Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Melyik verzióban hallgassam az albumot?

Online
Avatar
cables
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 5069
Csatlakozott: 2012.07.04., szer. 13:21
Értékelés: 2050

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: cables »

juliush írta:
2023.01.01., vas. 20:31
A Roonban egy lejátszási listához adva praktikusan felidézhetem az akkori élményt a komplett albumokat messze meghaladó módon.
...
Érdekes nekem zenében nem jönnek be a felidézések. Régen csodált és sokszor hallgatott LP és CD lemezeimet most játszva szinte érdektelenek. Hogy mi lehet ennek az oka nem tudom. Talán hangzásban nem állják meg a helyüket, vagy az én izlésem változott meg sok más (érdekesebb) zenét hallva azóta, vagy az ízlés külső hatás nélkül önmagában is változik... Lehet, hogy mindezek együtt. Érdekelne, hogy mások hogy vannak ezzel!

Online
Avatar
dixie-chicken
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4472
Csatlakozott: 2007.03.16., pén. 20:56
Értékelés: 2172
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: dixie-chicken »

juliush írta:
2023.01.01., vas. 22:52
SoundMania írta:
2023.01.01., vas. 20:58
... de pl konkrétan említeném most Miles Davist, akinek a nagyon régi és a nagyon friss műveit nem kedvelem. Így a rengeteg lemezt sem ami átfogja az életművét...
OFF
Legjobb tudomásom szerint Miles Davis pályafutása alatt több lemezkiadóval dolgozott, a korai 50-es évekbeli időszakában Polydor/Prestige-zsel, az első nagy megújulását az 50-es évek végén már a Columbiánál vette szalagra/lemezre, akikkel egészen a 80-as évek közepéig működött együtt, hogy aztán az utolsó, populárisabb korszakát a Warnernél fejezze be. Így aztán hivatalos, teljes életművet átfogó lemezt, válogatást hirtelen nem is nagyon tudnék felidézni, csak a saját katalógusaikat féltékenyen őrző egyes kiadók adott korszakaira jellemző válogatásait (esetleg talán valami szürke kalózkiadványokat gondolkodik.gif ).
ON
az urban legend szerint,Miles hivatalos volt az akkori Reagan elnök által szervezett vacsorán,ahol az USA 500 legismertebb akkor élő zenésze vett részt,amikor Milesra került a sor,bemutatkozott:"én Miles Davis vagyok,3-szor reformáltam meg a jazzt mostanáig,Ön kicsoda?" :D ...nem volt egyszerű figura az tény,hogy vlmi volt,ha nem is ilyen kockásan kimondva,az megtalálható önéletrjzi könyvében is,és azt szokták mondani ha meg tudod emészteni a "Birth of the cool" és "Doo-bop" közti zenei események minden fázisát,akkor számodra a zsánerek közti átjárhatóság,már semmilyen gondot nem okozhat ;)

:cheers1:
 Thorens/SME 3009/Shure,Marantz,Tannoy
...az igazán jó zene,az Sokol rádión is jó.... :)

Avatar
SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5652
Csatlakozott: 2011.05.06., pén. 20:57
Értékelés: 1050

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: SoundMania »

mishow írta:
2023.01.02., hétf. 11:18
Érdekes, amit írtatok, egyrészt a koncertélmény vs. otthoni zenehallgatás, másrészt a sorlemez gyűjtés vs. válogatás albumok témájában (ezen utóbbin belül külön izgalmas volt a népszerűség alapján összeállított best of vs. életmű bemutatás igényével összerakott válogatás lemezek vagy antológiák kérdése).
Csakhogy szerintem ezúttal már nagyon olyan dolgokról vitatkoztok, ami erősen szubjektív.
Én például minél előrébb haladok a korral, annál kevesebb értéke van számomra a tárgyaknak, és annál inkább felértékelődnek az élmények - de teljesen el tudom fogadni, ha valaki nem így, sőt pont ellentétesen látja. Ha valahová, akkor ide most abszolút illik a mondás: virágozzék minden virág! :smile53:
A különbség egyéni ízlés, személyiség dolga és ugyanúgy fakadhat a neveltetésünkből jövő, tudat alatt hozott, mint az életünk során tanult/felvett minták követéséből, úgyhogy erről vitatkozi éppen ezért kár is lenne.
És akkor még szó sem volt arról, hogy ez bennünk magunkban is mennyit változik az évek során - én ezt magamon látom, ahogy fentebb írtam is!
Szóval inkább érdeklődve olvastam amiket írtatok a témában, és erre szerintem csakis az lehet az egyetlen válasz, hogy élvezze a zenét mindenki úgy, ahogy számára a leginkább élvezetes - a lényeg, hogy élvezze! :smile54:
Ahogy említed, ez pont az élményekről szól! Ráadásul a bármikor és sokszor megismételhetőkről. Ebben a hobbiban az eszközök (készülékek és műsorhordozók) csak hozzásegítenek ehhez. Hogy kit és mennyire az sokmindentől függ. A tárgyak felhalmozása pedig műsorforrás esetén elkerülhetetlen. (lp gyűjtemény) viszont készülékeket nem halmoznék. Pl csak egy rendszerem van a hobbira, nem 2-3 mint sokaknak. De egy mindenképp kell ugye, hogy egyáltalán megszólaljon a zene. :)

