Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Moderátor: Luxor Audio

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Köszi az építő írásod. Jó, hogy vannak, akik foglalkoznak ilyesmivel. A 'szivacsosok', 'ágybetétesek' védelmére csak annyit, hogy szerintem nem kell mindenkit a "telepakolja vele a szobát" halmazba sorolni. A megfelelő helyre helyezett szükséges mennyiséggel semmi gond szerintem, sőt...! A túlzások pedig valóban kerülendők, mint ahogy más egyéb hangcsapdák esetében is. Véleményem szerint nem diffúzorokkal és egyéb berendezést csúfító csodákkal (az ebből is élők most lehet, hogy csóválják a fejüket) kell telepakolni egy lakószobát, hanem okosan kell berendezni (akusztikailag előnyös állmennyezet, szőnyeg/ek, szekrények - sarokba is -, polcok/könyvek stb.) és optimálisan kell elhelyezni a rendszert és a hallgatási poziciót, már akinek van kedvenc zenés fotele. Ehhez persze tök jól tud jönni a szaktanácsadás, pár éve én is kaptam...és profitáltam belőle.
Az akusztika/elhelyezés finomra hangolása szerintem végső soron a rendszergazda dolga kéne hogy legyen. Kicsit olyan ez, mint a kábelezés/készülék választás. X egyed nem biztos, hogy azt fogja preferálni, mint Y. Vagy is ami Neked kicsit visszhangos avagy már túl csillapított, az másnak lehet, hogy még/már a tetsző kategória.

Nyilván nem kell minden szobába akusztikai elemeket helyezni, szerencsés esetben az ügyesen megválasztott és elhelyezett bútorzattal is jó eredményt lehet elérni. Nem egyszer mondtam már érdeklődőknek helyszíni mérés után, hogy hozzá se nyúljanank a szobához, mert úgy jó, ahogy van.
 
A szivacs is lehet hasznos anyag, de igen ritka az az eset, ahol kizárólag a felső oktávokat kell csillapítani. 
 
Viszont az akusztikai paraméterek nem ízlésfüggőek, egy jó akusztikájú helyiség paraméterei évtizedek óta adottak. Ennek nincs köze ahhoz a jelenséghez, hogy néhányan a sok basszust kedvelik, mások pedig a szárazabb hangzást preferálják.

Avatar
audioline
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5822
Csatlakozott: 2012.03.20., kedd 10:29
Értékelés: 3160

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: audioline »


Köszi az építő írásod. Jó, hogy vannak, akik foglalkoznak ilyesmivel. A 'szivacsosok', 'ágybetétesek' védelmére csak annyit, hogy szerintem nem kell mindenkit a "telepakolja vele a szobát" halmazba sorolni. A megfelelő helyre helyezett szükséges mennyiséggel semmi gond szerintem, sőt...! A túlzások pedig valóban kerülendők, mint ahogy más egyéb hangcsapdák esetében is. Véleményem szerint nem diffúzorokkal és egyéb berendezést csúfító csodákkal (az ebből is élők most lehet, hogy csóválják a fejüket) kell telepakolni egy lakószobát, hanem okosan kell berendezni (akusztikailag előnyös állmennyezet, szőnyeg/ek, szekrények - sarokba is -, polcok/könyvek stb.) és optimálisan kell elhelyezni a rendszert és a hallgatási poziciót, már akinek van kedvenc zenés fotele. Ehhez persze tök jól tud jönni a szaktanácsadás, pár éve én is kaptam...és profitáltam belőle.
Az akusztika/elhelyezés finomra hangolása szerintem végső soron a rendszergazda dolga kéne hogy legyen. Kicsit olyan ez, mint a kábelezés/készülék választás. X egyed nem biztos, hogy azt fogja preferálni, mint Y. Vagy is ami Neked kicsit visszhangos avagy már túl csillapított, az másnak lehet, hogy még/már a tetsző kategória.
.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Ahogy a legtöbb területen, az akusztikában sincs olyan határ, ami felett már minden jó, alatta meg semmi. Ahogy mondani szokás, a csupasz falnál minden jobb, még egy keretezett családi fotó is, de nyilván van ennél hatékonyabb megoldás is. A 3 cm vastag gyapotnál többet csillapít az 5 cm-es, annál meg többet a 10 cm-es. Hogy ez jó-e, vagy sem, az a helyzettől függ. Nem mindig a nagy csillapítás a cél. Pár hete jártam egy vidéki házistúdióban, ahol a tulajdonos minden fellelhető anyagot behordott a helyiségbe tojástartótól a kihasznált paplanig. Sikerült is neki elérnie a teljes spektrumban 0,15 másodperces RT60 utózengési időt és egy teljesen döglött hangzást, rossz komfortérzetet. Nála növelni kellett a visszaverődéseket kemény, merev felületekkel.
 
