Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Zöld topik

alfaati

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: alfaati »

Mindíg ámulattal olvasom a nagyvárosban élő bölcsemberek és zöld aktivisták mélyenszántó gondolatait.

Amíg nagyvárosban éltek és ezáltal függőségben szinte mindentől amit fogyasztotok, addíg ezek a nagy szavak és "bölcsességek" a képmutatás határát súrolják.

Mindent boltba vesztek műanyagba vagy papírba csomagolva! Amit megvesztek mind úgy kèszűlt, hogy valamilyen formában szennyezi a környezetet. Ha másként nem akkor úgy, hogy hagyományos úton cipelték neked oda a boltba! A táblagép vagy telefon amiről osztjátok az észt épp úgy tartalmaz lítiumot, úgyhogy ti sem vagytok különlegesek.

Majd ha visszatesztek annyit vagy közel annyit a természetbe amennyit kivesztek hiteles lesz az aggódásotok!

Addíg mindezek szélbekiáltott szavak, vagy ahogy a pszihológusok mondják "nárcisztikus gázlángozás".

Majd ha már a teafilterből is komposztáljátok a teafüvet és megtermelitek az élelmiszeretek egy részét organikus módon, akkor már lesz némi alapja a magasba emelt ökölbe feltartott kéznek!

Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1857
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1020

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: pali923 »

fapaci írta:
2023.02.12., vas. 00:36
Ha tehetném, mindenkivel megosztanám, amit én átéltem, sokkal hatékonyabb érv lenne minden más indoklásnál.
Velencében meg a csatornákban kitisztult a víz a covid alatt, lehetett látni a vízben mozgó állatokat, amik hirtelen megjelentek a város közepén is.
Ezek szép dolgok, de amíg 8milliárd ember él ezen a bolygón, nem lehetnek illúzióink arról, hogy ez hosszú távon is így marad. sad.gif

Sajnos nem emlékszem, melyik dél-amerikai fővárosban döntöttek egy híres építész javaslatára arról,hogy a nagy széles utcákról kitiltják az autókat. A szlogen az volt, hogy nem az autók közlekednek, hanem az emberek. Persze volt sok háborgás, aztán benépesültek az utcák egy idő után, az emberek élvezni kezdték, hogy sétálhatnak szabadon a nagy tereken. Madridban is lezárnak hétvégékre egyes főutakat, a város meg valahogy mégis működik. Szóval ideje lenne másképpen gondolkodni dolgokról.
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

K P írta:
2023.02.11., szomb. 19:03
Az “OK”, hogy az akku -, hidrogén gyártás is co2 plusszal is jár, de mi a helyzet a direkt szennyezéssel? Mikor lezárások voltak a covidos időszakban sokkal tisztább volt Pesten a levegő…..
A 2013-as nagy árvíz idején egy hétig le voltak zárva a budai felső és alsó rakpart utcái az autók számára, de kerékpárral és gyalogosan lehetett közlekedni. Én akkoriban majdnem minden nap arrafelé tekertem munkába a III. kerületből a XI. kerületbe. Döbbenetes és mélyen bevésődött élmény volt megtapasztalni, milyen a dugómentes Budapest madárszóval, tiszta levegővel, gyors közlekedéssel és a folyóparton sétálgató emberekkel. Az a néhány nap azóta is mindig eszembe jut, amikor elvakult autósokkal vitatkozom a belvárosi közlekedésről és parkolásról, vagy amikor valaki próbálja jelentéktelennek mutatni a személyautós közlekedéssel járó környezeti terhelést. Ha tehetném, mindenkivel megosztanám, amit én átéltem, sokkal hatékonyabb érv lenne minden más indoklásnál.

Avatar
K P
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 364
Csatlakozott: 2010.02.27., szomb. 13:33
Értékelés: 272

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: K P »

Az “OK”, hogy az akku -, hidrogén gyártás is co2 plusszal is jár, de mi a helyzet a direkt szennyezéssel? Mikor lezárások voltak a covidos időszakban sokkal tisztább volt Pesten a levegő…..

