Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Kávéházi csevegő

Avatar
jsk
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 37
Csatlakozott: 2012.06.11., hétf. 20:34
Értékelés: 18

Re: Kávéházi csevegő

Hozzászólás Szerző: jsk »

bober írta:
Tegnap, 20:10
Sziasztok!
Nemrég merültem bele a kávéfőzés részletes világába. Meg nem oldott problémával küzdök, amihez kérném a segítségetek.
Kaptam egy új házi pörkölésű friss kávét (közepes pörkölés, csoki íz).
Rettentően sok héj van benne, ami az őrleményben is látszódik (már amivel megbirkódik az őrlő). Ez nem tudom, hogy mennyire probléma.
Lefőzésnél a crema gyönyörű, de az íze jellegtelen, sós.
Próbáltam kisebb/nagyobb őrlés mérettel és lefőzési aránnyal, több/kevesebb őrleménnyel, de a probléma lényege nem változott. A kávéfőző (delonghi dedica, bottomless) és őrlő (kingrinder K4) rendszeresen karbantartott, az őrlemény eloszlatása és tamperelése nem hanyag, "puck hibák" nincsenek. A hőfok ugyan csak részben állítható, de felmelegítem használat előtt a gépet, szűrőt, poharat.
Abban 99%-ban biztos vagyok, hogy a sósságát a lefőzéssel rontom el, de mivel mindent próbáltam már, így hozzátok fordulok segítségért. A netes videók szerint alulextraktált gond van, de az őrlés finomságát hiába csökkentem az átfolyás egyenletességéért és hiába növelem az extrakciós időtartamért, vagy a lefőzési arányt növelem.....de íz nincs, csak a só.
2x-es tej mennyiséggel a sóssága elveszik, viszont a kávé ízetlen marad, csokinak nyoma sincs.
Egyedül lavazza kávéval volt hasonló problémám, másik ~10 fajtával nem.
Várom a tippeket.
Köszi
Nem minden kávé való presszónak, és nem minden kávéfőzővel lehet mindenfajta kávét lefőzni. Mármint ha az íz is számít. Ezen sajnos túl kell lépni. A kávé, okosan megkötött kompromisszumokat kíván, ha az ember nem akarja/tudja a gatyáját rákölteni.

Sajnos a sok pelyva képes gátolni a rendes kilúgozódást. Ezt a zacc pogácsából észre veheted.
A pelyvát egyébként ki tudod pörgetni egy sima tésztaszűrővel és érdemes is, de eléggé macerás.
Van hogy nem elég rázogatni és kézzel rá kell segíteni.

A sós ízzel kapcsolatban amit leírtál azt gyanítom, hogy kiszáradt a kávé.

Online
bober
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: Tegnap, 19:02
Értékelés: 0

Re: Kávéházi csevegő

Hozzászólás Szerző: bober »

Sziasztok!
Nemrég merültem bele a kávéfőzés részletes világába. Meg nem oldott problémával küzdök, amihez kérném a segítségetek.
Kaptam egy új házi pörkölésű friss kávét (közepes pörkölés, csoki íz).
Rettentően sok héj van benne, ami az őrleményben is látszódik (már amivel megbirkódik az őrlő). Ez nem tudom, hogy mennyire probléma.
Lefőzésnél a crema gyönyörű, de az íze jellegtelen, sós.
Próbáltam kisebb/nagyobb őrlés mérettel és lefőzési aránnyal, több/kevesebb őrleménnyel, de a probléma lényege nem változott. A kávéfőző (delonghi dedica, bottomless) és őrlő (kingrinder K4) rendszeresen karbantartott, az őrlemény eloszlatása és tamperelése nem hanyag, "puck hibák" nincsenek. A hőfok ugyan csak részben állítható, de felmelegítem használat előtt a gépet, szűrőt, poharat.
Abban 99%-ban biztos vagyok, hogy a sósságát a lefőzéssel rontom el, de mivel mindent próbáltam már, így hozzátok fordulok segítségért. A netes videók szerint alulextraktált gond van, de az őrlés finomságát hiába csökkentem az átfolyás egyenletességéért és hiába növelem az extrakciós időtartamért, vagy a lefőzési arányt növelem.....de íz nincs, csak a só.
2x-es tej mennyiséggel a sóssága elveszik, viszont a kávé ízetlen marad, csokinak nyoma sincs.
Egyedül lavazza kávéval volt hasonló problémám, másik ~10 fajtával nem.
Várom a tippeket.
Köszi

