Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Hangsugárzó építés

Online
Avatar
SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5652
Csatlakozott: 2011.05.06., pén. 20:57
Értékelés: 1050

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: SoundMania »

fapaci írta:
2022.12.08., csüt. 09:06
SoundMania írta:
2022.12.06., kedd 20:31
Olcsó vagy közepes alkatrészekkel sohasem fogod megtudni mit tud a hangszóród. Főleg mivel fém memrános a magas, mindenképp a legjobb alkatrészek kellenek hozzá. Az ellenállásaid dobd a kukába!
Nem kellene szegény kérdezőt bevinni a sötét erdőbe, pláne ilyen ingatag érveléssel.
A sötét erdő említése aztán marhára komoly érv!

Online
Avatar
tomrider
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 358
Csatlakozott: 2017.11.12., vas. 23:06
Értékelés: 100
Tartózkodási hely: Veszprém

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: tomrider »

Gyulai D. írta:
2022.12.06., kedd 20:26
fülelek írta:
2022.12.06., kedd 20:03
Ezek kitűnő hangszórók, minimum Jantzen Standard Z cap kondenzátorokat célszerű használni, valamint kizárólag légmagos tekercseket. Mundorf is készít jó kondenzátorokat, de drágábban, a Clarity is jó cég, de inkább csak a drágább holmijai.
Kész váltó rajzod van, ami valakinek már garantáltan bevált? A váltó kizárólag ahhoz a méretű dobozhoz jó, amihez készítették, nemcsak a hangszórók azonossága fontos.
meg néztem gyorsan ezt a Standard Zcap-et és az még belefér a költségvetésembe.
Alapvetően jó a kék Jantzen...ha meg majd jobbat akarsz apránként kicseréled jobbra. A 30-40k hamar elfogy ha ennél drágábbat választasz.
Auralic Aries LE - Beresford TC7510 - Nuforce IA7 V3 - Magneplanar MG12

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

SoundMania írta:
2022.12.06., kedd 20:31
Olcsó vagy közepes alkatrészekkel sohasem fogod megtudni mit tud a hangszóród. Főleg mivel fém memrános a magas, mindenképp a legjobb alkatrészek kellenek hozzá. Az ellenállásaid dobd a kukába!
Nem kellene szegény kérdezőt bevinni a sötét erdőbe, pláne ilyen ingatag érveléssel.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Nehogy azt hidd, hogy egyszerűbb megfelelő aktív váltót készíteni, meg hogy jobban fog szólni, most megmondom előre, hogy pont annyi hátránya van az aktív váltásnak, mint amennyi előnye.
Nézzük csak, mi az, ami feltétlen szükséges. 1. Bemeneti buffer, ami szétosztja mély és magas útra. 2. Legyen 12dB/okt. LR szűrő olyan frekvencián, ahol a magas még nem torzít, és a mélynek még nem rossz az iránykarakterisztikája.3.A magasnak kell egy frekvenciamenet linearizáló fokozat, mert önmagában nem elég lineáris. 4. Kell egy fázis késleltető fokozat is, hacsak nincs a doboz mechanikailag ennek megfelelően kialakítva. 5. A mély szekció 12dBLR váltója 6.BSC (előlapi elhajlás) kompenzálás, lehetőleg 2 vagy 3 állásban, kapcsolhatóan, hogy különféle hátsó fal távolságokban is hallgatható legyen. És végül, valamit ki kell találni a mélyhangszóró 5kHz-es rezonanciájának csillapítására is, mert az alharmonikus torzítás meg fog jelenni a váltási vagy az alatti tartományban. Ez eddig7-8db fokozat/csatorna, amikhez megfelelő stab+sönt táp is kell, a megfelelő földelési struktúráról se felejtkezzünk meg. Ha diszkrét fokozatok, akkor az legalább 12-15db alkatrész/fokozat, ha ic, akkor nagyjából az LM4562 vagy OPA1656 (vagy nagyon hasonlók)jöhetnek szóba, hogy ne legyen zajos meg torz, a magas váltónál dupla rc tag kell a kisebb torzítás érdekében, és persze kell egy előerősítő is, mert az aktív elektronikát érdemes a hangszórók közelébe tenni, hangerőszabályozni meg muszáj...
Készítettem bőven ilyet is, olyat is az elmúlt 40 évben, azért a passzív váltó szerintem kevesebb buktatót tartalmaz.