Habszivacsból létezik több sűrűség, de tudtommal 40 kg/m3 felett nem gyártanak. Ami a hifistáknál előfordul, az ennél sokkal könnyebb. A 40 kg-os már széles spektrumban dolgozik, de nagyjából olyan hatást fejt ki, mint a legkönnyebb kőzetgyapot, márpedig abból létezik 120 kg/m3 sűrűségű is, aminek nyilván más a hatása. A lábunk is másként reagál, ha egy kavicsot ejtünk rá, vagy egy 3 kilós téglát.
 
A hangcsillapítás tömeg, felület, azaz mennyiségfüggő, ezért házilag nagyon nehéz mérni, de léteznek hivatalos állami és független szervek (mint pl. idehaza az ÉMI), akik rendelkeznek olyan laborokkal, ahol korrekt akusztikai méréseket lehet lefolytatni. Én a pécsi intézetet ismerem, ami a műszaki főiskolával van egy telephelyen, éveken át jártam oda mérni, tanulni. Nyílászárók, hanggátló falak hatását vizsgáltuk olyan módon, hogy egymástól teljesen elkülönített szerkezetű, lebegő alapra épített helyiségek közé építettünk 30-40 m2-es, több tonnás falakat és mértük az átjutó zaj mértékét hangnyomás és frekvencia függvényében. Egy lakószoba ilyen vizsgálatokra nem alkalmas.
 
A komolyabb gyártók is publikálnak olyan adatokat, amik alapján nagy biztonsággal modellezhető egy helyiség akusztikai kezelése. Ha ismerjük a szoba akusztikai jellemzőit és tudjuk, hova szeretnénk eljutni, akkor ki lehet számolni, milyen anyagból milyen mennyiségre és elhelyezésre van szükség. Nincs ebben varázslat, csak tiszta fizika. Néhány évvel ezelőtt részt vettem a hírTV, majd az MTV új stúdióinak hangtechnikai és akusztikai tervezésében, építésében. A szerkezetkész helyiségeket alaposan kimértük, bekértük a csillapítási adatokat a gyártótól, kiszámoltuk a szükséges lépéseket, majd jött a nagy teherautó és kivitelező. A kész stúdióban ismét mértünk és láss csodát, tökéletesen működött a papírforma.
 
De ha valaki alaprajzi skiccek alapján osztogat akusztikai tanácsokat, az inkább a hályogkovács kategória. Engem is gyakran keresnek ilyen kérdésekkel, hogy "Van nekem egy 3 x 5 méteres szobám. Mit hova tegyek?" Ilyenkor hajlamos vagyok azt válaszolni, hogy van nekem egy 158 cm magas, 48 kg-os csajom. Hogyan bánjak vele?
 
