Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Moderátor: Luxor Audio

Online
Avatar
Shimano
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3630
Csatlakozott: 2009.10.13., kedd 12:32
Értékelés: 1879

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Shimano »



 
Összegezve én azt kérdezném (félve persze), hogy nem lehet-e az, hogy legalább olyan fontos az akusztika az Enigmánál is, csak részben másként mint a direktsugárzóknál?

 
Ez már egy kicsit OFF  ebben a topikban,de leírom.
A tapasztalataim alapján nem mindegy hogy hová tesszük az Enigmát,de sokkal kevésbé érzékeny az elhelyezésre mint a direkt sugárzók.És ami még a nagy előnye az az,hogy szinte mindegy hogy milyen hallgatási pozícióból hallgatjuk,mert élvezhető a szobában hallgatva mindenhol,sőt még a szobán kívül is.Úgy változik a hangzás szobán belül is mint amikor egy koncerten hallgatjuk a zenekart különböző helyekről.Mindenhol más,de mindenhol élvezhető.
A hátsó faltól kell megtalálni a nekünk tetsző tonalitását,a bázistávolság növelésével,illetve csökkentésével pedig a szobát betöltő hangot lehet növelni,illetve csökkenteni.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



hej ha ezeket kiadnad (minimalis, de "elegendö" magyarazattal, kiseröszöveggel), lenne nehanyunknak több erdekes oraja.  ...en fizetnék is érte.
eljen a müszaki könyvkiadas - persze nem gondolom, hogy hatalmas piaca lenne, vagy anyagilag megerne.

Megjelent már egy könyvem, de nem igazán HiFi témával foglalkozik, hanem stúdiótechnikával. Több egyetemen is használják oktatási anyagként.

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: avl2 »


... készítettem átviteli méréseket komplett Heed rendszeren is és ott is megvolt az Enigma 10-20 cm-es eltolása okozta differencia a görbéken....
 
hej ha ezeket kiadnad (minimalis, de "elegendö" magyarazattal, kiseröszöveggel), lenne nehanyunknak több erdekes oraja.  ...en fizetnék is érte.
eljen a müszaki könyvkiadas - persze nem gondolom, hogy hatalmas piaca lenne, vagy anyagilag megerne.

Vendég

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Az omnidir. hangdobozból is érkezik hozzánk direkt hang, hiszen rálátunk a hangszóró membránokra. Sok eltérés van, de az idevágó fő különbség a függőleges előlapú hangsugárzókhoz képest az, hogy itt a közép és magas frekvenciájú hangoknál kisebb a direkt hangok aránya, hiszen nem csak felénk sugározza ezeket. Emiatt a térbeli diszperzió szélesebb és homogénebb, de az akusztika ugyanúgy beleszól a produkcióba. Néhány évvel ezelőtt egy ügyfelemnél készítettem átviteli méréseket komplett Heed rendszeren is és ott is megvolt az Enigma 10-20 cm-es eltolása okozta differencia a görbéken. A fizikában csodák nincsenek, érdemes ezt a kérdést is a helyén kezelni és nem felülni szállingózó mendemondáknak.
Köszönöm a választ! 
Gyakorlatilag ugyanazt írtad le, amit én.
 
(Szállingózó mendemondák... Megtapasztaltam a dolgot saját füllel egyébként többször is többféle környezetben.)

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


... nem lehet-e az, hogy legalább olyan fontos az akusztika az Enigmánál is, csak részben másként mint a direktsugárzóknál?
Az omnidir. hangdobozból is érkezik hozzánk direkt hang, hiszen rálátunk a hangszóró membránokra. Sok eltérés van, de az idevágó fő különbség a függőleges előlapú hangsugárzókhoz képest az, hogy itt a közép és magas frekvenciájú hangoknál kisebb a direkt hangok aránya, hiszen nem csak felénk sugározza ezeket. Emiatt a térbeli diszperzió szélesebb és homogénebb, de az akusztika ugyanúgy beleszól a produkcióba. Néhány évvel ezelőtt egy ügyfelemnél készítettem átviteli méréseket komplett Heed rendszeren is és ott is megvolt az Enigma 10-20 cm-es eltolása okozta differencia a görbéken. A fizikában csodák nincsenek, érdemes ezt a kérdést is a helyén kezelni és nem felülni szállingózó mendemondáknak.

