Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Hangsugárzó építés

Avatar
Jolida
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 342
Csatlakozott: 2006.01.19., csüt. 16:07
Értékelés: 30

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Jolida »

Analóg: Roksan Xerxes, SME IV, Supex 900S, Paravicini MC3, Audio Innovations 200;
Digit: Roon ROCK, SOtM 200, Singxer SU-1; Lite DAC50, Soekris 1941;
Preamp: #26 tube+TVC, #801 tube; Amp: 300B SET;
Kábelek: VhAudio Flavor 2 és 4 táp, Jon Risch DIY IC és hangfal;
Speaker: Acoustic Energy Aelite 3

Avatar
Palm
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1864
Csatlakozott: 2018.01.09., kedd 15:46
Értékelés: 605

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Palm »

fapaci írta:
2022.08.18., csüt. 21:05
Palm írta:
2022.08.18., csüt. 20:57
Változó átmérőjű és nem végig 68mm-es és ez a gond.
Nincs ennek olyan nagy jelentősége, hogy néhány mm-t szűkül a cső.
Szeretnék, ha lehetséges olyant, ami olyasmi, mint a gyári, csak nem papír, hanem műanyag.
"Más dolog ismerni az utat, és más dolog járni rajta." - Morpheus

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Palm írta:
2022.08.18., csüt. 20:57
Változó átmérőjű és nem végig 68mm-es és ez a gond.
Nincs ennek olyan nagy jelentősége, hogy néhány mm-t szűkül a cső.

Avatar
Palm
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1864
Csatlakozott: 2018.01.09., kedd 15:46
Értékelés: 605

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Palm »

fapaci írta:
2022.08.18., csüt. 20:34
Palm írta:
2022.08.18., csüt. 17:13
Kösz, de itt is néztem és nincs olyan, ami nekem kellene.
REFLEXCSŐ L ( 68 / 120MM ) FLARED

Pont ilyen méreteket írtál.
Változó átmérőjű és nem végig 68mm-es és ez a gond.

Kép

Nekem végig 68mm belső átmérőjű kell (tehát egy cső, nem tölcsér), ami maximum az elején lehet ívelt (és ott nagyobb az átmérő), pl. ilyesmi (a képen lévő méreteket ne nézd, mert azok nem jók számomra):

Kép
"Más dolog ismerni az utat, és más dolog járni rajta." - Morpheus

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Palm írta:
2022.08.18., csüt. 17:13
Kösz, de itt is néztem és nincs olyan, ami nekem kellene.
REFLEXCSŐ L ( 68 / 120MM ) FLARED

Pont ilyen méreteket írtál.

Avatar
Palm
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1864
Csatlakozott: 2018.01.09., kedd 15:46
Értékelés: 605

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Palm »

fapaci írta:
2022.08.18., csüt. 10:09
Palm írta:
2022.08.17., szer. 22:22
Reflexcsőnek való csövet keresek, aminek a belső átmérője 68mm, hossza olyan 100-120mm.
Sonopart - reflexcsövek
Kösz, de itt is néztem és nincs olyan, ami nekem kellene.
"Más dolog ismerni az utat, és más dolog járni rajta." - Morpheus

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

fff írta:
2022.08.18., csüt. 09:19
Régi Wharfedale Denton 2 hangváltójában kéne cserélni alkatrészt. Hol kapok normálisabb cuccot hozzá.
Sonopart - hangváltó alkatrészek

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Palm írta:
2022.08.17., szer. 22:22
Reflexcsőnek való csövet keresek, aminek a belső átmérője 68mm, hossza olyan 100-120mm.
Sonopart - reflexcsövek

Avatar
fff
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1354
Csatlakozott: 2008.01.25., pén. 22:13
Értékelés: 150
Tartózkodási hely: Főfalu a mocskos Budapestia

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: fff »

Sziasztok!
Segítséget kérnék. Régi Wharfedale Denton 2 hangváltójában kéne cserélni alkatrészt. Hol kapok normálisabb cuccot hozzá. Nem szeretnék nagyon elszállni minőségben, szeretném az eredeti hangját megőrizni amennyire lehet.
Képeken látható váltóról lenne szó.
Válaszokat előre is köszönöm. f
20220813_120147.jpg
20220813_120147.jpg (1.78 MiB) Megtekintve 2453 alkalommal
20220813_120120.jpg
20220813_120120.jpg (1.98 MiB) Megtekintve 2453 alkalommal
A zene maga az üzenet .

