Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Moderátor: Luxor Audio

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Kemény és vastag felületek (pl. sima beton falak) nem képesek ilyesmire?
 
Az említett arány nem csak az akusztikán múlik, hanem a hangsugárzókon is!

A kemény, de vastag felület vélhetően az alacsonyabb frekvenciájú hullámokat is visszaveri, az említett esetnél viszont kizárólag nagyfrekvenciás túltengésről volt szó. Erre csak kemény, de vékony anyag képes.
 
Nyilván számít a hangsugárzó diszperziója is, de ez itt egy akusztikai topik, maradnék ennél a témánál.

Avatar
lamalas
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 925
Csatlakozott: 2007.08.13., hétf. 14:43
Értékelés: 373

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: lamalas »


Üdv!

Engedj meg 1 kérdést és 1 kommentet, csakhogy tisztábban lássunk, lássak.
 
Magas frekvenciás (5 kHz feletti) kiemelést csak nagyon kemény és vékony felületek képesek okozni.
Kemény és vastag felületek (pl. sima beton falak) nem képesek ilyesmire?
 
A jó akusztika annyit jelent, hogy a direkt és a visszavert hanghullámok aránya egészséges.
Az említett arány nem csak az akusztikán múlik, hanem a hangsugárzókon is!

- hangszórók, hangsugárzók eletro-akusztikai mérése (Thiele/Small paraméterek, átvitel, torzítás, fázis, impedancia)

- aktív / passzív hangváltók, hangsugárzók tervezése, kivitelezése

- meglévő hangsugárzók vizsgálata, esetleges feljavítása

- akusztikai mérések

- esztétikus akusztikai elemek tervezése, kivitelezése

Avatar
hosszu
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1424
Csatlakozott: 2007.11.28., szer. 13:18
Értékelés: 1275

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: hosszu »



...
Az általam végzett mérések ezeket az ilyen anomáliákat igen hatékonyan megmutatják, pont ezek feltárásáról szólnak.

Köszönöm a választ.
longkft.hu/audioblog/

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Egy ismerősöm zeneszobájában ketten is végeztek akusztikai méréseket. Nagyjából mindkét mérés ugyanazt az eredmény hozta, kb. 80 Hz-en és 20 Hz-en kiemelés, ami tulajdonképpen a legtöbb hangsugárzó használatával akár előnyös (is lehet).
 
Ebben a szobában hosszasan hallgattam egy meglehetősen egyenletes frekvenciaátvitelű, kifejezetten zenei hangú hangsugárzót, aminek hangja csak erős középmagas/magas vágással volt elviselhető. 6-6 db kellett mindkét tartományban visszavenni. A szoba nagyon erős magas-kiemelése (csengése?) más hangsugárzók használatánál is jelentkezett.
 
Mi lehet az oka, hogy a szoba erős "magaskiemelését" egyik mérés sem mutatta ki? 

Aki akár csak alapszinten is tisztában van a teremakusztikával, az nem mond olyasmit, hogy 80 és 20 Hz-en kiemelése van a szobának. Lehetséges, hogy ezeken a frekvenciákon állóhullámok tobzódnak, de ezek egyaránt okozhatnak kiemelést és kioltást is attól függően, a szobában hova tesszük a fülünket, mérőmikrofonunkat. Előnyük egy sincs, mert nagyon szűk sávban és nagy mértékben hatnak, így képesek durván elszínezni a basszushangokat. A blogomon írtam már erről pár cikket.
 
Magas frekvenciás (5 kHz feletti) kiemelést csak nagyon kemény és vékony felületek képesek okozni. Lakószobákban ez meglehetősen ritka, szerintem én ilyennel még soha nem találkoztam. Nagy üveg- és fémfelületek képesek a középtartomány tetején (2-4 kHz) komoly utózengést produkálni, amit zenehallgatásnál többletként, feldúsulásként élünk meg. Az ilyen eset elektronikusan nem, de némi textíliával könnyen kezelhető. A jó akusztika annyit jelent, hogy a direkt és a visszavert hanghullámok aránya egészséges. Ha ez eltolódik valamelyik irányba, azaz alul-, vagy túlcsillapítjuk a szobát, azon DSP-vel, EQ-zással nem lehet segíteni, csak a tüneteket enyhíteni. 
 
Az általam végzett mérések az ilyen anomáliákat igen hatékonyan megmutatják, pont ezek feltárásáról szólnak.

