Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Hangsugárzó építés

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15229
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10382
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

szj4 írta:
2021.12.07., kedd 13:22
Azzal a group delay-al nem dicsekednék a helyedben...
Honnan és miért ez az agresszivitás részedről?

Avatar
shany
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 526
Csatlakozott: 2015.02.10., kedd 11:38
Értékelés: 318

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: shany »

sutemenyx írta:
2021.12.07., kedd 12:59
.... A group delay szintén látható a screenshoton. Hogy igaz vagy sem, azt nem tudom. Fülre mindenesetre rendkívül gyors.
Mondanám, hogy pont erre céloztam, de ez nem lényeges. Egy mérés - főleg ha pontos -vagy egy szimuláció, amely pontos adatokon alapul mindenképp emeli egy diy topik fényét, színvonalát SZVSZ.
( a basszrefrex hangolás frekvenciáját, vagy éppenséggel a basszreflex működés meglétét, milyenségét az impedanciamérésből lehet látni, megállapítani )
Idemásolom egy másik fórumon levő hozzászólásom memrántömeg ( ~ MMS = mass of the moving parts ) vita kapcsán, valós adatok alapján szimulált GD görbékkel:
"A TS paraméterekkel a mélytartományban szinte teljes pontossággal leírható a hangszóró működése. Itt most a Group Delay karakterisztika passzolna, ehhez a hangszóró sebesség kérdéshez. Basszreflex működés, egy 18"-os hangszóró (piros) 322g mozgó tömeggel és egy 5"-os hangszóró (zöld) 7g-mal. A konkrét dobozméretezés most lényegtelen, lehet jobb-rosszabb eredményt is kimalmozni, a GD nagyságrend a lényeg, a fizikai "képesség". ( 30Hz alatt már gyakorlatilag nincs sugárzás ebben a példában, de műsoranyag sem )
Először Rg=0 meghajtó impedanciával:
Mms=7g vs 322g_Rg=0.jpg
Mms=7g vs 322g_Rg=0.jpg (81.96 KiB) Megtekintve 1326 alkalommal
Ez pedig Rg=3Ohm meghajtással:
Mms=7g vs 322g_Rg=3Ohm.jpg
Mms=7g vs 322g_Rg=3Ohm.jpg (87.99 KiB) Megtekintve 1326 alkalommal
Aktív vs passzív hangváltó: nem kétlem, hogy másképp "szól" a kétféle kivitelű hangsugárzó, de olyat, hogy "információvesztés", borzasztó nehéz lenne műszakilag levezetni...
Viszont biztosan van műszaki különbség, a tökéletesen nem egyforma on axis és off axis frekvenciaválaszokon kívül is, amely egyébként is nyilvánvalóan számít....majd a passzív hangváltók kimeneti impedanciájával - amelyet a hangszórók látnak - is lehetne folytatni...
Én mindenesetre még nem tapasztaltam komolyabb problémát a passzív megoldással, de valóban nem annyira egyszerű a működése, tervezése.

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4975
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2370
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

szj4 írta:
2021.12.07., kedd 13:37
audioline írta:
2021.12.07., kedd 12:57
Nem értem, miért kell elvenni a kedvét valakinek, aki építget, próbálkozik. Inkább segíteni kellene, nem? Én nem érzem, hogy a dicsekvés, vagy a másokat mindenek felett meggyőzni akarás motíválja Süti kollégát. Erős a gyanúm, nemsokára már ő sem írogat ide. Ez volna a cél? Ekézni a Diyer aktivistákat? Egy nekik fenntartott topikban? gondolkodik.gif
Szerintem hozzunk létre egy süti hangfalat épít topikok, nameg egy palm napi sírása topikot :rolleyes:
Tisztázzuk egy pillanatra a dolgokat. Szóval én egy —-> DIY <—- topicban elmondtam, hogy ez van, ez ilyen, epp igy sikerult, nekem nagyonjo, es szerintem vannak univerzalis elonyei mas megoldasokkal szemben, es amik nekem prioritast elveznek. Majd elmondtam, hogy egyebkent nem értek a tervezéséhez és a méréséhez igazán, csak szerencsém volt (talán). Erre megjelensz, magadra veszed a leirtakat, felbőszíted magad és elmondod hogy nem értek hozzá. A taps mindenképpen jár, de szerencsére akad, ennél tovább is képes látni.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
audioline
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5816
Csatlakozott: 2012.03.20., kedd 10:29
Értékelés: 3160

