Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Class D amp (tapasztalatok-vélemények)

Avatar
AVX
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 29316
Csatlakozott: 2007.02.20., kedd 22:34
Értékelés: 3307

Class D amp (tapasztalatok-vélemények)

Hozzászólás Szerző: AVX »


Az a szerencsétlen négyszögjel sokkalsokkal több nagyfrekvenciás összetevőt tartalmaz /lásd spektrumkép/ mint egy szinuszjel. Ebből az a probléma keletkezhet, hogy ez a nagyfrekis összetevő lengéseket okoz a kimeneti szűrőrendszerben, nagy meddőáramok alakulhatnak ki, ami vagy aktiválja a végfok rövidzárvédelmét, vagy zárlatba teszi a FET-et..

A JM Lab Nova Utopia hangfalam magasa egy ilyen nagyfrekis gerjedés miatt szállt el.
A Jadis előfoka gerjedt.HG-nek hála ma már nincs vele gond.
A végfok sajnos átvitte ezt a gerjedést a hangfalra.

Avatar
SNY
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 72
Csatlakozott: 2010.01.12., kedd 10:26
Értékelés: 15

Class D amp (tapasztalatok-vélemények)

Hozzászólás Szerző: SNY »


Sokan próbálják négyszögjellel mérni a Class D végfokozatokat, ám ez nem mindig célravezető.A kereskedelmi forgalomban kapható végfokozatok nagy része nem tudja normálisan erősíteni a négyszögjelet. De ettől még jó a hangja. Sok esetben tönkre is tehetjük vele.

Hát ez elég nagy gond.
Hogy tud szegény erősítő különbséget tenni a bemenetére érkező jelek között?
A négyszög egy nagyon egyszerű jel a zenei jelekhez képest.
Mit csinál azokkal, ha már egy szerencsétlen négyszögtől is kifekszik?
Vagy amiről nem tudunk, az nincs is?
Ne tudd, hogy mit hallgatsz, jobb ez mindenkinek. A gyártónak is, a kereskedőnek is meg a hallgatónak is. Vedd meg és örülj neki!
 
Én valahogy szeretek tisztában lenni a dolgaim képességével.
 
Nem elég beülni egy kocsiba, aztán az vagy meg tud állni a zebra előtt, vagy nem. Majd kiderül alapon. Ha netán pedig túl erősen nyomom a féket, a pedál beesik. Azt nem szabad nála, mert tönkretehetem vele az autómat.
 
Nem jól van ez így.
Ha valamit hangfrekvenciás jelek erősítésére szántak, akkor annak el kell viselni a bemenetére érkező ilyen jeleket. Azokat pedig távol kell tartani tőle, ami tönkreteheti.
Ha ezt nem teszi, akkor az alkalmatlan a funkciója ellátására. Akkor meg pláne, ha a legalapvetőbb méréseken is már megbukik.
Lehet aztán papolni, de hallgasd meg, milyen jól szól. Minek? Minden jól szól valamihez képest. Csak azt kell megválasztani gondosan, hogy mihez hasonlítjuk.

Az a szerencsétlen négyszögjel sokkalsokkal több nagyfrekvenciás összetevőt tartalmaz /lásd spektrumkép/ mint egy szinuszjel. Ebből az a probléma keletkezhet, hogy ez a nagyfrekis összetevő lengéseket okoz a kimeneti szűrőrendszerben, nagy meddőáramok alakulhatnak ki, ami vagy aktiválja a végfok rövidzárvédelmét, vagy zárlatba teszi a FET-et..
Klikk..

Avatar
AVX
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 29316
Csatlakozott: 2007.02.20., kedd 22:34
Értékelés: 3307

Class D amp (tapasztalatok-vélemények)

Hozzászólás Szerző: AVX »


Üdv SNY!Időnként felkapnak különböző erősítőket, és az dicsérik minden fórumon. De D-class erősítőt még nem láttam ilyen megközelítésben. Létezik ilyenben is amolyan best buy készülék?

Ez engem is érdekelne.
Lehet,hogy veszek egyet és csinálunk egy összehasonlítást.
Egyszer volt itt egy eladó Flying Mole,amiről lemaradtam.