Avatar
Palm
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1864
Csatlakozott: 2018.01.09., kedd 15:46
Értékelés: 605

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Palm »

Reflexcsőnek való csövet keresek, aminek a belső átmérője 68mm, hossza olyan 100-120mm. Régi "wc keménypapír" gyári reflexcsövet cserélném le. Hol tudnék ilyent venni? Nem szabvány méret a 68mm-es átmérő. Műanyag ideális lenne. Néztem már villamossági és fűtés szaküzletben is, de ez a méret nem volt. Mivel nem drága hangfalról van szó, így olcsó és jó megoldást keresek.
"Más dolog ismerni az utat, és más dolog járni rajta." - Morpheus

Avatar
tottyi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3282
Csatlakozott: 2013.06.19., szer. 16:37
Értékelés: 711
Tartózkodási hely: Šamorín

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: tottyi »

tottyi írta:
2022.08.15., hétf. 16:04
Meg is csak megkerdeztem toluk mivel az az eset mar egy honapja volt ezert nem akartam akkor tapintatlan lenni, ezt a valaszt kaptam.

Eredeti kerdes: "Does the ATC speakers have a burn-in time and if so how long is it with the SCM 150ASL Pro?"

Valasz: "Our speakers have been tested extensively at our factory, as part of the production process. They do not need 'burn in'."
Mondjuk lehet a Pro verziokat bejarassak, mert hat ezt munkara talaltak ki es most egy studio varjon fel evet amig bejaratodik a hangfal!? gondolkodik.gif
Audio PC | USB - Shunyata Research Sigma v2 | Chord Dave | Hangfalkabel - Valhalla Draco Reference V3 XLR | ATC SCM150ASL Pro | Tapkabel hangfalba (2x) - Valhalla AgPt-RXF HC | Betapkabel - Valhalla Draco V3/2HC R | Ethernet kabel: VIABLUE EP-7 SILVER RJ-45 CAT6A

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: denesdr »

Alex_Aston írta:
2022.08.16., kedd 12:30
Orkanok esetében 300 órát mond a gyártó a ribbonokra.
Nem mértem meg, pontosan mennyi, de való igaz, hogy pár hónap múlva kellemesebb lett a hangja. Jobban belesimult előtte kissé talán tolakodó volt a magas.
Kérdés, hogy maga a hangszóró vagy esetleg a passzív váltó igényli-e a bejáratást. A kondik is folyamatosan változnak használat alatt, de mivel egy normál hangsugárzó esetében a max feszültségük töredékét kapják csak ezek az alkatrészek, így nagyon lassú a folyamat. Az elkók meg ugye állásukban is tönkre tudnak menni.

Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4395
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2382

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

denesdr írta:
2022.08.16., kedd 11:57

Én továbbra is szkeptikus vagyok, hogy többszáz óra kellene egy hangszórónak a bejáródáshoz, sosem tapasztaltam még ilyet, pedig eddig minden gyári hangsugárzómat vagy építéshez használatos hangszórómat (vagy másoknak szánt hangszórót) újonnan vettem és volt belőlük néhány darab az év(tized)ek során.
Orkanok esetében 300 órát mond a gyártó a ribbonokra.
Nem mértem meg, pontosan mennyi, de való igaz, hogy pár hónap múlva kellemesebb lett a hangja. Jobban belesimult előtte kissé talán tolakodó volt a magas.
Csak a Marantz! :-D

