Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Diy csöves (vagy hibrid) erősitő épités

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Remélem nem ők lesznek az egyetlenek, mert morci leszek;-)))
Nem, nem. Kiváló speiz barkács cuccot fogsz kapni, és úgy fogsz járni mint 1.István, aki nem cserélgeti a készülékét. Te sem fogod.   
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »



Na itt most megint olyanokat állítasz, ami nem igaz.
 
Ha én magamnak építek, és építettem, akkor miért is nem vagyok DIY-er?
 
Azért mert én egyszer építettem saját használatra erősítőt Plitron kimenővel, meg Lundhal IT-trafókkal, ami éppen 10 éve üzemel minden át és újraépítési kényszer nélkül, akkor ezzel én Plitron gyártó, vagy Plitron kereskedő lennék?
 
Ha te DIY-er vagy akkor miért is árulod az újabb és még újabb innen onnan koppincsolt, garázsban szerelt erősítőket és trafókat?
 
Ha meg árulod akkor miért is nem te vagy a gyártói topicban?
 
Komolyan mondom, minden ártó szándék nélkül, nem értem.
 
Szorry ha most ezzel a túl sok kérdéssel túlterhelnélek, sajnos a korábbi kérdésemre sem kaptam választ, -- ha itt mégis érdemes a kábelekkel foglalkozni -- azaz, miért kell a forrasztáshoz értenie annak aki hiszi és/vagy hallja a kábelek közötti minőségi eltérést?

Nos látod Te nem érted a tréfát Pistkám. Pedig én odatettem a vigyorgót az írásom után, Te meg nem. No de mindegy. 
 Viszont, én már sok erősítőt építettem 1972 óta, nem egyet. Sajnos benne vagyok az erősítőépítési korban már régóta. Tudod ezért van tapasztalatom benne, és ezért merek ide írni arról, hogy én mit gondolok teszem azt az erősítő építésről, vagy trafó készítésről, , meg a kábelekről. Lehet, hogy tévedek, de még jobbal nem állt elő senki. Bezzeg cáfolni, azt igen. No de mi alapján? Egy erősítő alapján, vagy egy gyári rendszer kábelvarázslása alapján? Na ne már! Láthattad, ment a bölcselkedés, hogy hogy kell, meg mivel egy kimenőt impregnálni. Én mértem, impregnáltam, mértem, mert nem hagyott nyugodni az a sok találgatás, meg mellébeszélés, ami a témában felmerült itthon, Mo.-n. És tapasztalatot szereztem abban is, meg sok másban is. És ha egy barátom megkér arra, hogy készítsek neki egy erősítőt, mert ő nem ért hozzá, akkor készítek neki egyet a műhelyemben, ami egyébként semmiféleképpen nem garázs, hanem lekvár, savanyúság, és befőtt raktár, mert én olyat is tudok ám!   Az az erősítő meg úgy készül, mintha sajátmagamnak készíteném. 
És most jön a kérdésedre a válasz, ha eddig nem olvastad volna ki a sorokból Pistikám. Ezen megint sokan megfognak sértődni...  Elősször is kétfajta erősítőt szoktam készíteni, az egyik az ARC D50F típus, ami tényleg részben replika. A másik a TauCeti, ami teljesen saját fejlesztés, igaz a benne lévő megoldásokat mint pl az UL, vagy a CFB kapcsolást nem én találtam ki.  De ahogyan alkalmazom őket más egyébb elvekkel, azt csak eddig talán én építettem meg. Sokan nem is hiszik el, hogy működik, de hidd el nagyon jó működik.
Szóval azt a fránya kábeles tuningot arra találták ki, hogy aki még nem szagult gyantafüstöt, mert forrasztani sem tud, az is szórakozhasson valamivel a hifi berendezése környékén. Csak hogy véleményem szerint ez a legutolsó, amit egy hifin az ember szöszmötölhet. Elősször tessék jó készüléket kialakítani még annak árán is, hogy gyanta füstöt eregetve mondjuk lecseréljük az összes ellenállást egy készülékben, mert a gyárban kispórolták a minőséget. És akkor megvalósul a Nirvána, mert nem kell drága kábelt használni. Vagy hogy pl a nagytorzítású visszacsatolást nélkülöző berendezés éles hangját 200 000 Ft-os kábellal szüntessük meg. Remélem nem sértettem meg senkit sem. Ha valakit igen, akkor elnézését kérem, nem akartam. Bár ezt már leírtam csak más szavakkal Alzacher barátomnak, mikor a WBT volt a téma. István, ha erre jársz, nyugodtan keress meg, szívesen látlak spejzemben, és a nappalimban. A hálóban nem. 
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: istvan01 »


