Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Új HD formátum: Ultra HD

Avatar
PPeter
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2004.04.13., kedd 00:46
Értékelés: 0

Új HD formátum: Ultra HD

Hozzászólás Szerző: PPeter »

Amíg alapjaiban nem változik meg a mozi és a tévézés 2 dimenziós jellege, addig nagyon jól elműködget majd a filmipar a 4K digitalizálással, esetleg 4K-s digitális vetítőtermekkel és a 2K körüli (azaz a most Full HD-ként ismert) home megoldásokkal. A HD-t sem (csak) a marketingesek találták ki, hogy ideje betolni a nappaliba, hanem ennyi idő (évtizedes távlat) kellett hozzá, hogy menedzselhető, megvalósítható legyen a végfelhasználói eszközökben, műsortovábbító rendszerekben ez a sávszélesség, felbontás stb. Persze hogy nem oltják le a villanyt és nincs vége - de minden további változást először az iparág alapjairól kell elindítani, ami jelen pillanatban mozdulni sem akar (nem is bír), annyira elegendő neki a jelenlegi rendszer - olvass utána szakmai oldalakon, fórumokon, elemzésekben, miként vélekednek az illetékesek. Ráadásul még rengeteg javítani és fejleszteni való van a HD felbontású kommersz rendszereken is, elég csak az ábrázolható színekre, tömörítési, adatátviteli módszerekre nézni.
BURN.HU

Avatar
fánk
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2006.09.26., kedd 18:27
Értékelés: 0

Új HD formátum: Ultra HD

Hozzászólás Szerző: fánk »


Ugye, azt senki nem gondolja, hogy a HD a létra teteje? Most, hogy kész, a mérnökök szépen hazamennek, az utolsó leoltja a villanyt, hiszen vége a fejlődésnek/fejlesztésnek, és ha már minden lakásban lesz belőle, akkor ugyanezt teszik a marketingesek is?
 
Hogy milyen lesz 50 év múlva a filmnézés, nehéz lenne megjósolni. Egy biztos: Nem olyan lesz, mint most. Én felbontásban is előrelépést várok, bár nem itt, és nem is az esetleges 3D-ben számítok a legjelentősebb változásra, hanem tartalmi kérdések terén (amely átértelmezi a film hagyományos értelemben vett fogalmát).

Avatar
PPeter
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2004.04.13., kedd 00:46
Értékelés: 0

Új HD formátum: Ultra HD

Hozzászólás Szerző: PPeter »


Érdekesség: a Pókember 2. volt az első olyan film, amit nem 2K, hanem eleve 4K formátumban (a filmiparban legtöbbször ez 3656x2664 pixelt jelent, ugyanis a 4K elvi 4096-os teljes felbontása perforációtól perforációig értendő a filmszalagon, de ebben benne van a hangcsík is ugye - ugyanezen okok miatt a 2K sem 2048 széles, csak 1820-1920, attól függően, milyen szkennerrel dolgonak) digitalizáltak be az analóg filmről a későbbi digitális utómunkához. Manapság is csak a legdrágább filmeket digitalizálják 4K-ban, ezek legtöbbjét is csak az oversampling kedvéért, ugyanis ebből a 4K-s nyers képből az utómunkához rögvest 2K-t készítenek (a túlmintavételezéssel így jobb képet kapnak, mintha kapásból 2K-ban digitalizáltak volna, valamint sokkal nagyobb számítási igényt jelentene 4K-ban számoltatni az effekteket, CGI-t). Tehát a készülő filmek, illetve a folyamatosan - a DVD vagy HD kiadás kedvéért - digitalizált/digitalizálandó régebbi alkotások sem állnak rendelkezésre 2K-nál nagyobb felbontásban és jelenleg az iparág vezető szakemberekinek legtöbbje sem tartja érdemesnek a 4K-nál nagyobb felbontású nyers feldolgozást, a végtermék disztribúcióját meg pláne nem. Szóval tényleg szép dolgok ezek az Ultra-HD jövőképek, de ezek ugye erősen "experimental" dolgok, ipari befogadásukra se igény, se kapacitás nem várható a beláthó jövőben.
Az meg hogy prezentációs célokra milyen célhardverek érhetők el a HD felbontás kétszeresével, négyszeresével, ez igazából semmit nem jelent ipari szinten.
BURN.HU

Avatar
stackpointer
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 133
Csatlakozott: 2003.03.24., hétf. 07:17
Értékelés: 0

Új HD formátum: Ultra HD

Hozzászólás Szerző: stackpointer »

Ha lesz is ilyen felbontás, nyilvánvalóan nem a házimozis felhasználó réteg lesz a célközönség, nem is nagyon lehetne rajta mit nézni.

