Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Hangsugárzó építés

Avatar
sajti
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1162
Csatlakozott: 2004.04.19., hétf. 21:56
Értékelés: 1

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sajti »


Sorba a + terminállal... 
sajti

Mivel felfelé is 6 dB-es a vágás ezért csak 1 tekercs van, akkor hogy jól értem-e:
---kondi---tekercs--- +
---------------------- -

Elvileg igen. De ha most is működik a keresztváltó -csak külön dobozban-, akkor annak is meg tudod nézni a kapcsolását.
 
sajti

Vendég

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Sorba a + terminállal... 
sajti

Mivel felfelé is 6 dB-es a vágás ezért csak 1 tekercs van, akkor hogy jól értem-e:
---kondi---tekercs--- +
---------------------- -

Avatar
sajti
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1162
Csatlakozott: 2004.04.19., hétf. 21:56
Értékelés: 1

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sajti »


Egy gyors kérdés!Mivel a középhangszóró váltója a mélyláda dobozában van, szeretném átrakni a közép elé. Egy 1szerű rajzzal vki illusztálná, hova kell beforrasztanom a kondit (csak 6 dB-es a vágás)?
 
Köszi
Léva

Sorba a + terminállal...
 
sajti

Vendég

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Egy gyors kérdés!
Mivel a középhangszóró váltója a mélyláda dobozában van, szeretném átrakni a közép elé. Egy 1szerű rajzzal vki illusztálná, hova kell beforrasztanom a kondit (csak 6 dB-es a vágás)?
 
Köszi
Léva

Vendég

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Én egy lusta mérnök vagyok. Ha dolgozhat helyettem a gép, akkor dolgozzon is! A másikban teljesen igazad van, nem árt, ha tudja az ember gyereke, hogy mihez tud majd kezdeni a hangszóróval. Mindenesetre egy .5-ös Qts-el rendelkező hangszórónál hozzá sem kezdek a reflexdoboz kiszámolásához...
 
sajti

Apropó lustaság,ez nálam is fontos prioritással bír
Amúgy nekem mind a két hangfalamban 0,5 körü szóró qts-ű hangszórók vanak.Az egyik reflex,meg a másik is(majdnem).

Avatar
sajti
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1162
Csatlakozott: 2004.04.19., hétf. 21:56
Értékelés: 1

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sajti »


Töltsetek le egy tervezőprogit! Azzal nem kell táblázatokat turkálni. Gyors, egyszerű, és elég pontos is! 
sajti

A helyzet az,hogy mikor az ember szembetalálkozik egy két hangszóróparaméterrel,majd ebből az ábrából gyorsan megállapítja,hogy nem is akar ezzel a hangszóróval tovább foglalkozni,akkor már meg is spórolta a tervezőprogikba kívánkozó adatbeviteli nyűgöket.Egyébként meg talán az sem utolsó,ha az ember nagyjából azzal is tiszában van,hogy mit művelnek ezek a progik számolás címszó alatt.

Én egy lusta mérnök vagyok. Ha dolgozhat helyettem a gép, akkor dolgozzon is! A másikban teljesen igazad van, nem árt, ha tudja az ember gyereke, hogy mihez tud majd kezdeni a hangszóróval. Mindenesetre egy .5-ös Qts-el rendelkező hangszórónál hozzá sem kezdek a reflexdoboz kiszámolásához...
 
sajti

Vendég

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Töltsetek le egy tervezőprogit! Azzal nem kell táblázatokat turkálni. Gyors, egyszerű, és elég pontos is! 
sajti

A helyzet az,hogy mikor az ember szembetalálkozik egy két hangszóróparaméterrel,majd ebből az ábrából gyorsan megállapítja,hogy nem is akar ezzel a hangszóróval tovább foglalkozni,akkor már meg is spórolta a tervezőprogikba kívánkozó adatbeviteli nyűgöket.Egyébként meg talán az sem utolsó,ha az ember nagyjából azzal is tiszában van,hogy mit művelnek ezek a progik számolás címszó alatt.

Vendég

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Gergő!
 