Avatar
dgab
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 325
Csatlakozott: 2017.03.20., hétf. 16:49
Értékelés: 46

Re: Heed Audio termékek

Hozzászólás Szerző: dgab »

dixie-chicken írta:
2022.12.08., csüt. 07:46
dgab írta:
2022.12.07., szer. 23:09
dixie-chicken írta:
2022.12.07., szer. 18:52


ezt mért mondod ? a bőrzéken sok drága lemez van,de van olcsó is...aki igazán akar,az talál,igaz ki kell fizikailag menni is,túrni kell néha egy kicsit..tény hogy olcsóbb,első nekifutásra, vlmilyen streamer előfizetés,kényelmesebb a gombok nyomogatása,de maga a lemzjátszó sem egy olyan ördöngös dolog,össze lehet rakni normális lejátszót elfogadtható áron is,ha az ember nem a tintára,meg az áhitatra vágyódik.. ;)
Vettem én is börzén gombokért nagyon jó állapotú lemezt, közelmúltban is. Az új LP-k ellenben ma már 20-25 eurótól indulnak, és ha nem nagyszériás kiadást veszel, inkább 30-35 euró a kezdő szint. Forintra át sem merem számolni. Ez persze csak annak probléma, aki új zenéket hallgatna. ;peace;
hja,az új LP-ék,meg a japán kiadások,meg az elsőkiadások,meg az audiophile kiadások stb :D...sok "0" ki lehet rajzolni a levegőben egy MFSL,Analogue Produduction árához,de nem igy kell kezdeni...ezek majd ráérnek ha jól meg vagy alapozva,és nagyon a penge élélre akarod állitani egy pár kedvenc lemezed...én még most is látok nagy kupacokat 500-1000Ft feliratozva,igaz a búzatábla nagy,és sok a konkoly benne,de....van hogy gyöngyszemet talál az ember ilyenek között is.. ;peace;
Természetesen :tutiok:
Arra gondoltam, hogy a friss zenék esetében nincs lehetőség kedvező árú régi kiadásokat vadászni. Az idei Alvvays, Big Thief, Black Country, Arcade Fire stb lemezt megveheted darabonként 26-27 euróért, vagy nem veszed meg vinylen. És ezekben semmi audiophil nincs, egyszerű, esetenként nem is kifejezetten jó minőségű korongok.

Online
Avatar
dixie-chicken
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4472
Csatlakozott: 2007.03.16., pén. 20:56
Értékelés: 2172
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Heed Audio termékek

Hozzászólás Szerző: dixie-chicken »

dgab írta:
2022.12.07., szer. 23:09
dixie-chicken írta:
2022.12.07., szer. 18:52
dgab írta:
2022.12.07., szer. 17:05
Oh, a legfontosabb indokot hirtelen ki is hagytam: az LP megfizethetetlen, ha bármi fizikait szeretne az egyszerű zenehallgató, a CD a jó választás.

Az LP egyébiránt tényleg megfizethetetlen.
ezt mért mondod ? a bőrzéken sok drága lemez van,de van olcsó is...aki igazán akar,az talál,igaz ki kell fizikailag menni is,túrni kell néha egy kicsit..tény hogy olcsóbb,első nekifutásra, vlmilyen streamer előfizetés,kényelmesebb a gombok nyomogatása,de maga a lemzjátszó sem egy olyan ördöngös dolog,össze lehet rakni normális lejátszót elfogadtható áron is,ha az ember nem a tintára,meg az áhitatra vágyódik.. ;)
Vettem én is börzén gombokért nagyon jó állapotú lemezt, közelmúltban is. Az új LP-k ellenben ma már 20-25 eurótól indulnak, és ha nem nagyszériás kiadást veszel, inkább 30-35 euró a kezdő szint. Forintra át sem merem számolni. Ez persze csak annak probléma, aki új zenéket hallgatna. ;peace;
hja,az új LP-ék,meg a japán kiadások,meg az elsőkiadások,meg az audiophile kiadások stb :D...sok "0" ki lehet rajzolni a levegőben egy MFSL,Analogue Produduction árához,de nem igy kell kezdeni...ezek majd ráérnek ha jól meg vagy alapozva,és nagyon a penge élélre akarod állitani egy pár kedvenc lemezed...én még most is látok nagy kupacokat 500-1000Ft feliratozva,igaz a búzatábla nagy,és sok a konkoly benne,de....van hogy gyöngyszemet talál az ember ilyenek között is.. ;peace;
 Thorens/SME 3009/Shure,Marantz,Tannoy
...az igazán jó zene,az Sokol rádión is jó.... :)

Avatar
dgab
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 325
Csatlakozott: 2017.03.20., hétf. 16:49
Értékelés: 46

Re: Heed Audio termékek

Hozzászólás Szerző: dgab »

tonee73 írta:
2022.12.07., szer. 19:09
dgab írta:
2022.12.07., szer. 17:01


Sok szempontból esztelenség, ami ott történik, de ha ránéztek a CD-árak alakulására a Discogs-on, talán már csak egy-két évet kell erre várni.
Pedig ott is folyamatosan lefelé mennek az árak, (tudom, mert látom a saját gyűjteményem össz árát és folyamatosan megy lefelé, annak ellenére, hogy folyamatosan bővül). Persze ott is vannak nagyon ritka példányok amelyek ára csak felfelé megy, de abból van kevesebb.Én inkább az ebayes árakon lepődök meg, néha tök átlagos lemezeket árulnak csillagászati árakon, máskor meg pont fordítva: ritka kincsek kerülnek fel gombokért - de ez itt már OFF.
Én inkább abba futok bele mostanában, hogy bármit keresek használt CD-n, 10-15 euróért kezdődik. Korábban rendszeresen találtam keresett albumokat 2-3 euróért jó állapotban, ma már alig-alig. De lehet véletlen is.

