Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Általában a hifiről

rTom
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2021.03.27., szomb. 07:03
Értékelés: 66
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: rTom »

ANDS írta:
2023.03.21., kedd 11:04
rTom írta:
2023.03.21., kedd 08:05
Kellnerművek írta:
2023.03.21., kedd 07:55
Nem kötekedésből írom, de ez egy szak-fórum, talán itt elvárható lenne a szabatos fogalmazás., legalábbis az arra való törekvés.
Természetesen érthető az egyéb, közbeszédben használt megfogalmazás is, de legalább itt lehetnénk igényesebbek magunkkal szemben.
Szerintem !
A több mint 30.000 regisztrált fórum lakó közül hány ezrelék lehet itt a"szaki"?
1982-1984 között végezetem, mint 601. Számú elektronikai műszerész.
Ahol voltam gyakorlaton, hangfalat is készítettünk.
Az első hangfalamat -Videoton volt- 1981- ben vettem az Oktogonnál a Keravillban.
Lemezlovasként is dolgoztam, hivatásos működési engedéllyel. Mindenhol hangfalat használtunk.
Lehet, hogy helytelenül, mint a körtét, a neoncsövet, meg a csokit, meg a banándugót.
Félreértettél!
Nekem egyáltalán nem fáj a hangfal.
Mindenkinek ajánlom akinek van tizenéves gyermeke ill. unokája üljön le vele beszélgetni, és tudja meg tőlük mi az igazán gáz.
Nem az ilyen boomer hülyeségek mint a hangfal.

Avatar
ANDS
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2317
Csatlakozott: 2010.10.23., szomb. 19:56
Értékelés: 627

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: ANDS »

rTom írta:
2023.03.21., kedd 08:05
Kellnerművek írta:
2023.03.21., kedd 07:55
Nem kötekedésből írom, de ez egy szak-fórum, talán itt elvárható lenne a szabatos fogalmazás., legalábbis az arra való törekvés.
Természetesen érthető az egyéb, közbeszédben használt megfogalmazás is, de legalább itt lehetnénk igényesebbek magunkkal szemben.
Szerintem !
A több mint 30.000 regisztrált fórum lakó közül hány ezrelék lehet itt a"szaki"?
1982-1984 között végezetem, mint 601. Számú elektronikai műszerész.
Ahol voltam gyakorlaton, hangfalat is készítettünk.
Az első hangfalamat -Videoton volt- 1981- ben vettem az Oktogonnál a Keravillban.
Lemezlovasként is dolgoztam, hivatásos működési engedéllyel. Mindenhol hangfalat használtunk.
Lehet, hogy helytelenül, mint a körtét, a neoncsövet, meg a csokit, meg a banándugót.
Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyik nincs áram alatt, csak más a fogása.

Ha jól szól a cuccod, és elégedetten hátradőlve hallgatod, ne fejleszd tovább.

Avatar
Snipi
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 541
Csatlakozott: 2007.10.03., szer. 13:45
Értékelés: 235

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Snipi »

zoli73 írta:
2023.03.21., kedd 09:07
Alex_Aston írta:
2023.03.21., kedd 08:43
Akik a hangfal ellen ágálnak, azoktól kérdezném, hogy használták e már valaha is a gázpedál kifejezést, vagy ők esetleg kizárólag "gyorsítópedál", vagy "jármű gyorsítását előidéző pedál", vagy valami ilyesmi elnevezést használtak mindig is...? gondolkodik.gif
Annak idején, az autós iskolában is gázpedálként lett szakszerűen megnevezve, fék, kuplung, és gázpedálként oktatták. Sőt, pl. németül is ugyaígy hívják, talán innen terjedt el a Magyar nyelvben, mint jövevényszó.
De ha már mindenképpen hangfal, akkor pl. egy Magneplanar az talán tényleg az, de egy pár literes kis állványos dobozka esetébe elég megmosolyogtató.
Bocs az OFF - ért. Szerintem a gázpedál azért lett "gáz" pedál, mert angolul a benzin az gasoline. (Ellentétben a sok angol tudortól aki "gázolajnak" fordítja.") És mivel a gázpedállal a benzint adagoljuk talán ezért lett gázpedál. És hogy mi a "gázolaj" angolul? Hát diesel. :D

Avatar
Snipi
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 541
Csatlakozott: 2007.10.03., szer. 13:45
Értékelés: 235

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Snipi »

bocs a kettőért ... a tűzfal (tudom nincs tűz, ez is egy magyar Lejter Jakab csak szerintem) szórakozik velem

Avatar
Snipi
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 541
Csatlakozott: 2007.10.03., szer. 13:45
Értékelés: 235

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Snipi »