Egy anyagnak minél nagyobb a sűrűsége, azaz a tömege, annál alacsonyabb frekvenciákon képes csillapítani, azaz elnyelni. A habszivacsok elsősorban a felsőbb oktávokban hatékonyak. Ahogy megyünk lejjebb a hangmagassággal, annál kevesebb hatást fejtenek ki. Ha egy helyiséget telepakolunk szivaccsal, azt fogjuk tapasztalni, hogy csökkent a visszhang. Az emberi hallás a magasabb frekvenciákra jóval érzékenyebb, mint a mélyebb hangokra, így hát ha egy anyag a magas hangokat jól csillapítja, érzékenyebben reagálunk rá, mint mondjuk egy valódi basszuscsapdára. De ha elkezdünk zenét hallgatni, rögtön helyére kerül minden és szembesülünk a valósággal. A könnyű szivacsokkal megpakolt szobákban puffogó, mosott, túlzott basszushangokkal kell együtt élnünk. Igazából nem is tudjuk követni, mit játszik a bőgős, jellemzően ugyanazon a frekvencián, ugyanolyan hangszínnel búg a szoba. Jól megfogott basszustartomány esetén minden hangot jól hallunk, meg tudunk különböztetni és ezeknek a hangoknak van textúrájuk, jellegzetességük is.
 
Itt egy lecsengési diagram egy kizárólag "akusztikai szivaccsal" csillapított lakószobában végzett mérésből:
 

 
Ezen szerintem elég jól látható, hogy a szivacs mennyire felborította a hangzás egyensúlyát. A magasabb hangok gyorsan elhalnak, a mélyebbek sokáig, akár 1 másodpercig is zengenek. Jelzem, a szobába belépve egyáltalán nem éreztük visszhangosnak, de itt zenét hallgatni garantáltan kínszenvedés..

Avatar
Dorian
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2339
Csatlakozott: 2006.06.26., hétf. 10:52
Értékelés: 899

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Dorian »


Valamiért szinte mindenki basstrapben és diffúzorban, no meg szivacslapokban gondolkodik, pedig a legtöbb helyre nem ezek kellenek. Ma már könnyen hozzáférhetőek - itt a fórumon is - olyan akusztikai elemek, amik bármelyik szobában megállják a helyüket vizuálisan is. Persze a nagy visszaverő felületeket sok módon lehet csökkenteni, némi leleményesség sokat segít. Pár napja a tulajdonossal közösen tépkedtünk le egy szoba falairól gagyi szivacsdarabokat és tettünk a helyükre normális kőzetgyapot elemeket. Nem kicsi döbbenet ült ki hősünk arcára, hogy 30e forintból mekkorát javult a hangzás. Másnap törölte a hangdoboza eladására nyitott topikot.
 
Fülelektől olvastam, hogy mérte a szivacs és kőzetgyapot lapok csillapítását. Az eredmény az volt, hogy a 32kg/m3-es szivacs már egyenértékű csillapítást adott a kőzetgyapot lapokkal, felette nem volt nagy változás. Ezt cáfolod, vagy a hsz-ban szereplő szivacson a könnyű, tojástartó alakú akusztikainak csúfolt példányokat érted?
Saját csillapító paneljeim 90x60cm-ek, 5cm 40kg/m3-es szivacs + 2cm légrés felépítésűek, visszhangosság ellen jól beváltak.
Akusztikával kapcsolatos gondomat szerintem főleg már a helyiség geometriája és fizikai méretei okozzák amivel lakáscserén kívül nem tudom mit lehetne kezdeni.
Mielőtt elkezdtem hifizni, a különböző stílusú és minőségű zenéimet élvezettel hallgattam rendszeremen, pusztán a zene kedvéért. Most 20 év hifizés és egy csomó pénz elégetése után végre eljutottam ugyanoda

Avatar
Spiky03
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 882
Csatlakozott: 2015.01.23., pén. 20:07
Értékelés: 196
Tartózkodási hely: Halásztelek

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Spiky03 »


3 centis az akkor már nem jó?
Mert én ezt tervezem a falra: http://www.ebay.com/itm/London-Bus-City ... 1708409409
 
Igaz nem lesz mögötte semmilyen anyag. Azt mondták, hogy azért már ez is segít az akusztikán és jobb, mint a csupasz fal.
 