Avatar
SNY
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 72
Csatlakozott: 2010.01.12., kedd 10:26
Értékelés: 15

Class D amp (tapasztalatok-vélemények)

Hozzászólás Szerző: SNY »


Üdvözlök mindenkit a fórumon.Látom eléggé felkapott mostanság ez a téma.
Sokan próbálják négyszögjellel mérni a Class D végfokozatokat, ám ez nem mindig célravezető.
A kereskedelmi forgalomban kapható végfokozatok nagy része nem tudja normálisan erősíteni a négyszögjelet. De ettől még jó a hangja. Sok esetben tönkre is tehetjük vele.
Ez felépítéséből ered, kapcsolástechnikailag megkülönböztetünk legalább 5 féle class d végfokot.
Néhány: szűrő előtt visszacsatolt, szűrő után visszacsatolt, hibrid visszacsatolt, félhidas, teljes hidas... stb (még ragozhatnám)

Engem mégtöbb info érdekel, mint dbrnsk-tesót, ugyancsak nagy WELCOME itt a fórumon!!!
 
Kedves SNY, szerinted van "tipikus" D-osztályú hang? Ha igen, hogy írnád le? Előre is köszi.

Tipikus D osztályú hang? A válaszom igenis, meg nemis.
 
Azonos kapcsolástechnikával dolgozó erősítők hangja között is előfordulnak óriási különbségek.
Ezek a végfokozatok nagyon hálátlan jószágok alkatrészválogatás szempontjából. Ezért oly kevés a sikeres utánépítés, sokan feladják az első nagy füst után.
Jónéhány alkatrészt el lehet felejteni, ami eddig megszokott volt az audiofil kultúrában. Például tekercselt kivitelű kondenzátorok, stb..
A hangjuk rendkívül transzparens, ezért nagyon befolyásoló az előtte lévő fokozat.
Így tetszés szerint alakítható a hangjuk..
A kutya a kimeneti szűrőben, a visszacsatolásban, az alkalmazott tápfeszültség értékében, stb. van elásva. Itt is vannak kompromisszumok, szép számmal.
 
De lehet nagyon jót építeni!
 
 
 
(mindez csak türelem, idő, kitartás, műszerezettség és sok-sok pénz kérdése)
Klikk..

Avatar
bikabeka
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 808
Csatlakozott: 2007.09.03., hétf. 20:58
Értékelés: 58

Class D amp (tapasztalatok-vélemények)

Hozzászólás Szerző: bikabeka »


Üdv SNY!
Időnként felkapnak különböző erősítőket, és az dicsérik minden fórumon. De D-class erősítőt még nem láttam ilyen megközelítésben. Létezik ilyenben is amolyan best buy készülék?

Vendég

Class D amp (tapasztalatok-vélemények)

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Sokan próbálják négyszögjellel mérni a Class D végfokozatokat, ám ez nem mindig célravezető.A kereskedelmi forgalomban kapható végfokozatok nagy része nem tudja normálisan erősíteni a négyszögjelet. De ettől még jó a hangja. Sok esetben tönkre is tehetjük vele.

Hát ez elég nagy gond.
Hogy tud szegény erősítő különbséget tenni a bemenetére érkező jelek között?
A négyszög egy nagyon egyszerű jel a zenei jelekhez képest.
Mit csinál azokkal, ha már egy szerencsétlen négyszögtől is kifekszik?
Vagy amiről nem tudunk, az nincs is?
Ne tudd, hogy mit hallgatsz, jobb ez mindenkinek. A gyártónak is, a kereskedőnek is meg a hallgatónak is. Vedd meg és örülj neki!
 
Én valahogy szeretek tisztában lenni a dolgaim képességével.
 
Nem elég beülni egy kocsiba, aztán az vagy meg tud állni a zebra előtt, vagy nem. Majd kiderül alapon. Ha netán pedig túl erősen nyomom a féket, a pedál beesik. Azt nem szabad nála, mert tönkretehetem vele az autómat.
 
Nem jól van ez így.
Ha valamit hangfrekvenciás jelek erősítésére szántak, akkor annak el kell viselni a bemenetére érkező ilyen jeleket. Azokat pedig távol kell tartani tőle, ami tönkreteheti.
Ha ezt nem teszi, akkor az alkalmatlan a funkciója ellátására. Akkor meg pláne, ha a legalapvetőbb méréseken is már megbukik.
Lehet aztán papolni, de hallgasd meg, milyen jól szól. Minek? Minden jól szól valamihez képest. Csak azt kell megválasztani gondosan, hogy mihez hasonlítjuk.

Avatar
AVX
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 29316
Csatlakozott: 2007.02.20., kedd 22:34
Értékelés: 3307

Class D amp (tapasztalatok-vélemények)

Hozzászólás Szerző: AVX »


Üdvözlök mindenkit a fórumon.

Üdv a fórumon.
Örülök,hogy a szakembereink száma tovább nőtt általad

Avatar
frankie
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1371
Csatlakozott: 2008.11.29., szomb. 16:35
Értékelés: 68

Class D amp (tapasztalatok-vélemények)

Hozzászólás Szerző: frankie »


 
http://translate.google.hu/translate?hl ... u%26sa%3DG

Szerintem nem erre gondolt Frankie.
 
