Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Zöld topik

Online
Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1857
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1020

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: pali923 »

bocs
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Online
Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1857
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1020

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: pali923 »

Shimano írta:
2023.06.15., csüt. 17:31
Előre is lehet gondolkozni,és minden rosszra felkészülni,de én úgy vagyok ezzel,hogy majd akkor agyalok azon hogy hogyan megyek át a hídon,ha oda értem.
A te szempontjaid is teljesen racionálisak, és nem is lehet ezzel vitatkozni. Legfeljebb azt lehet felhozni, hogy a napelem sem lesz olcsóbb, főleg, ha megint beüt egy ilyen őrületes kampány, mint a múlt évben. A nejem már régóta rágta a fülem, én meg mindig elhárítottam, hogy nem éri meg. De most örülök, hogy még a nagy boom előtt megcsináltattuk. Valamennyit majd lehet vele spórolni, ebben reménykedünk.

Egyébként Ausztriában (meg nyilván más hegyvidéken is) vannak olyan területek, ahol nagyon nem szeretik a telet, mert soha nem látják a napot, sőt, az eget sem. Voltam síelni, egy tóparton volt a szállás, és egész héten csak a hegy tetejéről tudtuk nézni felülről az egész vidéket betakaró ködtakarót.
Lehet persze, hogy más oka is van a napelem hiányának. Most voltunk áprilisban az Amalfi-parton. Sok helyet bejártunk, de ott sem jellemző a sok napelem, pedig ott süt a nap rendesen.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára pali923 2023.06.15., csüt. 19:56-kor.
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Online
Avatar
Shimano
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3630
Csatlakozott: 2009.10.13., kedd 12:32
Értékelés: 1879

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Shimano »

pali923 írta:
2023.06.15., csüt. 08:21
Shimano írta:
2023.06.15., csüt. 07:48
aki benne van ebbe a szerelésbe,kivitelezésbe körülöttem mind azt mondja,hogy csak akkor éri meg most telepíteni,ha elektromos a verdád.
Az biztos, hogy belerondítottak az eddigi rendszerbe az elszámolás változtatásával, főleg azzal, hogy a vásárolt áramhoz képest töredék áron veszik meg a tiedet, és nem éves elszámolással. Viszont az is egy szempont (nálam is fontos volt), hogy az áram áram ára sem fog esni a jövőben, ez biztos, felfelé viszont bármikor bármennyit mehet. A rendszer viszont már ott van a tetőn, és dolgozik, akármi is lesz. Aztán még lehet fejleszteni akkuval, bármivel, ha a szükség úgy hozza. Pl. átalakíthatod a fűtésedet, a melegvíz-gyártást, a főzőlapot már lecseréltük stb.
Az elmúlt idők fejleményei arra terelik az embert, hogy oldja meg maga a saját problémáit, beleértve az energiaellátását, fűtését is. Az égi és ninivei hatalmak bármikor képesek bármire, főleg ebben az országban, én már senkiben és semmiben nem bízom. gondolkodik.gif
Előre is lehet gondolkozni,és minden rosszra felkészülni,de én úgy vagyok ezzel,hogy majd akkor agyalok azon hogy hogyan megyek át a hídon,ha oda értem.Racionálisan belegondolva nekem nem érné meg,de ettől persze mások más gondolkozását is megértem.Az egyébként több mint felháborító amit az elmü az elszámolással végez,kíváncsi lennék hogy a "hanyatló" nyugaton hogyan zajlik ez.Mondjuk nemrég voltam Salzburg külvárosában,és ugyan nem ezt vizslattam,de nem sok napelemmel borított tetőt láttam azon a részen.

Online
Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1857
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1020

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: pali923 »

Shimano írta:
2023.06.15., csüt. 07:48
aki benne van ebbe a szerelésbe,kivitelezésbe körülöttem mind azt mondja,hogy csak akkor éri meg most telepíteni,ha elektromos a verdád.
Az biztos, hogy belerondítottak az eddigi rendszerbe az elszámolás változtatásával, főleg azzal, hogy a vásárolt áramhoz képest töredék áron veszik meg a tiedet, és nem éves elszámolással. Viszont az is egy szempont (nálam is fontos volt), hogy az áram áram ára sem fog esni a jövőben, ez biztos, felfelé viszont bármikor bármennyit mehet. A rendszer viszont már ott van a tetőn, és dolgozik, akármi is lesz. Aztán még lehet fejleszteni akkuval, bármivel, ha a szükség úgy hozza. Pl. átalakíthatod a fűtésedet, a melegvíz-gyártást, a főzőlapot már lecseréltük stb.
Az elmúlt idők fejleményei arra terelik az embert, hogy oldja meg maga a saját problémáit, beleértve az energiaellátását, fűtését is. Az égi és ninivei hatalmak bármikor képesek bármire, főleg ebben az országban, én már senkiben és semmiben nem bízom. gondolkodik.gif
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Online
Avatar
Shimano
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3630
Csatlakozott: 2009.10.13., kedd 12:32
Értékelés: 1879

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Shimano »

gomolalaci írta:
2023.06.14., szer. 20:55
,,Nézd én nem tudom hogy mennyibe fáj most kiépíteni egy ilyen rendszert,de annak aki egy családi házban 10-12000ft-os villanyszámlát fizet havonta,annak nem hiszem hogy egy racionális döntés ebbe pénzt fektetni."

Igen! Van akinek 10-12 e. Ft. nem számít havonta. Nekem viszon számít, sajnos....
Akkor számít az elégetett benzin,vagy gázolaj ára is,tehát be kell ruházni egy elektromos vasba. :D De tényleg,aki benne van ebbe a szerelésbe,kivitelezésbe körülöttem mind azt mondja,hogy csak akkor éri meg most telepíteni,ha elektromos a verdád.

Avatar
gomolalaci
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 683
Csatlakozott: 2018.05.14., hétf. 08:52
Értékelés: 288
Tartózkodási hely: Szada

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: gomolalaci »

,,Nézd én nem tudom hogy mennyibe fáj most kiépíteni egy ilyen rendszert,de annak aki egy családi házban 10-12000ft-os villanyszámlát fizet havonta,annak nem hiszem hogy egy racionális döntés ebbe pénzt fektetni."