XY Screen Black Crystal 110";ProjectionDesign F22
Panasonic TX-P42ST50E;Anthem MRX710
HTPC-DELL MT7030, Amazon Firestick 4K MAX
5 db Jamo D6 LCR
T.amp E-1200+15"Ultimax+15"MicroMarty
Oehlbach 108
ZyXEL NSA325v2 2T+4T WDRed
Xbox OneS+Kinect

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Csak egy gyors példát mondtam. Egy-két dolgot a sarkokba eltudok helyezni, de sajnos nincs mód rá, hogy fél nm-es 10cm vastag bármit tegyek a falakra. 
A elemek jellemző vastagsága 5 cm, kinézetük pedig sokféle lehet. Akár egy festmény, vagy printelt fotó is lehet a felületén.
 

 


Avatar
Red75
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1788
Csatlakozott: 2009.01.20., kedd 09:58
Értékelés: 808
Tartózkodási hely: Budapest-Csillaghegy

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Red75 »


Valamiért szinte mindenki basstrapben és diffúzorban, no meg szivacslapokban gondolkodik, pedig a legtöbb helyre nem ezek kellenek. Ma már könnyen hozzáférhetőek - itt a fórumon is - olyan akusztikai elemek, amik bármelyik szobában megállják a helyüket vizuálisan is. Persze a nagy visszaverő felületeket sok módon lehet csökkenteni, némi leleményesség sokat segít.
Csak egy gyors példát mondtam. Egy-két dolgot a sarkokba eltudok helyezni, de sajnos nincs mód rá, hogy fél nm-es 10cm vastag bármit tegyek a falakra. 
[spoiler]Nappali: TV 65" Hisense, AVR Pioneer VSX-933, Lejátszó Zidoo 9S, 5.0 Swans D3.2, Sub 2db. DIY Hivi-Hertz
Mozi: Vászon 106" motoros, Proji Benq W1090, Lejátszó Himedia Q10Pro, AVR Anthem MRX-510 5.0 Quadral Rhodium 400, Sub DIY Hivi[/spoiler]

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Ühüm, akkor sejtem, hogy 1-2 bass trap nem volna elég. Sok minden pedig nem fér el sajnos, illetve nem is engedné a fehérnép.
Köszi!

Valamiért szinte mindenki basstrapben és diffúzorban, no meg szivacslapokban gondolkodik, pedig a legtöbb helyre nem ezek kellenek. Ma már könnyen hozzáférhetőek - itt a fórumon is - olyan akusztikai elemek, amik bármelyik szobában megállják a helyüket vizuálisan is. Persze a nagy visszaverő felületeket sok módon lehet csökkenteni, némi leleményesség sokat segít. Pár napja a tulajdonossal közösen tépkedtünk le egy szoba falairól gagyi szivacsdarabokat és tettünk a helyükre normális kőzetgyapot elemeket. Nem kicsi döbbenet ült ki hősünk arcára, hogy 30e forintból mekkorát javult a hangzás. Másnap törölte a hangdoboza eladására nyitott topikot.

Avatar
Red75
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1788
Csatlakozott: 2009.01.20., kedd 09:58
Értékelés: 808
Tartózkodási hely: Budapest-Csillaghegy

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Red75 »


Ühüm, akkor sejtem, hogy 1-2 bass trap nem volna elég. Sok minden pedig nem fér el sajnos, illetve nem is engedné a fehérnép.
Köszi!
[spoiler]Nappali: TV 65" Hisense, AVR Pioneer VSX-933, Lejátszó Zidoo 9S, 5.0 Swans D3.2, Sub 2db. DIY Hivi-Hertz
Mozi: Vászon 106" motoros, Proji Benq W1090, Lejátszó Himedia Q10Pro, AVR Anthem MRX-510 5.0 Quadral Rhodium 400, Sub DIY Hivi[/spoiler]

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Fapaci, gondolom mértél már több panellakásban is. Rendszerint mik a legnagyobb problémák ilyen jelegű szobákban? Ha lehet egyáltalán általánosítani, vagy bármit kiemelni belőlük?
- Vakolatlan, vasbeton falak, amik merevségük és csupaszságuk miatt nagyszerű akusztikai tükrök, szinte minden hullámot keményen visszavernek, komoly utózengést, visszhangot okozva.
- Tökéletesen téglatest szobák csupa merőleges és párhuzamos felülettel, amiket imádnak az állóhullámok.
- Viszonylag kis méret, alacsony belmagasság, így a szoba saját rezonanciái a basszussáv kellős közepére kerülnek.
- Gyenge hanggátlás, így a szomszédok könnyedén tudják egymást szórakoztatni különféle zenei előadásokkal.