Avatar
dgab
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 325
Csatlakozott: 2017.03.20., hétf. 16:49
Értékelés: 46

Re: Heed Audio termékek

Hozzászólás Szerző: dgab »

dixie-chicken írta:
2022.12.07., szer. 18:52
dgab írta:
2022.12.07., szer. 17:05
Oh, a legfontosabb indokot hirtelen ki is hagytam: az LP megfizethetetlen, ha bármi fizikait szeretne az egyszerű zenehallgató, a CD a jó választás.

Az LP egyébiránt tényleg megfizethetetlen.
ezt mért mondod ? a bőrzéken sok drága lemez van,de van olcsó is...aki igazán akar,az talál,igaz ki kell fizikailag menni is,túrni kell néha egy kicsit..tény hogy olcsóbb,első nekifutásra, vlmilyen streamer előfizetés,kényelmesebb a gombok nyomogatása,de maga a lemzjátszó sem egy olyan ördöngös dolog,össze lehet rakni normális lejátszót elfogadtható áron is,ha az ember nem a tintára,meg az áhitatra vágyódik.. ;)
Vettem én is börzén gombokért nagyon jó állapotú lemezt, közelmúltban is. Az új LP-k ellenben ma már 20-25 eurótól indulnak, és ha nem nagyszériás kiadást veszel, inkább 30-35 euró a kezdő szint. Forintra át sem merem számolni. Ez persze csak annak probléma, aki új zenéket hallgatna. ;peace;

Avatar
dgab
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 325
Csatlakozott: 2017.03.20., hétf. 16:49
Értékelés: 46

Re: Heed Audio termékek

Hozzászólás Szerző: dgab »

Shimano írta:
2022.12.07., szer. 18:51
dgab írta:
2022.12.07., szer. 17:46

Volt lehetőségem DT helyett minden más változatlansága mellett Deltát hallgatni. Nekem minden vonatkozásában jobb - az érzés, mikor az ember kézbe veszi, a kijelző, a beolvasási sebesség, a hangminőség teljesen egyértelműen. Az egyetlen apróság, hogy távirányító nélkül nem lehet léptetni a track-ek között, én jobbára nem használok távirányítót, engem ez picit zavar, de bőven lehet vele együtt élni.

Ahogy a hifisták mondják: készülékcserével felérő változást jelent 31_1_21.gif
Nincs is más alternatíva heed vonalon a deltán kívül már,mert a dt-t is elérte a forgalmazás vége.A delta reméljük marad még sokáig.
Cd lejátszóként,vagy dac elé kötve futóműként tetszett jobban?
A streaming hangja egyre meggyőzőbb kezd lenni,értem is hogy miért szeretik sokan,de én már szerintem maradok a cd-nél.Ha belegondolok hogy mennyi idő volt a gyűjteményem beszerzése a sok ritkasággal is együtt,akkor ezért sem tudnám magam rávenni arra hogy megváljak tőle,na meg azért sem mert én már csak egy ilyen kőkorszaki szaki maradok még világ a világom. :D
Lejátszóként kerekebb a hangja, de itt már szaporodnak a változok: más kábel, más DAC kártya, más bemenet az Obelisk pre-n.

Avatar
tonee73
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 12039
Csatlakozott: 2008.12.12., pén. 11:49
Értékelés: 5709
Tartózkodási hely: SO15 0SB

Re: Heed Audio termékek

Hozzászólás Szerző: tonee73 »

dgab írta:
2022.12.07., szer. 17:01


Sok szempontból esztelenség, ami ott történik, de ha ránéztek a CD-árak alakulására a Discogs-on, talán már csak egy-két évet kell erre várni.
Pedig ott is folyamatosan lefelé mennek az árak, (tudom, mert látom a saját gyűjteményem össz árát és folyamatosan megy lefelé, annak ellenére, hogy folyamatosan bővül). Persze ott is vannak nagyon ritka példányok amelyek ára csak felfelé megy, de abból van kevesebb.Én inkább az ebayes árakon lepődök meg, néha tök átlagos lemezeket árulnak csillagászati árakon, máskor meg pont fordítva: ritka kincsek kerülnek fel gombokért - de ez itt már OFF.
Jó zenék --> Marantz CD16 --> Etalon Suprampli --> Chario Constellation Delphinus mkII

Ha meghalsz, te nem tudod, hogy halott vagy, csak a többieknek nehéz.Ugyanez a helyzet akkor is, ha hülye vagy.

Online
Avatar
dixie-chicken
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4472
Csatlakozott: 2007.03.16., pén. 20:56
Értékelés: 2172
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Heed Audio termékek

Hozzászólás Szerző: dixie-chicken »

dgab írta:
2022.12.07., szer. 17:05
Oh, a legfontosabb indokot hirtelen ki is hagytam: az LP megfizethetetlen, ha bármi fizikait szeretne az egyszerű zenehallgató, a CD a jó választás.