Avatar
hosszu
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1424
Csatlakozott: 2007.11.28., szer. 13:18
Értékelés: 1275

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: hosszu »


Egy ismerősöm zeneszobájában ketten is végeztek akusztikai méréseket. Nagyjából mindkét mérés ugyanazt az eredmény hozta, kb. 80 Hz-en és 20 Hz-en kiemelés, ami tulajdonképpen a legtöbb hangsugárzó használatával akár előnyös (is lehet).
 
Ebben a szobában hosszasan hallgattam egy meglehetősen egyenletes frekvenciaátvitelű, kifejezetten zenei hangú hangsugárzót, aminek hangja csak erős középmagas/magas vágással volt elviselhető. 6-6 db kellett mindkét tartományban visszavenni. A szoba nagyon erős magas-kiemelése (csengése?) más hangsugárzók használatánál is jelentkezett.
 
Mi lehet az oka, hogy a szoba erős "magaskiemelését" egyik mérés sem mutatta ki? 
longkft.hu/audioblog/

Avatar
Lantos
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2014.03.02., vas. 23:39
Értékelés: 16

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Lantos »


Üdv! A szegedi csapathoz szervezett utamba nyilván bestimmelnél, de Kecskemét nincs olyan messze, így akár tőlük függetlenül is megoldható.
 
Kedves fapaci!
 
Írtam privát üzenetet.
 
Üdv. :Lantos

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Kedves fapaci!
 
Kecskemétet érintő bemérési útvonalhoz jelentkeznék!
Házimozi élmény javítás lenne a cél, biztos lenne mit javítani az akusztikán.
Tehát ha Kecskemétet érintő bemérésre indulsz, és beleférek még a munkaidőbe, akkor kérlek jelezd felém!
 
Köszönettel:
Lantos

Üdv! A szegedi csapathoz szervezett utamba nyilván bestimmelnél, de Kecskemét nincs olyan messze, így akár tőlük függetlenül is megoldható.

Avatar
Lantos
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2014.03.02., vas. 23:39
Értékelés: 16

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Lantos »


Kedves fapaci!
 
Kecskemétet érintő bemérési útvonalhoz jelentkeznék!
Házimozi élmény javítás lenne a cél, biztos lenne mit javítani az akusztikán.
Tehát ha Kecskemétet érintő bemérésre indulsz, és beleférek még a munkaidőbe, akkor kérlek jelezd felém!
 
Köszönettel:
Lantos

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Szia!
 
Győrből visszafelé Esztergom? :-)

A győri kirándulás időpontjáről nem tudok semmit, de nem laksz olyan messze tőlem, kezelhetjük külön is a Te mérésedet.

Avatar
dhcodoki
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2745
Csatlakozott: 2012.01.22., vas. 11:07
Értékelés: 2157

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: dhcodoki »

Részemről jó októberben is (Pécs)

Avatar
KR-ACOUSTIC
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2883
Csatlakozott: 2014.03.16., vas. 11:33
Értékelés: 1475

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: KR-ACOUSTIC »


Az elmúlt 3 órában négyen kérdezték tőlem, kötelező-e mérni az akusztika módosításához. Nem kötelező. Egy jó kőműves tervrajz nélkül is fel tud húzni egy házat, csak nem biztos, hogy minden helyiségnek lesz ablaka és ajtaja.
Ez nagyon nagy

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Az elmúlt 3 órában négyen kérdezték tőlem, kötelező-e mérni az akusztika módosításához. Nem kötelező. Egy jó kőműves tervrajz nélkül is fel tud húzni egy házat, csak nem biztos, hogy minden helyiségnek lesz ablaka és ajtaja.

Online
Avatar
kasumi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 944
Csatlakozott: 2012.11.09., pén. 19:01
Értékelés: 367
Tartózkodási hely: Esztergom

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: kasumi »



Győr: 3 fő (?)
Békéscsaba: 1 fő (?)
Pécs: 2 fő (október?)
Zalaegerszeg: 4 fő (szeptember)
Szeged: 1 fő (?)

Szia!
 
Győrből visszafelé Esztergom? :-)
Újratervezés

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Győr: 3 fő (?)

Békéscsaba: 1 fő (?)

Pécs: 2 fő (október?)

Zalaegerszeg: 4 fő (szeptember)

Szeged: 1 fő (?)