Online
Rock60
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2714
Csatlakozott: 2021.02.12., pén. 13:20
Értékelés: 663

Re: Kávéházi csevegő

Hozzászólás Szerző: Rock60 »

Szevasztok ! :napsut:
Tudna valaki tanácsot adni, hova érdemes vinni javítani Gaggia Classic karos kávéfőzőmet ?
Olyan, mintha el lenne dugulva, valamiért nem tudja átnyomni a rendszeren a kávét.
Amennyre tudtam, szétszedtem, kitakarítottam, de a jelenség nem változott. sad.gif
Köszi. :smile53:

Avatar
violin
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3620
Csatlakozott: 2008.10.10., pén. 19:03
Értékelés: 1044

Re: Kávéházi csevegő

Hozzászólás Szerző: violin »

Lyngdorf+osztrák Tesla+svájci lemezvakaró+japó drótok+háelté 3.....zene és bona.

Avatar
BLX
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1201
Csatlakozott: 2017.12.11., hétf. 20:17
Értékelés: 935
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Kávéházi csevegő

Hozzászólás Szerző: BLX »

fülelek írta:
2024.03.01., pén. 21:43
Valaki meg tudja mondani, a képen milyen kávégép van?
No meg mi kell ahhoz, hogy ilyen lefolyás legyen?
Ez egy nagyon jól elkapott kép.
A gép szerintem sem annyira fontos, sajnos nem ismerem fel milyen lehet. gondolkodik.gif
Valószínűleg a kulcs a frissen pörkölt kávé, ami úgy extraktálódik mintha a Nutella lenne. :smile29:

Avatar
Vinkler
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 12606
Csatlakozott: 2011.02.13., vas. 23:02
Értékelés: 7280
Tartózkodási hely: Szentendre

Re: Kávéházi csevegő

Hozzászólás Szerző: Vinkler »

fülelek írta:
2024.03.01., pén. 21:43
Valaki meg tudja mondani, a képen milyen kávégép van?
No meg mi kell ahhoz, hogy ilyen lefolyás legyen?
Vannak kávé típusok, amik jobban adják a cremat és a friss pörkölés is ad a dologhoz. A kávégép a legkevesebb ebben a történetben.
Ezt a napokban húztam. Egy AVX India Monsooned Malabar. Annyira nem is friss.
.
IMG_0448.jpeg
A lefolyás ilyen volt.

.
IMG_0527.jpeg
Apple / Linn / Parasound / Diy Active ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6925
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4656
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Kávéházi csevegő

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Valaki meg tudja mondani, a képen milyen kávégép van?
No meg mi kell ahhoz, hogy ilyen lefolyás legyen?
Csatolmányok
káávvéé.jpg
káávvéé.jpg (32.62 KiB) Megtekintve 159 alkalommal

Avatar
BLX
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1201
Csatlakozott: 2017.12.11., hétf. 20:17
Értékelés: 935
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Kávéházi csevegő

Hozzászólás Szerző: BLX »

Trosnyogo_Szakoca írta:
2024.02.17., szomb. 14:29
Sziasztok!
Van egy avx cg5 kávédarálónk és azt vettük észre, hogy már nem tud elég finoman kávét őrölni. Ez már kézzel is könnyen érezhető, de a legfinomabb fokozaton is csak 5 bar-ig megy fel a kávéfőző. (AVX TB1) Mi lehet a probléma? Cserélni kell a fejet? Esetleg van még beállítási lehetőség a 31 fokozaton kívül? A daráló és a kávéfőző is 2,5 éves. A darálót már többször szétszedtem, megtakarítottam mióta észleltük a hibát.
Szerintem hívd az AVX-et vagy írj nekik FB-on.