Avatar
Red75
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1788
Csatlakozott: 2009.01.20., kedd 09:58
Értékelés: 808
Tartózkodási hely: Budapest-Csillaghegy

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Red75 »

Fapaci, gondolom mértél már több panellakásban is. Rendszerint mik a legnagyobb problémák ilyen jelegű szobákban? Ha lehet egyáltalán általánosítani, vagy bármit kiemelni belőlük?
[spoiler]Nappali: TV 65" Hisense, AVR Pioneer VSX-933, Lejátszó Zidoo 9S, 5.0 Swans D3.2, Sub 2db. DIY Hivi-Hertz
Mozi: Vászon 106" motoros, Proji Benq W1090, Lejátszó Himedia Q10Pro, AVR Anthem MRX-510 5.0 Quadral Rhodium 400, Sub DIY Hivi[/spoiler]

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: avl2 »


...Januárban talán lesz kis szabadidőm, akkor írok majd néhány esettanulmányt....
pont ilyet akartam kerni.  (nekem/szerintem) igen erdekes lenne

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Az elmúlt napokban rengeteg helyszínen jártam akusztikai mérés ügyében. Szerencsére sokan kihasználják a KR-Acoustic akcióját, melyben a mérés ára levásárolható.
 
Ismét gyakran találkozom azzal, hogy hősünk érzékeli, valami nincs rendben a szoba akusztikájával és hát tenni is szeretne valamit, ám nem igazán tudja, mit. Jól "bevált" szokás szerint vesz valami gagyi "akusztikai szivacsot", mert az mindenre jó, felbarkácsolja a falra és várja a csodát. Jobb esetben hallja, hogy csökkent a visszhang a szobában, így elégedetten hátradől, hogy ő mindent megtett. Rosszabb esetben nem hall változást, így hát az akusztikát egy életre leírja, ezzel hülyeség foglalkozni. Sokadszorra hívom fel a figyelmet arra, hogy minden szoba másként viselkedik, ez nem csak a fizikai méreteken múlik. Továbbá a könnyed szivacsok kizárólag a felső tartományban csinálnak bármit is, ezekkel csak kivételes esetben lehet rendbe rakni az akusztikát. Sajnos a mérés, tervezés, megvalósítás hármas felrúgása nem ésszerű lépés.
 
Megmutatom a hétvégén általam mért 7 szoba szélsőséges utózengési görbéit. Talán ezekből is látható, hogy mennyire másként viselkednek a helyiségek annak ellenére is, hogy méretük alig tér el egymástól.
 
 
 
Az első eset szinte ideális, a második inkább egy templom akusztikáját idézi. Könnyen belátható, hogy teljesen más módszer, másféle elemek szükségesek a két helyiség akusztikájának javításához.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Azt hiszem félre értettél. Eszemben sem volt a rajz utáni tervezés. Én csak a szakszerü tervezés és kivitelezés utáni müszeres ellenörzés szükségességére voltam kíváncsi. De erre is válaszoltál.
Szerintem nincs félreértés. A lakószobák modellezhetőségére reagáltam, ami sokak szerint csupán a fizikai méreteken múlik, szerintem meg nem. Nagyon nagy különbség tud lenni az azonos méretekkel rendelkező szobák viselkedése között. Januárban talán lesz kis szabadidőm, akkor írok majd néhány esettanulmányt.
 
u.i.: Ha a nyilvántartásom nem csal, akkor ma Sárváron bonyolítottam le a 100. akusztikai mérést hifisták megrendelésére.

