Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Basszus csapda és diffúzor

Avatar
atira
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2014.12.03., szer. 00:10
Értékelés: 10

Re: Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: atira »

Töki írta:
2021.12.21., kedd 06:53


Szia,

Ezzel és hasonlókkal talán tudod valamennyire csökkenteni a "testhang képzést": https://ua-acoustics.com/sub-control?ut ... mUEALw_wcB
Úgy látom, hogy ők Ukrajnából küldenek.
Próbáltam a vám- és áfatehernek utánanézni, de konkrétumot nem találtam.
Van tapasztalat arról, hogy innen rendelve rátolják-e a teljes vámot+áfát?

Avatar
atira
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2014.12.03., szer. 00:10
Értékelés: 10

Re: Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: atira »

fapaci írta:
2021.12.21., kedd 10:06
atira írta:
2021.12.21., kedd 00:54
A cél jelenleg az, hogy ideiglenes megoldásként a mélynyomó és a két front alá helyeznék valami hangelnyelő megoldást. Szeretném a költségeket minél jobban leszorítani, de azért két fillérnél némileg többet is hajlandó vagyok áldozni rá. Tudom, hogy ez nem fog mindent megoldani, de remélhetőleg az ezen komponensek mögé helyezett akusztikai panelekkel együtt már valamilyen mértékben fogják a hangokat, ha nem is teljesen.

Kérdés: milyen anyagokat érdemes nézni? Valami olyasmire gondoltam, hogy hangszigetelő tábla a padlóra és rá jöhetne egy valamilyen fedőlap, amire jönne a mélynyomó/hangsugárzó.
A dobozok alá tett szigetelő réteggel lehet csökkenteni a testhangok, mechanikai rezgések terjedését, de egy hangsugárzónál a léghangok adják az energia nagy részét, ezeket pedig nem lehet pontszerű kezeléssel, néhány panellel megállítani, a két helyiség közötti teljes felületet, terjedési útvonalat szigetelni kell.
A szituáció adott. Azzal nem tudok mit kezdeni, amit nem lehet megoldani.
Kénytelen vagyok azzal foglalkozni, amit meg lehet oldani. Ez pedig az, jelen meglátásom szerint, hogy legalább elemelem a padlótól a hangsugárzókat és közvetlenül alattuk kialakítok némi hangcsillapítást, ill. a mögöttük lévő falon akusztikai paneleket helyezek el, hogy legalább a legközelebb levő fal ne közvetlenül kapja (és továbbítsa) a rezgéseket.

Persze lehet, hogy van még jobb megoldás: például hangszigetelő szőnyeg az egész szobába, de 18nm-re 300ezer Ft abban a boltban, ahol ilyet láttam eddig. Szűk egy évre ez már nem éri meg úgy, hogy a szőnyeg nagy része utána kuka (nehéz bútorok meghagyják a nyomukat). A többi (isolation padek, akusztikai panelek) viszont továbbra is használható lesz legalább.

Avatar
atira
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2014.12.03., szer. 00:10
Értékelés: 10

Re: Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: atira »

Töki írta:
2021.12.21., kedd 06:53
atira írta:
2021.12.21., kedd 00:54
Sziasztok!

Albérletben lakok, itt alakítottam most ki magamnak egy házimozi rendszert.
Az épületből természetesen kispórolták a hangszigetelést, gyakorlatilag minden áthallatszik. Próbálom menteni a menthetőt.

A cél jelenleg az, hogy ideiglenes megoldásként a mélynyomó és a két front alá helyeznék valami hangelnyelő megoldást.
Szeretném a költségeket minél jobban leszorítani, de azért két fillérnél némileg többet is hajlandó vagyok áldozni rá.
Tudom, hogy ez nem fog mindent megoldani, de remélhetőleg az ezen komponensek mögé helyezett akusztikai panelekkel együtt már valamilyen mértékben fogják a hangokat, ha nem is teljesen.

Kérdés: milyen anyagokat érdemes nézni? Valami olyasmire gondoltam, hogy hangszigetelő tábla a padlóra és rá jöhetne egy valamilyen fedőlap, amire jönne a mélynyomó/hangsugárzó.
Szia,

Ezzel és hasonlókkal talán tudod valamennyire csökkenteni a "testhang képzést": https://ua-acoustics.com/sub-control?ut ... mUEALw_wcB
Vagy itt egy hasonló: https://www.amazon.com/Auralex-Acoustic ... B00COVEJ1E
Auralexet néztem már, de némileg drága. A másikat még megnézem.
Nincs valami DIY megoldás? Ill. a frontok alá is keresnék valamit. Bár ott vannak a monitor iso padek és két nagyot összerakva be is férnek egy front alá...