Trosnyogo_Szakoca
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2021.10.23., szomb. 16:10
Értékelés: 0

Re: Kávéházi csevegő

Hozzászólás Szerző: Trosnyogo_Szakoca »

Sziasztok!
Van egy avx cg5 kávédarálónk és azt vettük észre, hogy már nem tud elég finoman kávét őrölni. Ez már kézzel is könnyen érezhető, de a legfinomabb fokozaton is csak 5 bar-ig megy fel a kávéfőző. (AVX TB1) Mi lehet a probléma? Cserélni kell a fejet? Esetleg van még beállítási lehetőség a 31 fokozaton kívül? A daráló és a kávéfőző is 2,5 éves. A darálót már többször szétszedtem, megtakarítottam mióta észleltük a hibát.

vendani
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2022.07.06., szer. 07:48
Értékelés: 0
Tartózkodási hely: Kalocsa

Re: Kávéházi csevegő

Hozzászólás Szerző: vendani »

Bár ezt a típust nem ismerem, de a régi Saeco kávéfőzőm ugyanezt csinálta.
Ott az volt a probléma, hogy egy rugó által ellentartott golyónak volt a feladata megakadályozni a csöpögést, ami a felső szűrő felett helyezkedett el és idővel persze meggyengült a rúgó.

Mivel az árkategória hasonló, érdemesnek tartanám megnézni, hogy nem hasonló megoldással van-e dolgod.

Találkoztam ezzel az alkatrésszel amikor valamennyire szétszedtem és nekem is az egyik tippem az volt, hogy ez miatt is lehet a csöpögés. Keresek egy pótalkatrészt és kicserélem!
leborulok.gif

Avatar
jsk
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 37
Csatlakozott: 2012.06.11., hétf. 20:34
Értékelés: 18

Re: Kávéházi csevegő

Hozzászólás Szerző: jsk »

vendani írta:
2024.01.27., szomb. 11:08
Sziasztok!
Van egy egyszerű Delonghi EC230 készülékem, ami nemrég elkezdte azt csinálni, hogy a főzés után még akár 1 percig is csöpög belőle a víz. Tisztítás megvolt. Neten látom, hogy szinte bármilyen alkatrész kapható, az a kérdésem, hogy mit szokás ilyenkor cserélni? Nem dobnám ki ha párezerért meg is tudnám javítani!
A segítséget előre is köszönöm!
Bár ezt a típust nem ismerem, de a régi Saeco kávéfőzőm ugyanezt csinálta.
Ott az volt a probléma, hogy egy rugó által ellentartott golyónak volt a feladata megakadályozni a csöpögést, ami a felső szűrő felett helyezkedett el és idővel persze meggyengült a rúgó.

Mivel az árkategória hasonló, érdemesnek tartanám megnézni, hogy nem hasonló megoldással van-e dolgod.

vendani
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2022.07.06., szer. 07:48
Értékelés: 0
Tartózkodási hely: Kalocsa

Re: Kávéházi csevegő

Hozzászólás Szerző: vendani »

Sziasztok!
Van egy egyszerű Delonghi EC230 készülékem, ami nemrég elkezdte azt csinálni, hogy a főzés után még akár 1 percig is csöpög belőle a víz. Tisztítás megvolt. Neten látom, hogy szinte bármilyen alkatrész kapható, az a kérdésem, hogy mit szokás ilyenkor cserélni? Nem dobnám ki ha párezerért meg is tudnám javítani!
A segítséget előre is köszönöm!

mrgalagalaga
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2023.12.29., pén. 08:43
Értékelés: 0

Re: Kávéházi csevegő

Hozzászólás Szerző: mrgalagalaga »

Sziasztok

Olyan kérdésem lenne, hogy valaki alakított már át külső forrású kávéfőzőt tartályosra?
Lenne egy pár kérdésem.

Sophia0110
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2023.06.26., hétf. 05:45
Értékelés: 1

Re: Kávéházi csevegő

Hozzászólás Szerző: Sophia0110 »

Köszönöm a linket!

