Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Diy csöves (vagy hibrid) erősitő épités

Avatar
lamalas
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 925
Csatlakozott: 2007.08.13., hétf. 14:43
Értékelés: 373

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: lamalas »



", mert nincs olyan ember a Földön aki ezt a mértékű torzítást végeredményben érzékelni tudná."  

Na, na... csak itt a fórumon van vagy 10-20 ember, aki ezt határozottan hallja!  
Biztos vagy benne, hogy ezt hallják? Vagy úgy is fogalmazhatnék, ha közelebb szeretnék kerülni a valósághoz, hogy hallani vélik! Mert én nem kétlem, hogy sokan sokféle dolgot vélnek hallani, de hogy a sokféle szubjektív véleményből mi az ami valóban igazolható fizikailag is az már más kérdés.
 



"Egy szó mint száz hangfrekin a szokásos hosszúságú, szokásos anyagú kábeleknél sem a futásidővel, sem a hullámimpedanciával, sem komoly skin hatással nem kell számolni."

Ezzel a mondattal pedig a kábelcserélgetők és kábelforgalmazók hitét kérdőjelezed meg. Veszélyes állítások...  
Senkinek a hitét nem kérdőjelezem meg. Én viszont nem a hitre, a spirituális világra támaszkodok amikor hangtechnikáról, elektronikáról, fizikáról beszélek mert ezek a tudományterületek nem a hiten alapulnak.

- hangszórók, hangsugárzók eletro-akusztikai mérése (Thiele/Small paraméterek, átvitel, torzítás, fázis, impedancia)

- aktív / passzív hangváltók, hangsugárzók tervezése, kivitelezése

- meglévő hangsugárzók vizsgálata, esetleges feljavítása

- akusztikai mérések

- esztétikus akusztikai elemek tervezése, kivitelezése

Avatar
shany
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 525
Csatlakozott: 2015.02.10., kedd 11:38
Értékelés: 318

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: shany »



Uraim ne velem vitatkozzonak!  Mert az könnyű. Valami más magyarázat? Vagy az meg nincs? De most komolyan. 
Akkor még is csak placebo az egész?

 
 
Az erősítőknek komplex kimeneti impedanciája van. A frekvencia növekedésével nő, már csak a erősítő eszközök határfrekvenciája miatt is, és az átfogó negatív visszacsatolás (ha van) mértékének frekvenciamenete miatt.
Ehhez adódik a kábel impedanciája.
Ezen keresztül hajtjuk a hangsugárzót, amelynek közvetlenül a függ a mélytartománybeli viselkedése, frekvencia/fázismenete ezeltől a paraméterektől.
 
A PLászló által többször emlegetett kábelkapacitás, ha extrém magas, akkor a magastartományban is hatást fejthet ki (eleve induktív jellegű erósítőimpedanciával hajtunk) másrészt indirekt hatásként ( visszacsatolt erősítő esetén ), az erősítő fázismenetének jelentős megváltoztatásával, csökkenti a fázistartalákot, torzítást okozhat, instabil állapot felé visz.
 
Ez eddig mérhető, egyértelmű, sokan itt le is zárják a témát.
 
Ha veszel a boltban pl. 2,5mm2 egyeres villanyvezetékből sodrott- és tömör kivitelűt is, ugyanolyan hosszban, és nem vezeted őket szorosan egymás mellett ( gyakorlatilag kiejtve kábelkapacitást) akkor a tömör/sodrott vezetéktesztedben elvileg nem hallhatsz különbséget.
Vagy mégis?

Avatar
PLászló
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 500
Csatlakozott: 2013.03.13., szer. 16:59
Értékelés: 36

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: PLászló »


hullámimpedanciáról papolni.A tavvezetek elmélet annyiban érdekes lehet, hogy a kábelek, amikről beszélgettek, jól helyettesíthetők koncentrált elemekből álló hálózattal. Soros ági ellenállás és induktivitas, keresztagi atvezetes és kapacitás. Ebből kettő elhanyagolhato, marad egy T tag, R/2 x C + R/2. Ezek nagyobb gondok nélkül mérhető paraméterek. 
Egyébként fölösleges írnom, korrekt válaszokat adsz. :-)

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »



Dehogy vádollak füllentéssel, inkább azon csodálkozom, hogy te készpénznek vetted, egy kísérleti szovjet cirkáló a litze kábel késleltetése miatt tévedt el. Azt elhiszem, hogy x+45-dik cirkáló prototípusban tömör vezetőjű dróton szaladgált pocizó, vagy kitudja milyen információ. A tömör (rézcső) árnyékoló használata egy ilyen rakétában teljesen logikus, saját hajtóműve, ami közel plazma áram és a bevetési helyen esetleg előforduló 20km-es távolságban egy atomvillanásnyi elektromágneses impulzust is ki kell bírnia zavar nélkül.
 
De azt még most sem értem, aki hisz a kábelek hangtulajdonságában, vagy aki nem hisz de mégis hallja, azoknak miért kellene a forrasztáshoz értenie?
 
/ anno az egyetemi végzésem után pár évvel, beiskoláztak egy robot technika alapozó tanfolyamra, és ott akkor a KGST szakosodás a Bolgároknak osztotta a robotfejlesztést, talán azért mert targoncát már tudtak csinálni. A lényeg viszont az volt, hogy építettek működő robotokat, de szinte mindegyik a roncstemetőben végezte, mert szétverte a környezetét, ha két robot egy cellában dolgozott, akkor meg egymást püfölték halálra, mint hétvégén Klicskó és Fury. De a bolgár robotok lázadását nem a vezetékeik minősége okozta főleg, hanem a vezérlés gyengesége./

Én csak azt idéztem, amit Soós tanárúr a kérdésemre válaszolt. S szerintem jól mondta, mert nem hadova. Viszont mástól még semmiféle magyarázatot nem hallottam.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Uraim ne velem vitatkozzonak!  Mert az könnyű. Valami más magyarázat? Vagy az meg nincs? De most komolyan. 
Akkor még is csak placebo az egész?
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
muvimi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1503
Csatlakozott: 2010.10.24., vas. 16:44
Értékelés: 449

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: muvimi »

Ez a Müpás hasonlat nagyon sántít, mert egy opera előadáson a hangszerek és az énekesek helye nem a véletlen műve, hosszú idő alatt alakult ki a ma is alkalmazott ültetési rend. A különféle hangszerek és az énekesek nem egyforma távolságra vannak egymástól, de ezt fáziskésésnek nevezni egyszerűen marhaság, mert ez maga a térélmény alkotója. Ezen rontanak a különböző készülékek és a kábelek is, na azt már lehet hibának, fázistorzításnak nevezni. 

