Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Zeneszoba

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: fülelek »

denesdr írta:
2020.11.24., kedd 14:31
fülelek írta:
2020.11.23., hétf. 17:09
És mielőtt valaki megemlítené, hogy biztos nem elég jó a hangsugárzóm off axis átvitele, elmondom, hogy nem véletlenül van jóval 2kHz alatt (1,7kHz) a váltási frekvencia, ahol a mélyközépsugárzó iránykarakterisztikája még kitűnő.
A relatív alacsony váltási ponttal csak a keresztváltás okozta off-axis problémákat lehet enyhíteni, a diffrakció okozta átviteli problémák ettől még fennállhatnak, sőt alacsony váltásnál akár mégjobban előtérbe kerülhetnek a magassugárzó nagyon széles lesugárzási szöge miatt.
Persze nem ismerem egyik hangsugárzód átvitelét sem, csak általánosságként mondom.
A "sőt" nem állja meg a helyét. 4kHz alatt mindegyik magassugárzó iránykarakterisztikája elenyészően változik.
Ellenben még egy spéci 12cm-es középsugárzónak is elromlik az iránykarakterisztikája 4kHz felett.
Csatolmányok
SB26adc.gif
SB26adc.gif (84.3 KiB) Megtekintve 1353 alkalommal
Accuton BD20Diamond.gif
Accuton BD20Diamond.gif (82.5 KiB) Megtekintve 1353 alkalommal
Viawave SRT7.gif
Viawave SRT7.gif (80.48 KiB) Megtekintve 1353 alkalommal

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: avl2 »

a kiserlet 1:25-töl indul:


youtu.be/uFlIbujTuIY



a klasszikus duma az en gimis idömben az volt, hogy egyetlen - hosszú életü - veréb is képes egy hidat leszakítani

szerintem kanape is be tudhat ennek megfelelöen ("sajatfreki" bar kanape sajatfrekijenek meghatarozasat nem lattam még :-) rezonalni ...illetve lehet csak billeg, mert a 4 lab nem ért le egyszerre :D

Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: denesdr »

zoli73 írta:
2020.11.24., kedd 14:33
Szerintem rosszúl látod, a kanapéval van a baj. :D
Az sem kizárt! :rolleyes:

Egyébként nem tudom mennyire hiteles az RT60 100Hz alatt vagy mennyire nem, de eddig mindig meg lehetett találni az összefüggést a szoba mélytartománybeli viselkedése és az utózengés mértéke között. Valamit azért csak jelent az az 1s körüli utózengés, ilyen magas értéket pl otthon nem mértem soha és valóban kevésbé tolakodóak a mélyek, annak ellenére, hogy a relatív hangnyomás ebben a spektrumban jóval magasabb nálam.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

denesdr írta:
2020.11.24., kedd 13:44
... aztán amikor később elkezdtünk méregetni kiderült, hogy hatalmas utózengési problémák vannak a kanapérezgető szoba mélytartományában.
100 Hz alatt nem sokat mond az utózengési idő (RT60 görbe), mivel ez egy oktávos, vagy harmadoktávos sávban átlagolt érték. Ha beleesik egy izmosabb kiemelés, vagy kioltás, az erősen megváltoztatja az utózengési idő értékét is. Nem véletlenül nem rajzolja ki a REW sem 60 Hz alatt ezt a paramétert. Az alsó 2-3 oktávban inkább a hangnyomás, torzítás és vízesés görbéket érdemes alapul venni.

A mozgékony kanapé nem csak hangnyomás kérdése. A Sziget Fesztivál nagyszínpadának bemérése közben volt ilyen élményem, mikor konkrétan lebegett a nadrágom szára, pedig fülre nem is volt hangos (évek óta betegesen le van korlátozva a teljesítmény).