Avatar
AVX
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 29316
Csatlakozott: 2007.02.20., kedd 22:34
Értékelés: 3307

Re: Kávéházi csevegő

Hozzászólás Szerző: AVX »


Avatar
PeterAgo
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2015.05.25., hétf. 11:13
Értékelés: 0

Re: Kávéházi csevegő

Hozzászólás Szerző: PeterAgo »

Hosszas tanakodás után úgy döntöttem, hogy gépet váltok. Jelenleg egy LMLM masinán készítem a kávékat. Örökös gép, nagyon elégedetten használom évek óta. De egy ideje már izgat a nyomás-profilozás, erre ugye a Linea Mini sajnos alkalmatlan. Megrendeltem az AVX-től egy VBM Domobar Super Eletronic-ot. A gép rá egy napra meg is érkezett. Kemény munkával (33 kg) elhelyeztem a kávéspultomon, hát ekkor ért a hideg zuhany - nem gondoltam arra, hogy a Linea Mini víztartálya alul-elől van, a VBM-é felül-hátul. És sajnos a felső szekrény miatt csak gyűszűvel tudnám a tartályt töltögetni (vezetékes víz a konyha másik oldalán, a falvésés válással járt volna). Visszajeleztem az AVX-nek, hogy sajnos vissza kell küldenem a gépet. Igen korrekt módon azonnal jeleztek, hogy persze... - majd felhívott Gajdán úr, a tulajdonos, és felajánlotta, hogy nyugodtan próbálgassam akár egy hétig a gépet, mielőtt vissza küldeném. Csak lestem - persze azt gondoltam, hogy az a korrekt, ha minél előbb visszajuttatom a gépet, ezért megköszöntem a felajánlást, de nem éltem vele. Azonban, ha már itt volt a gép, néhány kávét (El Salvador, közepes pörkölés) lefőztem vele, egyféle profilt beállítva: 6 mp előáztatás 3 Bar, 14 mp 8 Bar, majd a lefolyás végéig 5 Bar. Több helyen írják hogy ennyi előáztatás után kevésbé fordul elő csatornásodás, lehet finomabb az őrlemény. Erre szükség is volt, az első lefolyás túl gyors 22 mp volt. Az eredmény nagyon izgalmas lett: egy testes, krémes, nagyon finom, élvezhető ristretto. Simán versenyben volt a LMLM főzetével. Úgy gondolom, hogy rengeteg lehetőség lett volna még a VMB-ben, sokat lehetett volna még kísérletezni a különféle profilokkal. Csak hát az a hátsó víztartály... Örülök, hogy kipróbálhattam a gépet, nagyon benne van a technika, a programozása sem macerás. Az AVX viselkedése példaszerű volt. Marad a Linea Mini, de ez a történet nagy élmény volt nekem. Azt sajnálom, hogy nem volt itthon világosabb pörkölésem, hozzáértők szerint ott mutatkozik meg leginkább a változó nyomás előnye.

Avatar
AVX
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 29316
Csatlakozott: 2007.02.20., kedd 22:34
Értékelés: 3307

Re: Kávéházi csevegő

Hozzászólás Szerző: AVX »

Elindult a BF akció.
Nagyon sokféle kávégép, kávéőrlő és természtesen kávék kihagyhatatlan áron 3 napig.
https://www.avxcafe.hu/avxcafe/eshop/49 ... riday-2021
Csatolmányok
47789414_l.jpg
47789414_l.jpg (2.28 MiB) Megtekintve 17112 alkalommal

Avatar
AVX
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 29316
Csatlakozott: 2007.02.20., kedd 22:34
Értékelés: 3307

Re: Kávéházi csevegő

Hozzászólás Szerző: AVX »

fülelek írta:
2021.10.28., csüt. 10:28
Megjött Szegedről az AVX Cafétól az új őrlő, (bámulatosan gyorsan teljesítik a megrendeléseket, ezúton is köszönet) néhány kávét már készítettem vele. 1Zpresso J-max, a darálás minőségével maximálisan meg vagyok elégedve, apró megjegyzés, hogy zsenge kis kezű fehérnép kezébe nem való, mert nem könnyű fogni és tekerni, igaz, nagyon gyorsan végez a 15/20 grammal.
Ja ja. A világos pöriket nem a legkönnyebb.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6925
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4656
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Kávéházi csevegő

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Megjött Szegedről az AVX Cafétól az új őrlő, (bámulatosan gyorsan teljesítik a megrendeléseket, ezúton is köszönet) néhány kávét már készítettem vele. 1Zpresso J-max, a darálás minőségével maximálisan meg vagyok elégedve, apró megjegyzés, hogy zsenge kis kezű fehérnép kezébe nem való, mert nem könnyű fogni és tekerni, igaz, nagyon gyorsan végez a 15/20 grammal.

fekv
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2020.12.15., kedd 12:02
Értékelés: 0

Re: Kávéházi csevegő

Hozzászólás Szerző: fekv »

Kedves forumtarsak!
Valaki megosztana tapasztalatait a Eureka Single Dose - zal kapcsolatosan?
Esetleg Single Dose Vs JE Plus?
koszi!