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: audioline »

szj4 írta:
2021.12.07., kedd 13:37
audioline írta:
2021.12.07., kedd 12:57
Nem értem, miért kell elvenni a kedvét valakinek, aki építget, próbálkozik. Inkább segíteni kellene, nem? Én nem érzem, hogy a dicsekvés, vagy a másokat mindenek felett meggyőzni akarás motíválja Süti kollégát. Erős a gyanúm, nemsokára már ő sem írogat ide. Ez volna a cél? Ekézni a Diyer aktivistákat? Egy nekik fenntartott topikban? gondolkodik.gif
Szerintem hozzunk létre egy süti hangfalat épít topikok, nameg egy palm napi sírása topikot :rolleyes:
És egyet unatkozóknak... :D
.

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4975
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2370
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

Bocsánat, nem látszik a képen a lényeg. Szóval 200liter a belső űrtartalom. 273.5cm2 a reflex kivágás, ami az 1.8cm vastagságú előlapból van kivágva. Sajnos a driver paraméterei biztosan nemjók, közben megnéztem, merthogy sem a hallott, sem a mért átvitel nem egyezik meg a szimuláltal. Szóval csak találgatni lehet. Persze ezek a TS mérések sajnos bejáratatlan hangszórókkal történtek, talán érdemes lenne mostani állapotában mérni.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4975
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2370
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

shany írta:
2021.12.07., kedd 12:08
sutemenyx írta:
2021.12.07., kedd 11:32
....
Különben slusszpoén a Tannoyokban, hogy elvileg a belső tölcsér gyakorlatilag tökéletesen illeszkedik a nagy membránra, ezáltal tényleg egy sugárzónak tekinthető, elvileg nagyon jónak kellene lenni a diszperziójának. Közben pedig az egyik legirányítottabb hangú technológia. De nem az a legfőbb baja, hanem, hogy mérhetetlenül tohonya lassú dög bármelyik nagyobb Tannoy. A többi márkát most nem kezdem el ekézni, mert a poszt célja nem mások önérzetének megsértése.
Az viszont biztos, hogy a passzív váltó nélküliségű hang az tud valamit, ami miatt a legtöbb általam ismert stúdió jártasságú ember azt preferálja függetlenül bármitől. A mérettől, a helyes frekvenciamenettől, gyakorlatilag tényleg szinte bármitől függetlenül olyat hallgatnak és olyannal dolgoznak inkább.
- A Tannoy "külső" tölcsére nem merev, mozdulatlan, messze esik az ideális tölcsértől. Mondjuk az sem világos, miért ez a Tannoyozás? Az, hogy neked tetszik avagy nem tetszik egy-két típusa, csak az ízlésedről ad információt. Sokak nem szeretnének Tannoy "hangzást" hallgatni
- Megmérhetnéd már egyszer a szélessávú csodák TS paramétereit a szokásosan használt teljesítményen. Azután a hangdobozod térfogat és egyéb adataival kiegészítve szimuláltathatnánk egy GD-görbét. Csak, hogy lássuk már azt a "gyors" hangsugárzó működést....Vagy ha esetleg mégsem lenne gyors, netalán lassabb mint a szokásos nagytömegű hanszórós sugárzás, akkor gyárthatnánk elméleteket, hogy vajon miért hallunk gyorsnak/lassúnak egy hangsugárzót. Ez is lehet egy jó móka..
- A passzív hangváltók információ elnyeléséről is jó lenne olvasmi kicsit konkkrétabbat. Ez valami elképesztően új dolog lehet...világújdonság alighanem.
Szeva Sanyi! Már régen nem beszéltünk itt. A hangváltók információ elnyélése tényleg új téma lehet, valószínűleg ugyanott van a szakirodalma, ahol a tápkábelek hangzásra gyakorolt hatásáról is, de egész biztosan hallható dologról van szó.
Készítettem neked egy screenshotot a WinISD-ből:
rft.jpg
rft.jpg (368.24 KiB) Megtekintve 1214 alkalommal
A doboz méretei és a reflex nyílás méretezése az valóban ennyi. A driver nembiztos, sőt! Van több ilyen hangszóróról is mérésem, egyik sem egyezik egy másikkal, és egyik sem igaz, ezek DATS-os mérések. Ahogy korábban említettem, még 2018-ban végeztünk mérést egy másik Sanyival az RFT L3401 hangszóróról. Az abból kapott T/S paraméterekre a WinISD kiadta, hogy 400literben jó lesz. Teli egyenes csíkot mutatott átvitelnek. Hát tévedett egy kicsit, értékelhetetlen volt. 30Hz-en iszonyatos hangnyomast produkalt, felette, mondjuk 40Hz-en már kb nullát. Semekkora kivágással nem bírtam eléggé följebb hangolni a dobozt. Na mindegy, 200literben lett jó. A group delay szintén látható a screenshoton. Hogy igaz vagy sem, azt nem tudom. Fülre mindenesetre rendkívül gyors.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
audioline
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5816
Csatlakozott: 2012.03.20., kedd 10:29
Értékelés: 3160