Avatar
dhcodoki
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2745
Csatlakozott: 2012.01.22., vas. 11:07
Értékelés: 2157

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: dhcodoki »



Tömörüljetek megyei egységfrontokba!   Ezekre a vidéki helyszínekre megyek a tervezett időpontokban akusztikai mérésre:
 
Győr: 3 fő (július vége)
Békéscsaba: 1 fő (?)
Pécs: 2 fő (szeptember)
Zalaegerszeg: 2 fő (?)
Szeged: 1 fő (szeptember)

Reméljük csatlakoznak még Pécshez is!!! 

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Nekem már csak az ajtó és a függönyök hiányoznak. Fejezzem be a szobát, vagy egyeztessünk egy mérési időpontot?? (Baranya) 
Baranyában néha előfordulok, mert Pécsett születtem, de bizonytalan, mikor megyek arra legközelebb.

Avatar
dhcodoki
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2745
Csatlakozott: 2012.01.22., vas. 11:07
Értékelés: 2157

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: dhcodoki »


Lakószoba esetén mérni akkor érdemes, ha már 
 
Nekem már csak az ajtó és a függönyök hiányoznak. Fejezzem be a szobát, vagy egyeztessünk egy mérési időpontot?? (Baranya) 

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Hm, nem semmi. Engem ezek az akusztikai elemek érdekelnének. 
Néhány házilagosan készített, kőzetgyapottal töltött elnyelőt és pár négyzetméter akusztikai szivacsot használtunk, semmi mást.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Szia!
 
Én most költöztem egy új helyre. Teljesen nulláról kell építkeznem, mert üres a lakás. Nincs bútorzat, csak a hifi.
Ilyen esetben mi az ideális folyamat?

Szia! Mikor én megvettem a mostani - szándékosan romos - lakásomat, felrajzoltam a tehertartó falakat és ablakokat, majd a két hangdoboz és a vetítő helyét. Után jöttek a válaszfalak, fűtőtestek, víz- és elektromos vezetékek, bútorok.
 
Lakószoba esetén mérni akkor érdemes, ha már nagyjából be van rendezve, de még semmi sem végleges. Így a mérési eredmények megmutatják, mit tud a szoba, de még tudunk rajta módosítani. Ha nagyon komolyan veszed a témát és a szoba leginkább zenehallgatásra szolgál majd, akkor korábbi szakaszban érdemes mérni és az alapján komplexen megtervezni az akusztikát.

Online
Avatar
Red75
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1788
Csatlakozott: 2009.01.20., kedd 09:58
Értékelés: 808
Tartózkodási hely: Budapest-Csillaghegy

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Red75 »



 
 
Néhány egészen egyszerű akusztikai elem behelyezése és helyük megtalálása után ilyen göbét rajzolt ki a masina:

Hm, nem semmi. Engem ezek az akusztikai elemek érdekelnének. 
[spoiler]Nappali: TV 65" Hisense, AVR Pioneer VSX-933, Lejátszó Zidoo 9S, 5.0 Swans D3.2, Sub 2db. DIY Hivi-Hertz
Mozi: Vászon 106" motoros, Proji Benq W1090, Lejátszó Himedia Q10Pro, AVR Anthem MRX-510 5.0 Quadral Rhodium 400, Sub DIY Hivi[/spoiler]

Online
Avatar
kasumi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 944
Csatlakozott: 2012.11.09., pén. 19:01
Értékelés: 367
Tartózkodási hely: Esztergom

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: kasumi »



 
Általában akusztikai beavatkozások előtti helyzetben szoktam méréseket végezni, amik alapján javaslatokat teszek.
 

Szia!
 
Én most költöztem egy új helyre. Teljesen nulláról kell építkeznem, mert üres a lakás. Nincs bútorzat, csak a hifi.
Ilyen esetben mi az ideális folyamat?
Újratervezés

Avatar
KR-ACOUSTIC
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2883
Csatlakozott: 2014.03.16., vas. 11:33
Értékelés: 1475

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: KR-ACOUSTIC »



Általában akusztikai beavatkozások előtti helyzetben szoktam méréseket végezni, amik alapján javaslatokat teszek. A napokban volt lehetőségem egy kezeletlen, majd néhány akusztikai elemmel felvértezett szobát is mérni, így született az alábbi néhány tanulságos grafikon.
 
