Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Moderátor: Luxor Audio

Online
Avatar
Roli80
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 986
Csatlakozott: 2013.09.13., pén. 11:36
Értékelés: 124

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Roli80 »



Tömörüljetek megyei egységfrontokba!   Ezekre a vidéki helyszínekre megyek a tervezett időpontokban akusztikai mérésre:
 
Győr: 3 fő (július vége)
Békéscsaba: 1 fő (?)
Pécs: 2 fő (szeptember)
Zalaegerszeg: 2 fő (?)
Szeged: 1 fő (szeptember)

Egerszegre senki másnak nem kell mérés? Még egy fő jó volna.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Tömörüljetek megyei egységfrontokba!   Ezekre a vidéki helyszínekre megyek a tervezett időpontokban akusztikai mérésre:
 
Győr: 3 fő (július vége)
Békéscsaba: 1 fő (?)
Pécs: 2 fő (szeptember)
Zalaegerszeg: 2 fő (?)
Szeged: 1 fő (szeptember)

Avatar
dhcodoki
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2745
Csatlakozott: 2012.01.22., vas. 11:07
Értékelés: 2157

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: dhcodoki »

Nekem augusztus után lenne esedékes ...PÉCS környéke.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Tömörüljetek megyei egységfrontokba! Hozzám az elmúlt napokban ilyen vidéki felkérések érkeztek akusztikai mérésre:
 
Győr - 3 fő
Békéscsaba - 1 fő
Pécs - 1 fő
Zalaegerszeg - 2 fő
 
Konkrét időpont egyik helyszínre sincs, szóval még szabad a gazda.

Avatar
zsozsó1
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 211
Csatlakozott: 2006.05.10., szer. 10:51
Értékelés: 21

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: zsozsó1 »


Igen, eddig ketten jelentkeztünk (zsozsó1, és jómagam).
Bizony itt vagyok...........
Epson TW-9300, Screenline Othello 110" motoros vászon, LG Oled65C9, IsoTek Aquarius, Anthem P5, Emotiva XMC-1, Lindemann Musicbook 25 dsd, Elac FS249 BE, Elac CC400, Elac BS403, Elac 2090, HTPC, Synology 1618

Avatar
geza123
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 681
Csatlakozott: 2013.03.07., csüt. 09:33
Értékelés: 367

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: geza123 »


Egy napra 3-4 mérést tudok vállalni, ennél több már nagyon kapkodós lenne. Tudtommal eddig ketten vannak Győrből.
Igen, eddig ketten jelentkeztünk (zsozsó1, és jómagam).
Lindemann Musicbook Source; Anthem P2; Elac FS 409, HiDiamond

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Szia!
 
Lehet hogy engem is érdekelne, ha beleférek még a napba...

Egy napra 3-4 mérést tudok vállalni, ennél több már nagyon kapkodós lenne. Tudtommal eddig ketten vannak Győrből.

Avatar
Tibi98
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2009.02.15., vas. 20:14
Értékelés: 100

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Tibi98 »


Hamarosan Győrbe megyek néhány mérést végezni. Ha esetleg van még a környéken valaki, akit érdekel, beleférhet a napba.
Szia!
 
Lehet hogy engem is érdekelne, ha beleférek még a napba...

Avatar
Cutler
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2882
Csatlakozott: 2009.01.25., vas. 20:21
Értékelés: 1377

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Cutler »


Cutler esetleg pont útba esik(ha z M7 és a 8-as út fele jössz a sorrend mindegy) így most akár már ketten is lehetünk.
Így van, pont útba esnék. Jó lenne még valaki Zegről és akkor már 3 felé osztódna az útiköltség.

