Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Diy csöves (vagy hibrid) erősitő épités

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »



Köszönjük a fotókat - nagyon tanulságosak....
Ami a bemeneti litze huzalokat illeti - lehet, hogy eredetileg nem ezek voltak benne, csak valamelyik tulaj később belebarkácsolta.
Van ilyen eset, nem is kevés
 
Üdv: TJ.

Hogyne. Kábel tuning, csak nem kívül, hanem belül. Aki csinálta tudott forrasztani, de minek!  
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
tunerman
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2391
Csatlakozott: 2007.09.21., pén. 17:26
Értékelés: 1919
Tartózkodási hely: Tatabánya

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: tunerman »


Köszönjük a fotókat - nagyon tanulságosak....
Ami a bemeneti litze huzalokat illeti - lehet, hogy eredetileg nem ezek voltak benne, csak valamelyik tulaj később belebarkácsolta.
Van ilyen eset, nem is kevés
 
Üdv: TJ.
LP: Lurné J1 - Air Tangent 1B - Kiseki Agaat, PHONO: Twin Servo MCRIAA, AMPLIFIER: 7242 PSE, CD: Philips CD100 trial run no NFB/V-FET, TUNER: REL Precedent, CASSETTE: Nakamichi 1000/II, REEL: StellaMaster/SP-8, SPEAKER: Lowther Acousta 115/P6/7M, HEADPHONES: Stax SRA-3S V-MOS/SRX MKIII

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Ha már így belemélyedtem ebbe a csudaszép masinába, akkor rögvest meg is mértem. Az átvitelt megnézve, és elszörnyedve megmértem külön a driver fokozatot is csővoltmérővel, hangenerátorral, ahogy kell. Nos az a fokozat példaértékű, mivel 2Hz-tól 79,5kHz-ig az átvitele lienáris. Na de kérem az egész erősítő meg egy tragédia. Valószínűleg a kimenő a ludas benne. Láthatunk egy tipikusan rossz kimenőt korlátolt sávszélekkel, és igen rossz fázis-frekvencia jelleggörbével. A piros görbe egy általam rittyentett kimenő átvitele. Nem azért, hogy dicsekedjek, vagy valami ilyesmi, de azért én nem vagyok mester, mint aki a jelen erősítőt készítette. Lsd a fotók:Még valami: az a szőrösség az erősítő zaja miatt lehet. Itt kell megemlítenem azt, hogy miért is nem szeretik visszacsatolni az SE erősítőket. Jelesül ennek a készüléknek 20Hz-n 67,5 fok a fáziseltérése az 1kHz-hez képest enyhén szólva is durva. Ezt az SE-t tényleg nem szabad visszacsatolni. Nos a többi SE kimenő esetében sem mondhatni azt, hogy a fázistorzítás is kicsi. Ráadásul megnéztem szkópon, hogy mekkora teljesítménynél kezd el torzulni a 20Hz-s színusz jel. Nos kapaszkodjatok meg, 4,5Watt (a 16 Wattból kb negyed teljesítmény) kiadása során a szkópon a jel nagyon durván torzul.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Itt látható a teljes 211SE végfok belső fényképe. Azt mondták rá, ez egy HighEnd végfok. Nos majdnem.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Zenehallgatás közben jó ha távoltartjuk a kisgyerekeinket, unokáinkat, nehogy túl kíváncsiak legyenek. Ha kicsi ujjacskájukat ide dugják, lehet probléma.   De viszont szép a ponthegesztés.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


A 211-es csövek 10V 3A-es fűtéstápjának megvalósítása példaértékű.  A két nagy potival a búgást lehet csökkenteni. Ez a szolgáltatás a látszat ellenére működik, be is állítottam, mikozben a bőröm megpörkölődött a bal alsó sarokban látható kondihoz való hozzáérésem alkalmából. Most már elhiszem, hogy büdi van a villanyos székes elkárhoztatás folyamata alatt.  
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Viszont minden ellenére megjegyzem, hogy a 720Voltos fojtó kipróbált darab lehet, igazi Hígend minőség.

Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Ezen a felvételen azt láthatjuk, hogyan kell úgy megszerelni a driver fokozatot, hogy az áttekinthető legyen, még akkor is, ha nincs hozzá kapcsolási rajz. Az áttekinthetőség mellett igen fontos az áthallás javítása, ami ebben a készülékben maradéktalanul ... nem sikerült.  A fentieken kívül természetesen fontos még a javíthatóság is. Nos ezzel nem kell bíbelődni, gondolhatta a konstruktőr, mivel a csövek cseréjén kívül minden alkatrészhez való hozzáférés közepesen nagy bonyolultságú. Szóval lássuk a Drive fokozatot (E180F és 6N6P) elősször távolabbról, majd közelebről.Itt jegyzem meg, hogy ha a bemutatott műszaki megvalósítások hasonlítanak valamire, akkor az csak a véletlen műve lehet.


Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


A 211-es végcsöveket a kollega 720Voltról hajtja. Igen tiszteletre méltó túlméretezéssel van minden megoldva, nehogy valami áthúzás történjen. A képen a táp látható (ezen kívül van még benne vagy 3 táp). A Filcekben mostmár a teflon külső szigetelésű, poliuretán hab belsőszigetelésű ezüst kábel látszódik.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Rögvest szétszedtem a készüléket, s meglepödtem. De erről majd később.4-5 óra múlva megtaláltam a hibát, ami talán konstrukciós probléma. A "konstruktőr non-plussz-ultra gyanánt-mivel hisz a kábelek hatásában, és a hideg és jel vezetékek távoltartásában- nagyon csinos DIY, Litze drótból készült vezetéket forrasztott az RCA bemenet és a driver fokozat közé.  
A vezetéket persze elvezette a 720Voltos táp RIFA gyártmányú kondiaji mellett. A leszakadás ellen csinos, és egyben egyedi kábeltartókat szerelt be, hogy a kábelek semmihez se érjenek hozzá, mintha ez lenne a menyországba vezető út. Nos meg kell jegyeznem, ez a megoldás nem segített az erősítőn. Viszont a kerregés megszűnt azzal, hogy ezüst árnyékolt kábelt építettem be a Litzék helyére, valamint az első cső (triódába kötött Siemens E180F) rácslevezető ellenállását közvetlenül az RCA csatira átforrasztottam, és ki is cseréltem AB rezisztorra. A grid stoppert pedig megnöveltem a duplájára. A fotón az eredeti kivitel látható.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Más.
 
 
Sokáig morfondíroztam, hogy a jelenlegi időtöltésemről szóló tudósítást melyik topicba írjam. Végül mivel Diy erősítőről van szó, és  a benne elkövetett hibák nagyon jellemzőek, ezért talán tanulságos a kezdők számára. Ezért ebben a topicban mutatom be. A készüléket egy barátom hozta azzal, hogy Ő úgy vette egy DIY-os barátjától, aki meg vette a ...-tól..., s ki tudja hol a vége.  Megkért, hogy az erősítőben lévő kerregést szüntessem meg. Kivezéreletlen állapotban a hangszórókból jövő búgás, kerepelés, telefon hangok erőssen hallhatóak, gyakorlatilag lehetetlenné teszik a zenehallgatást. Mire a hangerő elnyomná a zajt, addigra az erősítő élvezhetetlenül el kezd torzítani. Ekkor a kimeneti teljesítmény 4,5Watt!A méréseket a szokásos módon végeztem, szkóppal, hanggenerátorral, EMU0204-el.Elősször is a hiba jelenség szkópos képét nézzétek meg.A felvétel úgy készült, hogy a hanggenerátor be volt ugyan dugva, de a kimeneti jele 0 Volt volt.Még egy fontos dolog: A kütyüt azért nekem kell javítanom, mert az az ember, aki barkácsolta, nem vállalta a javítását. A készülék tulajdonosától van ez az információ. Nos ha valaki DIYerkedik, akkor ilyet ne csináljon...
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
lamalas
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 925
Csatlakozott: 2007.08.13., hétf. 14:43
Értékelés: 373