Online
Avatar
zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3751
Csatlakozott: 2010.01.16., szomb. 22:11
Értékelés: 2351
Tartózkodási hely: 2465

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: zoli73 »

denesdr írta:
2020.11.24., kedd 13:44
Dorian írta:
2020.11.23., hétf. 15:59
Sok helyen olvastam már ezt a "remeg a kanapé alattam" kifejezést.
Nem tudom ugyanarról beszélünk-e, de én ilyesmit sosem éreztem igazán, akkor sem, ha szubbal mozizom, pedig 35 Hz környékén van egy jókora kiemelésem is. OK, a mozgatásra-világító távirányító sokszor világít a kanapén, de azért a s*gg-hát masszázs nincs meg.
Egy ismerősömnél szoktam ilyen "remegő kanapé" hatást tapasztalni, először én is ilyet akartam otthonra mert hát filmeknél hű de poénos, de sosem sikerült igazán reprodukálnom otthon ezt a hatást, hiába raktam be nagy membránú dobozokat többszáz Wattal. Nem tudtam rájönni, hogy mitől van ez nála, aztán amikor később elkezdtünk méregetni kiderült, hogy hatalmas utózengési problémák vannak a kanapérezgető szoba mélytartományában, ami meg nálam (szerencsére) nincs.
Filmeknél hatásvadász lehet ez az effektus, hogy viszonylag kis hangerőn is remegnek a berendezési tárgyak, de zenénél legtöbbször nem olyan jó dolog ez, gyakorlatilag visszhangzik a szoba mélytartománya.
Itt egy kis RT60 diagram az említett szobáról:
rt60 utózengés L.jpg
Szerintem rosszúl látod, a kanapéval van a baj. :D
MoFi - Funk Firm - "Palotás" phono - Audio Research - JBL - Neotech - LessLoss - WireWorld - UsaAudio

Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: denesdr »

fülelek írta:
2020.11.23., hétf. 17:09
És mielőtt valaki megemlítené, hogy biztos nem elég jó a hangsugárzóm off axis átvitele, elmondom, hogy nem véletlenül van jóval 2kHz alatt (1,7kHz) a váltási frekvencia, ahol a mélyközépsugárzó iránykarakterisztikája még kitűnő.
A relatív alacsony váltási ponttal csak a keresztváltás okozta off-axis problémákat lehet enyhíteni, a diffrakció okozta átviteli problémák ettől még fennállhatnak, sőt alacsony váltásnál akár mégjobban előtérbe kerülhetnek a magassugárzó nagyon széles lesugárzási szöge miatt.
Persze nem ismerem egyik hangsugárzód átvitelét sem, csak általánosságként mondom.

Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: denesdr »

Dorian írta:
2020.11.23., hétf. 15:59
Sok helyen olvastam már ezt a "remeg a kanapé alattam" kifejezést.
Nem tudom ugyanarról beszélünk-e, de én ilyesmit sosem éreztem igazán, akkor sem, ha szubbal mozizom, pedig 35 Hz környékén van egy jókora kiemelésem is. OK, a mozgatásra-világító távirányító sokszor világít a kanapén, de azért a s*gg-hát masszázs nincs meg.
Egy ismerősömnél szoktam ilyen "remegő kanapé" hatást tapasztalni, először én is ilyet akartam otthonra mert hát filmeknél hű de poénos, de sosem sikerült igazán reprodukálnom otthon ezt a hatást, hiába raktam be nagy membránú dobozokat többszáz Wattal. Nem tudtam rájönni, hogy mitől van ez nála, aztán amikor később elkezdtünk méregetni kiderült, hogy hatalmas utózengési problémák vannak a kanapérezgető szoba mélytartományában, ami meg nálam (szerencsére) nincs.
Filmeknél hatásvadász lehet ez az effektus, hogy viszonylag kis hangerőn is remegnek a berendezési tárgyak, de zenénél legtöbbször nem olyan jó dolog ez, gyakorlatilag visszhangzik a szoba mélytartománya.
Itt egy kis RT60 diagram az említett szobáról:
rt60 utózengés L.jpg
rt60 utózengés L.jpg (50.09 KiB) Megtekintve 1322 alkalommal

Avatar
Dorian
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2339
Csatlakozott: 2006.06.26., hétf. 10:52
Értékelés: 899

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Dorian »

