Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Általában a hifiről

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Vinkler írta:
2021.09.19., vas. 14:52
Van egy generáció, akik meggyőződésesek, soha nem fogod megváltoztatni a véleményüket. Ők a csöveket és az analógot értik, a mostani technikát kevésbé, de ez nem baj és alapesetben el is kéne férnünk egymás mellett. A probléma szvsz ott kezdődik amikor elindulnak a hitviták, vagy vérre menő győzködések lavinája zúdul a másik oldalra.
Ha ez generációs probléma, akkor korom szerint nekem is oda kellene tartoznom. :D De valahogy nem akaródzik felesküdni semmire sem. Sőt kimondottan tartok azoktól, akik szerint csak egyetlen megoldás van (cső, szalag, MOS-FET, ezüst, BG, OB, LP, CD, CIA, FBI), mert ők nem érteni, hanem korlátozni akarják a világot.

Ha az ősember olyan korlátolt lett volna, mint néhányan manapság, még mindig kőbaltával dobálnánk az állatokat.

Online
Avatar
Vinkler
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 12627
Csatlakozott: 2011.02.13., vas. 23:02
Értékelés: 7304
Tartózkodási hely: Szentendre

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Vinkler »

fapaci írta:
2021.09.19., vas. 12:21
juliush írta:
2021.09.19., vas. 11:40
Ha valaki a digitális rendszerében nem képes találni "nyugodt, folyamatos megszólalást", csak "érces, karcos hangokat", meg "technicista gondolkodik.gif hangképet", akkor leginkább az elvárásaival (esetleg a rendszerével) vannak problémák.
Éppen Bach műveket hallgatok egy korabeli hangszerekkel operáló kamarazenekar érzelmes előadásában. A lejátszó rendszer és a felvétel full digitális, meg még streaming is, de esküszöm, egyetlen érces hangot sem hallok. :rolleyes:

Rettenetesek ezek a hifista hiedelmek.
Van egy generáció, akik meggyőződésesek, soha nem fogod megváltoztatni a véleményüket. Ők a csöveket és az analógot értik, a mostani technikát kevésbé, de ez nem baj és alapesetben el is kéne férnünk egymás mellett. A probléma szvsz ott kezdődik amikor elindulnak a hitviták, vagy vérre menő győzködések lavinája zúdul a másik oldalra.
Apple / Linn / Parasound / Diy Active ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Online
Avatar
La_Valse
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 970
Csatlakozott: 2014.12.04., csüt. 10:55
Értékelés: 580

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: La_Valse »

Ne védjük már a digitális technikát, még valaki azt hiheti, nem jó semmire! :D
"Az ördög nem olyan szörnyű, mint a matematikai modellje!" (Wavebourn)

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

juliush írta:
2021.09.19., vas. 11:40
Ha valaki a digitális rendszerében nem képes találni "nyugodt, folyamatos megszólalást", csak "érces, karcos hangokat", meg "technicista gondolkodik.gif hangképet", akkor leginkább az elvárásaival (esetleg a rendszerével) vannak problémák.
Éppen Bach műveket hallgatok egy korabeli hangszerekkel operáló kamarazenekar érzelmes előadásában. A lejátszó rendszer és a felvétel full digitális, meg még streaming is, de esküszöm, egyetlen érces hangot sem hallok. :rolleyes:

Rettenetesek ezek a hifista hiedelmek.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Robici írta:
2021.09.19., vas. 11:21
Csak egy apró megjegyzés: a "festői" hasonlat azért is rossz, mert ezt a szót használja és érti a köznyelv is ("festői szépségű"), akárcsak a muzikálist. Nagyjából mindenki érti is, mit jelent. A zenei szót viszont csak a hifisták használják.
Egyébként a fogalmak zavara részben annak tudható be szerintem, hogy a fórumozás során már gyakran nincs meg az emberek közös tapasztalati háttere. Mint amit valaki írt is, hogy még a netes korszak előtt volt egy kis csapat akik együtt hifiztek és ott természetes módon kialakult a megfelelő szóhasználat amiket a közös tapasztalat miatt mindenki értett. Na egy fórumon ilyen már nincs. Aztán ezért jön a fogalmi zavar.
OK, szerinted nem jó hasonlat, de nem is annak szántam, csak leírtam, nekem mi jut eszembe a zenei szó emlegetésekor. Ebben bizonyára sokfélék vagyunk, ahogy a zenei jelző definíciójára is érkezett már néhány megfejtés.