Online
Avatar
Roli80
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 986
Csatlakozott: 2013.09.13., pén. 11:36
Értékelés: 124

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Roli80 »


Elmegyek én bárhova, de egy ilyen kiruccanás részemről egész napos program, aminek ára van, szóval érdemes városonként néhány kollégának összefognia, így osztódnak a költségek. Emlékeim szerint mostanában Győrből, Békéscsabáról, Pécsről és most már Zalaegerszegről is volt érdeklődő. Egy Debreceni kört pár napja bonyolítottam le, vélhetően oda mostanában nem megyek.
Cutler esetleg pont útba esik(ha z M7 és a 8-as út fele jössz a sorrend mindegy) így most akár már ketten is lehetünk.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Elmegyek én bárhova, de egy ilyen kiruccanás részemről egész napos program, aminek ára van, szóval érdemes városonként néhány kollégának összefognia, így osztódnak a költségek. Emlékeim szerint mostanában Győrből, Békéscsabáról, Pécsről és most már Zalaegerszegről is volt érdeklődő. Egy Debreceni kört pár napja bonyolítottam le, vélhetően oda mostanában nem megyek.

Avatar
Cutler
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2882
Csatlakozott: 2009.01.25., vas. 20:21
Értékelés: 1377

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Cutler »


Ha Zalaegerszegre vagy a környékére jössz én beneveznék.
Ez jól hangzik, én ugyan vas megyei vagyok, de Zalaegerszegtől 25km-re. Egy erre tartó útra én is beneveznék.

Online
Avatar
Roli80
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 986
Csatlakozott: 2013.09.13., pén. 11:36
Értékelés: 124

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Roli80 »


Hamarosan Győrbe megyek néhány mérést végezni. Ha esetleg van még a környéken valaki, akit érdekel, beleférhet a napba.
Ha Zalaegerszegre vagy a környékére jössz én beneveznék.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Hamarosan Győrbe megyek néhány mérést végezni. Ha esetleg van még a környéken valaki, akit érdekel, beleférhet a napba.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Igen, szigetelésre szerencsére nem lesz szükség (a plafont kivéve). A kőzetgyapot "töltelék" Airrock XD lesz majd; a gipszkarton borítására pedig flotex a terv.
 
/a jelenlegi előtét falnál alu profilt használtak, de akkor a jövőben fa is megfontolandó - és mivel profik, ezért nem hiszem, hogy gondot okozna nekik/

A fa távtartó jobb, mert kevésbé rezonál.
 
Hangszigetelésnél gondolj arra, hogy nem kizárólag a köztes falon tud átjutni a hang egyik helyiségből a másikba! Az épületszerkezetek (falak, csövek, szellőző járatok) is képesek a rezgéseket továbbítani.

Avatar
djoldman
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2015.06.01., hétf. 11:14
Értékelés: 0

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: djoldman »


A dupla falvastagságnak akkor van értelme, ha szigetelni akarunk vele. Emlékeim szerint a kérdezőnek erre nincs szüksége. Belső csillapításnál a merev szerkezet többet árthat, mint használ.
Igen, szigetelésre szerencsére nem lesz szükség (a plafont kivéve). A kőzetgyapot "töltelék" Airrock XD lesz majd; a gipszkarton borítására pedig flotex a terv.
 
/a jelenlegi előtét falnál alu profilt használtak, de akkor a jövőben fa is megfontolandó - és mivel profik, ezért nem hiszem, hogy gondot okozna nekik/

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Én annyit hozzáfűznék, ha Fapaci nem veszi tolakodásnak, hogy egy megbízható, gyakorlott gipszkartonos könnyedén megtudja építeni az előtétfalakat. Nem nagy ördöngösség. DE!! Én ragaszkodnék hozzá, hogy duplán tegye a gipszkarton réteget. Sajnos hazánkban sokan szeretnek ezen spórolni, pedig nem kéne. Óriási különbség van merevségben a kettő szerkezet között. Akár két 12,5mm-es réteg, vagy 12,5+9,5. Ha alu profilokat használtok, akkor a normálnál kicsit sűrűbben kéne csavarozni , és a profilokat és sűrűbben kell rakni. Bélésnek pedig egy tömörebb kőzetgyapotot érdemes választani. Mindezt azért, hogy ne tudjon berezonálni. A fa ebből a szempontból talán kényelmesebb megoldás. A kábelcsatornázásról ne feledkezz meg. Mehet minden a gipszkarton mögé. 
A dupla falvastagságnak akkor van értelme, ha szigetelni akarunk vele. Emlékeim szerint a kérdezőnek erre nincs szüksége. Belső csillapításnál a merev szerkezet többet árthat, mint használ.