Kicsi off: A hangcsillapító panelek másfajta felhasználása :D
Irodába vettem őket, hogy a sok csupasz falat megtörjem valamivel, hogy a beszédsávban való visszaverődéseket kicsit csökkentsem, hogy ha többen vagyunk bent akkor is lehessen érteni egymás szavát.
Most átköltöztünk egy volt irattárba, ahol a falak full szekrények, tehát oda nem igazán lehet tenni őket (de amúgy messze nem is olyan rossz, mint a falfelület), viszont az ablakok alatti fal vékony szerkezet, sugározza a hideget. Eddig :rolleyes:
IMG_20201124_113412.jpg
IMG_20201124_113412.jpg (2.11 MiB) Megtekintve 1335 alkalommal
Mielőtt elkezdtem hifizni, a különböző stílusú és minőségű zenéimet élvezettel hallgattam rendszeremen, pusztán a zene kedvéért. Most 20 év hifizés és egy csomó pénz elégetése után végre eljutottam ugyanoda

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

avl2 írta:
2020.11.23., hétf. 16:51
Érdekes a(z elsö) visszaverödésekkel mi legyen kérdés. ...
Általában nem szeretem a hifista kérdéseket elméleti területre terelni, mert abból azonnal veszekedés alakul ki, de most kivételesen vigyünk némi logikát a történetbe! A stúdiókban beállított térhatást, megszólalási arányokat miért akarjuk otthon "újrakeverni" virtuális hangforrások beiktatásával, amiket a közeli oldalfalak elsődleges visszaverései hoznak létre? OK, tudom, manapság az ego és a szubjektivitás a király, meg hogy "én azt majd tudom...", de néha azért szálljunk vissza a földre! Elfogadom, hogy néhányak legyintenek az akusztika szerepére és szerintük egy jó rendszernek tökmindegy, milyen szobában dolgozik, meg hogy egy jó kábel az akusztikai hibákat is megoldja és olyannal is találkoztam, aki a szekrények közé szorított hangsugárzó elhelyezést mindennél jobbnak hallotta, de ezek vakvágányok.

Az említett spektrumtorzulás itt most mit jelent? Ha a visszaverés/elnyelés frekvenciafüggőségét jelenti, akkor ez sokféle felületre igaz, nem csak a "szokásos" akusztikai panelekre. Ám szerintem ez jóval enyhébb gond, mint a közeli felületek miatt kialakuló fésüsszűrő produkciója, ami a maga szűk sávjaival az agyunkba huzalozott kompenzáción is kifog.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Nálam állítható az oldalfal elnyelése/visszaverődése és visszaverődésének szöge is, ezért könnyen tudom demonstrálni, hogy Ethannak van igaza. És mielőtt valaki megemlítené, hogy biztos nem elég jó a hangsugárzóm off axis átvitele, elmondom, hogy nem véletlenül van jóval 2kHz alatt (1,7kHz) a váltási frekvencia, ahol a mélyközépsugárzó iránykarakterisztikája még kitűnő. Persze ha valaki baracklekvárral szereti a hideg hagymás rántottát, meg nyers tojással a túrós csuszát (ismerek ilyet), ott nem érdemes receptekről beszélgetni. Igaza van Ethannak, hogy nem a laikus féltollú indián véleménye a mértékadó, különösen akkor, ha tanulni, ismereteket szerezni ezen hobbijában egyáltalán nem akaró, csaknekilehetigazaakkorishanem típusú egyedekről van szó.

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: avl2 »

Érdekes a(z elsö) visszaverödésekkel mi legyen kérdés. ...nem tudom magam ebben sem igazán jól kifejezni, de megpróbálom:

átolvastam Floyd Toole Sound Reproduction: Loudspeakers and Rooms könyvét, abból nekem az volt a benyomásom, hogy szerinte az esetek többségében inkább jó ha megvannak (spektrumtorzulást ad ha "szokásos" eszközökkel csillapított).

Ethan Winer inkább a csillapításuk mellett van: pl. https://ethanwiner.com/early_reflections.htm (meg-megszúrkálja Toole-t :-) ..az okát, hoy teljesen csak a tárgy miatt e, vagy egyéb pl. személyes oka is van-e, nem tudhatom)

"Floyd's statements about early reflections defy my own personal experience, and the experience of almost every other audio engineer I know. Floyd claims that early reflections increase clarity, and cites research that proves "people" prefer the sound of music with early reflections present. But of those tested, how many were experienced listeners and how many were regular folk with no particular interest in audio and music? If the tests included "civilians" who don't listen for a living or even as a hobby, it's difficult to accept the results."
"I also disagree with Dr. Toole's claim that side-wall reflections sound best when they're "neutral," coming from loudspeakers that have a flat off-axis response. If the reflections coming off a wall have the same frequency content as the direct sound, the comb filtering will be most severe. "
stb.

