Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Diy Subwoofer

Avatar
balageguy
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 417
Csatlakozott: 2009.04.21., kedd 15:23
Értékelés: 52

Diy Subwoofer

Hozzászólás Szerző: balageguy »



balage, nem kívánom, hogy nekem legyen igazam, de valószínűleg nem 1,5Hz-ről van szó, főleg a dobozból kialakított reflexalagút miatt.


 
Ha abból indulunk, ki, hogy ekkora doboz és reflexalagút felület esetén az említett hangoláshoz ajánlott 53 centit a program, és megnézzük, hogy mekkorát ajánlott volna akkor, ha 10hz-el lejjebb hangolom (megnéztem: 187 centit), akkor ez óriási hosszbeli különbség lenne. 5hz-el lejjebbi hangoláshoz kb 98 centit számol.
 
De mindegy is, mert ahogy szól, úgy tetszik. Össze lett eresztve a korábbi szubbal is, tehát némi viszonyítási alap azért volt. Amint lesz rá lehetőségem és időm kíváncsiságból meg fogom mérni.
Hangsugárzók: Klipsch RP-6000F front, Klipsch RP-600C center
AVR: Yamaha RX-A3080
Forrás: HTPC, Audio-Technica AT-LP5

Avatar
hotibi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2004.02.27., pén. 13:47
Értékelés: 13
Tartózkodási hely: GÖD

Diy Subwoofer

Hozzászólás Szerző: hotibi »


Változatos, de a legutóbbi JBL szubnál olyan 10Hz-zel csúszott az eredetileg kívánt 30-as hangolás alá, mikor megmértem.
 
Azt lehe tudni mekkora volt az átmérője a hangszorónak, és mekkora dobozt ajánlott a szoftver hozzá?
TV:Samsung Q65 Q60. Erősítő:Yamaha RX-A 1080 aventage. BD:Yamaha BD-A 1040 aventage. Mediaplayer:Dune HD Real Vision 4K. Hangfalak: 4x KlipschRP-160M. 1x Klipsch RP-250C. Szub: SVS PB-2000.CD: Yamaha CDX-497. Fejhallgató erősítő: Heed CanAmp MKII. Fejhallgató: AKG k240 sextett.

Vendég

Diy Subwoofer

Hozzászólás Szerző: Vendég »



mekkora eltéréseket tapasztaltál az eddigi munkáid során?

Változatos, de a legutóbbi JBL szubnál olyan 10Hz-zel csúszott az eredetileg kívánt 30-as hangolás alá, mikor megmértem. 
balage, nem kívánom, hogy nekem legyen igazam, de valószínűleg nem 1,5Hz-ről van szó, főleg a dobozból kialakított reflexalagút miatt.

Avatar
balageguy
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 417
Csatlakozott: 2009.04.21., kedd 15:23
Értékelés: 52

Diy Subwoofer

Hozzászólás Szerző: balageguy »


Mivel elég nagy a doboz, így 5-10 centi pluszban mínuszban max 1.5-2hz-et jelenthet. Ez nekem teljesen oké, radikálisan nem változtat a dolgokon. Sokkal kisebb dobozzal már óriási problémák lehetnének
 

Sajnos ez általában nem elég, viszonylag nagy eltérések várhatók a program által számolt értékhez képest.


Hangsugárzók: Klipsch RP-6000F front, Klipsch RP-600C center
AVR: Yamaha RX-A3080
Forrás: HTPC, Audio-Technica AT-LP5

Avatar
hotibi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2004.02.27., pén. 13:47
Értékelés: 13
Tartózkodási hely: GÖD

Diy Subwoofer

Hozzászólás Szerző: hotibi »



Sajnos ez általában nem elég, viszonylag nagy eltérések várhatók a program által számolt értékhez képest.
 
 
Dobozzal kapcs: azért egy keresztmerevítést megérdemelt volna.


 
mekkora eltéréseket tapasztaltál az eddigi munkáid során?
TV:Samsung Q65 Q60. Erősítő:Yamaha RX-A 1080 aventage. BD:Yamaha BD-A 1040 aventage. Mediaplayer:Dune HD Real Vision 4K. Hangfalak: 4x KlipschRP-160M. 1x Klipsch RP-250C. Szub: SVS PB-2000.CD: Yamaha CDX-497. Fejhallgató erősítő: Heed CanAmp MKII. Fejhallgató: AKG k240 sextett.