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: audioline »

Nem értem, miért kell elvenni a kedvét valakinek, aki építget, próbálkozik. Inkább segíteni kellene, nem? Én nem érzem, hogy a dicsekvés, vagy a másokat mindenek felett meggyőzni akarás motíválja Süti kollégát. Erős a gyanúm, nemsokára már ő sem írogat ide. Ez volna a cél? Ekézni a Diyer aktivistákat? Egy nekik fenntartott topikban? gondolkodik.gif
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára audioline 2021.12.07., kedd 13:00-kor.
.

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4975
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2370
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

szj4 írta:
2021.12.07., kedd 12:26
szj4 írta:
2021.12.07., kedd 12:24
sutemenyx írta:
2021.12.07., kedd 12:18


Esetleg idézd be, hogy hol írtam, hogy csak az a jó, amit én csinálok, hátha tovább tudunk lépni. És közben áruld el milyen dimenzionálisan jobb dolgok vannak nálad.
Most idézzek be minden hozzászólásod ahol azokat a hangfalakat ekézed amiben hangváltó van, és azokat fikázod amiben nincs? :D Merthogy az mennyivel felette van. Mintha csak ezen múlna minden.
Se a hangváltó tervezésről, se a kivitelezésről, se a mérésről fogalmad nincsen, az akusztikáról meg gyanítom azt se tudod eszik-e vagy isszák.


az hogy neked mi a jobb, vagy rosszabb az pusztán a szubjektív megítéléseden és elfogultságodon alapul. Semmi más kézzel foghatón.
Látod, kár volt elkezdened a kötekedést, már nem maradt más, csak a személyeskedés. Érvek sehol, ebből így nem lesz diszkurzus. Na most látod miért nem kezdtem a többi hangfalat ekézni, csak azt, ami nekem is a tulajdonomban volt. Érzékenyek az emberek a kritikára, túlságosan is, még akkor is, ha nem a saját szülöttjük, csak adoptálták.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4975
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2370
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

szj4 írta:
2021.12.07., kedd 12:12
sutemenyx írta:
2021.12.07., kedd 12:01
szj4 írta:
2021.12.07., kedd 11:44
Tudjuk a világ közepén az rft szélessávú áll, kétutas konstrukcióban. Ami már kétutas hangfal, szóval az egész gondolatmeneted teljesen butaság.

