Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Moderátor: fülelek

Stirlitz17
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 65
Csatlakozott: 2019.05.11., szomb. 16:00
Értékelés: 12

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Stirlitz17 »

fülelek írta:
2022.02.14., hétf. 21:33
Mielőbbi jobbulást kívánok!
Nagyon szepen koszonom boven ramfer, inkabb romlott a helyzet, de nem adom fel, csak ossze kellene ezt a projektet hozni!

A legjobbakat mindenkinek:

Stirlitz

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4668
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Mielőbbi jobbulást kívánok!

Stirlitz17
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 65
Csatlakozott: 2019.05.11., szomb. 16:00
Értékelés: 12

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Stirlitz17 »

fülelek írta:
2022.02.09., szer. 17:20
Hidd el, a tömítés tökéletessége SOKKAL fontosabb!
A Phonestar lapból 15+9mm két réteg sokat javít az ajtó hanggátlásán, de ne avval kezd, hanem a tömítéssel.
https://www.phonestar-hangszigeteles.hu ... erteto.pdf
Koszonom ismet, fogtam en elsore is amit irtal, de az nagyon nehez lesz a jelen korulmenyek kozott. Lesz idom agyalni, hogyan, a kezem elkurodott jo par honapra, ugyhogy csuszik a projekt, de hiradassal leszek az eredmenyrol, de az sokara lesz sajnos...
Koszi segitsegedet:

Stirlritz

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4668
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Hidd el, a tömítés tökéletessége SOKKAL fontosabb!
A Phonestar lapból 15+9mm két réteg sokat javít az ajtó hanggátlásán, de ne avval kezd, hanem a tömítéssel.
https://www.phonestar-hangszigeteles.hu ... erteto.pdf

Stirlitz17
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 65
Csatlakozott: 2019.05.11., szomb. 16:00
Értékelés: 12

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Stirlitz17 »

Koszonom gyorsasagod, igy fogjuk csinalni, vagyis amennyire tudjuk kovetni, sajnos a helyzet dramai. Leirni az adott problemat bonyabb, mint megcsinalni. Ezert kerdeztem, ra a boritasra, legalabb az legyen tokeletes. A sulytol nem felek, ket kapupant betonba, 4 csavarral, 6 rogzito lyukkal szoval ez az egytelen pozitivum a projektben. Barmi is lesz az eredmeny, jobbat kapok, mint ami most van. Szoval mi legyen a kulso boritas?

Koszonom:

Stirlitz

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4668
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Először is vizsgáld meg, hogy az ajtó tömítettsége milyen állapotú, akkor megfelelő, ha az ajtó mindenütt -azaz az utolsó centin is szorosan tapad a tokhoz, ezt papír szeletkével lehet ellenőrizni (pl. buszjegy), tehát becsukom az ajtót, és valahová közé csukok egy buszjegyet, aminek a kiálló részét ha könnyedén ki tudom húzni, akkor az illesztés nem megfelelő és hiába lenne az ajtó vastag, meg nehéz, kiváló hanggátlású, a rossz tömítésen keresztül csakúgy tódul kifelé a hang, mint a fing a lyukas takaróból :D
Ha ez megvan (a jó tömítést filccel, szilikongumis tömítő szalaggal lehet megoldani, ja meg sok türelem is kell hozzá), akkor lehet gondolkodni azon, hogy hogyan lehetne az ajtó hanggátlását megnövelni. Figyelembe kell venni a zsanérok terhelhetőségét, mielőtt 10-15 kilóval megnövelnéd az ajtó súlyát.

Stirlitz17
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 65
Csatlakozott: 2019.05.11., szomb. 16:00
Értékelés: 12

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Stirlitz17 »

Udv a T. Tarsasagnak!

Egy rovid kerdesem lenne csupan. A szobam ajtajat kivulrol -belul diffuzor van- szeretnem vmi hanggatlo anyaggal boritani, hogy megprobaljam csokkenteni a beerkezo zajt. Kb. 30-40 mm vastag anyagban -vagy szendviics burkolatban - tudok gondolkozni, kulonben a lamberiat is bontani kellene, de azt nagyon nem szeretnem.Feltetelezem ilyen kis vastragsagnal a legres felejtos? Tehat mivel boritsan az ajtot,, a dikicselest kitalaljuk a szomszeddall, valaszotokat elore is koszonom:

Stirlitz

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Robici »

Köszönöm! Akkor majd holnap méricskélek (a csomagtartót :-) és abból meglátom a hogyan továbbat.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4668
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »

80cm magas, 40cm mély, 37cm széles, 2x3db egymásra téve a hangsugárzók mögötti sarkokba, 45 fokban, vagy másképp...
Két sávban működnek, összességében 40-120Hz között az elnyelési tényezőjük 0,5 és 0,95 között van, ezt ekkora térfogatban és felületen szálas/porózus elnyelővel nem lehet megvalósítani. Jelenleg fekete tölgy fóliás a burkolat.
Járulékos előny még a középsáv (150-600Hz) tisztulása, ami a rezonáns mély hangok modulációja csökkenésének köszönhető.