Bocsánat, lehet én értettem félre Laci kérdését.
Most ebbe a magyar nyelvtanba nem mennék bele ...
Amit viszont hiányolok : mindenki hifi márkákat írt, hogy ilyent meg olyant, és ez köré meg az köré épített ezt meg azt.
De arról senki nem írt - én ezt éreztem a felvetés lényegének - hogy ki milyen hangot preferál.
Én azt amit leírtam. De más? A precíz aprólékos részletezőt, vagy a dögöset, vagy a telemély-telemagas hangképet? Vagy a visszafogott "kultúrált" hangot?
Egyikkel sincs gond, és ismerek olyat aki ezt, aki azt szereti. Ha ezt az ember - szerintem - felismeri, akkor már a márka nem is fontos.
Például van olyan hobbitárs, akkor a kultúrált kissé visszafogott hangot szereti, és évekig keresgélt, és amikor erre a tényre rájött már hamar össze tudott rakni egy rendszert ami azóta is üzemel nála.
Vagy van egy másik ismerősöm (életem egyik legőszintébb beszélgetése volt, nem írom kivel mert itt sokan ismerhetik az illetőt) akinek a cuccát hallgatva mondtam neki, hogy ok jó-jó, de nekem ez telemély. telemagas csimmbumm túlspilázott hang. Azt mondta erre szó szerint : "Tudom-tudom, de nekem ez tetszik nem tehetek róla.". Nem volt több kérdésem, elismeréssel tekintek azóta is az illetőre.
Ennyi. Én szerintem inkább ez volna érdekes mint az, hogy ki milyen márkájú csöves, vagy félvezetős vagy aktív vagy passzív vagy tökmindegy milyen komponenseket használ. (Vett, vesz stb.)

Avatar
zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3748
Csatlakozott: 2010.01.16., szomb. 22:11
Értékelés: 2350
Tartózkodási hely: 2465

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: zoli73 »

Alex_Aston írta:
2023.03.21., kedd 08:43
Akik a hangfal ellen ágálnak, azoktól kérdezném, hogy használták e már valaha is a gázpedál kifejezést, vagy ők esetleg kizárólag "gyorsítópedál", vagy "jármű gyorsítását előidéző pedál", vagy valami ilyesmi elnevezést használtak mindig is...? gondolkodik.gif
Annak idején, az autós iskolában is gázpedálként lett szakszerűen megnevezve, fék, kuplung, és gázpedálként oktatták. Sőt, pl. németül is ugyaígy hívják, talán innen terjedt el a Magyar nyelvben, mint jövevényszó.
De ha már mindenképpen hangfal, akkor pl. egy Magneplanar az talán tényleg az, de egy pár literes kis állványos dobozka esetébe elég megmosolyogtató.
MoFi - Funk Firm - "Palotás" phono - Audio Research - JBL - Neotech - LessLoss - WireWorld - UsaAudio

Online
Avatar
fererencz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1284
Csatlakozott: 2017.07.10., hétf. 10:30
Értékelés: 775
Tartózkodási hely: Kápolna

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: fererencz »

"Technikailag azonban természetesen van különbség: hangszórónak azt a technikai eszközt nevezzük, amely alkalmas az elektromos hullámokat hanghullámokká alakítani. Ezeket a hangszórókat a jobb akusztikai hatás elérése érdekében dobozokba, illetve falakba rendezik. Az egész falas megoldás régebbi technika, mint a dobozos. Lehet, hogy ez a magyarázat arra, hogy miért a hangfal szó terjed el. Mire technikailag gyakoribb megoldássá vált a doboz, addigra a köznyelveben elterjedhetett a korábbi technikára használatos hangfal kifejezés. Az, hogy a hangfal szó szerint már nem volt fal, nem zavart senkit."
Nem szotkam hibázni.

Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4395
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2382

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

Akik a hangfal ellen ágálnak, azoktól kérdezném, hogy használták e már valaha is a gázpedál kifejezést, vagy ők esetleg kizárólag "gyorsítópedál", vagy "jármű gyorsítását előidéző pedál", vagy valami ilyesmi elnevezést használtak mindig is...? gondolkodik.gif
Csak a Marantz! :-D

Online
Avatar
alto
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4123
Csatlakozott: 2007.08.09., csüt. 17:47
Értékelés: 2480
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: alto »

rTom írta:
2023.03.21., kedd 07:51
zoli73 írta:
2023.03.21., kedd 07:34
Aszpirin írta:
2023.03.21., kedd 04:43


Bár érteném, hogy miért nem bírod ezt elengedni. A számítógépedben tűzfal van, aminek sem tűzhöz, sem falhoz nincs köze. Az autódat villáskulccsal szereled. stb. szóösszetételek, amelyek jelentésének vagy van közük az alkotó szavak önálló jelentéséhez vagy nincs. Ilyen a hangfal is. De ha neked a hangsugárzó jobban tetszik, használd azt. Ne zavarjon, hogy az is fogalomzavart tartalmaz, ugyanis a hangsugár definíciójával hadilábon áll. A "hangfal" már régóta a köztudatban él, és rengetegen használják, ilyen az élő nyelv.