Te úgyse  DIY-er vagy. Mit zavar téged, hogy hol van? Neked inkább a gyártói topicba kellene írnod a Plitron topicba.
Na itt most megint olyanokat állítasz, ami nem igaz.
 
Ha én magamnak építek, és építettem, akkor miért is nem vagyok DIY-er?
 
Azért mert én egyszer építettem saját használatra erősítőt Plitron kimenővel, meg Lundhal IT-trafókkal, ami éppen 10 éve üzemel minden át és újraépítési kényszer nélkül, akkor ezzel én Plitron gyártó, vagy Plitron kereskedő lennék?
 
Ha te DIY-er vagy akkor miért is árulod az újabb és még újabb innen onnan koppincsolt, garázsban szerelt erősítőket és trafókat?
 
Ha meg árulod akkor miért is nem te vagy a gyártói topicban?
 
Komolyan mondom, minden ártó szándék nélkül, nem értem.
 
Szorry ha most ezzel a túl sok kérdéssel túlterhelnélek, sajnos a korábbi kérdésemre sem kaptam választ, -- ha itt mégis érdemes a kábelekkel foglalkozni -- azaz, miért kell a forrasztáshoz értenie annak aki hiszi és/vagy hallja a kábelek közötti minőségi eltérést?

percy
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2006.10.18., szer. 00:44
Értékelés: 3

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: percy »


....Egy hét után telefonált, hogy eladta a frissen tuningolt SE erősítőt, és neki kell egy TauCeti. Most éppen ahhoz tekerem a trafókat.  A barátom nagyon meglesz elégedve, mint ahogyan egy másik is, aki az AI900-asát dobta ki a francba egy TauCeti-ért...
Remélem nem ők lesznek az egyetlenek, mert morci leszek;-)))

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Rendben.Ezek az "elenyésző" hatások mégiscsak vannak.Már ez is valami.
No ugye!
Egy WBT, vagy kínai csati nem okoz olyan szignifikáns megszólalásbeli különbséget, mint egy Telefunken cső, vagy egy Tungsram cső közötti különbség. Az előbbi a hallhatóság határán van, tehát nem érdemes azért sokat fizetni, hogy például kicseréljük a csatlakozókat. De ha a Tungi csűvet kivesszük, eladjuk, és hozzátesszük a WBT árát, akkor már tudunk venni Telefunken csövet, és ezzel sokkal, de sokkal nagyobb pozitív írányú változást érünk el.  Egy Telefunken cső hallgatása szívből jön, még egy drága WBTcsati inkább az a kategória, amivel a hifis havert tudjuk csipkedni, azaz sznobizmus, mert miért költene pszichésen rendben lévő ember a szinte semmire vagyonokat.
Ezeknek az összefüggéseknek a felismerése a tuningolás lényege.
Aranyos esetem volt nemrég, mikor egy SE erősítőt hoztak hozzám, hogy tuningoljam. Nos lecseréltem az összes, mondom összes ellenállást benne, kidobtam a Godina csatolókat, helyette Tropical Fisht tettem bele, majd a végén új DysCus kimenőt is kapott a gép, mert ugye mélye az nem volt, és azt az RC tagok tuningja sem hozta meg. Szóval a barátom költött rendesen. Mikor kész lett a tuning, eljött hozzám, és történetesen ott volt még nálam az a bizonyos "kínais" TauCeti erősítő, és hál Istennek meg is hallgatta a sajátja után. Egy hét után telefonált, hogy eladta a frissen tuningolt SE erősítőt, és neki kell egy TauCeti. Most éppen ahhoz tekerem a trafókat.  A barátom nagyon meglesz elégedve, mint ahogyan egy másik is, aki az AI900-asát dobta ki a francba egy TauCeti-ért...
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
arzachel
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2050
Csatlakozott: 2006.02.03., pén. 10:49
Értékelés: 678
Tartózkodási hely: Budapest