Vendég

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Fapacinak mindig igaza van, ez nem kérdés. 
Nekem annyi volt furcsa csak, hogy ugyanúgy hat az Enigmára is, mint a direktsugárzókra. Én meglepődnék, de ha azt mondjátok...
Szerintem itt senki nem kérdőjelezte meg, hogy hat-e, hisz nyilvánvalóan mindenre hat (még a turmixgép hangjára is), hanem hogy ugyanolyan módon és mértékben, mint a többire. Gondolok itt arra, hogy az egyre irányítottabb hangoknál az Enigmánál egyre kevesebb a direkt hang, hisz ez is a lényege részben. Így szerintem azokon a frekvenciákon még érzékenyebb is az akusztikára, mint a többi. 
Összegezve én azt kérdezném (félve persze), hogy nem lehet-e az, hogy legalább olyan fontos az akusztika az Enigmánál is, csak részben másként mint a direktsugárzóknál?
 
 
 
 
 
 

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: fülelek »


Biztosan számít az akusztika az Enigmánál is,de érdekes módon ennél nem hallom azt a drasztikus változást  a hangzásban amit eddig mindig tapasztaltam más dobozoknál a fül előrébb tolásakor.Nem nevetni,kipróbálni. Két kézzel toljátok előrébb a füleiteket,és teljesen megváltozik a hangzás.Na ez az Enigmánál nem működik,és remélem ez inkább szerencse mint hátrány.
Remélni mindig érdemes...-de Fapacinak igaza van az Enigmával kapcsolatban. 

Online
Avatar
Shimano
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3630
Csatlakozott: 2009.10.13., kedd 12:32
Értékelés: 1879

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Shimano »


Az omnidirekcionális hangsugárzás egy szokványos megoldás akkor is, ha nem ez a legelterjedtebb megoldás az otthoni HiFi hangdobozoknál. Sok félreértés övezi, de ebbe itt nem mennék bele. A lényeg annyi, hogy az akusztikai ugyanúgy, sőt bizonyos szempontból erősebben hat az ilyen hangsugárzó produkciójára is.
 
Biztosan számít az akusztika az Enigmánál is,de érdekes módon ennél nem hallom azt a drasztikus változást  a hangzásban amit eddig mindig tapasztaltam más dobozoknál a fül előrébb tolásakor.Nem nevetni,kipróbálni. Két kézzel toljátok előrébb a füleiteket,és teljesen megváltozik a hangzás.Na ez az Enigmánál nem működik,és remélem ez inkább szerencse mint hátrány.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


A Enigma mint omnidirekcionális hangsugárzó szerintem nem egy szokványos hangdoboz. Az egyik érdekessége a többi mellett pont az, hogy nem direktsugárzó. 
Az omnidirekcionális hangsugárzás egy szokványos megoldás akkor is, ha nem ez a legelterjedtebb megoldás az otthoni HiFi hangdobozoknál. Sok félreértés övezi, de ebbe itt nem mennék bele. A lényeg annyi, hogy az akusztikai ugyanúgy, sőt bizonyos szempontból erősebben hat az ilyen hangsugárzó produkciójára is.

Vendég

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Vendég »



Az Enigma is egy szokványos hangdoboz, annak ellenére is, hogy a hangszórói nem a hallgató felé néznek. A visszaverési pontokat úgy a legkönnyebb elképzelni, ha a szoba falait tükörnek tekintjük és a hallgatási pontból a falfelületen hol látjuk a hangsugárzók tükörképét. Néhányan pontosan így keresik meg a fontosabb pontokat, egy nagy tükröt tologatnak a szobában.
 
A hanghullámok rengeteg visszaverődést szenvednek el a szoba felületein. Minél nagyobb a szoba utózengési ideje, annál tovább verődik a hang, annál több visszaverődés jön létre és annál hosszabb utat jár be a hanghullám, mielőtt elhalna. Ezáltal keverednek a direkt hangok és a visszaverődések, ami rossz esetben mosott, dinamikátlan, kusza hangképet hoz létre. Ezért fontos az utózengési idő megfelelő beállítása.

A Enigma mint omnidirekcionális hangsugárzó szerintem nem egy szokványos hangdoboz. Az egyik érdekessége a többi mellett pont az, hogy nem direktsugárzó. 

