egy szélessávú hangszóró - kezdő hifinek is ajánlom, olcsó, nem ráz, 70-15k-ig +/-3dB-en belül van a frekvenciamenet, nem kell keresztváltót kreálni hozzá, be lehet tenni egy min. 15 lityós kartondobozba, belső csillapításként kiszuperált frottírtörülköző is jó, reflexnyílásnak meg lefolyócső...
Ja hogy mi a hangszóró? Fountek FR99!

Bakker, a Staropramen Cerny a kedvenc barnasöröm, meg a Gambrinus, de aztat nem lehet itthon kapni. Akkor belenyalok eccer! Köszönöm a tippet!

Avatar
charlie-obrian
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1271
Csatlakozott: 2010.05.27., csüt. 09:45
Értékelés: 366

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: charlie-obrian »


Ejha, egy ekkora szobába azért kellene teljesítmény is. Szvsz 2*50 wattos erősítő (tranzisztorosban) minimum, persze nem muszáj kihajtani, de jól jöhet a tartalék. Meg ha polcsugárzók, akkor valami nagyobbacskák. Mer' ide nem elég két kockacukor... :taps:Állványt én csináltatnék, bár eddig nem kellett.

Itt is veszélyes az általánosítás meg a mértékegységekkel való dobálózás. Alapjában véve igazad van, az erősítőbe kell a sok erő, a nagy táp és a tartalék.
 
Nálam a hallgatóhelyiség 35nm (4m belmagas, összesen 140 légköbméter), és egy 2x20 wattos (más kérdés, hogy "A" osztályú, csaknem 400 VA-es táppal) erősítő küldi a 7 (hetes) literes dobozoknak, és közepesnél jobban már fáj a hangerő...
 
Szerinem a legfontosabb dolog, hogy a rendszer semmilyen hangerőn ne torzítson. Ezeket a komponenseket kell megtalálni és akkor semmi baj nem lesz. Az emberi hallás ugyanis nagyon könnyen átejthető (mint minden érzékszerv), alapvetően a torzítás mértékéből von le következtetést a hangerőre vonatkozólag. Ha nincs torzítás, csak tekered még feljebb és feljebb, és jó azért, ha néha ránézel az előlapra is, ha a távkapcson csak egy + meg egy - jel van...

Nade milyen erősítő is az? Netán csöves??? Az adatokból gyaníthatólag. Mert az a tápegység az aztán nincsen alulméretezve! A csöves az megin más tészta!
 
Tranyósra mondtam a 2*50 Wattot, de én úgy vagyok vele, hogy biztos, ami biztos...
Lelki szemeimmel már látom a 40-50 literes hangfalakat 20..25 ös méllyel, meg a 80 wattos erősítőt... Na jó, ne durvuljunk...
A 7 litres dobzot naon kevesellem. Milyen érzékenységgel vannak azok megáldva???
Akkora helyiségbe???
 
Lehet, hogy PA-s beütés, de a Te szobádba már tervezném a két pár hangfalat...

"Igazán jót sajnos még nem hallottam. A mi hangszóróinknak (a Rádióban is) érdes, kemény hangjuk van. Nem adják vissza a Hi-Fi lényegét." (Varga Ferenc)
 
"...Hiszen ha a hangot természetes hűségében akarjuk továbbítani, akkor nem csak az alaprezgést kell továbbjuttatni, hanem az összes felhangokat is, mégpedig azzal a viszonylagos erősséggel, amivel az eredeti hangban előfordulnak. Ez roppant nehéz feladat." (Öveges József: Érdekes fizika)

Avatar
charlie-obrian
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1271
Csatlakozott: 2010.05.27., csüt. 09:45
Értékelés: 366

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: charlie-obrian »


Hát ha a jobb és bal oldalt cseréljük az egyszerű síkra tükrözés esete.
 
Ha a hátunk mögül szól a cucc az nem, mer a fülünk persze nem olyan alakú. Én a "bal fülbe bal csatorna jelét" párthoz csatlakoznék!
 
(Ha nem elég a 3d valakinek, csak nyugodtan szóljon nekem...)

