Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Moderátor: Luxor Audio

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15227
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Általában akusztikai beavatkozások előtti helyzetben szoktam méréseket végezni, amik alapján javaslatokat teszek. A napokban volt lehetőségem egy kezeletlen, majd néhány akusztikai elemmel felvértezett szobát is mérni, így született az alábbi néhány tanulságos grafikon.
 
Az üres helyiség utózengési ideje így nézett ki a hallgatási pontban mérve:
 

 
Az utózengés mértéke a teljes spektrumban a kívánatos 0,4 másodperces érték többszöröse. A hallgató ezt különféle búgásokként, gerjedésekként élte meg, ezzel a panasszal keresett meg engem. Néhány egészen egyszerű akusztikai elem behelyezése és helyük megtalálása után ilyen göbét rajzolt ki a masina:
 

 
A helyzet erősen közelíti az ideálist, csupán a felső basszussávban van még némi nem kívánatos zengés. Ezek javítására igazán alkalmas elemek nem álltak rendelkezésünkre, de már készülnek. Az utózengést egy 3 dimenziós grafikonon ábrázolva szintén szépen látszik a változás, kellemesen kisimult a helyzet:
 


 

 
És hogy mindez miként hat az átvitelre, az már egy egyszerű frekvenciafüggő SPL hangnyomás mérésen is jól látszik (a zöld görbe az eredeti, a lila a módosított helyzetben készült):
 

 
Komoly mértékben csökkent a felsőbasszusok és a középtartomány feldúsulása, ezáltal az átvitel jóval közelebb került a lineárishoz. Mindezt a laikus hallgató a térérzet, a hangszerhangok és a dinamika javulásaként éli meg. A beavatkozás mérésekkel, pakolással együtt nagyjából egy óránkba telt, anyagköltsége kb 30e Ft volt. Ehhez jön majd még néhány basszus elnyelő, így a teljes költség valahol 60e Ft körül lesz. Biztosan állíthatom, ennyi pénzből semmilyen más beavatkozás, készülék, vagy kábel cseréje nem okozott volna ekkora változást. Javaslom, tessék így tekinteni az akusztika jelentőségére és hasznára.


Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15227
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Nálam 1 hónap múlva lenne esedékes 16 ker ha jó neked.
Beszéljünk róla előző héten majd!

Avatar
G-Gabi
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1320
Csatlakozott: 2014.08.09., szomb. 11:12
Értékelés: 835

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: G-Gabi »

Nálam 1 hónap múlva lenne esedékes 16 ker ha jó neked.

Online
Avatar
Roli80
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 986
Csatlakozott: 2013.09.13., pén. 11:36
Értékelés: 124

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Roli80 »



Tömörüljetek megyei egységfrontokba!   Ezekre a vidéki helyszínekre megyek a tervezett időpontokban akusztikai mérésre:
 
Győr: 3 fő (július vége)
Békéscsaba: 1 fő (?)
Pécs: 2 fő (szeptember)
Zalaegerszeg: 2 fő (?)
Szeged: 1 fő (szeptember)

Egerszegre senki másnak nem kell mérés? Még egy fő jó volna.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15227
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Tömörüljetek megyei egységfrontokba!   Ezekre a vidéki helyszínekre megyek a tervezett időpontokban akusztikai mérésre:
 
Győr: 3 fő (július vége)
Békéscsaba: 1 fő (?)
Pécs: 2 fő (szeptember)
Zalaegerszeg: 2 fő (?)
Szeged: 1 fő (szeptember)

Avatar
dhcodoki
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2745
Csatlakozott: 2012.01.22., vas. 11:07
Értékelés: 2157

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: dhcodoki »

Nekem augusztus után lenne esedékes ...PÉCS környéke.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15227
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Tömörüljetek megyei egységfrontokba! Hozzám az elmúlt napokban ilyen vidéki felkérések érkeztek akusztikai mérésre:
 
Győr - 3 fő
Békéscsaba - 1 fő
Pécs - 1 fő
Zalaegerszeg - 2 fő
 
Konkrét időpont egyik helyszínre sincs, szóval még szabad a gazda.