Avatar
elektrorudi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 718
Csatlakozott: 2010.02.15., hétf. 20:42
Értékelés: 150

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: elektrorudi »



", mert nincs olyan ember a Földön aki ezt a mértékű torzítást végeredményben érzékelni tudná."  
Na, na... csak itt a fórumon van vagy 10-20 ember, aki ezt határozottan hallja!    
 
"Egy szó mint száz hangfrekin a szokásos hosszúságú, szokásos anyagú kábeleknél sem a futásidővel, sem a hullámimpedanciával, sem komoly skin hatással nem kell számolni."
Ezzel a mondattal pedig a kábelcserélgetők és kábelforgalmazók hitét kérdőjelezed meg. Veszélyes állítások...    

Avatar
lamalas
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 925
Csatlakozott: 2007.08.13., hétf. 14:43
Értékelés: 373

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: lamalas »



Üdvözöllek Lamalas!
Nos a felvetésed jogos, de valyon van-e magyarázatod is? Mert nem ér a nevem, ha pl magyarázod azzal, hogy pl OFC réz, mert ez ugye megint nagy hülyeség. Minden 10 milliomodik atomot kiirtani a rézből? Meg azért egyet ne feledj el, bármi is a kiinduló alap -utalva itt a hangszórók valós hibájára amit említettél- a változás mindig megvan. Csak a gyengébb rendszer kevésbé mutatja ki. Tök mindegy milyen időviszonyok vannak a hangszórók hangváltóiban, Te, és veled együtt mindannyian  mindig a kinduláshoz képest, tehát az eleve  hibás fázisviszonyokkal rendelkező készülékhezviszonyítunk.
 
A futásidő fontosságára visszatérve nézzük meg mi is a futásidő. Ha jólemléxem valami ilyet tanultam, hogy a fázis-frekvencia függvény első deriváltja, mert ugye a frekvencia az = az 1/T-vel, vagy máshogyan leírva a Hertz az = szekundum a mínusz eggyediken-el. Ha ez így van, akkor a stúdió cuccoknál, meg én a Dyscus trafóknál, vagy annak idején a HFM  miért mérik, mérték a fázis-frekvencia jelleggörbét, ami ugye egyenlő ezek szerint a futásidő integráltjával. Miért is ne lenne annak hatása? Na ne már, hogy a mi hobbinkban ennek nincs hatása! Gondolj csak bele kedves Lamalas: megszólal egy 'a' hang a zongorán. Azt honnan is tudjuk, hogy zongorán szólalt meg? Ugye egyszer a hang indulásából, kitartásából, lefutásából. No meg ugye a felharmónikusok megszólalásából. Gondolom nem mindegy, hogy ezek a különböző frekvenciájú felhangok mennyi idővel előbb, vagy később szólalnak meg.  Ha ezt a normál 'a' zongorahangot lejátszuk a rendszerünkön, akkor ugye nem biztos, hogy jó az, ha a felhangok nem akkor szólalnak meg, mint az eredeti élő hangszernél, mivel nagy a rendszerünk futásidő torzítása, magyarul sz@r a rendszer fázis-frekvencia függvényének lefutása. 
Ha még hozzá vesszük azt, hogy a magasabb frekik felé növexik a késés, akkor bizony előfordulhat az, hogy egy másik hang indulása elnyomja az előző felhangjainak magassabbik összetevőit. Mit is hallunk ekkor? Bár mérve a rendszer frekijelleggörbe 20k-n még 0 dB eséssel rendelkezik, de mégis magashiányosnak halljuk a rendszert. Ezt ugye egy kábel nem is okozhatja?
 
Itt egy kép, ami egy kimenőtrafó átvitelét mutatja ebből a megközelítésből a 200Hz-s hang viszonylatában:
OPT fazis 200Hz.JPG

Természetesen van magyarázat is. Tessék megkeresni tankönyvből vagy a netről, hogy kell kiszámolni egy koax kábel vagy egy csavart érpár jeltovábbítási idejét. Ez az idő csak a kábel fizikai hosszával, a fénysebességgel és a szigetelő anyag relatív permittivitásával van összefüggésben.
 
Ha kiszámoljuk akár egy koax kábel vagy csavart érpár jeltovábbítási idejét mondjuk egy kevésbé jó tulajdonságú PVC szigetelővel 1m-es hosszban akkor kb. 4ns - 10ns közötti értéket kapunk. Válasszunk mondjuk 9ns-ot (csak azért 9ns mert nekem épp ennyi adódott egy számolás után). Lefordítva ezt a 9ns időt a fázisok nyelvére az 1m-es kábel bemenete és kimenete között a fázistolás a 10Hz és 100kHz közötti tartományban valahol 0,000034fok és 0,34fok között lesz nyilván a frekvencia függvényében. Ha mondjuk 10m-es kábeleket veszünk ami igen ritka otthoni felhasználás során akkor is 90ns terjedési idővel, illetve 10Hz-en 0,00034fok, ill. 100kHz-en 3,4fok fázistolással kell számolnunk.
 