Hangfal. Bakelit. Fogadjátok már el, és lépjetek túl rajta. Mindenki tudja, miről van szó, ez a lényeg.
Ezzel azért picit vitatkoznék.
A hangfal elnevezést, bár én sem használom, mert szerintem sem találó(pláne nem egy kicsi állványos doboz esetében), de elfogadom, mert kb. amióta világ a világ, így nevezik. Kissrác koromban, a 70' években is így hívta mindenki, hangfal. Viszont a "bakelit" kifejezést nem kellene egy kalap alá vonni vele, mert ez kb. a renszerváltás körűl kialakult, tudatlanságból eredő, buta, szleng elnevezés, ami a világban sehol máshol nem ismert, csak nálunk, és megkockáztatom, hogy egy embertől származik. Ami ezzel kapcsolatban a legszomorúbb, hogy még a Google fordító is "bakelitnek" fordítja idegen nyelvről a vinyl, vagy Lp megnevezéseket.
Visszatérve a hangfalakhoz, szerintem is a hangsugárzó a találóbb kifejezés, mert hangot sugároz.
Az, hogy ezek a kifejezések kit, mennyire irritálnak, szerintem hagyjuk, e miatt senkit ne akarjunk megtéríteni, beléfojtani a szót, e tekintetben különbözöző az egyének érzékenysége különböző. Ettől még tudom valaki mondanivalóját értelmezni, és értékelni.
A hangfal tudomásom szerint a zárt dobozokra volt használatos először, mert akusztikailag egyenértékű, egy a végtelenbe tartó szélű falba szerelt hangszóró esetén.
Nem, szerintem rosszul tudod, úgyhogy érdemes ezt tisztába tenni.
Az elektronikus hangközvetítő eszközök korai időszakában a elsőként a rádió, majd lemezjátszóval egybeépített zeneszekrények jelentek meg. Ezekben beépített hangszórók dolgoztak. A különálló dobozba épített hangszórók később jelentek meg, ezek megkülönböztetésére alakult ki a hangfal elnevezés. A mai nyelvhasználatban a hangszóró elnevezést inkább magára az alkatrészre, a hangfalat pedig a hangszórók felhasználásával készült eszközökre használjuk. Erre műszaki szempontból talán valóban szerencsésebb lenne a hangsugárzó elnevezés, de mivel ezt a hangszóró szinonimájaként is használják, én inkább a hangfalra teszem a voksom. A nyelvhasználatban végül is az az igazán fontos, hogy egy adott elnevezésen mindenki ugyanazt értse.
A nyelvhasználat nem mindig konzisztens, jó példa erre a "bluetooth hangszóró" elnevezés, amit a fentiek szerint inkább bluetooth hangfalnak kellene nevezni.
BARTIMEX AUDIO Honlap
Főrendszer Forrás: SynologyDS713+ -Linn Majik DS DAC-fejhallgató erősítő: Antelope Audio Zodiac+ Előerősítő: Music First Audio Classic Copper Erősítő: Trafomatic Audio Experience Two Hangfal: WLM Lyra MKII Signature IC kábelek: Audioquest Columbia Hangfal kábel: Furutech u-2T Tápellátás: Trafomatic Audio Classic Power Fejhallgató: Beyerdynamic T 1
Kisrendszer Forrás: XTZ CD-100 Erősítő: XTZ Class A100-D3 Hangfal: XTZ 99.38 IC kábel: XTZ interkonnektHangfalkábel: Neotech KS-11275

Online
Avatar
fererencz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1284
Csatlakozott: 2017.07.10., hétf. 10:30
Értékelés: 775
Tartózkodási hely: Kápolna

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: fererencz »

Nem csak a bakelit, de a hangfal is téves megnevezés. Viszont, mindkettő elterjedt, annyira, hogy a "szaklapok" is így használják. Én is egyre ritkábban írom, hogy "hangdoboz", helyette már inkább "hangfal", mert közérthetőbb. Az a nem semmi, hogy 5 perc Google után sem találtam forrást az állításom mellett, annyira a hangfal égett már be a köztudatba...
Nem szotkam hibázni.

Avatar
andarson
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 473
Csatlakozott: 2011.07.17., vas. 16:04
Értékelés: 523
Tartózkodási hely: Érd

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: andarson »

Kellnerművek írta:
2023.03.21., kedd 07:55
Nem kötekedésből írom, de ez egy szak-fórum, talán itt elvárható lenne a szabatos fogalmazás., legalábbis az arra való törekvés.
Természetesen érthető az egyéb, közbeszédben használt megfogalmazás is, de legalább itt lehetnénk igényesebbek magunkkal szemben.
Szerintem !
Az edukációt értem és egyet is értek vele, ilyen formában jogos és helyes is volt a korábbi megjegyzés, függetlenül, hogy az inkább figyelemfelhívó és kritikus volt, mintsem magyarázó és konstruktív. :smile32:
Linn Majik DS
Dual 1219 - Sumiko Blue point no.3 Lo
Forté Audio Model 40 - Forté Audio Model 4
JBL 4333

rTom
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2021.03.27., szomb. 07:03
Értékelés: 66
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: rTom »

Kellnerművek írta:
2023.03.21., kedd 07:55
Nem kötekedésből írom, de ez egy szak-fórum, talán itt elvárható lenne a szabatos fogalmazás., legalábbis az arra való törekvés.
Természetesen érthető az egyéb, közbeszédben használt megfogalmazás is, de legalább itt lehetnénk igényesebbek magunkkal szemben.
Szerintem !
A több mint 30.000 regisztrált fórum lakó közül hány ezrelék lehet itt a"szaki"?