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

atira írta:
2021.12.21., kedd 00:54
A cél jelenleg az, hogy ideiglenes megoldásként a mélynyomó és a két front alá helyeznék valami hangelnyelő megoldást. Szeretném a költségeket minél jobban leszorítani, de azért két fillérnél némileg többet is hajlandó vagyok áldozni rá. Tudom, hogy ez nem fog mindent megoldani, de remélhetőleg az ezen komponensek mögé helyezett akusztikai panelekkel együtt már valamilyen mértékben fogják a hangokat, ha nem is teljesen.

Kérdés: milyen anyagokat érdemes nézni? Valami olyasmire gondoltam, hogy hangszigetelő tábla a padlóra és rá jöhetne egy valamilyen fedőlap, amire jönne a mélynyomó/hangsugárzó.
A dobozok alá tett szigetelő réteggel lehet csökkenteni a testhangok, mechanikai rezgések terjedését, de egy hangsugárzónál a léghangok adják az energia nagy részét, ezeket pedig nem lehet pontszerű kezeléssel, néhány panellel megállítani, a két helyiség közötti teljes felületet, terjedési útvonalat szigetelni kell.

Avatar
Töki
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 634
Csatlakozott: 2009.12.08., kedd 12:19
Értékelés: 535

Re: Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: Töki »

atira írta:
2021.12.21., kedd 00:54
Sziasztok!

Albérletben lakok, itt alakítottam most ki magamnak egy házimozi rendszert.
Az épületből természetesen kispórolták a hangszigetelést, gyakorlatilag minden áthallatszik. Próbálom menteni a menthetőt.

A cél jelenleg az, hogy ideiglenes megoldásként a mélynyomó és a két front alá helyeznék valami hangelnyelő megoldást.
Szeretném a költségeket minél jobban leszorítani, de azért két fillérnél némileg többet is hajlandó vagyok áldozni rá.
Tudom, hogy ez nem fog mindent megoldani, de remélhetőleg az ezen komponensek mögé helyezett akusztikai panelekkel együtt már valamilyen mértékben fogják a hangokat, ha nem is teljesen.

Kérdés: milyen anyagokat érdemes nézni? Valami olyasmire gondoltam, hogy hangszigetelő tábla a padlóra és rá jöhetne egy valamilyen fedőlap, amire jönne a mélynyomó/hangsugárzó.
Szia,

Ezzel és hasonlókkal talán tudod valamennyire csökkenteni a "testhang képzést": https://ua-acoustics.com/sub-control?ut ... mUEALw_wcB
Vagy itt egy hasonló: https://www.amazon.com/Auralex-Acoustic ... B00COVEJ1E
GigaWatt PC-4 EVO
Taiko Extreme DIY PC
Chord Dave + külső táp
ATC SCM 150 ASL PRO
WireWorld Platinum / Stealth V18 UNI / Sablon Audio / HydraSound

Avatar
atira
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2014.12.03., szer. 00:10
Értékelés: 10

Re: Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: atira »

Sziasztok!

Albérletben lakok, itt alakítottam most ki magamnak egy házimozi rendszert.
Az épületből természetesen kispórolták a hangszigetelést, gyakorlatilag minden áthallatszik. Próbálom menteni a menthetőt.

A cél jelenleg az, hogy ideiglenes megoldásként a mélynyomó és a két front alá helyeznék valami hangelnyelő megoldást.
Szeretném a költségeket minél jobban leszorítani, de azért két fillérnél némileg többet is hajlandó vagyok áldozni rá.
Tudom, hogy ez nem fog mindent megoldani, de remélhetőleg az ezen komponensek mögé helyezett akusztikai panelekkel együtt már valamilyen mértékben fogják a hangokat, ha nem is teljesen.

Kérdés: milyen anyagokat érdemes nézni? Valami olyasmire gondoltam, hogy hangszigetelő tábla a padlóra és rá jöhetne egy valamilyen fedőlap, amire jönne a mélynyomó/hangsugárzó.

Avatar
Tamoo
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1204
Csatlakozott: 2011.11.24., csüt. 10:56
Értékelés: 686

Re: Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: Tamoo »

air flow resistivity rockwool.png
air flow resistivity rockwool.png (120.85 KiB) Megtekintve 4118 alkalommal
(A magyar weboldalukon a termékadatlapokon hibásan vannak megadva!)