A 8,4l-es dobozméret jobbnak tűnik,mint a 13l-es,tehát a 10literes középutat megpóbálhatod nyugodtan.A csillapítóanyaggal reflexdobozoknál meg csínnyán bánni.A csőátmárőkről meg annyit,hogy a könyvespolc dobozkámban egy salos kiscső van egy az egyben,és a 5,4x3,7x2,6-os szobában még nem sikerült szélzajt produkálnia,persze tuctuc basszussal előfordulhat,de valszeg. aki ilyet hallgat,az nem vifából építteti dobozát.
A hangolás jónak tűnik úgy 50Hz közelében.
 
Üdv!
 
ui.:folytatnám a tegnapit.
szóval a h-t úgy kapod,hogy a qts-es görbe elmetszését nem az x tengelyre,hanem a "h"görbére vetíted,innen meg a jobboldali függőleges tengelyre.Az f3-nál ugyanez,csak ott a másik a görbe.

Vendég

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Én úgy szoktam csinálni, hogy a csövet belülről beeresztem a fába 5mm-t, aztán kívülről egy maróval lekerekítem az éleket, 10mm-es sugárral. 
sajti

Az is jó, de nekem nincs maróm!

Vendég

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »


ez egyértelmű, h ezek a legjobbak ! de azért ilyet is lehetne csinálni változtatható hosszal .
VGergo!
Már leírtam a terminálon, hogy az aeroport kiömlő változtatható hosszal rendelkezik, mert az egész cső 3 darabból áll. Belső ív, külső ív, és közte kb. 40 cm hosszú toldás.
A toldás fix, ezért vágni lehet csak.
Akkorára csinálod, amekkorára nem szégyeled!

Avatar
sajti
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1162
Csatlakozott: 2004.04.19., hétf. 21:56
Értékelés: 1

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sajti »


Akinek viszont nem tellik ilyen szép, íves csőre, annak nagyobb átmérőjűt kell használnia. Ha lemész a levegő sebességével 5% alá, akkor a síma PVC csőnél sem lesz gond a turbulencia... 
sajti

Tudom, ez drága cső, (bár egy 100e Ft-os dobozba már érdemes ilyet tenni, vagy mélynyomóba), és csak a szemléletesség kedvéért tettem fel ezt a képet, de látványnak sem utolsó a felépítése.
A Bajcsy-Zs. úton van egy kis bolt, ott láttam egész tűrhető csöveket. Az egyik ami szimpi volt, mindkét vége íves volt. Kb. 900 HUF volt.
 
Léva

Én úgy szoktam csinálni, hogy a csövet belülről beeresztem a fába 5mm-t, aztán kívülről egy maróval lekerekítem az éleket, 10mm-es sugárral.
 
sajti

Vendég

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Akinek viszont nem tellik ilyen szép, íves csőre, annak nagyobb átmérőjűt kell használnia. Ha lemész a levegő sebességével 5% alá, akkor a síma PVC csőnél sem lesz gond a turbulencia... 
sajti

Tudom, ez drága cső, (bár egy 100e Ft-os dobozba már érdemes ilyet tenni, vagy mélynyomóba), és csak a szemléletesség kedvéért tettem fel ezt a képet, de látványnak sem utolsó a felépítése.
A Bajcsy-Zs. úton van egy kis bolt, ott láttam egész tűrhető csöveket. Az egyik ami szimpi volt, mindkét vége íves volt. Kb. 900 HUF volt.
 
Léva

ez egyértelmű, h ezek a legjobbak ! de azért ilyet is lehetne csinálni változtatható hosszal .

Vendég

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Akinek viszont nem tellik ilyen szép, íves csőre, annak nagyobb átmérőjűt kell használnia. Ha lemész a levegő sebességével 5% alá, akkor a síma PVC csőnél sem lesz gond a turbulencia... 
sajti

Tudom, ez drága cső, (bár egy 100e Ft-os dobozba már érdemes ilyet tenni, vagy mélynyomóba), és csak a szemléletesség kedvéért tettem fel ezt a képet, de látványnak sem utolsó a felépítése.
A Bajcsy-Zs. úton van egy kis bolt, ott láttam egész tűrhető csöveket. Az egyik ami szimpi volt, mindkét vége íves volt. Kb. 900 HUF volt.
 