Avatar
Gyulai D.
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 317
Csatlakozott: 2019.11.26., kedd 14:51
Értékelés: 57
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Gyulai D. »

A végén addig mondjátok hogy ilyen drága meg olyan jo nem lesz vele hogy nekiállok és csinálok aktív váltást. Mivel szeretem a D osztály hangját és a Hypex modulok nem olyan vészesek 2db Plateampal (Hypex FA122) meg lehet oldani a 2x2utat. És akkor aktiv hangfal lenne, még erősitőt se kéne épitsek.
Denon AVR 3803
DIY 5.1 szett
T.amp E-400 szuboknak
Barco FS35IR wqxga
100" 1.1gain DIY Peroni vászon
HTPC + MadVR

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Ha a húsleves jó alapanyagokból készül, akkor is finom lesz, ha nem a legdrágább tésztabetét kerül bele, de az is igaz, hogy ha kőkemény a grízgombóc belül, akkor nem fog ízleni a leves.
Errefelé nagyon könnyű más faßát verni a csalánnal, miszerint ha eztmegazt raksz bele és nem aztmegezt, akkor felejtsd el a jó hangot, egy felsőkategóriás kondenzátor párja kapásból megkétszerezheti a keresztváltóra szánt amúgy nem kevés költséget, az (amúgy felesleges) fóliás Mundorf tekercsekről nem beszélve, amik eleve 20k/db. Nem gondolom, hogy enélkül nem lehet jó a mutatvány, a károgókat meg el kell hessegetni.
A jelzett hangszóró készlettel, gondos doboz és váltó tervezéssel, nagy hibát nem vétve, simán el lehet érni/meg lehet haladni a 2MFt hangminőségi kategóriát, negyed áron + sok munka, agyalás, utánajárás, de ha ez hobby, akkor ez nem gond, hanem játék.

Online
Avatar
zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3746
Csatlakozott: 2010.01.16., szomb. 22:11
Értékelés: 2349
Tartózkodási hely: 2465

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: zoli73 »

Gyulai D. írta:
2022.12.06., kedd 20:24
violin írta:
2022.12.06., kedd 20:07
Üdv!

Próbálok picit segíteni....

Hangváltóban alapvetően fóliakondit használunk, nem elko-t. Elko-t csak ha nagyon muszáj, akkor sem a jelútban.
A fóliatekercs nagy előnye a dróttal szemben, hogy jóval kegyesebben bánik a közép és magashangokkal, mivel a jellegéből adódóan nem lép fel az un. skin-hatás.
Azzal egyet tudok érteni, hogy egy 300euro-s hangszóró, megérdemli a minőségi alkatrészekből készült hangváltót... :tutiok:

DSC_1316.jpg
DSC_0475.jpg
Megpróbálok mindent összeszámolni és egy a lehetőségeimhez mérten a legjobb alkatrészeket venni.
Elsőre Troels Gravensen munkáit nézegetve gondoltam hogy elég lesz 30-40k/ váltó mert ő láthatóan azért használ sok kondit mert sorba és párhuzamosan kötöget sokat egy jel útban végső soron ha a sok kondit 1 azonos értéküre cserélem akkor az ő váltói sem kerülnek többe mint 1-200 euró igy gondoltam ha egy picit olcsóbb kategoriábol épitgetnék akkor az se lenne sokkal roszabb de egy picit talán pénztárca barátabb.
Én azt tanácsolom, hogy légy türelmes. Inkább kisebb tételekben vásárold meg az alkatrészeket, de inkább mindig a jobb minőségűt válazd. Figyelembe véve a hangszórókat, hosszú távon a drágább, de magasabb minőségű alkatrész lesz a kifizetődőbb, ha a minél jobb hangminőség elérése a cél. Aztán ha összejöttek az alkatrészek, akkor indulhat a munka, ja és a minőségi belső kábelezésről se feledkezz meg, minden számít.