Egy szűk kommunikációs közegben lehet használni kódolást, rövidítést, ha ezeket minden résztvevő azonosan értelmezi. A katonaságnál rengeteg ilyen van használatban, éles helyzetben nincs idő mindent kifejteni, ezért erősen rövidítenek. Egy kézilabda csapat irányítója sem magyarázza el a csapatnak a meccs utolsó percében, hogy Icuka menjen balra, Mariska csináljon elzárást, Fruzsi passzol, Zsuzsa pedig átlövi a falat. Helyette bemutatja, hogy 2. kombináció. Ők értik, senki más. A HiFi-ben sok önkényesen használt kifejezés van, amik mögött nincs általánosan elfogadott definíció, tehát hatékony kommunikációra sem használhatók, csak a lila ködöt hizlalják. Nem tudom, van-e még másik ilyen hobbi, ahol ennyire instabil lenne a szóhasználat, most egy sem jut eszembe, pedig párat űztem már. Értem, hogy néhány kedvelitek ezt a zenei kifejezést, de ahányszor alkalmazzátok, zavar keletkezik a beszélgetésben. Pontosan ez történne akkor is, ha hangász szakkifejezésekkel bombáználak benneteket közérthető jelzők helyett, vagy rejtjelezést használnék.

Szerintem erősen túlbeszéltük már.

Online
Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2629
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3324

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: juliush »

white-tiger írta:
2021.09.19., vas. 10:45
Analóg - nyugodt, folyamatos megszólalás - hallgass meg egy hang lemezt, vagy kazettás magnót és megérted.
Meleg - Nem digitális, érces, karcos hangtól mentes - valami amit szeretsz hallgatni mert áramlik belőle a zene és hiányzik belőle a technicista hang kép.
Értelmetlen előítéletek mentén elkövetett, haszontalan és minden alapot nélkülöző általánosítások.
Ha valaki a digitális rendszerében nem képes találni "nyugodt, folyamatos megszólalást", csak "érces, karcos hangokat", meg "technicista gondolkodik.gif hangképet", akkor leginkább az elvárásaival (esetleg a rendszerével) vannak problémák.
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Robici »

Csak egy apró megjegyzés: a "festői" hasonlat azért is rossz, mert ezt a szót használja és érti a köznyelv is ("festői szépségű"), akárcsak a muzikálist. Nagyjából mindenki érti is, mit jelent. A zenei szót viszont csak a hifisták használják.
Egyébként a fogalmak zavara részben annak tudható be szerintem, hogy a fórumozás során már gyakran nincs meg az emberek közös tapasztalati háttere. Mint amit valaki írt is, hogy még a netes korszak előtt volt egy kis csapat akik együtt hifiztek és ott természetes módon kialakult a megfelelő szóhasználat amiket a közös tapasztalat miatt mindenki értett. Na egy fórumon ilyen már nincs. Aztán ezért jön a fogalmi zavar.

Avatar
white-tiger
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 354
Csatlakozott: 2017.10.08., vas. 09:59
Értékelés: 54

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: white-tiger »

mike-rame írta:
2021.09.18., szomb. 08:55
Aszpirin írta:
2021.09.17., pén. 23:23
Egyénbént ezen a “zenei” jelzőn mindig fennakadok. Igazán definiálhatná már valaki :D
A fórum hozzászólásai alapján a mesterséges intelligencia szinonimagenerátora az alábbi meghatározásokat találta:

"zenei" = tonálisan helyes
"analógos" = kerekített, fedett, mosott
"meleg" = kompresszált
Zenei - totálisan helyes, és idézet:
“Számomra olyasmit jelent, hogy a rendszer vagy egyes elemei lehetővé teszik a zenehallgató számára a zenébe történő bevonódást, az abban való elmerülést. Így a "zenei" - mint egyébként majd' minden kitétel, amit a lehallgató lánc értékelésére használunk itt, és nem fordítható le mérésekkel egyértelműen a technika nyelvére” - ez a lényege.
Analóg - nyugodt, folyamatos megszólalás - hallgass meg egy hang lemezt, vagy kazettás magnót és megérted.
Meleg - Nem digitális, érces, karcos hangtól mentes - valami amit szeretsz hallgatni mert áramlik belőle a zene és hiányzik belőle a technicista hang kép.
Szóval ennyit a mesterséges intelligencia szinonimagenerátoráról

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

fülelek írta:
2021.09.18., szomb. 21:18
Más a munka és más a zenehallgatás...
Valóban van különbség, de nálam ez inkább bennem, az emberben mutatkozik meg. Kicsit mások a munkára tervezett (Pro) berendezések is, mint a kommersz cuccok, leginkább üzembiztonságban és környezetállóságban van különbség, de maga az ember teljesen más üzemmódban van munka és zenehallgatás közben. Prózai hanganyag felvétele esetében fogalmam sincs a szövegről, nem értelmezem a mondatokat, csak a szövegértésre és a hangzásra koncentrálok. Zenei programnál nem élvezkedem a harmóniákban, nem csodálkozom rá egy zenész játékmódjára és nem dőlök hátra becsukott szemmel, ahogy ezt otthon teszem. (Bizarr módon felbukkan ez a kettős üzemmód olyan hifistáknál is, akik képtelenek a zenére figyelni, csak hangokat hallgatnak, mintha dolgoznának zenehallgatás közben.) Ezeknél a munkáknál nagyon fontos a minőségi lehallgatás, illetve hogy ismerjem a lejátszó rendszer jellegzetességeit, hiszen az ott hallottak alapján állítok be mindent. Egy jó kontrollrendszer hűségesen adja vissza a hangszíneket, makró és mikró szinten sem korlátozza a dinamikai változásokat, ezekben sok önálló réteget képes megjeleníteni. (Én ugyanezt várom el egy otthoni rendszertől is, de itt már nagy eltérések lehetnek személyenként.) Véres vitáim voltak műszaki vezetőkkel, beruházókkal, hogy megértsék, a monitorok jelentősége sokkal nagyobb, mint ők gondolják és ezeken nem szabad spórolni.

Többször is olvastam már hifis fórumokon, hogy a stúdiómonitorok nem alkalmasak zenehallgatásra, csak a felvételek hibáit mutatják meg. Nehezen tudom elképzelni ennek az indoklását, szerintem tudatlanság áll mögötte. Mikor az egyik stúdióban megkaptuk a nagy Genelec 1035 monitorokat, heteken át harcoltunk egymással, hogy meló után ki marad bent zenét hallgatni. Ez persze akkoriban igen ritka volt Magyarországon, a legtöbb stúdióban rémesen gagyi cuccokkal dolgoztunk, amiknek beszerzéséről sokkal inkább öltönyös, gazdasági emberek döntöttek, nem hozzáértő felhasználók. Mikor kikerültem a ZDF müncheni stúdiójába, megrökönyödve láttam, hogy a kontroll rendszerre többet költöttek, mint amennyibe korábbi munkahelyemen (hírTV) a hangmixer került. Volt is különbség a két adás hangminősége között, de persze nem csak a monitorok miatt.

Avatar
audioline
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5822
Csatlakozott: 2012.03.20., kedd 10:29
Értékelés: 3160

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: audioline »

Az a gond ezzel Süti, hogy ami számodra "zenei", az másnak lehet, hogy nem az, és fordítva. Talán már Te is füleltél más rendszereket, melyek a tulajdonosukat kielégítették, zeneinek tartva azt, míg Te lehet azt mondtad magadban, Jesszus' ha ezt kéne hallgatnom... Tehát le lehet írni, persze, csak ha nem ismerjük a másik jóról és szépről alkotott elvárásait, akkor igazából még félrevezető is lehet számunkra egy "zeneinek" megélt tapasztalatról olvasni.
.