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: lamalas »


Igen Lamalas. Egy kicsit elbeszélünk egymás mellett, de hát úgysem győzzük meg egymást. Azért maradjunk barátok.
Meggyőzni nem szeretnélek (ez nem az én szerepem), csak a műszaki, objektív tényekre hívtam fel a figyelmed, mert azt gondoltam, hogy túl nagy jelentőséget tulajdonítasz olyan dolognak amire gyakorlatilag nem érdemes jelentős időt pazarolni. Bár ez már inkább azoknak szól(t) akik kevésbé értenek az audiotechnika műszaki részéhez.
 
A közös hobbink kapcsán én még soha nem vesztem össze senkivel és nem is tervezem, hogy fogok Nekem nem ér annyit ez az egész, hogy normális emberi kapcsolatok (legyen az munkatársi, baráti, stb.) tönkremenjenek miatta. 

- hangszórók, hangsugárzók eletro-akusztikai mérése (Thiele/Small paraméterek, átvitel, torzítás, fázis, impedancia)

- aktív / passzív hangváltók, hangsugárzók tervezése, kivitelezése

- meglévő hangsugárzók vizsgálata, esetleges feljavítása

- akusztikai mérések

- esztétikus akusztikai elemek tervezése, kivitelezése

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Teljesen ok amit dys-cus gondol a diy -rol. Pl. nekem is nagy segitseg egy ilyen kit.bar van nemi elektronikai elokepzettsegem de azert nem allnek neki szivesen nyakot es trafokat tervezgetni... jobb ez a "forraszd babam" dolog, nem annyira idoig3nyes amde megiscsak sikerrel kecsegteto.. atlagembernek ez valo. Dys-cus mester. Orommel olvasom a hozzaszolasaid (nem csak ezen az oldalon).munkadhoz tovabbi sok sikert. Jah es en is varom a meresi eredmenyeket...
Köszönöm a dícséretet, és örülök, hogy olvasod írásaimat.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Igen Lamalas. Egy kicsit elbeszélünk egymás mellett, de hát úgysem győzzük meg egymást. Azért maradjunk barátok.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
lamalas
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 925
Csatlakozott: 2007.08.13., hétf. 14:43
Értékelés: 373

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: lamalas »


Nos ez a nagy tévedés. A kábelt nem a kimenővel hasonlítjuk össze, hanem egy másik kábellel. Vedd úgy, hogy ahova a kábelt bedugod, az egy blackbox. Az valamit csinál. A kábel ahhoz képest hat valamerre, és az én olvasatomban a spéci kábelek rossz irányba hatnak, mert a blackbox hangját kerekítik, édesítik, romantizálják, szinezik, stb. Persze azért nem mindegyik. Van olyan, amelyik ellenkező irányba hat, de az meg minek.
Azt hiszem rosszul fogalmaztam mert félreértettél. Én azért hasonlítottam a kimenőkhöz a kábeleket (pontosabban buzdítok sokakat arra, hogy hasonlítsák őket egymáshoz), hogy lássák milyen óriási külöbség van a kettő között! Az egyiknél (kimenő) bizony nagyon is számít(hat) pl. a fázistorzítás és az abból adódó jelentős csoportfutási idő, míg a másiknál (analóg kábelek) gyakorlatilag nem számítanak ugyanezek a paraméterek.
De másképp is fogalmazhatok: egy csöves erősítő kimenő trafója több nagyságrenddel nagyobb hibát, torzítást okoz az audio jelútban mint egy szimpla kábel (pl. az utána következő hangfal kábel). Ennek ellenére (ill. a jelentős csoportfutási idő ellenére) mégis felismerhetők egy csöves erősítő hallgatásakor is a hangszerek hangjai, de még az ütős hangszerek nehezen reprodukálható tranziens hangjai is egész jól "átjönnek" egy csöves erősítőn (és annak kimenőjén). Na ehhez képest egy kábel gyakorlatilag semmit nem torzít a jelen. Szóval messze nem a kábelen és annak csoportfutási idején fog múlni a dolog.
Így már érhetőbb a mondandóm?