Ui: Gravesen azért használ olyan sok alkatrészt, mert Őt a Jantzen szponzorálja, és kb. semmi sem számít neki, belefér bőven kisérletezgetni.
MoFi - Funk Firm - "Palotás" phono - Audio Research - JBL - Neotech - LessLoss - WireWorld - UsaAudio

Online
Avatar
-KP-
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5742
Csatlakozott: 2003.06.02., hétf. 23:53
Értékelés: 1544
Tartózkodási hely: Bonyhád

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: -KP- »

Gyulai D. írta:
2022.12.06., kedd 20:24
Megpróbálok mindent összeszámolni és egy a lehetőségeimhez mérten a legjobb alkatrészeket venni.
Elsőre Troels Gravensen munkáit nézegetve gondoltam hogy elég lesz 30-40k/ váltó
Ha van pénz majomra, legyen banánra is :rolleyes: :smile29:

Online
Avatar
SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5652
Csatlakozott: 2011.05.06., pén. 20:57
Értékelés: 1050

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: SoundMania »

Gyulai D. írta:
2022.12.06., kedd 20:24
violin írta:
2022.12.06., kedd 20:07
Üdv!

Próbálok picit segíteni....

Hangváltóban alapvetően fóliakondit használunk, nem elko-t. Elko-t csak ha nagyon muszáj, akkor sem a jelútban.
A fóliatekercs nagy előnye a dróttal szemben, hogy jóval kegyesebben bánik a közép és magashangokkal, mivel a jellegéből adódóan nem lép fel az un. skin-hatás.
Azzal egyet tudok érteni, hogy egy 300euro-s hangszóró, megérdemli a minőségi alkatrészekből készült hangváltót... :tutiok:

DSC_1316.jpg
DSC_0475.jpg
Megpróbálok mindent összeszámolni és egy a lehetőségeimhez mérten a legjobb alkatrészeket venni.
Elsőre Troels Gravensen munkáit nézegetve gondoltam hogy elég lesz 30-40k/ váltó mert ő láthatóan azért használ sok kondit mert sorba és párhuzamosan kötöget sokat egy jel útban végső soron ha a sok kondit 1 azonos értéküre cserélem akkor az ő váltói sem kerülnek többe mint 1-200 euró igy gondoltam ha egy picit olcsóbb kategoriábol épitgetnék akkor az se lenne sokkal roszabb de egy picit talán pénztárca barátabb.
Olcsó vagy közepes alkatrészekkel sohasem fogod megtudni mit tud a hangszóród. Főleg mivel fém memrános a magas, mindenképp a legjobb alkatrészek kellenek hozzá. Az ellenállásaid dobd a kukába!

Avatar
Gyulai D.
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 317
Csatlakozott: 2019.11.26., kedd 14:51
Értékelés: 57
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Gyulai D. »

fülelek írta:
2022.12.06., kedd 20:03
Ezek kitűnő hangszórók, minimum Jantzen Standard Z cap kondenzátorokat célszerű használni, valamint kizárólag légmagos tekercseket. Mundorf is készít jó kondenzátorokat, de drágábban, a Clarity is jó cég, de inkább csak a drágább holmijai.
Kész váltó rajzod van, ami valakinek már garantáltan bevált? A váltó kizárólag ahhoz a méretű dobozhoz jó, amihez készítették, nemcsak a hangszórók azonossága fontos.
meg néztem gyorsan ezt a Standard Zcap-et és az még belefér a költségvetésembe.
Denon AVR 3803
DIY 5.1 szett
T.amp E-400 szuboknak
Barco FS35IR wqxga
100" 1.1gain DIY Peroni vászon
HTPC + MadVR

Avatar
Gyulai D.
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 317
Csatlakozott: 2019.11.26., kedd 14:51
Értékelés: 57
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Gyulai D. »

violin írta:
2022.12.06., kedd 20:07
Üdv!

Próbálok picit segíteni....

Hangváltóban alapvetően fóliakondit használunk, nem elko-t. Elko-t csak ha nagyon muszáj, akkor sem a jelútban.
A fóliatekercs nagy előnye a dróttal szemben, hogy jóval kegyesebben bánik a közép és magashangokkal, mivel a jellegéből adódóan nem lép fel az un. skin-hatás.
Azzal egyet tudok érteni, hogy egy 300euro-s hangszóró, megérdemli a minőségi alkatrészekből készült hangváltót... :tutiok:

DSC_1316.jpg
DSC_0475.jpg
Megpróbálok mindent összeszámolni és egy a lehetőségeimhez mérten a legjobb alkatrészeket venni.
Elsőre Troels Gravensen munkáit nézegetve gondoltam hogy elég lesz 30-40k/ váltó mert ő láthatóan azért használ sok kondit mert sorba és párhuzamosan kötöget sokat egy jel útban végső soron ha a sok kondit 1 azonos értéküre cserélem akkor az ő váltói sem kerülnek többe mint 1-200 euró igy gondoltam ha egy picit olcsóbb kategoriábol épitgetnék akkor az se lenne sokkal roszabb de egy picit talán pénztárca barátabb.
Denon AVR 3803
DIY 5.1 szett
T.amp E-400 szuboknak
Barco FS35IR wqxga
100" 1.1gain DIY Peroni vászon
HTPC + MadVR