Vendég

Diy Subwoofer

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Az UniBox-al határoztam meg. Sajnos ez általában nem elég, viszonylag nagy eltérések várhatók a program által számolt értékhez képest. 
 
Dobozzal kapcs: azért egy keresztmerevítést megérdemelt volna.

Avatar
balageguy
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 417
Csatlakozott: 2009.04.21., kedd 15:23
Értékelés: 52

Diy Subwoofer

Hozzászólás Szerző: balageguy »


Hát az erősítő témán sokat őrlődtem. Mielőtt meghoztam volna a végső döntést keresgéltem a neten, hogy milyen véleménnyel vannak róla. Aztán találtam egy régi avx-es bejegyzést. RACPOWER fórumtárs ajánlotta több embernek és neki is volt ilyen erősítője. 250W-ot ad le 4 ohm-on és még így is limitált; a mérések szerint többet tud.
 
Ki is kérdeztem őt PÜ-ben, hogy őszintén mondja el a véleményét és teljesen pozitív visszajelzést kaptam az erősítőről. Ezért esett a választás erre az erősítőre, meg azért mert éppen sikerült hozzájutnom viszonylag jó áron. Amúgy azért mert SAL van ráírva nem ők gyártják. Ha minden igaz egy Vistar Audio nevű vég árulja. Legalábbis az oldalukon találtam egy olyan cuccot ami a SAL feliraton kívül ugyanúgy néz ki mint az én erősítőm, sőt a speckó is stimmel (http://www.vistar-audio.com.tw/sub-amp-dc.htm).
 
Egyébként erőben nincs hiány, simán tud annyit mint a Yamaha YST-SW800 erősítője. Nem érzem, hogy "vékonyabb" lenne, sőt..
Úgyhogy nekem nagyon bejött ez a SAL vas. Ez még a régebbi SAL által árult változat, ami még 360W-ot vesz fel.
 

Nem lenne előnyösebb a SAL erősítő helyett egy minőségibb (esetleg DIY) erősítő + váltó? Ennyire jó lenne ez a sub-vas?


Hangsugárzók: Klipsch RP-6000F front, Klipsch RP-600C center
AVR: Yamaha RX-A3080
Forrás: HTPC, Audio-Technica AT-LP5

Vendég

Diy Subwoofer

Hozzászólás Szerző: Vendég »

Nem lenne előnyösebb a SAL erősítő helyett egy minőségibb (esetleg DIY) erősítő + váltó? Ennyire jó lenne ez a sub-vas?

Avatar
balageguy
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 417
Csatlakozott: 2009.04.21., kedd 15:23
Értékelés: 52

Diy Subwoofer

Hozzászólás Szerző: balageguy »



Még pár kép amik nem fértek be az előző hsz-be:


 
És ahogy látom az előzőbe se. Elbénáztam:
 

 

 

 

Hangsugárzók: Klipsch RP-6000F front, Klipsch RP-600C center
AVR: Yamaha RX-A3080
Forrás: HTPC, Audio-Technica AT-LP5

Avatar
balageguy
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 417
Csatlakozott: 2009.04.21., kedd 15:23
Értékelés: 52

Diy Subwoofer

Hozzászólás Szerző: balageguy »


Még pár kép amik nem fértek be az előző hsz-be:
 
 
 
 
 
 
 
 
Hangsugárzók: Klipsch RP-6000F front, Klipsch RP-600C center
AVR: Yamaha RX-A3080
Forrás: HTPC, Audio-Technica AT-LP5

Avatar
balageguy
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 417
Csatlakozott: 2009.04.21., kedd 15:23
Értékelés: 52

Diy Subwoofer

Hozzászólás Szerző: balageguy »


Itt már készen voltak a bemarások. Lett a doboz tetején, az oldalsó éleken (itt kisebb) és a lábakon is minden élen (oldalt annyi amennyi a doboz oldalán, a lábak tetején is minimális).
 
