Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Diy Dac

Avatar
hodyka
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2013.07.19., pén. 06:36
Értékelés: 307

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: hodyka »

VoS hang...............pont úgy is szól

a Siren vagy ahogy Te írod Syren azt jeleneti sziréna :fekverohog:
Lumin M1+ Focal Onyx hangdoboz

„A zene lelket ad az univerzumnak, szárnyakat az elmének, menekülést a képzeletnek és életet mindennek”

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

hodyka írta:
2019.08.22., csüt. 16:27
"Akik nem szeretik a színezetlen, nagy dinamikájú letisztult hangot, azaz a VoS hangot, azok ne építsék meg ezt a DAC-ot."

Ámen leborulok.gif
Úgy is van. Építsenek helyette kínai panelekből. Az jó lesz. ;peace;
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
hodyka
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2013.07.19., pén. 06:36
Értékelés: 307

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: hodyka »

"Akik nem szeretik a színezetlen, nagy dinamikájú letisztult hangot, azaz a VoS hangot, azok ne építsék meg ezt a DAC-ot."

Ámen leborulok.gif
Lumin M1+ Focal Onyx hangdoboz

„A zene lelket ad az univerzumnak, szárnyakat az elmének, menekülést a képzeletnek és életet mindennek”

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Tovább hangoltam a DAC-ot. Ennek volt egy kis előzménye is. Egyik barátom a barátjával, és DAC-jaikkal meglátogattak. Az egyik DAC AK-s csippel volt szerelve, ha jól emléxem. Egy neves magyar gyártó túlárazott (félmilla körüli) készüléke. A másik egy csöves, de trafó nélküli kialakítású TDA1541-es DAC volt. A harmadik az én AN koppincsom 1865-el, és a Socrates DAC. Leginkább Yamamoto Trio, Philippa Giordano áriája, Mancini Párducos témája, és Miles Davis 1963-as New Port-i koncertje szólt, abból is a Nutty című remek felvétel. Érdekes egy teszt volt. A félvezetős sem szólt rosszul, de ennyiért jobb is lehetne. Úgy próbált részletes, iformáció dús hangot produkálni, hogy a felső középtartományt kiemelte. Úgy kb a cinneket. Ez miatt egy kicsit itt lehetett hallani a c,s,sz hangokat legerőteljesebben. A két multi bites csöves masina is szépen szólt. Szép sima magasaik voltak, tiszta középpel, méretes színpaddal. A fent említett hangok kevésbé voltak forszírozottak. Viszont mindkettőnek gondja volt alul. Az egyiknek jobban, a másiknak kevésbé. Az egyikben volt pár darab BG kondi, a másikban nem. Mélyben ez miatt a BG-s kondi szólt erőteljesebben, de nem mélyebben. A különbség a két gép között nem volt sok. Szép romantikus búgó mélyek, amik egy kicsinyt rárakódnak az alsóközép tartományra. És akkor jött a Socrates DAC. Na ez teljesen kilógott a sorból. Először is a nagy tér volt az ami magára vonta a figyelmet. Aztán az igen mély basszus, ami megfogott, kottázható, s nem telepszik rá a középtartományra. Ez utóbbi szép, és őszinte. Kevésbé szinezett, de egy kicsit erőszakos. Ez a paraszt kib@ssza az asztalra a vacsorát, s nesze ez van a tányérban: igazi kaja. Nincs itt romantika kérem szépen. Nincs gyertya gyújtogatós, szerelmet valló édes este. Viszont a legteteje kicsit szúrós, egy kicsit digitítiszes. Na ez miatt el is keseredtem, meghúztam az ajándékba kapott Vilmos Körtét, az igazit, nem a Z RT förtelmes keverékét. És elkesztem eszelni. Mit is tudnék javítani a DAC-on. Kicsit változtattam a munkapontján a csöveknek. A jelleg görbén kicsit feljebb, és jobbra toltam a munkapontot, egész pontosan 6mV árammal 160 Voltra. A görbébb görbe :) kicsit nagyobb harmonikus torzítással jár. Na ezt használtam fel az érdes magasak eltüntetésére. Picit romantikusabbá, picit kevésbé odamondóvá tettem a hangképet. Viszont a dinamika nőtt. Most már az 5. éves házassági fordulón teszik a vacsorát az asztalomra. Megjött a libabőr feeling is. Mindenféleképpen finomodott a hang, de még volt valami hiányom, valami érzés, ami az AN DAC-ban megvan. Eszembe jutott, hogy van nékem két ajándékba kapott kb 55 éves Bumblebee 470nF-os kondim. A gond az, hogy a Superior Z helyére nem tehető be, mivel elvinné a mélyeket a katódkicsatolásánál. Ezért megfejeltem a Jantzen 3,3uF-os kondikat a darazsakkal. Ezek a darazsak még eredetiek, nem utángyártottak, mint ahogy azt kedves "barátom" híresztelte. Egy barátom vett vagy 15 darabot USA-ból, s abból válogatgattunk. Én is kaptam belőle. Nos ez a fejelés nagyot dobott a hangon. Minden helyre billent. Előtte az anyós azt kiabálta: A SZumátrai Cumani vigyen el a meSSZI Sz@rosgödör mélyére, és örökké Szagold a SZ@r SZagot miközben Cikk Cakkosan írod le SZáSSzor a SCHwartZ tintával: Többet nem nézed az aSSZony hugiCájának CiCijét. Helyette az van, hogy drága bűbájos férjem, cirógasd egy kicsit a cicikém. Már ha értitek miről van szó. 31_1_21.gif :lol: Szóval úgy gondolom kész a Socrates DAC az USB-s I2S-es bemenet kivételével. A fotón a Bumblebee kondikat látjátok. Kicsit öregedecskedők, ahogy az antiklasszikusunk mondta vala, de frissen zenélnek, és szépen. Akik nem szeretik a színezetlen, nagy dinamikájú letisztult hangot, azaz a VoS hangot, azok ne építsék meg ezt a DAC-ot. :D