Avatar
dhcodoki
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2745
Csatlakozott: 2012.01.22., vas. 11:07
Értékelés: 2157

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: dhcodoki »



Szia Fapaci!
 
A kérdésem leendő házi-mozi szoba kialakítása kapcsán lenne az akusztikával kapcsolatosan:
 

 
Én annyit hozzáfűznék, ha Fapaci nem veszi tolakodásnak, hogy egy megbízható, gyakorlott gipszkartonos könnyedén megtudja építeni az előtétfalakat. Nem nagy ördöngösség. DE!! Én ragaszkodnék hozzá, hogy duplán tegye a gipszkarton réteget. Sajnos hazánkban sokan szeretnek ezen spórolni, pedig nem kéne. Óriási különbség van merevségben a kettő szerkezet között. Akár két 12,5mm-es réteg, vagy 12,5+9,5. Ha alu profilokat használtok, akkor a normálnál kicsit sűrűbben kéne csavarozni , és a profilokat és sűrűbben kell rakni. Bélésnek pedig egy tömörebb kőzetgyapotot érdemes választani. Mindezt azért, hogy ne tudjon berezonálni. A fa ebből a szempontból talán kényelmesebb megoldás. A kábelcsatornázásról ne feledkezz meg. Mehet minden a gipszkarton mögé. 

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: avl2 »



Egy ilyen bőséges témának kitárgyalására nem vállalkozom egy fórum oldalain. Igen vastag könyvek vannak dugig tele az általad kért infókkal.
 
Röviden csak annyit, hogy az anyag keménységének, sűrűségének, tömegének és merevségének függvényében változik az elnyelési, átengedési és visszaverési tulajdonsága, illetve a saját rezonanciája. Tervezésnél mindezt illik figyelembe venni. A legjobb hangszigetelést az építkezés során lehet kialakítani, utólag ennél jóval gyengébb eredmények érhetek csak el.

persze.
..azert majd ha idöd engedi a bolg-odban egy erdeklödö de nem annyira, hogy könyveket nezzen hozza, es praktikus hifis szemszögböl jellemzö leiras erdekelne ;-)

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



könnyüszerkezetes fal / gipszkarton boritas gondolom nem merevek, ezek hatasa / hatranya ?
 
melyik fal(azat anyag) milyen elönnyel, hatrannyal jar es hogyan lehet orvosolni (probalni) ?

Egy ilyen bőséges témának kitárgyalására nem vállalkozom egy fórum oldalain. Igen vastag könyvek vannak dugig tele az általad kért infókkal.
 
Röviden csak annyit, hogy az anyag keménységének, sűrűségének, tömegének és merevségének függvényében változik az elnyelési, átengedési és visszaverési tulajdonsága, illetve a saját rezonanciája. Tervezésnél mindezt illik figyelembe venni. A legjobb hangszigetelést az építkezés során lehet kialakítani, utólag ennél jóval gyengébb eredmények érhetőek csak el.

Avatar
djoldman
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2015.06.01., hétf. 11:14
Értékelés: 0

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: djoldman »



Szia!
 
Az alagsori helyiségekkel általában az a probléma, hogy a falain nyugszik a ház, így nagyon merevek, gyakorlatilag akusztikai tükörként viselkednek, mindent visszavernek. Az előtétfal felhúzása mindenképpen javasolt. Nem feltétlenül a hangszigetelés miatt (főleg ha nincs a szomszédban lakóhelyiség), hanem a belső zengések csillapítása miatt. A kőzetgyapot + gipszkarton szendvics elterjedt megoldás, bátran alkalmazhatod Te is. Ha szigetelésre is szolgál, akkor tömíteni kell a réseket. Jótékony lenne, ha az előtétfalakat úgy alakítanád ki, hogy a szemben lévők ne legyenek teljesen párhuzamosak egymással. Ez igaz a padlóra és a mennyezetre is. Ha van elég belmagasság, akkor kissé megdöntött, esetleg lépcsős álmennyezet építését javaslom a plafonról 10-30 cm-re belógatva, a felette lévő rést félig megtöltve gyapottal. Ha ezekkel kész vagy, máris van egy egész jó akusztikád. Ekkor kellene egy mérést végezni és annak eredménye alapján finomítani a helyzetet néhány akusztikai elemmel.