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: arzachel »



 
Nagyon tévedsz, ha azt hiszed, hogy egy fémdarab hatása összemérhető egy alkatrész hatásával, és főleg működésével. Az alkatrésznek van szerkezete is, ami sokkal, de sokkal bonyolultabb, mint egy darab fémötvözet, ami kb maximum 15mm hosszan vezeti az áramot. Ennek a 15mm-es fémdarabnak a hatása elenyésző, de még egy ellenállás hatása is elenyésző. 

 
Rendben.Ezek az "elenyésző" hatások mégiscsak vannak.Már ez is valami.
Arzachel IC kábel
eladó 2 x 1 m 10.000.-Ft

LP: Lurné J1 - Air Tangent 2B - Kiseki Agaat , MC PHONO: Twin Servo, VÉGFOK: Twin Servo OTL, CD: Philips T34 level III Silver, HANGFAL: Quad ESL57 tube power ,Jim Rogers JR 149,KÁBELEK: VDH MCS 1000,ÁLLVÁNYOK : Söund Org ZO 28

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Ezek szerint akkor az alkatrészek hangja között sincs különbség?
Egyébként olyan csatikkal szerelek, amilyet kérnek rá. Mindig legalább háromfajta verziót gondolok ki, hogy milyet építsek. Amit a múltkor kifogásoltál, az olyan csatival készült. Nem azon a vidéken készült kínában, mint a WBT. Az egy Budget modell volt, és mégis az szólt Annafürdőn az ott töltött 48 órából negyvenet, mert ugyan WBT nem volt rajta, de a hangja nagyon jó volt. Legalábbis huszan így gratuláltak nekem, meg az a másik legalább 150 ember is, aki hallott már máshol TauCeti erősítőt szólni. 
Nagyon tévedsz, ha azt hiszed, hogy egy fémdarab hatása összemérhető egy alkatrész hatásával, és főleg működésével. Az alkatrésznek van szerkezete is, ami sokkal, de sokkal bonyolultabb, mint egy darab fémötvözet, ami kb maximum 15mm hosszan vezeti az áramot. Ennek a 15mm-es fémdarabnak a hatása elenyésző, de még egy ellenállás hatása is elenyésző. Viszont ha a készüléket amit építek konzekvensen ugyanolyan típusú ellenállásokkal teszek tele, akkor az már jellemző hangú lessz. Te is így szoktál erősítőket, RiAA-kat, stb.-t építeni? Ha igen, akkor ismerned kell a hatást. Ha nem, akkor sajna neked nincs elég tapasztalatod még.  Így van ez a többi alkatrészekkel is: Én például csak, és csak is kizárólag DysCus trafókat alkalmazok minden erősítőmben. Ugyan is az már egy bonyolultabb alkatrész, mint egy 15mm hosszan vezető fémdarab, a hangot jelentőssen befolyásolja, még ha nem is valami blöff áras cég gyártja. Jelenleg is ilyen trafót tekerek, majd ha kész, felteszem ide a mérését, aztán lehet fikázni. Kíváncsi leszek mások által tekert produktumok mérésére is, hogy csak ne a hígend szájkarate menjen.  Ha már ez egy DIY-er topic. Természetesen majd az erősítő mérését is felteszem, amit most építek.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »



Mondom én, hogy nem vagyunk egyformák... 
Nálam pont ellenkezőleg működik:  Hétköznap este a fülem is elfárad (velem együtt). Valahogy "dinamika kompresszor" működik a fülemben. Hétvégén reggel viszont valahogy "tisztábban" hallok. Vagy legalábbis, jobban tetszik, amit hallok.
Na most, miután mi pont ellenkezőleg "működünk", ezért könnyen elképzelhető, hogy a többieknek minden tekintetben másképp működik a hallásuk, mint nekünk.  