- hangszórók, hangsugárzók eletro-akusztikai mérése (Thiele/Small paraméterek, átvitel, torzítás, fázis, impedancia)

- aktív / passzív hangváltók, hangsugárzók tervezése, kivitelezése

- meglévő hangsugárzók vizsgálata, esetleges feljavítása

- akusztikai mérések

- esztétikus akusztikai elemek tervezése, kivitelezése

Avatar
Coldplay
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 148
Csatlakozott: 2011.11.26., szomb. 21:08
Értékelés: 8

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: Coldplay »

Teljesen ok amit dys-cus gondol a diy -rol. Pl. nekem is nagy segitseg egy ilyen kit.bar van nemi elektronikai elokepzettsegem de azert nem allnek neki szivesen nyakot es trafokat tervezgetni... jobb ez a "forraszd babam" dolog, nem annyira idoig3nyes amde megiscsak sikerrel kecsegteto.. atlagembernek ez valo. Dys-cus mester. Orommel olvasom a hozzaszolasaid (nem csak ezen az oldalon).munkadhoz tovabbi sok sikert. Jah es en is varom a meresi eredmenyeket...
Igazi zenet akarsz? Menj koncertre, hangversenyre.... /emoticons/default_smile.png" alt=":)" data-emoticon="" srcset="/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20" />

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »



Erre is azt tudom mondani, hogy szép-szép! Gratula! Már csak az a kérdésem, hogy ha valaki nem akar bíbelődni a kimenővel, sem az áramkör és NYÁK tervezéssel, de még csak a megépítéssel sem, akkor abban mi a DIY? 
Ne érts félre, én nagyra értékelem a munkád, hisz magam is ebben a hobbiban vagyok járatos, tudom mit jelent erősítőt tervezni, építeni, stb. Ráadásul én a csöves korszak után születtem, csak gyerekkoromban építettem 1-2 egyszerű csöves erősítőt Nagyapám segítségével ezért felnézek azokra akik a csöves technikában járatosak.  
 
Egyébként a kész erősítőről is teszel fel majd mérési eredményeket? Jó lenne ha valamiféle valós terheléssel (hangsugárzó) vagy olyan műterheléssel mérnéd ami szimulálja egy tipikus hangsugárzó impedancia menetét.

Köszi a gratulációt. Kérdésedre a válaszom: biztos olvastál már a Hafner elektronikákról. Tudod ő az egyik feltalálója az UL kapcsolásnak, másik találmánya pedig a KIT, ami nem kapcsolás, hanem egy eljárás. Ilyen erősítő pl a Dynaco ST70, vagy az azt módosító ARC ST70-C3, AN KIT-ek garmadája, meg számtalan hangfal, tranyós erősítők,stb. Ezeknek az a lényege, hogy nem kell elektromérnöknek lenni ahhoz, hogy valaki tervezzen, nem kell neki venni fotolakkot, nem kell neki venni tekercselőgépet, hanem megkapja a knowhow-t, meg az anyagot, és forraszd babám, meg üzemeld be. Ez benne a DIY.
 