Léva

Avatar
sajti
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1162
Csatlakozott: 2004.04.19., hétf. 21:56
Értékelés: 1

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sajti »


miért szarok  a változtaható hossz. csővek ? ?
Nézd meg a kialakításukat! Szerintem a jó cső ívvel indul és ívvel végződik. Az elején így nem lesz turbolencia (legalábbis is kisebb mértékű), a kimeneti végén pedig jobban teríti a hangot, ha tölcséres.
Példának a Bose mélynyomóit ajánlom tanulmányozásra:
(egy ilyet már építettem )

Akinek viszont nem tellik ilyen szép, íves csőre, annak nagyobb átmérőjűt kell használnia. Ha lemész a levegő sebességével 5% alá, akkor a síma PVC csőnél sem lesz gond a turbulencia...
 
sajti

Vendég

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »


miért szarok  a változtaható hossz. csővek ? ?
Nézd meg a kialakításukat! Szerintem a jó cső ívvel indul és ívvel végződik. Az elején így nem lesz turbolencia (legalábbis is kisebb mértékű), a kimeneti végén pedig jobban teríti a hangot, ha tölcséres.
Példának a Bose mélynyomóit ajánlom tanulmányozásra:
(egy ilyet már építettem )


Vendég

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Szevasz VGergo! Próbáld meg 13 literes dobozban fix csővel. A WinISD szerint 4,8 cm-es átmérő a legkisebb amit ajánl. Megnéztem ugyanezt A JBL Speakershop-pal, az 6 cm-es min. átmérőt javasol.
Ezek a változtatható méretű csövek, SZVSZ elég sz@rok!
Ennyi erővel összedobhatsz próba dobozt is.
 
Léva

miért szarok a változtaható hossz. csővek ? ?
proba dobi nem megy, nem az enyém lesz. 1re tuttinak kell lennie.
nekem van egy elképzelésem, de azért gondolotam megkérdek mást is.
azért Dokigyg véleménye még érdekelne !
igen mind2 progit ismerem és használom.

Vendég

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Szevasz VGergo!
Próbáld meg 13 literes dobozban fix csővel. A WinISD szerint 4,8 cm-es átmérő a legkisebb amit ajánl. Megnéztem ugyanezt A JBL Speakershop-pal, az 6 cm-es min. átmérőt javasol.
Ezek a változtatható méretű csövek, SZVSZ elég sz@rok!
Ennyi erővel összedobhatsz próba dobozt is.
 
Léva

Avatar
sajti
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1162
Csatlakozott: 2004.04.19., hétf. 21:56
Értékelés: 1

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sajti »


Töltsetek le egy tervezőprogit! Azzal nem kell táblázatokat turkálni. Gyors, egyszerű, és elég pontos is!
 
sajti

Vendég

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »


a 121 oldali ábra : Ismerjük a hszóró Qts érétkét, megkeresem a táblázatban a megfelelő sor ez alapján. ha ez meg van akkor pedig osztok szorzok a láda térfogattal meg a hangolási frekivel adig, míg meg nem kapom az abban sorban található értéket ?

na szóval nézed az 1-9-es sort(mivel nem akarsz szűrőzni,meg ilyenek),majd az ismert qts-hez legközelebb állót veszed alapul.Mondanom sem kell,hogy a legideálisabb az ötös sor aholis az f3=fhangolás=fhszrezonancia,de ezt le is írja.
123: az itteni ábra alapján megkaphatom, h mekkora térfogatú és hangolású doboz a megfelelő.
A csökkenő függvény lesz a Qts görbe ? a másik 2 nővekvő görbe mire van ?
aztán azt írja, h a Qts és az alfa által meghatározott a "h", na de hogyan ?

veszed a függőleges qts-es tengelyt,ahol ráböksz a megfelelő ismert qts-re,ezt kivetíted vizszintesen,majd ahol metszi a qts-es görbét,ott függőlegesen levetíted az alfás tengelyre,így megkaptad az alfát,ami a Vas/Vb.
na,majd folytatom az f1 után.

1. : Qts 0,29 tehát 4. sor a jó nekem. f3/fs = 1,45 ( fs=37 ), így megkapom az f3 at a határfrekit, ami f3= 53,65 lesz, és még azt tudom, h f3/fb = 1,18 ebből meg megkapom a f3 ismeretével az fb ami fb = 45,4Hz . a vas/vb arányból meg a doboz térfogatát . Mellesleg egy Vifa Pl18Wo09-04 hszóról van szó. 2 fajta láda ajánlást láttam egy 8,4 literest, ez jön ki itt is meg ezt dobják ki a szimulátorok is, meg egy 13 literest. Nem tudom h valamelyik is meg volt építve már.
adatok itt vannak : http://www.d-s-t.com/link/vifa/data/pl18wo09-04d.htm te mekkora reflex ládába tennéd ? azon gondolokoztam h egy 10 literesbe teszem, ha meg nem elég nagy akkor tudok rajta nővelni valamennyit a csill. anyagal. a refelxcső meg változtatható hosszú lesz .