Avatar
Kellnerművek
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 493
Csatlakozott: 2014.01.19., vas. 13:50
Értékelés: 500
Tartózkodási hely: Fejér megye

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Kellnerművek »

Nem kötekedésből írom, de ez egy szak-fórum, talán itt elvárható lenne a szabatos fogalmazás., legalábbis az arra való törekvés.
Természetesen érthető az egyéb, közbeszédben használt megfogalmazás is, de legalább itt lehetnénk igényesebbek magunkkal szemben.
Szerintem !

rTom
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2021.03.27., szomb. 07:03
Értékelés: 66
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: rTom »

zoli73 írta:
2023.03.21., kedd 07:34
Aszpirin írta:
2023.03.21., kedd 04:43
gomolalaci írta:
2023.03.20., hétf. 20:12
,,Hangfal, hangfal, hangfal" de tényleg miért ,,fal" egy kb. egy négyzetméternél is kisebb doboz? :smile51: Még a Moderátornak is? :ohnoohnoohno:
Bár érteném, hogy miért nem bírod ezt elengedni. A számítógépedben tűzfal van, aminek sem tűzhöz, sem falhoz nincs köze. Az autódat villáskulccsal szereled. stb. szóösszetételek, amelyek jelentésének vagy van közük az alkotó szavak önálló jelentéséhez vagy nincs. Ilyen a hangfal is. De ha neked a hangsugárzó jobban tetszik, használd azt. Ne zavarjon, hogy az is fogalomzavart tartalmaz, ugyanis a hangsugár definíciójával hadilábon áll. A "hangfal" már régóta a köztudatban él, és rengetegen használják, ilyen az élő nyelv.

Hangfal. Bakelit. Fogadjátok már el, és lépjetek túl rajta. Mindenki tudja, miről van szó, ez a lényeg.
Ezzel azért picit vitatkoznék.
A hangfal elnevezést, bár én sem használom, mert szerintem sem találó(pláne nem egy kicsi állványos doboz esetében), de elfogadom, mert kb. amióta világ a világ, így nevezik. Kissrác koromban, a 70' években is így hívta mindenki, hangfal. Viszont a "bakelit" kifejezést nem kellene egy kalap alá vonni vele, mert ez kb. a renszerváltás körűl kialakult, tudatlanságból eredő, buta, szleng elnevezés, ami a világban sehol máshol nem ismert, csak nálunk, és megkockáztatom, hogy egy embertől származik. Ami ezzel kapcsolatban a legszomorúbb, hogy még a Google fordító is "bakelitnek" fordítja idegen nyelvről a vinyl, vagy Lp megnevezéseket.
Visszatérve a hangfalakhoz, szerintem is a hangsugárzó a találóbb kifejezés, mert hangot sugároz.
Az, hogy ezek a kifejezések kit, mennyire irritálnak, szerintem hagyjuk, e miatt senkit ne akarjunk megtéríteni, beléfojtani a szót, e tekintetben különbözöző az egyének érzékenysége különböző. Ettől még tudom valaki mondanivalóját értelmezni, és értékelni.
A hangfal tudomásom szerint a zárt dobozokra volt használatos először, mert akusztikailag egyenértékű, egy a végtelenbe tartó szélű falba szerelt hangszóró esetén.

Avatar
zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3748
Csatlakozott: 2010.01.16., szomb. 22:11
Értékelés: 2350
Tartózkodási hely: 2465

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: zoli73 »

Aszpirin írta:
2023.03.21., kedd 04:43
gomolalaci írta:
2023.03.20., hétf. 20:12
,,Hangfal, hangfal, hangfal" de tényleg miért ,,fal" egy kb. egy négyzetméternél is kisebb doboz? :smile51: Még a Moderátornak is? :ohnoohnoohno:
Bár érteném, hogy miért nem bírod ezt elengedni. A számítógépedben tűzfal van, aminek sem tűzhöz, sem falhoz nincs köze. Az autódat villáskulccsal szereled. stb. szóösszetételek, amelyek jelentésének vagy van közük az alkotó szavak önálló jelentéséhez vagy nincs. Ilyen a hangfal is. De ha neked a hangsugárzó jobban tetszik, használd azt. Ne zavarjon, hogy az is fogalomzavart tartalmaz, ugyanis a hangsugár definíciójával hadilábon áll. A "hangfal" már régóta a köztudatban él, és rengetegen használják, ilyen az élő nyelv.

Hangfal. Bakelit. Fogadjátok már el, és lépjetek túl rajta. Mindenki tudja, miről van szó, ez a lényeg.
Ezzel azért picit vitatkoznék.
A hangfal elnevezést, bár én sem használom, mert szerintem sem találó(pláne nem egy kicsi állványos doboz esetében), de elfogadom, mert kb. amióta világ a világ, így nevezik. Kissrác koromban, a 70' években is így hívta mindenki, hangfal. Viszont a "bakelit" kifejezést nem kellene egy kalap alá vonni vele, mert ez kb. a renszerváltás körűl kialakult, tudatlanságból eredő, buta, szleng elnevezés, ami a világban sehol máshol nem ismert, csak nálunk, és megkockáztatom, hogy egy embertől származik. Ami ezzel kapcsolatban a legszomorúbb, hogy még a Google fordító is "bakelitnek" fordítja idegen nyelvről a vinyl, vagy Lp megnevezéseket.
Visszatérve a hangfalakhoz, szerintem is a hangsugárzó a találóbb kifejezés, mert hangot sugároz.
Az, hogy ezek a kifejezések kit, mennyire irritálnak, szerintem hagyjuk, e miatt senkit ne akarjunk megtéríteni, beléfojtani a szót, e tekintetben különbözöző az egyének érzékenysége különböző. Ettől még tudom valaki mondanivalóját értelmezni, és értékelni.
MoFi - Funk Firm - "Palotás" phono - Audio Research - JBL - Neotech - LessLoss - WireWorld - UsaAudio

Online
Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2633
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3326

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: juliush »

Másutt sem jobb a helyzet SZVSZ, loudpeaker vagy lautsprecher? gondolkodik.gif
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Online
Avatar
cables
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 5069
Csatlakozott: 2012.07.04., szer. 13:21
Értékelés: 2050

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: cables »

---
Ha már itt tartunk a hangváltó sem vált, hanem szétválaszt. Mégse hangszétválasztónak hívjuk.