Avatar
Ronin
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1593
Csatlakozott: 2004.07.07., szer. 18:18
Értékelés: 10

Új HD formátum: Ultra HD

Hozzászólás Szerző: Ronin »


Én sem látom túl nagy értelmét ekkora felbontásnak. Én anno Franciaországban voltam egy "3D-s" moziban. Adtak szemüveget (nem a piros/kék variációt, hanem valami polárszűrős megoldást, vagy fene tudja). Nem volt semmi! Annyira valósnak tűnt, hogy állandóan ugráltam jobbra-balra. Tudtam, hogy csak illúzió, de egyszerűen nem bírtam parancsolni a reflexeimnek.
 
Viszont ha így kéne végignéznem egy keményebb horrort, lehet a felénél szívrohamot kapnék.

Avatar
augustus
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 352
Csatlakozott: 2006.05.29., hétf. 18:51
Értékelés: 0

Új HD formátum: Ultra HD

Hozzászólás Szerző: augustus »


Vendég

Új HD formátum: Ultra HD

Hozzászólás Szerző: Vendég »


A MOM park vetítője (hallomásom szerint) 720-as...
Namármost ha ott ezzel lehet parádézni, és már haziban is van 1024, így nemigen látok nagy jövőt az ennél nagyobb felbontás használatában.
Mivel (az utolsó Avv Evőn pont erről (is) beszélgettünk hosszasan) annó egy 720-as HD-s anyagot néztünk kb 3,5 méterről, és remek volt.
Ugyanezt a filmet itthon megnéztem, de 4,5 méterről DVD-ről, a 4805-ön (480 sor, ha valaki nem tudná ) ebből a távolságból a szigorúan vett KÉPI ÉLMÉNY közel azonos volt.
Biztos, hogy ha odamegyek 1 méterre a vászon elé, akkor erősen látszódik a difi, de kérdem én ki néz onnan filmet?
A TV szerű megjelenítők meg a mostani méretekben nem is tudnak ennyi képpontot összehozni mert olyan aprók lennének a pixelek, hogy akkora már nincs is
Szóval én az 1024 után inkább a 3D előretörését vélem, mintsem a felbontás növelését, mivel a szem mint befogadó eszközfelbontása is véges, és ehhez az 1024 erősen odaközelített.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15215
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10366
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Új HD formátum: Ultra HD

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


jó így közvetlen tőlük beszerezhető,de mondjuk a piacon még nincs kinnt!
Nem kevés ellentmondás van a mondatodban.

Avatar
thom
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 249
Csatlakozott: 2007.03.16., pén. 12:59
Értékelés: 0

Új HD formátum: Ultra HD

Hozzászólás Szerző: thom »


Ha az aktuális csúcstechnikát általában az MM-ben keresed, akkor meg is érdemled. Ferrari-t sem adnak a FIAT szalonok többségében. De ha felhívod a Sony Hungáriát, hogy QHD vetítőt akarsz a most épülő cinemaplexed nagytermébe, tudnak segíteni.
Csak vicc volt!
jó így közvetlen tőlük beszerezhető,de mondjuk a piacon még nincs kinnt!

Műszaki cucc:
TV: Samsung LE-40A656A1F, Samsung 50P96FD FullHD. Felvevő:3db Panasonic DMR-EH65EP, Kamera:Sony HDR-SR1E, Házimozi: Samsung HT-TXQ120R Konzol: PlayStation 3(blu-ray player)

Avatar
Ultegra
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 372
Csatlakozott: 2005.01.07., pén. 18:36
Értékelés: 1

Új HD formátum: Ultra HD

Hozzászólás Szerző: Ultegra »

Ha az aktuális csúcstechnikát általában az MM-ben keresed, akkor meg is érdemled. Ferrari-t sem adnak a FIAT szalonok többségében. De ha felhívod a Sony Hungáriát, hogy QHD vetítőt akarsz a most épülő cinemaplexed nagytermébe, tudnak segíteni.

Avatar
thom
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 249
Csatlakozott: 2007.03.16., pén. 12:59
Értékelés: 0

Új HD formátum: Ultra HD

Hozzászólás Szerző: thom »


QHD rendszerek (3840x2160) egyébként már léteznek pl. a Sony kínálatában.
Tényleg?
és ha bemegyek a MediaMarkt-ba akkor kapok?

Műszaki cucc:
TV: Samsung LE-40A656A1F, Samsung 50P96FD FullHD. Felvevő:3db Panasonic DMR-EH65EP, Kamera:Sony HDR-SR1E, Házimozi: Samsung HT-TXQ120R Konzol: PlayStation 3(blu-ray player)

Avatar
Ultegra
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 372
Csatlakozott: 2005.01.07., pén. 18:36
Értékelés: 1

Új HD formátum: Ultra HD

Hozzászólás Szerző: Ultegra »

QHD rendszerek (3840x2160) egyébként már léteznek pl. a Sony kínálatában.