Igen! Van akinek 10-12 e. Ft. nem számít havonta. Nekem viszon számít, sajnos....
A gondolkodás nem megerőltető...

Avatar
gomolalaci
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 683
Csatlakozott: 2018.05.14., hétf. 08:52
Értékelés: 288
Tartózkodási hely: Szada

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: gomolalaci »

Aszpirin írta:
2023.06.09., pén. 22:20
gomolalaci írta:
2023.06.09., pén. 21:04
Shimano írta:
2023.06.08., csüt. 21:08


Nézd én nem tudom hogy mennyibe fáj most kiépíteni egy ilyen rendszert,de annak aki egy családi házban 10-12000ft-os villanyszámlát fizet havonta,annak nem hiszem hogy egy racionális döntés ebbe pénzt fektetni.Ha van egy elektromos autód akkor azt mondom hogy ok,van benne ráció,de így nem sok,szerintem.
A harvester ötletet köszönöm Aszpirinnak,lehet beszerzek egyet,már csak kíváncsiságból is.Egyelőre nem hallok semmi változást,remélem ez így is marad.
A mostani napelem rendszer árakat nem ismerem. Az én rendszerem (2kW) 2015 novemberében lett beüzemelve, és akkor 1.150.000-Ft.-ba került. Nem volt állami támogatás akkor, sőt még kb. 40 e. Ft.-ot fizettem pluszba a majdani hulladékkezelésre. Ezt a beruházást egy befektetésnek tekintettem akkor is. Az akkori áramszámlám kb. 8e. Ft. volt havonta. Ha a befektetett öszeget akkor a legjobban kamatozó bankba vagy a MÁK-ba teszem, akkor sem tudtam volna havi 8 e. Ft. kamatot elérni. És most nem blablázok a környezet védelem mellet, azt tegyék a zöldek, már ha azok lennének...
A napelem táblák garanciája 30 év. 30 éves korában is szavatol a Magyar gyártó 80% hatásfokot. A bekerülési ár nálam, kb. 13 év alatt térül meg utána már csak plusz pénzt termel. Jelenleg 655000.-Ft. -ot termelt a mai napig.
Nincs ,,elemes" autóm és nem is lesz, mert én szeretek autózni és nem csak ,,eljutni A-ból B-be" :smile51:
A napelemeid lehet, hogy bírják 30 évig, de számoltál az inverter lecserélésével is 10 évente? Mert bizony azok jóval hgyorsabban tönkermennek, mint a napelemek. Ha 10 év után cserélned kell, legyen 300 ezer forint mai áron a Te teljesíményedhez. az újabb 4 év, amíg megtérül. És akor már 17 évnél tartasz. Ekkor lesz 3 évnyi hasznod, ha ezalatt semmi nem történik velük (nem veri el a jégeső stb...) És akkor ismét egy inverter-csere. Stb.
Aztán egyszer csak meg fog halni. és azzal tuti nem számoltál, hogy mennyi költség lesz az "eltemetése". Mert erről - egyelőre - sehol sem szól a fáma.
Élsz azzal a feltételezéssel, hogy mindig fennmarad az éves szaldós rendszer, ami khm... lehet, hogy nem tudom jól, de azt hiszem, elég erős feltételezés. Márpedig ha nem lesz éves szaldóelszámolásod, akkor a megtérülés minimum nagyon megnyűlik, de atól függően, hogy mi lesz, horribile dictu még az is lehet,t hogy egészen egyszerűen hamarabb eléri az élettartama végét, mint a megtérülés.

Én nem azt mondom, hogy Neked - vagy bárkinek - nem térül meg, hanem a mondandóm lényege az volt, hogy zöld költéseket érdemes megtérülési idő sorrendjében végrehajtani. Illetve annyit írtam még, hogy nekem (ismétlem: NEKEM) olyan kérsőn térülne meg, amit nagy valószínűséggel már meg sem érek. És nincsenek gyerekeim... És hogy NEKEM ezért a prioritási listába olyan beruházások előzték be, amelyek SOKKAL gyorsabban térülnek meg.

Azt most hozzáteszem, hogy nálad is biztosan később térül meg, mint amivel számoltál, ld. fennebb, s én ezt most garantálom, mert látom hogy mivel nem számoltál.

Azt a havi 8 ezer forintot befektetési kamatnak tekinteni... na erre inkább nem mondok semmit. :smile51:

Egyébként, ha villanyautód lenne, akkor legalább a napelem-beruházásod sokkal gyorsabban térülne meg - persze maga a villanyautó maga még sokkal több pénzt elvinne, mert irreálisan magas még az ára, hogy az most még úri murinak tekinthető, nehéz anyagi oldalról megfogni. Szerintem.

Azoknak való ez az egész villanyozás, akik a természet védelmében hajlandók anyagiakat is beáldozni, és van miből.

De persze itt, egy hifis fórumon, ahol az emberek (magamat is beleértve) akár jóval nagyobb összegeket is elköltenek egy hobbira, azokkal összehasonlítva a Te beruházásod is fantasztikus. Meg különben is az :napsut:
Sajnálom, hogy nem értetted meg a mondanivalómat. Nem vagyunk egyformák, hála Istennek! Ezért a további magyarázatról lemondok, mert nem akarok senkit meggyőzni.... ,,Mindenki úgy élvez, ahogy tud." idézve H.ZS.-t :D
A gondolkodás nem megerőltető...

Online
Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1857
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1020

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: pali923 »

ZolaBA írta:
2023.06.10., szomb. 06:46
Én hiányolom a jó kisegítő/rásegítő napelemes megoldásokat. Tipikus példa a hűtés, fűtés.
Németországban a múlt hónapban kezdte el a Lidl és az Aldi is (szakboltokban már régebben is lehetett kapni) árulni az olyan napelemeket, amiket fel lehet lógatni az erkélykorlátra, és csak be kell dugni a konnektorba, máris csökken a villanyszámlád. Ha Magyarországon ilyet bedugnál, büntetés járna érte, sőt, a villanyos szerződésedet is felmondhatja a szolgáltató. Pedig azért ebben a megoldásban van fantázia, lehetne így is gondolkodni.