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Nálam az Enigmával nem tudom hol lehetnek a tükröződési és visszaverődési pontok,mert nem szemből jön a hang mint általában a hangsugárzókból.Van arra valami módszer hogy megtudjuk azt hogy a hangsugárzónkból kijövő hang milyen utat is jár végig a szobában?
A pokrócos megoldást azért kipróbálom majd,köszi a tippet.Nincs bajom a hanggal,de kíváncsi vagyok lesz e változás.

Az Enigma is egy szokványos hangdoboz, annak ellenére is, hogy a hangszórói nem a hallgató felé néznek. A visszaverési pontokat úgy a legkönnyebb elképzelni, ha a szoba falait tükörnek tekintjük és a hallgatási pontból a falfelületen hol látjuk a hangsugárzók tükörképét. Néhányan pontosan így keresik meg a fontosabb pontokat, egy nagy tükröt tologatnak a szobában.
 
A hanghullámok rengeteg visszaverődést szenvednek el a szoba felületein. Minél nagyobb a szoba utózengési ideje, annál tovább verődik a hang, annál több visszaverődés jön létre és annál hosszabb utat jár be a hanghullám, mielőtt elhalna. Ezáltal keverednek a direkt hangok és a visszaverődések, ami rossz esetben mosott, dinamikátlan, kusza hangképet hoz létre. Ezért fontos az utózengési idő megfelelő beállítása.

Avatar
timcs
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 495
Csatlakozott: 2010.03.06., szomb. 12:37
Értékelés: 310

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: timcs »



Nálam az Enigmával nem tudom hol lehetnek a tükröződési és visszaverődési pontok,mert nem szemből jön a hang mint általában a hangsugárzókból.Van arra valami módszer hogy megtudjuk azt hogy a hangsugárzónkból kijövő hang milyen utat is jár végig a szobában?
A pokrócos megoldást azért kipróbálom majd,köszi a tippet.Nincs bajom a hanggal,de kíváncsi vagyok lesz e változás.

Egy pár online acoustic calculator, köztük van az első visszaverődési pontok kiszámításához való calculator is, csak a szoba méretét a hangfal és a halgató elhelyezését kell megadni a képletekbe. Remélem segít. http://www.acoustic.ua/recommendations/800#1

CD : Ayon CD1 
Amp : Pathos Classic One + Soundcare
Speak : Sonus Faber Olympica I
Cable : Audio Note AN-V, HarmonicTech Pro 11 plus
Power : PS Audio PPP, HarmonicTech Fantasy AC 10, Lessloss DFPC Original & Signature
Akusztikailag kezelt zeneszoba

Online
Avatar
Shimano
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3630
Csatlakozott: 2009.10.13., kedd 12:32
Értékelés: 1879

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Shimano »


A TV nagy üvegfelülete egy akusztikai tükör, ami pont a hallgatóra tol sok közép és magas frekvenciás visszaverődést. Próbára egy vastagabb pokróc is megteszi. Ha pozitív a hallott különbség, lehet tovább kísérletezni.
 
Nálam az Enigmával nem tudom hol lehetnek a tükröződési és visszaverődési pontok,mert nem szemből jön a hang mint általában a hangsugárzókból.Van arra valami módszer hogy megtudjuk azt hogy a hangsugárzónkból kijövő hang milyen utat is jár végig a szobában?
A pokrócos megoldást azért kipróbálom majd,köszi a tippet.Nincs bajom a hanggal,de kíváncsi vagyok lesz e változás.

Avatar
dhcodoki
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2745
Csatlakozott: 2012.01.22., vas. 11:07
Értékelés: 2157

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: dhcodoki »


 a panelházban élők erről sokat tudnának mesélni. Célszerű mindig a leggyengébb láncszemmel foglalkozni, mert az határozza meg a végeredményt. 
 
1,5 évig volt szerencsém egy kismásfeles panelban lakni. S ahogy írtad is, a fűtéscsövek mentén nagyon sok zaj közlekedett. De ami a legmeglepőbb volt számomra, hogy a szomszéddal közös falakon a konnektor aljzatok mögötti lyuk, szintén közös volt. Leszereltük az egyik aljzatot és láttam a szomszéd kanapéját. ...még jó hogy csak egy kanapét.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



 
A pincében alakítottam ki a zeneszobám, kb.18nm és a mennyezetet a képen láthatóan szeretném megvalósítani "hungarecoll" hasábokból/kockákból , de a födém eléggé átengedi a hangokat és alá egy rétegben valami hangszigetelést is szeretnék 230cm a belmagasság. Közetgyapot és gipszkartonnal lefedni, vagy olvastam erről a csendlapról. Van valakinek e téren valami tapasztalata?