Avatar
Palika71
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2014.04.09., szer. 08:48
Értékelés: 0

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Palika71 »


Szia! Minél kevésbé szokványos egy helyiség (és a lakószobák általában ilyenek), annál kevésbé lehet modellezni az akusztikát. Ezért is nem szeretnék beállni abba a sorba, ahol mórickarajzok, skiccek és alapméretekre támaszkodva osztogatnak akusztikai tanácsokat. Ez szerintem egy jóval komplexebb terület. Igény szerint természetesen van mód a beavatkozások utáni mérésre is, sőt ezekből vonható le igazán a műszaki tanulság, de persze a végső döntést a fülünknek kell meghoznia, nem a görbéknek.
Azt hiszem félre értettél. Eszemben sem volt a rajz utáni tervezés. Én csak a szakszerü tervezés és kivitelezés utáni müszeres ellenörzés szükségességére voltam kíváncsi. De erre is válaszoltál.

VPL-HW65ES
Screenline Amleto 1.2 Gain 137"

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Szia!
 
Szoktad (szükséges?) a módosítások után is újra mérni a szobát, vagy teljesen lemodellezhető a laptopon a végeredmény?
Üdv: Pál

Szia! Minél kevésbé szokványos egy helyiség (és a lakószobák általában ilyenek), annál kevésbé lehet modellezni az akusztikát. Ezért is nem szeretnék beállni abba a sorba, ahol mórickarajzok, skiccek és alapméretekre támaszkodva osztogatnak akusztikai tanácsokat. Ez szerintem egy jóval komplexebb terület. Igény szerint természetesen van mód a beavatkozások utáni mérésre is, sőt ezekből vonható le igazán a műszaki tanulság, de persze a végső döntést a fülünknek kell meghoznia, nem a görbéknek.

Avatar
Palika71
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2014.04.09., szer. 08:48
Értékelés: 0

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Palika71 »



 
Az akusztikai mérés menetéről pár szó:
 
Felkérés esetén néhány fura kütyüvel felvértezve kivonulok a helyszínre és a helyiség több pontjára elhelyezett mikrofonnal méréseket végzek, miközben fura zörejeket játszok le az adott rendszeren. Nem egy élvezetes előadás, de 20-30 percnél tovább ritkán tart. Az adatok egy laptopon gyűlnek össze, amin grafikonokat lehet rajzolni, ezekből kiderül a szoba akusztikai viselkedése (utózengési idő spektrális eloszlása, rezonanciák, állóhullámok, stb.). A helyszínen ennyi történik, a többit már otthon egyedül is el tudom végezni. A kapott adatokból néhány számítással meghatározhatóak azon lépések, amikkel javítani lehet a helyzeten, pl. milyen anyag, akusztikai elem hova és milyen mennyiségben szükséges. Bónuszként a megrendelő a rendszeréről, leginkább a hangsugárzóról is kap egy átfogó infóhalmazt az átviteli jellemzőkről (frekvencia- és fázismenet, torzítás). A mérési eredményeket egy levélben szoktam küldeni a mérés elvégzése után néhány nappal. A grafikonokat nagy vonalakban el is magyarázom a levélben, rámutatva a problémákra, azok okára és következményeire. Az adatokat kiegészítem néhány javaslattal, amik az akusztika javítását célozzák, hiszen ez a fő célunk. Tudok ajánlani konkrét megoldásokat, akusztikai elemeket, kivitelezőket, de akár barkácsolós DIY leírásokat is. Én magam építéssel, kivitelezéssel nem foglalkozom.
 
Mindennek az ára Budapest területén belül 12e Ft, vidéki helyszín esetén az utazási költséggel emelkedik az összeg. Kiegészítő juttatásként egy pohár vizet szoktam még kérni a száraz adatok ellensúlyozására.
 

Szia!
 