A termékdíj kapcsán meg van az emberekben sok naiv gondolat: 1995-ben született meg ez a rendszer, és akkor a termékdíj külön alapba folyt be, amit környezetvédelemre lehetett elkölteni (elvileg). Ennek már régóta nyoma sincs, a termékdíj megy a nagy kalapba, és az állam arra költi, amire akarja.

Hogy mennyit költ az állam hulladékhasznosításra, azt jól példázza a most bevezetésre kerülő EPR-rendszer, aminek mindannyian látjuk majd a következményeit. Egyetlen cégre bízták a hulladékhasznosítást az országban (MOHU), aki majd annyit kér ezért, amennyit nem szégyell. Konkrétan: a műanyag fólia termékdíja - amibe mindent is becsomagolnak - 51Ft/kg, de a hasznosításáért az új rendszerben kb. 200 Ft-ot kell majd fizetni ennek a cégnek. A legszebb, hogy a termékdíj fizetendő adóként ennek ellenére megmarad - holott azt állítólag azért fizeted, hogy a hasznosítást megoldja az állam.
Amiért eddig pénzt adtak, ha leadtad, ezután fizetned kell, hogy átvegyék. A legális autóbontók élete gyakorlatilag ellehetetlenül, mert a lecsupaszított autókért még fizetniük is kell, ha leadnák.
Konkrét történet a múlt hétről: egy teherautónyi építési törmeléket vitt a lerakóba valaki. Megkérdezték tőle:
- biztos le akarod ezt ide önteni, mert 33.000 Ft-ba fog kerülni.
- Megőrültél, a múlt héten 2.200 Ft-ot fizettem ugyanezért!
- Igen, de azóta felment az ára.

Szerintem mindannyian sejtjük, mi lesz ennek a következménye. Hogy mi lesz majd 30 év múlva a napelemekkel, nehéz kérdés. De mi lesz itt holnap bármi mással? gondolkodik.gif
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1818
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1651
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

Én hiányolom a jó kisegítő/rásegítő napelemes megoldásokat. Tipikus példa a hűtés, fűtés. Ha a napelem+klíma kombót egy összehangolt, vezérelt, kizárólag sziget üzemű rendszerben terveznék és árulnák akkor 1-2 napelem táblával működhetne egy kisegítő klíma - olyan teljesítményen, amit a napelem épp megtermel, akár 50Wattól 1,2KW-ig. Nem oldaná meg a teljes feladatot, de jelentős és főleg ingyenes rásegítés lehetne. A mostani különálló rendszerekkel ez csak hálózati kapcsolattal, átváltással és túlméretezéssel működhetne, ami megöli a költségszintet.
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

gomolalaci írta:
2023.06.09., pén. 21:04
Shimano írta:
2023.06.08., csüt. 21:08
gomolalaci írta:
2023.06.08., csüt. 20:24


Én nem tartom f@szságnak! Sőt! 8 éve van egy 2 kW-os rendszerem, és azóta nem fizetek áramszámlát...
Telepítéskor azt kértem a szerelőtől, hogy ne arra a fázisra kösse (3 van) a betáplálást amelyiken a zene van.
Semmilyen zajt nem hallok, pedig már hálózati zajszűrőm sincs vagy egy éve....
Nézd én nem tudom hogy mennyibe fáj most kiépíteni egy ilyen rendszert,de annak aki egy családi házban 10-12000ft-os villanyszámlát fizet havonta,annak nem hiszem hogy egy racionális döntés ebbe pénzt fektetni.Ha van egy elektromos autód akkor azt mondom hogy ok,van benne ráció,de így nem sok,szerintem.
A harvester ötletet köszönöm Aszpirinnak,lehet beszerzek egyet,már csak kíváncsiságból is.Egyelőre nem hallok semmi változást,remélem ez így is marad.
A mostani napelem rendszer árakat nem ismerem. Az én rendszerem (2kW) 2015 novemberében lett beüzemelve, és akkor 1.150.000-Ft.-ba került. Nem volt állami támogatás akkor, sőt még kb. 40 e. Ft.-ot fizettem pluszba a majdani hulladékkezelésre. Ezt a beruházást egy befektetésnek tekintettem akkor is. Az akkori áramszámlám kb. 8e. Ft. volt havonta. Ha a befektetett öszeget akkor a legjobban kamatozó bankba vagy a MÁK-ba teszem, akkor sem tudtam volna havi 8 e. Ft. kamatot elérni. És most nem blablázok a környezet védelem mellet, azt tegyék a zöldek, már ha azok lennének...
A napelem táblák garanciája 30 év. 30 éves korában is szavatol a Magyar gyártó 80% hatásfokot. A bekerülési ár nálam, kb. 13 év alatt térül meg utána már csak plusz pénzt termel. Jelenleg 655000.-Ft. -ot termelt a mai napig.
Nincs ,,elemes" autóm és nem is lesz, mert én szeretek autózni és nem csak ,,eljutni A-ból B-be" :smile51:
A napelemeid lehet, hogy bírják 30 évig, de számoltál az inverter lecserélésével is 10 évente? Mert bizony azok jóval hgyorsabban tönkermennek, mint a napelemek. Ha 10 év után cserélned kell, legyen 300 ezer forint mai áron a Te teljesíményedhez. az újabb 4 év, amíg megtérül. És akor már 17 évnél tartasz. Ekkor lesz 3 évnyi hasznod, ha ezalatt semmi nem történik velük (nem veri el a jégeső stb...) És akkor ismét egy inverter-csere. Stb.
Aztán egyszer csak meg fog halni. és azzal tuti nem számoltál, hogy mennyi költség lesz az "eltemetése". Mert erről - egyelőre - sehol sem szól a fáma.
Élsz azzal a feltételezéssel, hogy mindig fennmarad az éves szaldós rendszer, ami khm... lehet, hogy nem tudom jól, de azt hiszem, elég erős feltételezés. Márpedig ha nem lesz éves szaldóelszámolásod, akkor a megtérülés minimum nagyon megnyűlik, de atól függően, hogy mi lesz, horribile dictu még az is lehet,t hogy egészen egyszerűen hamarabb eléri az élettartama végét, mint a megtérülés.