Avatar
shany
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 525
Csatlakozott: 2015.02.10., kedd 11:38
Értékelés: 318

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: shany »

sutemenyx írta:
2021.09.18., szomb. 23:47
fülelek írta:
2021.09.18., szomb. 23:13
Nem értek egyet, ki lehet váltani, már említettem egy pár kifejezést, de a legegyszerűbb: a(z) (hangminőség irányú) elvárásaimnak megfelel/nem felel meg... ez bonyolult?
De ez nem konkrétan azt a dolgot jelenti, amit leírtam, hanem teljesen személyreszabott.
Pont ez a baj a "zenei" jelzővel is, hogy személyreszabott: egy komplex, személyes - egyénenként jelentősen eltérő hang-észlelési evolúció/szokás által meghatározott - belső élmény, amely az egyén személyes hangi elvárásainak, preferenciáinak megfelelő hangi jellemzők adott arányú összetétele esetén jelenik meg....gondolom az eddigiek alapján.

Pl. neked, és a hifisták egy kisebb csoportja számára a csöves SE hang zenei, az előzőek alapján ez egy erősen pozitív jelző lehet.....én meg nem szeretnék olyat hallgatni. Nekem az a pozitív hangi élmény, a hangminőség-katarzis, amikor azt érzem, hogy eltűnik a lehallgató berendezés és környezet, semmi nem áll a hangfelvétel és közöttem, a hangfelvétel ( akár valósághű, akár művi ) teljes tartalmával direkten jelenik meg bennem. Ez is akkor a "zenei" élmény lenne? Mert eszembe nem jutna ilyesmi ezzel kapcsolatban.

A "zenei" jelző számomra inkább a csöves készülékek sajátos hangjához kötődik, talán ezeknél szokták leginkább emlegetni ezt a szót...
A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára shany 2021.09.19., vas. 08:38-kor.

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4971
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2368
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

fülelek írta:
2021.09.18., szomb. 23:13
Nem értek egyet, ki lehet váltani, már említettem egy pár kifejezést, de a legegyszerűbb: a(z) (hangminőség irányú) elvárásaimnak megfelel/nem felel meg... ez bonyolult?
De ez nem konkrétan azt a dolgot jelenti, amit leírtam, hanem teljesen személyreszabott.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Nem értek egyet, ki lehet váltani, már említettem egy pár kifejezést, de a legegyszerűbb: a(z) (hangminőség irányú) elvárásaimnak megfelel/nem felel meg... ez bonyolult?

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4971
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2368
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

fülelek írta:
2021.09.18., szomb. 21:18
Más a munka és más a zenehallgatás. Emlékszem azokra a JBL-ekre a Rádióban (9 évet nyomtam le), 40-2000Hz-ig nagyon jók voltak, felette viszont torzítottak rendesen, (viszont a frekvenciaátvitel ingadozás azért <4dB volt. A magas torzítás miatt nem volt kellemes hallgatni. A torzítás nem nőtt meg jobban nagy hangerőn sem, emiatt is lehetett vele dolgozni. Kevés doboz tudja manapság is a 100-2000Hz tartományt <0,5% torzítással 105dB-en...

Nutracker legjobb előadása és felvétele szerintem (is) a Doráti vezényelte Mercury Living Presence felvétel...
Igen, talán más. Bár ugyanez az ember most legutóbb azt mondta a Greencone Saba-kkal tuningolt fos RFT szélessávú hangfalamra, hogy “na ezzel már dolgozni is lehet”. Szóval talán nem teljesen lehetetlen összehozni a két dolgot. Ő 40évig tevékenykedett a rádióban tudomásom szerint.