Avatar
zsozsó1
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 211
Csatlakozott: 2006.05.10., szer. 10:51
Értékelés: 21

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: zsozsó1 »


Igen, eddig ketten jelentkeztünk (zsozsó1, és jómagam).
Bizony itt vagyok...........
Epson TW-9300, Screenline Othello 110" motoros vászon, LG Oled65C9, IsoTek Aquarius, Anthem P5, Emotiva XMC-1, Lindemann Musicbook 25 dsd, Elac FS249 BE, Elac CC400, Elac BS403, Elac 2090, HTPC, Synology 1618

Avatar
geza123
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 687
Csatlakozott: 2013.03.07., csüt. 09:33
Értékelés: 374

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: geza123 »


Egy napra 3-4 mérést tudok vállalni, ennél több már nagyon kapkodós lenne. Tudtommal eddig ketten vannak Győrből.
Igen, eddig ketten jelentkeztünk (zsozsó1, és jómagam).
Lindemann Musicbook Source; Anthem P2; Elac FS 409, HiDiamond

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15227
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Szia!
 
Lehet hogy engem is érdekelne, ha beleférek még a napba...

Egy napra 3-4 mérést tudok vállalni, ennél több már nagyon kapkodós lenne. Tudtommal eddig ketten vannak Győrből.

Avatar
Tibi98
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 365
Csatlakozott: 2009.02.15., vas. 20:14
Értékelés: 100

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Tibi98 »


Hamarosan Győrbe megyek néhány mérést végezni. Ha esetleg van még a környéken valaki, akit érdekel, beleférhet a napba.
Szia!
 
Lehet hogy engem is érdekelne, ha beleférek még a napba...

Avatar
Cutler
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2883
Csatlakozott: 2009.01.25., vas. 20:21
Értékelés: 1389

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Cutler »


Cutler esetleg pont útba esik(ha z M7 és a 8-as út fele jössz a sorrend mindegy) így most akár már ketten is lehetünk.
Így van, pont útba esnék. Jó lenne még valaki Zegről és akkor már 3 felé osztódna az útiköltség.

Online
Avatar
Roli80
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 986
Csatlakozott: 2013.09.13., pén. 11:36
Értékelés: 124

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Roli80 »


Elmegyek én bárhova, de egy ilyen kiruccanás részemről egész napos program, aminek ára van, szóval érdemes városonként néhány kollégának összefognia, így osztódnak a költségek. Emlékeim szerint mostanában Győrből, Békéscsabáról, Pécsről és most már Zalaegerszegről is volt érdeklődő. Egy Debreceni kört pár napja bonyolítottam le, vélhetően oda mostanában nem megyek.
Cutler esetleg pont útba esik(ha z M7 és a 8-as út fele jössz a sorrend mindegy) így most akár már ketten is lehetünk.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15227
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Elmegyek én bárhova, de egy ilyen kiruccanás részemről egész napos program, aminek ára van, szóval érdemes városonként néhány kollégának összefognia, így osztódnak a költségek. Emlékeim szerint mostanában Győrből, Békéscsabáról, Pécsről és most már Zalaegerszegről is volt érdeklődő. Egy Debreceni kört pár napja bonyolítottam le, vélhetően oda mostanában nem megyek.

Avatar
Cutler
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2883
Csatlakozott: 2009.01.25., vas. 20:21
Értékelés: 1389

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Cutler »


Ha Zalaegerszegre vagy a környékére jössz én beneveznék.
Ez jól hangzik, én ugyan vas megyei vagyok, de Zalaegerszegtől 25km-re. Egy erre tartó útra én is beneveznék.