Én nem azt mondom, hogy Neked - vagy bárkinek - nem térül meg, hanem a mondandóm lényege az volt, hogy zöld költéseket érdemes megtérülési idő sorrendjében végrehajtani. Illetve annyit írtam még, hogy nekem (ismétlem: NEKEM) olyan kérsőn térülne meg, amit nagy valószínűséggel már meg sem érek. És nincsenek gyerekeim... És hogy NEKEM ezért a prioritási listába olyan beruházások előzték be, amelyek SOKKAL gyorsabban térülnek meg.

Azt most hozzáteszem, hogy nálad is biztosan később térül meg, mint amivel számoltál, ld. fennebb, s én ezt most garantálom, mert látom hogy mivel nem számoltál.

Azt a havi 8 ezer forintot befektetési kamatnak tekinteni... na erre inkább nem mondok semmit. :smile51:

Egyébként, ha villanyautód lenne, akkor legalább a napelem-beruházásod sokkal gyorsabban térülne meg - persze maga a villanyautó maga még sokkal több pénzt elvinne, mert irreálisan magas még az ára, hogy az most még úri murinak tekinthető, nehéz anyagi oldalról megfogni. Szerintem.

Azoknak való ez az egész villanyozás, akik a természet védelmében hajlandók anyagiakat is beáldozni, és van miből.

De persze itt, egy hifis fórumon, ahol az emberek (magamat is beleértve) akár jóval nagyobb összegeket is elköltenek egy hobbira, azokkal összehasonlítva a Te beruházásod is fantasztikus. Meg különben is az :napsut:
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
gomolalaci
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 683
Csatlakozott: 2018.05.14., hétf. 08:52
Értékelés: 288
Tartózkodási hely: Szada

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: gomolalaci »

Shimano írta:
2023.06.08., csüt. 21:08
gomolalaci írta:
2023.06.08., csüt. 20:24
Shimano írta:
2023.06.08., csüt. 12:43
Napelem telepítés befolyásolhatja a hifi hangzását,van erről tapasztalat?A szomszédomnál épp most teszik fel ezeket az undormányokat,és pont arra az oszlopra kötik ahonnét hozzám is jön az áram.Kicsit tartok tőle,nyugtassatok meg. :D
Hogy mi a tököm értelme van most ezeket a f@szságokat felrakatni mikor se elektromos autó,meg se semmi nagyobb fogyasztó,az is jó kérdés lenne,de engem most nem ez érdekel,ha nem az amit kérdeztem.
Én nem tartom f@szságnak! Sőt! 8 éve van egy 2 kW-os rendszerem, és azóta nem fizetek áramszámlát...
Telepítéskor azt kértem a szerelőtől, hogy ne arra a fázisra kösse (3 van) a betáplálást amelyiken a zene van.
Semmilyen zajt nem hallok, pedig már hálózati zajszűrőm sincs vagy egy éve....
Nézd én nem tudom hogy mennyibe fáj most kiépíteni egy ilyen rendszert,de annak aki egy családi házban 10-12000ft-os villanyszámlát fizet havonta,annak nem hiszem hogy egy racionális döntés ebbe pénzt fektetni.Ha van egy elektromos autód akkor azt mondom hogy ok,van benne ráció,de így nem sok,szerintem.
A harvester ötletet köszönöm Aszpirinnak,lehet beszerzek egyet,már csak kíváncsiságból is.Egyelőre nem hallok semmi változást,remélem ez így is marad.
A mostani napelem rendszer árakat nem ismerem. Az én rendszerem (2kW) 2015 novemberében lett beüzemelve, és akkor 1.150.000-Ft.-ba került. Nem volt állami támogatás akkor, sőt még kb. 40 e. Ft.-ot fizettem pluszba a majdani hulladékkezelésre. Ezt a beruházást egy befektetésnek tekintettem akkor is. Az akkori áramszámlám kb. 8e. Ft. volt havonta. Ha a befektetett öszeget akkor a legjobban kamatozó bankba vagy a MÁK-ba teszem, akkor sem tudtam volna havi 8 e. Ft. kamatot elérni. És most nem blablázok a környezet védelem mellet, azt tegyék a zöldek, már ha azok lennének...
A napelem táblák garanciája 30 év. 30 éves korában is szavatol a Magyar gyártó 80% hatásfokot. A bekerülési ár nálam, kb. 13 év alatt térül meg utána már csak plusz pénzt termel. Jelenleg 655000.-Ft. -ot termelt a mai napig.
Nincs ,,elemes" autóm és nem is lesz, mert én szeretek autózni és nem csak ,,eljutni A-ból B-be" :smile51:
A gondolkodás nem megerőltető...

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Shimano írta:
2023.06.09., pén. 18:48
Ez ok,de ezek már kiépített megoldások,a napelem meg ezekhez,ezek mellé egy plusz kiegészítő megoldás hatalmas környezeti,stb erőforrások igénylésével,így a környezeti terhelésük is nagy.Azt nem mondom hogy felesleges,mert nem az,de az hogy tegyünk minden házra ilyet mert mi olyan zöldek lettünk,vagy akarunk azok lenni,az nem biztos hogy annyira környezetbarát mint gondolnánk.
Ami már ki van építve (erőművek, elosztó hálózat, vezérlő elemek), nem az örökkévalóságnak épültek, élettartamuk legjobb esetben is 2-3 évtized. Ráadásul legtöbbjük nem az elmúlt 10 évben épült, tehát cseréjük, felújításuk hamarosan időszerű lesz és akkor majd okos döntést kell hozni, pletykák, hiedelmek, előítéletek nélkül. Látva a társadalom megosztottságát és alulinformáltságát, nem lesz könnyű. Az agyzsugorító lobbi mindegyik térfélen jelen van.