Mint azt egyszer írtam, minden bizonnyal ha az egy jó konstrukció lett volna, akkor a világ is arra haladt volna az elmúlt 60 évben.

Volt szélessávum, és van aktív monitorom is. Nem érzem azokat a dolgokat amiket Te írsz. Ugyan úgy elbírok élvezettel hallgatni egy passzív hangfalat is, aminek a hangszórókészlete, és az erősítés is egy más dimenzió.
Persze aktívban bizonyára jobb lenne.
Én nem mondtam, hogy a világ közepe. Én annyit mondtam, hogy a hangváltónélküliségnek van egy olyan előnye, amit passzív hangváltóval soha nem lehet elérni, és a megpróbálására tett kísérlet is minimum a szalagos induktivitásoknál, a tömör fém fóliás kondenzátoroknál és a grafitrúd ellenállásoknál kezdődik.
Mihez képest más dimenzió és micsoda? A Vincentre vagy a Parasoundra gondolsz?
Napok óta azzal jössz, hogy csak az a jó amit Te építesz, úgy hogy azt se tudod melyik végén fogd meg a mikrofont :D
Esetleg idézd be, hogy hol írtam, hogy csak az a jó, amit én csinálok, hátha tovább tudunk lépni. És közben áruld el milyen dimenzionálisan jobb dolgok vannak nálad.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
shany
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 526
Csatlakozott: 2015.02.10., kedd 11:38
Értékelés: 318

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: shany »

sutemenyx írta:
2021.12.07., kedd 11:32
....
Különben slusszpoén a Tannoyokban, hogy elvileg a belső tölcsér gyakorlatilag tökéletesen illeszkedik a nagy membránra, ezáltal tényleg egy sugárzónak tekinthető, elvileg nagyon jónak kellene lenni a diszperziójának. Közben pedig az egyik legirányítottabb hangú technológia. De nem az a legfőbb baja, hanem, hogy mérhetetlenül tohonya lassú dög bármelyik nagyobb Tannoy. A többi márkát most nem kezdem el ekézni, mert a poszt célja nem mások önérzetének megsértése.
Az viszont biztos, hogy a passzív váltó nélküliségű hang az tud valamit, ami miatt a legtöbb általam ismert stúdió jártasságú ember azt preferálja függetlenül bármitől. A mérettől, a helyes frekvenciamenettől, gyakorlatilag tényleg szinte bármitől függetlenül olyat hallgatnak és olyannal dolgoznak inkább.
- A Tannoy "külső" tölcsére nem merev, mozdulatlan, messze esik az ideális tölcsértől. Mondjuk az sem világos, miért ez a Tannoyozás? Az, hogy neked tetszik avagy nem tetszik egy-két típusa, csak az ízlésedről ad információt. Sokak nem szeretnének Tannoy "hangzást" hallgatni
- Megmérhetnéd már egyszer a szélessávú csodák TS paramétereit a szokásosan használt teljesítményen. Azután a hangdobozod térfogat és egyéb adataival kiegészítve szimuláltathatnánk egy GD-görbét. Csak, hogy lássuk már azt a "gyors" hangsugárzó működést....Vagy ha esetleg mégsem lenne gyors, netalán lassabb mint a szokásos nagytömegű hanszórós sugárzás, akkor gyárthatnánk elméleteket, hogy vajon miért hallunk gyorsnak/lassúnak egy hangsugárzót. Ez is lehet egy jó móka..
- A passzív hangváltók információ elnyeléséről is jó lenne olvasmi kicsit konkkrétabbat. Ez valami elképesztően új dolog lehet...világújdonság alighanem.

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4975
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2370
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

szj4 írta:
2021.12.07., kedd 11:44
Tudjuk a világ közepén az rft szélessávú áll, kétutas konstrukcióban. Ami már kétutas hangfal, szóval az egész gondolatmeneted teljesen butaság.