Az LP egyébiránt tényleg megfizethetetlen.
ezt mért mondod ? a bőrzéken sok drága lemez van,de van olcsó is...aki igazán akar,az talál,igaz ki kell fizikailag menni is,túrni kell néha egy kicsit..tény hogy olcsóbb,első nekifutásra, vlmilyen streamer előfizetés,kényelmesebb a gombok nyomogatása,de maga a lemzjátszó sem egy olyan ördöngös dolog,össze lehet rakni normális lejátszót elfogadtható áron is,ha az ember nem a tintára,meg az áhitatra vágyódik.. ;)
 Thorens/SME 3009/Shure,Marantz,Tannoy
...az igazán jó zene,az Sokol rádión is jó.... :)

Avatar
Shimano
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3629
Csatlakozott: 2009.10.13., kedd 12:32
Értékelés: 1879

Re: Heed Audio termékek

Hozzászólás Szerző: Shimano »

dgab írta:
2022.12.07., szer. 17:46

Volt lehetőségem DT helyett minden más változatlansága mellett Deltát hallgatni. Nekem minden vonatkozásában jobb - az érzés, mikor az ember kézbe veszi, a kijelző, a beolvasási sebesség, a hangminőség teljesen egyértelműen. Az egyetlen apróság, hogy távirányító nélkül nem lehet léptetni a track-ek között, én jobbára nem használok távirányítót, engem ez picit zavar, de bőven lehet vele együtt élni.

Ahogy a hifisták mondják: készülékcserével felérő változást jelent 31_1_21.gif
Nincs is más alternatíva heed vonalon a deltán kívül már,mert a dt-t is elérte a forgalmazás vége.A delta reméljük marad még sokáig.
Cd lejátszóként,vagy dac elé kötve futóműként tetszett jobban?
A streaming hangja egyre meggyőzőbb kezd lenni,értem is hogy miért szeretik sokan,de én már szerintem maradok a cd-nél.Ha belegondolok hogy mennyi idő volt a gyűjteményem beszerzése a sok ritkasággal is együtt,akkor ezért sem tudnám magam rávenni arra hogy megváljak tőle,na meg azért sem mert én már csak egy ilyen kőkorszaki szaki maradok még világ a világom. :D

Avatar
dgab
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 325
Csatlakozott: 2017.03.20., hétf. 16:49
Értékelés: 46

Re: Heed Audio termékek

Hozzászólás Szerző: dgab »

Shimano írta:
2022.12.07., szer. 09:18
DeProtector írta:
2022.12.07., szer. 08:51

Egy valami kimaradt. Milyen a Delta? :D
Gondolom DT ellenében próbáltad ki. A DA is Obelisk?
Erre azon kívül hogy szép és jónak is tűnik,nem tudok írni semmit.Mivel az összes vasat elvittem Zsolthoz egy felülvizsgálatra,így sem lehetőségem,sem időm nem volt hasonlítgatni.Kaptam egy deltát,plusz az új si cuccost,és ezeket hallgattam pár órát.
Volt lehetőségem DT helyett minden más változatlansága mellett Deltát hallgatni. Nekem minden vonatkozásában jobb - az érzés, mikor az ember kézbe veszi, a kijelző, a beolvasási sebesség, a hangminőség teljesen egyértelműen. Az egyetlen apróság, hogy távirányító nélkül nem lehet léptetni a track-ek között, én jobbára nem használok távirányítót, engem ez picit zavar, de bőven lehet vele együtt élni.

Ahogy a hifisták mondják: készülékcserével felérő változást jelent 31_1_21.gif

Avatar
dgab
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 325
Csatlakozott: 2017.03.20., hétf. 16:49
Értékelés: 46

Re: Heed Audio termékek

Hozzászólás Szerző: dgab »

Oh, a legfontosabb indokot hirtelen ki is hagytam: az LP megfizethetetlen, ha bármi fizikait szeretne az egyszerű zenehallgató, a CD a jó választás.

Az LP egyébiránt tényleg megfizethetetlen.

Avatar
dgab
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 325
Csatlakozott: 2017.03.20., hétf. 16:49
Értékelés: 46

Re: Heed Audio termékek

Hozzászólás Szerző: dgab »

A CD-vel az egyetlen lehetséges probléma, hogy valamikor eltűnik róla a rögzített jel. Ez 30-40 év alatt nem történt meg (pedig jósoltàk), ami nem jelenti azt, hogy soha nem is fog. Mindenesetre még mindig sokkal tartósabbnak tűnik, mint egy szerver (vagy merevlemez).

Ne temessétek, szerintem maximum öt éven belül hatalmas CD reneszánsz lesz.

Az indokok, amiket hallunk majd:

- fizikai formátum, de sokkal kevesebb helyet foglal, mint az LP, és sokkal kevésbé macerás;
- digitális, kiváló hangminőség, de mégsem olyan lélektelen, mint a streaming, sokkal kisebb a működési kockázata, és töredéke az ökológia lábnyoma, plusz tessék felhasználni azt, amit legyártott az emberiség, és még használható.

Sok szempontból esztelenség, ami ott történik, de ha ránéztek a CD-árak alakulására a Discogs-on, talán már csak egy-két évet kell erre várni.

