Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Basszus csapda és diffúzor

Avatar
kaboca36
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2009.12.15., kedd 15:32
Értékelés: 223
Tartózkodási hely: Budapest

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: kaboca36 »



 
Oldalfalra helyezett basszuscsapda mennyire lehet életképes?

 
Nemrég találtam néhány BBC doksit,ami kompakt méretű hangelnyelőkről szól. Kisebb méretű felvételeknél használták.
Hülyeséget nem akarok mondani de azt hiszem 84Hz-re volt hangolva. ami igen jó érték a méretéhez képest.
 
Mivel több oldal így csak emailben tudom elküldeni, vagy megpróbálom belinkelni ha érdekel. 
Még nem probáltam ki,igazán át sem olvastam még, de mivel sógorom bútorokat gyárt, fa anyagom van bőven

Revox B750MkII, B225, B77, B795 (Shure V15 Type IV, Type II).
DacEnd2 (AD1865NK,CSF 5687 WA),WaveIO Xmos usb,
KEF Chorale (1970), Infinity Qa (1978).

 

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Oldalfalra helyezett basszuscsapda mennyire lehet életképes?
Basszusokat leginkább a sarkokban és a falak mentén tudunk csillapítani. Hogy mennyi, milyen és hova kell, azt csak helyszíni méréssel lehet korrekt módon meghatározni.

Avatar
phyton71
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1677
Csatlakozott: 2013.12.06., pén. 19:18
Értékelés: 718

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: phyton71 »


A levegő nem túl jó elnyelő anyag. Ha az lenne, nehezen hallgatnánk zenét a hangdobozainktól több méter távolságból. Basszuscsapdából sokféle létezik. Hogy melyiket alkalmazzuk, az a környezettől és a feladattól függ. A padlóra épített emelvény alatti teret is jól ki lehet használni, ha tudjuk, mit akarunk. Egy szobát vaktában csillapítgatni csak egy hajszállal jobb hozzáállás, mint nem csinálni vele semmit. A mérési adatok és számítások alapján végzett akusztikai beavatkozások igen nagy biztonsággal működnek.
Valahogy így gondolom a dolgot én is. Mérni nekem is kell,iszonyat a mostani helyzet a nappalimban,nagy az alapterület és a belmagasságom is 4m a falak csupaszon vannak,tehát gyakorlatilag 0-a csillapításom. Open Baffle falakat használok,ami bonyolítja az egész történetet,ott figyelembe kell venni a visszaverődéseket is.
Oldalfalra helyezett basszuscsapda mennyire lehet életképes?
"A zene magasabb rendű minden tudománynál és filozófiánál." Ludwig van Beethoven

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Szerintem csak légrés kevés a hang elnyelésére,mindenképp kellene valami üveggyapot/filc,hogy megfelelően működjön a dolog.
Szerintem az ülések magasítására használt emelvény alkalmatlan erre  a célra,mivel elég merev és erős kialakítás kell az ülőhelyek biztonságos rögzítésére.

A levegő nem túl jó elnyelő anyag. Ha az lenne, nehezen hallgatnánk zenét a hangdobozainktól több méter távolságból. Basszuscsapdából sokféle létezik. Hogy melyiket alkalmazzuk, az a környezettől és a feladattól függ. A padlóra épített emelvény alatti teret is jól ki lehet használni, ha tudjuk, mit akarunk. Egy szobát vaktában csillapítgatni csak egy hajszállal jobb hozzáállás, mint nem csinálni vele semmit. A mérési adatok és számítások alapján végzett akusztikai beavatkozások igen nagy biztonsággal működnek.

Avatar
Swordfish76
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1092
Csatlakozott: 2014.11.09., vas. 19:58
Értékelés: 374

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: Swordfish76 »



Így is lehet fogalmazni.
Egyébként én is csak most kezdtem foglalkozni ezzel a témával konkrétabban,mivel a nappalim akusztikája csapnivaló,és szeretnék a mozinak is kialakítani egy külön helyiséget. Gondolom a basszuscsapda pontos helyét is méréssel lehet meghatározni,valami műszer után vizslatok éppen,hogy ne vaktában tapogatózzak,és egyáltalán merre induljak. 