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

nemtomm írta:
2023.02.11., szomb. 13:24
…szóval azért ne essünk már át a ló túlodalára …. gondolkodik.gif
Pedig néha nem árt visszaemlékezni a lóháton történő közlekedésre, mondjuk milyen lehetett télvíz idején egyik városból a másikba eljutni. No meg hogy a csendes, madárfüttyös, tiszta levegőjű Budapesten a lovas közlekedés idején naponta hány tonna lócitrom képződött az utcákon. Minden korszaknak megvan a maga szépsége és árnyoldala, annak dacára, hogy a mai ember csak a jelenből tud kiindulni.

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2509
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2306
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

ZolaBA írta:
2023.02.01., szer. 11:49
Ha fenntarthatóságról és ahhoz kapcsolódó hatékonyságról van szó, akkor teljes életciklust és átlagos felhasználás kellene figyelembe venni.
.....
Számomra ez örök rejtély, hogy az elektromos autóknál (meg tulajdonképpen egyéb termékeknél) miért nem veszik figyelembe a termék életciklusa végén az ártalmatlanítás, újrahasznosítás költségét? Pl. egy elektromos autónál egy akkupakk újrahasznosítása nem kis költséggel jár. Ennek ki viseli a terheit? Mert szerintem a termék gyártója nem. Az utolsó tulaj, ha már javíthatatlan , mozgásképtelen, ilyen értelemben értéktelen a jármű akkor neki kell ezt megfizetni? Vagy ezt ingyen fogja tudja vállalni bármilyen cég? Sok értékes alapanyag van az akkumulátorokban de újrahasznosítása nem egyszerű és nem olcsó feladat, veszélyes a tárolásuk költséges a szállításuk stb. Mert ha ez nem történik ingyen akkor az utolsó tulaj nem fog még pluszba fizetni az ártalmatlanításért, ergo otthagyják ahol tudják a veszélyes hulladékot....
Ha jól tudom a Tesla azzal védekezik, hogy a saját akkupakkja ha már a járműben használhatatlan mert lecsökken a teljesítménye, hatásfoka, attól más termékben még használható. Tehát ők ezzel egyszerűen lerázták magukról ezt a feladatot.
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Avatar
K P
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 364
Csatlakozott: 2010.02.27., szomb. 13:33
Értékelés: 272

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: K P »

Alex_Aston írta:
2023.02.11., szomb. 12:50
Elektromos hajtás a jövő...

https://totalcar.hu/magazin/kozelet/202 ... -levegot-/

Azért ez elég érdekes ugye. Persze tudom, tavasztól őszig más a helyzet, de azért, na...
Jöhetnek a hidrogén buszok, azokba nem kell olajkályha.....

Online
Avatar
nemtomm
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2871
Csatlakozott: 2010.03.30., kedd 23:05
Értékelés: 829

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: nemtomm »

Alex_Aston írta:
2023.02.11., szomb. 12:50
Elektromos hajtás a jövő...

https://totalcar.hu/magazin/kozelet/202 ... -levegot-/

Azért ez elég érdekes ugye. Persze tudom, tavasztól őszig más a helyzet, de azért, na...

Hihetetlen a fűtés mennyi energiát vesz el…. Azért még van mit fejleszteni az elektromos auton rendesen…
De mondok egy példát a szomszédban van elektromos autó ráadásul fűtött garázsban áll és reggel a tulajdonost kérdeztem miért megy nagykabátban sapka kesztyű stb vezetni a válasz nagyon kicsi a hatótáv fűtéssel és inkább csak kicsit fűt….mikor nekem csak egy pulcsi kell a vezetéshez nagykabát csak kiszállás kor veszem fel?
Azt meg sem említem otthon nincs töltés mert drága lehetőleg csak ingyenesen (Lidl stb) …szóval azért ne essünk már át a ló túlodalára …. gondolkodik.gif
"Az igazi barát szemből támad."

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4395
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2382

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

Elektromos hajtás a jövő...

https://totalcar.hu/magazin/kozelet/202 ... -levegot-/

Azért ez elég érdekes ugye. Persze tudom, tavasztól őszig más a helyzet, de azért, na...
Csak a Marantz! :-D

Online
Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1818
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1651
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

Ha fenntarthatóságról és ahhoz kapcsolódó hatékonyságról van szó, akkor teljes életciklust és átlagos felhasználás kellene figyelembe venni.