Vendég

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »


a 121 oldali ábra : Ismerjük a hszóró Qts érétkét, megkeresem a táblázatban a megfelelő sor ez alapján. ha ez meg van akkor pedig osztok szorzok a láda térfogattal meg a hangolási frekivel adig, míg meg nem kapom az abban sorban található értéket ?

na szóval nézed az 1-9-es sort(mivel nem akarsz szűrőzni,meg ilyenek),majd az ismert qts-hez legközelebb állót veszed alapul.Mondanom sem kell,hogy a legideálisabb az ötös sor aholis az f3=fhangolás=fhszrezonancia,de ezt le is írja.
123: az itteni ábra alapján megkaphatom, h mekkora térfogatú és hangolású doboz a megfelelő.
A csökkenő függvény lesz a Qts görbe ? a másik 2 nővekvő görbe mire van ?
aztán azt írja, h a Qts és az alfa által meghatározott a "h", na de hogyan ?

veszed a függőleges qts-es tengelyt,ahol ráböksz a megfelelő ismert qts-re,ezt kivetíted vizszintesen,majd ahol metszi a qts-es görbét,ott függőlegesen levetíted az alfás tengelyre,így megkaptad az alfát,ami a Vas/Vb.
na,majd folytatom az f1 után.

Vendég

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Szia  !
 
Ez a VAS/doboz térfogat arány akkor jó, ha 0,4 jön ki ? Mi van akkor ha magasabb ?

Nem egészen.
Klinger biblia 121oldal táblázata,és a hozzá tartozó kommentár,illetve 123 oldal 101 ábra.

Szia !
a 121 oldali ábra :
Ismerjük a hszóró Qts érétkét, megkeresem a táblázatban a megfelelő sor ez alapján. ha ez meg van akkor pedig osztok szorzok a láda térfogattal meg a hangolási frekivel adig, míg meg nem kapom az abban sorban található értéket ?
 
 
123:
az itteni ábra alapján megkaphatom, h mekkora térfogatú és hangolású doboz a megfelelő.
A csökkenő függvény lesz a Qts görbe ? a másik 2 nővekvő görbe mire van ?
aztán azt írja, h a Qts és az alfa által meghatározott a "h", na de hogyan ?
 
de végülis ezt a 123 oldali ábrát tudom helyetesíteni, a 127 oldali képletekkel is, nem ?

Vendég

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Szia !
 
Ez a VAS/doboz térfogat arány akkor jó, ha 0,4 jön ki ? Mi van akkor ha magasabb ?

Nem egészen.
Klinger biblia 121oldal táblázata,és a hozzá tartozó kommentár,illetve 123 oldal 101 ábra.

Vendég

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Péter!Jól gondold meg azt a 25litert!A Vas/Vb arány kb.:0,4-es qts-nél áll 1-re,ami negyedrendű csebisev féle felüláteresztőt fog eredményezni! Valszeg Leva által ajánlott 15lityi jobban passzolna a 0,34-es qts-hez,ami 1,6-1,7-es Vas/Vb-t eredményez.
Üdv Doki!

Szia !
 
Ez a VAS/doboz térfogat arány akkor jó, ha 0,4 jön ki ? Mi van akkor ha magasabb ?

Vendég

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Adtam neki egy kis olvasnivalót (egy 3 éve inditott fórumot a hangfalépítésről ), de nem válaszolt a levelemre.
Talán elment a kedve tőle!
 
Peti mikor jönnek meg a hangszóróid?
Elmennék majd megstírölni!
Most kicsit beszéltek le erről a Vifaról, mert nem papírmembrános.
 
Léva

Avatar
topeti
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 600
Csatlakozott: 2003.04.02., szer. 06:49
Értékelés: 0

Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: topeti »

Adtam neki egy kis olvasnivalót (egy 3 éve inditott fórumot a hangfalépítésről ), de nem válaszolt a levelemre.
Erősítő: Korsun KS99, CD-játszó: Rotel RCD-965BX, Hangfal: saját Vifa építés

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”