Mint azt egyszer írtam, minden bizonnyal ha az egy jó konstrukció lett volna, akkor a világ is arra haladt volna az elmúlt 60 évben.

Volt szélessávum, és van aktív monitorom is. Nem érzem azokat a dolgokat amiket Te írsz. Ugyan úgy elbírok élvezettel hallgatni egy passzív hangfalat is, aminek a hangszórókészlete, és az erősítés is egy más dimenzió.
Persze aktívban bizonyára jobb lenne.
Én nem mondtam, hogy a világ közepe. Én annyit mondtam, hogy a hangváltónélküliségnek van egy olyan előnye, amit passzív hangváltóval soha nem lehet elérni, és a megpróbálására tett kísérlet is minimum a szalagos induktivitásoknál, a tömör fém fóliás kondenzátoroknál és a grafitrúd ellenállásoknál kezdődik.
Mihez képest más dimenzió és micsoda? A Vincentre vagy a Parasoundra gondolsz?
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4975
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2370
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

szj4 írta:
2021.12.07., kedd 09:16
sutemenyx írta:
2021.12.07., kedd 08:59
“voltak itt komolyabb próbálkozások ettől a szélessávúzástól”

Voltak biztosan. A 3 forintos fémezett polipropilén kondikból meg metáloxid ellenállasokból ám olyan hangok jönnek ki, hogy azóta is keresik az állukat. :D

Egyébként arra mindig kiváncsi voltam, hogy miért épít valaki ugyanolyan dolgot, mint amiért be lehet menni a boltba és megvenni.
B&W-től a Tannoyig, Dali-tól a Cantonig, Boston Acoustictól a Monitor Audioig mindenki ezeket a 2-3utas hangfalakat csinálja és árulja. Mi vesz rá valakit, hogy nekiálljon építeni egy ugyanolyat?
Mi az az elv, ami alapján úgy gondolja, hogy jobb lesz, mint a bolti?
Ez a kérdés érvényes persze az erősítőkre is és talán a DAC-okra is.
Gyakorlatilag évek óta ráültél a topikra, és még csak most tartasz ott, hogy mérni is kellene azt amit eddig fülre építettél. Ez így teljesek komolytalan. Az, hogy leírod, hogy mennyire jó hangfalat építettél arra csak azt lehet mondani, hogy messziről jött ember azt mond amit akar, és azt hall amit akar :D

Például ha megnézed, hogy egy valamire való ATC, JBL, nagy tannoy mennyibe is kerül újonnan, vagy használtan, akkor elég hamar rá lehet jönni, hogy valaki miért is épít. Én például azért, mert egy hasonló kategóriás hangfalat tized áron meg tudtam magamnak építeni használt hangszóróval, úgy, hogy a dobozt is magam készítettem, és még ígyis minőségibb belső alkatrészekkel. Még ha csak alulról is közelíti a gyári újat, már akkor is sokkal jobb, mint az amúgy hasonló árban kapható vackok.

A tervezés, önmegvalalósítás, tesztelgetés öröme sem másodlagos. ezt persze mezei hifista nem biztos, hogy érti/értékeli.
Szegény topic, nekem nem tűnt fel, hogy ráültem volna.
Hogy mi a komolytalan, abban nem foglalnék állást, de az biztos, hogy a DIY-nek több szintje is van, mindenki másért csinálja. A teljesség igénye nélkül néhány példa:

- Aki szeretne csinálni valamit, mindegy mi az, milyen lesz, vagy egyaltalan müködni fog-e, csak a csinálás élvezete hajtja.
- Aki szeretne kipróbálni dolgokat, és valami használhatót csinálni, amire aztán büszke lehet
- Aki valamilyen gyárit szeretne megvalósítani, amit már látott, de olcsóbban
- Aki jobbat szeretne csinálni, mint bármilyen gyári, megvehető megoldás, amivel eddig találkozott

Megnéztem mennyibe kerül, volt is korábban Prestige szériás Tannoyom, több is. Egy dolog derült csak ki, úgy áll benne egy csomó lóvé, hogy még szar is. Persze a maga módján jó, csak az kevés.