A linkelt cikk kihoz egy olyat, hogy 73% a hatékonysága a direkt elektromos töltésnek és csak 22% a hidrogénre oda-vissza alakított verziónak. Ez elsőre "sima liba" 3x jobb a direkt töltés. De valóban így van?

Mondom miről nem szólt a cikk:
- sok helyen nincs direkt töltésre lehetőség, pl. városban (panel 2.-on lakónak nem sok saját napeleme van), ha viszont az áram már máshonnan jön, akkor újabb veszteségek jönnek be - áram "szállítás" vagy hidrogén szállítás vizsgálandó
- A megújuló energiák komoly gondja, hogy a termelés nem egyenletes. Nagy kérdés, hogy a túltermelés/hiány görbe kiegyenlítése hogyan valósítható meg. A 73%-ba azt számolták, hogy épp van túltermelés ami direktben mehet egy jármű akkuba. És ha épp a jármű nem tölthető? mert mondjuk megy. Akkor közüzemi energiatárolás akkuval egyből más helyzet, minimum dupla veszteség, míg a hidrogén tárolás lehet, hogy hatékonyabb.
- Teljes életcuklusba beletartozik az előállítás és hulladékkezelés folyamata. Bevallom fogalmam sincs a hidrogén cella költségéről, életciklusáról, de, hogy az összehasonlítás ezzel sem foglalkozik az biztos.
- hol van az, hogy egy pl. 500km megtételére alkalmas akku hány kg, vagy egy ugyanilyen menettávra elegendő hidrogén cella, tartály hány kg? Ehhez sem értek de erős a gyanúm, hogy a hidrogénes rendszer jóval könnyebb - ami bizony hatásfok kérdés, nem mindegy, hogy egy jármű 1200 vagy 1700 kg.

Szerintem lehetne még a listát folytatni, nem is ez a lényeg, hanem az, hogy bőven látszik, hogy a kihozott hatékonysági érték biztosan megdől.

Még egy gondolat. Ha már hatékonyság... Sajnos pl. egy atomerőmű hatékonysága is nagyon alacsony valami 30% környéki, a maradék bizony veszteség hő. A másik pedig, hogy lehet, hogy egy hidrogénre oda-vissza alakítás csak 20% hatékonyság egy napelemről megtermelt energiából, viszont ha meg nincs hova tárolni az energiát, nem veszi vissza a szolgáltató, stb. az 100% veszteség...
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

HeZ írta:
2023.02.01., szer. 03:00
Sosem értettem miért fontos a hatásfok... Minimális fontosságú a végcél szempontjából.
Sokkal lényegesebbek: ár...
Hogy nálad mi a végcél, azt nem tudhatom, de egy megoldás ára nagy léptékben vizsgálva szinte lényegtelen, leginkább politikai döntés kérdése. Ha a politikai úgy dönt, hogy valamit meglép, azt bármi áron megcsinálják, ha pedig nem áll érdekükben, akkor filléreket sem költenek rá. Ezekre ezernyi példát láthattunk a történelemben, de a jelenünkben is. A napelemek ára hosszabb távon leginkább attól függ, mekkora igény van rájuk, milyen mennyiségben vásárolják és mennyire támogatja az aktuális hatalom. Szélsőséges esetben akár azt is megtehetnék, hogy ingyen adják, vagy legalábbis erős támogatással.

Az bizony probléma, ha nem érted a hatásfok fontosságát, hiszen ez a fenntarthatóság egyik kulcsszava. A házad teteje véges méretű és szerintem egyáltalán nem lényegtelen, hogy 5 vagy 55 négyzetméteren állítod elő a szükséges villamos energiát, meg az sem lényegtelen, hogy ahhoz a panel mennyiséghez mennyi ásványi anyagra, ritkafémre van szükség, mert ezekből sem áll rendelkezésünkre végtelen forrás. Persze érdemes megvizsgálni az energia felhasználásodat is, mennyire bánik hatékonyan az energiával és mennyi megy pocsékba. Hát ezért (is) fontos a hatásfok.