Természetesen egy műszeres mérés tudja megmutatni, hogy egy adott helységet, mely frekvenciákon szükséges csillapítani,
 
viszont a basszuscsapdák, és egyéb akusztikai elemek helye fizikailag többnyire, mindig ugyanott van
 
(sarkok, hangsugárzók mögötti, és közötti falfelületek, tükröződési pontok).
 
A témával kapcsolatosan érdemes itt olvasgatni: 
 
http://www.avx.hu/forum/index.php?/topi ... %C3%A9sek/
 
http://www.avx.hu/forum/index.php?/topi ... akusztika/

Avatar
phyton71
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1677
Csatlakozott: 2013.12.06., pén. 19:18
Értékelés: 718

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: phyton71 »



Bár mostanában kezdem magam beleásni az akusztikával kapcsolatos dolgokba, de véleményem szerint, gond nélkül megvalósítható lehet egy basszuscsapda a moziszékek alatti dobogóban úgy, hogy az kellően stabil maradjon.
A kérdés inkább az, hogy azon a ponton van-e rá szükség.

Így is lehet fogalmazni.
Egyébként én is csak most kezdtem foglalkozni ezzel a témával konkrétabban,mivel a nappalim akusztikája csapnivaló,és szeretnék a mozinak is kialakítani egy külön helyiséget. Gondolom a basszuscsapda pontos helyét is méréssel lehet meghatározni,valami műszer után vizslatok éppen,hogy ne vaktában tapogatózzak,és egyáltalán merre induljak. 
"A zene magasabb rendű minden tudománynál és filozófiánál." Ludwig van Beethoven

Avatar
Swordfish76
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1092
Csatlakozott: 2014.11.09., vas. 19:58
Értékelés: 374

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: Swordfish76 »



 
Szerintem az ülések magasítására használt emelvény alkalmatlan erre  a célra,mivel elég merev és erős kialakítás kell az ülőhelyek biztonságos rögzítésére.

Bár mostanában kezdem magam beleásni az akusztikával kapcsolatos dolgokba, de véleményem szerint, gond nélkül megvalósítható lehet egy basszuscsapda a moziszékek alatti dobogóban úgy, hogy az kellően stabil maradjon.
A kérdés inkább az, hogy azon a ponton van-e rá szükség.

Avatar
phyton71
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1677
Csatlakozott: 2013.12.06., pén. 19:18
Értékelés: 718

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: phyton71 »


Szerintem csak légrés kevés a hang elnyelésére,mindenképp kellene valami üveggyapot/filc,hogy megfelelően működjön a dolog.
Szerintem az ülések magasítására használt emelvény alkalmatlan erre  a célra,mivel elég merev és erős kialakítás kell az ülőhelyek biztonságos rögzítésére.
 
"A zene magasabb rendű minden tudománynál és filozófiánál." Ludwig van Beethoven

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »


Kedveseim,
 
ha már kitárgyalt dologról írok, akkor bocsi, de rákerestem a "dobogó", "magasítás" és "emelvény" szavakra, egyik sem szerepelt eddig ebben a fórumban. Ez alapján talán még nem esett szó erről a témáról.
 
Szóval a kérdésem, hogy házimoziban mennyire szokás kis hazánkban a hátsó üléssorok magasítására szolgáló dobogó alá bezárt levegő térfogatot basszuscsapdának használni?
 
Tudtommal a basszuscsapdákkal három probléma van:
- nagyok
- rondák (vagy legalábbis a feleségeknek ritkán tetszenek)
- sok kell belőlük (különösen a sarkok környékén összpontosítva a haderejüket)
 
Kézenfekvő megoldás az, hogy használjuk ki a már úgyis a szobában levő vagy a szobával kapcsolatos tereket vagy "térfogatokat" basszuscsapdának.
 
