Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Hangfalállvány készítés házilag

Vendég

Hangfalállvány készítés házilag

Hozzászólás Szerző: Vendég »

Bar Gabor (6.) hozzaszolasaban mondott egy neked valo cimet, csak rosszul adta meg az URL-t. A helyes URL: http://www.somogyiaudio.com/tervek.htm. En is epitettem a melynyomot 2 db 30 cm-es hangszorobol, de akkor meg nem ismertem ezt a cimet es valszeg kicsi lett a lada. Nem igazan tetsik a hangja. Tehat annyira nem ertek a hangfal kesziteshez, de szerintem he ezek kozul a tervek kozul valasztasz, akkor somogyis hangszorot tegyel bele. Ha mas gyarto 30 cm-es nyomojat akarod hasznalni, akkor a gyarto altal meghatarozott adatok alapjan kell a ladat megepiteni a legjobb hangzas erdekeben. Javaslom meg figyelmedbe ezt a topicot: http://dvd.index.hu/forum/list.php?t=1371 szerintem itt olvashatsz okossagokat es talan ott jobban tudnak segiteni, mert mar epitettek paran. Ebben a topicban ez a kerdes viszont kicsit off volt :smile27:

Vendég

Hangfalállvány készítés házilag

Hozzászólás Szerző: Vendég »

En sem vagyok egy nagy guru, de biztos, hogy jo otlet ket csovet egymasba tolni? Persze praktikussag szempontjabol biztos, de szerintem egy ido mulva (esetleg mar az elejen is) a nem teljesen pontos, vagy jo illesztes miatt egyel tobb a lehetoseg arra, hogy nem kivant rezonancia keveredhet a hangfalad altal kiadott zenehez/filmhez. Nem ugy lenne a legjobb, ha egybe lenne ontve az egesz alvany? Vagy ha nem is egybe ontve, de nagyon frankon osszeragasztva?

Vendég

Hangfalállvány készítés házilag

Hozzászólás Szerző: Vendég »

Az igazán mély hangok kedvelője vagyok,de amatőr.30cm-es átmérőjű mélynyomókhoz szeretnék dobozterveket szerezni,vagy legalább a bennfoglaló méreteket és a hangszóró elhelyezkedését.Ha valaki tudna segíteni,azt megköszönném.Janitou :smile9: janitou

Vendég

Hangfalállvány készítés házilag

Hozzászólás Szerző: Vendég »

Talpa? ....hegyes kupban vegzodjon, hogy barhova le tudd szurni... :smile15:

Vendég

Hangfalállvány készítés házilag

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Én most szeretnék állványokat gyártani, de az eddigi
elképzelésem szerint két végony alumínium rudat tolnék
egymásba, így a magasság állítható volna, de
nem tudom milyen legyen a talpa.

Vendég

Hangfalállvány készítés házilag

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Nem vagyok szakértője a témának, de nem tudom elképzelni, hogy az lenne a jó, ha nem rezegne a doboz. Ha valóban a rezgésmentes doboz lenne a cél, akkor az igényesebb dobozokat terméskőből készítenék és nem fából, az olcsóbbak meg legalább ki volnának tömve szivaccsal, valamint nem számítana, hogy mekkora méretben készülnek (a lehető legkisebb lenne, hogy a rezonanciafrekvenciája minél nagyobb legyen, lehetőleg a hallható frekvencia fölött). Ezzel szembel a hangfaldobozok az alkamazott sugárzókhoz precízen méretezettek, adott esetben bassreflex nyílással el vannak látva. Ennek szvsz nem csak az a funkciója, hogy a mélysugárzó befelé mozdulásakor ne tompuljon a mozgása, hanem az ílyenkor keletkező nyomás, a hangfal rezonanciájával felerősítve szabadon távozzon, tehát erősebben szóljanak a mélyek. Márpedig ha elfogadjuk azt, hogy a doboznak rezonálnia kell, akkor az a legjobb ha ezt a rezgést lehetőleg semmi sem befolyásolja. Erre szolgálnának a már emlegetett tüskék, viszont ezeknek a hangfal és az állvány közé kell hogy kerüljenek, mert csak ekkor teljesül az elszigetelődés. Az állvany természetesen akkor a legjobb, ha a lehető legmasszívabb, és a magassugárzők fülmagasságba esenek. Jó megoldás az acélcső+homok.
Várom a cáfolatokat!
 