De gondolkodjunk és számolgassunk kicsit tovább! Ha már szóba került az élő zene: egy nagy szimfonikus zenekar mondjuk egy szóló énekessel fellép a Müpában. Az énekes a színpad elején áll és mondjuk a fa ill. rézfúvósok a zenekar közepén helyezkednek el, sacc/kb. 3m-el hátrébb az énekestől. Ha az énekes és egy fúvós egyszerre zendít rá akkor a hallgatósághoz a fúvós hangja kb. 8,8ms-al (mondjuk 9ms-al) később ér oda (tessék ellenőrizni a számításomat!). Szerinted zavart bárkit is valaha ez a 9ms időeltérés? Ehhez képest az 1m-es kábelen a 9ns időkésés szerinted zavaró lehet? Értem én a te példádat amikor egy tranziens jel ill. annak felharmonikusai torzítást szenvednek a kábelen, de pont az a lényeg, hogy ennek a torzításnak mekkora a mértéke! Az alkalmazott kábelek hosszúsága és a hangfrekvenciás tartomány alacsony frekvenciája miatt ez a torzítás olyan csekély, hogy gyakorlatilag teljesen elhanyagolható, nem kell vele foglalkozni, mert nincs olyan ember a Földön aki ezt a mértékű torzítást végeredményben érzékelni tudná.
 
A hangrendszer többi elemét szerintem ne keverd ide, mert nagyságrendekkel nagyobb futásideje és ezért fázistorzítása van mint a kábeleknek! Akár csöves erősítők kimenőjéről (csatolt képed), akár hangváltókról vagy hangszórókról beszélünk, azoknak mind sokkal jelentősebb és eltérő jellegű csoportfutási idejük van mint a szokásos hosszúságú analóg kábeleknek! 
 
Egy szó mint száz hangfrekin a szokásos hosszúságú, szokásos anyagú kábeleknél sem a futásidővel, sem a hullámimpedanciával, sem komoly skin hatással nem kell számolni.

- hangszórók, hangsugárzók eletro-akusztikai mérése (Thiele/Small paraméterek, átvitel, torzítás, fázis, impedancia)

- aktív / passzív hangváltók, hangsugárzók tervezése, kivitelezése

- meglévő hangsugárzók vizsgálata, esetleges feljavítása

- akusztikai mérések

- esztétikus akusztikai elemek tervezése, kivitelezése

Avatar
sokekola
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 425
Csatlakozott: 2014.01.18., szomb. 17:42
Értékelés: 149

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: sokekola »



"Egy kissé tévúton jársz...vagy csak egy rétegre igaz a feltételezésed, hisz nem téveszt meg semmi reklám, mert csak a fülemnek hiszek, ezért van a rendszerben ugyanúgy gyári kábel, mint diy! Semmi más nem érdekel, csak az, hogy tetszik-e a kapott hang. Ha nem, a kábelnek mennie kell, függetlenül a "nevétől"! De a sima PC zsinórt mindegyik verte, elképzelni sem tudom, hogy van olyan rendszer, ami ezekkel a tyúkbelekkel jobban szólna. Én még olyat nem láttam, halottam és akiket ismerek, azok sem, pedig sokuk ugyanúgy nem hitt(vagy egyszerűen nem foglalkoztak) addig a kábelek áldásos hatásával."
Nem írtam, hogy mindenkit megtéveszt a reklám, de akit megtéveszt, az egy jelentős réteg. Nyilvánvalóan van egy másik réteg, amibe te is beletartozol, aki a fülének hisz. Ennek a rétegnek jó "edzés" az élőzene, hisz az kell, hogy legyen a viszonyítási alap. Egyébként én a mérésnek, és a fülemnek hiszek. Ez is egy réteg, biztos nem egyedül vagyok vele. Az élő zene ennek a rétegnek is fontos. De a prospektus hifistának, vagy a barátok mendemondájában hívőknek nem fontos az élő zene, mivel ők nem az alapján döntenek.
 
Nos verhette a PC zsinórt a bármilyen kábel, de biztos vagy benne, hogy a PC zsinórt verte a bármilyen és nem fordítva? Nehogy megsértődj, de tisztelettel kérdem, hogy ha élőzenéhez hasonlítottad volna mindkét kábel hatását, akkor is ezt állítod? Vagy csak placebo volt? Esetleg vaktesztben is ez lett volna a végeredmény? Tedd szívedre a kezed: nem vagy biztos benne. 
Egyébként volt ilyen eset: itt írtam le az előző oldalon, és Jozef76 tanúsíthatja. 
 
Mindazonáltal lehet, hogy nincs igazam, de én csak megpróbáltam a kábelek hatását megfejteni. Nem vagyok műszaki tanácsadó, én csak egy mérnök ember vagyok, aki történetesen  hifizik, zenét hallgat, és épít is készülékeket. Gondoltam segítek a Diyereknek abban, hogy minnél jobb készüléket tudjanak építeni. Ezzel szemben olvashatjátok itt egy-két emberke reflektálását a dolgokra. Akinek nem a gatyája, ne vegye magára. Ugye, hogy így jobban rímel?   

"vaktesztben is ez lett volna a végeredmény?" Ahhoz nagyon nem kell vakteszt, hogy egy pc zsinórral mennyire mélyre tud lemenni a rendszer, míg a kiválasztott kábellel bárki meghallja a különbséget, ez nem placebo...mellesleg ezt mérni sem lehet. Máskülönben nem hallgatok élő zenét...nem szeretem a koncerteket sem, és akkor mi van? Mondjuk pl.egy Depeche Mode-nál ennek nincs is jelentősége, mert koncerten pont azt nehéz reprodukálni, amit a stúdióban rögzítettek, nekem meg csalódás, ha nem azt hallom. Nem vagyunk egyformák.  

Avatar
hosszu
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1424
Csatlakozott: 2007.11.28., szer. 13:18
Értékelés: 1275

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: hosszu »



Tisztelt Fórumozók!
 
Érdeklődésem van a téma iránt, esetleg tudna nekem valaki ajánlani szakirodalmat, mely segítségével átláthatom egy csöves erősítő működési elvét? Alap dolgokat tudok (elektroncső működése, áramkörök, ellenállások), tehát olyan kellene, ami csak erősítőkre vonatkozik.

 
http://www.elektroncso.hu/cikkek.php
longkft.hu/audioblog/

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: istvan01 »



 

dys-cus, engedd meg, hogy ne minősítsem ezt a hasbaakasztós -- szovjet rakéta eltévedt a lassú drót miatt -- sztorit, de itt van ez a másik állítás:
 
"vannak jó elektronikák, meg rossz elektronikák. A jóhoz nem kell a kábel. A rosszhoz meg minek? Tessék tisztességes komponenst venni"
ja, és villanyt se adjunk rá, mert ahhoz is kábel kéne, de ha nincs kábel??
 