múltkor talán ASR-en olvastam (esetleg csak én értelmezem félre, akkor bocs), de nem keresem ki, ott egyrészt Toole -hoz hasonló preferenciák vannak, másrészt olyasmit is, hogy ez is szitufüggö: van, ahol jó/kell a reflexio, inkabb ne csillapitsuk, mashol meg naná, hogy csillapítsuk - magam erre hajlok (akar hangsugarzo karakterisztika, tulajdonsag is befolyasolhatja, melyik mennyire "élénk", gondolom a közeltéri vs. távolról hallgatás is, stb.).

érdekelnek tapasztalatok, vélmények (Fülelek-ét úgy ismerem, hogy az elsö reflexiókat ne hagyjuk már teljesen érvényesülni)

Avatar
Dorian
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2339
Csatlakozott: 2006.06.26., hétf. 10:52
Értékelés: 899

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Dorian »

Sok helyen olvastam már ezt a "remeg a kanapé alattam" kifejezést.
Nem tudom ugyanarról beszélünk-e, de én ilyesmit sosem éreztem igazán, akkor sem, ha szubbal mozizom, pedig 35 Hz környékén van egy jókora kiemelésem is. OK, a mozgatásra-világító távirányító sokszor világít a kanapén, de azért a s*gg-hát masszázs nincs meg.
Mielőtt elkezdtem hifizni, a különböző stílusú és minőségű zenéimet élvezettel hallgattam rendszeremen, pusztán a zene kedvéért. Most 20 év hifizés és egy csomó pénz elégetése után végre eljutottam ugyanoda

Avatar
Tiamat
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 141
Csatlakozott: 2007.01.22., hétf. 13:53
Értékelés: 33
Tartózkodási hely: Szekszárd

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Tiamat »

fülelek írta:
2020.11.21., szomb. 21:38

Mind a két említett erősítő igen jóféle, avval nem lehet gond. A JBL-lel van a gond.
Ismerem a CJ végfokot, csak tizenévig használtam ilyent :rolleyes:
Nem is gondoltam, hogy kevés lenne a 120W-ja, inkább a karakterére gondoltam, és pont az volt a furcsa, hogy ebben a felállásban kevés lenne a mély, a CJ egyik erénye pont a basszus managment.

A lényeg, hogy megoldódott a probléma. :tutiok:

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

avl2 írta:
2020.11.23., hétf. 08:17
a Dayton ugy latom 100 (ebay-en 70) € körüli, az ECM8000 meg kb. harmada (a 70-esnek fele). vagy: kb. 30e vs. 14e HUF - ahogy latom 2-3 perc keresessel
Az UMM-6 egy digitális, USB-s csatlakozású példány, az ECM sima analóg, az árkülönbséget leginkább ez az eltérés okozza. A két kapszula kb ugyanazt tudja, mindkettő alkalmas otthoni mérések végzésére. A mérési hiba nem ezeken, inkább a felhasználókon szokott múlni.

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: avl2 »

Robici írta:
2020.11.22., vas. 21:04
avl2 írta:
2020.11.22., vas. 14:56
...a Tied Behringer ECM8000 ? ...
Nem olyan menő, Dayton UMM-6. Nem tudom melyek a legjobbak, a Dayton szerintem eléggé közkeletű, a REW is egyből felismeri, nem kell hozzá semmi csak bedugom az USB portba, ráadásul elég sok helyen lehet róla olvasni, nekem ez elég volt.
a Dayton ugy latom 100 (ebay-en 70) € körüli, az ECM8000 meg kb. harmada (a 70-esnek fele). vagy: kb. 30e vs. 14e HUF - ahogy latom 2-3 perc keresessel

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Robici »

avl2 írta:
2020.11.22., vas. 14:56
en is gondolkodok (évek óta - mert nem is kapkodok, meg inkabb zenet hallgatok, nekem "elegendöen" jól szól, csak kivancsi is lennék) egy merömikrofonon, de lehet csak 2-4 napig jatszanek vele, aztan ki tudja mikor legközelebb. ezert sem vettem még.

a Tied Behringer ECM8000 ? vagy "menöbb" ?

vajon melyik az, ami megfelelök között a legolcsobb ?
Nem olyan menő, Dayton UMM-6. Nem tudom melyek a legjobbak, a Dayton szerintem eléggé közkeletű, a REW is egyből felismeri, nem kell hozzá semmi csak bedugom az USB portba, ráadásul elég sok helyen lehet róla olvasni, nekem ez elég volt.