Nyilván vannak kivételek, és azok erősítik a szabályt. Nem vagyunk egyformák. Van, amikor az élet felülírja az ösztönöket: az egyik legerősebb ösztön a szaporodás ösztöne. Mégis, ha berúgsz mint az atom, ez az ösztön nem működik. Ha nagyon fárasztó a munkád, ráadásul pszihésen is kivagy a hülye főnököd miatt (remélem nem te vagy a főnök) akkor este sem szól a rendszer szépen.
Egyébiránt egyszerű a magyarázat. Ősidőkből visszamaradt reflexről van szó, mintpéldául a lábikra reflex a ragadozó harapása ellen, vagy mint a csecsemő kapaszkodó reflexe, vagy mint az apa gyerekdobálási reflexe. Ez a reflex ami a hangminőséget "befojásolja" az egyén védelmi reflexe, de mondhatnánk úgy is, hogy az életösztön egyik összetevője. Ha sötétedik, akkor a látás romlik, ezért az agy azon része ami ezzel összefüggő (occipitális terület) besegít a hallás agyi  részének működésébe. Ezzel hallásunk élesedik, frekvencia szélessége megnövexik, mivel a sötétben így jobban véd. A fül lessz az elsődleges érzékszerv, nappal viszont a szem. Ennyi a magyarázat. Persze lehet rajta vitatkozni, de tessék kipróbálni egy fülessel például. Hozzáteszem még, hogy a belső óra tudja, hogy mikor van éjszaka, és mikor van nappal. Úgy általában.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
arzachel
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2050
Csatlakozott: 2006.02.03., pén. 10:49
Értékelés: 678
Tartózkodási hely: Budapest

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: arzachel »


Mert az ilyenek mint Te megveszed. 
 
Ezek szerint akkor az alkatrészek hangja között sincs különbség?
Arzachel IC kábel
eladó 2 x 1 m 10.000.-Ft

LP: Lurné J1 - Air Tangent 2B - Kiseki Agaat , MC PHONO: Twin Servo, VÉGFOK: Twin Servo OTL, CD: Philips T34 level III Silver, HANGFAL: Quad ESL57 tube power ,Jim Rogers JR 149,KÁBELEK: VDH MCS 1000,ÁLLVÁNYOK : Söund Org ZO 28

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


A múltkor mondtad,hogy kínai csatlakozókat használsz mert azok sem számítanak a hangba.Nem is értem,hogy létezhet még a WBT cég?
Mert az ilyenek mint Te megveszed.   
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
Pedo
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1681
Csatlakozott: 2012.07.25., szer. 09:14
Értékelés: 125
Tartózkodási hely: Érd

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: Pedo »


ezt a kábel dys-curzust egy modi pakolja már át a kábeles topicba, ennek már semmi köze a csöves DIY-hez!
Igen ez már nem az erősítő!!!

Avatar
szamóca
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2096
Csatlakozott: 2008.02.25., hétf. 22:21
Értékelés: 4094

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: szamóca »


A múltkor mondtad,hogy kínai csatlakozókat használsz mert azok sem számítanak a hangba.Nem is értem,hogy létezhet még a WBT cég?
Úgy, hogy nem Ő veszi a termékeit, hanem a pénzes "hallók".
Egyébként meg nagyon szép, formatervezett dolgokat árul, ötletes , praktikus nagyon részletekig kidolgozott kivitelben mint általában a vezető cégek egy iparágon belül, és így elfogadják drága árképzéssel is.
Ők gyártják a csatlakozók Ferrarijait. Ha sok pénzem lenne, én is ilyeneket vásárolnék, mert kutya jól néznek ki. Az, hogy egy Kácsás négyezreshez, vagy egy WBT-s harmincezreshez érintem a vezeték végeit én nem hallanám ki, de a tudat az nagyon jóleső lehet az utóbbit használva.   Persze bizton van aki hallja ezt is.