Avatar
Gyulai D.
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 317
Csatlakozott: 2019.11.26., kedd 14:51
Értékelés: 57
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Gyulai D. »

fülelek írta:
2022.12.06., kedd 20:03
Ezek kitűnő hangszórók, minimum Jantzen Standard Z cap kondenzátorokat célszerű használni, valamint kizárólag légmagos tekercseket. Mundorf is készít jó kondenzátorokat, de drágábban, a Clarity is jó cég, de inkább csak a drágább holmijai.
Kész váltó rajzod van, ami valakinek már garantáltan bevált? A váltó kizárólag ahhoz a méretű dobozhoz jó, amihez készítették, nemcsak a hangszórók azonossága fontos.
Kész váltó alkatrészem még nincs csak a gyártó által publikált adatokhoz van. de az csak elméleti Xover. elöbb kézben szeretném fogni a drivereket és megmérni a valós frekvencia menetüket és impedancia plusz fázis válaszuk. aztán lesz egy végleges hangvaltó.
Denon AVR 3803
DIY 5.1 szett
T.amp E-400 szuboknak
Barco FS35IR wqxga
100" 1.1gain DIY Peroni vászon
HTPC + MadVR

Online
Avatar
violin
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3622
Csatlakozott: 2008.10.10., pén. 19:03
Értékelés: 1044

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: violin »

Üdv!

Próbálok picit segíteni....

Hangváltóban alapvetően fóliakondit használunk, nem elko-t. Elko-t csak ha nagyon muszáj, akkor sem a jelútban.
A fóliatekercs nagy előnye a dróttal szemben, hogy jóval kegyesebben bánik a közép és magashangokkal, mivel a jellegéből adódóan nem lép fel az un. skin-hatás.
Azzal egyet tudok érteni, hogy egy 300euro-s hangszóró, megérdemli a minőségi alkatrészekből készült hangváltót... :tutiok:
DSC_1316.jpg
DSC_1316.jpg (316.38 KiB) Megtekintve 1341 alkalommal
DSC_0475.jpg
DSC_0475.jpg (2.49 MiB) Megtekintve 1341 alkalommal
Lyngdorf+osztrák Tesla+svájci lemezvakaró+japó drótok+háelté 3.....zene és bona.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Ezek kitűnő hangszórók, minimum Jantzen Standard Z cap kondenzátorokat célszerű használni, valamint kizárólag légmagos tekercseket. Mundorf is készít jó kondenzátorokat, de drágábban, a Clarity is jó cég, de inkább csak a drágább holmijai.
Kész váltó rajzod van, ami valakinek már garantáltan bevált? A váltó kizárólag ahhoz a méretű dobozhoz jó, amihez készítették, nemcsak a hangszórók azonossága fontos.

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2509
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2306
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

Én úgy csinálnám, hogy olcsóbb alkatrészekből csinálnék egy próba hangváltót. Ha akarod összeforrasztod, de én csak krokodil csipeszes próbakábellel összeraknám az alkatrészeket a dobozon kívül. Lehet méretezni, de a meghallgatáskor még lehet kell változtatni rajta ezért. Ha tetszik a kapott hang hallgasd. Ha két hét után is tetszik összeforraszthatod. Aztán a végleges verziót esetleg jobb alkatrészekből.
Próba hangváltóba pl. Bennic kondik, esetleg Monacor vagy Visaton tekercsek. Ez után lehet feljebb lépni ízlés és pénztárcának megfelelően ha akarsz.
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Avatar
Gyulai D.
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 317
Csatlakozott: 2019.11.26., kedd 14:51
Értékelés: 57
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Gyulai D. »

SB Acoustics MW16TX mélyközepek, és BlieSMa T25B magassugárzó
Denon AVR 3803
DIY 5.1 szett
T.amp E-400 szuboknak
Barco FS35IR wqxga
100" 1.1gain DIY Peroni vászon
HTPC + MadVR