A tárgyalt zeneiségből egyébként mit sem vesztett sem a hangfal, sem más.

És egyébként valóban jólenne, ha nem szitokszóvá válna a zeneiség, mert szerintem nagyon is van helye, és nem igazán lehet kiváltani, csak esetleg egy oldalnyi körülírással.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Más a munka és más a zenehallgatás. Emlékszem azokra a JBL-ekre a Rádióban (9 évet nyomtam le), 40-2000Hz-ig nagyon jók voltak, felette viszont torzítottak rendesen, (viszont a frekvenciaátvitel ingadozás azért <4dB volt. A magas torzítás miatt nem volt kellemes hallgatni. A torzítás nem nőtt meg jobban nagy hangerőn sem, emiatt is lehetett vele dolgozni. Kevés doboz tudja manapság is a 100-2000Hz tartományt <0,5% torzítással 105dB-en...

Nutracker legjobb előadása és felvétele szerintem (is) a Doráti vezényelte Mercury Living Presence felvétel...

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

bitrograde írta:
2021.09.18., szomb. 10:20
Az én érzékeny lelkemnek valahogy nem tetszik, hogy egy hifis fórumon egyrészt a fórumtársak a használat révén elinflálják a "zenei" jelző jelentését, másrészt - ennek következményeként - száműzik az általuk használt eszközök jellemzésére alkalmazott szótárból. Örülnék, ha sikerülni valahogyan restaurálni a kifejezést.
Számomra olyasmit jelent, hogy a rendszer vagy egyes elemei lehetővé teszik a zenehallgató számára a zenébe történő bevonódást, az abban való elmerülést. Így a "zenei" - mint egyébként majd' minden kitétel, amit a lehallgató lánc értékelésére használunk itt, és nem fordítható le mérésekkel egyértelműen a technika nyelvére - arra a viszonyra vonatkozik, melynek kialakulását számos más tényező is befolyásolhatja a hallgató és a megszólaló műsor kapcsolatában. DE (és ez egy jó nagy bökkenő) tényleg vannak olyan készülékek és komponensek melyek teljes joggal zeneinek mondhatók, mert megfelelő közegben képesek akár a technikai tökéletlenségek elfelejtetésére, vagy éppen technikai kvalitásaik révén a zenehallgató figyelmének a muzsikára történő összpontosításának elősegítésére. Hogy ne csak a levegőbe beszéljek, és ne mások tapasztalatára hivatkozzak: ilyen számomra a Sennheiser HD540 Reference Gold fejhallgatóm (a "sima" Reference-hez képest is), a Bryston 4B és Vandersteen 2CE Signature párosítás, vagy a most nálam vendégeskedő Resonessence Lab Concero HP DAC/amp. Ez utóbbi még a számítógépes játék közben hallható aláfestő zene és a mesterségesen létrehozott audio atmoszféra megteremtésében is remekel, pedig egészen nyilvánvalóan nem arra találták ki.
Örülök, hogy a szándékosan provokatív kérdésem Téged is megszólalásra késztetett, mert élvezettel olvastam a fenti soraidat. Én bevallom nehezen tudom értelmezni a “zenei” kifejezést egy drót “produkciója” kapcsán, de talán a fentiek fényében közelebb lerültem az elfogadáshoz. Ha csak egy fikarcnyit is hozzájárultam ahhoz, hogy felhívjam a figyelmet a jelző elkoptatásának veszélyére, akkor már megérte feltenni a kérdést. Azt hiszem.
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4971
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2368
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

Fülelek: “Amelyik cucc vagy komponens nem elég zenei, az amúgy hogy lehet jó?”