"Igazán jót sajnos még nem hallottam. A mi hangszóróinknak (a Rádióban is) érdes, kemény hangjuk van. Nem adják vissza a Hi-Fi lényegét." (Varga Ferenc)
 
"...Hiszen ha a hangot természetes hűségében akarjuk továbbítani, akkor nem csak az alaprezgést kell továbbjuttatni, hanem az összes felhangokat is, mégpedig azzal a viszonylagos erősséggel, amivel az eredeti hangban előfordulnak. Ez roppant nehéz feladat." (Öveges József: Érdekes fizika)

Avatar
charlie-obrian
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1271
Csatlakozott: 2010.05.27., csüt. 09:45
Értékelés: 366

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: charlie-obrian »


bontogatom a citromos Gössereket...  :taps:
Na akkor már értem mi a baj.:taps: Az hogy nem rendes emberes (barna) sört iszol, hanem cukros limonádét. Lehet ezért rakja neked ki a két hangfalon kívülre a középről szóló dolgokat, ha felcseréled a hangfalakat.

Ma este barna sör (mégpedig Soproni Démon) járt a vacsorához (mezei virslis-sajtos-fűszeres lángos), háttérzenének meg Dave Grusin koptatta a billentyűket. A Démonnak a Staropramen Černý-re hasonlít az íze, csak sokkal olcsóbb...
Sose hittem, hogy ennyire megtetszik egy szélessávú hangszóró - kezdő hifinek is ajánlom, olcsó, nem ráz, 70-15k-ig +/-3dB-en belül van a frekvenciamenet, nem kell keresztváltót kreálni hozzá, be lehet tenni egy min. 15 lityós kartondobozba, belső csillapításként kiszuperált frottírtörülköző is jó, reflexnyílásnak meg lefolyócső...
Ja hogy mi a hangszóró? Fountek FR99!

Miféle topic ez?!?! Emberes barna sör???? Na ne már... az máshol kezdődik...
Akkor Dreher bakra szavaznék...
 
Na, hogy ne csupa off legyen, nemsoká meghallgatok egy ilyen szélessávút is remélhetőleg, de nem bízom bennük.

"Igazán jót sajnos még nem hallottam. A mi hangszóróinknak (a Rádióban is) érdes, kemény hangjuk van. Nem adják vissza a Hi-Fi lényegét." (Varga Ferenc)
 
"...Hiszen ha a hangot természetes hűségében akarjuk továbbítani, akkor nem csak az alaprezgést kell továbbjuttatni, hanem az összes felhangokat is, mégpedig azzal a viszonylagos erősséggel, amivel az eredeti hangban előfordulnak. Ez roppant nehéz feladat." (Öveges József: Érdekes fizika)

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: fülelek »


bontogatom a citromos Gössereket...  :taps:
Na akkor már értem mi a baj.:taps: Az hogy nem rendes emberes (barna) sört iszol, hanem cukros limonádét. Lehet ezért rakja neked ki a két hangfalon kívülre a középről szóló dolgokat, ha felcseréled a hangfalakat.

Ma este barna sör (mégpedig Soproni Démon) járt a vacsorához (mezei virslis-sajtos-fűszeres lángos), háttérzenének meg Dave Grusin koptatta a billentyűket. A Démonnak a Staropramen Černý-re hasonlít az íze, csak sokkal olcsóbb...
Sose hittem, hogy ennyire megtetszik egy szélessávú hangszóró - kezdő hifinek is ajánlom, olcsó, nem ráz, 70-15k-ig +/-3dB-en belül van a frekvenciamenet, nem kell keresztváltót kreálni hozzá, be lehet tenni egy min. 15 lityós kartondobozba, belső csillapításként kiszuperált frottírtörülköző is jó, reflexnyílásnak meg lefolyócső...
Ja hogy mi a hangszóró? Fountek FR99!

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: lehoako »


Hülye kérdésem lenne, de nem tudom magamnak értelmesen megválaszolni.Van egy "második" hifi "rendszerem", amit számítógépes munka közben hallgatok otthon.
A dolog érdekessége, hogy HÁTTAL ülök a cuccnak.
 
