Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Diy Subwoofer

Avatar
balageguy
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 417
Csatlakozott: 2009.04.21., kedd 15:23
Értékelés: 52

Diy Subwoofer

Hozzászólás Szerző: balageguy »

Közben látom, hogy sikeresen elgépeltem a topik címét. Valaki tudja, hogyan lehet kijavítani?
Hangsugárzók: Klipsch RP-6000F front, Klipsch RP-600C center
AVR: Yamaha RX-A3080
Forrás: HTPC, Audio-Technica AT-LP5

Avatar
balageguy
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 417
Csatlakozott: 2009.04.21., kedd 15:23
Értékelés: 52

Diy Subwoofer

Hozzászólás Szerző: balageguy »


Üdv Mindenkinek!
 
Gondoltam megosztom Veletek első DIY projektem életútját. A projekt sikeresen befejeződött, de ennek ellenére megpróbálom úgy leírni az építés történetét mintha még folyamatban lenne
 
Kezdjük a legelején:
 
Mi motívált az építésben?
 
A válasz egyszerű: egy kis elégedetlenkedés. Én inkább házimozizok itthon, de zenét is szoktam hallgatni (főleg elektronikusat). A korábbi szubommal, egy Yamaha YST-SW800-al nagyon meg voltam elégedve házimozi terén. Nagyon lazán odaverte az őt megelőző 320-ast. Minden szubbasszusban gazdad film élvezetes volt vele.
 
Bizonyos filmeknél viszont felfigyeltem kisebb-nagyobb portzajra. Ilyen volt például a Némó nyomában akváriumos jelenete, vagy az Indiana Jones 4 előtti THX trailer "gombás" része. Jókora recsegést lehetett kihallani és ehhez nem kellett kihajtanom a szub lelkét. Játszottam a hangerő visszavételével, viszont ekkor kevésnek éreztem az effekteket.
 
Ezután sok netes utánaolvasás, sok más DIY szub projekt tanulmányozása után (itt gyorsan ajánlanék egy fórumot: http://www.hometheatershack.com/forums/diy-subwoofers/) döntöttem úgy, hogy belevágok egy saját szub építésébe.
 
A hangszóró kiválasztása
 
Sok hangszórót próbáltam ki szimuálciós szinten. Itt szögezném le, hogy a választott hangszórót nem mértem/mérettem be, az adatlapon feltüntetett értékekkel számoltam. A dobozméretek meghatározásában az UniBox volt segítségemre.
Az első hangszóró amiről úgy gondoltam, hogy majd jó lesz a Peerless XXLS835016-os 25cm-es típusa volt. A próbálgatások után kiderült, hogy ebből a hsz-ből egész jó zárt szubot lehetne csinálni, viszont én reflexet szerettem volna, mint a 800-as Yami. Még szóba jöhetett volna a passzív radiátoros elrendezés, de a hangolási fekvencia utáni meredekebb letörés nem jött be.
Ezután próbáltam ki az XXLS 835017-es 30cm-es mélyhangszórót. Ebből is elég jó zárt doboz készíthető (40hz környéki F3 ponttal), viszont ebből már sikerült elég jó reflex rendszerű ládát összehozni. Így esett erre a hangszóróra a választás.
 
Az erősítő kiválasztása
 
Itt is sikerült pár kört futni. Majdnem ezen a részen múlott az egész. Külföldről nem nagyon akartam drága erősítőt rendelni, itthon pedig nincs meg a megfelelő választék. Aztán mégis összejött a dolog. Használtan sikerült szerezni egy SAL Sub 250-est, abból is a régebbi, 360W-os tápfelvételű típust. Itt az avx-en is jókat olvastam róla régebben.
 
 
Első hozzászólásnak ennyi elég is lesz. A következőben részletesen leírom, hogy mekkora doboz lett tervezve, mekkora reflexcsővel, miért akkorára stb stb. Csatolok majd képeket is!
Hangsugárzók: Klipsch RP-6000F front, Klipsch RP-600C center
AVR: Yamaha RX-A3080
Forrás: HTPC, Audio-Technica AT-LP5

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”