Szia!
 
Köszönöm a válaszodat. Így fogok eljárni

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: avl2 »



...falai ...nagyon merevek, gyakorlatilag akusztikai tükörként viselkednek, mindent visszavernek
...kőzetgyapot + gipszkarton szendvics elterjedt megoldás...

 
könnyüszerkezetes fal / gipszkarton boritas gondolom nem merevek, ezek hatasa / hatranya ?
 
melyik fal(azat anyag) milyen elönnyel, hatrannyal jar es hogyan lehet orvosolni (probalni) ?

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Szia Fapaci!
 
A kérdésem leendő házi-mozi szoba kialakítása kapcsán lenne az akusztikával kapcsolatosan:
adott egy alagsori helység - tehát nincsenek mellette lakószobák. Jelenleg "csupasz" (vakolt) falakkal rendelkezik. Az optimális hangzás érdekében a következő lépéseket milyen sorrendben lenne tanácsos végrehajtani:
 - szoba akusztikai bemérése (szükséges előre?)
 - előtétfal építése hangszigetelés végett (nagy sűrűségű kőzetgyapot + gipszkarton felhasználásával) - ha egyáltalán szükséges - tekintve, hogy nincsenek mellette lakószobák
 - akusztikai bemérés (újabb?)
 - különböző csillapító és egyéb akusztikai elemek elhelyezése
 
A következő kérdés pedig az lenne, hogy amennyiben szükséges előtétfal (pl. körbe, illetve a plafonra) építése, úgy, azt rá lehet-e bízni egy "egyszerű" gipszkartonos ismerősre (mert ilyen van és megbízhatóan dolgozik) vagy inkább az egész szoba kivitelezéssel keressek meg egy erre szakosodott céget. Bár ez utóbbi megoldás látatlanban is túlságosan költségesnek hangzik.
 
Mert ugye azért fontos lenne, hogy emberi léptékkel megfizethető legyen a helység kialakítása - nem cél egy referencia szintű mozi létrehozása - erre biztosan nem lesz keret.
 
A válaszodat előre is köszönöm.

Szia!
 
Az alagsori helyiségekkel általában az a probléma, hogy a falain nyugszik a ház, így nagyon merevek, gyakorlatilag akusztikai tükörként viselkednek, mindent visszavernek. Az előtétfal felhúzása mindenképpen javasolt. Nem feltétlenül a hangszigetelés miatt (főleg ha nincs a szomszédban lakóhelyiség), hanem a belső zengések csillapítása miatt. A kőzetgyapot + gipszkarton szendvics elterjedt megoldás, bátran alkalmazhatod Te is. Ha szigetelésre is szolgál, akkor tömíteni kell a réseket. Jótékony lenne, ha az előtétfalakat úgy alakítanád ki, hogy a szemben lévők ne legyenek teljesen párhuzamosak egymással. Ez igaz a padlóra és a mennyezetre is. Ha van elég belmagasság, akkor kissé megdöntött, esetleg lépcsős álmennyezet építését javaslom a plafonról 10-30 cm-re belógatva, a felette lévő rést félig megtöltve gyapottal. Ha ezekkel kész vagy, máris van egy egész jó akusztikád. Ekkor kellene egy mérést végezni és annak eredménye alapján finomítani a helyzetet néhány akusztikai elemmel.

Avatar
djoldman
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2015.06.01., hétf. 11:14
Értékelés: 0

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: djoldman »


Szia Fapaci!
 