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

gomolalaci írta:
2023.03.20., hétf. 20:12
,,Hangfal, hangfal, hangfal" de tényleg miért ,,fal" egy kb. egy négyzetméternél is kisebb doboz? :smile51: Még a Moderátornak is? :ohnoohnoohno:
Bár érteném, hogy miért nem bírod ezt elengedni. A számítógépedben tűzfal van, aminek sem tűzhöz, sem falhoz nincs köze. Az autódat villáskulccsal szereled. stb. szóösszetételek, amelyek jelentésének vagy van közük az alkotó szavak önálló jelentéséhez vagy nincs. Ilyen a hangfal is. De ha neked a hangsugárzó jobban tetszik, használd azt. Ne zavarjon, hogy az is fogalomzavart tartalmaz, ugyanis a hangsugár definíciójával hadilábon áll. A "hangfal" már régóta a köztudatban él, és rengetegen használják, ilyen az élő nyelv.

Hangfal. Bakelit. Fogadjátok már el, és lépjetek túl rajta. Mindenki tudja, miről van szó, ez a lényeg.
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4395
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2382

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

Nálam ugye így indultak a dolgok, nem írom le újra, inkább linkelem, ami pár éve írtam erről:

viewtopic.php?p=2563877#p2563877

Aztán jött a költözés, és a feleség faktor miatti hagFAL :D csere. Ez meg aztán borított mindent, főleg az akusztikai anomália az új lakásban, és az is persze, hogy közel 20 év után volt némi lehetőségem megint kicsit belemélyedni a dologba.
Most a Dynokkal úgy érzem megvan az, ami ebbe a nappaliba kell nekem. Persze mindig van hova tovább. A kérdés, hogy van e értelme, és persze van e rá keret. Nálam az a mostani értékrend ésszerűség határain túl lenne, így remélem megálltam, és most megint sok hosszú év zenehallgatás jön.
Csak a Marantz! :-D

Online
Avatar
feket663
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2009.08.07., pén. 19:51
Értékelés: 216

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: feket663 »

Alon írta:
2023.03.20., hétf. 14:02
Kíváncsi vagyok ki, hogyan alakította ki a jelenleg használt rendszerét. Volt-e benne tudatosság, vagy csak éppen megvette amire volt pénze, ami felkeltette az érdeklődését, vagy jónak gondolt kipróbálásra? Kinek mi volt a kabát, amihez a gombot kereste? Volt-e, van-e ilyen kabát egyáltalán?

Zenei ízlésem alapjai hamar kialakultak, az idő során bővültek, és volt műfaj, ami háttérbe szorult. Nekem az tartott a legtovább, ameddig sikerült tisztába kerülnöm a saját elvárásaimmal. Mit tartok fontosnak egy rendszertől, melyik paraméterek számítanak nekem, és miről tudok lemondani a többi javára, hol húzom meg a kompromisszumot.