Azért ez szerényebb ár, igaz szerényebb a teljesítménye is, viszont nem kell hozzá még egy előerősítőt is venni.
Én igazából, a KIT-ekre gondoltam(ICE Power), és a Flying Mole-ra. A Lyngdorf, már ezeknél drágább.
DYNAUDIO Forever!

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Class D amp (tapasztalatok-vélemények)

Hozzászólás Szerző: lehoako »


Üdvözlök mindenkit a fórumon.Látom eléggé felkapott mostanság ez a téma.
Sokan próbálják négyszögjellel mérni a Class D végfokozatokat, ám ez nem mindig célravezető.
A kereskedelmi forgalomban kapható végfokozatok nagy része nem tudja normálisan erősíteni a négyszögjelet. De ettől még jó a hangja. Sok esetben tönkre is tehetjük vele.
Ez felépítéséből ered, kapcsolástechnikailag megkülönböztetünk legalább 5 féle class d végfokot.
Néhány: szűrő előtt visszacsatolt, szűrő után visszacsatolt, hibrid visszacsatolt, félhidas, teljes hidas... stb (még ragozhatnám)

Engem mégtöbb info érdekel, mint dbrnsk-tesót, ugyancsak nagy WELCOME itt a fórumon!!!
 
Kedves SNY, szerinted van "tipikus" D-osztályú hang? Ha igen, hogy írnád le? Előre is köszi.

Avatar
dbrnsk
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4882
Csatlakozott: 2008.10.12., vas. 15:22
Értékelés: 1506

Class D amp (tapasztalatok-vélemények)

Hozzászólás Szerző: dbrnsk »


Üdvözlök mindenkit a fórumon.Látom eléggé felkapott mostanság ez a téma.
Sokan próbálják négyszögjellel mérni a Class D végfokozatokat, ám ez nem mindig célravezető.
A kereskedelmi forgalomban kapható végfokozatok nagy része nem tudja normálisan erősíteni a négyszögjelet. De ettől még jó a hangja. Sok esetben tönkre is tehetjük vele.
Ez felépítéséből ered, kapcsolástechnikailag megkülönböztetünk legalább 5 féle class d végfokot.
Néhány: szűrő előtt visszacsatolt, szűrő után visszacsatolt, hibrid visszacsatolt, félhidas, teljes hidas... stb (még ragozhatnám)

Szia SNY!
 
Üdvözöllek a fórumon! Örülök neki, hogy beregeltél, emelve ezzel a topic/fórum színvonalát.
 
Engem minden infó érdekel. Előre is köszi.

Avatar
SNY
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 72
Csatlakozott: 2010.01.12., kedd 10:26
Értékelés: 15

Class D amp (tapasztalatok-vélemények)

Hozzászólás Szerző: SNY »


Üdvözlök mindenkit a fórumon.
Látom eléggé felkapott mostanság ez a téma.
Sokan próbálják négyszögjellel mérni a Class D végfokozatokat, ám ez nem mindig célravezető.
A kereskedelmi forgalomban kapható végfokozatok nagy része nem tudja normálisan erősíteni a négyszögjelet. De ettől még jó a hangja. Sok esetben tönkre is tehetjük vele.
Ez felépítéséből ered, kapcsolástechnikailag megkülönböztetünk legalább 5 féle class d végfokot.
Néhány: szűrő előtt visszacsatolt, szűrő után visszacsatolt, hibrid visszacsatolt, félhidas, teljes hidas... stb (még ragozhatnám)
Klikk..

Online
Avatar
Kovács Emil
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1505
Csatlakozott: 2008.09.16., kedd 21:24
Értékelés: 30

Class D amp (tapasztalatok-vélemények)

Hozzászólás Szerző: Kovács Emil »


És ha nem akar semmit:
 
 


Online
Avatar
Kovács Emil
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1505
Csatlakozott: 2008.09.16., kedd 21:24
Értékelés: 30

Class D amp (tapasztalatok-vélemények)

Hozzászólás Szerző: Kovács Emil »


Online
Avatar
Kovács Emil
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1505
Csatlakozott: 2008.09.16., kedd 21:24
Értékelés: 30

Class D amp (tapasztalatok-vélemények)

Hozzászólás Szerző: Kovács Emil »


Ha vkinek van jó előerősítője:
 
http://images.google.hu/imgres?imgurl=h ... N%26um%3D1

Avatar
dbrnsk
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4882
Csatlakozott: 2008.10.12., vas. 15:22
Értékelés: 1506

Class D amp (tapasztalatok-vélemények)

Hozzászólás Szerző: dbrnsk »


amíg ilyen horror áron adják ezeket az erősítőket, egy nagyon szűk réteg "játékszere" marad.
Lehet már elérhető áron is kapni.

igen lehet!!!!!!
 
http://translate.google.hu/translate?hl ... u%26sa%3DG

Szerintem nem erre gondolt Frankie.
 