Online
Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1857
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1020

Re: Heed Audio termékek

Hozzászólás Szerző: pali923 »

Shimano írta:
2022.12.07., szer. 09:46
Ha már cdjátszó és futómű,ez úgy fest hogy kihalófélben lévő portéka lesz a jövőben.
Szomorú emlékem, hogy a 80-90-es évek fordulóján egy osztrák lemezboltba bementem. A bolt egyik felében fél- és harmadáron árulták az LP-ket, a másik felében meg ott voltak az új cd-k. Sajnos akkor sem volt annyi pénzem, amennyit szerettem volna, de ha nem így van, ott telepakoltam volna a csomagtartót. :rolleyes: Ma meg már sokan mások is bemennének abba a régi boltba.
Nagynéném éppen most kérdezte, nem tudok-e szerezni egy videómagnót, mert megnézne valami régi esküvőt VHS-ről. Nekem van még egy a padláson.

Szóval az a javaslatom, hogy senki ne dobja ki a meglevő lejátszóját és a cd-ket sem, hanem csomagolja el gondosan. Lehet, hogy a dédunokák majd egyszer nagyon megörülnek nekik. Feltéve persze, hogy kitalálják majd, mi is ez, és a cd-k lejátszhatók maradnak addigra egyáltalán. :D
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára pali923 2022.12.07., szer. 10:17-kor.
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Avatar
kowalsky
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2021.07.27., kedd 18:15
Értékelés: 6
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Melyik verzióban hallgassam az albumot?

Hozzászólás Szerző: kowalsky »

avl2 írta:
2021.07.28., szer. 11:34
kowalsky írta:
2021.07.28., szer. 00:44
...mindössze 1.4 KHz-ig ábrázolja a ferkvenciatartományt (14.000 Hz).

Én már elmúltam 60 és nem hallom a magas hangokat 1.4 KHz fölött ...
1.4kHz (és nem KHz) az 1400 Hz. tényleg afölött nem hallassz ?
14 ezer Hertz akart lenni, de elírtam .(...mondta a süni és lemászott a drótkeféről) :D

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Melyik verzióban hallgassam az albumot?

Hozzászólás Szerző: avl2 »

kowalsky írta:
2021.07.28., szer. 00:44
...mindössze 1.4 KHz-ig ábrázolja a ferkvenciatartományt (14.000 Hz).

Én már elmúltam 60 és nem hallom a magas hangokat 1.4 KHz fölött ...
1.4kHz (és nem KHz) az 1400 Hz. tényleg afölött nem hallassz ?

Avatar
kowalsky
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2021.07.27., kedd 18:15
Értékelés: 6
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Melyik verzióban hallgassam az albumot?

Hozzászólás Szerző: kowalsky »

Gyors válasz: akkor vásárolj egy új DAP-ot (profi digitális audió lejátszót), amely képes a streamelésre. Csak olyat kapsz, amely MQA képes. Ez helyből plusz 150-200 USD kifizetését jelenti számodra. Ugyanis az MQA licenszelt szoftwer, fizetni kell érte. A DAP gyártóknak (és nemcsak nekik) minden egyes készülék után fizetniük kell a licenszért és az így keletkezett felárat áthárítják a vevőkre. Én ugyan nem óhajtom az MQA formátumot használni, de ettől függetlenül ki kell fizetnem a felárat, ha egy új készüléket akarok venni.

Kicsit bővebben: a régi audió formátumok (legyenek azok veszteségesek, vagy veszteségmentesek) szabad felhasználású szoftverek, nem kell fizetni értük.
Néhány éve belépett a képbe az MQA (Master Quality Authenticated = Hitelesített Mester Minőség) amely azt állította, hogy ez az audió fáljformátum jobb az összes korábbi audió formátumnál. Különösen, ha a zenei anyagot streamelik.

Streaming:
1. Fogalom magyarul: Streaming
2. Fogalom angolul: Streaming
3. Meghatározás:

Adatátviteli technika, amely multimédiás tartalom interneten keresztül való kézbesítését valósítja meg. A digitális jelfolyam formájában megvalósított tartalomszállítási módszer legfontosabb jellemzője, hogy a tartalom (videó, hang) lejátszása már akkor megkezdődhet, amikor a teljes anyag még nem töltődött le a tároló szerverről a fogadó kliens eszközre. A streaming lehet élő médiaszolgáltatás (amelynek időzítését a szolgáltató határozza meg) vagy igény szerinti médiaszolgáltatás (Video-on-demand, VOD). Gyakran használt streaming protokollok a RTSP (Real-time Streaming Protocol), RTP (Real-time Transport Protocol), RTCP (Real-time Transport Control Protocol), de a HTTP-alapú streaming megoldások is elterjedtek.

Bob Stuart az MQA alpítója:
"Our ears are incredibly adept at determining where a sound is coming from. This timing sensitivity evolved to help us thrive in forest environments. As sounds reach us, microseconds apart, our brains build a 3D sonic ‘picture’."

"A fülünk hihetetlenül ügyes abban, hogy meghatározza, honnan jön egy hang. Ez az időzítési érzékenység azért alakult ki, hogy elősegítsük az erdei környezetben való boldogulást. Ahogy a hangok eljutnak hozzánk, mikroszekundumokra egymástól, agyunk 3D hangos képet "épít."

(Én: eddig rendben van, ez egy általános meghatározás)

Bob Stuart az MQA alpítója:
“MQA delivers the real thing. It’s the first opportunity to hear the authentic sound of the studio, and for you to know you’ve got it.”