Igen, végig be akarom mutatni az egész folyamatot, és mérést is akarok feltenni. Ilyen komplex terheléses mérést még senki nem tett fel- igaz, amolyat sem nagyon rajtam kívül- de majd valamit kitalálok. Márcsak azért is, mert itt van nálam javításra egy nagyhírű gyártó SE erősítője, azt is megakarom mérni, bemutatni. Köszönöm elismerésed.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Szép-szép! Ezen mérési eredmények fényében azért azt gondolom joggal ki lehet jelenteni, hogy egy analóg kábel (legyen az táp, IC vagy hangfal) fényévekkel jobb mérési eredményeket produkál, ergo az analóg kábelek esetén csoportfutási idővel ill. annak negatív hatásával nem kell számolni. Egy csöves erősítő kimenő trafójánál viszont annál inkább!
Nos ez a nagy tévedés. A kábelt nem a kimenővel hasonlítjuk össze, hanem egy másik kábellel. Vedd úgy, hogy ahova a kábelt bedugod, az egy blackbox. Az valamit csinál. A kábel ahhoz képest hat valamerre, és az én olvasatomban a spéci kábelek rossz irányba hatnak, mert a blackbox hangját kerekítik, édesítik, romantizálják, szinezik, stb. Persze azért nem mindegyik. Van olyan, amelyik ellenkező irányba hat, de az meg minek.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
lamalas
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 925
Csatlakozott: 2007.08.13., hétf. 14:43
Értékelés: 373

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: lamalas »



...
A fenti produkció valódi DIY project azoknak, akik nem akarnak maguk bíbelődni a kimenővel, áramkör tervezéssel, NYÁK tervezéssel, méretezéssel. Bárkinek szívesen segítek a megépítésben.

Erre is azt tudom mondani, hogy szép-szép! Gratula! Már csak az a kérdésem, hogy ha valaki nem akar bíbelődni a kimenővel, sem az áramkör és NYÁK tervezéssel, de még csak a megépítéssel sem, akkor abban mi a DIY? 
Ne érts félre, én nagyra értékelem a munkád, hisz magam is ebben a hobbiban vagyok járatos, tudom mit jelent erősítőt tervezni, építeni, stb. Ráadásul én a csöves korszak után születtem, csak gyerekkoromban építettem 1-2 egyszerű csöves erősítőt Nagyapám segítségével ezért felnézek azokra akik a csöves technikában járatosak.  
 
Egyébként a kész erősítőről is teszel fel majd mérési eredményeket? Jó lenne ha valamiféle valós terheléssel (hangsugárzó) vagy olyan műterheléssel mérnéd ami szimulálja egy tipikus hangsugárzó impedancia menetét.

- hangszórók, hangsugárzók eletro-akusztikai mérése (Thiele/Small paraméterek, átvitel, torzítás, fázis, impedancia)

- aktív / passzív hangváltók, hangsugárzók tervezése, kivitelezése

- meglévő hangsugárzók vizsgálata, esetleges feljavítása

- akusztikai mérések

- esztétikus akusztikai elemek tervezése, kivitelezése

Avatar
lamalas
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 925
Csatlakozott: 2007.08.13., hétf. 14:43
Értékelés: 373

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: lamalas »


Közben ráértem, s tekerintettem egy DIY trafót 6L6 csőre. A mérését a szokásos módon végeztem. ...
Szép-szép! Ezen mérési eredmények fényében azért azt gondolom joggal ki lehet jelenteni, hogy egy analóg kábel (legyen az táp, IC vagy hangfal) fényévekkel jobb mérési eredményeket produkál, ergo az analóg kábelek esetén csoportfutási idővel ill. annak negatív hatásával nem kell számolni. Egy csöves erősítő kimenő trafójánál viszont annál inkább!

- hangszórók, hangsugárzók eletro-akusztikai mérése (Thiele/Small paraméterek, átvitel, torzítás, fázis, impedancia)