Online
Avatar
Shimano
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3630
Csatlakozott: 2009.10.13., kedd 12:32
Értékelés: 1879

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Shimano »

istvan01 írta:
2023.06.09., pén. 14:02


Napelem környezet terhelése. Tessék már utána gondolni, a szokásos áramtermelő megoldások teljes élettartamra vetítve (szén, gáz, atom) fajlagosan MWh-ra vetítve mennyivel szennyezik/terhelik a környezetet? Mekkora költség azok kezelése, ha egyáltalán foglalkoznak vele?
Ez ok,de ezek már kiépített megoldások,a napelem meg ezekhez,ezek mellé egy plusz kiegészítő megoldás hatalmas környezeti,stb erőforrások igénylésével,így a környezeti terhelésük is nagy.Azt nem mondom hogy felesleges,mert nem az,de az hogy tegyünk minden házra ilyet mert mi olyan zöldek lettünk,vagy akarunk azok lenni,az nem biztos hogy annyira környezetbarát mint gondolnánk.

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

HMKE-k okozta feszültség ingadozásra létezik helyi-körzetben szabályozás, amit már EON tesztelget:
https://www.villanylap.hu/hirek/6196-na ... k-kezelese

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

istvan01 írta:
2023.06.09., pén. 14:02
Nem sokkal szélturbinákra bevezetett 12km védőtávolság törvény után durván megemelték a napelem táblákra vonatkozó termékdíjat, ami nagy felháborodást váltott ki akkor. Tehát az állam bőven beszedi azt az összeget, ami majd a táblák élettartama lejárta után újrahasznosítás végrehajtható.
Ezt értem, de oda is adja azoknak, akik majd 20-25-30 év múlva majd nem kérnek pénzt a lerakásukért?

istvan01 írta:
2023.06.09., pén. 14:02
Napelem környezet terhelése. Tessék már utána gondolni, a szokásos áramtermelő megoldások teljes élettartamra vetítve (szén, gáz, atom) fajlagosan MWh-ra vetítve mennyivel szennyezik/terhelik a környezetet? Mekkora költség azok kezelése, ha egyáltalán foglalkoznak vele?
Ezeket a dolgokat egyáltalán nem vitattam. A kérdés csak annyi volt, hogy mennyibe kerül majd az egyszeri jóembernek a házáról leszereltetni és elszálíttatni az életüket befejezett napelemeket. Illetve, hogy erre van-e valami támaszpont, ami figyelembe vehető a megtérülési idő kiszámításában. Még akkor is, ha ez nagyon önző dolognak látszik :D
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

marconi írta:
2023.06.09., pén. 13:53
A legnagyobb probléma szerintem a napelemekkel - egy zenehallgató környékén - hogy felviszik a feszültséget. Nemrég költöztem ki óbudáról pilisborosjenőre. A városban kb 228V a feszültség minimális ingadozásokkal, itt kint pedig alapból 237V, ha süt a nap akkor pedig simán felmegy 241 körülre, ami azt jelenti hogy a zenehallgatást nem úszom meg leválasztó trafó nélkül, amivel csökkenteni tudom a feszültséget. Különösképpen a régebbi, csak 220V ról működő OTL végfokaim miatt.
És még nem is látok sok napelemet a környéken, de mi lesz a több lesz és szépen meghekkelik az invertereket hogy ne csak 240V ig töltsön vissza hanem magasabb feszültség esetén is hogy ne vesszen kárba az energia. A magasabb hálózati fesz nem tesz jót a készülékeknek az egyszer biztos.
Apám pesthidegkúton például 252V ot mért a konnektorban, ami elég durva, nyilván ott jóval több (meghekkelt) inverteres napelem lehet.
MVM szolgáltatott villamos energia minőségi
paraméterei:
....
"Kisfeszültségen a névleges feszültség 400/230 V.
Összeférhetőségi szint: a fázisfeszültség effektív értékének egyhetes mérése alatt (bármely nap) a 10 percre átlagolt értékek 95 %-ának az U N ±7.5 % tartományában kell lennie. Ezen túlmenően az egy hetes mérés valamennyi 10 perces átlagértékének a névleges érték +10/-10% tartományába kell esnie."
251V még éppen benne van.
/Ez is mehet zöld topicba/

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

wittao írta:
2023.06.09., pén. 13:31
is megvan a hulladekhasznositasi eljarasuk.
Korabban mindenki zizgett a CRT majd LED TV-k megoldhatatlan feldolgozasa miatt, mara a napi rutin resze mindegyik. Sot a CRT hulladek jelentos resze kikopott a hulladekos piacrol. Ugyanez a helyzet a klimak es hutoberendezesek eseten.
A napelemekre emlekszem 30 evvel ezelott gyerekkori jobaratom apukaja az ATOMKI-bol hozott haza kiserletekhez napelem paneleket, mar akkor jatszottunk veluk, tehat a hulladekka valt paneleket nagyjabol a hulladekos szakma 10 eve napirenden tartja. Megoldas van ra, megjobb megoldas pedig lesz majd a domping modon leszerelesre varo panelek eseten. Kezdetben 180-200W/nm erteku paneleket tettek hosszu megterulesre, tobben ido elott lecsereltek 500-600W/nm teljesitmenyure, meg igy is megerte.
Foleg ha elektromos autot/futest/hoszivattyut taplalnak veluk, akkumulatoros osszekottetesben, kivalo szimbiozist lehet letrehozni a haz / auto / akkutarolo egysegek kozott.
Megnyugtató ezt olvasni.
Azt hiszem, lehet, hogy van egy kis félreértés, mert én nem ágálok a napelemek ellen, pusztán egy pragmatikus megközelítést javasolok, hogy ne a "divathullám" (meg a "szomszédnak is van, én sem lehetek rosszabb") határozza meg a költéseinket, amennyiben a rendelkezésre álló anyagi forrás véges. A pragmatizmust a módszerbe az objektív szempontok szerinti priorizálás viszi. Ez nem egyetlen egyszer felállított prioritási listát jelent, a prioritási lista - ha objeltíven állítjuk össze - idővel akár jelentősen változhat. Egy aktuális vagy tervezett villanyautó nagyot változtathat ezen a prioritáson.