Online
Avatar
Roli80
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 986
Csatlakozott: 2013.09.13., pén. 11:36
Értékelés: 124

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Roli80 »


Hamarosan Győrbe megyek néhány mérést végezni. Ha esetleg van még a környéken valaki, akit érdekel, beleférhet a napba.
Ha Zalaegerszegre vagy a környékére jössz én beneveznék.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15227
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Hamarosan Győrbe megyek néhány mérést végezni. Ha esetleg van még a környéken valaki, akit érdekel, beleférhet a napba.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15227
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Igen, szigetelésre szerencsére nem lesz szükség (a plafont kivéve). A kőzetgyapot "töltelék" Airrock XD lesz majd; a gipszkarton borítására pedig flotex a terv.
 
/a jelenlegi előtét falnál alu profilt használtak, de akkor a jövőben fa is megfontolandó - és mivel profik, ezért nem hiszem, hogy gondot okozna nekik/

A fa távtartó jobb, mert kevésbé rezonál.
 
Hangszigetelésnél gondolj arra, hogy nem kizárólag a köztes falon tud átjutni a hang egyik helyiségből a másikba! Az épületszerkezetek (falak, csövek, szellőző járatok) is képesek a rezgéseket továbbítani.

Avatar
djoldman
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2015.06.01., hétf. 11:14
Értékelés: 0

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: djoldman »


A dupla falvastagságnak akkor van értelme, ha szigetelni akarunk vele. Emlékeim szerint a kérdezőnek erre nincs szüksége. Belső csillapításnál a merev szerkezet többet árthat, mint használ.
Igen, szigetelésre szerencsére nem lesz szükség (a plafont kivéve). A kőzetgyapot "töltelék" Airrock XD lesz majd; a gipszkarton borítására pedig flotex a terv.
 
/a jelenlegi előtét falnál alu profilt használtak, de akkor a jövőben fa is megfontolandó - és mivel profik, ezért nem hiszem, hogy gondot okozna nekik/

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15227
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Én annyit hozzáfűznék, ha Fapaci nem veszi tolakodásnak, hogy egy megbízható, gyakorlott gipszkartonos könnyedén megtudja építeni az előtétfalakat. Nem nagy ördöngösség. DE!! Én ragaszkodnék hozzá, hogy duplán tegye a gipszkarton réteget. Sajnos hazánkban sokan szeretnek ezen spórolni, pedig nem kéne. Óriási különbség van merevségben a kettő szerkezet között. Akár két 12,5mm-es réteg, vagy 12,5+9,5. Ha alu profilokat használtok, akkor a normálnál kicsit sűrűbben kéne csavarozni , és a profilokat és sűrűbben kell rakni. Bélésnek pedig egy tömörebb kőzetgyapotot érdemes választani. Mindezt azért, hogy ne tudjon berezonálni. A fa ebből a szempontból talán kényelmesebb megoldás. A kábelcsatornázásról ne feledkezz meg. Mehet minden a gipszkarton mögé. 
A dupla falvastagságnak akkor van értelme, ha szigetelni akarunk vele. Emlékeim szerint a kérdezőnek erre nincs szüksége. Belső csillapításnál a merev szerkezet többet árthat, mint használ.

Avatar
dhcodoki
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2745
Csatlakozott: 2012.01.22., vas. 11:07
Értékelés: 2157

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: dhcodoki »



Szia Fapaci!
 
A kérdésem leendő házi-mozi szoba kialakítása kapcsán lenne az akusztikával kapcsolatosan:
 

 
Én annyit hozzáfűznék, ha Fapaci nem veszi tolakodásnak, hogy egy megbízható, gyakorlott gipszkartonos könnyedén megtudja építeni az előtétfalakat. Nem nagy ördöngösség. DE!! Én ragaszkodnék hozzá, hogy duplán tegye a gipszkarton réteget. Sajnos hazánkban sokan szeretnek ezen spórolni, pedig nem kéne. Óriási különbség van merevségben a kettő szerkezet között. Akár két 12,5mm-es réteg, vagy 12,5+9,5. Ha alu profilokat használtok, akkor a normálnál kicsit sűrűbben kéne csavarozni , és a profilokat és sűrűbben kell rakni. Bélésnek pedig egy tömörebb kőzetgyapotot érdemes választani. Mindezt azért, hogy ne tudjon berezonálni. A fa ebből a szempontból talán kényelmesebb megoldás. A kábelcsatornázásról ne feledkezz meg. Mehet minden a gipszkarton mögé. 