Azon felül, miért kellene a kábelhívőknek forrasztani tudni? Ha már szóba hoztad az opera végig ülést, akkor szerinted az operarajongóknak illik tudni szimfonikus zenekart vezényelni, a szoprán éneklési tudományt már meg sem említve?
a hosszú ars poetica helyett, inkább fogalmazz rövidebben és pontosabban
 
 
Ne is minősítsd. Nem szükséges. Talán még fiatal voltál mikor a rakéta eset volt, s nem emléxel rá. Mellesleg a sztori igaz, és nagyon nem esik jól, hogy hasbaakasztós dumának titulálod, ami ha jól értem azt jelenti, hogy hazudozok. Nos hát nem.Ha meg nem érted mit írtam (mert ez jött le a villanydugásos szövegedről) akkor meg inkább ne mondj véleményt. A forrasztásos dolgot sem értetted meg, de sebaj.
Talán én pontosan fogalmazok, csak mint említettem, te nem érted, érved meg nincs kedves 01Pisti. Szóval inkább ne. Kár volt írnod.

 

Dehogy vádollak füllentéssel, inkább azon csodálkozom, hogy te készpénznek vetted, egy kísérleti szovjet cirkáló a litze kábel késleltetése miatt tévedt el. Azt elhiszem, hogy x+45-dik cirkáló prototípusban tömör vezetőjű dróton szaladgált pocizó, vagy kitudja milyen információ. A tömör (rézcső) árnyékoló használata egy ilyen rakétában teljesen logikus, saját hajtóműve, ami közel plazma áram és a bevetési helyen esetleg előforduló 20km-es távolságban egy atomvillanásnyi elektromágneses impulzust is ki kell bírnia zavar nélkül.
 
De azt még most sem értem, aki hisz a kábelek hangtulajdonságában, vagy aki nem hisz de mégis hallja, azoknak miért kellene a forrasztáshoz értenie?
 
/ anno az egyetemi végzésem után pár évvel, beiskoláztak egy robot technika alapozó tanfolyamra, és ott akkor a KGST szakosodás a Bolgároknak osztotta a robotfejlesztést, talán azért mert targoncát már tudtak csinálni. A lényeg viszont az volt, hogy építettek működő robotokat, de szinte mindegyik a roncstemetőben végezte, mert szétverte a környezetét, ha két robot egy cellában dolgozott, akkor meg egymást püfölték halálra, mint hétvégén Klicskó és Fury. De a bolgár robotok lázadását nem a vezetékeik minősége okozta főleg, hanem a vezérlés gyengesége./

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Üdvözöllek Lamalas!
Nos a felvetésed jogos, de valyon van-e magyarázatod is? Mert nem ér a nevem, ha pl magyarázod azzal, hogy pl OFC réz, mert ez ugye megint nagy hülyeség. Minden 10 milliomodik atomot kiirtani a rézből? Meg azért egyet ne feledj el, bármi is a kiinduló alap -utalva itt a hangszórók valós hibájára amit említettél- a változás mindig megvan. Csak a gyengébb rendszer kevésbé mutatja ki. Tök mindegy milyen időviszonyok vannak a hangszórók hangváltóiban, Te, és veled együtt mindannyian  mindig a kinduláshoz képest, tehát az eleve  hibás fázisviszonyokkal rendelkező készülékhezviszonyítunk.
 
A futásidő fontosságára visszatérve nézzük meg mi is a futásidő. Ha jólemléxem valami ilyet tanultam, hogy a fázis-frekvencia függvény első deriváltja, mert ugye a frekvencia az = az 1/T-vel, vagy máshogyan leírva a Hertz az = szekundum a mínusz eggyediken-el. Ha ez így van, akkor a stúdió cuccoknál, meg én a Dyscus trafóknál, vagy annak idején a HFM  miért mérik, mérték a fázis-frekvencia jelleggörbét, ami ugye egyenlő ezek szerint a futásidő integráltjával. Miért is ne lenne annak hatása? Na ne már, hogy a mi hobbinkban ennek nincs hatása! Gondolj csak bele kedves Lamalas: megszólal egy 'a' hang a zongorán. Azt honnan is tudjuk, hogy zongorán szólalt meg? Ugye egyszer a hang indulásából, kitartásából, lefutásából. No meg ugye a felharmónikusok megszólalásából. Gondolom nem mindegy, hogy ezek a különböző frekvenciájú felhangok mennyi idővel előbb, vagy később szólalnak meg.  Ha ezt a normál 'a' zongorahangot lejátszuk a rendszerünkön, akkor ugye nem biztos, hogy jó az, ha a felhangok nem akkor szólalnak meg, mint az eredeti élő hangszernél, mivel nagy a rendszerünk futásidő torzítása, magyarul sz@r a rendszer fázis-frekvencia függvényének lefutása. 
Ha még hozzá vesszük azt, hogy a magasabb frekik felé növexik a késés, akkor bizony előfordulhat az, hogy egy másik hang indulása elnyomja az előző felhangjainak magassabbik összetevőit. Mit is hallunk ekkor? Bár mérve a rendszer frekijelleggörbe 20k-n még 0 dB eséssel rendelkezik, de mégis magashiányosnak halljuk a rendszert. Ezt ugye egy kábel nem is okozhatja?
 