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: denesdr »

fapaci írta:
2022.08.16., kedd 09:50
Én azt gyanítom, a denesdr által mért hangszóróban maradt valami gyári, vagy csomagolási piszok, ami az első megszólalásnál kiszabadult.
Ez is egy lehetséges magyarázat lehet, de ahogy írtam, nem az első megszólalásnál változott az átvitel, illetve az eltérés az alsó rezonanciafreki körül volt, mindkét hangszórónál ugyanúgy és a hangosabb meghajtás után mindkettő ugyanúgy helyrállt, persze ettől még lehetett úgy ahogy írod, gyártási anyagmaradékok stb.
Egyébként csak érdekességként írtam, hogy ilyen is van.
Én továbbra is szkeptikus vagyok, hogy többszáz óra kellene egy hangszórónak a bejáródáshoz, sosem tapasztaltam még ilyet, pedig eddig minden gyári hangsugárzómat vagy építéshez használatos hangszórómat (vagy másoknak szánt hangszórót) újonnan vettem és volt belőlük néhány darab az év(tized)ek során.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

avl2 írta:
2022.08.16., kedd 08:40
soha nem csináltam ilyet, de olvasottak + müszaki meglátások + egyebek miatt : nekem természetes lenne, hogy ne újkori mérése alapján matassak vele (építsem be, csináljak hozzá váltót, stb.), hanem "bejáratás" után
Van némi mérhető különbség néhány órás járatás után néhány paraméterben, de utána a görbékben általában már nincs változás. Én azt gyanítom, a denesdr által mért hangszóróban maradt valami gyári, vagy csomagolási piszok, ami az első megszólalásnál kiszabadult.

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: denesdr »

avl2 írta:
2022.08.16., kedd 08:40
denesdr írta:
2022.08.15., hétf. 23:10
..Az első méréseknél jól le is lombozódtam....tovább méricskéltem, néhány sweepet kicsit nagyobb hangerővel végeztem, aztán egyszer csak azt vettem észre, hogy az egyik hangszóró átvitele jócskán megváltozott...
soha nem csináltam ilyet, de olvasottak + müszaki meglátások + egyebek miatt : nekem természetes lenne, hogy ne újkori mérése alapján matassak vele (építsem be, csináljak hozzá váltót, stb.), hanem "bejáratás" után

...na jó: "tudományos" érdeklödésböl megmérném 0, 1, 2, 5, 10 óra után, és látszódna, hogy ennek függvényében hogyan változik, mekkorak a különbségek, érdemes-e még "járatni", ...aztán lehet, hogy igen, lehet, hogy már 2 óra után is olyan, mint 1 óra járás után, akkor inkább: minek tovább "járatni"
A néhány másodperces "keményebb" járatás után már nem változott az átvitel.
Egyébként használtam már sokféle magassugárzót, de ilyen jelenséggel még nem talákoztam, eddig mindegyik hozta már frissen is az elvárhatót.

Avatar
tottyi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3282
Csatlakozott: 2013.06.19., szer. 16:37
Értékelés: 711
Tartózkodási hely: Šamorín

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: tottyi »

Ha igy jarassak be kulon a hangszorokat akkor talan nem kell anniy jaratas. 10:56-tol a melysugarzo. :)
Egyebkent aki kalauzol a videoban ő Ben Lilly.


youtu.be/HJHul8HgbPs
Audio PC | USB - Shunyata Research Sigma v2 | Chord Dave | Hangfalkabel - Valhalla Draco Reference V3 XLR | ATC SCM150ASL Pro | Tapkabel hangfalba (2x) - Valhalla AgPt-RXF HC | Betapkabel - Valhalla Draco V3/2HC R | Ethernet kabel: VIABLUE EP-7 SILVER RJ-45 CAT6A