20190816_124241.jpg
20190816_124241.jpg (248.26 KiB) Megtekintve 3603 alkalommal
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Lassan befejezéséhez közeledik a Socrates DAC project, bár egy része, az USB-I2S átalakítás még nem megy. Köszönet mindenkinek, aki segített a megvalósításban. Itt egy fotó a végleges előlapról. A feliratokat egy barátom, és én készítettük. Azaz Ő lézerrel gravírozott, én meg kifestettem. Egészen pofás lett. Már nagyon sokat és sokan hallgattuk, a hangja mégformálódik. Majd írok még róla. Addig is gyönyörködjetek. Az előlapján:
20190814_175739.jpg
20190814_175739.jpg (135.57 KiB) Megtekintve 3685 alkalommal
És a hátulján:
20190814_181201.jpg
20190814_181201.jpg (206.91 KiB) Megtekintve 3685 alkalommal
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Igen jó átvitelt feltételez a rendkívül szép négyszögjel átvitel is. Ennek elérésére sajna 1 trafót ki kellett dobni. A megfelelő átvitelhez a szigetelés rétegeivel kellett izmozni. Hál Istennek sikerült gyorsan megtalálni a megoldást. Hiába kedves kollegák, a trafó nem csak annyi, hogy feltekerek néhány méter huzalt, aztán slussz-passz, kész is. :tutiok: Azért a világ nem teljesen kerek. Ki kellett dobnom még egy trafót, mert a szekunder tekercse zárlatosra sikerült. A bifilláris tekerés néha produkál ilyet. Vagy azért mert a huzal szigeteléssel lehet gond, vagy a toldások esetén. Sajna az ilyen 0,09mm átmérőjű drótokat csak hegeszteni lehet, s azzal lehet gond.
A használt frekvenciák a szkóp képernyőjéről leolvasható:
IU konverter 20k.jpg
IU konverter 20k.jpg (442.73 KiB) Megtekintve 3789 alkalommal
IU konverter 1k.jpg
IU konverter 1k.jpg (387.18 KiB) Megtekintve 3789 alkalommal
IU konverter 10Hz.jpg
IU konverter 10Hz.jpg (440.24 KiB) Megtekintve 3789 alkalommal
A 10 Hz-s átvitelre felhívnám a figyelmet. A fotó előre vindikálja a nagyon mély átvitelt. A általam épített Socrates DAC esetében Az alsó határfrekvencia 4Hz környékén van, ha jól emléxem. Már ott is lehetett a hangban érezni azt a mély energiát, amit ezek a transzformátorok képviselnek. Nagyon jók ezek a vasak. Egy másik fórumon egy troll közönséges 0,35mm vastagságú M vasnak titulálta a fotó alapján. Nos nem az. Vékonyabb, és EI szabású a lelkem. :D A u-je az nem 600, hanem jóval több. Sajnos a maganyag korlátozott mennyiségben áll rendelkezésre...
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Egy közeli ismerősöm Épített egy DAC-ot, amiben ES9038 DAC csip található. Azt találta ki, hogy a csip kimenetére egy trafót illeszt, amivel a hangképet kívánja feljavítani. Külföldön ezt egy Lundhal 1544 a trafóval teszik meg az alábbi kapcsolással:
ES9038 IU converter.jpg
ES9038 IU converter.jpg (124.78 KiB) Megtekintve 3766 alkalommal
A kérdés az volt, hogy tudok-e ilyet készíteni. Mivel már több féle I/U trafót készítettem, így gyorsan rávágtam, hogy na ná, hogy tudok. Túl gyors lett a válasz. Ugyanis az lett a kitétel, hogy a készülő trafó szimmetrikus legyen mindkét oldalán, kis primer oldali RDC-vel rendelkezzen, (állítólag így szól jó) és a lehető legnagyobb sávszélességet biztosítson, és az áttétele 1:4, vagy ha úgy tetszik 0,5+0,5:2+2 legyen. A primert 500 Ohm terheli, a szekundert pedig 8k. Vasmagnak a Socrates DAC-nál már bevált EI42-es vasat választottam. Ennek a vasnak megfelelő csévére feltekertem a 11 rétegű átmérő 0,09mm vastagságú bifilláris szekundert, illetve a 8 rétegű primer tekercset valamivel vastagabb huzalból. Az áttétel így halál pontosan a szükség szerinti lett a hatásfok figyelembe vételével.
Az alábbiakban közlöm az I/U trafó adatait:
RDCp=6,3-6,2 Ohm A paraméterek szórása 1,6%
RDCs=151,3-150,3 Ohm, a paraméterek szórása 0,66%
Azért van két érték, mert ugye szimmetrikus a lelkem.
A -3dB-vel határolt átviteli tartomány=2Hz-82kHz. Ezt az adatot generátorral, és csővolt mérővel vettem fel, és a terheléseket egy 500 Ohmos, valamint egy 8,2k-s ellenállással szimuláltam az egész mérési processzus alatt. A transzformátornak 1Mhz-s tartományban rezonancia pontja nincs. A mélyben rendkívüli jó átvitelt a fázis-frekvencia görbe is sejteti, mikor is láthatjuk, hogy a minstream frekvenciákon a görbe lefutása rendkívül egyenes:
Phase.JPG
Phase.JPG (158.73 KiB) Megtekintve 3766 alkalommal
A jó fázis-frekvencia átvitel szükséges feltétele a szinezetlen, valósághű hangzásnak.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Ezen a képen pedig a már össze-szét-megfúrt DAC doboz látható. Minden fúrat megvan, mostmár csak a festés, eloxálás, szitázás, gravírozás van hátra, hála a jó Istennek. :smile29:
20190721_171126.jpg
20190721_171126.jpg (134.81 KiB) Megtekintve 3851 alkalommal
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Munkatársammal gondolkodunk a DAC hangerőszabályzójának, valamint a visszajelző LED-ek nyákjának nagyságán. A képen az elsőrendű aszisztensem látható aNYÁK tervvel együtt.
20190718_184230.jpg
20190718_184230.jpg (191.6 KiB) Megtekintve 3834 alkalommal
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Sokat gondolkodtam, mihez lehetne ezt a DAC-ot hasonlítani például árban. Nos találtam is egy ilyen gyári kütyüt, ami ugyancsak a Soekris DAM 1021-el készült, némi felcicomázással:
https://www.lessloss.com/echos-end-p-218.html
Nos ez egy szerényen árazott DAC, főleg a harmadik verzióját tekintve. :rolleyes: Nem is lehetne többet kérni érte, hisz nincs benne sem Dyscus mintájú trafó, sem E80CC-vel készült csöves buffer. :smile29: Ha az a 34000 Dolláros készülék a Supreme Edition, akkor a Socrates DAC High Supreme Tube Edition, azaz a hangja VoS minőségű. És tényleg az. Mert meghallgattam.
Először is elkell mondjam mégegyszer, hogy digitális műsorforrásból trafó és cső nélkül emberi VoS hangot nem lehet kihozni. Lehet, hogy egy ilyen akm csip műszakilag jobb, egzaktabb, de ami géphang kijön belőle, az tragédia. Tudjuk, az LP tökéletlen dolog, mégis milliók csak azt hallgatják, mert analóg. Akkor meg minek a FET-es, opás, tranyós kimenetű sokszámú DAC, ha mégis az LP jobb. Persze a DAC-oknak is van létjogosultsága az audio óceánjában, de csak az R2R trafóval illesztett csöves DAC-oknak. Ezek ugyanis analógosan szólnak. A többi nem. A múltkor írtam, hogy TSD15-ös pickup-al lett összehasonlítva a Socrates DAC. Akkor még trafó nélkül. Nos a trafó gyönyörűen eltüntette az említett reszelősséget a legfelső tartományból, megszüntette a digitítiszes digitális hangot. Az is biztos, hogy nem a transzformátor korlátozott átvitele okozza az "analógosító" hatást. Itt ilyenről szó sincs. Az okot sajna nem tudom, de trafó nélkül nem tudok digitális műsorforrást hallgatni.
Van nekem egy Deep Purple felvételem. Elindítottam a Raspiról, Volumio alatt. Nem akartam hinni a szememnek! A Volumio kiírta a telómra, hogy a hallgatott zene 5,6MHz 1Bit, és hogy DSD. Ha jól tudom ez a 128-as DSD műsor. Mindezt átkonvertálás nélkül, Natív módon. Nem rosz a Raspi. Életemben most hallgattam ilyet először. Na gondoltam, van nekem egy Mobile Fidelyti felvételem a PF.-től, jelesül a Dark Side of the Moon. Ezt is elindítottam. Az MF cég egy certifikátban garanciát vállal, hogy ez a felvétel 24/192-es formátumban az eredeti mesterszallagról készült. Csak annyit mondok, így még nem hallottam a lemezt. Egyszerűen nem lehet otthagyni a hallgatását. Nagy élmény. Hogy hogy is szól a Socrates? Sokan hallották már szólni az AD1865-re épült csöves-trafós DAC-omat. A boldogságot megtapasztalt hallgatók emlékezzenek vissza azokra a felemelő pillanatokra. :D Nos a hangkarakter hasonló, csak mindenből több van. Hangszerből, dinamikából, női szexualitásból, basszusból, térből, a közel-távolból, a színpad magasságából, a zene szövetéből, dobból, lábból, zongorából,stb. Aki még nem vett ilyen Soakris DAC boardot, az azonnal vegyen. Ezt sokan kipróbálták már. Volt valami triódás dínom-dánom. Azt írták, hogy ott egy Soecris DAC csak a középmezőnyben végzett. Nos lehet, ez jött ki eredményül, de nehogy meglehessen már ítélni egy DAC-ot az ott lévő SE erősítőkkel! Ezen méregdrága, 2. harmonikus torzítás gyártó gépek ványadt hangjának biztos jót tett a delta-sigma DAC-ok erőszakos hangja. Ezért lett 3. a Soakres ott. Ja! Meg nem volt benne trafó.
Lassan jön a dobozolás, s utánamár csak a Socrates-nek áll a világ. Őszintén mondom, aki teheti, vegyen ilyen DAM1021-et. Szívesen segítek az elindításában. Lemaradt a fotó. Jelenleg így néz ki a Socrates DAC:
20190523_101631.jpg
20190523_101631.jpg (294.4 KiB) Megtekintve 4135 alkalommal
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
hodyka
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2013.07.19., pén. 06:36
Értékelés: 307