Azért ez szerényebb ár, igaz szerényebb a teljesítménye is, viszont nem kell hozzá még egy előerősítőt is venni.

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Class D amp (tapasztalatok-vélemények)

Hozzászólás Szerző: lehoako »


Na, hát jó reggelt! Jól belecsaptál ( :lol!: ) a lecsóba ezzel a topikkal, meg a témával, Hercegem!
 
Pont most melegszik az "A"-osztályúm, és mindig arra gondolok, mi lenne, ha éjjel-nappal bekapcsolva hagynám, és MINDIG szép hangja lenne... Na, mindegy, majd a "D" oszályú végfokot hagyom éjjel-nappal bekapcsolva.
 
Addig is fel a fejjel, kicsit pusholjuk Bélát, hátha a rizsfalók is ki tudnak köpni valami nagyon fincsit, persze, egy nagy, 2x80 wattos "A"-osztályú árának TÖREDÉKÉÉRT. És, amennyire manapság számít a pénz, pláne a hifire beáldozható pénz, nem tudom elképzelni, hogy idén karácsonykor már ne az virítson sok helyen a fa alatt.
 
Így találkozhat a kezdet és a vég. A rég temetett, nehezen hajtható és érzéketlen hangfalakra új korszak virrad. És feltámadnak a DYNOszauruszok.

Avatar
dbrnsk
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4882
Csatlakozott: 2008.10.12., vas. 15:22
Értékelés: 1506

Class D amp (tapasztalatok-vélemények)

Hozzászólás Szerző: dbrnsk »


A K1 egy PA (public amplification) erősítő, elsősorban hangosításra tervezték. Persze nem lehet az audiofil felhasználás és a PA között éles határvonalat húzni, de azért ebben az erősítőben sokmindent alárendeltek a nagy teljesítménynek. Mondom ezt úgy, hogy nem hallottam, tehát ez csak feltételezés a részemről.
A K1, és K2-es szerte a világban High-End láncok egyik alapeleme.

Az lehet, de a készitői alapvetően nem erre szánták.

Azért hallgass meg egyet, papa! Sőt, olcsón lehet kapni az ősét is, a DC300-ast.
 
Ez biztos bejön Neked.

Avatar
-KP-
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5742
Csatlakozott: 2003.06.02., hétf. 23:53
Értékelés: 1544
Tartózkodási hely: Bonyhád

Class D amp (tapasztalatok-vélemények)

Hozzászólás Szerző: -KP- »


amíg ilyen horror áron adják ezeket az erősítőket, egy nagyon szűk réteg "játékszere" marad.
Lehet már elérhető áron is kapni.

igen lehet!!!!!!
 
http://translate.google.hu/translate?hl ... u%26sa%3DG

4900 dollár. köszi , de szerintem ezt kihagyom, a mostani és következő életemben is

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3573
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Class D amp (tapasztalatok-vélemények)

Hozzászólás Szerző: kalmi »


Nincs mit tenni ellene, jobb megszokni, előbb vagy utóbb szinte mindenki ezen fog zenét hallgatni az autójában, az mp3 lejátszójában, az irodai minihifijében, a diszkóban, a koncerteken, és bizony az otthoni audiofil vagy high end rendszerén. 
Szerintem jóval többen fognak nyerni a classD technika még szélesebb körű elterjedésével,mint akik veszítenek...
Olcsó,jó hatásfok,kis méret,kiváló hangminőség,relatíve alacsony ár.
(Egy-két agyonsztárolt márkától eltekintve.)
 
Évek óta ilyen-olyan classD végfokokat hallgatok és a hangfalak széles skálájával kielégítően szólnak,már a belépő szintű típusok is.
 
Pér éven belül a fanyalgók rémálmává nőheti ki magát ez a technika...

Persze biztos megmarad majd a hagyományos végfokok pici tábora, mint ahogy a csöves cuccok is menők még, és azok is maradnak jódarabig. Csak attól félek, hogy 10-20 év múlva már csak nagyon kevés cég fok elektroncsöveket gyártani, és az árak elszállnak majd.