Azt ugye tudjuk, hogy a mély hangok elnyelése azon alapul, hogy a csillapítani kívánt hullámok maximális nyomású pontjaiba nyomás-mozgás konvertereket teszünk, amelyek az energiát hővé alakítják. Ez a gyakorlatban a legtöbbször egy üreg, a szájában valamilyen szálas anyaggal. Ekkor az üreg térfogata és a száj felületének az aránya határozza meg, hogy milyen mély hangok esetén működik még jól az elnyelés. Ezért kell levegőt hagyni a szálas anyagú panelek mögött, hogy javítsuk a térfogat/felület arányt, azaz mélyebbre "menjen le" a panel elnyelési görbéje. De ezt úgy is elérhetjük, ha a "száj" felületét csökkentjük (persze ezzel az elnyelési felületet is csökkentettük tehát ekkor több panel kell azonos elnyeléshez).
 
Namost az "üreg" szóról több dolog is eszembe jut:
- a fent említett, üléseket emelő dobogó alatti üreg
- a szoba gipszkarton falaiba bezárt légtérfogat
- a szobával szomszédos helyiségekben levő levegő
 
Vicces, de nálunk a moziban a legegyszerűbb "basszuscsapda" a bejárati ajtó 5-10cm-rel való kinyitása, mivel az ajtó pont azon a falon van, amely fal a legjelentősebb állóhullámokat határolja. Csak ettől kb. 4dB-lel csökken a 30Hz-en levő rezonancia, kipróbáltam, kimértem. Persze társasházban ez nem járható út, de pl. pincében simán.
 
A másik dolog, hogy nálunk a két gipszkarton réteg között 5cm levegő van ... de ez vagy 25m2 felületen, ami azt jelenti, hogy több mint 1m3 levegő van bezárva a két gipszkarton réteg közé. A fal-plafon, fal-padló és persze a sarkok közelében a belső réteg gipszkartonra lyukakat lehetne tenni (5-6 centiseket) és valami esztétikus ráccsal feljavítani az esztétikai megjelenésüket. Szerintem ezt jobban kibírná egy átlagos feleség mint a méretes hengereket a sarkokban ... szóval ingyen, hatékony basszuscsapdaként lehetne használni a gipszkarton mögé zárt levegőt. Próbált már valaki ilyet megvalósítani?
 
A harmadik lehetőség az, hogy a szomszédos helyiségbe, esetleg a környezetbe engedjük a mély hangokat a sarkokból, de a környezetbe nyitott lyuk esetén nyilván a hőszigetelés és a páravédelem további kérdéseket vetne fel, tehát az szerintem nem reális út. Viszont nálunk pl. egy műhely van a mozi mellett, ahol nincs senki (amikor a moziban van mindenki) tehát a sarkokban lehetne (szintén esztétikus) lyukakat csinálni a két helyiség között, persze szálas anyaggal kitöltve őket. Ez is egy olyan lehetőség ami által szinte ingyen, a belső tér felforgatása nélkül, de hatékony módon lehetne a basszustartományt csillapítani.
 
Nyilván a fentiek csak ötletek, de nem nagyon látom, hogy a köztudatban lennének, gondoltam felvetem őket mint megfontolandó lehetőségeket.

Vendég

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: Vendég »



Üdv Mindenkinek!
 
Nem vagyok nagy fórumozó leszögezem.
 
De volna néhány kérdésem szoba akusztikával kapcsolatban. Ha tud valaki segíteni, fel is tenném a kérdéseket.
Nagyon köszönöm!

Vagy itt: http://www.avx.hu/forum/index.php?/topi ... -kérdések/

Online
Avatar
peterson
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1095
Csatlakozott: 2010.01.04., hétf. 17:33
Értékelés: 523
Tartózkodási hely: Győr

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: peterson »



Üdv Mindenkinek!
 
Nem vagyok nagy fórumozó leszögezem.
 
De volna néhány kérdésem szoba akusztikával kapcsolatban. Ha tud valaki segíteni, fel is tenném a kérdéseket.
Nagyon köszönöm!

Leginkább itt: http://www.avx.hu/forum/index.php?/topi ... akusztika/

Avatar
NyAttila
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2010.02.24., szer. 14:44
Értékelés: 0

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: NyAttila »


Üdv Mindenkinek!
 
Nem vagyok nagy fórumozó leszögezem.
 
De volna néhány kérdésem szoba akusztikával kapcsolatban. Ha tud valaki segíteni, fel is tenném a kérdéseket.
Nagyon köszönöm!