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: hodyka »

dys-cus írta:
2019.06.01., szomb. 11:37
Persze digitális erősítőn és vidi hangfalon a különbség nem észlelhető. :smile29:
Szia

Nekem még nem volt digitális erősítőm, ez a Vidi meg sok nagymárkát lealázott már :)
Lumin M1+ Focal Onyx hangdoboz

„A zene lelket ad az univerzumnak, szárnyakat az elmének, menekülést a képzeletnek és életet mindennek”

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Nos Te lehet nem hallod a biteket, de a hatása nagyon is hallatszik. Ezért írom analógos hangzásnak azt, ami mentes a digitális hatásoktól. Persze digitális erősítőn és vidi hangfalon a különbség nem észlelhető. :smile29:
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
hodyka
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2013.07.19., pén. 06:36
Értékelés: 307

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: hodyka »

dys-cus írta:
2019.05.28., kedd 08:19
Úgyérzem elég jó kis trafót sikerült összehozni. :D A DAC-ot messzemenőleg kiszolgálja, hangját analógossá varázsolja. Ezt többen meg is állapítottuk, összehasonlítván egy TSD15-ös pickuppel egy Thorense LP játszóban.A Hangot a nagy tér, dinamika, jó sztereo felállás, valamint a tökéletes basszus jellemzi.
Zenei legyen, ne analógos ( mindenki analógot hallgat, 0-t és 1-t nem hallják :ohnoohnoohno:

:fekverohog: :fekverohog:
Lumin M1+ Focal Onyx hangdoboz

„A zene lelket ad az univerzumnak, szárnyakat az elmének, menekülést a képzeletnek és életet mindennek”