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: avl2 »

denesdr írta:
2022.08.15., hétf. 23:10
..Az első méréseknél jól le is lombozódtam....tovább méricskéltem, néhány sweepet kicsit nagyobb hangerővel végeztem, aztán egyszer csak azt vettem észre, hogy az egyik hangszóró átvitele jócskán megváltozott...
soha nem csináltam ilyet, de olvasottak + müszaki meglátások + egyebek miatt : nekem természetes lenne, hogy ne újkori mérése alapján matassak vele (építsem be, csináljak hozzá váltót, stb.), hanem "bejáratás" után

...na jó: "tudományos" érdeklödésböl megmérném 0, 1, 2, 5, 10 óra után, és látszódna, hogy ennek függvényében hogyan változik, mekkorak a különbségek, érdemes-e még "járatni", ...aztán lehet, hogy igen, lehet, hogy már 2 óra után is olyan, mint 1 óra járás után, akkor inkább: minek tovább "járatni"

Avatar
tottyi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3282
Csatlakozott: 2013.06.19., szer. 16:37
Értékelés: 711
Tartózkodási hely: Šamorín

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: tottyi »

denesdr írta:
2022.08.16., kedd 06:45
tottyi írta:
2022.08.16., kedd 06:26
Ez a Ben Lilly aki visszairt, husz eve van a cegnel es meg nem hallgatott ATC-et. gondolkodik.gif
Ezt ő mondta? :D
Irónia. :rolleyes:
Audio PC | USB - Shunyata Research Sigma v2 | Chord Dave | Hangfalkabel - Valhalla Draco Reference V3 XLR | ATC SCM150ASL Pro | Tapkabel hangfalba (2x) - Valhalla AgPt-RXF HC | Betapkabel - Valhalla Draco V3/2HC R | Ethernet kabel: VIABLUE EP-7 SILVER RJ-45 CAT6A

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: denesdr »

tottyi írta:
2022.08.16., kedd 06:26
Ez a Ben Lilly aki visszairt, husz eve van a cegnel es meg nem hallgatott ATC-et. gondolkodik.gif
Ezt ő mondta? :D

Avatar
tottyi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3282
Csatlakozott: 2013.06.19., szer. 16:37
Értékelés: 711
Tartózkodási hely: Šamorín

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: tottyi »

trane írta:
2022.08.15., hétf. 20:45
tottyi írta:
2022.08.15., hétf. 16:04
..."Our speakers have been tested extensively at our factory, as part of the production process. They do not need 'burn in'."
no és akkor most mi van? te vagy pszichésen terhelt (bocs' leborulok.gif ) , vagy ők nem hallanak :quetionmark:
Termeszetesen ok nem hallanak! :D Ez a Ben Lilly aki visszairt, husz eve van a cegnel es meg nem hallgatott ATC-et. gondolkodik.gif
Audio PC | USB - Shunyata Research Sigma v2 | Chord Dave | Hangfalkabel - Valhalla Draco Reference V3 XLR | ATC SCM150ASL Pro | Tapkabel hangfalba (2x) - Valhalla AgPt-RXF HC | Betapkabel - Valhalla Draco V3/2HC R | Ethernet kabel: VIABLUE EP-7 SILVER RJ-45 CAT6A

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: denesdr »

Ha már itt a DIY topikban jött fel ez a bajáratás dolog, említenék egy érdekes történést. Nemrégiben vettem 1 pár Dayton Audio dóm magassugugárzót egy projekthez. Az első méréseknél jól le is lombozódtam, mert a hangszórók átvitele egészen más volt, mint ami az adatlapjukon fel volt tüntetve. Oké nyilván egy hangdoboz előlapjára szerelt hangszóró átvitele el fog térni egy végtelen falon mért értéktől, de ebben az esetben sokkal durvább eltérések voltak, mint amit az előlapra szerelés szokott okozni. Na mind1 is, gondoltam magamban, azzal főzünk amink van, tovább méricskéltem, néhány sweepet kicsit nagyobb hangerővel végeztem, aztán egyszer csak azt vettem észre, hogy az egyik hangszóró átvitele jócskán megváltozott (jó irányba), megcsináltam a nagyobb hangerős méréseket a másik példányon is és láss csodát, az is szépen hozta a változást.
Valószínűleg bejáródtak a hangszórók, ehhez kellett nekik néhány másodperc, kicsit nagyobb hangerejű torna.
Ez persze objektíven vizsgálva a dolgokat, mert zenét ezalatt nem hallgattam velük, a mérések a váltó elkészítéséhez kellettek.