A kérdésem leendő házi-mozi szoba kialakítása kapcsán lenne az akusztikával kapcsolatosan:
adott egy alagsori helység - tehát nincsenek mellette lakószobák. Jelenleg "csupasz" (vakolt) falakkal rendelkezik. Az optimális hangzás érdekében a következő lépéseket milyen sorrendben lenne tanácsos végrehajtani:
 - szoba akusztikai bemérése (szükséges előre?)
 - előtétfal építése hangszigetelés végett (nagy sűrűségű kőzetgyapot + gipszkarton felhasználásával) - ha egyáltalán szükséges - tekintve, hogy nincsenek mellette lakószobák
 - akusztikai bemérés (újabb?)
 - különböző csillapító és egyéb akusztikai elemek elhelyezése
 
A következő kérdés pedig az lenne, hogy amennyiben szükséges előtétfal (pl. körbe, illetve a plafonra) építése, úgy, azt rá lehet-e bízni egy "egyszerű" gipszkartonos ismerősre (mert ilyen van és megbízhatóan dolgozik) vagy inkább az egész szoba kivitelezéssel keressek meg egy erre szakosodott céget. Bár ez utóbbi megoldás látatlanban is túlságosan költségesnek hangzik.
 
Mert ugye azért fontos lenne, hogy emberi léptékkel megfizethető legyen a helység kialakítása - nem cél egy referencia szintű mozi létrehozása - erre biztosan nem lesz keret.
 
A válaszodat előre is köszönöm.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Ismét az akusztikáról

 
 Régi motorosnak számítok a küzdelemben, amiben néhányan az akusztika jelentőségét próbáljuk hangsúlyozni a hifisták táborában. A rögzült alapreflex legtöbbeknél azt diktálja, hogy a jobb hangzást megcélozva inkább vesznek egy komolyabb erősítőt, nagyobb hangdobozt, drágább kábelt, mint hogy a helyiség akusztikáját rendbe tegyék. Sok éves kilátástalanság után mostanában úgy érzem, olvadni kezd a jég, egyre többen látják be, hogy érdemes foglalkozni a témával, hiszen kevés munkával és minimális befektetéssel általában nagyobb javulás érhető el a jó akusztika segítségével, mint bármilyen HiFi komponens drága cseréjével. Talán emiatt egyre több helyre hívnak akusztikai mérés és tanácsadás céljából, így az én tapasztalataim is fokozott tempóban gyűlnek. A mérési adatokból készített grafikonok mellé általában néhány tanácsot is szoktam adni, illetve beszélgetünk az aktuális helyzet problémáiról. Úgy tapasztalom, nagy még a tájékozatlanság, ezért néhány általánosságot leírok a témában.
 
 Amikor akusztikára gondolunk, általában két feladat jut eszünkbe, de ezek sokaknál összekeverednek. A hangszigetelés és a hangcsillapítás nem azonos fogalmak, de sajnos a magyar nyelv itt sem brillírozik, könnyen félreérthető kifejezéseink vannak műszaki témákban. A szigetelés a helyiségbe és abból kifelé igyekvő zajokat hivatott megfékezni, a hangcsillapítás pedig a helyiségben verődő hullámokat próbálja csillapítani. Első látásra igen hasonló eszközöket használunk a két feladatra, de a megvalósítás módja erősen eltérő. A hangszigetelés hatékonyságát mindig a leggyengébb láncszem határozza meg, tehát hiába szigetelünk alaposan egy falfelületet, ha van rajta egy kevésbé jó nyílászáró, vagy egy kivágás pl. konnektornak, villanykapcsolónak, vagy valamilyen rezgéstovábbító szerkezet (fűtéscső, szellőző járat), amiken keresztül kijut a hang a helyiségből. Persze fordítva is igaz mindez, felesleges drága hangzáró ajtót beépíteni, ha a fal papírvastagságú. A szigetelést még az építkezés során célszerű megoldani, mert utólag soha nem lehet annyira jól megcsinálni.
 