Nálam adott egy 90-ben épült 10x13-as alapterületű kádárkocka (egyike az utolsóknak a műfajban), amihez egy télikert-szerű hozzáépített fedett veranda-szerűség, garázs és műhely csatlakozik, és amit 7 éve vásároltam. Gázfűtés a házban, légkondi és általa télen 12 fokra kondicionálás az egyébként fűtetlen verandán, fűtetlen garázs. A tetőfelújítás volt eddig a legnagyobb beruházás, az nem energetikai szempontokból kellett, egyszerűen megérett a dolog. Megvan, új tetőt kapott. Az energetikai beruházások között amikor a tavaly nyáron priorizáltam a megtérülési idő szerint, akkor nagy meglepetésemre a 32 éves FÉG kazán cseréje egy igen korszerű kazánra (Viessmann Vitodens 100W kombi, de csak fűtésre használva jelenleg, plusz átemelő szivattyú a kondenzvíz elvezetéséhez, plusz kémény-átalakítás, plusz másodlagos /külső/ hőcserélő, időzített szekunder utókeringetéssel, plusz az egész hóvelevanc munkadíja és egyebek) megtérülési ideje végzett az élen (5 fűtési szezonnal, és nagyon pesszimistán becsültem, mert így, az elmúlt szezon adatai alapján, már úgy néz ki, inkább 3 fűtési szezon alatt térül meg). Úgyhogy az metörtént. A második az ablakok teljes cseréje lett (erre már megvan a befutó, szerződés aláírva, előleg befizetve, második műszaki egyeztetés megtörtént, gyártásba adva a 9 darab ablak, redőnyök, stb, beszerelés várhatóan júnuis végén-július elején). A harmadik egy viszionylag kicsi, de annál érdekesebb beruházás: a régi radiátorszelepek tűsre cserélése és fűtésautomatizálás Honeywell EvoHome rendszerrel. A fűtésszerelési munkák mág megbeszélve, jövő hónapban már kész is lehet, aztán jöhet az automatizálás. Ezután jönnek majd az extra szigetelések, ajtók... ééés... a durva, hogy a napelem az utolsó helyen végzett nálam, gyakorlatilag nemlétező megtérüléssel (az én áramfogysztási szokásaimmal, éves szaldóval és a kétszeres áramdíjjal számolva is, de nem számolva az ezáltal elérhető ingatlanérték-növekedést).

Más élethelyzetben, más energetikai tulajdonságú ingatlannál biztosan teljesen más prioritás alakul ki, szóval ezt mindenki maga számolja át. De érdemes átszámolni, különben olyan furaságok történhetnek, mint az egyik utcabéli távolabbi szomszédomnál, aki felrakatott egy látszólag nem túl kicsi naperőművet a régi, már repedező cserepekre, jól láthatóan felújításra szoruló tetőre (pár éven belől már potyognak majd a cserepei, kíváncsi vagyok, hogyan cserepeztetii majd újra a házát a naperőmű alatt, és az mibe fog kerülni).
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Aszpirin írta:
2023.06.09., pén. 13:20

Amire viszont a mai napig nem találtam megnyugtató választ, és szerintem senki nem számol vele: az életük végéhez ért napelemek "temetési" költsége :rolleyes: Kialakul-e hasonló helyzet, mint a palatetőkkel, hogy veszélyes hulladék lévén brutális összegbe kerül majd a leszerelésük, elszállításuk?
Nem sokkal szélturbinákra bevezetett 12km védőtávolság törvény után durván megemelték a napelem táblákra vonatkozó termékdíjat, ami nagy felháborodást váltott ki akkor. Tehát az állam bőven beszedi azt az összeget, ami majd a táblák élettartama lejárta után újrahasznosítás végrehajtható. Ehhez hasonló a napokban belengetett papír és műanyag csomagolókra többszörösére megemelendő termék díj is. Az már magyar sajátosság, az így beszedett díjak/adók köszönő viszonyban sincsenek a feldolgozásukra fordított összegekkel.

Napelem környezet terhelése. Tessék már utána gondolni, a szokásos áramtermelő megoldások teljes élettartamra vetítve (szén, gáz, atom) fajlagosan MWh-ra vetítve mennyivel szennyezik/terhelik a környezetet? Mekkora költség azok kezelése, ha egyáltalán foglalkoznak vele?

Online
Avatar
marconi
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 465
Csatlakozott: 2011.03.30., szer. 08:42
Értékelés: 287

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: marconi »

A legnagyobb probléma szerintem a napelemekkel - egy zenehallgató környékén - hogy felviszik a feszültséget. Nemrég költöztem ki óbudáról pilisborosjenőre. A városban kb 228V a feszültség minimális ingadozásokkal, itt kint pedig alapból 237V, ha süt a nap akkor pedig simán felmegy 241 körülre, ami azt jelenti hogy a zenehallgatást nem úszom meg leválasztó trafó nélkül, amivel csökkenteni tudom a feszültséget. Különösképpen a régebbi, csak 220V ról működő OTL végfokaim miatt.
És még nem is látok sok napelemet a környéken, de mi lesz a több lesz és szépen meghekkelik az invertereket hogy ne csak 240V ig töltsön vissza hanem magasabb feszültség esetén is hogy ne vesszen kárba az energia. A magasabb hálózati fesz nem tesz jót a készülékeknek az egyszer biztos.
Apám pesthidegkúton például 252V ot mért a konnektorban, ami elég durva, nyilván ott jóval több (meghekkelt) inverteres napelem lehet.
Audiomeca J1,Airtangent2b,SupexSD900SuperII,Krell KSP-7B(Kaisei recap), AudioPC, KarunaUltimateUSB/SPDIF, Philips cd304mkII fullBGrecap, Marantz CDA94 Vfet mod/BG recap), Philips CD100 Demo Vfet mod/BG recap, Townshend Allegri+, Tunerman OTL twin servo, vFET srpp, Lowther Acousta (P6M square)