Máshonnan nézve pedig mégis lehet jó. Van egy ismerősöm, aki jó sokat dolgozott a Magyar Rádiónál, hangmérnökként is. Ő azt mondta, hogy az hogy mennyire volt élvezhető a műsor az ott lévő JBL monitorokon az senkit sem érdekelt. Ott munka volt, meg kellett hallani minden anomáliát, minden beállítást. Készségszerűen tudni kellett meghatározni a monitorokon, hogy mikor jó. Mesélte, hogy néhányszor megpróbáltak zenét hallgatni a műszak végén, de arra meg inkább volt alkalmatlan a berendezés, mint jó.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Online
Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2629
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3324

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: juliush »

Szcenario#1:
"Drágám, kész a vacsora! Már mindenki az asztalnál ül, csak Téged várunk!"
"Szívem, hadd fejezzem ezt a tételt még be! Ígérem, ez már a ciklus utolsó szimfóniájának zárótétele!"
"De azt mondtad, ma csak az 1. szimfóniát fogod meghallgatni az új dobozból!!! (Egyébként is mi a fenének kellett még egy Brahms-ciklus a meglevő hét másik mellé?)"
"Igeeen, deee...."
"Javíthatatlan vagy! Nem érdekel, nem várunk tovább Rád!"
"OK, úgyse vagyok még annyira éhes!"
[Feleség dühösen el...]
"Na végre...bakker, most kezdhetem előlről a tételt!"

Szcenario#2:
"Drágám, kész a vacsora! Már mindenki az asztalnál ül, csak Téged várunk!"
"Egy pillanat szívem, már az utolsó kondinál tartok!"
...
"Kész is! Csüccs...ezt hallgasd meg!"
[A hangszórókból felcsendül a "Yulunga" ... a héten tizenkettedszer.]
"Jajj, már megint ez szól?"
"Drágám, figyeld csak, mennyivel definiáltabb a tamtam alatta?"
[Feleség próbál asszertíven hozzáállni, már csak a belátható időn belül elkezdhető vacsora esélyét növelendő is.]
"Ühümmm...akkor mehetünk?"
"Egy pillanat, még megírom a haveroknak a fórumon, mennyivel jobb is ez a kondi!"

(A fenti életképek kizárólag a beteg képzeletem szüleményei, a benne leírt események, szereplők esetleges hasonlósága valós történésekkel, személyekkel kizárólag a véletlen műve!)
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4971
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2368
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

Fülelek: “Amelyik cucc vagy komponens nem elég zenei, az amúgy hogy lehet jó?”

Szerintem sehogy, mert az már valami elront. Mert nem a zeneiség jelent pluszt, hanem a zeneietlenség jelent minuszt.

De ez csak akkor tud kiderülni, ha ez az adott komponens egy amúgy nagyon zenei hangú rendszerbe betéve azt zeneietlenné változtatja. Illetve még elképzelhető, hogy akkorsem. Ugyanis előfordulhat olyan helyzet, amikor már egy meglévő komponens a zeneietlen bizonyos tartományban, de az az eredeti másik komponensekkel nem jön elő esetleg valamiféle sávhatároltság miatt. Viszont ha bekerül egy korrekt komponens, amitől megjavul a sávhatároltság, akkor az eddig sem jó komponens kezd el zeneietlenséget okozni. —Bár szerintem ez nagyon ritka, de tudok példát is mondani.

Na mindegy, annyira minden mindennel összefügg, hogy szerintem nem is lehet semmiféle értelmes útmutatót adni arra, hogy hogyan lehet vegytisztán 1 komponens erősségeit és gyengeségeit felmérni.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4971
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2368
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

“Zárójelesen kérdezem, hogy aki nem csöves elektronikát használ, az esetleg nem szereti a zenei megszólalást?”

Nem erről van szó, hanem inkább arról, hogy más paraméterben viszont nem kielégítő neki a csöves elektronika. Műszaki értelemben, néhány paraméterben ugyanis sokszor bénább egy csöves -főleg- végfok, mint egy félvezetős. Nem elég alacsony a kimenőimpedancia, nem elég jó a sávszélesség, túlságosan torzít. Ezek bármelyike vagy összessége. Nem ritka, inkább gyakori, hogy egy csöves vegfok fos. Kimenőimpedanciában pl soha nem is tud olyan jó lenni, mint egy félvezetős. Ha ezt egy nehezen hajtható hangsugárzóval (és nem az érzékenységre gondolok) párosítják, akkor a zeneisége ellenére lagymatag lábmosóvíz szerűen érdektelen lesz a hang.