A doboz lábai csavarozva és ragasztva lettek. A többi rész csak ragasztva. Az asztalos szerint így is akár vizet lehetne benne tárolni és tonnákat is pakolhatnánk rá. A végső eredmény őt igazolja. Nem akar szétesni
 
Itt a bepróbálásról készült képeket lehet látni. Ellenőriztük hogyan fér be az erősítő és a hangszóró, majd be lettek jelölve a csavarok helyei.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 







Hangsugárzók: Klipsch RP-6000F front, Klipsch RP-600C center
AVR: Yamaha RX-A3080
Forrás: HTPC, Audio-Technica AT-LP5

Avatar
balageguy
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 417
Csatlakozott: 2009.04.21., kedd 15:23
Értékelés: 52

Diy Subwoofer

Hozzászólás Szerző: balageguy »


Így festett a láda összeragasztott állapotban. A reflexnyílás alsó kilépő éle negyedkör ívben le lett marva. A hangolást valószínűleg feljebb tolta elhanyagolható mértékben ez a kis rövidülés (kb fél centit jelent, hertzben tizedeket). Továbbá ez a megoldás segíthet csökkenteni az esetleges portzajt.
 
 

 

 
Már itt lehetett érezni, hogy ez tuti 2 emberes cucc. Egyfelől a mérete miatt, másfelől a súlya miatt. Az mdf lapok méretéből és súlyából kiindulva igyekeztem megbecsülni a végső doboz tömegét. A számítások 45-47 kilót vetítettek előre. Ez biztos nem fog táncolni a padlón .
 
Nem úgy mint egyszer egy YST-SW800-as még egy Yamaha A2-vel hajtva és a Penge c. film diszkójelenetével tesztelve. Egy 30 centit arrébb mászott, pedig az is megvan 24 kiló
Hangsugárzók: Klipsch RP-6000F front, Klipsch RP-600C center
AVR: Yamaha RX-A3080
Forrás: HTPC, Audio-Technica AT-LP5

Avatar
balageguy
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 417
Csatlakozott: 2009.04.21., kedd 15:23
Értékelés: 52

Diy Subwoofer

Hozzászólás Szerző: balageguy »


Még két kép:
 

 

Hangsugárzók: Klipsch RP-6000F front, Klipsch RP-600C center
AVR: Yamaha RX-A3080
Forrás: HTPC, Audio-Technica AT-LP5

Avatar
balageguy
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 417
Csatlakozott: 2009.04.21., kedd 15:23
Értékelés: 52

Diy Subwoofer

Hozzászólás Szerző: balageguy »


Folytatás:
 
Mivel minden megvolt (hangszóró, hangcsillapító, erősítő, faanyag), már csak a doboz hiányzott, aminek az összeállítása egy asztalosra lett bízva.
 
Az asztalosnak megmondtuk, hogy a doboz a lehető legmasszívabb legyen ragasztás szempontjából és nem ereszthet sehol (kivéve a reflexnyílást). Hogy ezt hogyan oldja meg, rá lett bízva. A 12db 55x60-as MDF lapot a Google Sketchup-os tervek alapján vágta méretre.
 
Az első képek a dobozról (csak méretre vágva és összefogva):
 

 

 

 

 

 

 

 

Hangsugárzók: Klipsch RP-6000F front, Klipsch RP-600C center
AVR: Yamaha RX-A3080
Forrás: HTPC, Audio-Technica AT-LP5

Avatar
balageguy
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 417
Csatlakozott: 2009.04.21., kedd 15:23
Értékelés: 52

Diy Subwoofer

Hozzászólás Szerző: balageguy »


Az UniBox-al határoztam meg. Lejjebb látható egy kép, ott pirossal van keretezve (port length). Ez 53cm-re jött ki. Mivel műszerem nem nincs/nem volt, így a hangolást nem ellenőriztem méréssel. Annyit tettem az ügy érdekében, hogy megvizsgáltam, hogy ha nagyobb/kisebb nettó térfogatú lenne a láda az adott hossz mellett, akkor mennyivel módosulna a hangolás. Itt nem jött ki szignifikáns különbség.
 