Az üres helyiség utózengési ideje így nézett ki a hallgatási pontban mérve:
 
 
 
Az utózengés mértéke a teljes spektrumban a kívánatos 0,4 másodperces érték többszöröse. A hallgató ezt különféle búgásokként, gerjedésekként élte meg, ezzel a panasszal keresett meg engem. Néhány egészen egyszerű akusztikai elem behelyezése és helyük megtalálása után ilyen göbét rajzolt ki a masina:
 
 
 
A helyzet erősen közelíti az ideálist, csupán a felső basszussávban van még némi nem kívánatos zengés. Ezek javítására igazán alkalmas elemek nem álltak rendelkezésünkre, de már készülnek. Az utózengést egy 3 dimenziós grafikonon ábrázolva szintén szépen látszik a változás, kellemesen kisimult a helyzet:
 
 
 
 
 
 
És hogy mindez miként hat az átvitelre, az már egy egyszerű frekvenciafüggő SPL hangnyomás mérésen is jól látszik (a zöld görbe az eredeti, a lila a módosított helyzetben készült):
 
 
 
Komoly mértékben csökkent a felsőbasszusok és a középtartomány feldúsulása, ezáltal az átvitel jóval közelebb került a lineárishoz. Mindezt a laikus hallgató a térérzet, a hangszerhangok és a dinamika javulásaként éli meg. A beavatkozás mérésekkel, pakolással együtt nagyjából egy óránkba telt, anyagköltsége kb 30e Ft volt. Ehhez jön majd még néhány basszus elnyelő, így a teljes költség valahol 60e Ft körül lesz. Biztosan állíthatom, ennyi pénzből semmilyen más beavatkozás, készülék, vagy kábel cseréje nem okozott volna ekkora változást. Javaslom, tessék így tekinteni az akusztika jelentőségére és hasznára.
 

Ez Attila stúdiója ?

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Általában akusztikai beavatkozások előtti helyzetben szoktam méréseket végezni, amik alapján javaslatokat teszek. A napokban volt lehetőségem egy kezeletlen, majd néhány akusztikai elemmel felvértezett szobát is mérni, így született az alábbi néhány tanulságos grafikon.
 
Az üres helyiség utózengési ideje így nézett ki a hallgatási pontban mérve:
 

 
Az utózengés mértéke a teljes spektrumban a kívánatos 0,4 másodperces érték többszöröse. A hallgató ezt különféle búgásokként, gerjedésekként élte meg, ezzel a panasszal keresett meg engem. Néhány egészen egyszerű akusztikai elem behelyezése és helyük megtalálása után ilyen göbét rajzolt ki a masina:
 

 
A helyzet erősen közelíti az ideálist, csupán a felső basszussávban van még némi nem kívánatos zengés. Ezek javítására igazán alkalmas elemek nem álltak rendelkezésünkre, de már készülnek. Az utózengést egy 3 dimenziós grafikonon ábrázolva szintén szépen látszik a változás, kellemesen kisimult a helyzet:
 


 

 
És hogy mindez miként hat az átvitelre, az már egy egyszerű frekvenciafüggő SPL hangnyomás mérésen is jól látszik (a zöld görbe az eredeti, a lila a módosított helyzetben készült):
 

 
Komoly mértékben csökkent a felsőbasszusok és a középtartomány feldúsulása, ezáltal az átvitel jóval közelebb került a lineárishoz. Mindezt a laikus hallgató a térérzet, a hangszerhangok és a dinamika javulásaként éli meg. A beavatkozás mérésekkel, pakolással együtt nagyjából egy óránkba telt, anyagköltsége kb 30e Ft volt. Ehhez jön majd még néhány basszus elnyelő, így a teljes költség valahol 60e Ft körül lesz. Biztosan állíthatom, ennyi pénzből semmilyen más beavatkozás, készülék, vagy kábel cseréje nem okozott volna ekkora változást. Javaslom, tessék így tekinteni az akusztika jelentőségére és hasznára.


Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Nálam 1 hónap múlva lenne esedékes 16 ker ha jó neked.
Beszéljünk róla előző héten majd!

Avatar
G-Gabi
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1320
Csatlakozott: 2014.08.09., szomb. 11:12
Értékelés: 835

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: G-Gabi »

Nálam 1 hónap múlva lenne esedékes 16 ker ha jó neked.

Válasz küldése

Vissza: “Luxor Audio”