Ne keverjük!

A hangszóró, az elektromos hangfrekvenciás jelből mechanikus rezgést előállító alapeleme egy hangsugárzónak.

Hangsugárzó alatt értjük azt a komplexumot , ami tartalmazza a hangszórót, és a hangsugárzás javító foglalatot, ill. adott esettől függően más kiegészítő elemeket is. (váltó, belső huzalozás, csatlakozók, stb) A hangsugárzást javító foglalat lehet többek közt un. hangfal, ami "valamekkora tetszőleges geometriájú lap" hangdoboz, vagy méretéből adódóan hangláda, illetve egyéb formájú test.

Az esetek többségében nagyon helytelenül, egyesek hangfalnak hívnak minden hangsugárzót, ha nem olyan kialakítású akkor is.

Senki nem hívja a kanalat villának, vagy késnek, evőpálcikának, pedig ezek is evőeszközök. Akkor miért is hangfal a basszusreflex, zárt, TL, stb. rendszerű hangsugárzó?

Avatar
arzachel
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2050
Csatlakozott: 2006.02.03., pén. 10:49
Értékelés: 678
Tartózkodási hely: Budapest

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: arzachel »


Én is szkeptikus vagyok. Halálra röhögöm magam, mikor ékekkel, damillal alátámasztják a kábeleket, meg Unicumos üvegbe olajat tesznek, meg Wuduznak. Ezért is inkább jól szóló cuccot készítettem nagyon sok próbálkozással, és nem veszek drága kábelt. Viszont este tényleg szebben szól minden. Ennek viszont géntechnikai okai vannak, be van kódolva az emberekbe.
 
A múltkor mondtad,hogy kínai csatlakozókat használsz mert azok sem számítanak a hangba.Nem is értem,hogy létezhet még a WBT cég?
Arzachel IC kábel
eladó 2 x 1 m 10.000.-Ft

LP: Lurné J1 - Air Tangent 2B - Kiseki Agaat , MC PHONO: Twin Servo, VÉGFOK: Twin Servo OTL, CD: Philips T34 level III Silver, HANGFAL: Quad ESL57 tube power ,Jim Rogers JR 149,KÁBELEK: VDH MCS 1000,ÁLLVÁNYOK : Söund Org ZO 28

Avatar
elektrorudi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 718
Csatlakozott: 2010.02.15., hétf. 20:42
Értékelés: 150

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: elektrorudi »


. Viszont este tényleg szebben szól minden. Ennek viszont géntechnikai okai vannak, be van kódolva az emberekbe.
Mondom én, hogy nem vagyunk egyformák... 
Nálam pont ellenkezőleg működik:  Hétköznap este a fülem is elfárad (velem együtt). Valahogy "dinamika kompresszor" működik a fülemben. Hétvégén reggel viszont valahogy "tisztábban" hallok. Vagy legalábbis, jobban tetszik, amit hallok.
Na most, miután mi pont ellenkezőleg "működünk", ezért könnyen elképzelhető, hogy a többieknek minden tekintetben másképp működik a hallásuk, mint nekünk.  

Avatar
szamóca
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2096
Csatlakozott: 2008.02.25., hétf. 22:21
Értékelés: 4094

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: szamóca »



Hát már, hogyne lennék biztos benne, hogy mit hallanak?!  
 