Avatar
HeZ
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 42
Csatlakozott: 2013.10.03., csüt. 12:31
Értékelés: 10

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: HeZ »

Alex_Aston írta:
2023.01.31., kedd 09:48
Érdekes cikk.
https://totalcar.hu/magazin/technika/20 ... gotte-van/
Talán ezért is nem terjedt el még mindig a hidrogén hajtás, pedig ugye emlékeim szerint vagy 30? éve olvashatunk róla, hogy hány komolyabb autógyártó készített működő prototípust, többek között a BMW is, még a 90-es években.
Sosem értettem miért fontos a hatásfok... Minimális fontosságú a végcél szempontjából.
Sokkal lényegesebbek: ár (előállítás költsége), ökológiai lábnyom (kicsi környezetszennyezés).
Példák:
- napelem - ha az ugyanannyit termelő és rosszabb "hatásfokú" változat olcsóbb lenne, felőlem lehetne 3-4-szer nagyobb felületű is, elfér a tetőn (nem űrkutatok, ahol méregdrágán számít a hatásfok);
- legalább 100 millió éve gyönyörűen működik és bevált a fotoszintézis a kb 2 (kettő) % hatásfokával (azaz milyen "hatásfokkal" állítunk elő egy kiló húst?);
- robbanómotor fosszilis üzemanyaggal - kb 100 éve nem sikerült lényegesen javítani a "hatásfokát" a porlasztó, vízbefecskendezés, újabban elektronikus machinációk (nyomaték-, sebesség függő szelepvezérlés, hengerlekapcsolás) óta;
- HA és AMENNYIBEN sikerülne (tudom: utópia, álom) filléres napelem parkokat létesíteni a sivatagokban a tengerekhez közel vagy a tengerek felületén úszva, akkor olcsón, nagy mennyiségben lehetne vízbontással hidrogént előállítani - a szállítása csővezetékekkel megoldható hasonlóan a gázhoz.

Online
Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1818
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1651
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

Alex_Aston írta:
2023.01.31., kedd 09:48
Érdekes cikk.
Vagy inkább az a fajta cikk, amit elolvasol és ideges leszel ... ;)
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4395
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2382

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

Érdekes cikk.

https://totalcar.hu/magazin/technika/20 ... gotte-van/

Talán ezért is nem terjedt el még mindig a hidrogén hajtás, pedig ugye emlékeim szerint vagy 30? éve olvashatunk róla, hogy hány komolyabb autógyártó készített működő prototípust, többek között a BMW is, még a 90-es években.
Csak a Marantz! :-D

Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1857
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1020

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: pali923 »

fapaci írta:
2022.11.22., kedd 14:58
Mégis melyik madár az, amelyik nem tud kikerülni egy lassan mozgó lapátot?
Én már láttam olyan videót, ahol fejbekólint egy lapát egy nagy ragadozó madarat. Nem tudom, ez mennyire gyakori, de nehéz elképzelni, hogy mondjuk egy fecskerajt megtizedeljenek azok a szélkerekek.

Egy ideig napelem parkokat sem telepítettek ebben az országban, amíg rá nem jöttek bizonyos körök, hogy az nagy biznisz. Vannak erőteljes gazdasági kapcsolatok ebben a témában a török elnök kedvenc vállalkozója irányában is. A bábolnai szélerőmű park meg olyan embernek az érdekeltsége, aki maga a patás ördög egyes médiatermékeknél, de ezt nem ragozom tovább itt. Nehéz elképzelni, hogy az ilyetén szabályozás mögött nincsenek politikai/magángazdasági szándékok, de ez ugye nem csak az energiaszabályozásra érvényes manapság.
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Avatar
Palm
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1864
Csatlakozott: 2018.01.09., kedd 15:46
Értékelés: 605