Miközben ez letisztult bennem, sikerült kiismernem a szobám akusztikai tulajdonságait is. Többféle hangfalam is volt, némelyikkel alá, némelyikkel fölé lőttem a szoba által nyújtott lehetőségeknek. Aztán ismerve a zenei preferenciáimat, a szoba korlátait, megvettem azt a hangfalat, aminek tetszett a hangja, és árát tekintve is maximálisan belefért a keretembe. Aztán a hangfal minőségéhez, energia igényéhez mérten márkán belül feljebb léptem az erősítő terén is. A végén mind árban, mind minőségben hozzá igazítottam a rendszerhez a forráskészüléke(ke)t is. (DAC, streamer). Ezzel elértem azt a maximális árszintet, amit hajlandó voltam erre a hobbimra áldozni, mert úgy gondolom, hogy innen már csak jelentős anyagi áldozatok árán tudnék jobb hangzást elérni, amire igényem sincs. Kábeleim megvoltak, de elgondolkodtam azon, hogy miért akar az egyszeri hifista (pl. mint én) mindig okosabb lenni a készülék gyártóknál? Szerencsémre sem a Heed, sem a Benchmark, sem a JBL nem igényli a drága kábelezést. Nem mondom, hogy nem szólhatnának jobban egy drága kábelszettel, de ezek a készülékek képesek számomra örömöt okozni olcsóbb kábelekkel is, így azon voltam, hogy elkezdek alulról építkezni, és csak akkor lépek tovább, ha a számomra fontos paraméterekkel elégedetlen volnék. Itt tartok most, és egyelőre úgy néz ki kereshetek más hobbit. ;)
Én gyermekkorom óta keresem a pénztárcámhoz illő komponenseket, legelőször a tesóm Proxima408-Sanyo kazettás magnó kombinációján hallgattam zenét még a 80-as években. Első saját hangdobozomat, egy JBL XE1-et a pályakezdő munkanélküli ellátmányomból vásároltam, majd egy Dual valami erősítő került hozzá, amit hamar egy QUAD 405 követett, saját kivitelezésben, amihez egy Pioneer PD203 CD játszót párosítottam.96 környékén cseréltem le a dobozokat egy JPW AP2-re, míg az erősítőt egy Dénes Péter EL34 csövesre. aztán jött előbb egy Mission 765i, majd egy TDL Studio 1m. Az erősítőt meg egy szintén DP 211 SE-re cseréltem. Aztán egyszer Péternél meghallottam a házilag épített Mauhorn IV tölcsért Lowther PM6A hangszóróval, aminek nagyon megtetszett a hangja. Napokig interneteztem a helyi művelődési házban, míg kiválasztottam, hogy nekem egy DX3 Lowther kell. Ezt akkor még egy jó csomó márkáért, Németországból sikerült beszerezni. Az első tölcsér építése sajnos nem sikerült, a fa megmunkálását végző emberke nem igazán volt tisztában a milliméter fogalmával, aztán sikerült Romániában találni megfelelő kivitelezőt, de ekkor már egy kisebb Mauhorn modellt, a XII-t csináltattam meg. Sajnos ez az irány nekem nem igazán jött be, komolyzenére nagyon jó volt, ha nagy hangtömegeket kellett ábrázolni, akkor kimondottan brillírozott, de egyszerűbb zenéken nagyon könnyűsúlyú volt a hangja. Eddigre CD fronton egy CD 17-es Marantz játszotta le a lemezeket. Még próbálkoztam a 211SE-t 2a3-ra cserélni, de ettől sem lett jobb a helyzet. A Lowtherek fiókba kerültek (Sok évvel később adtam el a megboldogult Horváth Tibornak az Ethosz Audio egyik alapítójának). Egy homlokegyenest más irányba indultam el, Dynaudio Contour 1.3SE, hozzá 300W Musical Fidelity monoblokkok. Ezt pár évig örömmel hallgattam, aztán bejött az életembe egy másik hobbi a motorozás, és minden audio cuccot eladtam, csak a 2a3 monoblokkok maradtak meg. 1-2 év után valahogy nagyon hiányozni kezdett a hifizés, egy jóbarátomtól 5000 forintért vettem egy pár JBL L19 dobozpárat erősen használt, de elfogadható állapotban. Került hozzá szintén ugyanonnan, hasonló áron egy valami 2-es, azaz alapabb Sony Esprit szériás CD játékos is. Ezeket mintha egymásnak teremtették volna, természetesen a 3,5 W teljesítmény korlátot figyelembe véve, de nagyszerűen szóltak együtt. Aztán megint rámjött az építhetnék, előbb egy Altec Voice of the Theatre utánépítésen gondolkodtam, amihez az ebay-ről be is szereztem a két 511B tölcsért, de a hangszórók beszerzésével elakadtam, elkezdtem nézelődni, és olvastam, hogy JBL2226H-t is szoktak belehelyezni az Altec dobozba, így azokból vettem egy párat használtan. Tovább olvasgattam, és rátaláltam a PI speakers 4PI modelljére, ami egy félig-meddig DIY projekt, elérhető a komplett tervdokumentáció is a tervezőtől, ehhez viszonylag könnyen be tudtam szerezni a magas hangszórókat is, és tetszett a koncepció is. Meg is épült, jó is lett, cserélődött a végfok is, előbb Bodnár Zsolti (72 Audio) építette át a kondis csatolású 2a3SE-t, full DHT 4P1L+300B SE-re, majd Pintér Árpi direkt csatolt E88CC+300B-re. Aztán, hogy kíméljem a csöveket, vettem egy SMSL SA-S1 D osztályú erősítőcskét, amit örömmel is hallgattam egy jó ideig. Eddigre a fizikai adathordozókat már kiiktattam az életemből, egy Squeezebox Touch és egy Wolfson WM8742 DAC Sowter trafós kicsatolással szolgáltatta a muzsikát. A fenti kombót hallgattam is sokat, de rájöttem arra, hogy a zenehallgatásra szolgáló szobám egy cseppet sem ideális ezeknek a nagy dög hangdobozoknak, bár az összes felsorolt doboz sem volt ideális itt. Így megint felszámoltam mindent, ismét következett vagy 2 év szünet, aztán megint hiányozni kezdett a zenehallgatás... Itt ismételten Bodnár Zsolti adott inspirációt az öreg Canton dobozok témájában. Került egy Canton LE600, meg hozzá egy Onkyo hálózati lejátszóval egybeépített receiver, és kiderült, hogy ezek az öreg, zárt dobozos csotrogányok meglepően jól érzik magukat a szobámban, így beindult a hifibogár ismételten, vettem előbb egy LE900-at, majd megállapodtam egy CT1000-nél, amit jelenleg egy 10 ezer forintos kínai TPA3255 chipes D osztályú panel hajt (amiben azért a kondenzátorokat kicseréltem nevesebbekre, de nem a heroin áron kapható Black Gate-re kell gondolni, csak Elna, Panasonic kondikat forrasztottam bele), egy tűrhető trafós tápegységgel és egy relés hangerőszabályzóval, ami kétszer annyiba került, mint az erősítő panel. A láncom mostani eleje egy 2 db Sajtos Attila féle lineáris táppal meghajtott Raspberry PI4/Allo Boss V1.2 DAC kombó, ami az én igényeimet maximálisan kiszolgálja. Ez a rendszer nyilván nem veheti fel a versenyt egy akárcsak a legegyszerűbb audiofil lánccal sem, pláne, hogy annyiba kerül, mint egy ma olcsónak számító bármilyen komponens, de nekem nagy örömet okoz rajta a kedvenc zenéimet hallgatni. A kábelezésre sincs túl nagy hangsúly fektetve, Van Damme kábelek vannak mind a komponensek között, mind hangszórókábel, mind tápkábel szinten. Korábban voltak már nevesebbnek mondható "madzagjaim", úgy mint Van den Hul The First, eredeti Kimber 8TC, meg Nirvana összekötőből készített RCA is, de jelenleg nem érzem, hogy annyival jobb kellene a jelenlegiektől. Most ott tartok, hogy semmilyen hiányérzetem nincs, a magneto- és elektrosztatikusok kivételével az összes elvet kipróbáltam, nekem a nagyobb méretű zárt dobozok hangja tetszik itt a szobámban. Így teljesen megszűnt a vágy bármilyen komponens cseréjére, már csak zenét kell hallgatnom. Bocs, ha hosszú voltam...
RPI4B-Allo BOSS V1.2, TPA3255, Canton CT1000