Itt egy kép, ami egy kimenőtrafó átvitelét mutatja ebből a megközelítésből a 200Hz-s hang viszonylatában:

Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


"Egy kissé tévúton jársz...vagy csak egy rétegre igaz a feltételezésed, hisz nem téveszt meg semmi reklám, mert csak a fülemnek hiszek, ezért van a rendszerben ugyanúgy gyári kábel, mint diy! Semmi más nem érdekel, csak az, hogy tetszik-e a kapott hang. Ha nem, a kábelnek mennie kell, függetlenül a "nevétől"! De a sima PC zsinórt mindegyik verte, elképzelni sem tudom, hogy van olyan rendszer, ami ezekkel a tyúkbelekkel jobban szólna. Én még olyat nem láttam, halottam és akiket ismerek, azok sem, pedig sokuk ugyanúgy nem hitt(vagy egyszerűen nem foglalkoztak) addig a kábelek áldásos hatásával."
Nem írtam, hogy mindenkit megtéveszt a reklám, de akit megtéveszt, az egy jelentős réteg. Nyilvánvalóan van egy másik réteg, amibe te is beletartozol, aki a fülének hisz. Ennek a rétegnek jó "edzés" az élőzene, hisz az kell, hogy legyen a viszonyítási alap. Egyébként én a mérésnek, és a fülemnek hiszek. Ez is egy réteg, biztos nem egyedül vagyok vele. Az élő zene ennek a rétegnek is fontos. De a prospektus hifistának, vagy a barátok mendemondájában hívőknek nem fontos az élő zene, mivel ők nem az alapján döntenek.
 
Nos verhette a PC zsinórt a bármilyen kábel, de biztos vagy benne, hogy a PC zsinórt verte a bármilyen és nem fordítva? Nehogy megsértődj, de tisztelettel kérdem, hogy ha élőzenéhez hasonlítottad volna mindkét kábel hatását, akkor is ezt állítod? Vagy csak placebo volt? Esetleg vaktesztben is ez lett volna a végeredmény? Tedd szívedre a kezed: nem vagy biztos benne. 
Egyébként volt ilyen eset: itt írtam le az előző oldalon, és Jozef76 tanúsíthatja. 
 
Mindazonáltal lehet, hogy nincs igazam, de én csak megpróbáltam a kábelek hatását megfejteni. Nem vagyok műszaki tanácsadó, én csak egy mérnök ember vagyok, aki történetesen  hifizik, zenét hallgat, és épít is készülékeket. Gondoltam segítek a Diyereknek abban, hogy minnél jobb készüléket tudjanak építeni. Ezzel szemben olvashatjátok itt egy-két emberke reflektálását a dolgokra. Akinek nem a gatyája, ne vegye magára. Ugye, hogy így jobban rímel?   
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Igen, végül is, egyre nagyobb ökörségek kerülnek elő.
Igaze! Pedig te vagy a Műszaki Tanácsadó  . Mégsem tudsz írni semmit.  
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
lamalas
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 925
Csatlakozott: 2007.08.13., hétf. 14:43
Értékelés: 373

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: lamalas »



... 
 
A kábelre visszatérve pedig annyit fűznék hozzá, hogy a kábelgyártók nagyrésze azt hiszi, hogy a kábel impedamciájának csökkentése az elérendő feladat. Ezért növelik annak kapacitását, mert ugye a Cx=1/2*Pi*f*C vel. Magyarul minnél nagyobb a kapacitás, annál kisebb a kábel kapacitív jellegű impedanciája, miközben az induktív jellegű is csökken, mert a kábel induktivitása csökken a litze szerkezettel, meg az egyéb trükkös csavarásokkal. Viszont a futásidőt elrontják vele. Pedig az lenne a fontosabb, mivel egy közel 0 Ohmos kimenetű erősítőnek nem igen számít az, hogy a kábel méterenként 1, vagy két Ohm impedanciájú. Hogy a futásidő miért fontos? Csak példa képpen említem, hogy az analóg telefonvonalakon alkalmaztak futásidő korrektorokat azért, hogy a beszéd érthetőség fenntmaradhasson. Az említett tanárom Soós tanárúr a műszaki egyetemről ezt annak idején szépen megtanította velünk, mikor a szabályzó rendszerek időbeli tranzienseinek problematikáját adta elő. Annál a bizonyos rakéta irányításnál is ez lett a probléma, ugyanis lassú volt az észlelő zenzor-erősítő-szabályzó-működtető elemek között a jel terjedése. És aki foglalkozott valaha szabályozástechnikával az tudja, hogy ezt az útvonalat a jelnek pár százszor be kell futnia, mivel a szabályzórendszerek lengenek, azaz mindig korrekciót végeznek. Ezért nem szeretjük az agyon szabályzott DD futóművek hangját sem, mert vagy lassabban forognak, vagy gyorsabban, de csak ritkán a 33 egész 1/3-al. És bizony egy ilyen körbe már számít a vezeték "gyorsasága", főleg akkor ha az a rakéta 700km/órával száguld a föld felett mondjuk 50 méterrel.

Magunk (műszaki emberek) között kérdezem: ugye nem gondoljuk komolyan, hogy otthoni használatra készült max. pár méteres kábelek esetén hangfrekvencián van bármiféle értelme a kábelek futásidejéről beszélni? Régi analóg átviteli rendszernél (pl. telefonközpontok) természetesen van/volt értelme erről beszélni, de ott igen hosszú kábeleken és erősítők sokaságán keresztül történt az átvitel. Manapság a digitális átviteltechnikában, illetve az említett szabályzástechnikában valóban fontos lehet a kábelek futásideje (lásd akár a HDMI kábeleket is), de még egyszer említeném, hogy hangfrekvencián, otthoni pár méteres kábelek esetén semmiféle értelme nincs erről beszélni. Többutas hangsugárzók hangszórói között akkora futásidő különbségek adódnak a mérés/hallgatás helyétől függően amely nagyságrendekkel nagyobb hibát okoz mint bármelyik kábel a rendszerben ... és mégis ilyen hangsugárzókon hallgatunk zenét. Ne haragudjon meg senki de futásidő korrekcióról beszélni és ezzel példálózni analóg hangfrekvenciás kábelek esetén ugyanaz a kamu mint hullámimpedanciáról papolni.