Avatar
tottyi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3282
Csatlakozott: 2013.06.19., szer. 16:37
Értékelés: 711
Tartózkodási hely: Šamorín

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: tottyi »

Meg is csak megkerdeztem toluk mivel az az eset mar egy honapja volt ezert nem akartam akkor tapintatlan lenni, ezt a valaszt kaptam.

Eredeti kerdes: "Does the ATC speakers have a burn-in time and if so how long is it with the SCM 150ASL Pro?"

Valasz: "Our speakers have been tested extensively at our factory, as part of the production process. They do not need 'burn in'."
Audio PC | USB - Shunyata Research Sigma v2 | Chord Dave | Hangfalkabel - Valhalla Draco Reference V3 XLR | ATC SCM150ASL Pro | Tapkabel hangfalba (2x) - Valhalla AgPt-RXF HC | Betapkabel - Valhalla Draco V3/2HC R | Ethernet kabel: VIABLUE EP-7 SILVER RJ-45 CAT6A

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

avl2 írta:
2022.08.15., hétf. 14:26
mindenki ugy hall, ahogy hall ...de persze erdekelhetik vélemények; attól nem hall másként, de tájékozódik (a témáról ...és a vélemény adójáról is)
Ohh, dehogynem. Még tapasztalt hobbitársakkal is előfordul, hogy "jóra hallgatnak" egy rendszert. Míg a hangélmény feldolgozása az agyunkban történik, a gondolataink, előítéleteink mindig is hatással lesznek a végeredményre.

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: avl2 »

szerintem csak kíváncsiságból lenne a kérdés

mindenki ugy hall, ahogy hall ...de persze erdekelhetik vélemények; attól nem hall másként, de tájékozódik (a témáról ...és a vélemény adójáról is)


fülelek írta:
2022.08.14., vas. 21:37
A hangszóró bejáratásra való buzdítás részben jogos, ugyanis a központosító pille rugóállandója és csillapítása a mély és közép hangszórókban valóban változik a használat során. Némely kondenzátor is igényel pár tíz óra járatást. De a többszáz órás bejáratás -mókusvakítás. Senkinek nincs olyan hallás emlékezete, hogy több hetes/hónapos távlatban korrekt ítéletet mondjon. 100 óra is eltart 12 napig, ha napi 8 órát szól a zene, és a háttér zenehallgatáshoz használt 10mW teljesítmény nem járat be semmit. ha nálam kimarad 1-2 nap zene, akkor mindig kell 1-2 óra, hogy megfelelően szóljon. De nem több hónap.
Lehet hinni meg nem hinni, de nekem is :D
Zoli, ebben szerintem teljesen igazad van, de ez elvben megoldható, elképzelhetö: (valószínü nem "sokan" csinálják így) fog sok párat, összehallgatják öket újonnan ..kiválasztja az újonnan egyformán szólókat (!), aztán különbözö idötartamig "bejáratják" öket (egyik párat 20, másikat 40, ..60, 100, 200, ...1000 óráig ...természetesen kontrollált hömérséklet, páratartalom stb. mellett ...esetleg különbözö módon is járatják be azonos ideig), aztán ezután újra összehallgatják öket


(belsöégésü motorok bejáratása kapcsán is sokfajta - de nem egységes - "féltudományos" nem csak "népszerü" szintü álláspont van)

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”