„Az MQA szállítja az igazit. Ez az első lehetőség, hogy meghallgassuk a stúdió hiteles hangját, és tudjuk, hogy ez az".

(Én: ez már igazi parasztvakítás. Eddig nem lehetett hallani a stúdió hiteles hangját? Az audiofil közösség összes eddigi törekvése időt és pénzt nem kímélve pocsékba ment, hogy ezt a célt elérje? Akármilyen hanghordozókat és műszaki berendezéseket is vásároltak eddig? Nem azt hallották amit kellett volna? Akkor mit hallottak helytte? Csak képzelődtek? - Mert amit Bob Stuart állít, ebből az aspektusból ezt jelenti.)

https://www.mqa.co.uk/mqa-technology-story

Mindezt úgy állítja Bob Stuart, hogy számtalan (MQA versus PCM) A/B teszten bebizonyosodott, ha MQA formátumban hallgatjuk a zenét, nem ugyanúgy halljuk, ahogyan a stúdióban felvették. Miért? Mert az MQA többszörösen módosítja az eredeti hangzó anyagot és mindenféle szűrőket (dithering) használ, mire a végső formáját elnyeri. Az eredmény az eredeti felvételnek egy légies, különlegesen (jól?) hangzó változata, amely kétségtelenül sok hallgató tetszését elnyeri. Ez volna a "stúdió hiteles hagja"? Ha én FLAC zenéimet hallgatva meg akarom változtatni a hangzásképet, könnyedén megtehetem hangszínszabályzót (Equaliser) és mindenféle szűrőket alkalmazva de nem teszem meg. Még akkor sem, ha az eredeti hangzással nem vagyok megelégedve. Az MQA megteszi ezt és pénzt kér érte.

A neten és a szaklapokban nagyon sokan elkezdték kritizálni az MQA-t (amely persze a támadásokat igyekezett visszaverni), de sokan voltak olyanok is, akik a vitában az MQA mellé álltak, vagy mert teljesen naívak és tudatlanok voltak de már fizettek a szolgáltatásért, vagy valamelyik szoftverért (pl. Roon), vagy olyan szakemberek akik elkötelezetté váltak és az egzisztenciájuk függött az MQA jövőjétől. A vita egyre terebélyesedett és élesebbé vált, végül kialakult két hatalmas tábor, a "hívők" és a "szkeptikusok" tábora.

Egyelőre ennyit írok azzal a megjegyzéssel, hogy a téma szinte kimeríthetetlen.

Avatar
HeZ
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 42
Csatlakozott: 2013.10.03., csüt. 12:31
Értékelés: 10

Re: Melyik verzióban hallgassam az albumot?

Hozzászólás Szerző: HeZ »

kowalsky írta:
2021.07.28., szer. 00:44
Ne haragudj de az általad közölt ábra ab ovo sántít.
...
A Te ábrád mindössze 1.4 KHz-ig ábrázolja a ferkvenciatartományt (14.000 Hz).
...
És még valami az MQA-val kapcsolatban: személy szerint súlyos etikai, morális problémákat látok a háttérben - a tisztán üzletiek mellett, de ebbe most ne menjünk bele, mert nagyon messzire vezet...
Te se haragudj, az ábrán a skálák ab ovo jogosan és megszokottan logaritmikusak, azaz a 10 KHz-től jobbra eső első vonal az 20 KHz-et jelent.
Amíg az MQA formátum opció, üzleti termék, nem kötelező használni/megvenni hasonlóan más jogvédett zenei, képi formátumokhoz. Kifejtenéd milyen problémákat látsz a háttérben?

Avatar
kowalsky
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2021.07.27., kedd 18:15
Értékelés: 6
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Melyik verzióban hallgassam az albumot?

Hozzászólás Szerző: kowalsky »

juliush írta:
2019.07.16., kedd 18:41
A veszteség mentességről:
Gondolom, sokatok számára ismert az alábbi ábra, amely a különböző formátumok frekvencia tartomány- és dinamika-béli büdzséjét ábrázolja (nyilván idealizált A/D->D/A átalakításokat feltételezve). Kiegészítettem az emberi hallás számára érzékelhető tartománnyal, ami többé-kevésbé megfelel a RedBook CD szabványban rögzítetteknek (bármennyire is szeretnék sokan máshogy hinni, ez így van!).
Ebből világosan látszik, hogy mondjuk egy 1xDSD->PCM @ 24/96 konverzió matematikailag per definitio veszteséges, a hallható tartomány jelentős részén elméleti dinamika veszteséggel jár, míg 48kHz fölött is eldobunk információt. Ugyanakkor a hallgató számára praktikusan észrevehetetlen - lenne természetesen ideális átalakítókat feltételezve, a gyakorlatban érzékelhető különbség többnyire arra a technikai tényre vezethető vissza, hogy az egyes átalakítók valamelyik formátumra optimalizáltak. Akkor ez most tényleg veszteséges átalakítás? Én praktikusan nem tekintem annak.
Ugyanígy feltehető akkor a kérdés az MQA esetén, amely ha jól értem a fent említett büdzsével zsonglőrködik, bizonyos érzékelhetetlennek tartott információ helyére a zenei történés általuk fontosnak tartozó egyéb jellemzőit, valamilyen úton-módon kódolt időzítési információt pakolja (a hozzáértők majd kijavítanak, ha nem így van), hogy praktikusan veszteséges? Hozzáteszem, jelenlegi eszközeim nem támogatják az MQA-t, így nem szereztem vele annyi élményt, hogy értékítéletet alkothassak, a kérdésem pusztán elvi jellegű!
Ne haragudj de az általad közölt ábra ab ovo sántít.
A normál emberi hallás 20 Hertz-től 20 KiloHertz-ig terjed (nagyon kevesen 20 KiloHertz fölött is hallanak).
20 Kilohertz = 20 ezer Hertz.
A Te ábrád mindössze 1.4 KHz-ig ábrázolja a ferkvenciatartományt (14.000 Hz).