A kérdésem: vajon érdemes-e fordítva bekötni ez esetben a hangfalakat (bal - jobb "keresztbe") az erősítőbe, mivel a füleim pont fordítva vannak háttal ülve, mintha szemben ülve élvezném a zenét?
 
Bocs az idétlen kérdésért. A "ha  nem a zenére figyelsz, akkor tök mindegy" válaszokat kérem mellőzni :taps:
 
Köszi Jana

Szerintem ne a hangszórókat kösd be fordítva, hanem a füleidet cseréltesd fel műtéttel. Viccet félretéve: ha zavar, hogy fordítva állnak/ülnek a zenekarban a zenészek, nyugodtan cserélj. Bosszantó lehet, ha az első hegedűs jobbról szól. Vannak olyanok, akiket ez tényleg zavar(na). Asszem engem is.

Hali Druszi! Neked is teljes riszpekt! Innen indultunk el, és oda jutottunk, hogy majd az agyunk tükrözi a hallott sztereó hangképet.
 
Nekem ez 1 picit zűrös, kipróbáltam, totál fölborul a sztereó tér, (sűrű zenénél, pl. 30 zenészes jazz jam) és kipróbáltam egy lovaskocsi-effektet is, ami jön balról és megáll a jobb oldal közepén. Megfordítva összevisszaság lesz belőle, egysszerűen szól mindenhonnan, de nem tudod belőni a helyét és irányát.
 
Másrészt meg ettől még mindenki úgy forgatja a dobozait, ahogy akarja, nyilván nem mindegy a sztereó térleképezési képessége a dobozoknak, a felvételeknek, satöbbi.
 
Mishow-nak adok igazat, tessék kipróbálni, ha úgy jobban tetszik, akkor jó, ha nem, akkor két mozdulat visszacserélni. Ennyi. :taps:

Avatar
lamalas
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 925
Csatlakozott: 2007.08.13., hétf. 14:43
Értékelés: 373

Kezdő hifi - tanács kéne

Hozzászólás Szerző: lamalas »


...Nem egy kiszenekar esetében állapítható meg a dolog, hanem pl. egy autó elmegy jobb szélről bal szélre. Aztán felcseréled a hangfalakat. Akkor is ugyanúgy a bal szélről meg át a jobb szélre? Ez itt a kérdés.
Nekem eddig ugy tunt, a problema az, hogy a kozeprol szolo hangok fognak szetesni ha felcsereljuk a jobb es bal oldalt. Ugy gondolom, hogy maradjunk meg az eredeti kerdesnel, azaz mi tortenik a kozeprol szolo hangok eseteben ha felcsereljuk a jobb es baloldalt? A kozeprol szolo hangok tovabbra is kozeprol fognak szolni. Ket dolog szukseges ahhoz, hogy sztereo rendszer eseteben kozeprol, a ket hangsugarzo kozul erzekeljunk hangokat: 1. mindket hangsugarzonak ugyanazt a hangok kell sugaroznia, 2. azonos hangnyomassal. Ha felcsereljuk az oldalakat akkor a ket hangsugarzo tovabbra is ugyanazt fogja sugarozni (mar ami a kozeprol jovo hangokat illeti) azonos intenzitassal igy a fulunk tovabbra is kozeprol fogja hallani a korabban kozeprol hallott hangokat. Ez nem csak elmelet ... tessek kiprobalni! Respect neked is Lehoako de szerintem ebben a kerdesben most nincs igazad. Kar lenne elpoenkodni ezt a kerdest, mert ha ebben az egyertelmu kerdesben sincs egyetertes a hifis vilagban akkor valami nagyon nincs rendjen ...

- hangszórók, hangsugárzók eletro-akusztikai mérése (Thiele/Small paraméterek, átvitel, torzítás, fázis, impedancia)

- aktív / passzív hangváltók, hangsugárzók tervezése, kivitelezése

- meglévő hangsugárzók vizsgálata, esetleges feljavítása

- akusztikai mérések

- esztétikus akusztikai elemek tervezése, kivitelezése

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”