Avatar
zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3748
Csatlakozott: 2010.01.16., szomb. 22:11
Értékelés: 2350
Tartózkodási hely: 2465

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: zoli73 »

Alon írta:
2023.03.20., hétf. 14:02
Kíváncsi vagyok ki, hogyan alakította ki a jelenleg használt rendszerét. Volt-e benne tudatosság, vagy csak éppen megvette amire volt pénze, ami felkeltette az érdeklődését, vagy jónak gondolt kipróbálásra? Kinek mi volt a kabát, amihez a gombot kereste? Volt-e, van-e ilyen kabát egyáltalán?

Zenei ízlésem alapjai hamar kialakultak, az idő során bővültek, és volt műfaj, ami háttérbe szorult. Nekem az tartott a legtovább, ameddig sikerült tisztába kerülnöm a saját elvárásaimmal. Mit tartok fontosnak egy rendszertől, melyik paraméterek számítanak nekem, és miről tudok lemondani a többi javára, hol húzom meg a kompromisszumot.

Miközben ez letisztult bennem, sikerült kiismernem a szobám akusztikai tulajdonságait is. Többféle hangfalam is volt, némelyikkel alá, némelyikkel fölé lőttem a szoba által nyújtott lehetőségeknek. Aztán ismerve a zenei preferenciáimat, a szoba korlátait, megvettem azt a hangfalat, aminek tetszett a hangja, és árát tekintve is maximálisan belefért a keretembe. Aztán a hangfal minőségéhez, energia igényéhez mérten márkán belül feljebb léptem az erősítő terén is. A végén mind árban, mind minőségben hozzá igazítottam a rendszerhez a forráskészüléke(ke)t is. (DAC, streamer). Ezzel elértem azt a maximális árszintet, amit hajlandó voltam erre a hobbimra áldozni, mert úgy gondolom, hogy innen már csak jelentős anyagi áldozatok árán tudnék jobb hangzást elérni, amire igényem sincs. Kábeleim megvoltak, de elgondolkodtam azon, hogy miért akar az egyszeri hifista (pl. mint én) mindig okosabb lenni a készülék gyártóknál? Szerencsémre sem a Heed, sem a Benchmark, sem a JBL nem igényli a drága kábelezést. Nem mondom, hogy nem szólhatnának jobban egy drága kábelszettel, de ezek a készülékek képesek számomra örömöt okozni olcsóbb kábelekkel is, így azon voltam, hogy elkezdek alulról építkezni, és csak akkor lépek tovább, ha a számomra fontos paraméterekkel elégedetlen volnék. Itt tartok most, és egyelőre úgy néz ki kereshetek más hobbit. ;)
Nálam a hifi rendszer építése három fő szakaszra bontható.
Az első(ami túl hosszú ideig tartott) egy márka bűvöletében telt, és nagyon sokáig tartott, mít beláttam, felértem ésszel, hogy teljesen tévúton járok, de sikerült leszállnom arról a vonatról. Sajnos kissé megkésve, így sok hasznos évet elfecséreltem.
A második az pont az, amit Te is vázoltál! Ami szembe jött, ami szimpatikusnak, ígéretesnek tűnt, ami belefért a keretbe. Mondhatni élveztem, hogy bár a rendszerem egy folyton változó "vegyes felvágott", de sokkal jobb irány(hangilag), mint az évtizedekig favorizált márka. A hangsugárzók is folyton cserélődtek, mindegyiket viszonylag hamar(max 2 év) kiismertem, felismertem a gyenge pontjaikat, a hiányosságaikat, ahogy előttük a "vegyes felvágott" egyre magasabb minőségi szintet ért el. Aztán közel négy éve betoppant az életembe a JBL Ti5000. Az óta a rendszer többi eleme már teljesen kicserélődött előtte(többször is), de a hangsugárzókon még mindig nem sikerült fogást találnom. Bármilyen változást eszközöltem előtte, azt mindig hűen lekövette, és egyre magasabbra tette a lécet, és ez a léc egy darabig még biztosan ott is marad. Mivel mindennél van jobb, így ennél a JBL-nél is van jobb, de amit jobbnak hallottam, és e miatt szóba jöhetne, mint alternatíva, azok nekem sajnos mind lőtávolon kívül vannak.
Elkeseredett egyáltalán nem vagyok, ez már bőven az a szint, amivel együtt tudnék élni, ha már más nem is adatik meg.
A Ti5000-rel már át is léptünk a harmadik fejezetbe, mert már jó ideje előtte cserélődnek a készülékek, de az utóbbi bő egy évben már teljesen tudatosan.
Először jött a "vegyes felvágottba" az Audio Research CD1 cd játszó, ami annyira magával ragadó hangúnak bizonyult, hogy nagyon hamar megérlelődött bennem a gondolat, hogy ahogy a lehetőségem engedi, egységesítem a rendszerem e márka köré. Az óta már az erősítők is ezen gyártó, számomra megfizethető modelljei, és ez az egységesség a hangminőség javára is vált.
A kábelezés is hasonló vegyes képet festett nálam mindig is, de az utóbbi évben ennek is vége, a kábeleim ma már túlnyomórészt a LessLoss Audio kínálatából származnak, ill. lehetőségeimhez mérten törekszem minden lehetséges kábelt erre a márkára cserélni.
Ezzel sikerült a lehetőségeimhez képest olyan szintre emelni, úgy kikerekíteni a rendszerem kvalitásait, amit már csak olyan anyagi áldozatok árán tudnék tovább fokozni, ami az én értékrendemen túlmutat. Mondhatni elértem a falig, és innen már nincs tovább, csak oldalra, ami viszont nem érdekel, nem motivál.
Tudom, egy hifista olyat soha nem mond, hogy kész a rendszer fejlesztés, végére ért, de az én esetetemben talán...