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Palm »

fapaci írta:
2022.11.22., kedd 14:58
Palm írta:
2022.11.21., hétf. 18:30
A madár vonulási útvonal is gyakori kifogás.
Szerintem nem kell ornitológusnak lenni ahhoz, hogy belássuk, ez egy ostoba kifogás. Mégis melyik madár az, amelyik nem tud kikerülni egy lassan mozgó lapátot? Inkább a politikai akarat hiányzik ahhoz, hogy kilépjünk a középkorból, de úgy tűnik, a magyar népnek jobb ott maradni. Nem hogy szélerőműveket nem lehet telepíteni nálunk, még a napelemek használatát és beépítését is ellehetetlenítik lassan.
Jól látod.
Süllyedünk vissza a sötét középkorba. sad.gif
Elég nagy paradoxon, hogy a környezetvédelemről megy folyton a prédikálás, de közben minden olyan dolog démonizálva és ellehetetlenítve van, ami megoldaná kisebb-nagyobb mértékben a problémát. :angry:
"Más dolog ismerni az utat, és más dolog járni rajta." - Morpheus

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Palm írta:
2022.11.21., hétf. 18:30
A madár vonulási útvonal is gyakori kifogás.
Szerintem nem kell ornitológusnak lenni ahhoz, hogy belássuk, ez egy ostoba kifogás. Mégis melyik madár az, amelyik nem tud kikerülni egy lassan mozgó lapátot? Inkább a politikai akarat hiányzik ahhoz, hogy kilépjünk a középkorból, de úgy tűnik, a magyar népnek jobb ott maradni. Nem hogy szélerőműveket nem lehet telepíteni nálunk, még a napelemek használatát és beépítését is ellehetetlenítik lassan.

Avatar
Palm
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1864
Csatlakozott: 2018.01.09., kedd 15:46
Értékelés: 605

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Palm »

pali923 írta:
2022.11.21., hétf. 22:43
Palm írta:
2022.11.21., hétf. 21:10
A szántóföld közepén kit zavarna? Engem nem. Némely környékbeli gyár otrombább, mint egy vagy több szélerőmű.
Hiába van igazad, nálunk inkább barnaszén program indult éppen a napokban. Első lépésként egy iskola fűtését át is állították erre. Most ez nyilván csak a politikai marketing része: szakemberek szerint sem gyorsan újranyitható bánya, sem szakember nincs, és nem is lesz 3-5- éven belül. De azért döntse el a nyájas olvasó, hogy a szélerőmű rosszabb, vagy a szénbánya.
Jesszus! :o
Kár, hogy nincs beleszólásunk a dolgokba. sad.gif
A hülyeség kora (The age of stupid) című filmet érdemes megnézni. Nagyon elgondolkodtató.
"Más dolog ismerni az utat, és más dolog járni rajta." - Morpheus

Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1857
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1020

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: pali923 »

Palm írta:
2022.11.21., hétf. 21:10
A szántóföld közepén kit zavarna? Engem nem. Némely környékbeli gyár otrombább, mint egy vagy több szélerőmű.
Hiába van igazad, nálunk inkább barnaszén program indult éppen a napokban. Első lépésként egy iskola fűtését át is állították erre. Most ez nyilván csak a politikai marketing része: szakemberek szerint sem gyorsan újranyitható bánya, sem szakember nincs, és nem is lesz 3-5- éven belül. De azért döntse el a nyájas olvasó, hogy a szélerőmű rosszabb, vagy a szénbánya.
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Avatar
Palm
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1864
Csatlakozott: 2018.01.09., kedd 15:46
Értékelés: 605

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Palm »

pali923 írta:
2022.11.21., hétf. 20:44
Palm írta:
2022.11.21., hétf. 18:30
Jópár szélerőmű megoldaná a lakosság olcsó áram szükségletét és gondolom sokan vagyunk, akik véleménye megegyezik, hogy nem zavar minket, ha a tájba "belerondít" néhány szélerőmű látképe.
Azok a szélerőművek dolgoznak szerintem, van még Bábolna környékén is pár darab, de nem annyi, mint kéne. Biztosan lehet sok érvet felhozni ellenük, de az biztos, hogy ez lenne az egyik kisebbik rossz ezer másik energiaforrás helyett. Jó irány, hogy kisebb erőműveket próbálnak alkotni, amiket lehetne egyszerű lakossági felhasználásra is telepíteni, akár házanként, vagy lakótömbönként. Valamilyen normális energiamixbe be lehetne és kellene is ezeket is vonni.