 
:smile47:

Vendég

Hangfalállvány készítés házilag

Hozzászólás Szerző: Vendég »

Nem vicc, betonkocka, szép feketére festve.

Vendég

Hangfalállvány készítés házilag

Hozzászólás Szerző: Vendég »


:smile35: :smile35: :smile35:
 
Több komolyságot!!!
 


Vendég

Hangfalállvány készítés házilag

Hozzászólás Szerző: Vendég »

Nekem betonból van.

Vendég

Hangfalállvány készítés házilag

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Ok..
 
Akkor most, hogy már eléggé kitárgyaltátok a tüskéket,
dumcsizzunk most az 5.1 fílingről;
azaz háttérsugárzók, frontok és center optimális elhelyezéséről.
 
Megoszlanak a vélemények melyiket hova, milyen távolságra
illetve magasságra kell rakni.
 
Na gyerünk.
 
Ne kíméljetek!
 


Vendég

Hangfalállvány készítés házilag

Hozzászólás Szerző: Vendég »

Az igazán mély hangok szerelmese vagyok,és 30cm-es mélynyomóhoz szeretnék hangfalterveket kapni.Legalább a befoglaló méretekre és a mélynyomó elhelyezkedésére lenne szükségem.Ha valaki tudna ebben segíteni,azt megköszönném.Jani

Vendég

Hangfalállvány készítés házilag

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Hi!
Kötekedj csak, de igazad van. Nem is tudom miért írtam ezt. A legjobban az fáj, hogy mielőtt küldöm elolvasom mégegyszer. De a lényeg akkor is ott van: a tüske helye.
Üdv.
Tibor

Vendég

Hangfalállvány készítés házilag

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Akkor megént kötekednék kicsinyt.
 
Én ugyan nem tudhatom, csakhát sejtem, hogy az a bizonyos tüsi nem az akusztikai szigetelést szolgálja, hanem pont a fordítottját, a minél jobb csatolást. Mármint a hangdoboz rezgéseit elvezetendő, mert az ugye rossz, ha rezeg, márpedig rezeg, ő márcsak olyan. :smile21:

Vendég

Hangfalállvány készítés házilag

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Köszi srácok!
Akkor egyelőre csak az állvány alá rakok tüsit.
Ha lesz majd problémám még, akkor jövök.

Vendég

Hangfalállvány készítés házilag

Hozzászólás Szerző: Vendég »


nem kell egyforintossal bajlodni,lehet venni kulon tuskeket egy kis talppal,amibe egy melyedes van.
allithato,csavarozhato,700ft/db

Vendég

Hangfalállvány készítés házilag

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Hi!
Az állvány és a padló közé rakd.
De ha van rá anyagi és technikai lehetőséged az állvány és a hangsugárzó közé is. A lényeg, minnél jobban elcsatolni akusztikailag a hangdobozt a padlótól. Ez olyasmit jelent, hogy a hangdoboz saját rezgéseiből a lehető legkevesebbet adjon át a padlónak. És ha lehet a tüskék jó hegyesek legyenek, hogy kis felületen érintkezzenek a padlóval. Hogy a háziasszonynak is kedvezz: a tüskék alá tehetsz valami nagyon kis átmérőjű fémdarabot /pl. egyforintos/ azért, hogy ne sértse fel a parkettát, bár ez ellentmond az előző mondatnak. Tibor

Vendég

Hangfalállvány készítés házilag

Hozzászólás Szerző: Vendég »


üdv
Érdekelne, hogy hova célszerű a tüskét tenni olyan hangfalnál, ahol van alatta (zárt) állvány. Az állvány és a padló közé, vagy az állvány és a hangfal közé?