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: avl2 »



Egy ilyen bőséges témának kitárgyalására nem vállalkozom egy fórum oldalain. Igen vastag könyvek vannak dugig tele az általad kért infókkal.
 
Röviden csak annyit, hogy az anyag keménységének, sűrűségének, tömegének és merevségének függvényében változik az elnyelési, átengedési és visszaverési tulajdonsága, illetve a saját rezonanciája. Tervezésnél mindezt illik figyelembe venni. A legjobb hangszigetelést az építkezés során lehet kialakítani, utólag ennél jóval gyengébb eredmények érhetek csak el.

persze.
..azert majd ha idöd engedi a bolg-odban egy erdeklödö de nem annyira, hogy könyveket nezzen hozza, es praktikus hifis szemszögböl jellemzö leiras erdekelne ;-)

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15227
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



könnyüszerkezetes fal / gipszkarton boritas gondolom nem merevek, ezek hatasa / hatranya ?
 
melyik fal(azat anyag) milyen elönnyel, hatrannyal jar es hogyan lehet orvosolni (probalni) ?

Egy ilyen bőséges témának kitárgyalására nem vállalkozom egy fórum oldalain. Igen vastag könyvek vannak dugig tele az általad kért infókkal.
 
Röviden csak annyit, hogy az anyag keménységének, sűrűségének, tömegének és merevségének függvényében változik az elnyelési, átengedési és visszaverési tulajdonsága, illetve a saját rezonanciája. Tervezésnél mindezt illik figyelembe venni. A legjobb hangszigetelést az építkezés során lehet kialakítani, utólag ennél jóval gyengébb eredmények érhetőek csak el.

Avatar
djoldman
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2015.06.01., hétf. 11:14
Értékelés: 0

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: djoldman »



Szia!
 
Az alagsori helyiségekkel általában az a probléma, hogy a falain nyugszik a ház, így nagyon merevek, gyakorlatilag akusztikai tükörként viselkednek, mindent visszavernek. Az előtétfal felhúzása mindenképpen javasolt. Nem feltétlenül a hangszigetelés miatt (főleg ha nincs a szomszédban lakóhelyiség), hanem a belső zengések csillapítása miatt. A kőzetgyapot + gipszkarton szendvics elterjedt megoldás, bátran alkalmazhatod Te is. Ha szigetelésre is szolgál, akkor tömíteni kell a réseket. Jótékony lenne, ha az előtétfalakat úgy alakítanád ki, hogy a szemben lévők ne legyenek teljesen párhuzamosak egymással. Ez igaz a padlóra és a mennyezetre is. Ha van elég belmagasság, akkor kissé megdöntött, esetleg lépcsős álmennyezet építését javaslom a plafonról 10-30 cm-re belógatva, a felette lévő rést félig megtöltve gyapottal. Ha ezekkel kész vagy, máris van egy egész jó akusztikád. Ekkor kellene egy mérést végezni és annak eredménye alapján finomítani a helyzetet néhány akusztikai elemmel.

Szia!
 
Köszönöm a válaszodat. Így fogok eljárni

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: avl2 »



...falai ...nagyon merevek, gyakorlatilag akusztikai tükörként viselkednek, mindent visszavernek
...kőzetgyapot + gipszkarton szendvics elterjedt megoldás...

 
könnyüszerkezetes fal / gipszkarton boritas gondolom nem merevek, ezek hatasa / hatranya ?
 
melyik fal(azat anyag) milyen elönnyel, hatrannyal jar es hogyan lehet orvosolni (probalni) ?

Válasz küldése

Vissza: “Luxor Audio”