Én már elmúltam 60 és nem hallom a magas hangokat 1.4 KHz fölött (szerencsémre itt még a cintányérok hangja tisztán hallható), de simán hallom a külömbséget a 24/192 és a 24/96-os felvételek között (lehet, hogy azért, mert leggyakrabban ilyeneket hallgatok), és persze a 16/44.1 (redbook) és az ennél jobb felbontású felvételek között is hallom a differenciát.

A DSD formátumnak is külömböző minőségei vannak (DSD 64, 128, 256 stb.).
Ha DSD felvételeket PCM-re konvertálunk, akkor ez általában 384 KHz/32 Bit-es, vagy 48 Bit-es WAV formátumba történik első lépésben, de mivel az ilyen felbontású zene hatalmas tárhelyet igényel, később átalakítjuk 192/24-es, vagy 96/24 es FLAC formátumba. (Egy normál hosszúságú szimpla lemez 192/24-es FLAC formátumban 1-1.2 GB tárhelyet foglal el.)

Ami az MQA-t illeti, azon kívül, hogy mindenféle hókusz-pókuszokat végeznek az átalakítás során, azért veszteséges, mert a tömörítési eljárás ALGORITMUSA veszteséges (ugyanúgy, ahogyan az MP3 esetében, vagy a JPEG esetében, ha képformátumról beszélünk, vagy a BlueTooth esetében, ha vezeték nélküli adatátvitelről).
És még valami az MQA-val kapcsolatban: személy szerint súlyos etikai, morális problémákat látok a háttérben - a tisztán üzletiek mellett, de ebbe most ne menjünk bele, mert nagyon messzire vezet...

Baryll
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 102
Csatlakozott: 2020.10.03., szomb. 08:02
Értékelés: 59

Re: Melyik verzióban hallgassam az albumot?

Hozzászólás Szerző: Baryll »

Sziasztok!
Kérdezni szeretném, hogy honnan tudom egyértelműen beazonosítani, hogy egy CD milyen országban készült? A vonalkódos cikkszám az ad egzakt információt erre vonatkozóan?
(Azt jól látom, hogy pl. az eredeti USA lemezeken a borító feliratára merőlegesen vannak elhelyezve a vonalkódok?
Azért érdekel mindez, mert vettem amerikainak hírdetett CD-ket és az van rájuk írva, hogy " Made in the E. U. GEMA/BIEM".)
Amennyiben itt az avx-en valaki járatos a témában, kérem szépen, hogy adjon felvilágosítást nekem, hogy mit kell figyelnem a CD-ken a pontos gyártási beazonosítást illetően.

Avatar
bitrograde
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2081
Csatlakozott: 2016.10.27., csüt. 11:40
Értékelés: 1817
Tartózkodási hely: Pécs

Re: Melyik verzióban hallgassam az albumot?

Hozzászólás Szerző: bitrograde »

juliush írta:
2019.07.16., kedd 18:41
A veszteség mentességről:
Gondolom, sokatok számára ismert az alábbi ábra, amely a különböző formátumok frekvencia tartomány- és dinamika-béli büdzséjét ábrázolja (nyilván idealizált A/D->D/A átalakításokat feltételezve). Kiegészítettem az emberi hallás számára érzékelhető tartománnyal, ami többé-kevésbé megfelel a RedBook CD szabványban rögzítetteknek (bármennyire is szeretnék sokan máshogy hinni, ez így van!).
Ebből világosan látszik, hogy mondjuk egy 1xDSD->PCM @ 24/96 konverzió matematikailag per definitio veszteséges, a hallható tartomány jelentős részén elméleti dinamika veszteséggel jár, míg 48kHz fölött is eldobunk információt. Ugyanakkor a hallgató számára praktikusan észrevehetetlen - lenne természetesen ideális átalakítókat feltételezve, a gyakorlatban érzékelhető különbség többnyire arra a technikai tényre vezethető vissza, hogy az egyes átalakítók valamelyik formátumra optimalizáltak. Akkor ez most tényleg veszteséges átalakítás? Én praktikusan nem tekintem annak.
Ugyanígy feltehető akkor a kérdés az MQA esetén, amely ha jól értem a fent említett büdzsével zsonglőrködik, bizonyos érzékelhetetlennek tartott információ helyére a zenei történés általuk fontosnak tartozó egyéb jellemzőit, valamilyen úton-módon kódolt időzítési információt pakolja (a hozzáértők majd kijavítanak, ha nem így van), hogy praktikusan veszteséges? Hozzáteszem, jelenlegi eszközeim nem támogatják az MQA-t, így nem szereztem vele annyi élményt, hogy értékítéletet alkothassak, a kérdésem pusztán elvi jellegű!
Ezt egy Ctrl-C+Ctrl-V-kombinációval lehetne a DAC-olás témában is feszegetni.
Audio-PC (zozoweb & mzperx) / Rotel RCD-865 (by süteményx) - RME ADI-2 FS (zozoweb PSU) - Bryston 4B - Vandersteen 2CE Signature |
OTL by zozoweb (Siemens&Mullard) - Sennheiser HD540 Reference Gold | Wyre4Sound, freeba, SAEC, Kondo KSL-SPC & Mogami