Ez alapján a különböző gyapottáblák áramlási ellenállása:
Airrock LD 40 kg/m3    14000 Pa.s/m2
Airrock ND 50 kg/m3    19000 Pa.s/m2
Airrock HD 70 kg/m3    32000 Pa.s/m2  
Airrock XD 90 kg/m3    50000 Pa.s/m2  

Lehet használni ebben a kalkulátorban/tervezőben: http://www.acousticmodelling.com/
PC hangkártyával, kommersz Monitor Audio szett, lomis PA végfokok, DIY szub, hullámos talján vászon, porszívó hangú mókolt PD F22

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Amire nem jó az 50kg/m3 kőzetgyapot, arra a sűrűbb se jó, tessék mutatni egy korrekt mérési táblázatot, ahol a sűrűség / elnyelési tényező látható, esetleg vastagsággal is kombinálva.
200Hz alatt meg úgyis más technikát érdemes használni.

https://www.jochenschulz.me/en/blog/roc ... r-material

Avatar
nagygabor1982
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 752
Csatlakozott: 2017.07.03., hétf. 12:22
Értékelés: 201
Tartózkodási hely: Nagykanizsa

Re: Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: nagygabor1982 »

fapaci írta:
2021.01.25., hétf. 16:44
nagygabor1982 írta:
2021.01.25., hétf. 12:58
Azt esetleg tudja valaki, hogy Rockwool Airrock családnak a Knauf termékei közül melyik felel meg?
A Rockwool Airrock családnak három tagja van: ND, HD és XD, 50, 70 és 90 kg/m3 anyagsűrűséggel. Hogy melyikre és milyen mennyiségre van szükség, azt helyszíni akusztikai felmérés alapján lehet meghatározni. Találgatni is lehet, csak nem érdemes.


Rockwool Airrock.jpg
Köszönöm, ezekkel képben vagyok, csak ebben a tetves városban minimum 1 raklapnyi mennyiséget lehet rendelni rockwool ból. Egyelőre úgy néz ki.... mindenhol knauf van. De abból meg mpn, meg 1 másik vakolható, az egyik 30kg/m3, a másik 115kg/m3, ami egyik sem jó sehova....

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

nagygabor1982 írta:
2021.01.25., hétf. 12:58
Azt esetleg tudja valaki, hogy Rockwool Airrock családnak a Knauf termékei közül melyik felel meg?
A Rockwool Airrock családnak négy tagja van: LD, ND, HD és XD, 40, 50, 70 és 90 kg/m3 anyagsűrűséggel.

Hogy melyikre és milyen mennyiségre van szükség, azt helyszíni akusztikai felmérés alapján lehet meghatározni. Találgatni is lehet, csak nem érdemes.

Rockwool Airrock.jpg
Rockwool Airrock.jpg (231.63 KiB) Megtekintve 4187 alkalommal
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Luxor Audio 2021.01.25., hétf. 16:48-kor.

Avatar
nagygabor1982
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 752
Csatlakozott: 2017.07.03., hétf. 12:22
Értékelés: 201
Tartózkodási hely: Nagykanizsa

Re: Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: nagygabor1982 »

nagygabor1982 írta:
2021.01.25., hétf. 12:58
Azt esetleg tudja valaki, hogy Rockwool Airrock családnak a Knauf termékei közül melyik felel meg?

Itt kis városkámban csak raklapra rendelnek rockwool-t, ami ugye sok nekem.
Knauf viszont mindig van készleten.

Elméletileg FKD N Thermal-ra tippelnék, de nem találok sehol a sűrűségre vonatkozó adatot.

Köszi!
Tárgytalan,
Beszéltem velük, kiderült az mps az.
(50kg/m3.)

Avatar
nagygabor1982
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 752
Csatlakozott: 2017.07.03., hétf. 12:22
Értékelés: 201
Tartózkodási hely: Nagykanizsa

Re: Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: nagygabor1982 »

Azt esetleg tudja valaki, hogy Rockwool Airrock családnak a Knauf termékei közül melyik felel meg?

Itt kis városkámban csak raklapra rendelnek rockwool-t, ami ugye sok nekem.
Knauf viszont mindig van készleten.

Elméletileg FKD N Thermal-ra tippelnék, de nem találok sehol a sűrűségre vonatkozó adatot.