A mondataim végén ott volt a kacsintó jel...  ---->  
 
Egyébként én ugyan azt a rendszer(eme)t teljesen másképp hallom vasárnap reggel, illetve hétköznap este. De el tudom képzelni, hogy van, akit ez egyáltalán nem befolyásol, tökéletes ítélőképességgel rendelkezik érzelmi állapotuktól függetlenül. Még azt is hallják, hogy a kábelek párhuzamosan haladnak, vagy keresztezik egymást, esetleg milyen magasan vannak eltartva a padlótól. Én kifejezetten szkeptikus vagyok minden ilyesmivel szemben. (viszont UFÓ-k, biztosan vannak...) 
Egy biztos: nem vagyunk egyformák...

Ez a napszakfüggően hogy szól máshogyan már felvetődött a "hallók" részéről más fórumon is, akkor a Dirac-tenger elmélettel is példálóztak.

Ne keverjük!

A hangszóró, az elektromos hangfrekvenciás jelből mechanikus rezgést előállító alapeleme egy hangsugárzónak.

Hangsugárzó alatt értjük azt a komplexumot , ami tartalmazza a hangszórót, és a hangsugárzás javító foglalatot, ill. adott esettől függően más kiegészítő elemeket is. (váltó, belső huzalozás, csatlakozók, stb) A hangsugárzást javító foglalat lehet többek közt un. hangfal, ami "valamekkora tetszőleges geometriájú lap" hangdoboz, vagy méretéből adódóan hangláda, illetve egyéb formájú test.

Az esetek többségében nagyon helytelenül, egyesek hangfalnak hívnak minden hangsugárzót, ha nem olyan kialakítású akkor is.

Senki nem hívja a kanalat villának, vagy késnek, evőpálcikának, pedig ezek is evőeszközök. Akkor miért is hangfal a basszusreflex, zárt, TL, stb. rendszerű hangsugárzó?

Avatar
shany
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 525
Csatlakozott: 2015.02.10., kedd 11:38
Értékelés: 318

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: shany »


Jelentkezik még az áramkiszorítás jelensége, ami frekvenciafüggően megnöveli a soros ellenállást. Biztosan összejönnek tized dB-es különbségek statikus állapotot vizsgálva.
Igen, kb  0,05dB 20kHz-n....
 
Vajon hány dB változást tudnék meghallani "hifistaként"? ( Már persze csak akkor, ha hallanám még a 20kHz-t... )

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


ezt a kábel dys-curzust egy modi pakolja már át a kábeles topicba, ennek már semmi köze a csöves DIY-hez!
Te úgyse  DIY-er vagy. Mit zavar téged, hogy hol van? Neked inkább a gyártói topicba kellene írnod a Plitron topicba.  
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »



Hát már, hogyne lennék biztos benne, hogy mit hallanak?!  
 
A mondataim végén ott volt a kacsintó jel...  ---->  
 
Egyébként én ugyan azt a rendszer(eme)t teljesen másképp hallom vasárnap reggel, illetve hétköznap este. De el tudom képzelni, hogy van, akit ez egyáltalán nem befolyásol, tökéletes ítélőképességgel rendelkezik érzelmi állapotuktól függetlenül. Még azt is hallják, hogy a kábelek párhuzamosan haladnak, vagy keresztezik egymást, esetleg milyen magasan vannak eltartva a padlótól. Én kifejezetten szkeptikus vagyok minden ilyesmivel szemben. (viszont UFÓ-k, biztosan vannak...) 
Egy biztos: nem vagyunk egyformák...

Én is szkeptikus vagyok. Halálra röhögöm magam, mikor ékekkel, damillal alátámasztják a kábeleket, meg Unicumos üvegbe olajat tesznek, meg Wuduznak. Ezért is inkább jól szóló cuccot készítettem nagyon sok próbálkozással, és nem veszek drága kábelt. Viszont este tényleg szebben szól minden. Ennek viszont géntechnikai okai vannak, be van kódolva az emberekbe.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
PLászló
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 500
Csatlakozott: 2013.03.13., szer. 16:59
Értékelés: 36

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: PLászló »


Vagy mégis?
Jelentkezik még az áramkiszorítás jelensége, ami frekvenciafüggően megnöveli a soros ellenállást. Biztosan összejönnek tized dB-es különbségek statikus állapotot vizsgálva.