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Készen lettek a végleges trafók. Össze is lőttem őket a nemkínai előgyártott csöves, audio egységgel. Az E80CC grid stopperét megkellett növelnem, amit egy kéznél lévő tantalum ellenállással gyorsan meg is tettem. A trafó sekunderével párhuzamosan ott maradt a Zobel hálózat. Így lett korrekt az átvitel. Hangenerátorral meghajtottam az egész kütyüt, ellenőrizve azt, hogy kiszolgálja-e a kiváló multibites DAC-ot. Elárulom maradéktalanul teljesíti az elvárásokat. A csöves buffer és a trafó együttes átvitele -3dB-vel határolva az alábbi: 4Hz-160kHz. Meglehetősen jó, torzításmentes, és a fázisátvitele is nagyon jó. Megvizsgáltam négyszög jelekkel is. Ígérem, több ilyen fotót nem teszek fel a DAC-ról, de ezt azért látni kell. A képek címe utal arra, hogy mekkora frekiket látunk. Persze a fotók szebb képet mutatnak, mint csak maga a trafó önmagában. Nos nézzétek:
DA100kHz.jpg
DA100kHz.jpg (164.66 KiB) Megtekintve 4425 alkalommal
DA20k.jpg
DA20k.jpg (164.04 KiB) Megtekintve 4425 alkalommal
DA1kHz.jpg
DA1kHz.jpg (170.64 KiB) Megtekintve 4425 alkalommal
DA100Hz.jpg
DA100Hz.jpg (166.38 KiB) Megtekintve 4425 alkalommal
DA20Hz.jpg
DA20Hz.jpg (178.61 KiB) Megtekintve 4425 alkalommal
DA5Hz.jpg
DA5Hz.jpg (159.1 KiB) Megtekintve 4425 alkalommal
Úgyérzem elég jó kis trafót sikerült összehozni. :D A DAC-ot messzemenőleg kiszolgálja, hangját analógossá varázsolja. Ezt többen meg is állapítottuk, összehasonlítván egy TSD15-ös pickuppel egy Thorense LP játszóban.A Hangot a nagy tér, dinamika, jó sztereo felállás, valamint a tökéletes basszus jellemzi.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Elkészültek az illesztőtrafók. Párat kidobtam, de végül siker koronázta erőfeszítésemet. Csővoltmérővel mérve csak a trafót, az átvitel az alábbira sikerült: -3dB 2Hz-347 kHz-ig. Elég jó lett az átvitele. Sőt túl jó. Helyére téve, azaz a csöves buffer előtt már más a helyzet. Kapott egy Zobel tagot a bemeneten, hogy kellően le legyen terhelve, valamint a 10k-s gridstoppert az E80CC rácsában kicseréltem egy tantál ellenállásra, aminek értéke 51k. Így in situ helyzetben egy olyan áramkör egységet sikerült összehoznom, amely átvitele -3dB-vel határolva 4Hz-160kHz. Arra gondolok, hogy ez az áramkör nem korlátozza a Soakris DAC átviteli tulajdonságait, de viszont biztosítja az analógos hangzást. A trafókhoz értő sokat tekert kollegák biztosan tudják, hogy nem egyszerű egy ilyen trafó megtekerése. Elárulom, nagyon jó vas is kell hozzá.
20190519_141206.jpg
20190519_141206.jpg (126.37 KiB) Megtekintve 4388 alkalommal
A kész trafót az alább láthatjátok. A mellette lévő íróeszköz megmutatja méretét:
20190519_210945.jpg
20190519_210945.jpg (282.06 KiB) Megtekintve 4388 alkalommal
A trafó 11 osztású, és döbb mint 2000 menetet tartalmaz meglehetősen vékony huzalból.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Az erősítős topicban szóba kerültek a Miflex KPCU01 kondenzátorok. Többen is észrevételeztük, hogy nagyon jó a hangjuk. Nos a DAC beépített alkatrészei közt ilyet nem találtok. Ennek az az oka, hogy a DAC kimenete egy földelt anódú, impedancia illesztést végző csöves fokozat, aminek a katódjába minimum 2,2uF-os kondi kell. Nos ez rézfóliás kivitelben őrült drága. A rendelkezésre álló általános csereeszköz sajna kevés egy 3,3uF-os Miflexre. Viszont, ha valaki alaposan megnézi a kész Motherboard-ot, az láthatja, hogy mind a csöves tápban mind a DAC board tápjában van 2-2 AN Kaisei elkó a táőok kicsatolási pontjain. Ezen kívül a csöves buffer alkatrészeinek az összeválogatása is arra hívatott, hogy a DAC analógosan szóljon. Köszönet Sanya fórumtársunknak a különböző féle ellenállások párhuzamba kötéséért. Én a Takman-PRP duót használtam a munkaellenállások esetében. Riken Ohm-t meg a földpotenciálok beállításához. A második fotón a kimeneti impedancia illesztő fokozat rajza látható. Ha valaki ilyet akar használni akár CD kimenetén, akár tranyós fokozat "csövesítéséhez", nagyon tudom ajánlani. A bemenete a nagy bemeneti impedancia miatt nem terhel semmilyen kimenetet, a kimenete pedig kellőképpen kis impedanciájú, köszönhetően a párhuzamos kapcsolásnak. Viszont figyelembe kell venni, hogy erősítése egynél kisebb.
Szóval itt a kész anya panel:
20190511_190058.jpg
20190511_190058.jpg (322.71 KiB) Megtekintve 4424 alkalommal
A következő fotón az első meghallgatás látható. A LED-ek izzanak, azok csak provizórikusan vannak ott a DAC állapotának visszajelzésére.
20190513_191458.jpg
20190513_191458.jpg (248.85 KiB) Megtekintve 4424 alkalommal
A következő fotón az említett kimeneti fokozat kapcsolása látható:
Socrates DAC anal buffer.JPG
Socrates DAC anal buffer.JPG (75.43 KiB) Megtekintve 4424 alkalommal
A rajz tényleges kivitele pedig ezen a fotón figyelhető meg:
20190511_190031.jpg
20190511_190031.jpg (257.86 KiB) Megtekintve 4424 alkalommal
Ha valakinek van módja beszerezni az E80CC csöveket, az igen komoly minőséget érhet el. A tápfeszt 20-30 Volt-al csökkentve a kapcsolásba alkalmazható az ECC82-es cső is. Kipróbálta. A hangja kicsit "úriemberesebb", finomkodóbb, de egyúttal kicsit unalmasabb is. Legalábbis a DAC hangját ilyenné tette egy 24Bit/192kHz-s felvétel meghallgatása során.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Úgy tűnik, beforrasztottam minden alkatrészt a Socrates DAC anyakártyájába. Tudom nem a legszebb, de az csapkodja a tevét, aki nem tud legalább ilyet tervezni, megépíteni, elkészíteni. Persze nincs még kész, hiszen most jön az illesztő trafó megtervezése, kipróbálása, újra készítése, s lehet mégegyszer újra készítése. EI42-es GOS vason lesz. A korábbi ilyen jellegű trafók Vacoperm "vason" készültek. Most kipróbálom ezt az anyagot is. Végül is a Tango és Hasimoto trafók sem permalloy magra készültek. :smile29:
20190514_175624.jpg
20190514_175624.jpg (220.85 KiB) Megtekintve 4240 alkalommal
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