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Robici »

Zoli, azt lehet tudni, hogy ezek a rezonátoros baszuscsapdák milyen méretűek nagyjából? Úgy rémlik hogy amit láttam nálad meg Budán, azok nem egyben voltak hanem több kisebb doboz volt egymásra rakosgatva. Tudom ez a hangolástól függ, csak azért érdekel mert kizárt hogy mostanában nagy méretű kocsit tudok szerválni, viszont ha darabonként is beférne az enyémbe akkor esetleg talán ki tudnám próbálni, hogy van-e valami érzékelhető hatása. (Most mindegy hogy jó vagy rossz.)

Avatar
greenbio
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1816
Csatlakozott: 2008.01.26., szomb. 18:22
Értékelés: 382

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: greenbio »

fülelek írta:
2021.01.28., csüt. 17:37
Ha most nincs csillapítva, és így jobban tetszik a tér, akkor a csillapítás után ez mindenképp változni fog, hogy ezt pozitívan ítéled meg, vagy sem, azt nem lehet előre megmondani.
van csillapítva most is 5cm kőzetgyapottal, és így határozottan jobb
köszönöm

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4668
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Ha most nincs csillapítva, és így jobban tetszik a tér, akkor a csillapítás után ez mindenképp változni fog, hogy ezt pozitívan ítéled meg, vagy sem, azt nem lehet előre megmondani.

Avatar
greenbio
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1816
Csatlakozott: 2008.01.26., szomb. 18:22
Értékelés: 382

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: greenbio »

szia Zoltán!

tegnap próbaképpen mintegy 30cm-rel hátrébb toltam a hallgató székemet, és jobban tetszett a produkció így, kicsit nagyobb lett a mélysége a színpadnak, és távolabb kerültem a dobozoktól. viszont a fülem így mintegy 25cm-re van a hátsó faltól, ami finoman szólva sem ideális. ha JÓL lecsillapítom a mögöttem lévő falat, jó lehet ez a fal közeli hallgatási pozíció? köszönöm

Avatar
Ruben
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 436
Csatlakozott: 2016.01.15., pén. 19:16
Értékelés: 37

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Ruben »

Köszönöm ez lett volna a kérdésem, csak ezek szerint nem voltam egyértelmü.
Nem szeretnék textilt látni,de akkor megoldom perforált lemezzel a borítást.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4668
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Te írtad, hogy az elsődleges visszaverődési pont esik oda, akkor miért akarsz oda fát vagy gipszkartont gondolkodik.gif
Oda 10cm vastag elnyelő anyag kell, amit csak textíliával, vagy nagy perforáltságú lemezzel lehet befedni.

Avatar
Ruben
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 436
Csatlakozott: 2016.01.15., pén. 19:16
Értékelés: 37

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Ruben »

Mindkét oldalon karton van. A zene felől bontanám,bélelném a nyílást elnyelőve majd vissza zárnám valamivel,de mivel?A másik oldalt hagynám úgy. Ha úgy jó.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4668
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Attól függ, mi van a másik oldalon. (?)

Avatar
Ruben
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 436
Csatlakozott: 2016.01.15., pén. 19:16
Értékelés: 37

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Ruben »

Szia Zoli
A segítségedet ill. Tanácsodat kérném. A nappali és a konyha közötti falon volt eredetileg egy 120x120-as ablak nyílás, de én azt annak idején gipszkartonnak megszüntettem. Amolyan tessék-lássék módon, nincs a két féteg között semmi kong mint a fene. Ja és mindez az egyik oldali elsődleges visszaverődési ponton. Arra gondolta, hogy kibontanám a kartont és tennék a nyílásba csillapító anyagot. Na és itt jönne a kérdés. A zene oldalán borítsam vissza gipszkartonnal vagy hatékonyabb lenne ha valamilyen áteresztő anyag lenne a csillapítás előtt. Gondolok itt pl. Valamilyen perforált rétegelt lemezre vagy fára.
Köszönöm a segítséget előre is.