Avatar
ValhallA
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Hozzászólások: 12721
Csatlakozott: 2008.02.11., hétf. 20:48
Értékelés: 6053

Class D amp (tapasztalatok-vélemények)

Hozzászólás Szerző: ValhallA »


Nincs mit tenni ellene, jobb megszokni, előbb vagy utóbb szinte mindenki ezen fog zenét hallgatni az autójában, az mp3 lejátszójában, az irodai minihifijében, a diszkóban, a koncerteken, és bizony az otthoni audiofil vagy high end rendszerén.
Szerintem jóval többen fognak nyerni a classD technika még szélesebb körű elterjedésével,mint akik veszítenek...
Olcsó,jó hatásfok,kis méret,kiváló hangminőség,relatíve alacsony ár.
(Egy-két agyonsztárolt márkától eltekintve.)
 
Évek óta ilyen-olyan classD végfokokat hallgatok és a hangfalak széles skálájával kielégítően szólnak,már a belépő szintű típusok is.
 
Pér éven belül a fanyalgók rémálmává nőheti ki magát ez a technika...
"Bármely eléggé fejlett technológia megkülönböztethetetlen a mágiától." Arthur C. Clarke (1917-2008)

Avatar
frankie
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1371
Csatlakozott: 2008.11.29., szomb. 16:35
Értékelés: 68

Class D amp (tapasztalatok-vélemények)

Hozzászólás Szerző: frankie »


Ez igaz. De ha megnézed azt a tendenciát, hogy manapság egyre több, és több PA, és stúdiós készülék terjed el a hifisek rendszereiben. Miért? Mert ugyanazt tudják, mint a nagynevű, sokszor túlárazott társaik, csak szerényebb áron.
Ma az egyik ilyen PA etalon az MC2 Audio erősítői.
DYNAUDIO Forever!

Vendég

Class D amp (tapasztalatok-vélemények)

Hozzászólás Szerző: Vendég »


amíg ilyen horror áron adják ezeket az erősítőket, egy nagyon szűk réteg "játékszere" marad.
Lehet már elérhető áron is kapni.

igen lehet!!!!!!
 
http://translate.google.hu/translate?hl ... u%26sa%3DG

Avatar
frankie
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1371
Csatlakozott: 2008.11.29., szomb. 16:35
Értékelés: 68

Class D amp (tapasztalatok-vélemények)

Hozzászólás Szerző: frankie »


amíg ilyen horror áron adják ezeket az erősítőket, egy nagyon szűk réteg "játékszere" marad.
Lehet már elérhető áron is kapni.
DYNAUDIO Forever!

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3573
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Class D amp (tapasztalatok-vélemények)

Hozzászólás Szerző: kalmi »


A K1 egy PA (public amplification) erősítő, elsősorban hangosításra tervezték. Persze nem lehet az audiofil felhasználás és a PA között éles határvonalat húzni, de azért ebben az erősítőben sokmindent alárendeltek a nagy teljesítménynek. Mondom ezt úgy, hogy nem hallottam, tehát ez csak feltételezés a részemről.
A K1, és K2-es szerte a világban High-End láncok egyik alapeleme.

Az lehet, de a készitői alapvetően nem erre szánták.

Avatar
hifis
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1035
Csatlakozott: 2007.09.08., szomb. 20:27
Értékelés: 356
Tartózkodási hely: Budapest

Class D amp (tapasztalatok-vélemények)

Hozzászólás Szerző: hifis »


Azért nem annyira fenékig tejfel a D osztályú működés sem.Ha az lenne, mindenki csak azt csinálná. A képen a Halcro Logic MC20-as erősítőjének kisjelű 10 kHz-es négyszögátvitele látható. És a Halcro azért nem a gyenge gyártók kategóriájába sorolható. Szóval van ebben a műfajban gond még bőven.
Ehhez kell az a 10 év, amit én már említettem.

Nem tudom, mennyire jellemző a minőségre a Spectron honlapján megadott négyszögjel átviteli görbe, de azért berakom.
 
A képaláírás:
The above graph is of a 1 kHz 16V p-p square wave with a 4 Ohm load using Musician III Mk2 Amplifier. The 1kHz is chosen because it well represents the harmonics found in real music. The blue band represent residual 500 kHz carrier frequency which is way out of listening range (20-50kHz) and thus inconsequential. The noise, measured by spectrum -analyzer, is 0.0025% (or -89 dB), and it is remarkably low. Note sharpness of the square waves, specifically, the tremendous steepness of the rise and fall portions of the square wave, reflecting lightingly fast amplifier's responses, and the total absence of ringing noise.
 
In brief, this signal transfer graph demonstrates the "iron fist" control the device exerts over the signal, and this is exactly what we want from an amplifier!


Válasz küldése

Vissza: “Hifi”