Online
Avatar
zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3751
Csatlakozott: 2010.01.16., szomb. 22:11
Értékelés: 2351
Tartózkodási hely: 2465

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: zoli73 »

zoli73 írta:
2020.11.22., vas. 16:28
trane írta:
2020.11.22., vas. 16:14
zoli73 írta:
2020.11.22., vas. 15:58
Megvan a megoldás! A jumper volt fordítva, akarom mondani helyesen bekötve!...minde rendbejött! Most tényleg fellélegeztem!...
:napsut:
szvsz azé' csináld meg rendesen belül, csak jobb az úgy, ha minden helyesen van kötve leborulok.gif
Igen az lesz, csak most fülig ér a szám, mert hullámzik a padló! Brutális! ;peace;
Amióta kobogóztam/tuk a gordiuszi csomót, azóta csak a lemezeket cserélgetem, és kapkodom a fejem!
A lábdob, olyan irgalmatlanúl valóságosan "zúz", hogy hihetetlen, a bőgőnek olyan teste van, amilyet még nagyon kevésszer hallottam, a bassgitár remegteti alattam a kanapét, itt a "dög", amit eddig hiányoltam.
Az a fránya zongora, amivel szinte soha nem vagyok elégedett, most feláll a kezemen a szőr tőle, annyira hiteles, de még a szájharmónikának, a trombitának, a cintányérnak is megjött az igazi hangja, pedig nem sok közük van a basszushoz.
A "kétoldalasság", amit korábban többször is emlegettem, köddé vált, a sztereó tér még sohasem volt ilyen, minden iranyban kiterjedt.
Csak egy dolog bosszant most már, hogy erre a hibára, csak vasárnap délután sikerült rájönni. Hajnalban irany a meló, és majd csak pénteken hallhatom legközelebb. :D
MoFi - Funk Firm - "Palotás" phono - Audio Research - JBL - Neotech - LessLoss - WireWorld - UsaAudio

Online
Avatar
zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3751
Csatlakozott: 2010.01.16., szomb. 22:11
Értékelés: 2351
Tartózkodási hely: 2465

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: zoli73 »

trane írta:
2020.11.22., vas. 16:14
zoli73 írta:
2020.11.22., vas. 15:58
Megvan a megoldás! A jumper volt fordítva, akarom mondani helyesen bekötve!...minde rendbejött! Most tényleg fellélegeztem!...
:napsut:
szvsz azé' csináld meg rendesen belül, csak jobb az úgy, ha minden helyesen van kötve leborulok.gif
Igen az lesz, csak most fülig ér a szám, mert hullámzik a padló! Brutális! ;peace;
MoFi - Funk Firm - "Palotás" phono - Audio Research - JBL - Neotech - LessLoss - WireWorld - UsaAudio

Online
Avatar
zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3751
Csatlakozott: 2010.01.16., szomb. 22:11
Értékelés: 2351
Tartózkodási hely: 2465

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: zoli73 »