Avatar
wittao
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1153
Csatlakozott: 2017.01.29., vas. 12:19
Értékelés: 1375

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: wittao »

Aszpirin írta:
2023.06.09., pén. 13:20
wittao írta:
2023.06.09., pén. 10:59
fapaci írta:
2023.06.09., pén. 09:46


A hifizés mennyire racionális tevékenység? Tipikusan olyan kérdések ezek, amiket nem csak megtérülési szempontok alapján érdemes vizsgálni.
Egyetértek, szerintem is több aspektusa van egy ilyen beruházásnak.
Megtérülés miatt is érdemes vele foglalkozni (főleg, aki kiesik az állami "támogatott" villanyárból).
Vannak, akik megtehetik és így zöldítenek az otthoni áramfelhasználásukon.
Van, aki függetleníteni szeretné magát az állami szolgáltatói rendszerektől teljesen. Mára ez is megoldható. Nem máson fog múlni, hogy van-e fűtés, van-e klíma, tölt-e az elektromos autó. Több ilyen autonóm rendszert láttam az utóbbi időben, és nekem is megfordult ez a fejemben, hogy erre törekszem majd.
Összességében pedig ilyen árak mellett ez egy igen is reálisan megtérülő beruházás.

Amin nagyot röhögtem, az a "havi szaldó" fogalom bevezetése :)
Addendum az én részemről: mivel abban a szituációban vagyok, hogy elég sokat kell költenem különböző energetikai beruházásokra a ház kapcsán, és a pénz korlátos és nem akarok hitelt felvenni (ezt tekintsük egyéni hülyeségnek, egyrélszt több okból is nem szeretek tartozni, másrészt anyagilag a legtöbb esetben nem éri meg), ezért nekem pl. priorizálnom kell ezen befektetések sorrendjét. A legfontosabb objektív priorizálási szempont, amit választottam (de nem az egyetlen), az a beruházás megtérülési ideje (tehát nem az, hogy mennyivel csökkenti az adott beruhzás az energiaszámláimat, hanem hogy ezen csökkentések várhatóan mennyi idő alatt hozzák vissza a beruházás összköltségét). Nem biztos, hogy ez a legjobb priorizálási szempont, de én a saját helyzetemből kiindulva emellett tettem le a voksomat. A hifire gyakorolt hatásaát annyira nem tartottam fontos szempontnak, hogy nem is számoltam vele egyáltalán. És érdekes eredményekre jutottam, többek között arra, hogy nekem (semmiféle támogatásra nem vagyok jogosult) a jelenlegi energiaárak duplájával még az éves szaldóelszámolás elméleti (de már elszalasztott) lehetőségével élve is túl hosszú a megtérülési idő, sőt, az összes többi hasonló célú beruházás (kazáncsere, födémszigetelés, nyílászsárók korszerűsítése) beelőz.
A haverom (akinek most kötötték hálózatba a nemrég felszerelt 5.2kW-os napelemes kiserőművét) egy érdekes szempontra hívata fel a figyelmemet, amire anno, a priorizálásnál nem gondoltam: hogy a tetőre elhelyezett napelemek a bekerülési költségüknél többel növelik az ingatlan eladási értékét, pszichológiai okokból. Ez jogos, de pl. nálam egyáltalán nem szempont: soha életemben nem szeretnék már költözni, eladni nem fogom a házat.
Amire viszont a mai napig nem találtam megnyugtató választ, és szerintem senki nem számol vele: az életük végéhez ért napelemek "temetési" költsége :rolleyes: Kialakul-e hasonló helyzet, mint a palatetőkkel, hogy veszélyes hulladék lévén brutális összegbe kerül majd a leszerelésük, elszállításuk?
A napelemeknek mar most is megvan a hulladekhasznositasi eljarasuk.
Korabban mindenki zizgett a CRT majd LED TV-k megoldhatatlan feldolgozasa miatt, mara a napi rutin resze mindegyik. Sot a CRT hulladek jelentos resze kikopott a hulladekos piacrol. Ugyanez a helyzet a klimak es hutoberendezesek eseten.
A napelemekre emlekszem 30 evvel ezelott gyerekkori jobaratom apukaja az ATOMKI-bol hozott haza kiserletekhez napelem paneleket, mar akkor jatszottunk veluk, tehat a hulladekka valt paneleket nagyjabol a hulladekos szakma 10 eve napirenden tartja. Megoldas van ra, megjobb megoldas pedig lesz majd a domping modon leszerelesre varo panelek eseten. Kezdetben 180-200W/nm erteku paneleket tettek hosszu megterulesre, tobben ido elott lecsereltek 500-600W/nm teljesitmenyure, meg igy is megerte.
Foleg ha elektromos autot/futest/hoszivattyut taplalnak veluk, akkumulatoros osszekottetesben, kivalo szimbiozist lehet letrehozni a haz / auto / akkutarolo egysegek kozott.
Core Audio, TARALABS, MBL, PrimaLuna, PASS Labs, YG, Vivid, Entreq
Elektroncsovek: Sophia Electric

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

wittao írta:
2023.06.09., pén. 10:59
fapaci írta:
2023.06.09., pén. 09:46
Shimano írta:
2023.06.08., csüt. 21:08
Nézd én nem tudom hogy mennyibe fáj most kiépíteni egy ilyen rendszert,de annak aki egy családi házban 10-12000ft-os villanyszámlát fizet havonta,annak nem hiszem hogy egy racionális döntés ebbe pénzt fektetni.Ha van egy elektromos autód akkor azt mondom hogy ok,van benne ráció,de így nem sok,szerintem.
A hifizés mennyire racionális tevékenység? Tipikusan olyan kérdések ezek, amiket nem csak megtérülési szempontok alapján érdemes vizsgálni.
Egyetértek, szerintem is több aspektusa van egy ilyen beruházásnak.
Megtérülés miatt is érdemes vele foglalkozni (főleg, aki kiesik az állami "támogatott" villanyárból).
Vannak, akik megtehetik és így zöldítenek az otthoni áramfelhasználásukon.
Van, aki függetleníteni szeretné magát az állami szolgáltatói rendszerektől teljesen. Mára ez is megoldható. Nem máson fog múlni, hogy van-e fűtés, van-e klíma, tölt-e az elektromos autó. Több ilyen autonóm rendszert láttam az utóbbi időben, és nekem is megfordult ez a fejemben, hogy erre törekszem majd.
Összességében pedig ilyen árak mellett ez egy igen is reálisan megtérülő beruházás.