 A hangcsillapításnál nem szükséges teljes felületeket kezelnünk, hiszen nem a teljes elnyelés a célunk, hanem a visszaverés beállítása úgy, hogy a szobában megszűnése után nagyjából fél másodpercig zengjen a hang minden frekvencián, tehát az utózengés mértéke és egyenletessége is fontos. Ha egy oktávban, egy bizonyos hangmagasságon nagyon eltér az utózengés mértéke a többi értéktől, akkor ez hatással van a hallgatóhoz eljutó hang frekvenciamenetére. Hiába van egy egyenletes sugárzással bíró hangdobozunk, ha a szobánk utózengése a középsávban túl nagy, akkor a középhangokat túlzónak fogjuk érezni. Ilyen egyenetlenségeket tud okozni egy nagyobb ablak, acélradiátor, kemény felületű bútor és minden olyan anyag, aminek nem egyenletes az elnyelési tényezője.
 
 Ezen anomáliák leküzdésére különböző frekvenciákon eltérő hatékonyságú anyagokat használunk, ezek mennyiségi arányaival szépen ki lehet simítani az utózengési görbét. A legismertebb akusztikai anyag a (hab)szivacs, ám népszerűsége ellenére is csekély a használhatósági foka. Kis sűrűsége és tömege miatt csak a felső oktávokban képes hatást kifejteni, márpedig egy lakószobában a magasabb hangokkal ritkán van baj, hiszen azokat nagyszerűen elnyelik a szokványos felületek, anyagok is (textíliák, tapéta, fabútorok). Azonban a fülünk a közép és felső sávban érzékenyebb, így első hallásra néha ezek a szivacsok is javulást okoznak, hosszabb távon azonban rájövünk, hogy a fő problémát nem oldottuk meg. Minél alacsonyabb frekvenciájú hangokat kell csillapítanunk, annál nagyobb sűrűségű és tömegű anyagokra van szükségünk. Igen jól használhatóak a különféle kőzetgyapotok a középső tartományban, illetve a felső basszus sávban, de az igazán mély, 80 Hz alatti hangok világában általában már ezek is hatástalanok, vagy olyan mennyiséget kellene belőlük beépítenünk, ami durván rontaná a helyiség komfortját. Ilyen feladatra speciális elemeket állíthatunk csatarendbe (nagy felületű membránok, hangolt üregek), de egy lakószobában ritkán megvalósíthatóak.
 

 Az akusztikai mérések során elsősorban az utózengési időt állapítom meg, de mellette mérem a rendszer torzítását, frekvencia válaszát, annak időbeli lefutását, illetve megkeresem a szobában keletkező zavaró rezonanciákat is. Mindezekből egy igen használható adathalmaz keletkezik, ami alapján már meghatározható, milyen beavatkozásokra van szükség a helyiség akusztikai tulajdonságainak javításához. Elengedhetetlen feltétel még a megrendelő nyitottsága is. Aki arra sem hajlandó, hogy a hangdoboz előtt terpeszkedő komódot két arasznyival odébb tolja (megtörtént eset!), annak nem tudok segíteni. Ugyanakkor ma már nem kell attól tartani, hogy a jó akusztikájú terem feltétlenül ronda is, hiszen sok, kimondottan szép és igényes elemet lehet vásárolni, illetve ezeket akár el is lehet rejteni, pl. poszternek, festménynek álcázva.
 
 Milyen hallható hatása van az akusztika javításának, miben tud többet egy jó hangzású szoba a problémás helyiségeknél? A túlzott utózengés feldúsítja a hangzást, a hangsugárzóból közvetlenül a fülünkbe érkező hangok aránya csökken, fölénybe kerülnek a visszaverődések, amik a megtett hosszabb út miatt időben késve jutnak el hozzánk, keverednek a direkt hangokkal csúnya kiemeléseket, kioltásokat eredményezve. Ezáltal romlik a dinamika, elszíneződnek a hangszerhangok, lassulnak az impulzusok, az egész hangzás természetellenessé válik. Ha az utózengés mértéke nagyon eltérő a különböző hangmagasságokon, az a hangszíneket is erősen módosítja, néhány hangszert szinte felismerhetetlenné tesz. Az oldalfalak erős visszaverése rontja a térérzékelést, instabillá válik az agyunkban kialakuló színpadkép, mivel ugyanazt a hangot több irányból is halljuk. Egy szokványos lakószobában jellemzően ilyen utózengési görbéket szoktam kapni:
 