fülelek írta:
2020.11.22., vas. 15:03
Fordítsd meg a vezetékeket csak a mélyhangszórón, ez a leggyorsabb és legegyszerűbb! És az egész dobozt (azaz mindkettőt) fordított fázisban kösd az erősítőre, és hallgasd meg.
Ha jobb, akkor fellélegezhetsz, ha még rosszabb, akkor fordítsd vissza, és nézegesd a hirdetéseket :D
Megvan a megoldás! A jumper volt fordítva, akarom mondani helyesen bekötve!
A gyári jumperei aranyozott lemezek, de én ilyeneket már nem kaptam hozzá, hanem 4db ezüst vezetékdarabot, amiket én annak rendje és módja szerint, ahogy kell bekötöttem.
Viszont mikor belenéztem, láttam, hogy a közép és magassugárzó fordított polaritással van bekötve.
Nem tudom, ezt hogy hozták össze, de a csatlakozóknál volt/ van félrekötve.
Már majdnem elővettem a forrasztópákát, amikor beugrott, hogy egyszerűbb ha felcserélem a jumper pólusait, a közép/magas csatlakozóknál,és láss csodát, minde rendbejött! Most tényleg fellélegeztem!
Tehát nem akusztikai probléma, hanem 4db kis "drót" tréfált meg.
Köszönöm szépen mindenkinek, aki időt és energiát fordított a problémám megoldására! leborulok.gif leborulok.gif leborulok.gif
MoFi - Funk Firm - "Palotás" phono - Audio Research - JBL - Neotech - LessLoss - WireWorld - UsaAudio

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: avl2 »

zoli73 írta:
2020.11.22., vas. 12:27
fülelek írta:
2020.11.21., szomb. 21:38
...Túl nagy a hallgatási távolság, ez biztos. Próbáld ki a következőket: 92cm-re legyen a jbl mélyhangszórója a mögötte levő faltól, a hallgatási hely mögött a falig 180cm, a két hangsugárzó között meg 190/cos30= 220cm- nem több! A dobozok befordítva feléd.....
....Felállítottam a megadottak szerint(92cm a hátsó faltól, 220cm egymástól, és 180cm mögöttem), a sztereó képalkotás javult, magasságban és mélységben különösen, de a mélyhangok teljesen elvesztek, kiürültek. Ezt a produkciót egy kisebb állványos doboz is nevetve utána csinálja....
szerintem ez egyik - nem elhanyagolhato elönye a kisebb dobozok + sub(ok) felallasnak (azt nem allitom, hogy csak elönye van, azt tudom, hogy nekem nalam igy jo a zene); a kis dobozok a "sztereo kepalkotas"hoz legjobb pozicioban, sub pedig a melyhangokhoz

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Fordítsd meg a vezetékeket csak a mélyhangszórón, ez a leggyorsabb és legegyszerűbb! És az egész dobozt (azaz mindkettőt) fordított fázisban kösd az erősítőre, és hallgasd meg.
Ha jobb, akkor fellélegezhetsz, ha még rosszabb, akkor fordítsd vissza, és nézegesd a hirdetéseket :D

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: avl2 »

Robici írta:
2020.11.21., szomb. 22:25
....Én vettem itthonra játszani egy mérőmikrofont. Bár nem értek hozzá de az ingyenes REW-vel egyik legjobb hifis befektetésemnek tartom.
en is gondolkodok (évek óta - mert nem is kapkodok, meg inkabb zenet hallgatok, nekem "elegendöen" jól szól, csak kivancsi is lennék) egy merömikrofonon, de lehet csak 2-4 napig jatszanek vele, aztan ki tudja mikor legközelebb. ezert sem vettem még.

a Tied Behringer ECM8000 ? vagy "menöbb" ?

vajon melyik az, ami megfelelök között a legolcsobb ?

Online
Avatar
zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3751
Csatlakozott: 2010.01.16., szomb. 22:11
Értékelés: 2351
Tartózkodási hely: 2465

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: zoli73 »

trane írta:
2020.11.22., vas. 13:32
zoli73 írta:
2020.11.22., vas. 13:14
A zene élvezetével eddig sem volt gond, de azért ezt a helyzetet elfogadni, elég jelentős kompromisszum.
Éppen a megfelelő mennyiségű, és minőségű mélyhangok miatt vettem ilyen hangsugárzót, de ezt a teljesítményt egy kicsit "vállasabb" állványos doboz is tudná. Ezért nem kellene ekkora hegyomlásokat kerülgetnem.
Hallottam már jónéhany JBL-t, tudtam, hogy mit lehet elvárni tőle, de ez messze nem azt hozza mélyhangban...
de egyébként korábban a JBL-es topic-ban ezeket írtad kocka.gif :
"...a tüskék hatására az eddig is nagyszerű mélytartomány is tovább javult. Úgy tudnám leírni, hogy egyes mélyhangok, vagy a nappali méretének(23nm), vagy az akusztikának köszönhetően, valahogy elvesztek, nem érvényesültek kellően, ahogy elvárható lett volna, na most ez a probléma, majdnem teljesen megoldódott."