A nagy érdeklődésre való tekintettel folytatom a Socrates DAC építésének megmutatását.
Elkészült az anyakártya. Erre épül fel minden jó, ami a fülnek kellemes. Lett rajta pár átkötés, amire lehet ráharapni, de megmondom őszintén, hogy inkább a jel utat vettem a legrövidebbre, és a vezérlés adatvezetékeit kötöttem át. Így találtamm korrektnek a dolgot. A fő áramköri egységeket jól láthatjuk a fotón. Felül az Arduino Nano-ra épülő vezérlés, mellette annak, és a bemeneteknek a tápja. Attól balra az Amenero még nincs a helyére fúrva, mivel azt majd csak a doboz elkészülte után lehet pozícionálni az USB aljzat miatt. Jobbra alul a DAC foglal helyet, mellette a csövek, valamint a trafók helye látható.
20190509_191828.jpg
20190509_191828.jpg (258.49 KiB) Megtekintve 4271 alkalommal
Hamarosan élesztem a vezérlést. A fotón ez a rész, és a bemenetek reléi, illetve impulzus trafója látható. Az aranyszínű elkók Kaisei típusúak. Több ilyen kerül a kütyübe, célszerűen olyan helyekre, ahol a hangja érvényesül. A Kaisei véleményem szerint jobb hangminőséget ad, mint a BG. A BG kondik kicsit mélyben dúsak. VoS hangzásra nem az igaziak. Egy GU50 SE erősítőbe viszont nagyon jók.
20190510_121653.jpg
20190510_121653.jpg (212.83 KiB) Megtekintve 4271 alkalommal
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Rengeteg munka, s egyeztetés után elkészült a "Socrates" DAC Mother Board-ja. Az egyszerűnek tűnő project nem kevés után tanulmányokat követelt. Pl végig kellett olvasni az audiodiyer.com megfelelő topicját (800 oldal körül) Körbe járni minden MOD-ot, illetve azok átvezetését. Soren, a tervező a diyerek javaslatai alapján mindig módosította a DAC áramkörét. Birtokomban az 5. verzió van. Több nincs is. Most. Szerencsére ez miatt nem kell a NET-en található minden MOD-ot elvégezni, csak a gyártó ajánlását. Ilyen ajánlás a Vref feszej minden észen túli szűrése. Fotóimon ezt a modosítást láthatjátok. A polimer kondik lábainak a gyártó cég kialakította a megfelelő furatokat. A másik fotó az MB-t mutatja.
20190325_112043.jpg
20190325_112043.jpg (227.07 KiB) Megtekintve 4322 alkalommal
Socrates DAC Mother Board.jpg
Socrates DAC Mother Board.jpg (367 KiB) Megtekintve 4322 alkalommal
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: fülelek »

https://www.diyaudio.com/forums/digital ... t-dac.html
CS8414...talán van valahol a sublótban...