Online
Avatar
SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5652
Csatlakozott: 2011.05.06., pén. 20:57
Értékelés: 1050

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: SoundMania »

Gyulai D. írta:
2022.12.06., kedd 19:30
igen valami jót szeretnék csinálni. ennyire alull becsültem volna az árat? De maga a mélyközép driver 300euro/db annál nem biztos hogy ennyit megér rákölteni nem?
Nem tudom mik ezek a hangszórók, de az ára alapján sokkal jobb alkatrészeket kiszolgálna

Avatar
Gyulai D.
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 317
Csatlakozott: 2019.11.26., kedd 14:51
Értékelés: 57
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Gyulai D. »

igen valami jót szeretnék csinálni. ennyire alull becsültem volna az árat? De maga a mélyközép driver 300euro/db annál nem biztos hogy ennyit megér rákölteni nem?
Denon AVR 3803
DIY 5.1 szett
T.amp E-400 szuboknak
Barco FS35IR wqxga
100" 1.1gain DIY Peroni vászon
HTPC + MadVR

Online
Avatar
SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5652
Csatlakozott: 2011.05.06., pén. 20:57
Értékelés: 1050

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: SoundMania »

Gyulai D. írta:
2022.12.06., kedd 19:22
SoundMania írta:
2022.12.06., kedd 17:33
Gyulai D. írta:
2022.12.06., kedd 17:17
Üdv tagok,

A nagy kérdésem az lenne hogy! ugye léteznek "HighEND" kondenzátorok amik nem Bipoláril elektrolit kondik hanem MKT és vagy MKP! pontosam mi a különbség?
jó nekem az ha nem elektrolitot veszek hanem folia kondenzátort? hangban mit kéne tapasztalja ha veszek ezt is azt is és össze hasonlitom?
mivel itt a driverek ára a hangfalban elég nagy érték igy nem akarom hogy esetleg a hangváltó korlátozza a tudását! ezért is nézegettem a Mundorf Classic kondikat vagy
a Jantzen CrossCap kondikat, ezek azok ami árban még beleférnek nekem ha tényleg jobb mint az elektrolit. Ugyan ez a helyzet a tekercsekkel.
Világ életemben sima légmagos Jantzen audio tekercseket használtam, de tudom hogy létezik rézfolia, Cmagos, sima ferrit magos..... sokféle.
miben jobbak vagy pontosan miért kéne esetleg nem a légmagosat hanem a foliatekercset vagy netán vasmagosat használni??? Számomra még ezek semmit nem mutattak a tudásukból mert soha nem volt lehetőségem össze hasonlitani.

Köszi a választ

Dominik
Léteznek! De nem mkp és nem mkt... Meg nem mundorf! Egyébként "elkó" is van jó... Kérdés mi a végső cél?! Tekercseknél ellenállásoknál ugyanez a helyzet. Mélyhez légmagos fólia tekercset nem tudsz megfizetni. Oda muszáj lesz kompromisszumot kötni... :(
Kompromisszum kötésben viszonlag jó vagyok. A végső célom az lenne hogy viszonylag ésszerű pénzből jó hangváltót épiteni. mondjuk 30-40ezer ft/váltó max áron. ha ez kivitelezhető. elvben 6kondi és 5 tekercs és 3 ellenállás fog kelleni összesen. egy szimpla 3utas váltó lesz mivel könnyű a drivereket váltani. szoval szimpla 3 út 1db notch filter a középsugárzóra 4700Hz-en és 1 Lpad Filter meg mélyágon kell a kondihoz egy ellenállás pluszba. ez 6 kondi 5tekercs ellenállásaim vannak itthon 10-20W kerámia.
igazábol valami olyan kéne kondikból meg tekercsből ami ebben az árkategóriában a legjobb.
Ezesetben javasolom a legközelebbi barkácsboltot. Minden mindegy alapon....
Azt hittem valami jót akarsz csinálni. Elnézést!