Különben slusszpoén a Tannoyokban, hogy elvileg a belső tölcsér gyakorlatilag tökéletesen illeszkedik a nagy membránra, ezáltal tényleg egy sugárzónak tekinthető, elvileg nagyon jónak kellene lenni a diszperziójának. Közben pedig az egyik legirányítottabb hangú technológia. De nem az a legfőbb baja, hanem, hogy mérhetetlenül tohonya lassú dög bármelyik nagyobb Tannoy. A többi márkát most nem kezdem el ekézni, mert a poszt célja nem mások önérzetének megsértése.
Az viszont biztos, hogy a passzív váltó nélküliségű hang az tud valamit, ami miatt a legtöbb általam ismert stúdió jártasságú ember azt preferálja függetlenül bármitől. A mérettől, a helyes frekvenciamenettől, gyakorlatilag tényleg szinte bármitől függetlenül olyat hallgatnak és olyannal dolgoznak inkább.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15229
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10382
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

szj4 írta:
2021.12.07., kedd 09:32
Helyesírás fikázását nem szeretnéd bedobni, biztos találnál hibát :rolleyes:
Mielőtt kardot rántunk, javaslom értelmezni a "DIY" és a "termék" kifejezéseket. Sehogy sem jönnek össze, mivel a DIY-er önmagának épít valamit, a termék pedig a piacra készül. Ha ez téged nem zavar fogalmazás közben, nyugodtan hagyd figyelmen kívül az én megjegyzésemet is!

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15229
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10382
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

sutemenyx írta:
2021.12.07., kedd 08:59
Egyébként arra mindig kiváncsi voltam, hogy miért épít valaki ugyanolyan dolgot, mint amiért be lehet menni a boltba és megvenni.
Ha kiszámoljuk egy gyári hangdoboz anyagárát, máris megfejtettük a legfőbb okot. Egy 1 millió forintos gyári hangdoboz általában 300-400 ezer forintból könnyen megépíthető otthon, ha pedig duplázzuk a költségvetés végösszegét, sokmilliós csodák szintje is elérhető lesz. Ehhez jön még a személyre szabhatóság szabadsága, az építés öröme és a saját produktum szeretete. Mindez persze csak akkor igaz, ha van némi szaktudás is az építő puttonyában, ennek hiányában a fenti okfejtés már nem igaz.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15229
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10382
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

szj4 írta:
2021.12.07., kedd 07:51
Gondolom te sem profi diyer vagy aki termékeket állít elő...
Csodaszép oximoron.

Avatar
audioline
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5816
Csatlakozott: 2012.03.20., kedd 10:29
Értékelés: 3160

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: audioline »

"Mi az az elv, ami alapján úgy gondolja, hogy jobb lesz, mint a bolti?"

A bolti - főleg egy árkategóriáig - nem a "kihoztuk belőle a maximumot"-ról szól. Ezt talán nem is kell külön megmagyarázni. Aki épít vagy tuningol - és jó esetben ért is hozzá, és türelmes a reszelgetésekkel... -, azzal a céllal teszi, hogy kihozza belőle a maximumot, ill. füléhez/ízléséhez hangolja.
.

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4975
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2370
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

“voltak itt komolyabb próbálkozások ettől a szélessávúzástól”

Voltak biztosan. A 3 forintos fémezett polipropilén kondikból meg metáloxid ellenállasokból ám olyan hangok jönnek ki, hogy azóta is keresik az állukat. :D