Avatar
Ultegra
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 372
Csatlakozott: 2005.01.07., pén. 18:36
Értékelés: 1

Új HD formátum: Ultra HD

Hozzászólás Szerző: Ultegra »


az inkább foglalkozzon répatermesztéssel...
Szerintem senki nem állította, hogy akkor ne is vegyünk BD / HD-DVD lejátszót. Mindenki hobbijának megvannak a maga "exotikum" hírei, és egy normális ember tudja hogy kell őket kezelni.
 
A szem felbontása ennél jóval nagyobb, más kérdés, hogy szem és idegrendszer együtt alkotják a látórendszert. Múltkor számolgattam, a szabvány 30%-os látótér-betöltés esetén 9000+-os oszlopfelbontás kell ahhoz, hogy azt mondjuk: kész, nincs tovább. Egy normálisan látó ember a továbbiakban nem tud különbséget tenni állókép esetén sem a nagyobb felbontású képek és a 9000*X-es közt.
Viszont mozgókép esetén természetesen szó sincs arról, hogy mindenki minden pixelt lát. Szerintem magas framerate-tel és megfelelő színtérben nyomott QHD már simán képes lenne valóságérzetet kelteni.
Nem is a visszaadás, egyelőre a rögzítés a legnagyobb gond ilyen felbontás mellett. A másik, hogy a felbontásnövelés csak az egyik a fejlesztés lehetséges irányai közül, a színkódolás javítása legalább olyan drámai, majd ha itt is telítődik a világ, gondolom jönnek majd a 100-150 fps körül dolgozó kamerák és megjelenítők.

Avatar
PPeter
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2004.04.13., kedd 00:46
Értékelés: 0

Új HD formátum: Ultra HD

Hozzászólás Szerző: PPeter »

Körülbelül tucatnyi fejlesztés folyik mindenféle még nagyobb felbontású szabvány kialakítására, ez természetes, ugyanis sok esetben az extrém kutatások segítenek a kiebb léptékű (felbontású) eljárások tökéletesítéséhez, de egyik ilyen Ultra/Mega/Akármi-HD sem tart ott, hogy bármilyen bevezetési dátumot értelmes lenne emlegetni. Egyrészt azért nem, mert a HD sem egyik napról a másikra alakult ki (broadcast szinten ugyebár évtizedes múltja van), valamint a különböző kutatások és számítások szerint értelmetlen és gazdaságtalan volna kommersz környezetbe a jelenleg "full HD"-ként ismert felbontásnál nagyobbat erőltetni, az adatátviteli korlátok és a rendelkezésre álló tipikus felületeken gazdaságosan, értelmesen ébrázolható felbontási korlátok miatt. A stúdiótechnikában nyersanyagként használatos 2K és 4K digitalizálási, renderelési, és úgynevezett "digital cinema" felbontásoknál meg eleve értelmetlen is lenne nagyobb végfelhasználói formátumot kifejleszteni, szóval nyugodtan hátra lehet dőlni. Évtizedes távlaton belül a stúdiók nem fognak a HD-nál nagyobb felbontást előrántani a kalapból, főleg nem home szintre. Az ilyen hírek inkább egzotikus érdekességek, de aki szakmabeliként ezt úgy kommentálja, hogy jön a jelenlegi HD-t veszélyeztető utód, az inkább foglalkozzon répatermesztéssel...
BURN.HU

Avatar
fánk
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2006.09.26., kedd 18:27
Értékelés: 0

Új HD formátum: Ultra HD

Hozzászólás Szerző: fánk »


"24Gigabit/sec melletti 4.320 x 7.680 felbontás"
 
Ekkora számokat összehozni nem egyszerű dolog. Nyilván valamikor el kell kezdeni dolgozni rajta (talán 2 vagy 3 évvel ezelőtt kezdhették).
 
Azon kár dühöngeni, hogy a számunkra még meg sem fizethető HD is belátható időn belül lejárt lemez lesz - a digitális technológia ilyen.
 
Amúgy plazmatévé vagy 10 éve kapható, ehhez képest, mostanra még Amerikában sem szorította ki a CRT-t.