Avatar
Gyulai D.
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 317
Csatlakozott: 2019.11.26., kedd 14:51
Értékelés: 57
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Gyulai D. »

SoundMania írta:
2022.12.06., kedd 17:33
Gyulai D. írta:
2022.12.06., kedd 17:17
Üdv tagok,

A nagy kérdésem az lenne hogy! ugye léteznek "HighEND" kondenzátorok amik nem Bipoláril elektrolit kondik hanem MKT és vagy MKP! pontosam mi a különbség?
jó nekem az ha nem elektrolitot veszek hanem folia kondenzátort? hangban mit kéne tapasztalja ha veszek ezt is azt is és össze hasonlitom?
mivel itt a driverek ára a hangfalban elég nagy érték igy nem akarom hogy esetleg a hangváltó korlátozza a tudását! ezért is nézegettem a Mundorf Classic kondikat vagy
a Jantzen CrossCap kondikat, ezek azok ami árban még beleférnek nekem ha tényleg jobb mint az elektrolit. Ugyan ez a helyzet a tekercsekkel.
Világ életemben sima légmagos Jantzen audio tekercseket használtam, de tudom hogy létezik rézfolia, Cmagos, sima ferrit magos..... sokféle.
miben jobbak vagy pontosan miért kéne esetleg nem a légmagosat hanem a foliatekercset vagy netán vasmagosat használni??? Számomra még ezek semmit nem mutattak a tudásukból mert soha nem volt lehetőségem össze hasonlitani.

Köszi a választ

Dominik
Léteznek! De nem mkp és nem mkt... Meg nem mundorf! Egyébként "elkó" is van jó... Kérdés mi a végső cél?! Tekercseknél ellenállásoknál ugyanez a helyzet. Mélyhez légmagos fólia tekercset nem tudsz megfizetni. Oda muszáj lesz kompromisszumot kötni... :(
Kompromisszum kötésben viszonlag jó vagyok. A végső célom az lenne hogy viszonylag ésszerű pénzből jó hangváltót épiteni. mondjuk 30-40ezer ft/váltó max áron. ha ez kivitelezhető. elvben 6kondi és 5 tekercs és 3 ellenállás fog kelleni összesen. egy szimpla 3utas váltó lesz mivel könnyű a drivereket váltani. szoval szimpla 3 út 1db notch filter a középsugárzóra 4700Hz-en és 1 Lpad Filter meg mélyágon kell a kondihoz egy ellenállás pluszba. ez 6 kondi 5tekercs ellenállásaim vannak itthon 10-20W kerámia.
igazábol valami olyan kéne kondikból meg tekercsből ami ebben az árkategóriában a legjobb.
Denon AVR 3803
DIY 5.1 szett
T.amp E-400 szuboknak
Barco FS35IR wqxga
100" 1.1gain DIY Peroni vászon
HTPC + MadVR

Online
Avatar
SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5652
Csatlakozott: 2011.05.06., pén. 20:57
Értékelés: 1050

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: SoundMania »

Gyulai D. írta:
2022.12.06., kedd 17:17
Üdv tagok,

A nagy kérdésem az lenne hogy! ugye léteznek "HighEND" kondenzátorok amik nem Bipoláril elektrolit kondik hanem MKT és vagy MKP! pontosam mi a különbség?
jó nekem az ha nem elektrolitot veszek hanem folia kondenzátort? hangban mit kéne tapasztalja ha veszek ezt is azt is és össze hasonlitom?
mivel itt a driverek ára a hangfalban elég nagy érték igy nem akarom hogy esetleg a hangváltó korlátozza a tudását! ezért is nézegettem a Mundorf Classic kondikat vagy
a Jantzen CrossCap kondikat, ezek azok ami árban még beleférnek nekem ha tényleg jobb mint az elektrolit. Ugyan ez a helyzet a tekercsekkel.
Világ életemben sima légmagos Jantzen audio tekercseket használtam, de tudom hogy létezik rézfolia, Cmagos, sima ferrit magos..... sokféle.
miben jobbak vagy pontosan miért kéne esetleg nem a légmagosat hanem a foliatekercset vagy netán vasmagosat használni??? Számomra még ezek semmit nem mutattak a tudásukból mert soha nem volt lehetőségem össze hasonlitani.