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Mohabácsi írta:
2019.03.13., szer. 14:02
OFF - mint az előző
dys-cus írta:
2019.03.12., kedd 19:48
Mindezek ellenére kedves és ismert trollkodó barátunk egy másik fórumon már hozzászólt a témához: "Lassan kéne már valami hallgathatot is bütykölni, nem ilyen szarokkal pepetselni." :fekverohog:
Értem én... Azt nem, hogy a "B100+.... modul rendszerű végerősítő kollekció" az miért DAC téma, valamint miért jó kórosan hazudozni, úgyszólván állandóan.
Kisebb arc több lenne, majsztró.
Ugye, az a trollkodó nem hozzád, hanem a másik majsztróhoz szólt, más topikban és nem DAC-ról, úgy ám. És nem én voltam. :D
A sánta kutya esete Tóth Marival...
Mi van Camel flapping! Kitiltottak azzal a névvel, s most Moha lettél. Őszintén. Mond már meg hány nick névvel vagy beregisztrálva. Amúgy a kettős regelés úgy tudom tilos. Egyébként meg senki sem kíváncsi az okoskodásodra.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
Mohabácsi
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2018.02.16., pén. 15:04
Értékelés: 4

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: Mohabácsi »

OFF - mint az előző
dys-cus írta:
2019.03.12., kedd 19:48
Mindezek ellenére kedves és ismert trollkodó barátunk egy másik fórumon már hozzászólt a témához: "Lassan kéne már valami hallgathatot is bütykölni, nem ilyen szarokkal pepetselni." :fekverohog:
Értem én... Azt nem, hogy a "B100+.... modul rendszerű végerősítő kollekció" az miért DAC téma, valamint miért jó kórosan hazudozni, úgyszólván állandóan.
Kisebb arc több lenne, majsztró.
Ugye, az a trollkodó nem hozzád, hanem a másik majsztróhoz szólt, más topikban és nem DAC-ról, úgy ám. És nem én voltam. :D
A sánta kutya esete Tóth Marival...
Csatolmányok
témáhozbizony copy.jpg
témáhozbizony copy.jpg (96.73 KiB) Megtekintve 4473 alkalommal
"Szerénység! Ne tömjénezze magát! Szerénység! Ha én valamit szeretek magamban, az a szerénység."

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Noa akkor nem köszönöm. :rolleyes:
A soekris 28 bites, Abban is minimum 4 létra van. Jól látszik a fotón. Természetesen "mindent" átkonvertál, pl a DSD-t is. Végül is ezért is vágtam bele. NOS DSD. :D
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

dys-cus írta:
2019.03.12., kedd 19:48
István!
Először is köszi az észrevételed.
Talán nincs is megköszönni való, csak érdeklődtem. :ohnoohnoohno:
Vissza térve az MSB 2000év körül tervezett/gyártott R2R cserélhető létramoduljára, annak adatlapja szerint van bufferelet és unbufferelt kimenete is. Az előbbi egyetlen műveleti erősítővel adja az 5VRMS/0dB 5ohm kimenő jelszintet, az unbufferelt jelszint azonos, 750ohm impedanciával közvetlen a létra végéről.
/ebből a létramodulból 4db van a DAC paneljén/
Csatolmányok
MSB_ACD512_block.jpg
MSB_ACD512_block.jpg (118.62 KiB) Megtekintve 4446 alkalommal