Köszönöm a figyelmet!
MoFi - Funk Firm - "Palotás" phono - Audio Research - JBL - Neotech - LessLoss - WireWorld - UsaAudio

Avatar
andarson
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 473
Csatlakozott: 2011.07.17., vas. 16:04
Értékelés: 523
Tartózkodási hely: Érd

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: andarson »

Tctronic írta:
2023.03.20., hétf. 20:15
gomolalaci írta:
2023.03.20., hétf. 20:12
,,Hangfal, hangfal, hangfal" de tényleg miért ,,fal" egy kb. egy négyzetméternél is kisebb doboz? :smile51: Még a Moderátornak is? :ohnoohnoohno:
Már vártam.... :rolleyes: Azért mert a vasúti talpfa is vasúti talpfa hiába beton. ;) Jobbat mondok a sebességváltó se sebességváltó hanem nyomatékváltó ;)
Anyanyelvünk szépségei... én nem vártam, ilyenkor rájövök, hogy nem olvasom eléggé részletesen a fórumot, mert gondolom nap mint nap előjön ez a kérdés.
Linn Majik DS
Dual 1219 - Sumiko Blue point no.3 Lo
Forté Audio Model 40 - Forté Audio Model 4
JBL 4333

Avatar
audioline
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5822
Csatlakozott: 2012.03.20., kedd 10:29
Értékelés: 3160

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: audioline »

Alon írta:
2023.03.20., hétf. 14:02
...egyelőre úgy néz ki kereshetek más hobbit. ;)
Hiszi a piszi, aki... :D
.

Avatar
kupecke
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1360
Csatlakozott: 2016.08.26., pén. 19:38
Értékelés: 1273

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: kupecke »

'potkivánok! Ez a JBL topik? :D
Kb. fél évvel ezelőtt nálam is L-es JBL szólt :smile53:
Node, hogy Laci felvetésére is legyen valami válasz, nálam a hifi olyan, mint a piac. Itt is tetszik valami, ott is, halmozás ne legyen, de belekóstolunk ebbe - abba. Amikor azt hiszem, hogy ami van, az már jó, akkor valahogy mindig felbukkan valami, amit még úgy legalább érdekességképpen érdemes meghallgatni, megismerni. A ráfordítható keret fontos, ha nem így van, az már sztem beteges, ha a hifiért élnék és olyan helyről venném el, ami pl. a család számára fontosabb, az ugyan olyan szenvedély, mintha elfüstölném, elinnám stb. Van itt aki megállapodott zenei ízlésben, technikai vonalon? Emelem a kalapom előtte. Nálam folyamatosan változott, változik, ahogy az életem is az évek előrehaladtával.
Sziasztok, Zsolt vagyok, hifista! bocs.gif

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2509
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2306
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

gomolalaci írta:
2023.03.20., hétf. 20:12
,,Hangfal, hangfal, hangfal" de tényleg miért ,,fal" egy kb. egy négyzetméternél is kisebb doboz? :smile51: Még a Moderátornak is? :ohnoohnoohno:
Már vártam.... :rolleyes: Azért mert a vasúti talpfa is vasúti talpfa hiába beton. ;) Jobbat mondok a sebességváltó se sebességváltó hanem nyomatékváltó ;)
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Válasz küldése

Vissza: “Csevegők”