A csöves végfokoknál ezért jóval többet számít, hogy passzoljon a hangsugárzó.

Leghitványabb ebből a szempontból az SE, ahogyan ezt sokan tudják is, utálják is. Mégis ha zeneiségről van szó, abban ők verhetetlenek egy másik erősítővel szemben, ha ekvivalens minőségben vannak megépítve.

És ez a zeneiség az, ami ha párosul jó sávszélekkel is, akkor már megéri azt a vesződést, hogy ehhez keressen valaki hangsugárzót és ne fordítva.

————
És most én itt nem akarok önreklámozni, de éppen a félvezetős műszaki erősségek és a csöves SE zeneisége az, amit össze szerettem volna hozni a saját építésű erősítőmben, mert akkor mentesülni lehet a hangsugárzó választás kompromisszumától.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4971
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2368
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

“ Szerintem érdekes lenne megkérdezni a japán közönséget is, nekik melyik előadó hozza hitelesebben azt, amit az aktuális műről gondolnak. Mert ugye esetedben is erről van szó, valamilyen elképzelt élményhez viszonyítod a benyomásaidat és ha ezek stimmelnek, akkor zeneinek nevezed a hallgatott rendszert, kábelt, alkatrészt. Már ha jól értem a logikádat.”

Igen, gondoltam, hogy ez vita tárgyát képezi. Mondanám akkor úgy, hogy pl egy Csajkovszkíjt azért talán hitelesebben játsza teli érzelmekkel egy orosz hegedűművész, mint egy japán. De konkrét élmény pl a Diótörő, amit a Kirov Theatre Orchestra kb 4millioszor jobban, szebben és élvezhetőbben és nyilván autentikusabban játszik, mint valamely németajkú “banda”.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4971
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2368
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

fapaci írta:
2021.09.18., szomb. 17:35
sutemenyx írta:
2021.09.18., szomb. 17:21
(Így zárójelesen jegyzem meg, hogy aki csöves erősítőt hallgat, leginkább a zeneisége miatt teszi és nem azért mert teljesen ostoba.)
Zárójelesen kérdezem, hogy aki nem csöves elektronikát használ, az esetleg nem szereti a zenei megszólalást?

Lehetséges, hogy most sokat segítettél nekem a megfejtésben. Legkedvesebb csöves élményeim (pl. Leben CS300XS) a parádés mikro-dinamikai viselkedésről és a folyékonyságról szóltak. Ez lenne a zenei jelző magyarázata? Mert akkor köszönöm a rávezetést!
Szerintem igen. Nem tudom a zeneiség pontos műszaki magyarázatát, de szerintem valami olyasmi, hogy a lánc vagy az elektronika rettenetesen tartja a folyton változó jel apró részleteinek az arányát egymáshoz képest mind amplitudóban, mind pedig időben.
De ettől még simán lehet pl sávhatárolt. Pl részlettelen, dinamikátlan, akármi.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4971
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2368
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

fapaci írta:
2021.09.18., szomb. 17:27
sutemenyx írta:
2021.09.18., szomb. 16:56
Mikor meg valami nem zenei, akkormeg olyan döcögős, szögletes érzésed van, mintha erőltetett lenne. Mintha egy frissen, de jól és pintosan betanult japán hegedülne az orosz hegedűművésznő helyett. Amikor minden hang ottvan, de mégsincs benne úgy élet és érzelem, amikor épp a művész beleélése hiányozna belőle.
Szerintem érdekes lenne megkérdezni a japán közönséget is, nekik melyik előadó hozza hitelesebben azt, amit az aktuális műről gondolnak. Mert ugye esetedben is erről van szó, valamilyen elképzelt élményhez viszonyítod a benyomásaidat és ha ezek stimmelnek, akkor zeneinek nevezed a hallgatott rendszert, kábelt, alkatrészt. Már ha jól értem a logikádat.