Avatar
Tamoo
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1204
Csatlakozott: 2011.11.24., csüt. 10:56
Értékelés: 686

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Tamoo »

shany írta:
2020.10.19., hétf. 09:53
Köszi! :smile53:
Na itt egész más értékek szerepelnek. Én meg naivan megbíztam a termékadatlapban. Ezzel már el lehet indulni.
Pl. eszerint az Airrock XD nem 5000 hanem 50000 Pa s/m2. Az sem mindegy.
PC hangkártyával, kommersz Monitor Audio szett, lomis PA végfokok, DIY szub, hullámos talján vászon, porszívó hangú mókolt PD F22

Avatar
shany
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 525
Csatlakozott: 2015.02.10., kedd 11:38
Értékelés: 318

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: shany »

Tamoo írta:
2020.10.19., hétf. 07:31
... Az a logikus, hogy a testsűrűség függvényében nő. Naivan nem feltételeztem, hogy el vannak írva, azt gondoltam hogy esetleg mással van összefüggésben amire nem gondolok. gondolkodik.gif
air flow resistivity rockwool.png
air flow resistivity rockwool.png (120.85 KiB) Megtekintve 5038 alkalommal

Avatar
Tamoo
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1204
Csatlakozott: 2011.11.24., csüt. 10:56
Értékelés: 686

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Tamoo »

fülelek írta:
2020.10.18., vas. 22:24
Szerintem elkeverték az értékeket. A sűrűbb anyagnak nagyobb az áramlási ellenállása.
A kalkulátor a gyakorlatban szerintem nem pontos, nekem más mérési értékek jönnek ki kb. 10-20%-kal. (a random incidence pipát tessék bejelölni)
Köszönöm!
Csodálkoztam is, megnéztem még egy-kettő áramlási ellenállását, de mintha totál random lennének megadva, össze-vissza. Az a logikus, hogy a testsűrűség függvényében nő. Naivan nem feltételeztem, hogy el vannak írva, azt gondoltam hogy esetleg mással van összefüggésben amire nem gondolok. gondolkodik.gif
PC hangkártyával, kommersz Monitor Audio szett, lomis PA végfokok, DIY szub, hullámos talján vászon, porszívó hangú mókolt PD F22

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4668
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Szerintem elkeverték az értékeket. A sűrűbb anyagnak nagyobb az áramlási ellenállása.

A kalkulátor a gyakorlatban szerintem nem pontos, nekem más mérési értékek jönnek ki kb. 10-20%-kal. (a random incidence pipát tessék bejelölni)

Avatar
Tamoo
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1204
Csatlakozott: 2011.11.24., csüt. 10:56
Értékelés: 686

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Tamoo »

fülelek írta:
2020.10.18., vas. 16:06
20cm vastag 50kg/m3 sűrűségű kőzetgyapot 250Hz-en 0,9 feletti elnyelést produkál, de 100Hz-en már csak igen keveset segít a vastagság növelés.
Köszönöm! Ez a kalkulátor szerinted jól működik? acousticmodelling.com
Ez viszont nem testsűrűséget hanem áramlási ellenállást kér megadni. Érdekes, hogy az ND-nek mennyivel nagyobb.
Airrock HD 70 kg/m3    5000 Pa.s/m2
Airrock LD 40 kg/m3    6000 Pa.s/m2
Airrock XD 90 kg/m3    5000 Pa.s/m2
Airrock ND 50 kg/m3    12000 Pa.s/m2
PC hangkártyával, kommersz Monitor Audio szett, lomis PA végfokok, DIY szub, hullámos talján vászon, porszívó hangú mókolt PD F22

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4668
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Tamoo írta:
2020.10.18., vas. 08:02

Abszoltút nem is vártam ilyen tanácsot, nem is kértem. Szimplán azt kérdeztem volna, hogy milyen panel csillapít leginkább 100-400Hz közt. "Kísérleteznék" vele. Ennyi.
20cm vastag 50kg/m3 sűrűségű kőzetgyapot 250Hz-en 0,9 feletti elnyelést produkál, de 100Hz-en már csak igen keveset segít a vastagság növelés.

Stirlitz17
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 65
Csatlakozott: 2019.05.11., szomb. 16:00
Értékelés: 12

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Stirlitz17 »

Udv T. Tarsasgnak!

Kezdtem a legegyszerubbel, 2 cm-nel nem tobbet forditottam a *problemas* hangfalamon a hallgatasi pont fele --majd 1-2 cm-t visszatoltam, mert kozben elmozdult- jobb lett, jo lett, szoval elegedett vagyok az eredmennyel. Igy marad! Nagyon orulok, hogy ennyivel megusztam, szinte hihetetlen, de greenbio forumtarsunk tapasztalatanak nem mond ellent az eredmeny. /cserbe szintezhetek ;) /

Mindenkinek koszonom segitokesz hozzaszolasat:

Stirlitz

Lezárt

Vissza: “Dunaudio (Ex hiVOX)”