Amikor Münchenben felhúztak egy új stadiont, előtte felállítottak egy szélerőművet, ami ellátta az építkezést villannyal. Aztán a korábbi tervek ellenére meg is hagyták, és a stadion kivilágítását onnan intézik. Nálunk meg felhúzták a Puskást, aminek a díszkivilágítása 2020-ban került napi 7000 Ft-ba. El sem merem képzelni, most mennyi, és nem zöld energiából megy. Persze ez bagó, de a gondolkodásunk elmaradottságát ez is jelzi.
Jól látod a helyzetet,
Nálunk ha állítanának fel szélerőművet (lehet több is kellene, de mindig van itt légmozgás), akkor a település teljes energia szükséglete meg lenne oldva, ami a lakossági igényeket illeti. Ha még többet állítanának fel, akkor még a környező gyárak energia szükségletét is fedezné, de még a környező településekét is.
Mivel Balaton felvidék és Bakony, így nem igen akarják engedni (na meg madár vonulási útvonal állítólag). A szántóföld közepén kit zavarna? Engem nem. Némely környékbeli gyár otrombább, mint egy vagy több szélerőmű.
"Más dolog ismerni az utat, és más dolog járni rajta." - Morpheus

Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1857
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1020

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: pali923 »

Palm írta:
2022.11.21., hétf. 18:30
Jópár szélerőmű megoldaná a lakosság olcsó áram szükségletét és gondolom sokan vagyunk, akik véleménye megegyezik, hogy nem zavar minket, ha a tájba "belerondít" néhány szélerőmű látképe.
Azok a szélerőművek dolgoznak szerintem, van még Bábolna környékén is pár darab, de nem annyi, mint kéne. Biztosan lehet sok érvet felhozni ellenük, de az biztos, hogy ez lenne az egyik kisebbik rossz ezer másik energiaforrás helyett. Jó irány, hogy kisebb erőműveket próbálnak alkotni, amiket lehetne egyszerű lakossági felhasználásra is telepíteni, akár házanként, vagy lakótömbönként. Valamilyen normális energiamixbe be lehetne és kellene is ezeket is vonni.


Amikor Münchenben felhúztak egy új stadiont, előtte felállítottak egy szélerőművet, ami ellátta az építkezést villannyal. Aztán a korábbi tervek ellenére meg is hagyták, és a stadion kivilágítását onnan intézik. Nálunk meg felhúzták a Puskást, aminek a díszkivilágítása 2020-ban került napi 7000 Ft-ba. El sem merem képzelni, most mennyi, és nem zöld energiából megy. Persze ez bagó, de a gondolkodásunk elmaradottságát ez is jelzi.
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Avatar
Palm
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1864
Csatlakozott: 2018.01.09., kedd 15:46
Értékelés: 605

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Palm »

pali923 írta:
2022.11.21., hétf. 17:28
Palm írta:
2022.11.21., hétf. 12:04
Nem mai találmány a függőleges tengelyű szélerőmű, ami ráadásul Magyar is!
Vannak még más próbálkozások, amiknek a közös eleme alighanem az, hogy a nagy lapátos erőműveket kisebb, és könnyebben telepíthetőkre cseréljék. Itt is van egy: https://hvg.hu/tudomany/20221017_napele ... _szeleromu