Egyébként arra mindig kiváncsi voltam, hogy miért épít valaki ugyanolyan dolgot, mint amiért be lehet menni a boltba és megvenni.
B&W-től a Tannoyig, Dali-tól a Cantonig, Boston Acoustictól a Monitor Audioig mindenki ezeket a 2-3utas hangfalakat csinálja és árulja. Mi vesz rá valakit, hogy nekiálljon építeni egy ugyanolyat?
Mi az az elv, ami alapján úgy gondolja, hogy jobb lesz, mint a bolti?
Ez a kérdés érvényes persze az erősítőkre is és talán a DAC-okra is.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4975
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2370
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

fapaci írta:
2021.12.06., hétf. 22:29
sutemenyx írta:
2021.12.06., hétf. 22:20
De ebből a szempontból nincs hátrányban egy hasonló többutas megoldással szemben.
Ha lenne tökéletes megoldás, aminek csak előnyei vannak, évtizedek óta azt használnánk. Nincs ilyen, ezért bizarr dolog bármelyikre is felesküdni.
Igen, egyrészt valami ilyesmit írtam korábban jobban kifejtve, hogy van néhány szempont, amiből mindet biztosan nem lehet, csak választani belőle, és egyéni preferencia kérdése, hogy kinek melyik csokor a szimpatikus. Elköteleződés nincs, maximum annyi, hogy nekem azok a dolgok fontosak, amit ez tud. Nem automatikusan minden szélessávú jó, van ami nekem nem tetszik. Sőt, a legtöbb ilyen.
Egy Bay-Z hangcsövet pl szívesen meghallgatnék -ahogy más is-, de egy említett MBL-t is.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15229
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10382
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

sutemenyx írta:
2021.12.06., hétf. 22:20
De ebből a szempontból nincs hátrányban egy hasonló többutas megoldással szemben.
Ha létezne tökéletes megoldás, aminek csak előnyei vannak, évtizedek óta azt használnánk. Nincs ilyen, ezért bizarr dolog bármelyikre is felesküdni.

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4975
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2370
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

fapaci írta:
2021.12.06., hétf. 22:13
sutemenyx írta:
2021.12.06., hétf. 21:58
"fázismenettel, impedanciamenettel, érzékenységgel"

És ha ezek pont véletlenül rohadtul passzolnak és a fázismenet is fizikai távolsággal helyesre van kiszerkesztve?
A sugárzás nem csak feléd, hanem elég nagy nyílású diszperzióban történik, így a fázisok csak akkor stimmelnek az utak között, ha minden hangforrás a tér ugyanazon pontján van (vagy ha a szobádban nincsenek reflexiók). Ez pedig ugye csak szélessávú, vagy koaxiális kivitelnél jön össze. A témához kapcsolódó keresőszavak: Line Array, D’Appolito.
Persze, ez igaz. Az mindenképpen bukta, hogy hallgatási pozíció független legyen a fázismenet, sőt ezáltal az átvitel is. De ebből a szempontból nincs hátrányban egy hasonló többutas megoldással szemben. Ráadásul bár szépen hangzik, hogy mindenhonnan ugyanolyan a szélessávú, a valóságban általában csak egy szűk sugárzási szögben tudja produkálni az értékelhető átvitelt. Ezzel csak azt akarom mondani, hogy a diszperzió eleve gyengepontja a szélessávúaknak, ezeknél nem kell nagyon kiülni a fókuszpontból. Kivétel ezalól mondjuk az Ohm F vagy az MBL fémlemezgömbje.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15229
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10382
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

sutemenyx írta:
2021.12.06., hétf. 21:58
"fázismenettel, impedanciamenettel, érzékenységgel"

És ha ezek pont véletlenül rohadtul passzolnak és a fázismenet is fizikai távolsággal helyesre van kiszerkesztve?
A sugárzás nem csak feléd, hanem elég nagy nyílású diszperzióban történik, így a fázisok csak akkor stimmelnek az utak között, ha minden hangforrás a tér ugyanazon pontján van (vagy ha a szobádban nincsenek reflexiók). Ez pedig ugye csak szélessávú, vagy koaxiális kivitelnél jön össze. A témához kapcsolódó keresőszavak: Line Array, D’Appolito.