 

 

 
A kívánatos 0,4 másodperces értékhez képest itt 2-3 szoros ideig, bőven 1 másodperc felett zeng a hang a szobában, ráadásul a középsávban van egy durva kiemelés, így biztosak lehetünk benne, hogy a hallgató erősen kukorékoló, basszus és magas hangokban szegény produkciót kénytelen elviselni. (Egy kis méretű, lakótelepi vasbeton panelszobáról van szó, ahol a falak csupaszok voltak, a padlót járólapokkal burkolták és még néhány nagy méretű ablak is súlyosbította a helyzetet.)

 
 Viszonyítási alapként íme egy körültekintően megtervezett, professzionális kialakítású házimozi szoba utózengési diagramja:
 

 

 
 
 Szép egyenletes, minden oktávban 0,3 másodperc körüli értékeket mértem. Egy ilyen helyiségben biztosak lehetünk benne, hogy azt az élményt kapjuk, amire a rendszerünk és a kiválasztott műsor valójában képes. Azonban ne essünk abba a hibába, hogy az utózengési időt nullához közelítve egy süketszobát hozunk létre. Egy ilyen akusztikájú helyiségben már a tartózkodás is kellemetlen, a megszólaltatott zene pedig teljesen lapos és érdektelen tud lenni. A hangstúdiók lehallgató helyiségeiben is 0,3 másodperc körüli értékre állítják be az utózengési időt, ennek megfelelően születnek a hangkeverések is, tehát az anyagból hiányoznak azok a mikrózengések, amit a helyiség ad hozzá a nyers hangokhoz és amik a produkciót valóságossá teszik.

 
 A basszussávban tomboló rezonanciák, állóhullámok a szoba minden pontján más hatást fejtenek ki, de mindenhol összekuszálják az átvitelt, így a hallgatási ponton is bizonyos frekvenciákon durva kiemeléseket, más hangmagasságokon pedig kegyetlen kioltásokat okoznak. Ezáltal a basszus hangok aránya teljesen felborul. Az emberi hallás hajlamos a hangosabb hangokra koncentrálni, a többi alig érzékeljük, így csak a kiemelt frekvenciájú basszushangokat halljuk, a többi háttérbe szorul. Akusztikailag kezeletlen szobákban jellemzően ilyen átvitel alakul ki a basszus sávban:
 
 

 

 
 Ha most felidézzük, hogy egy lejátszó, vagy erősítő, de még egy kevésbé precíz hangsugárzó technikai adatainál is milyen számokat látunk, könnyen rádöbbenhetünk, hogy ezeket tökéletesen tönkre vágja a rossz akusztika. Semmilyen berendezés nem produkál 20-30 dB-es átviteli hibákat és egy rossz akusztikájú helyiségben hiába halmozunk fel nagyszerű készülékeket, a fülünkhöz eljutó hangok mindenképpen ilyen mértékű sérüléseket szenvednek.

 

 Ábrándjaink azonban ne legyenek! Tökéletes akusztikát egy lakószobában utólag megvalósítani gyakorlatilag lehetetlen, ehhez mélyszerkezeti átalakítások, beavatkozások lennének szükségesek, amik általában megoldhatatlanok, vagy irreálisan drágák lennének. Viszont egészen kis módosításokkal is nagyon jól hallható javulásokat tudunk elérni és még szobánk esztétikáján is képesek vagyunk javítani néhány szép kivitelezésű elnyelő elemmel. Erre íme néhány hétköznapi példa:
 

 

 




Válasz küldése

Vissza: “Luxor Audio”