Avatar
elektrorudi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 718
Csatlakozott: 2010.02.15., hétf. 20:42
Értékelés: 150

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: elektrorudi »



Biztos vagy benne, hogy ezt hallják? Vagy úgy is fogalmazhatnék, ha közelebb szeretnék kerülni a valósághoz, hogy hallani vélik! Mert én nem kétlem, hogy sokan sokféle dolgot vélnek hallani, de hogy a sokféle szubjektív véleményből mi az ami valóban igazolható fizikailag is az már más kérdés.
 
Senkinek a hitét nem kérdőjelezem meg. Én viszont nem a hitre, a spirituális világra támaszkodok amikor hangtechnikáról, elektronikáról, fizikáról beszélek mert ezek a tudományterületek nem a hiten alapulnak.

Hát már, hogyne lennék biztos benne, hogy mit hallanak?!  
 
A mondataim végén ott volt a kacsintó jel...  ---->  
 
Egyébként én ugyan azt a rendszer(eme)t teljesen másképp hallom vasárnap reggel, illetve hétköznap este. De el tudom képzelni, hogy van, akit ez egyáltalán nem befolyásol, tökéletes ítélőképességgel rendelkezik érzelmi állapotuktól függetlenül. Még azt is hallják, hogy a kábelek párhuzamosan haladnak, vagy keresztezik egymást, esetleg milyen magasan vannak eltartva a padlótól. Én kifejezetten szkeptikus vagyok minden ilyesmivel szemben. (viszont UFÓ-k, biztosan vannak...) 
Egy biztos: nem vagyunk egyformák...

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

ezt a kábel dys-curzust egy modi pakolja már át a kábeles topicba, ennek már semmi köze a csöves DIY-hez!

Avatar
shany
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 525
Csatlakozott: 2015.02.10., kedd 11:38
Értékelés: 318

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: shany »


Jól mondod, a kábelkapacitás magas, hogy alacsonyan tartsák az impedanciát. ....
Nem, nem jött át a lényeg. A legtöbb esetben a kábelek paraméterei elhanyagolható változást vagy hibát okoznak más egyebek mellett.
 
Valójában itt kezdődik a "kábel-varázslat"
 
A sodrott/tömör teszt azért jó, mert gyakorlatilag 10/10-es teszt: a hifisták egyrészt ugyanúgy meghallják, hogy különbség van, és az általuk megfogalmazott különbségek jellemzői ugyanabba az irányba mutatnak, hasonlóak.

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »



Az erősítőknek komplex kimeneti impedanciája van. A frekvencia növekedésével nő, már csak a erősítő eszközök határfrekvenciája miatt is, és az átfogó negatív visszacsatolás (ha van) mértékének frekvenciamenete miatt.
Ehhez adódik a kábel impedanciája.
Ezen keresztül hajtjuk a hangsugárzót, amelynek közvetlenül a függ a mélytartománybeli viselkedése, frekvencia/fázismenete ezeltől a paraméterektől.
 
A PLászló által többször emlegetett kábelkapacitás, ha extrém magas, akkor a magastartományban is hatást fejthet ki (eleve induktív jellegű erósítőimpedanciával hajtunk) másrészt indirekt hatásként ( visszacsatolt erősítő esetén ), az erősítő fázismenetének jelentős megváltoztatásával, csökkenti a fázistartalákot, torzítást okozhat, instabil állapot felé visz.
 
Ez eddig mérhető, egyértelmű, sokan itt le is zárják a témát.
 
Ha veszel a boltban pl. 2,5mm2 egyeres villanyvezetékből sodrott- és tömör kivitelűt is, ugyanolyan hosszban, és nem vezeted őket szorosan egymás mellett ( gyakorlatilag kiejtve kábelkapacitást) akkor a tömör/sodrott vezetéktesztedben elvileg nem hallhatsz különbséget.
Vagy mégis?