Köszi a választ

Dominik
Léteznek! De nem mkp és nem mkt... Meg nem mundorf! Egyébként "elkó" is van jó... Kérdés mi a végső cél?! Tekercseknél ellenállásoknál ugyanez a helyzet. Mélyhez légmagos fólia tekercset nem tudsz megfizetni. Oda muszáj lesz kompromisszumot kötni... :(

Avatar
Gyulai D.
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 317
Csatlakozott: 2019.11.26., kedd 14:51
Értékelés: 57
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Gyulai D. »

Üdv tagok,

A nagy kérdésem az lenne hogy! ugye léteznek "HighEND" kondenzátorok amik nem Bipoláril elektrolit kondik hanem MKT és vagy MKP! pontosam mi a különbség?
jó nekem az ha nem elektrolitot veszek hanem folia kondenzátort? hangban mit kéne tapasztalja ha veszek ezt is azt is és össze hasonlitom?
mivel itt a driverek ára a hangfalban elég nagy érték igy nem akarom hogy esetleg a hangváltó korlátozza a tudását! ezért is nézegettem a Mundorf Classic kondikat vagy
a Jantzen CrossCap kondikat, ezek azok ami árban még beleférnek nekem ha tényleg jobb mint az elektrolit. Ugyan ez a helyzet a tekercsekkel.
Világ életemben sima légmagos Jantzen audio tekercseket használtam, de tudom hogy létezik rézfolia, Cmagos, sima ferrit magos..... sokféle.
miben jobbak vagy pontosan miért kéne esetleg nem a légmagosat hanem a foliatekercset vagy netán vasmagosat használni??? Számomra még ezek semmit nem mutattak a tudásukból mert soha nem volt lehetőségem össze hasonlitani.

Köszi a választ

Dominik
Denon AVR 3803
DIY 5.1 szett
T.amp E-400 szuboknak
Barco FS35IR wqxga
100" 1.1gain DIY Peroni vászon
HTPC + MadVR

Avatar
shany
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 525
Csatlakozott: 2015.02.10., kedd 11:38
Értékelés: 318

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: shany »

denesdr írta:
2022.12.05., hétf. 08:50
Szerintem ez túl is lett tárgyalva. Úgy tűnik, hogy a Purifi hangszórók jelenleg a legjobb driverek szobai célra, objektíven vizsgálva (árat nem nézve). Csak gondoltam körbejárjuk egy kicsit a témát, de itt nincs mit körbejárni. :D
Nyilván nem mindenkinek megfelelő driverek ezek, ha egyébként pl. valamilyen "jellegzetes" hangú szélessávú, vintage, stb hangsugárzókon edzi a fülét.
Akkor sem jó választás, ha 1-2db hangszóróval kell nagy hatásfokot elérni, stb.

Gondolom ismered az oldalt, itt elég nagy a merítés, bár pro-hangszórókból nem igazán... A bemutatók cikkek végén van szubjektív beszámoló is, pl. Purifi hangszórókról:
https://hificompass.com/en/news/measure ... x08-nfa-01
https://hificompass.com/en/news/measure ... e-midrange
gyári dobozkák pl.:
https://buchardtaudio.com/products/a500 ... palisander
https://cdn-marchaudio.pressidium.com/w ... Sept22.pdf


Testközeli tapasztalatokból kevés van, itt a fórumon Fülelek birtokolja ezekből a legtöbbet...
( nekem csak jövőre lesz gyakorlati tapasztalatom a PTT6.5M08-NFA-01A-val, bár az sem lesz igazán releváns, hiszen nem lesz valamilyen közismert referenciához való különbségi vélemény sem )

Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: denesdr »

Szerintem ez túl is lett tárgyalva. Úgy tűnik, hogy a Purifi hangszórók jelenleg a legjobb driverek szobai célra, objektíven vizsgálva (árat nem nézve). Csak gondoltam körbejárjuk egy kicsit a témát, de itt nincs mit körbejárni. :D

Avatar
shany
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 525
Csatlakozott: 2015.02.10., kedd 11:38
Értékelés: 318

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: shany »

denesdr írta:
2022.12.04., vas. 13:20
...Közel van, de a Purifi egy hajszálnyival megelőzi a B&C-t. Említésre érdemes, hogy a Purifibe több mint 16x annyi teljesítményt (88dB vs 101dB érzékenység) kell pumpálni azonos hangnyomás eléréséhez a középtartományban.
Valójában borzasztó távol vannak egymástól és nem is csak érzékenység miatt. Ez a mérés csupán kétféle szempontból mutatja a hangszórókat.
Nem látszik pl. az iránykarakterisztika, hogy a Purifi-val akár 2kHz-ig el lehet menni műszakilag korrekt váltással-, diszperzióval. Nem látszik, hogy kisebb hangnyomásoknál milyen extrém alacsonyra esik vissza a torzítás, és nem látszódnak a modulációs torzítások, stb...
És nyilván, a Purifi otthoni használatra tervezett alapvetően.

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”