Aztán azt is megnéztem, mi lenne, ha 0.5-1cm-el rövidebb/hosszabb lenne a cső, akkor az mennyit módosítana. Itt sem volt eget rengető módosulás a hangolásban (tized hertzek). Tehát, ha nem halál pontosan 90L a láda és még esetleg minimális csillapítást is használunk, továbbá nem halál pontosan 53cm hosszú a cső, az még lényegesen nem módosít a hangoláson. Ha feljebb/lejjebb csúszna a számított értéktől pár tized hertzel, azt még elfogadtam
A végső hangolás olyan 23hz körül lehet.
Hangsugárzók: Klipsch RP-6000F front, Klipsch RP-600C center
AVR: Yamaha RX-A3080
Forrás: HTPC, Audio-Technica AT-LP5

Vendég

Diy Subwoofer

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Folytatás: A láda terve pontos méretekkel Mivel nem akartam azzal szenvedni, hogy megfelelő méretű csövet szerezzek, úgy döntöttem, hogy "slot" portos lesz a láda, így csak faanyagot kell venni. És mi alapján határoztad meg a reflexalagút hosszát, majd miután kész lett, ellenőrizted-e a hangolást?

Avatar
balageguy
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 417
Csatlakozott: 2009.04.21., kedd 15:23
Értékelés: 52

Diy Subwoofer

Hozzászólás Szerző: balageguy »


Egy-egy kép a hangszóróról és az erősítőről:
 

 

Hangsugárzók: Klipsch RP-6000F front, Klipsch RP-600C center
AVR: Yamaha RX-A3080
Forrás: HTPC, Audio-Technica AT-LP5

Avatar
balageguy
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 417
Csatlakozott: 2009.04.21., kedd 15:23
Értékelés: 52

Diy Subwoofer

Hozzászólás Szerző: balageguy »


Folytatás:
 
A láda terve pontos méretekkel
 
Mivel nem akartam azzal szenvedni, hogy megfelelő méretű csövet szerezzek, úgy döntöttem, hogy "slot" portos lesz a láda, így csak faanyagot kell venni.
 
A nettó 90 literes ládát úgy igyekeztem megtervezni, hogy a lehető legkönnyebb legyen az összeállítása. A hangszóró lefelé fog sugározni, hasonlóképpen a Yamahához. Fontosnak tartottam, hogy megfelelő merevítés is legyen a ládában. A térfogatszámításnál figyelembe vettem, hogy a hangszóró+erősítő+merevítés mind helyet foglal, így ezekkel együtt számolva kaptam meg a pontos méreteket. A vizuális tervezéshez a Google SketchUp nevű ingyenes programot használtam. A képeket a programból exportáltam, ahol a méretek miliméterben értendők.
 
Ez egyébként egy nagyon hasznos program, könnyű elsajátítani a használatát. A net teli van rengeteg tutoriallal és letölthető modellel.
 
Az építéshez 19mm-es MDF lapokat használtunk (55x60-as méretre vágva 12db lapból jött ki)
 
Képek:
 
A hangszóró felöli rész duplázott és így 38mm vastagságú.

 

 
A merevítések. Erre jön majd a slot port alja.

 

 
Az előlap.

 
A slot port alsó része.

 
A teteje is duplázott. Vizuális szempontból döntöttem így. Jobban tetszett és az a +19mm már nem számított

 
A hátlap az erősítő helyével.

 
A lábak.

 
A lábak is egy lapon állnak. Így ugyanaz lesz a felület ahova a hangszóró dolgozik.

 
A Yamaha által is használt "piramis" egy egyszerűbb (nem íves) változata. Levehető lesz, ahogy az a lap is amin a láb áll. A hangszórónak a számítások alapján kb 2cm helye lesz dolgozni (talán pár mm-el több is).

 
 
 
Úgy számoltam, hogy minden amit itt lehet látni, az kijön a 12db 55x60-as MDF lapból. Tehát a lábak és a piramis is ezekből lesz kiképezve. Így marad a végén a legkevesebb fölösleg.
 