Avatar
GTomi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4780
Csatlakozott: 2003.11.20., csüt. 11:45
Értékelés: 566
Tartózkodási hely: Sopron/Budapest

Új HD formátum: Ultra HD

Hozzászólás Szerző: GTomi »


Na ezis!halottam már erről,és csak annyit hogy ez még jó sokára lessz!
2025-ben elkezdik fejleszteni a tv-ket és a lejátszókat és kb.2030ra lessz a piacon.(szerintem)
a fullHD-t is sokáig b@sztatták! kb.10éve kifejlesztették a fullHD-t de még csak most jutott el oda hogy tv,és film.

ha belegondolsz, hogy plazma, lcd is minimum 5 éve fejlődik és legalább évenként jön ki az újabb tipus, ill más megjelenítők még be sem futottak...kevés az az 5év.
hivox 3 utas zártmonitor/ hivox dac4me/ hivox amp4you/ hivox usb/spdif konverter/ alces 4, hivox/ hidiamond rca d3/ hidiamond koax/ luxor y usb/ diy kábelek/ revox b226/ laptop+roon+tidal

Avatar
Mester
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 990
Csatlakozott: 2003.03.26., szer. 16:37
Értékelés: 0

Új HD formátum: Ultra HD

Hozzászólás Szerző: Mester »

Jó.

Avatar
thom
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 249
Csatlakozott: 2007.03.16., pén. 12:59
Értékelés: 0

Új HD formátum: Ultra HD

Hozzászólás Szerző: thom »


Na ezis!
halottam már erről,és csak annyit hogy ez még jó sokára lessz!
2025-ben elkezdik fejleszteni a tv-ket és a lejátszókat és kb.2030ra lessz a piacon.(szerintem)
a fullHD-t is sokáig b@sztatták! kb.10éve kifejlesztették a fullHD-t de még csak most jutott el oda hogy tv,és film.

Műszaki cucc:
TV: Samsung LE-40A656A1F, Samsung 50P96FD FullHD. Felvevő:3db Panasonic DMR-EH65EP, Kamera:Sony HDR-SR1E, Házimozi: Samsung HT-TXQ120R Konzol: PlayStation 3(blu-ray player)

Avatar
Mester
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 990
Csatlakozott: 2003.03.26., szer. 16:37
Értékelés: 0

Új HD formátum: Ultra HD

Hozzászólás Szerző: Mester »

Addig meg itt az oled, meg majd kitalálják a háromdés tévé nézést.

Avatar
augustus
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 352
Csatlakozott: 2006.05.29., hétf. 18:51
Értékelés: 0

Új HD formátum: Ultra HD

Hozzászólás Szerző: augustus »


Ezt a hírt nyugodtan kacsának vehetjük, bárhol is jelent meg. Ki a fene tud 2025-ig előre látni? 22 csatornás hang? Nagggyon komoly! 
Nem kacsa!
http://www.satundkabel.de/modules.php?o ... =0&thold=0

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15215
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10366
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Új HD formátum: Ultra HD

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Ezt a hírt nyugodtan kacsának vehetjük, bárhol is jelent meg. Ki a fene tud 2025-ig előre látni? 22 csatornás hang? Nagggyon komoly!

Avatar
GTomi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4780
Csatlakozott: 2003.11.20., csüt. 11:45
Értékelés: 566
Tartózkodási hely: Sopron/Budapest

Új HD formátum: Ultra HD

Hozzászólás Szerző: GTomi »


A japán NHK és az NTT Communications új HD szabványt akar bevezetni ULTRA-HD néven A tömeges elterjedést 2025-re valószínűsítik. A 24Gigabit/sec melletti 4.320 x 7.680 felbontás több mint 33 millió pixelt jelent, szemben a mai 1080p szabvány 2,5 milliójával szemben. A képen kívül 22 csatornás hangot is tartalmaz. Már be is mutattak egy előfutárt, egyenlőre "csak" négyszeres HD felbontással.
ahogy a br és hd-dvd áll és még messze van a vége, bármi lehet addig
 
ennél a felbontásnál "csak" az emberi szem a gyenge láncszem.
hivox 3 utas zártmonitor/ hivox dac4me/ hivox amp4you/ hivox usb/spdif konverter/ alces 4, hivox/ hidiamond rca d3/ hidiamond koax/ luxor y usb/ diy kábelek/ revox b226/ laptop+roon+tidal

Avatar
augustus
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 352
Csatlakozott: 2006.05.29., hétf. 18:51
Értékelés: 0

Új HD formátum: Ultra HD

Hozzászólás Szerző: augustus »

A japán NHK és az NTT Communications új HD szabványt akar bevezetni ULTRA-HD néven A tömeges elterjedést 2025-re valószínűsítik. A 24Gigabit/sec melletti 4.320 x 7.680 felbontás több mint 33 millió pixelt jelent, szemben a mai 1080p szabvány 2,5 milliójával szemben. A képen kívül 22 csatornás hangot is tartalmaz. Már be is mutattak egy előfutárt, egyenlőre "csak" négyszeres HD felbontással.

Válasz küldése

Vissza: “HDTV, Blu-ray, HD”