Avatar
tunerman
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2398
Csatlakozott: 2007.09.21., pén. 17:26
Értékelés: 1930
Tartózkodási hely: Tatabánya

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: tunerman »

asebestyen írta:
2021.12.06., hétf. 21:49
sutemenyx írta:
2021.12.06., hétf. 21:33
asebestyen írta:
2021.12.06., hétf. 20:40
Szélessávút nem szabad kiegészíteni, mert elvész a lényege. Másik hangszóróval összeváltva már egy többutas rendszer lesz, annak hátrányaival, de előnyei nélkül. No persze, ez szigorúan magánvélemény és már Szj4 is megmondta, hogy nem értek ehhez se. :D
Vajon akkor is igaz lenne ez, ha nincs benne váltó?
Sajnos igen. Nem attól függ, hogy váltó van-e benne, hanem hogy 2 eltérő viselkedésű hangszóró, eltérő gerjesztési síkokkal, fázismenettel, impedanciamenettel, érzékenységgel, stb. A szélessávú lényege pont az, hogy ezek nincsenek. Ha már 2 külön hangszóró kell, akkor érdemes olyanokat választani, amik a rájuk bízott sávon jobbak, mint egy szélessávú és jól illeszthetőek a másik hangszóróval. Szerintem.
Így néz ki egy " Stacked Lowther PM6 pair " megoldás, ami két 15 ohmos hangfal egymáson, párhuzamosan kötve.
TJ.
Csatolmányok
Stacked_Lowther_PM6_pair_.jpg
Stacked_Lowther_PM6_pair_.jpg (565.1 KiB) Megtekintve 1112 alkalommal
LP: Lurné J1 - Air Tangent 1B - Kiseki Agaat, PHONO: Twin Servo MCRIAA, AMPLIFIER: 7242 PSE, CD: Philips CD100 trial run no NFB/V-FET, TUNER: REL Precedent, CASSETTE: Nakamichi 1000/II, REEL: StellaMaster/SP-8, SPEAKER: Lowther Acousta 115/P6/7M, HEADPHONES: Stax SRA-3S V-MOS/SRX MKIII

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4975
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2370
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

"fázismenettel, impedanciamenettel, érzékenységgel"

És ha ezek pont véletlenül rohadtul passzolnak és a fázismenet is fizikai távolsággal helyesre van kiszerkesztve? Hozzáteszem, hogy egyébként 18dB/oktáv meredekségű váltás jön létre, tehát nem nagyobb az átfedés, mint egy jól méretezett többutasnál.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5904
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7237
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

sutemenyx írta:
2021.12.06., hétf. 21:33
asebestyen írta:
2021.12.06., hétf. 20:40
Szélessávút nem szabad kiegészíteni, mert elvész a lényege. Másik hangszóróval összeváltva már egy többutas rendszer lesz, annak hátrányaival, de előnyei nélkül. No persze, ez szigorúan magánvélemény és már Szj4 is megmondta, hogy nem értek ehhez se. :D
Vajon akkor is igaz lenne ez, ha nincs benne váltó?
Sajnos igen. Nem attól függ, hogy váltó van-e benne, hanem hogy 2 eltérő viselkedésű hangszóró, eltérő gerjesztési síkokkal, fázismenettel, impedanciamenettel, érzékenységgel, stb. A szélessávú lényege pont az, hogy ezek nincsenek. Ha már 2 külön hangszóró kell, akkor érdemes olyanokat választani, amik a rájuk bízott sávon jobbak, mint egy szélessávú és jól illeszthetőek a másik hangszóróval. Szerintem.
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4975
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2370
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

asebestyen írta:
2021.12.06., hétf. 20:40
Szélessávút nem szabad kiegészíteni, mert elvész a lényege. Másik hangszóróval összeváltva már egy többutas rendszer lesz, annak hátrányaival, de előnyei nélkül. No persze, ez szigorúan magánvélemény és már Szj4 is megmondta, hogy nem értek ehhez se. :D
Vajon akkor is igaz lenne ez, ha nincs benne váltó?
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”