Amikor már megvolt minden (erősítő, hangszóró, faanyag), akkor ez a terv lett odaadva az asztalosnak (sajnos se helyem, se szerszámom, se szakértelmem nincs egy láda összerakásához). Ő pontosan méretre vágta a lapokat és összeragasztotta a ládát. Ahol kérve volt ott marást is készített. De erről majd egy következő hozzászólásban
Hangsugárzók: Klipsch RP-6000F front, Klipsch RP-600C center
AVR: Yamaha RX-A3080
Forrás: HTPC, Audio-Technica AT-LP5

Vendég

Diy Subwoofer

Hozzászólás Szerző: Vendég »

Persze mozinál kevésbé fontos a mélytartomány pontossága, megértem. Hangolással kapcsolatban, ha 28Hz-re hangolod a dobozt, akkor is ~22-ig megmarad a terhelhetőség, és nem tartom valószínűnek, hogy ez a határ gondot okozna később.

Avatar
balageguy
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 417
Csatlakozott: 2009.04.21., kedd 15:23
Értékelés: 52

Diy Subwoofer

Hozzászólás Szerző: balageguy »


Köszi a kritikát, számítottam hangolást és dobozméretet érintő megjegyzésre.
 
Az UniBox előrejelzése alapján így volt az átvitel púptól mentes és számomra az volt a cél, hogy minél mélyebbre menjen, amit magasabb hangolással és kisebb doboz mérettel nem tudtam elérni. Persze lehet, hogy a jövőben kipróbálom az általad ajánlott 60 literben is.
 
UniBox-ban egyébként ki is próbáltam. Az a konstrukció sokkal jobban bírja a terhelést, 250W-nál sem lép a 12.5mm-es lineáris kitérés fölé, kivéve a hangolási freki alatt, de az elkerülhetetlen. Persze 20 és 30hz között sokat veszít, ami szerintem házimoziban elég hátrányos, legalábbis az én ízlésemnek az
 
Egyébként kapható olyan szub a piacon, ami még ennél is mélyebbre van hangolva, lásd pl az SVS legnagyobb modelljét.
 

Sajnos ez a terv így nem kifejezetten jó, a hangszórónak túlzó ez a 90 literes nettó hasznos térfogat, és a hangolási frekvencia is szörnyen alacsony.
 
Mekkora helyiségben használod?
 
A hangszórót elnézve, kisebb lehallgató helyiségben, kisebb terhelhetőségigény mellett maximum 50 literes térfogatban zárt dobozzal jól teljesít, még féltérben is 30Hz körüli -6dB-s ponttal lehet számolni, de jól elhelyezve ettől jobb eredmény is elérhető.
 
b-reflexként egy nagyobb szobában sem kell sokkal nagyobb doboz, a hangszóró lengőrendszere sem "kedveli" ezt a helyzetet, és a T-S arány sem ad okot rá (inkább az ellenkezőjére), körülbelül nettó 60 literes térfogat elég legalább 28Hz-re hangolva (vagyis ez alá menni nem érdemes).


Hangsugárzók: Klipsch RP-6000F front, Klipsch RP-600C center
AVR: Yamaha RX-A3080
Forrás: HTPC, Audio-Technica AT-LP5

Avatar
hotibi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2004.02.27., pén. 13:47
Értékelés: 13
Tartózkodási hely: GÖD

Diy Subwoofer

Hozzászólás Szerző: hotibi »


üdv, volt alkalmam hallgatni 40nm es és 20nm es szobában is. A tervező célja az volt hogy reflexes doboz készüljön portzaj nélkül. Ami jelen esetben a tesztek alapján sikerült.
üdv
TV:Samsung Q65 Q60. Erősítő:Yamaha RX-A 1080 aventage. BD:Yamaha BD-A 1040 aventage. Mediaplayer:Dune HD Real Vision 4K. Hangfalak: 4x KlipschRP-160M. 1x Klipsch RP-250C. Szub: SVS PB-2000.CD: Yamaha CDX-497. Fejhallgató erősítő: Heed CanAmp MKII. Fejhallgató: AKG k240 sextett.

Vendég

Diy Subwoofer

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Sajnos ez a terv így nem kifejezetten jó, a hangszórónak túlzó ez a 90 literes nettó hasznos térfogat, és a hangolási frekvencia is szörnyen alacsony.
 
Mekkora helyiségben használod?
 