Szoktad (szükséges?) a módosítások után is újra mérni a szobát, vagy teljesen lemodellezhető a laptopon a végeredmény?
Üdv: Pál

VPL-HW65ES
Screenline Amleto 1.2 Gain 137"

Avatar
KR-ACOUSTIC
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2883
Csatlakozott: 2014.03.16., vas. 11:33
Értékelés: 1475

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: KR-ACOUSTIC »



Az akusztikai mérés menetéről pár szó:
 
Felkérés esetén néhány fura kütyüvel felvértezve kivonulok a helyszínre és a helyiség több pontjára elhelyezett mikrofonnal méréseket végzek, miközben fura zörejeket játszok le az adott rendszeren. Nem egy élvezetes előadás, de 20-30 percnél tovább ritkán tart. Az adatok egy laptopon gyűlnek össze, amin grafikonokat lehet rajzolni, ezekből kiderül a szoba akusztikai viselkedése (utózengési idő spektrális eloszlása, rezonanciák, állóhullámok, stb.). A helyszínen ennyi történik, a többit már otthon egyedül is el tudom végezni. A kapott adatokból néhány számítással meghatározhatóak azon lépések, amikkel javítani lehet a helyzeten, pl. milyen anyag, akusztikai elem hova és milyen mennyiségben szükséges. Bónuszként a megrendelő a rendszeréről, leginkább a hangsugárzóról is kap egy átfogó infóhalmazt az átviteli jellemzőkről (frekvencia- és fázismenet, torzítás). A mérési eredményeket egy levélben szoktam küldeni a mérés elvégzése után néhány nappal. A grafikonokat nagy vonalakban el is magyarázom a levélben, rámutatva a problémákra, azok okára és következményeire. Az adatokat kiegészítem néhány javaslattal, amik az akusztika javítását célozzák, hiszen ez a fő célunk. Tudok ajánlani konkrét megoldásokat, akusztikai elemeket, kivitelezőket, de akár barkácsolós DIY leírásokat is. Én magam építéssel, kivitelezéssel nem foglalkozom.
 
Mindennek az ára Budapest területén belül 12e Ft, vidéki helyszín esetén az utazási költséggel emelkedik az összeg. Kiegészítő juttatásként egy pohár vizet szoktam még kérni a száraz adatok ellensúlyozására.

Ohh félre nyomtam, bocsánat, elnézést

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Az akusztikai mérés menetéről pár szó:

 

Felkérés esetén néhány fura kütyüvel felvértezve kivonulok a helyszínre és a helyiség több pontjára elhelyezett mikrofonnal méréseket végzek, miközben fura zörejeket játszok le az adott rendszeren. Nem egy élvezetes előadás, de 20-30 percnél tovább ritkán tart. Az adatok egy laptopon gyűlnek össze, amin grafikonokat lehet rajzolni, ezekből kiderül a szoba akusztikai viselkedése (utózengési idő spektrális eloszlása, rezonanciák, állóhullámok, stb.). A helyszínen ennyi történik, a többit már otthon egyedül is el tudom végezni. A kapott adatokból néhány számítással meghatározhatóak azon lépések, amikkel javítani lehet a helyzeten, pl. milyen anyag, akusztikai elem hova és milyen mennyiségben szükséges. Bónuszként a megrendelő a rendszeréről, leginkább a hangsugárzóról is kap egy átfogó infóhalmazt az átviteli jellemzőkről (frekvencia- és fázismenet, torzítás). A mérési eredményeket egy levélben szoktam küldeni a mérés elvégzése után néhány nappal. A grafikonokat nagy vonalakban el is magyarázom a levélben, rámutatva a problémákra, azok okára és következményeire. Az adatokat kiegészítem néhány javaslattal, amik az akusztika javítását célozzák, hiszen ez a fő célunk. Tudok ajánlani konkrét megoldásokat, akusztikai elemeket, kivitelezőket, de akár barkácsolós DIY leírásokat is. Én magam építéssel, kivitelezéssel nem foglalkozom.