- hangszórók, hangsugárzók eletro-akusztikai mérése (Thiele/Small paraméterek, átvitel, torzítás, fázis, impedancia)

- aktív / passzív hangváltók, hangsugárzók tervezése, kivitelezése

- meglévő hangsugárzók vizsgálata, esetleges feljavítása

- akusztikai mérések

- esztétikus akusztikai elemek tervezése, kivitelezése

Avatar
PLászló
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 500
Csatlakozott: 2013.03.13., szer. 16:59
Értékelés: 36

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: PLászló »

Igen, végül is, egyre nagyobb ökörségek kerülnek elő.

Avatar
csupafül
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 177
Csatlakozott: 2007.09.17., hétf. 11:34
Értékelés: 29

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: csupafül »


Fali UTP kábelek között vannak/voltak több elemi szálasak. 
 
"Vajon az UTP ámítógépes kábel miért tömör, és nem litze szerkezetű?"
Futóművek: Shigaraki clone (SPDIF), Turbonero (tunning amanero, USB) DAC: DIY TPA OPUS (WM8741 chip - mandro kimenőtrafóval), Coincident Extreme IC, DP 300B monoblokkok, ProAc R2.5 clone

Avatar
sokekola
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 425
Csatlakozott: 2014.01.18., szomb. 17:42
Értékelés: 149

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: sokekola »



Igen, nem is írtam, hogy nem. Inkább arra céloztam, hogy ha valaki nem ért az elektronikához egy bizonyos  szinten, akkor könnyen megtéveszthető, mint laikus. Márpedig a reklámok másról sem szólnak, mint megtévesztésről. Ugyanígy van az élő zenével. Ha valaki csak Hifi rendszereket hallgat , s ezek a tapasztalatok alapján állítja össze a saját hifijét, akkor óriásit téved. Inkább üljön be egy operára, vagy akármire, ahol akusztikus zene van, majd annak élményével menjen hifit vásárolni. Az így kialakított rendszer hangja közelebb fog a valósághoz állni, mint az ellenkező esetben. 
 
A kábelre visszatérve pedig annyit fűznék hozzá, hogy a kábelgyártók nagyrésze azt hiszi, hogy a kábel impedamciájának csökkentése az elérendő feladat. Ezért növelik annak kapacitását, mert ugye a Cx=1/2*Pi*f*C vel. Magyarul minnél nagyobb a kapacitás, annál kisebb a kábel kapacitív jellegű impedanciája, miközben az induktív jellegű is csökken, mert a kábel induktivitása csökken a litze szerkezettel, meg az egyéb trükkös csavarásokkal. Viszont a futásidőt elrontják vele. Pedig az lenne a fontosabb, mivel egy közel 0 Ohmos kimenetű erősítőnek nem igen számít az, hogy a kábel méterenként 1, vagy két Ohm impedanciájú. Hogy a futásidő miért fontos? Csak példa képpen említem, hogy az analóg telefonvonalakon alkalmaztak futásidő korrektorokat azért, hogy a beszéd érthetőség fenntmaradhasson. Az említett tanárom Soós tanárúr a műszaki egyetemről ezt annak idején szépen megtanította velünk, mikor a szabályzó rendszerek időbeli tranzienseinek problematikáját adta elő. Annál a bizonyos rakéta irányításnál is ez lett a probléma, ugyanis lassú volt az észlelő zenzor-erősítő-szabályzó-működtető elemek között a jel terjedése. És aki foglalkozott valaha szabályozástechnikával az tudja, hogy ezt az útvonalat a jelnek pár százszor be kell futnia, mivel a szabályzórendszerek lengenek, azaz mindig korrekciót végeznek. Ezért nem szeretjük az agyon szabályzott DD futóművek hangját sem, mert vagy lassabban forognak, vagy gyorsabban, de csak ritkán a 33 egész 1/3-al. És bizony egy ilyen körbe már számít a vezeték "gyorsasága", főleg akkor ha az a rakéta 700km/órával száguld a föld felett mondjuk 50 méterrel.

Egy kissé tévúton jársz...vagy csak egy rétegre igaz a feltételezésed, hisz nem téveszt meg semmi reklám, mert csak a fülemnek hiszek, ezért van a rendszerben ugyanúgy gyári kábel, mint diy! Semmi más nem érdekel, csak az, hogy tetszik-e a kapott hang. Ha nem, a kábelnek mennie kell, függetlenül a "nevétől"! De a sima PC zsinórt mindegyik verte, elképzelni sem tudom, hogy van olyan rendszer, ami ezekkel a tyúkbelekkel jobban szólna. Én még olyat nem láttam, halottam és akiket ismerek, azok sem, pedig sokuk ugyanúgy nem hitt(vagy egyszerűen nem foglalkoztak) addig a kábelek áldásos hatásával.

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Magam sem tudok forrasztani, van egy jó szerelőm, aki tud. Ettől talán még meg tudom különböztetni a kábelek hangra gyakorolt hatását.
Igen, nem is írtam, hogy nem. Inkább arra céloztam, hogy ha valaki nem ért az elektronikához egy bizonyos  szinten, akkor könnyen megtéveszthető, mint laikus. Márpedig a reklámok másról sem szólnak, mint megtévesztésről. Ugyanígy van az élő zenével. Ha valaki csak Hifi rendszereket hallgat , s ezek a tapasztalatok alapján állítja össze a saját hifijét, akkor óriásit téved. Inkább üljön be egy operára, vagy akármire, ahol akusztikus zene van, majd annak élményével menjen hifit vásárolni. Az így kialakított rendszer hangja közelebb fog a valósághoz állni, mint az ellenkező esetben. 
 