Vendég

Hangfalállvány készítés házilag

Hozzászólás Szerző: Vendég »


a. Első kérdés: mit akarsz hallgatni? akusztikus hangszerek zenéje, vagy elektronikus zene. Ha a válaszod akusztikus hangszerek, vagy vokális előadások - kérdés: mennyit hallgattál eddig élőzenét?
Nos ha igen, úgy egy kiegyensúlyozott sztereó lehallgató teret kell kialakítanod. A hangdobozt az állványtól el kell akusztikusan szigetelni (minimalizálni kell a kettő csatolását) és az állványnak ezen túl is - a teljes hangfrekvenciás sávban - rezonanciamentesnek kel(lene) lennie. Törekedni kell a közvetett és a visszavert hangok terjedésének teljes szimmetriájára. (pl: jobb oldalon nagy ablak, bal oldalon vastag faliszőnyeg - s már fel is borult a szinpad)
Elektronikus zene esetén ennek kisebb a jelentősége, hiszen nincs az agyadban egy zenei emlék erről a zenéről. Ha egy koncerten hallottakkal hasonlítja össze a füled-agyad, akkor az az első észrevétel hogy a koncert "nagyobbat szólt".
b. A komolyzenei koncerteket - általában - fix mikrofonokkal veszik fel, itt tehát a nem mozgó zenész és a kis helyen mozgó szólista - sztereó rendszerben - a szinpad egy jól azonosítható helyén játszik, és megfelelően beállított lehallgatási hely és hallgatási pozíció esetén - ugyanarról a helyről hallható - látható. A másik műfaj frontemberei a színpadon mozognak, és a mikrofont kézbentartják, ill. a hangszerre van erősítve. Ezért tehát a képen mozog a zenész, de a "hangszinpadon" onnan hallható, ahová a hangmester "keverte". (még 50%-os asszimetria sem okoz kellemetlen szubjektív érzést)
Ezért aztán egy Kodály művet éneklő kórus visszahallgatása esetében csak nagyon kicsi asszimetria engedhető meg mert "felborul a hangkép", míg egy technót játszó banda zenéjének hallgatásához 4-20-szor nagyobb elektroakusztikus teljesítmény, akár a visszahallgató helység mind a négy sarkából - ez áll legközelebb a koncerten hallottakhoz.
c. Rátérve a konkrét kérdésekre:
1. Állványnak - házi kivitelezésben - leginkább homokkal kitöltött zárt profil ajánlott, semmiképpen sem doboz szerü, mert annak saját rezonanciája van. Ha az esztétikai elvárások miatt fát kell alkalmazni, minél karcsúbb MDF. ("lakótelepi" hangerőhöz a ragasztott fa is megteszi)
2. Optimális: két talp között 3 vagy 4 téglalap - vagy kör-keresztmetszetű láb. A padlótól az állvány legyen akusztikailag is elszigetelve. (feleségek, édesanyák elviselési határáig elég a közönséges filc-bútortalp is (2-3 cm átmérőjű)
3. 1 kérdésre 3 válasz.
3.1 a faltól és a padlótól kismértékig elálló hangsugárzó előnyösebben sugározza a mélyhangokat - általában kellemesebb hangzást ad.
3.2 a hangszóróból eredő hangot a magassugárzó tengelyében keletkezőnek érzi az ember. Ezért a magassugárzónak néhány fokkal a fej felett kellene lennie. Jó elrendezés a mennyezetről lógatott, a magasról befordított doboz is.
3.3 minél kisebb felületen érintkezik a doboz vagy az állány a padlóval, annál kevésbé befolyásolják egymást.
4. A magassugárzónak kellene kicsit a fül magassága fölé emelkednie. Ez az általános hangversenytermi állapot. Ugyan ez a hagversenyterem kétoldalán feltornyozott hangládák esetén is. Egy kicsivel fejmagasság fölé.
5. Az irodalom ismeri a kétkamrás mélysugárzókat, de ezek akusztikai megtervezése bonyolult, és drága. Helyette manapság a szubbasszus-korrektorokat használják, ami néhány IC- vel megépíthető. De ezek beállítása is eszközigényes.
üdv.Pingvin.
Ha
:smile41: :smile41:

Vendég

Hangfalállvány készítés házilag

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Hay.
Igazából néztem már ki hangfalat ill. hanfal dobozának a tervét de a belevaló tál teljesítményéről tanácstalan vagyok.Van egy 4x50 vagy 2x100W os erősítőm.
Mekkora ill. milyen telesítményű hangfalat érdemes hozzá készíteni ha mondjuk két darabot akarok.A kb.:15mm nem túl nagy :smile40: A doboz méretei elolvashatók a somogyaudio.hu/hangfaltervek

Vendég

Hangfalállvány készítés házilag

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Bár egyszer már leírtam, de akkor valamiért nem ment át...
 
Szemléletesen ugyanaz, amit cutman írt. Ha egy jól megtervezett hangfaldobozt ráteszel egy szekrény pocára, akkor ott a teljes alsó felületen érintkezik a hangfal a poccal. Ezen az úton lesz egy jól szóló, jól megtervezett hangfal szekrényed, ami viszont nem az eredeti gyári elképzeések szerint fog szólni. Megyarul a szekrény átveszi a rezgést és a mélyeket felerősíti.
 
Ha tüskékre helyezed a hangfalat, akkor nem az egész felületen megy át a rezgés, csak annyi részen, amilyen "vastag" a tüske hegye. Ráadásul a tüskéket olyan ötvözeteből készítik, amelyek még jobban elnyelik a hangot. A fentiekből is látszik, hogy még érdemes azon is elgondolkodni, hogy ne 4, hanem csak 3 tüskére rakjuk, így még a 3/4 részére lehet csökkenteni az átmenő felületet (és ráadásul nem fog billegni a doboz :-) )

Vendég

Hangfalállvány készítés házilag

Hozzászólás Szerző: Vendég »

nekem tölgyből van,ez nagyon jó,fémből nem igazán jó,mert hideg a hangja ,fából melegebb analógosabb.a forma nem számít.az viszont igen hogy tüskéken álljo és az se mindeggy hogy milyen anyagból van atüske,rézből klassz.3.dik kérdésre a válasz,a tüskék akusztikailag elválasztja adobozt a földtől, különben a föld elnyeli a doboz rezonanciáját,igy kevesebb a méllye.minden féleképpen érdemes állványra tenni ahangfalat a lényeg,hogy a hang utját ne állja semmi a magassugárzónak a fül magasságába kell lennie.ha dobozt raksz ahangfalalá lehet hogy több mélye lesz,csak nem jó minőségű,hanem színezett

Vendég

Hangfalállvány készítés házilag

Hozzászólás Szerző: Vendég »

elkelne egy foto is !

Vendég

Hangfalállvány készítés házilag

Hozzászólás Szerző: Vendég »


1-2 kerdesedre megprobalok valaszolni.
 
1. En fabol csinaltam az allvanyt, igy nem kellett heggesztgetni, meg sokat szorakozni vele. Igaz, csak sorround hangfalakhoz kellett.
 
3. Azert mert egyesek szerint igy teltebbek a melyek, es szebben szol a hangfal, mert nem erintkezik annyira a padloval. En kolaskupakokra raktam a hangfalakat, mivel ezt is ajanlottak, de nemsok valtozast fedeztem fel.

Vendég

Hangfalállvány készítés házilag

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Több kérdés is érdekelne.
 
1. Milyen anyagból érdemes hangfalállványt csinálni,
Fa (normál fa vagy MDF) vagy inkább fém?
 
2. Befolyásolja e a hangminőséget az állványnak formálya vagy hogy hogyan érintezik a padlóval az állvány ?
 
3. Miért jó ha a hangfalad nem a földön van hanem pl. olyan talp van alatta, ami hegyes "tűkben" végződik és ezeken a "tűkön" áll az egész ?
 
4. Érdemes e állványra tenni az hangfalakat, ha nagyok (1m magas) de mondjuk eltakarja az ülőgarnitúra.
 
Ha mondjuk egy doboz szerű állványt csinálok a hangfal alá fából (mondjuk olyan alakút mint a hangfal) akkor szólhat e erőteljesebben a mély hang ?

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”