Avatar
szigony
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2046
Csatlakozott: 2009.11.11., szer. 20:39
Értékelés: 1362

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: szigony »


Erről valakinek tapasztalata véleménye?
Ezeket a szivacsokat néztem,mert ezt a -Compressed fiberglass pipe wrap- anyagot sehol nem találtam meg.
Érdemes a kettőt együtt használni?Vagy elég lenne csak a Vicoustic Round Bass?
Esetleg valami más tipp?
 
www.ebay.co.uk/itm/2-Acoustic-Foam-Soun ... 391wt_1398
www.ebay.co.uk/itm/Vicoustic-Round-Bass ... 651wt_1141



Avatar
dominique29
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1431
Csatlakozott: 2005.10.19., szer. 16:18
Értékelés: 233

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: dominique29 »



Most már megértem, aki ezért szakembert hív és fizet is érte, ha ad hoc ilyen hatást lehet elérni akkor egy hozzáértő csodákra lehet képes.


 
 

"Az audiofília nem betegség, csupán egy olyan krónikus elégedetlenség tünete, mely a hangreprodukciós rendszerekről tévesen kialakított képzetekből fakad" (részlet a Meridian cég prospektusából)

Avatar
ical
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2010.09.11., szomb. 19:30
Értékelés: 31

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: ical »

Megvolt a puding próbája, jól is néz ki és hatékony is, ha azt nézzük menyire halható a hatása. A hangsugárzók mögött 1-1 darab és közöttük középen is 1 darab, határozottan halható változást okoz: stabilizálódnak a hangszerek a térben, javul a felbontás, a finom részéletek artikuláltabbak, ellenben az egész hangzás veszít a fényéből. Ugyanebben a felállásban csak szivacsos felére fordítva mattabb és monós, szóval magában a szivacs nagyon rossz. Némi pakolgatás után rájöttem, hogy a középső elem veszi el a fényt, ide lehet, hogy valamilyen diffúzor jobb lenne. Kipróbáltam a hátsó falon és a mennyezeten is, kicsit terhelhetőbbé vált a szóba, de a 25 négyzetméternyi csupasz felületre a három panel nagyon kevés. Summa summarum, a hátsó falra és a mennyezte, készítek, még 8-8 darabot a hangfalak mögöttiben meg kipróbálom a Hanno protecto 51-et vagy 20-at a szivacs helyett és középre faragok valami diffúzort. Most már megértem, aki ezért szakembert hív és fizet is érte, ha ad hoc ilyen hatást lehet elérni akkor egy hozzáértő csodákra lehet képes.

Avatar
ical
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2010.09.11., szomb. 19:30
Értékelés: 31

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: ical »


Köszönöm, a puding próbája az evés, egyelőre kísérletezgetem. Vettem sima 3 centis szivacsot felragasztottam, a héten kipróbálom. Mikor készen lett én úgy éreztem, a sok 20 és 19 milliméteres rés miatt, hogy ennyiből felrakhatnám csak simán a szivacsot, de majd meghallgatom fordítva is van-e különbség (ha egyáltalán halható lesz valami).
 
Üdv. ical.

Vendég

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: Vendég »



....... Inkább jól néz ki, mint hatékony ........


 

 
.

Avatar
dominique29
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1431
Csatlakozott: 2005.10.19., szer. 16:18
Értékelés: 233

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: dominique29 »

Mivel ezek a Vicoustic koppintások alig hagynak szabad rést a mögöttük rejtőző anyagnak (gyárilag szivacs van tudtommal) így nem hiszem, hogy túl kéne komplikálni az anyagkérdést. Inkább jól néz ki, mint hatékony A panelgyártók szivacs, kőzetgyapot illetve üveggyapot alapú anyagokat használnak (komolyabb gyártóknál a cél meghatározza, hogy milyen anyagot) így széles választék van. Tudtommal a kőzetgyapot olcsóbb, mint az üveg, a szivacs árról nem tudok semmit. Keresd meg a legolcsóbbat, aztán hajrá
"Az audiofília nem betegség, csupán egy olyan krónikus elégedetlenség tünete, mely a hangreprodukciós rendszerekről tévesen kialakított képzetekből fakad" (részlet a Meridian cég prospektusából)

Avatar
ical
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2010.09.11., szomb. 19:30
Értékelés: 31

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: ical »


Sziasztok!
 