A hangszigetelés is egy igen komplex téma, nehéz pár sorban elintézni. Lényeges jellemzője, hogy a zaj a legkönnyebb utat választja. Hiába szigeteljük alaposan a helyiségek közötti falat, ha nem megfelelőek a nyílászárók, vagy a csöveken, szellőző járatokon, kábelcsatornákban át tud menni a hang. Maga az épületszerkezet is meglepően jól tudja továbbítani a rezgéseket néha, a panelházban élők erről sokat tudnának mesélni. Célszerű mindig a leggyengébb láncszemmel foglalkozni, mert az határozza meg a végeredményt. Talán jól szemlélteti a helyzetet, ha egy több százezer forintos hanggátló ajtót résnyire nyitva hagyunk, máris nem fog működni.

Avatar
dhcodoki
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2745
Csatlakozott: 2012.01.22., vas. 11:07
Értékelés: 2157

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: dhcodoki »


...vagy olvastam erről a csendlapról. Van valakinek e téren valami tapasztalata?
 
Én rakattam csendlapot. Egyik szobában az oldalsó falra, a másik emeletiben pedig a padlófűtés rétegrendje alá. Előbbinél 2 rétegben, utóbbinál 2 réteg + filcezés + porózus lapok. Erről találsz képeket a topicomban:
http://www.avx.hu/forum/index.php?/topi ... ?p=1745690
 
Hogy mennyit szigetelne nálad, azt nehéz lenne megmondani. Az biztos, hogy nem rossz dolog, de ha van helyed, akkor inkább a kőzetgyapot+gipszkarton kombót javasolnám. Esetleg belevinnék egy réteg heraklith lapozást. Én a mozi válaszfalat az alábbi rétegrendben építettem meg: 
http://www.avx.hu/forum/index.php?/topi ... ?p=1745716  
...bár még nincs ajtóm, de már így is sejthető, hogy baromi sokat fog. 

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Milyen diffúzort javasolsz a tv elé tenni,és esetleg egy próbára mivel lenne célszerű letakarni,illetve milyen problémákat is okoz általában a tv üvegfelülete a hifi fölött?
A TV nagy üvegfelülete egy akusztikai tükör, ami pont a hallgatóra tol sok közép és magas frekvenciás visszaverődést. Próbára egy vastagabb pokróc is megteszi. Ha pozitív a hallott különbség, lehet tovább kísérletezni.

Online
Avatar
Shimano
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3630
Csatlakozott: 2009.10.13., kedd 12:32
Értékelés: 1879

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Shimano »


Sokaknál egy nagy üvegfelülettel rendelkező TV van a hallgatási ponttal szemben. Nagyon hatásos tud lenni, ha erre egy könnyű, mozgatható diffúzort teszünk
 
Milyen diffúzort javasolsz a tv elé tenni,és esetleg egy próbára mivel lenne célszerű letakarni,illetve milyen problémákat is okoz általában a tv üvegfelülete a hifi fölött?

Avatar
jocjoc
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2011.05.23., hétf. 23:46
Értékelés: 37

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: jocjoc »



 
Sziasztok!
 
A pincében alakítottam ki a zeneszobám, kb.18nm és a mennyezetet a képen láthatóan szeretném megvalósítani "hungarecoll" hasábokból/kockákból , de a födém eléggé átengedi a hangokat és alá egy rétegben valami hangszigetelést is szeretnék 230cm a belmagasság. Közetgyapot és gipszkartonnal lefedni, vagy olvastam erről a csendlapról. Van valakinek e téren valami tapasztalata?