Bocsánat, hogy tovább kötekszem, de talán mások is átélték már, hogy némelyik nap nagyon tetszik az otthoni rendszerük produkciója, másik nap meg kevésbé, pedig közben semmit nem változtattak meg. Ez a rendszer zenei, vagy sem? Nem lehetséges, hogy az élmény sokkal inkább rajtunk, pillanatnyi állapotunkon, előítéleteinken múlik? Én igencsak másként viszonyulok az otthoni zenehallgatáshoz egy több hetes hegyitúra és egy 6 napos zenei fesztivál után, de az előző nap elfogyasztott alkohol mennyisége is alapos hatással van a zenebefogadó képességemre.

Azért is gondolom, hogy a rendszereitek megítélése nem konstans, mert a lelkes beszámolók tárgyát képező kütyük gyakran kerülnek az adás/vétel részlegre néhány hónappal később. Márpedig talán joggal sejthetjük, hogy nem a készülék képességei változtak meg időközben. Én masszívan vallom, hogy a HiFi rendszerek legfontosabb láncszeme maga a hallgató, csak valamiért erről gátlásosabban beszélünk, mint a kütyükről.
Hogyne, tökéletesen igazad van!
Ezért sokkal mérvadóbb egy 1-2-néhány hetes tesztidőszak, mint egy pillanatnyi meghallgatás. Abból már statisztika lesz. A pillanatnyi meghallgatás szerintem csak komponensek A/B összehasonlitasara jo, de az emlitett okok miatt arra sem mindig. Vannak egyertelmuen elsőre is sokkal jobbnak vagy sokkal rosszabbnak hallható változások, de megesett már, hogy ez sem bizonyult mérvadónak.

Pl hogy a témánál is maradjunk, ilyenek a Neotech UP-OCC ezüst vezetői. Hihetetlen teret és felbontást nyitnak, a legkisebb szöszmötölést is meghallani rajtuk. 3-4nap után mégis kiszedtem, mert azt vettem észre, hogy váltogatom a zenéket és valami nem oké.
A HGC ezüst már nem volt elsőre annyira érdekes, de nagyon jó volt. Másfél hét után viszont az is távozott a rendszerből, mert hiányzott az élvezetesség. Mondhatnám azt is, hogy ezek végül nem bizonyultak elég zeneinek. Ami megmaradt az az Audio Note ezüst.

Ami sorrendet leírtam tömör madzagok próbálgatására, azt nem véletlenül írtam le.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

sutemenyx írta:
2021.09.18., szomb. 17:21
(Így zárójelesen jegyzem meg, hogy aki csöves erősítőt hallgat, leginkább a zeneisége miatt teszi és nem azért mert teljesen ostoba.)
Zárójelesen kérdezem, hogy aki nem csöves elektronikát használ, az esetleg nem szereti a zenei megszólalást?

Lehetséges, hogy most sokat segítettél nekem a megfejtésben. Legkedvesebb csöves élményeim (pl. Leben CS300XS) a parádés mikro-dinamikai viselkedésről és a folyékonyságról szóltak. Ez lenne a zenei jelző magyarázata? Mert akkor köszönöm a rávezetést!

Avatar
bitrograde
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2081
Csatlakozott: 2016.10.27., csüt. 11:40
Értékelés: 1817
Tartózkodási hely: Pécs

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: bitrograde »

Végletesen relativista az, akinek meggyőződése egyetlen hittételre korlátozódik: semmi sem biztos.
Audio-PC (zozoweb & mzperx) / Rotel RCD-865 (by süteményx) - RME ADI-2 FS (zozoweb PSU) - Bryston 4B - Vandersteen 2CE Signature |
OTL by zozoweb (Siemens&Mullard) - Sennheiser HD540 Reference Gold | Wyre4Sound, freeba, SAEC, Kondo KSL-SPC & Mogami

Válasz küldése

Vissza: “Csevegők”