Kis segítséget kérnék, próbakép készítettem pár akusztikai elemet, de kicsit tanácstalan vagyok milyen hangelnyelő anyagot érdemes mögé tenni ami nem egy vagyon, de hatékony lehet?
 
Előre is köszönöm!
 
Üdv. ical.


Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: lehoako »



Ez nem PET palack alja véletlen?


 
Debizonyám! És élőben nem is néz ki annyira rosszul. Persze, de gustibus, non est disputandum.

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: lehoako »



Ha ez a cucc nem is, de a látványától gyűrődő emberi testek bizonyára jó hatással lennének az akusztikára, csak a mennyiséget kell eltalálni.


 
A látványától gyűrődnek az emberi testek? Akkor ezentúl ezzel járok majd a Parlamentbe :-))).

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Mindez nem akadályoz meg abban, hogy a szakértő véleményeteket kikérjem: Szerintetek diffúzornak lehetne használni egy ilyet?


 
Ha ez a cucc nem is, de a látványától gyűrődő emberi testek bizonyára jó hatással lennének az akusztikára, csak a mennyiséget kell eltalálni.

Avatar
muvimi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1503
Csatlakozott: 2010.10.24., vas. 16:44
Értékelés: 449

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: muvimi »



Barátaim!
 
Utazásaim során ma egy ilyenbe botlottam. Készítői valószínűleg az akusztika elvárásait teljes mértékben szem elől tévesztve készítették, bizonyára vizuális, vagy még aljasabb örömszerzés céljából.
 
Mindez nem akadályoz meg abban, hogy a szakértő véleményeteket kikérjem: Szerintetek diffúzornak lehetne használni egy ilyet? Mint látjátok, elkészíteni leginkább türelem kérdése mint pénzé. A kérdés, hogy nem fog-e veszettül rezonálni és ciceregni bizonyos frekvencián? Csábító, hogy háttérvilágítást, festést, egyebeket is elbír, sőt, tervezhető és méretezhető módon kiönthető akármilyen tömegnövelő anyaggal (gipsz, purhab, ésatöbbi), akár nemcsak egyenes síkban, hanem "hullámos síkban" is elhelyezhető, stb.
 

 
Válaszotokat várom, itt a jövő flower-power-diffúzora .


 
Ha gipszet öntesz bele és azt használod , akár még jó is lehet ...

Avatar
lamalas
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 925
Csatlakozott: 2007.08.13., hétf. 14:43
Értékelés: 373

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: lamalas »


...Szerintetek diffúzornak lehetne használni egy ilyet?
Szerintem ezek csak nagyon mersekelten hasznalhatoak de szemely szerint nem kinlodnek veluk barmennyire is olcso az eloallitas. Esztetikailag sem valami felemelo (meg akkor sem ha festeni lehet v. hatulrol vilagitani), illetve akusztikailag is megkerdojelezheto. Persze ha neked tetszik akkor nyugodtan probald ki a nappalidban, de sztem nem sok haszna lesz, max. az asszony haragjat valthatod ki (persze ki tudja, lehet, hogy neki fog tetszeni a legjobban ).

- hangszórók, hangsugárzók eletro-akusztikai mérése (Thiele/Small paraméterek, átvitel, torzítás, fázis, impedancia)

- aktív / passzív hangváltók, hangsugárzók tervezése, kivitelezése

- meglévő hangsugárzók vizsgálata, esetleges feljavítása

- akusztikai mérések

- esztétikus akusztikai elemek tervezése, kivitelezése

Avatar
Nexus
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 316
Csatlakozott: 2010.11.01., hétf. 09:33
Értékelés: 45

Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: Nexus »

Ez nem PET palack alja véletlen?

"És az elsőre dögös "látványvadászat" után egyre többeknek jut eszébe, hogy nem olyan rendszert kellene összeállítani, ami szétszedi a zenét, hanem olyat ami egyben tartja."
 
Nexus=ex Specialized001

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”