Nem sokan tudnák megmondani, nálunk miért nem engedik a szélenergia hasznosítást. Azok az indoklások, miszerint itt nincs elég szél, elég nevetségesek. Már csak azért is, mert ezt el tudnák dönteni azok a vállalkozók, akik hajlandók lennének ebbe elég sok pénzt beletolni, és hajlandók lennének a kockázatot is vállalni. Egy szakember szerint 100 éve még az Alföld is tele volt szélmalmokkal, és az osztrák határnál ezernél több turbina van - a határ másik oldalán. Persze az osztrákok biztos hülyébbek nálunk, vagy a szél csak odáig fúj. censored.gif
A madár vonulási útvonal is gyakori kifogás.
Sok kifogással nem értek egyet.
Várpalotához tartozó Inotán a volt erőmű mögött is ott van néhány szélerőmű, de üzemelni még soha nem láttam azokat. Mosonmagyaróvár és Rajka között is van jópár szélerőmű, de azok is csak vannak, ahogy eddig láttam.
Jásdon van szélerőmű, ami üzemel, ha jól tudom.
Józan logikát nem látok ebben. gondolkodik.gif
Nem a kisember a nagy fogyasztó. Jópár szélerőmű megoldaná a lakosság olcsó áram szükségletét és gondolom sokan vagyunk, akik véleménye megegyezik, hogy nem zavar minket, ha a tájba "belerondít" néhány szélerőmű látképe. A madarak meg hozzá szoknak elég hamar.
Belgiumban és Németországban, Olaszországban, de Angliában és Skóciában is van bőven szélerőmű. Ott működik, akkor itt is működhetne.

Az életmódunkon kellene változtatni, mivel a bolygó véges nyersanyag mennyiséggel rendelkezik. A napból jövő energia hatalmas, de a szél és víz energia is.
A földházak és földhajók építését engedélyezni és egyszerűbbé kellene tenni, a mostani épületeket nem szabadna engedélyezni. Sokszor a terület rendezési terv nem enged földházakat és földhajókat építeni. Másrészt az engedélyeztetése is költséges és macerás (agyrém).
A természettel fontos lenne minél nagyobb harmóniában élni és ehhez a földházak és földhajók egy fontos lépés lenne, mint a megújuló energiák használata is.
"Más dolog ismerni az utat, és más dolog járni rajta." - Morpheus

Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1857
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1020

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: pali923 »

Palm írta:
2022.11.21., hétf. 12:04
Nem mai találmány a függőleges tengelyű szélerőmű, ami ráadásul Magyar is!
Vannak még más próbálkozások, amiknek a közös eleme alighanem az, hogy a nagy lapátos erőműveket kisebb, és könnyebben telepíthetőkre cseréljék. Itt is van egy: https://hvg.hu/tudomany/20221017_napele ... _szeleromu

Nem sokan tudnák megmondani, nálunk miért nem engedik a szélenergia hasznosítást. Azok az indoklások, miszerint itt nincs elég szél, elég nevetségesek. Már csak azért is, mert ezt el tudnák dönteni azok a vállalkozók, akik hajlandók lennének ebbe elég sok pénzt beletolni, és hajlandók lennének a kockázatot is vállalni. Egy szakember szerint 100 éve még az Alföld is tele volt szélmalmokkal, és az osztrák határnál ezernél több turbina van - a határ másik oldalán. Persze az osztrákok biztos hülyébbek nálunk, vagy a szél csak odáig fúj. censored.gif
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Avatar
Palm
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1864
Csatlakozott: 2018.01.09., kedd 15:46
Értékelés: 605

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Palm »

Nem mai találmány a függőleges tengelyű szélerőmű, ami ráadásul Magyar is!

Kép

https://hvg.hu/ingatlan/20110405_felcsuti_torony

Most kellene ezeknek a gyártására és a telepítésére gőzerővel ráállni. Rengeteg Magyar embernek lenne munkája és megélhetése, de a villamos energia is sokkal olcsóbb lenne és akár exportálni is lehetne.
Ennek a típusnak az előnye, hogy már 3km/h szélmozgástól üzemel, míg a vízszintes tengelyű csak 5km/h-tól. Másik előnye, hogy nem olyan magas.
Ahol érdemes lenne ilyent telepíteni: Bakony (különösen a lőtér környéke, de ha a lőtér megszűnne és helyette szélerőmű park létesülne az még jobb lenne), stb.
Magyarország széltérképe:

Kép

Magyarország széltérképe 50m-es magasságban:

Kép
"Más dolog ismerni az utat, és más dolog járni rajta." - Morpheus

Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1857
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1020

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: pali923 »

Érdemes meghallgatni, a magyar energiahelyzetről: https://www.atv.hu/videok/20221103/mi-o ... tegiajaban
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Válasz küldése

Vissza: “Csevegők”