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

[quote=dys-cus post_id=2358598 time=1552416431 user_id=33934]
István!
Először is köszi az észrevételed.
Nem igazán kimenő trafó lesz, nem is I/U trafó, hanem nevezzük inkább jelformáló trafónak. Közel 1:1-es áttétellel. Sokan hallgatnak trafót tartalmazó DAC-ot. Ezek a készülékek meglehetősen drágák, s meglehetősen analógosan szólnak. Ezt nem lehet elmondani egy 1 bites DAC-ról semmiféleképpen, de a Multibitesekkel is van mit tenni. Márpedig az a nézet, amit én képviselek, az azt jelenti, hogy hiába szól egy DAC nagyon jó, hiába extra minden paraméterében, ha a zene ami kijön belőle robot szerű. Gépzene. Az analógos hangú DAC-ok emberibbek, ott nem gép zenél, hanem maga a művész a hibáival együtt. Elismerem, hogy szólhat tökéletesen egy szigma-delta dac, de hogy a történésekbe bevinni nem tud, az tuti. A trafó nagy lépés az emberi irányba pont a tökéletlensége miatt. Dehát szeretjük a PP erősítőket is akár több trafóval. ;peace; Egyébként Béla is gondolkodik a trafón. A DAM 1021 -et okos kitalálója direkt DIY célra fejlesztette ki. Ezért van a RAW kimenete, ami közvetlenül az R2R hálózatról van kivezetve. A brossúra azt írja, hogy 1,4V 625 Ohm kimeneti impedanciával. Ezt a kimeneti ellenállást kellene illeszteni. Mert reményeim szerint a kimenet inkább DCR, mint impedancia, hiszen az ellenállás hálózatról jön a jel. A tervező 10k terhelést javasol erre a kimenetre, azt írja valahol (talán a DIY fórumon) hogy ekkor még meg van az 1,4V. Ha kisebb a terhelő impedancia, akkor feszültségesés lép fel. Ami viszont engem nem érint, sőt rá sem bagózok, mivel ha 5k-s illesztésű trafót készítek primér ügyileg, akkor legfeljebb az áttételt kell növelnem, hogy meglegyen a szekunderen az 1,4 Volt. Mivel a RAW kimenet inkább DCR, mint impedancia (reményeim szerint) így ha kicsit jobban terhelem, akkor a sávszélek nem nagyon változnak. Bár a sűrű frekik sávjában van lehetőség kompromisszumra, a mélyben ott kell lenni a trafónak. Ez azt jelenti, hogy jó vas kell hozzá. Egy élvezet lesz ezt kikísérletezni. Az anyag megvan hozzá... A csöves paralel katódkövető csak impedanciát illeszt a trafó kimenete, és a nyelő eszköz között. A paralel kapcsolás biztosítja a kis kimenő impedanciát, ami viszont a kimeneti kondenzátor kapacitásának csökkenthetősége irányába hat, ami meg a fázis átvitel irányába..... Nálad azért ott van az az OPA. Ha jól értelmezem a leírásokat, akkor a RAW kimeneten ilyen nincs. Az OPA-t fogja helyettesíteni a trafó, meg a csöves impedancia illesztő. Mivel a DAC panel DIY felhasználásra készült, ezért kialakított lehetőségek vannak a tuningra, amit hülye lennék kihagyni. :D Az első a bemenetek külön tápja. Azt írják (ha jól emléxem a Görögök), hogy külön tápról lássuk el az optocsatolót, és az SPDIF bemenetet. Ezzel a zaj csökkenthető. Aztán ott az Uref kérdése. Az én panelom V5-ös verzió. Ha jól emléxem már a V3 verziótól kezdve a gyártó kialakította a Vref tápjának "agyon szűrését". Ez azt jelenti, hogy az SMD szűrőkondikkal (néhány 100 nF) lehetőség van párhuzamosan kötni valamilyen ALU-polimer kondit. Ezeknek a kondiknak meg van a fúrata a panelen, s felíratozták a polaritást is. Én 680uF-os cuccot szereztem ebbe a pozíciókba. Azt írják külföldön, hogy a hangkép tömörebb, testesebb, dinamikusabb lesz ez miatt, valamint a kis színtű torzítás is csökken. Nos ezek közül ha csak egy is igaz, akkor már megéri azokat a kondikat megrendelni.
Amit még el tudok mondani, hogy általában véve nagyon jónak ítélik meg a hangját. Magyarországi infó, hogy valami 2,5 kiló Dolláros cuccal egy alapkiépítésű!! DAM1021-et hasonlítottak össze. Azaz csak simán külső táp nélküli kütyüt rákötötték a RAW kimenettel egy végfokra. A Soekris partiban volt a gyári készülékkel. Véleményem szerint ez egy jó instrumentum, benne van A VoS faktor, amit trafóval, csővel a digitális hókuszpók elhagyásával ki lehet bányászni. Azért írtam bányászást, mert lesz vele munka. Mindezek ellenére kedves és ismert trollkodó barátunk egy másik fórumon már hozzászólt a témához: "Lassan kéne már valami hallgathatot is bütykölni, nem ilyen szarokkal pepetselni." :fekverohog:
20190311_114647.jpg
20190311_114647.jpg (347.94 KiB) Megtekintve 4451 alkalommal
20190311_115938.jpg
20190311_115938.jpg (287.49 KiB) Megtekintve 4451 alkalommal
20190311_115947.jpg
20190311_115947.jpg (361.25 KiB) Megtekintve 4451 alkalommal
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”