A hangszórót elnézve, kisebb lehallgató helyiségben, kisebb terhelhetőségigény mellett maximum 50 literes térfogatban zárt dobozzal jól teljesít, még féltérben is 30Hz körüli -6dB-s ponttal lehet számolni, de jól elhelyezve ettől jobb eredmény is elérhető.
 
b-reflexként egy nagyobb szobában sem kell sokkal nagyobb doboz, a hangszóró lengőrendszere sem "kedveli" ezt a helyzetet, és a T-S arány sem ad okot rá (inkább az ellenkezőjére), körülbelül nettó 60 literes térfogat elég legalább 28Hz-re hangolva (vagyis ez alá menni nem érdemes).

Avatar
balageguy
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 417
Csatlakozott: 2009.04.21., kedd 15:23
Értékelés: 52

Diy Subwoofer

Hozzászólás Szerző: balageguy »






 
Köszi a módosítást!
Hangsugárzók: Klipsch RP-6000F front, Klipsch RP-600C center
AVR: Yamaha RX-A3080
Forrás: HTPC, Audio-Technica AT-LP5

Avatar
KÉTBÉ
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 997
Csatlakozott: 2007.07.13., pén. 14:01
Értékelés: 53

Diy Subwoofer

Hozzászólás Szerző: KÉTBÉ »


ATC Jászberény, 30/6362061

Bemutatóterem

ATC Webáruház

Avatar
balageguy
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 417
Csatlakozott: 2009.04.21., kedd 15:23
Értékelés: 52

Diy Subwoofer

Hozzászólás Szerző: balageguy »


Röviden (vagy inkább hosszan?) ismertetném a hangfal tervét:
 
A hangszóró adatai:
 
Nominal Impedance : 4 ohm
DC Resistance (Re) : 2.6 ohm
Voice Coil Inductance (Le): 1.8 mH
Effective Piston Area (Sd): 466 cm2
Voice Coil Diameter : 51 mm
Voice Coil Height : 33 mm
Air Gap Height : 8 mm
Linear Coil Travel (peak) : 12.5 mm
Magnet Weight : 2.2 kg
Free Air Resonance : 19.4 Hz
Sensitivity (2.83V/1m) : 90.6 dB
Mechanical Q-factor (Qms) : 7.8
Electrical Q-factor (Qes) : 0.36
Total Q-factor (Qts) : 0.34
Moving Mass incl. air (Md): 119.2 g
Force Factor (BL) : 10.4 Tm
Equivalent Volume (Vas) : 169 l
Compliance (Cms) : 0.56 um/N
Mechanical Loss (Rm) : 1.86 kg/s
Rated Power Handling : 175 Watt
Overall diameter : 308.5 mm
Cutout diameter : 278 mm
Flange thickness : 5.4 mm
Depth : 144.2 mm
 
Képek az UniBox-ból:

 

 

 

 

 
Röviden összefoglalva:
Doboz térfogat (nettó): 90L
Hangolási frekvencia : 22,7 hz
Reflexcső átmérője : 11cm
Reflexcső hossza : 53cm
 
A port air speed-re sok hangsúlyt fektettem, mindenféleképpen a szinte biztos zajt jelentő piros vonal alatt akartam tartani, hogy az YST-SW800-asnál hallottakat elkerüljem.
A frekvencia átvitelnél az volt a lényeg számomra, hogy minél mélyebbre menjen. Igyekeztem figyelni arra is, hogy a doboz és reflexcső méretei ne legyenek kezelhetetlen méretűek.
A membránkitérés a lineáris határon belül van és látszik, hogy 20hz alatt szükséges egy felülvágó szűrő (ilyen szinte mindegyik szuberősítőben van, kérdés, hogy milyen frekin dolgozik , milyen meredekséggel és mekkorát emel ki az adott frekvencián). A SAL-ban, ha minden igaz 20hz-től 12db/oktáv meredekségű szűrő van.
A step response nem olyan mint egy zárt doboznál, de ennyi kompromisszumot bevállalok.
 
 
A következő hozzászólásomban a konkrét tervet fogom ismertetni méretekkel együtt.
Hangsugárzók: Klipsch RP-6000F front, Klipsch RP-600C center
AVR: Yamaha RX-A3080
Forrás: HTPC, Audio-Technica AT-LP5

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”