Köszi!

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

nagygabor1982 írta:
2021.01.22., pén. 21:22
A cél a csupasz falakkal kezdeni valamit.
Nincs sok cucc a szobában. Majdnemhogy üres. 14 m2, 310 belmagasság. Most olcsó megoldás kell ide az anyagokat / paneleket tekintve. Már amennyire ez lehetséges. Tudom, hogy szivacs, meg hungarocell nem érnek semmit. Ezért keresek valami budget megoldást.
Okay, de a "kezdeni valamit" eléggé instabil cél, erre nem lehet megoldást ajánlani. Legalább azt ismerni kellene, mekkora a baj, milyen frekvenciasávot érint, mekkora a mozgástér, stb.

A szivacs is hasznos tud lenni, de ismerni kell a korlátait, hol mennyit csillapít.

Avatar
nagygabor1982
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 752
Csatlakozott: 2017.07.03., hétf. 12:22
Értékelés: 201
Tartózkodási hely: Nagykanizsa

Re: Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: nagygabor1982 »

fapaci írta:
2021.01.22., pén. 21:17
nagygabor1982 írta:
2021.01.22., pén. 21:12
És létezik olyan anyag, ami táblás, megtartja magát és nincs kiporzása? Ezt azért kérdem, mert nem akarok barkácsolni fakeretet vagy ilyesmit. Szóval valami merev cucc, ami már kész és nem kell vele csinálni semmit, csak a helyére tenni? Mint pl 1 hungarocell tábla, csak más anyagból, ami jó erre a célra? "A csupasz falnál minden jobb" jelszóval :)
Nem írtad, mi a cél, így meg nem lehet megoldást ajánlani. De ha már nekiállsz, miért akarsz félmunkát végezni?

u.i.: A kiporzás veszélye túl van tolva.
A cél a csupasz falakkal kezdeni valamit.
Nincs sok cucc a szobában. Majdnemhogy üres.
14 m2, 310 belmagasság. Most olcsó megoldás kell ide az anyagokat / paneleket tekintve. Már amennyire ez lehetséges. Tudom, hogy szivacs, meg hungarocell nem érnek semmit. Ezért keresek valami budget megoldást.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

nagygabor1982 írta:
2021.01.22., pén. 21:12
És létezik olyan anyag, ami táblás, megtartja magát és nincs kiporzása? Ezt azért kérdem, mert nem akarok barkácsolni fakeretet vagy ilyesmit. Szóval valami merev cucc, ami már kész és nem kell vele csinálni semmit, csak a helyére tenni? Mint pl 1 hungarocell tábla, csak más anyagból, ami jó erre a célra? "A csupasz falnál minden jobb" jelszóval :)
Nem írtad, mi a cél, így meg nem lehet megoldást ajánlani. De ha már nekiállsz, miért akarsz félmunkát végezni?

u.i.: A kiporzás veszélye túl van tolva.

Avatar
nagygabor1982
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 752
Csatlakozott: 2017.07.03., hétf. 12:22
Értékelés: 201
Tartózkodási hely: Nagykanizsa

Re: Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: nagygabor1982 »

fapaci írta:
2021.01.22., pén. 20:49
nagygabor1982 írta:
2021.01.22., pén. 19:07
Heraklith C homogén (1 rétegű) fagyapot hangszigetelő / hőszigetelőtáblákat szoktak használni hang elnyelő paneleknek?
Inkább szigetelésre való, ásványgyapottal és légréssel kombinálva igen hatékony. Hangelnyelésre van jobb megoldás.
És létezik olyan anyag, ami táblás, megtartja magát és nincs kiporzása?
Ezt azért kérdem, mert nem akarok barkácsolni fakeretet vagy ilyesmit. Szóval valami merev cucc, ami már kész és nem kell vele csinálni semmit, csak a helyére tenni? Mint pl 1 hungarocell tábla, csak más anyagból, ami jó erre a célra?
"A csupasz falnál minden jobb" jelszóval :)

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

nagygabor1982 írta:
2021.01.22., pén. 19:07
Heraklith C homogén (1 rétegű) fagyapot hangszigetelő / hőszigetelőtáblákat szoktak használni hang elnyelő paneleknek?
Inkább szigetelésre való, ásványgyapottal és légréssel kombinálva igen hatékony. Hangelnyelésre van jobb megoldás.