"Ja, és a feleségemnek is tetszik, szó szerint ezt mondta, "Nem olyan kifinomult, levegős mint az előd, de azért jól megleszünk vele".
Délelőtt elmentem bevásárólni, arra jövök haza, hogy már az utcán hallani, hogy "tolja" a Depeche Mode-ot, de úgy, hogy majd a tető elszáll!
Azt mondja, "Hú, ezekkel rohadtúl lehet döngetni, nagyon jók"!"

akkor valami mégicsak változtatva lett közben :quetionmark:
Igen, ezt akkor így hallottam, 1,5-2 nap után. azóta már teljesen kiismertem, és ahogy telik az idő, a hibái egyre jobban előtérbe kerültek.
Most is azt mondom, hatalmas hangnyomásra képes, nagyon bírja a hajtást, csak a hangképében van egy "gödör", ami egyre nagyobb hiányérzetet kelt.
MoFi - Funk Firm - "Palotás" phono - Audio Research - JBL - Neotech - LessLoss - WireWorld - UsaAudio

Online
Avatar
zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3751
Csatlakozott: 2010.01.16., szomb. 22:11
Értékelés: 2351
Tartózkodási hely: 2465

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: zoli73 »

asebestyen írta:
2020.11.22., vas. 13:38
zoli73 írta:
2020.11.22., vas. 13:24


Huha! Ez megint egy nagyon érdekes felvetés.
Tudni kell róluk, hogy az előző tulajdonos, mikor hozzá került, neki nem tetszett a színe(barna fa), nem ment az enteriőrhöz, ezért átfényeztette őket, fényes feketére.
A munkában nem vett részt, mondván Őt csak a végeredmény érdekli, különben is teljesen laikus.
Lehet, hogy aki szét, majd fényezés után összeszerelte, az vétett volna valami bekötési hibát? Azt hiszem ennek is utána kell járjak, belenézek.
Amúgy az általad említett, egyoldali polaritás váltást, már kipróbáltam, de kapufa.
Mit jelent pontosan a kapufa? Így bekötve teljesen el kellett tűnnie a mélyeknek. Mechanikailag (kézzel mozgatva) a mélyek membránja szabadon mozog, nem akad? Átfényezésnél, ha csak ráfújnak egy réteget, a kávának szánt átmérő csökken és ha beleerőltetik a kissebb likba, akkor előfordulhat, hogy eltorzul a felfüggesztés és a lengőcséve nem tud mozogni rendesen a résben. A bekötéseket is mindenképp átnézném, ahogy írod. :smile32:
Na, beléjük néztem!
A mélysugárzókkal minden rendben, mind mechanikailag, mind bekötésileg. A csavarok fellazítása után, ki is mozdult a helyéről, könnyen kivető volt, igaz dög nehéz.
Ami viszont feltűnt, hogy ha a belső kábelezés színhelyességének lehet hinni, akkor mindkét közép, és a magassugárzó is fordított polaritással vannak bekötve.
A fellelhető kapcsolási rajzok alapján, ennek nem így kellene lennie.
Mindhárom hangszóróhoz futó vezeték egyik erén, végigfut egy piros(a mélysugárzónál kék) csík, amit a kapcsolási rajzok "red" felirattal jelölnek. Ez a hangszóróknál, helyesen is van bekötve, viszont a hangváltónál, mind a három piros jelölésű ér, a negatív(fekete) pólusra van forrasztva, a másik három jelöletlen ér fut a hangváltóba.
A kapcsolási rajzokat megnézve ennek nem így kellene lennie.
Kérdésem, ez okozhatja a mélyhang anomáliát?
Egyenlőre nem forrasztgatnék..
MoFi - Funk Firm - "Palotás" phono - Audio Research - JBL - Neotech - LessLoss - WireWorld - UsaAudio

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Nagyobb a gond a JBL-lel, mint gondoltam.
Pont a mély -közép-közép tájékon, elbaßott egy konstrukció, az biztos.
http://www.audioheritage.org/vbulletin/ ... s-problems

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”