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15209
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

cables írta:
2019.07.16., kedd 09:52
fapaci írta:
2019.07.16., kedd 09:36
Azonban számomra, fotós számára ez pont olyan környezetszennyezés, mint a manapság készülő töménytelen mennyiségű hangfelvétel nagy része. Ám az én véleményem semmit nem számít, a tömegeket kell kiszolgálni, nem az ínyenceket. A folyamatról bármilyen véleményünk lehet, de kétlem, hogy a fényképészeket kellene felelőssé tenni érte.
Teljesen igaz amit írsz (mint mindig, néhány kivételtől eltekintve), de én még emlékszem egy beírásodra, amiben legnagyobb örömmel említetted, net-en elérhető új zenék sokaságát.
Gyakran előfordul, hogy nem tudom követni a logikádat. Ezúttal sem értem, hogy a számomra érdektelen távol-keleti tinisztárok, latin előadók és önjelölt DJ-k által kiadott felvételek végtelen mennyisége miért cáfolja az örömömet abban, hogy a kedvenc előadóim szinte összes, néha még ritkán fellelhető anyagait is megtalálom az online kínálatban.

Online
Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2632
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3325

Re: Melyik verzióban hallgassam az albumot?

Hozzászólás Szerző: juliush »

A veszteség mentességről:
Gondolom, sokatok számára ismert az alábbi ábra, amely a különböző formátumok frekvencia tartomány- és dinamika-béli büdzséjét ábrázolja (nyilván idealizált A/D->D/A átalakításokat feltételezve). Kiegészítettem az emberi hallás számára érzékelhető tartománnyal, ami többé-kevésbé megfelel a RedBook CD szabványban rögzítetteknek (bármennyire is szeretnék sokan máshogy hinni, ez így van!).
Ebből világosan látszik, hogy mondjuk egy 1xDSD->PCM @ 24/96 konverzió matematikailag per definitio veszteséges, a hallható tartomány jelentős részén elméleti dinamika veszteséggel jár, míg 48kHz fölött is eldobunk információt. Ugyanakkor a hallgató számára praktikusan észrevehetetlen - lenne természetesen ideális átalakítókat feltételezve, a gyakorlatban érzékelhető különbség többnyire arra a technikai tényre vezethető vissza, hogy az egyes átalakítók valamelyik formátumra optimalizáltak. Akkor ez most tényleg veszteséges átalakítás? Én praktikusan nem tekintem annak.
Ugyanígy feltehető akkor a kérdés az MQA esetén, amely ha jól értem a fent említett büdzsével zsonglőrködik, bizonyos érzékelhetetlennek tartott információ helyére a zenei történés általuk fontosnak tartozó egyéb jellemzőit, valamilyen úton-módon kódolt időzítési információt pakolja (a hozzáértők majd kijavítanak, ha nem így van), hogy praktikusan veszteséges? Hozzáteszem, jelenlegi eszközeim nem támogatják az MQA-t, így nem szereztem vele annyi élményt, hogy értékítéletet alkothassak, a kérdésem pusztán elvi jellegű!
Csatolmányok
formátumok.jpg
formátumok.jpg (45.21 KiB) Megtekintve 3122 alkalommal
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Robici »

kaef2 írta:
2019.07.16., kedd 08:39
Ergo:
Az egyetlen olyan lehetőség, ahol biztosan mindig ugyanazt a "minőséget" kapjuk meg, az a file alapú lejátszás, hiszen akár hány kópiát csinálhatok belőle és akárhányszor lemásolom valamint tökmindegy honnan játszom le, helyi tárolóról vagy hálózatról, mindig ugyanaz marad a fileban foglalt információ.
Nagyrészt egyetértek az egésszel amit írsz. Bár szerintem CD esetén a pitek minősége és a tápegységen keresztüli DAC-ra hatás technikailag ugyan lehetésges, szerintem messze az észlelhetőség alatt marad (legalábbis az én észlelhetőségemnek de ez nekem bőven elég is :-).
Összességében pusztán valamiféle "hangminőségre" hivatkozva szerintem is botorság ma már a fájl/stream alapú lejátszást elvetni.
Egyébként meg nekem úgy tűnik mintha sokaknál az lenne a hit, hogy a tömegtermelés valamiféle XXI. századi találmány. Tömegtermelés, sőt sokmikrofonos, összevagdosott felvételek már a múlt század első felében is bőven voltak. Legfeljebb azok nagy része mára már rég a szemétben végezte, így csak a jó maradt meg. (Vagy legalábbis az emléke.)
Egyébként én az RCA Living Stereo SACD kiadásokról olvastam régen valami cikket, ahol még fényképek is voltak, hogy az eredeti mesterszalagok egy részéről már a mágnesréteg is foltokban lekopott, jó nagy dropoutokat hagyva az anyagban.

Válasz küldése

Vissza: “Zene, amit hallgatunk”