Avatar
nagygabor1982
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 752
Csatlakozott: 2017.07.03., hétf. 12:22
Értékelés: 201
Tartózkodási hely: Nagykanizsa

Re: Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: nagygabor1982 »

Sziasztok!

Heraklith C homogén (1 rétegű) fagyapot hangszigetelő / hőszigetelőtáblákat szoktak használni hang elnyelő paneleknek? Mondjuk 5 cm -es vastagságban, faltól és plafontól pár cm-re eltartva?
Lenne ennek értelme?

Köszi!

Avatar
feket663
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2009.08.07., pén. 19:51
Értékelés: 216

Re: Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: feket663 »

fülelek írta:
2020.10.12., hétf. 16:56
fapaci írta:
2020.10.10., szomb. 18:14


Ha értjük a működésüket, akkor könnyű belátni, hogy egy szokványos kialakítású és méretű lakószobában a diffúzorok méretét a szoba funkciója és mérete határolja be. Mondhatnám, hogy alsó határfrekvencia legyen 200 Hz, mert az 5-6-7-8. oktávban van leginkább értelme a diffúzálásnak, de már ehhez is olyan méretű panelek kellenek, amit nem vállalna be senki.
C5 -523Hz-
C8-4186Hz
Tehát a 200Hz ajánlás mellé ment, mert amúgy valóban 500-5000Hz a legfontosabb tartomány.
Ha a szóródást is jónak ítélem a visszaverődés helyett, akkor az alsó határfrekvenciát lehet 1000Hz-re tenni, ami 172mm max. oszlop magasságot jelent, ezt a gyakorlatban könnyen kivitelezhető. Viszont a 47x47cm felület elég kicsi, kapásból készítsél 4 darabot, ami hatásosabb lesz 2 darabnál.
A nagyobb probléma a 20nm szobával, hogy elég közelre adódik a hallgatási távolság a mélyfrekvenciás rezonanciák ésszerű kordában tartása figyelembe vételével. Ha nem megfelelő a kb. 1,6méteres hallgatási távolság a két hangsugárzót összekötő képzeletbeli egyenes közepétől, akkor komoly akusztikai beavatkozásra van szükség, ami már esetleg a szoba univerzális használatát is korlátozza.
Köszönöm a válaszodat! A hallgatási távolság most kb 2,5 méterre adódik, és a fülemnek már ez is sokkal jobb, mind eddig, mikor is az 5x4 méteres szobában a 4 méteres falon voltak elhelyezve a hangdobozok, és kb 3 méterről hallgattam (biztosan nem emlékszel rá, de kértem már szerintem tőled is tanácsot a szobához csatolt hálófülke vonatkozásában). Most a hosszabb falon vannak, kb 2,5 méterre egymástól, és sokkal-sokkal jobb minden, de biztos ezen is lehetne még javítani.
RPI4B-Allo BOSS V1.2, TPA3255, Canton CT1000

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: fülelek »

fapaci írta:
2020.10.10., szomb. 18:14


Ha értjük a működésüket, akkor könnyű belátni, hogy egy szokványos kialakítású és méretű lakószobában a diffúzorok méretét a szoba funkciója és mérete határolja be. Mondhatnám, hogy alsó határfrekvencia legyen 200 Hz, mert az 5-6-7-8. oktávban van leginkább értelme a diffúzálásnak, de már ehhez is olyan méretű panelek kellenek, amit nem vállalna be senki.
C5 -523Hz-
C8-4186Hz
Tehát a 200Hz ajánlás mellé ment, mert amúgy valóban 500-5000Hz a legfontosabb tartomány.
Ha a szóródást is jónak ítélem a visszaverődés helyett, akkor az alsó határfrekvenciát lehet 1000Hz-re tenni, ami 172mm max. oszlop magasságot jelent, ezt a gyakorlatban könnyen kivitelezhető. Viszont a 47x47cm felület elég kicsi, kapásból készítsél 4 darabot, ami hatásosabb lesz 2 darabnál.
A nagyobb probléma a 20nm szobával, hogy elég közelre adódik a hallgatási távolság a mélyfrekvenciás rezonanciák ésszerű kordában tartása figyelembe vételével. Ha nem megfelelő a kb. 1,6méteres hallgatási távolság a két hangsugárzót összekötő képzeletbeli egyenes közepétől, akkor komoly akusztikai beavatkozásra van szükség, ami már esetleg a szoba univerzális használatát is korlátozza.