Amin nagyot röhögtem, az a "havi szaldó" fogalom bevezetése :)
Addendum az én részemről: mivel abban a szituációban vagyok, hogy elég sokat kell költenem különböző energetikai beruházásokra a ház kapcsán, és a pénz korlátos és nem akarok hitelt felvenni (ezt tekintsük egyéni hülyeségnek, egyrélszt több okból is nem szeretek tartozni, másrészt anyagilag a legtöbb esetben nem éri meg), ezért nekem pl. priorizálnom kell ezen befektetések sorrendjét. A legfontosabb objektív priorizálási szempont, amit választottam (de nem az egyetlen), az a beruházás megtérülési ideje (tehát nem az, hogy mennyivel csökkenti az adott beruhzás az energiaszámláimat, hanem hogy ezen csökkentések várhatóan mennyi idő alatt hozzák vissza a beruházás összköltségét). Nem biztos, hogy ez a legjobb priorizálási szempont, de én a saját helyzetemből kiindulva emellett tettem le a voksomat. A hifire gyakorolt hatásaát annyira nem tartottam fontos szempontnak, hogy nem is számoltam vele egyáltalán. És érdekes eredményekre jutottam, többek között arra, hogy nekem (semmiféle támogatásra nem vagyok jogosult) a jelenlegi energiaárak duplájával még az éves szaldóelszámolás elméleti (de már elszalasztott) lehetőségével élve is túl hosszú a megtérülési idő, sőt, az összes többi hasonló célú beruházás (kazáncsere, födémszigetelés, nyílászsárók korszerűsítése) beelőz.
A haverom (akinek most kötötték hálózatba a nemrég felszerelt 5.2kW-os napelemes kiserőművét) egy érdekes szempontra hívata fel a figyelmemet, amire anno, a priorizálásnál nem gondoltam: hogy a tetőre elhelyezett napelemek a bekerülési költségüknél többel növelik az ingatlan eladási értékét, pszichológiai okokból. Ez jogos, de pl. nálam egyáltalán nem szempont: soha életemben nem szeretnék már költözni, eladni nem fogom a házat.
Amire viszont a mai napig nem találtam megnyugtató választ, és szerintem senki nem számol vele: az életük végéhez ért napelemek "temetési" költsége :rolleyes: Kialakul-e hasonló helyzet, mint a palatetőkkel, hogy veszélyes hulladék lévén brutális összegbe kerül majd a leszerelésük, elszállításuk?
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
wittao
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1153
Csatlakozott: 2017.01.29., vas. 12:19
Értékelés: 1375

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: wittao »

fapaci írta:
2023.06.09., pén. 09:46
Shimano írta:
2023.06.08., csüt. 21:08
Nézd én nem tudom hogy mennyibe fáj most kiépíteni egy ilyen rendszert,de annak aki egy családi házban 10-12000ft-os villanyszámlát fizet havonta,annak nem hiszem hogy egy racionális döntés ebbe pénzt fektetni.Ha van egy elektromos autód akkor azt mondom hogy ok,van benne ráció,de így nem sok,szerintem.
A hifizés mennyire racionális tevékenység? Tipikusan olyan kérdések ezek, amiket nem csak megtérülési szempontok alapján érdemes vizsgálni.
Egyetértek, szerintem is több aspektusa van egy ilyen beruházásnak.
Megtérülés miatt is érdemes vele foglalkozni (főleg, aki kiesik az állami "támogatott" villanyárból).
Vannak, akik megtehetik és így zöldítenek az otthoni áramfelhasználásukon.
Van, aki függetleníteni szeretné magát az állami szolgáltatói rendszerektől teljesen. Mára ez is megoldható. Nem máson fog múlni, hogy van-e fűtés, van-e klíma, tölt-e az elektromos autó. Több ilyen autonóm rendszert láttam az utóbbi időben, és nekem is megfordult ez a fejemben, hogy erre törekszem majd.
Összességében pedig ilyen árak mellett ez egy igen is reálisan megtérülő beruházás.

Amin nagyot röhögtem, az a "havi szaldó" fogalom bevezetése :)
Core Audio, TARALABS, MBL, PrimaLuna, PASS Labs, YG, Vivid, Entreq
Elektroncsovek: Sophia Electric

Avatar
K P
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 364
Csatlakozott: 2010.02.27., szomb. 13:33
Értékelés: 272

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: K P »

Elemzés
Iparpolitika és akkumulátorgyártás Magyarországon és Svédországban címmel

http://www.kszemle.hu/tartalom/cikk.php ... KAieobpG8c

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

A tengerszint 100 méteres emelkedése után így nézne ki a világunk:

Sea Level 100m.jpg
Sea Level 100m.jpg (703.33 KiB) Megtekintve 2174 alkalommal

Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1818
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1651
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

Alex_Aston írta:
2023.02.20., hétf. 16:59
Talán itt elfér, mert maga az alap cikk a környezetvédelemről szól(na).

https://criticalbiomass.blog.hu/2023/02 ... _viz_esete
Megnéztem. Végig nem olvastam mert brutális csacsogás. Amit le lehet vonni következtetést:

1.) Egy szó sincs a lényegről, azaz, hogy romlott-e a víz minősége gyár előtt és gyár után, ehhez két eredmény kéne - és ebből lehetne őszintén látni, hogy rontja-e vagy sem.
2.) Ekkora szócséplés? Ez csak akkor reális ha valamilyen szándék, indíttatás, netán pénz van mögötte.
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Válasz küldése

Vissza: “Csevegők”