 

Mindennek az ára Budapest területén belül 15e Ft, vidéki helyszín esetén az utazási költséggel emelkedik az összeg. Kiegészítő juttatásként egy pohár vizet szoktam még kérni a száraz adatok ellensúlyozására.


Avatar
KR-ACOUSTIC
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2883
Csatlakozott: 2014.03.16., vas. 11:33
Értékelés: 1475

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: KR-ACOUSTIC »



Bár egyre többek szemében felcsillan a fény, hogy érdemes foglalkozni a szobaakusztikával, most kicsit még rápörgetünk a folyamatra:
 
A velem elvégeztetett akusztikai mérés után a KR-Acoustic elemeiből minimum 6 darabos rendelés esetén a fizetendő végösszegből levonható a mérés ára, ami gyakorlatilag 12e Ft kedvezményt jelent.

Pont most akartam ide is feldobni ,a közös akciónkat
 
Köszönet!

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Bár egyre többek szemében felcsillan a fény, hogy érdemes foglalkozni a szobaakusztikával, most kicsit még rápörgetünk a folyamatra:
 
A velem elvégeztetett akusztikai mérés után a KR-Acoustic elemeiből minimum 6 darabos rendelés esetén a fizetendő végösszegből levonható a mérés ára, ami gyakorlatilag 12e Ft kedvezményt jelent.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Nyugat-Dunántúl körzetében, szeretne még valaki akusztikai mérést végeztetni a közeljövőben? 
Konkrétan Győr - Sopron - Szombathely háromszögből várunk jelentkezőket decemberi időpontra, akusztikai mérésre, tanácsadásra.

Online
Avatar
mr-oxygen
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 898
Csatlakozott: 2012.02.27., hétf. 10:42
Értékelés: 140

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: mr-oxygen »

Nyugat-Dunántúl körzetében, szeretne még valaki akusztikai mérést végeztetni a közeljövőben? 

Online
Avatar
Shimano
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3629
Csatlakozott: 2009.10.13., kedd 12:32
Értékelés: 1879

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Shimano »



 
 Ha nem kellően jó az idegrendszerünkhöz és hangminőség elvárásainkhoz a többi komponensünk, beleértve a szobaakusztikát, akkor jó megoldás lehet az ilyen típusú hangsugárzó. 

 


Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: fülelek »



Ez már egy kicsit OFF  ebben a topikban,de leírom.
A tapasztalataim alapján nem mindegy hogy hová tesszük az Enigmát,de sokkal kevésbé érzékeny az elhelyezésre mint a direkt sugárzók.És ami még a nagy előnye az az,hogy szinte mindegy hogy milyen hallgatási pozícióból hallgatjuk,mert élvezhető a szobában hallgatva mindenhol,sőt még a szobán kívül is.Úgy változik a hangzás szobán belül is mint amikor egy koncerten hallgatjuk a zenekart különböző helyekről.Mindenhol más,de mindenhol élvezhető.
A hátsó faltól kell megtalálni a nekünk tetsző tonalitását,a bázistávolság növelésével,illetve csökkentésével pedig a szobát betöltő hangot lehet növelni,illetve csökkenteni.

Nem off, mert akusztikáról van szó, hogy miért  kevésbé kritikus az elhelyezés az ilyen típusú hangsugárzóknál.
Igen, kevésbé kritikus,  de a végeredmény se lesz soha olyan precíz, mint ha kevésbé szólna bele a szoba. 
Sajnos ezt nem lehet kikísérletezni ugyanavval a dobozzal, mert a keresztváltó kialakításában  fontos szerepe van a hangszóró előlap elhelyezésének. Tehát, ha hagyományos elrendezésű álló hangsugárzót szeretnénk ugyanebből a dobozból, akkor a hangváltóban jelentős módosításokat kellene  elvégezni.
 Ha nem kellően jó az idegrendszerünkhöz és hangminőség elvárásainkhoz a többi komponensünk, beleértve a szobaakusztikát, akkor jó megoldás lehet az ilyen típusú hangsugárzó. 

Válasz küldése

Vissza: “Luxor Audio”