Avatar
feket663
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2009.08.07., pén. 19:51
Értékelés: 216

Re: Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: feket663 »

fapaci írta:
2020.10.10., szomb. 18:29
feket663 írta:
2020.10.10., szomb. 18:26
Gondoltam, hogy a csupasz fal helyett mindenképpen jobb lenne valami ilyesmi...
Ebben igazad lehet, de ha már teszel valamit a falra, olyasmi legyen az, aminek több haszna lesz.
Eddigi olvasmányaimból kiindulva a hangdobozok mögé 50 kg/m3 tömegű Rockwool ND kőzetgyapot elnyelőket, közéjük meg ezt a diffúzort gondoltam, de ha tévúton járok, és nem sérti az érdekeidet, elárulhatnád, hogy szerinted mi lenne odavaló ha ezek nem. Természetesen mérni és beméretni a szobát nem nagyon van lehetőségem, mert mikor a legközelebb voltál hozzám mérést végezni, akkor is még vagy 100 km távolságban voltunk egymástól, és az egész berendezésem alig ér többet 100 ezer forintnál, így kb 10-15 ezer forintnál nem szánnék többet a dologra, ezen kívül, mint a topikból is látható, próbálom DIY módon, az itthon fellelhető lomokból megoldani a dolgot, ha már a lánc többi eleme is szintén DIY, a hangdobozt kivéve.
RPI4B-Allo BOSS V1.2, TPA3255, Canton CT1000

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: avl2 »

fapaci írta:
2020.10.10., szomb. 18:14
avl2 írta:
2020.10.10., szomb. 17:51
azt persze ertem, hogy pontos valasz nincs, de ha elegge tajekozatlanok vagyunk valamiben, akkor közelitö, tartomanyos stb. valasz is növeli a tajekozottsagot
Ha értjük a működésüket, akkor könnyű belátni, hogy egy szokványos kialakítású és méretű lakószobában a diffúzorok méretét a szoba funkciója és mérete határolja be. Mondhatnám, hogy alsó határfrekvencia legyen 200 Hz, mert az 5-6-7-8. oktávban van leginkább értelme a diffúzálásnak, de már ehhez is olyan méretű panelek kellenek, amit nem vállalna be senki.

Ha nem értjük a működésüket, akkor miért gondoljuk, hogy diffúzorra van szükségünk?
köszi.
érteni vélem, hogy szerinted itt es igy max 1-röl a 2-re lehet jutni, es mondjuk 100-ig lehetne igazan eljutni, de latod -a leveses hasonlat helyett - mar ez es igy is tovabblepes a kerdezönek !!

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

feket663 írta:
2020.10.10., szomb. 18:26
Gondoltam, hogy a csupasz fal helyett mindenképpen jobb lenne valami ilyesmi...
Ebben igazad lehet, de ha már teszel valamit a falra, olyasmi legyen az, aminek több haszna lesz.

Avatar
feket663
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2009.08.07., pén. 19:51
Értékelés: 216

Re: Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: feket663 »

fapaci írta:
2020.10.10., szomb. 17:24
feket663 írta:
2020.10.10., szomb. 10:48
A kérdésem az lenne, hogy egy átlagos, 20 m2-es lakószobában milyen alsó határfrekvenciát érdemes megadni?
Egy átlagos gulyáslevesbe mennyi sót érdemes szórni?

Meg ne bántódj, de a szobád, célod, körülményeid ismerete nélkül nem kaphatsz korrekt választ. Eleve miből gondolod, hogy diffúzorra van szükséged?
Gondoltam, hogy a csupasz fal helyett mindenképpen jobb lenne valami ilyesmi...
RPI4B-Allo BOSS V1.2, TPA3255, Canton CT1000

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Basszus csapda és diffúzor

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

avl2 írta:
2020.10.10., szomb. 17:51
azt persze ertem, hogy pontos valasz nincs, de ha elegge tajekozatlanok vagyunk valamiben, akkor közelitö, tartomanyos stb. valasz is növeli a tajekozottsagot
Ha értjük a működésüket, akkor könnyű belátni, hogy egy szokványos kialakítású és méretű lakószobában a diffúzorok méretét a szoba funkciója és mérete határolja be. Mondhatnám, hogy alsó határfrekvencia legyen 200 Hz, mert az 5-6-7-8. oktávban van leginkább értelme a diffúzálásnak, de már ehhez is olyan méretű panelek kellenek, amit nem vállalna be senki.

Ha nem értjük a működésüket, akkor miért gondoljuk, hogy diffúzorra van szükségünk?

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”