Avatar
audioline
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5822
Csatlakozott: 2012.03.20., kedd 10:29
Értékelés: 3160

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: audioline »



A diffúzorok az elnyelőkkel ellentétben elsősorban nem a helyiség utózengését csökkentik, hanem a visszaverődések szabályszerűségét bontják meg térben és időben, ezzel egy homogénebb hangteret hoznak létre, amiben kisebb mértékben lesznek jelen a hangnyomás gyengülések és kiemelések. Ezt a megtört visszaverő felületükkel érik el, amivel szétszórják a hullámokat. Működési tartományuk jól szabályozható az alkalmazott anyag sűrűségével, elnyelő és visszaverő képességével.
 
Krisztián fából készült diffúzora anyagából és kialakításából fakadóan elsősorban a középső oktávokban hatékony. Ha a magasabb tartomány diffúzálása a cél, akkor puhább anyagot használunk (pl. nikecell), ha a mélyebb oktávokat akarjuk kezelni, akkor keményebb anyagot és nagyobb méreteket alkalmazunk.
 
A diffúzorokat célszerű az elsődleges, főbb visszaverődési pontokra elhelyezni. Sokaknál egy nagy üvegfelülettel rendelkező TV van a hallgatási ponttal szemben. Nagyon hatásos tud lenni, ha erre egy könnyű, mozgatható diffúzort teszünk, de a hallgatóhoz közeli hátsó falon, vagy a mennyezeten is igen hatékonyak. Nem kell feltétlenül művi eszközökre gondolni, egy jól megpakolt könyvespolc is nagyszerű diffúzorként működik.

 
Nálam a HiFi szobában nincs TV középen - az a másik szoba kelléke - ill. elég sok aprósággal igyekeztem már "hangolni" a falfelületeket (szőnyeg, egyenetlen mintás álmennyezet, könyes polcok, szivacsbetét stb...) ezért nem mondanám vészesnek. A középtartomány szerintem rendben, a mély szekció szemtelenkedik bizonyos frekvenciákon. A hangsugárzók mögötti sarokban viszont már nem tudok hengert vagy egyebet elhelyezni, sajnos kicsi a szoba. E mellett ott van a "feleség tűrő faktor" is...annak ellenére, hogy rajtam van még a nadrágszíj. 
 
KR mutatós fa diffúzorai beindították a bogarat, szépek - még a bútorainkhoz is mennének nagyjából - és akár még fokozhatnák is az élvezeteket, de sejtettem, hogy nem a mély hangok minőségén javítanának elsősorban.
 
Köszönöm a korrekt informálást!
.

Avatar
KR-ACOUSTIC
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2883
Csatlakozott: 2014.03.16., vas. 11:33
Értékelés: 1475

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: KR-ACOUSTIC »



A diffúzorok az elnyelőkkel ellentétben elsősorban nem a helyiség utózengését csökkentik, hanem a visszaverődések szabályszerűségét bontják meg térben és időben, ezzel egy homogénebb hangteret hoznak létre, amiben kisebb mértékben lesznek jelen a hangnyomás gyengülések és kiemelések. Ezt a megtört visszaverő felületükkel érik el, amivel szétszórják a hullámokat. Működési tartományuk jól szabályozható az alkalmazott anyag sűrűségével, elnyelő és visszaverő képességével.
 
Krisztián fából készült diffúzora anyagából és kialakításából fakadóan elsősorban a középső oktávokban hatékony. Ha a magasabb tartomány diffúzálása a cél, akkor puhább anyagot használunk (pl. nikecell), ha a mélyebb oktávokat akarjuk kezelni, akkor keményebb anyagot és nagyobb méreteket alkalmazunk.
 
A diffúzorokat célszerű az elsődleges, főbb visszaverődési pontokra elhelyezni. Sokaknál egy nagy üvegfelülettel rendelkező TV van a hallgatási ponttal szemben. Nagyon hatásos tud lenni, ha erre egy könnyű, mozgatható diffúzort teszünk, de a hallgatóhoz közeli hátsó falon, vagy a mennyezeten is igen hatékonyak. Nem kell feltétlenül művi eszközökre gondolni, egy jól megpakolt könyvespolc is nagyszerű diffúzorként működik.
 

 

 


Köszönöm a profi leírást ,nekem így nem ment volna !
 
Elég jó fotók ,el tudnék lébecolni bármelyikben !