A kábelre visszatérve pedig annyit fűznék hozzá, hogy a kábelgyártók nagyrésze azt hiszi, hogy a kábel impedamciájának csökkentése az elérendő feladat. Ezért növelik annak kapacitását, mert ugye a Cx=1/2*Pi*f*C vel. Magyarul minnél nagyobb a kapacitás, annál kisebb a kábel kapacitív jellegű impedanciája, miközben az induktív jellegű is csökken, mert a kábel induktivitása csökken a litze szerkezettel, meg az egyéb trükkös csavarásokkal. Viszont a futásidőt elrontják vele. Pedig az lenne a fontosabb, mivel egy közel 0 Ohmos kimenetű erősítőnek nem igen számít az, hogy a kábel méterenként 1, vagy két Ohm impedanciájú. Hogy a futásidő miért fontos? Csak példa képpen említem, hogy az analóg telefonvonalakon alkalmaztak futásidő korrektorokat azért, hogy a beszéd érthetőség fenntmaradhasson. Az említett tanárom Soós tanárúr a műszaki egyetemről ezt annak idején szépen megtanította velünk, mikor a szabályzó rendszerek időbeli tranzienseinek problematikáját adta elő. Annál a bizonyos rakéta irányításnál is ez lett a probléma, ugyanis lassú volt az észlelő zenzor-erősítő-szabályzó-működtető elemek között a jel terjedése. És aki foglalkozott valaha szabályozástechnikával az tudja, hogy ezt az útvonalat a jelnek pár százszor be kell futnia, mivel a szabályzórendszerek lengenek, azaz mindig korrekciót végeznek. Ezért nem szeretjük az agyon szabályzott DD futóművek hangját sem, mert vagy lassabban forognak, vagy gyorsabban, de csak ritkán a 33 egész 1/3-al. És bizony egy ilyen körbe már számít a vezeték "gyorsasága", főleg akkor ha az a rakéta 700km/órával száguld a föld felett mondjuk 50 méterrel.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
sokekola
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 425
Csatlakozott: 2014.01.18., szomb. 17:42
Értékelés: 149

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: sokekola »



Ez a kábel dolog nem egy egyszerű dolog.
 

Magam sem tudok forrasztani, van egy jó szerelőm, aki tud. Ettől talán még meg tudom különböztetni a kábelek hangra gyakorolt hatását.

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


dys-cus, engedd meg, hogy ne minősítsem ezt a hasbaakasztós -- szovjet rakéta eltévedt a lassú drót miatt -- sztorit, de itt van ez a másik állítás:
 
"vannak jó elektronikák, meg rossz elektronikák. A jóhoz nem kell a kábel. A rosszhoz meg minek? Tessék tisztességes komponenst venni"
ja, és villanyt se adjunk rá, mert ahhoz is kábel kéne, de ha nincs kábel??
 
Azon felül, miért kellene a kábelhívőknek forrasztani tudni? Ha már szóba hoztad az opera végig ülést, akkor szerinted az operarajongóknak illik tudni szimfonikus zenekart vezényelni, a szoprán éneklési tudományt már meg sem említve?
a hosszú ars poetica helyett, inkább fogalmazz rövidebben és pontosabban
 
 
Ne is minősítsd. Nem szükséges. Talán még fiatal voltál mikor a rakéta eset volt, s nem emléxel rá. Mellesleg a sztori igaz, és nagyon nem esik jól, hogy hasbaakasztós dumának titulálod, ami ha jól értem azt jelenti, hogy hazudozok. Nos hát nem.Ha meg nem érted mit írtam (mert ez jött le a villanydugásos szövegedről) akkor meg inkább ne mondj véleményt. A forrasztásos dolgot sem értetted meg, de sebaj.
Talán én pontosan fogalmazok, csak mint említettem, te nem érted, érved meg nincs kedves 01Pisti. Szóval inkább ne. Kár volt írnod.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: istvan01 »


Ez a kábel dolog nem egy egyszerű dolog.
dys-cus, engedd meg, hogy ne minősítsem ezt a hasbaakasztós -- szovjet rakéta eltévedt a lassú drót miatt -- sztorit, de itt van ez a másik állítás:
 
"vannak jó elektronikák, meg rossz elektronikák. A jóhoz nem kell a kábel. A rosszhoz meg minek? Tessék tisztességes komponenst venni"
ja, és villanyt se adjunk rá, mert ahhoz is kábel kéne, de ha nincs kábel??
 
Azon felül, miért kellene a kábelhívőknek forrasztani tudni? Ha már szóba hoztad az opera végig ülést, akkor szerinted az operarajongóknak illik tudni szimfonikus zenekart vezényelni, a szoprán éneklési tudományt már meg sem említve?
 
a hosszú ars poetica helyett, inkább fogalmazz rövidebben és pontosabban

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Ez a kábel dolog nem egy egyszerű dolog. Előre kijelentem, nem akarok megsérteni senkit. Sok fajta hifista létezik, talán fel sem lehet sorolni: csöves, tranyós, prospektus, DIYER, kábeles, kábelben nem hívő, ying és yang használó, süket, vagy jól halló, zenész, nem zenész, zenét szerető, vagy csak azért van hifije, hogy dicsekedjen vele, stb. stb...
 Én azt vettem észre, hogy a Kábel Istenség hívők nem tudnak még forrasztani sem. De még Ohm urat sem ismerik. (tisztelet a kivételnek) Ők vesznek egy készüléket audio szalonban, vagy az ócskapiacon, és elkezdenek kábelezni jobbra-balra abban a téves tudatban, hogy az a HiFi. Tök mindegy milyen kábelt használnak, de mindig azt, ami nagyon divatos. Jó példa erre szűkebb környezetem: errefelé van egy kereskedő, aki történetesen Audioquest kábeleket árul. Városomban lévő hifisták cca. 75%-a szerint ezen kábel feltétlen szükséges a Nirvánába vezető útra. Bevallom nekem is van a legolcsóbból egy tömör hangfalkábelem, de csak azért vettem, mivel az én szemléletem szerint a tömör út vezet a Nirvánába, s ez azért csak nem egy szimpla villanyvezeték.
A vita indulása ha jól emléxem arra a tesztre vezethető vissza, amit barátaimmal csináltunk. Számomra egyértelműen kiderült az, hogy igen, a kábel csinál valamit, jelen esetben azt, hogy egy éleshangú, orosz tápcsövekkel megvalósított erősítő hangjának hibáit mondjuk úgy mérséklelte azzal, hogy az elékötött csöves előfok hangját mérhetetlen mértékben lerontotta. Ha a végfok  helyére betettünk egy másmilyen, sokak által elismerten jóhangú erősítőt, akkor annak a hangját ez a kábel szintén lerontotta, tehát működött a kábel teória. Tehát az is kiderült ezzel, hogy nem ilyen meg olyan rendszerfüggőségről van szó, hanem egyszerűen arról, hogy vannak jó elektronikák, meg rossz elektronikák. A jóhoz nem kell a kábel. A rosszhoz meg minek? Tessék tisztességes komponenst venni, és az út arany macskakövekkel lessz kirakva az Audio Nirvána bejáratáig.
 