Jól mondod, a kábelkapacitás magas, hogy alacsonyan tartsák az impedanciát. Elviekben ha széthúzod az ereket, nem szabadna különbséget hallani a tömör meg a sodrott között. Nos ezt még nem próbáltam, de mások annak idején igen: A HFM-ben légvezetékeztek egy darabig, mikor is kiküszöbölték a szigetelő hatását, illetve a kábeleket értelemszerűen elkellett távolítani egymástól. Sőt olyan is volt, aki kiszübölendő a szigetelés relatív dielektromos állandójának frekvencia függését, a műanyagot cellulózra cserélte úgy, hogy a két tömör drótra menstruációs tamponokat húzott fel. Ezzel azt is elérte, hogy a drótok távolra kerültek egymástól. A konstruktőr odáig volt a hangminőségtől!
Egyébként létezik olyan papírszigetelésű kábel, ahol a szigetelés csak pontokban ér hozzá a vezetékhez. Papír kitámasztók tartják távol a papír szigetelést. Ez is erre a problémakörre ad megoldást.
ui.: Szakértőknek, kéretlen tanácsosztogatóknak annyit, hogy a papír azért jó, mert a relatív dielektromos állandója kevésbé változik a frekvencia függvényében. Ezért a vezeték elemi kapacitásai közel azonosak, nem frekvencia függők. Ez nyilvánvalóan hallható.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
lamalas
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 925
Csatlakozott: 2007.08.13., hétf. 14:43
Értékelés: 373

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: lamalas »



A tavvezetek elmélet annyiban érdekes lehet, hogy a kábelek, amikről beszélgettek, jól helyettesíthetők koncentrált elemekből álló hálózattal. Soros ági ellenállás és induktivitas, keresztagi atvezetes és kapacitás. Ebből kettő elhanyagolhato, marad egy T tag, R/2 x C + R/2. Ezek nagyobb gondok nélkül mérhető paraméterek.
 

Egyébként fölösleges írnom, korrekt válaszokat adsz. :-)
Persze-persze, igazad van hiszen az audio kábelek is klasszikus távvezetékek. A kérdés tényleg csak annyi, hogy mekkora a hatása a különböző kábel/távvezeték paramétereknek. De ezt neked nem kell magyarázni

- hangszórók, hangsugárzók eletro-akusztikai mérése (Thiele/Small paraméterek, átvitel, torzítás, fázis, impedancia)

- aktív / passzív hangváltók, hangsugárzók tervezése, kivitelezése

- meglévő hangsugárzók vizsgálata, esetleges feljavítása

- akusztikai mérések

- esztétikus akusztikai elemek tervezése, kivitelezése

Avatar
lamalas
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 925
Csatlakozott: 2007.08.13., hétf. 14:43
Értékelés: 373

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: lamalas »



Uraim ne velem vitatkozzonak!  Mert az könnyű. Valami más magyarázat? Vagy az meg nincs? De most komolyan. 

Akkor még is csak placebo az egész?
Milyen más magyarázatra vágysz? Mit kell(ene) megmagyarázni?
Ami a kábeles hókusz-pókuszokat illeti a nagy része szerintem tényleg a hiten, a hiszékenységen, a pszichológián alapszik ... már ami a hangtechnikát illeti. Nem azt állítom, hogy nem fontosak a kábelek és azok hatása, csak nem mindegy, hogy milyen alkalmazásról beszélünk és mekkora az a bizonyos hatás.

- hangszórók, hangsugárzók eletro-akusztikai mérése (Thiele/Small paraméterek, átvitel, torzítás, fázis, impedancia)

- aktív / passzív hangváltók, hangsugárzók tervezése, kivitelezése

- meglévő hangsugárzók vizsgálata, esetleges feljavítása

- akusztikai mérések

- esztétikus akusztikai elemek tervezése, kivitelezése

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”