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


A diffúzorok az elnyelőkkel ellentétben elsősorban nem a helyiség utózengését csökkentik, hanem a visszaverődések szabályszerűségét bontják meg térben és időben, ezzel egy homogénebb hangteret hoznak létre, amiben kisebb mértékben lesznek jelen a hangnyomás gyengülések és kiemelések. Ezt a megtört visszaverő felületükkel érik el, amivel szétszórják a hullámokat. Működési tartományuk jól szabályozható az alkalmazott anyag sűrűségével, elnyelő és visszaverő képességével.
 
Krisztián fából készült diffúzora anyagából és kialakításából fakadóan elsősorban a középső oktávokban hatékony. Ha a magasabb tartomány diffúzálása a cél, akkor puhább anyagot használunk (pl. nikecell), ha a mélyebb oktávokat akarjuk kezelni, akkor keményebb anyagot és nagyobb méreteket alkalmazunk.
 
A diffúzorokat célszerű az elsődleges, főbb visszaverődési pontokra elhelyezni. Sokaknál egy nagy üvegfelülettel rendelkező TV van a hallgatási ponttal szemben. Nagyon hatásos tud lenni, ha erre egy könnyű, mozgatható diffúzort teszünk, de a hallgatóhoz közeli hátsó falon, vagy a mennyezeten is igen hatékonyak. Nem kell feltétlenül művi eszközökre gondolni, egy jól megpakolt könyvespolc is nagyszerű diffúzorként működik.
 

 

 


Avatar
audioline
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5822
Csatlakozott: 2012.03.20., kedd 10:29
Értékelés: 3160

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: audioline »


Kedves Laci!
 
KR-Acoustic topikjában érdeklődtem a fa 2D diffúzorok tulajdonságai/hatásai felől. Hova/miért/mennyi ajánlott! Amit mérés nélkül is tudni illik...
 
Köszönöm megtisztelő válaszod!
.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Okés, értem. Csak azért hozakodtam ezzel elő mert sokan szigorúan ketté választják a hangsugárzást és az akusztikát. Egyfelől ezt megértem, másfelől, főleg a hifis oldalról ami az AVX-nek a lényege (talán egy ideig ... még) szerintem nem annyira kellene elválasztani a kettőt egymástól hisz nincs egyik a másik nélkül. De tartom magam a topik szabályához: akusztikában nem beszélünk hangsugárzásról 
Nem szeretnék vaskalapot hordani ebben a topikban (sem), de az összes többiben túltengenek a hiedelmek, vakhitek. Jó lenne legalább itt egy konkrét témánál és az ésszerűség határain belül maradni annak ellenére, hogy a HiFiben minden mindennel összefügg és semmi sem hanyagolható el.
 
A hangsugárzás és az akusztika nem választható külön, nincs is rá okunk, de egy helyiség utózengési idejét és rezonanciáit kordában kell tartani, függetlenül az alkalmazott hangsugárzótól.

Avatar
lamalas
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 925
Csatlakozott: 2007.08.13., hétf. 14:43
Értékelés: 373

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: lamalas »


A kemény, de vastag felület vélhetően az alacsonyabb frekvenciájú hullámokat is visszaveri, az említett esetnél viszont kizárólag nagyfrekvenciás túltengésről volt szó. Erre csak kemény, de vékony anyag képes.
Igen, igazad van. Fura volt nekem ez a magas túltengés és az említett vékony, de nagyon kemény anyag említése mert ilyesmit én sem tapasztaltam még.
 
Nyilván számít a hangsugárzó diszperziója is, de ez itt egy akusztikai topik, maradnék ennél a témánál.
Okés, értem. Csak azért hozakodtam ezzel elő mert sokan szigorúan ketté választják a hangsugárzást és az akusztikát. Egyfelől ezt megértem, másfelől, főleg a hifis oldalról ami az AVX-nek a lényege (talán egy ideig ... még) szerintem nem annyira kellene elválasztani a kettőt egymástól hisz nincs egyik a másik nélkül. De tartom magam a topik szabályához: akusztikában nem beszélünk hangsugárzásról 

- hangszórók, hangsugárzók eletro-akusztikai mérése (Thiele/Small paraméterek, átvitel, torzítás, fázis, impedancia)

- aktív / passzív hangváltók, hangsugárzók tervezése, kivitelezése

- meglévő hangsugárzók vizsgálata, esetleges feljavítása

- akusztikai mérések

- esztétikus akusztikai elemek tervezése, kivitelezése

Válasz küldése

Vissza: “Luxor Audio”