Ha valaki azt hiszi, hogy ezt csakebből az egy tesztből találtam ki, az téved. Hallottam én olyan 10-20 milliós rendszert szólni, hogy a kiváló komponensek hangját kábelekkel a béka hátsója alá nyomták. Egy tanárom mesélte, aki az egyetem mellett a KFKI-ben kutatott, mikor megkérdeztem tőle, hogy mit kutatnak: 
"Ugye kollega emlékszik még arra az esetre, mikor a hősi Szovjetúnió az amcsikat utánozva cirkálórakétát készített. Nos mikor kilőtték, lett nagy ribillió, mert az Északi Sarkra becélzott rakéta Finnországban landolt. Kiderült, hogy az ok a rakéta kábelein létrejövő jelkésésben nyilvánult meg. Azaz a rakéta túlrepült a tájékozódási ponton, mire a kormányműködtető szerkezetbe eljutott a vezérlés jele. Utánna már az Isten összes számítógépe nem tudta visszahozni a rakettát, mert egyszerűen eltévedt. Tanárom elmondta, hogy a nagy szocialista munkamegosztásban a gyors kábel kitalálása jutott osztályrészül a Magyar KFKI-nek. Mivel akkoriban is érdekelt már a hifi, megkérdeztem, szabad-e tudni, milyen fajta kábellel foglalkoznak. És elmondta, hogy tömör rézdróttal, mivel annak egyszerű szerkezete alacsonyan tartja a kábel elemi induktivitását, és kapacitását. A gond inkább az volt, hogy a tömör kábel nem bírta a G erőket, s könnyen eltört, ezért ez ellen vértezték fel a rézvezetéket, hozzátéve azt, hogy még az árnyékolás is tömör drótból volt, meg még van is. Mint olvashatjuk elég jól működnek ezek a mostmár Orosz cirkálórakéták. Vajon az UTP ámítógépes kábel miért tömör, és nem litze szerkezetű? Egy nyalókát kap aki megmondja. 
És ugye az is kiderült, hogy akkor a többi fajta kábel meg ront az információ áramláson. Akkor meg mitől is javulna a hang? Nem, nem javulódik, hanem szineződik, no de mi köze ennek a szinezésnek a természetes hangátvitelhez? Semmi, de jó drágán eladható olyanoknak, akik életükben még nem ültek végig egy operát.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »


Nagyon nagy butaságot hangoztattok dys-cus-szal együtt...az persze természetes, hogy a jó erősítő jól szól a te csirkebeleddel is, de egy jó kábellel még ezen is lehet fokozni, ez nem kérdés. Az már viszont az, hogy nem az ár határozza meg, melyik illik jól az adott rendszerbe, attól, hogy Audioquest, még nem biztos, hogy jó is...talán mást is kellett volna próbálni...nem megmagyarázni kell, kedves dys-cus, hanem hallani, mert senki nem hinne benne(köztük én sem), ha nem hallaná a különbséget.
Nos igen, mindig más kábelt kellett volna kipróbálni. Ez ugye tudományosan bizonyítja azt a teóriát, miszerint a kábel a legfontosabb. Nem, nem. Nehogy már, a csík tolja a repülőt. És akkor még buták is vagyunk, csak így első kézből. Egyébként ez a melyik illik hova eléggé univerzális, mert mindent meglehet vele magyarázni.  
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
shany
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 525
Csatlakozott: 2015.02.10., kedd 11:38
Értékelés: 318

Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: shany »


De bizony, léteznek. Az a gond, hogy egyszerű multiméterrel vagy oszcilloszkóppal nem mérhető dolgokról van szó. Jóval drágább műszerparkot igényel a dolog.  Bár már láttam szkópos mérési eljárást kábeljellemzők mérésére is.
 
 
Természetesen  olvastam már mérésekről. Pl. ellenállások feszültség, disszipáció, stb hatására változó hangfrekvenciás sávban mért torzításáról, kondenzátorok felépítés/anyaghasználat esetén jellemző szintén jól mérhető torzításokról, stb.
"Drótok" esetében nem találkoztam direkt hangfrekvencián jól mérhető torzítási  paraméterekkel ( szívesenen is veszek linkeket a témában ).
Ezekben a mérésekben - többnyire - nagyon alacsony torzítási értékekkel lehet találkozni, mint írod is, "jóval drágább műszerparkot igényel a dolog".
 
Ami miatt azt írtam, hogy "gyakorlatilag nem léteznek olyan paraméterek, jellemzők, amelyek magyarázatot adnának kábelek, és egyben a különféle - készülékekben is megtalálható - passzív alkatrészek sajáthangjára.":
 
- mekkora torzítást vagyunk képesek érzékelni?
- miért lehet különbséget "hallani" az ugyanúgy rendkívül kis torzítású, jó minőségű alkatrészek között?
- és egyáltalán, mi köze van ezeknek a mért torzításoknak a hangi jellemzőkhöz? Még, ha hallánánk is :pl.egy kábel, csatolókondenzátor sohasem egyszerűen  "torz" hangú. A teljes hallható tartomány különböző részeiben is több hangi jellemzővel leírható komplex tulajdonságrendszerrel jellemezhető.
 
( Azt, hogy egy alkatrészcserével megváltoztatom a rendszer akár több %-os torzítását, 0,0001%-kal, és ez ,hogyan lenne érzékelhető, már meg sem jegyzem )

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”