Avatar
peterson
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1094
Csatlakozott: 2010.01.04., hétf. 17:33
Értékelés: 523
Tartózkodási hely: Győr

Re: Kávéházi csevegő

Hozzászólás Szerző: peterson »

peterson írta:
2021.09.12., vas. 20:51
AVX írta:
2021.09.12., vas. 09:21

Nincs semmi szükség 1-es kifolyóra. A Lelit féle lekerekített 2-es kifolyó annyira szűk, hogy bármelyik csészéhez jó. Én is ilyet használok más géphez.
Igen, mióta megvettem tőletek (3-4 éve) így használom, egy csészébe engedve a kávét, de egyessel jobban tetszene! Szóval létezik hozzá egyes kifolyó? Vagy ne is keressek...
Egy kedves fórumtárs jóvoltáből megoldódott!
leborulok.gif :tutiok:

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6925
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4656
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Kávéházi csevegő

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Köszi a választ, várok a K4-re, addig meg kínlódom a 6 éves Graef őrlővel, aminek nem az őrlőműve, hanem a műanyag alkatrészei koptak el, és darálás közben elállítódik az őrlés finomság. Ha meglesz a kézi őrlő, ki fogom hajítani a Graefot :smile51:
Ma pörköltem először Ethiopia Guji Banti Nenkát próbaképp (francia+), de még 1 napot várni kell, hogy pihenjen a hűtőben, az afrikai kávék kényesek erre. Bezzeg az AVX Gold pörkölés után hat órával már finom...
Nagyon jó ötlet kis kiszerelésben is árulni az újdonságokat :smile32:

fekv
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2020.12.15., kedd 12:02
Értékelés: 0

Re: Kávéházi csevegő

Hozzászólás Szerző: fekv »

Reneka precizios kosarak kozul melyik passzol a DB1 gephez? (Tudom h van egy FB csoport de ott nem vagyok jelen.)
Koszi!

Avatar
AVX
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 29316
Csatlakozott: 2007.02.20., kedd 22:34
Értékelés: 3307

Re: Kávéházi csevegő

Hozzászólás Szerző: AVX »

fülelek írta:
2021.09.13., hétf. 12:07
Meg fogom várni a Kingrid 4-est, (6-ost?) most ezek tűnnek számomra a legjobb választásnak.
De nem kaptam még választ egy előző kérdésemre:
Hol helyezkedik el egy minőségi 1Z vagy hasonló) kézidaráló pusztán darálási minőség szempontjából a villanyosokhoz képest? Mennyit kellene költeni, hogy villanyossal ugyanolyan minőséget kapjunk? Eszpresszó készítés a szempont, nem más.
Az 1Z Presso JE PLUS szerintem jobb őrleményt biztosít, mint egy 64mm-es síktárcsás késes Eureka/Mazzer, ami kb 3-szor drágább. A K4-esetén ez az arány még rosszabb. A K4 lesz az igazi neked. Ha nem tudsz várni, akkor pedig JE.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6925
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4656
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Kávéházi csevegő

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Meg fogom várni a Kingrid 4-est, (6-ost?) most ezek tűnnek számomra a legjobb választásnak.
De nem kaptam még választ egy előző kérdésemre:
Hol helyezkedik el egy minőségi 1Z vagy hasonló) kézidaráló pusztán darálási minőség szempontjából a villanyosokhoz képest? Mennyit kellene költeni, hogy villanyossal ugyanolyan minőséget kapjunk? Eszpresszó készítés a szempont, nem más.

Válasz küldése

Vissza: “Kávés csevegő”