- aktív / passzív hangváltók, hangsugárzók tervezése, kivitelezése

- meglévő hangsugárzók vizsgálata, esetleges feljavítása

- akusztikai mérések

- esztétikus akusztikai elemek tervezése, kivitelezése

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Szombat lévén könnyebb munkára vágytam. Ezért úgy döntöttem, hogy forraszgatok. Össze-vissza forrasztottam egy, a alábbi korábban mutatott trafóhoz való PCB-t. Ezen áramköri lemez, és a beleültetett alkatrészek tkp. a TauCeti-re keresztelt erősítőm tömegét képzik. A lap, a kimenők, a hálózati trafó, csövek, és a drótozás együtt adja a TauCeti amp-ot.
Jól láthatóak az alkatrészek fajtái. Az ellenállások minősége, és fajtái célszerűen vannak megválasztva, rendkívül módon befolyásolják a kapott hangot, amely sima, megfogott basszusú, szineződés mentes, nagy terű, de mindenféleképpen írigylésre méltó. Az ELNA SILMIC az előfeszültséget szűri, amelynek alkalmazásával az amp az átlag csöves erősítők fölé lép. Ez utóbbihoz hozzájárul még az alkalmazott kimenő, és a PP CFB-t tartalmazó full szimmetrikus kapcsolás technika. Maga a kapcsolás egyszerű, évek óta használom. Felesleges tovuhabohu nincs benne. A legutóbbi tuning a meghajtócső félvezetős áramgenerátora, és az, hogy az összeépítés során kihagyásra kerülnek a WBT csatlakozók.   Viszont az RCA-Poti-PCB útvonalon tömör árnyékolású és meleg vezetőjű selyemszigetelésű kábelt fog kapni. És bizony, horribile dictu, a haxórók felé menő kábel maga a kimenő trafó szekunder tekercsének folytatólagos anyaga. A csatolókondik igényre hangoltak. A korábban épített erősítőkben Orange Drop csatolók voltak, de mostanában áttértem a Tropical Fish becenevű Philips-Mullard kondikra, amelyeknek nagyon szép telt hangzása van, illetve a második etapban Siemens Vaxpapír kondit alkalmazok, amelyet jobbnak ítélek, mint néhány mai, vagy régi szovjet gyártású PIO kondit. Hangkarekterük együtt részben felelős a szinezetlenségért. 
A fenti produkció valódi DIY project azoknak, akik nem akarnak maguk bíbelődni a kimenővel, áramkör tervezéssel, NYÁK tervezéssel, méretezéssel. Bárkinek szívesen segítek a megépítésben.

Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


A befőttek között azért van tekercselési technológia is. Gép nélkül nehéz lenne így tekerni.

Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Közben ráértem, s tekerintettem egy DIY trafót 6L6 csőre. A mérését a szokásos módon végeztem. A trafó 40Wattos, 6k-6,3Ohm illesztéssel. A mérés során 8 Ohmmal terheltem, a generátor ellenállást 6,2kilós ellenállással szimuláltam. Meglehetősen jóra sikeredett. Tekerés közben baracklekvárral sikosítottam a drótot, és paradicsom lével hűtöttem a tekercselő gépet.  
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »



:)
A jelenlegi cuccom mintegy 17 éve szolgál hűen, de ez lesz az első csöves végfok ami remélem nagyon sokáig megelégedésemre fog szolgálni. (több csöves végfokot hallgattam már otthon, de nagyon kevés kivételtől eltekintve mindegyik elvérzett a hangfalaim bűnösbűvös impedanciamenete miatt)
A mostani előfokomat 8 éve vettem, azon a részem is frissíteni fogom a rendszert hamarosan.

"A mostani előfokomat 8 éve vettem, azon a részem is frissíteni fogom a rendszert hamarosan."
Vaúúúúú!
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

percy
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2006.10.18., szer. 00:44
Értékelés: 3

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: percy »


Nem, nem. Kiváló speiz barkács cuccot fogsz kapni, és úgy fogsz járni mint 1.István, aki nem cserélgeti a készülékét. Te sem fogod. 
:)
A jelenlegi cuccom mintegy 17 éve szolgál hűen, de ez lesz az első csöves végfok ami remélem nagyon sokáig megelégedésemre fog szolgálni. (több csöves végfokot hallgattam már otthon, de nagyon kevés kivételtől eltekintve mindegyik elvérzett a hangfalaim bűnösbűvös impedanciamenete miatt)
A mostani előfokomat 8 éve vettem, azon a részem is frissíteni fogom a rendszert hamarosan.

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”