Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Digitális fényképezőgép

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Digitális fényképezőgép

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

Palm írta:
2019.10.05., szomb. 17:55
Kinek mi a véleménye a 18-300mm-es objektívekről? Nikon-t nézegetek. Ilyesmit:

https://www.nikon.hu/hu_HU/product/nikk ... 5-6g-ed-vr

Kép

A 10-20mm-es Nikon mellé gondoltam a 18-140mm-es le éls kiváltására és hogy kevesebbet kelljen objektívet cserélni és cipelni. 3 objektívet lehetőség szerint nem szeretnék. Lehet öszvér megoldás? Hobbi célra jó megoldás?
Ha van rá pénz, simán vállalható utazóobjektívnek. A nagyátfogású zoomok hajlamosak “csúnya”, nem szabályos geometriai torzításokra, szerintem ezalól ez sem lesz kivétel. Ezek viszont nagyon egyszerűen orvosolhatóak utólag egy okos programmal (DxO Photolab a kedvencem ebben a műfajban, javaslom Neked is, vázra és objektívre specializált javító pluginjai vannak, és pofonegyszerű ezeket letölteni és telepíteni, mert /ha jól emlékszem/ észreveszi a képeid metainformációi alapján, hogy mire lehet szükséged...)
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
Palm
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1864
Csatlakozott: 2018.01.09., kedd 15:46
Értékelés: 605

Re: Digitális fényképezőgép

Hozzászólás Szerző: Palm »

Kinek mi a véleménye a 18-300mm-es objektívekről? Nikon-t nézegetek. Ilyesmit:

https://www.nikon.hu/hu_HU/product/nikk ... 5-6g-ed-vr

Kép

A 10-20mm-es Nikon mellé gondoltam a 18-140mm-es le éls kiváltására és hogy kevesebbet kelljen objektívet cserélni és cipelni. 3 objektívet lehetőség szerint nem szeretnék. Lehet öszvér megoldás? Hobbi célra jó megoldás?
"Más dolog ismerni az utat, és más dolog járni rajta." - Morpheus

Avatar
Palm
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1864
Csatlakozott: 2018.01.09., kedd 15:46
Értékelés: 605

Re: Digitális fényképezőgép

Hozzászólás Szerző: Palm »

tamagaba írta:
2019.10.05., szomb. 14:53
Palm írta:
2019.10.05., szomb. 14:08
Vinkler írta:
2019.10.05., szomb. 08:50
Én Hoyat vettem Nikon obihoz, nem bántam meg.
Köszönöm!
A Mall-on nemrég találtam postaköltséggel 4000 Ft-ért Polaroid-ot, ami máshoz 8000 + postaköltség. Így már nagyon kérdéses mit tud a Hoya a Polaroid-hoz képest.
A leggyengébb láncszem határozza meg a minőséget - ismered a mondást
A Polaroid kicsit olyan jáccós cucc
https://hoyafilter.com/
kínáld meg valami finom Hoyával a Nikkort
Kösz! Az lesz. ;)
"Más dolog ismerni az utat, és más dolog járni rajta." - Morpheus

Avatar
Palm
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1864
Csatlakozott: 2018.01.09., kedd 15:46
Értékelés: 605

Re: Digitális fényképezőgép

Hozzászólás Szerző: Palm »

Aszpirin írta:
2019.10.05., szomb. 14:30
Palm írta:
2019.10.05., szomb. 14:08
Vinkler írta:
2019.10.05., szomb. 08:50
Én Hoyat vettem Nikon obihoz, nem bántam meg.
Köszönöm!
A Mall-on nemrég találtam postaköltséggel 4000 Ft-ért Polaroid-ot, ami máshoz 8000 + postaköltség. Így már nagyon kérdéses mit tud a Hoya a Polaroid-hoz képest.
Szerintem hagyd a fenébe azt a 4ezer forintos Polaroidot. Ócska vacak napszemüveg-anyag. Egy polárszűrőnél nagyon fontos a minőség, és hidd el, pont annyival jobb is a Hoya, mint amennyivel drágább.
Köszönöm! Erre voltam kíváncsi.
"Más dolog ismerni az utat, és más dolog járni rajta." - Morpheus

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Digitális fényképezőgép

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

Palm írta:
2019.10.05., szomb. 14:08
Vinkler írta:
2019.10.05., szomb. 08:50
Én Hoyat vettem Nikon obihoz, nem bántam meg.
Köszönöm!
A Mall-on nemrég találtam postaköltséggel 4000 Ft-ért Polaroid-ot, ami máshoz 8000 + postaköltség. Így már nagyon kérdéses mit tud a Hoya a Polaroid-hoz képest.
Szerintem hagyd a fenébe azt a 4ezer forintos Polaroidot. Ócska vacak napszemüveg-anyag. Egy polárszűrőnél nagyon fontos a minőség, és hidd el, pont annyival jobb is a Hoya, mint amennyivel drágább.
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
Palm
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1864
Csatlakozott: 2018.01.09., kedd 15:46
Értékelés: 605

Re: Digitális fényképezőgép

Hozzászólás Szerző: Palm »

Vinkler írta:
2019.10.05., szomb. 08:50
Én Hoyat vettem Nikon obihoz, nem bántam meg.
Köszönöm!
A Mall-on nemrég találtam postaköltséggel 4000 Ft-ért Polaroid-ot, ami máshoz 8000 + postaköltség. Így már nagyon kérdéses mit tud a Hoya a Polaroid-hoz képest.
"Más dolog ismerni az utat, és más dolog járni rajta." - Morpheus

Avatar
Vinkler
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 12631
Csatlakozott: 2011.02.13., vas. 23:02
Értékelés: 7304
Tartózkodási hely: Szentendre

Re: Digitális fényképezőgép

Hozzászólás Szerző: Vinkler »

Én Hoyat vettem Nikon obihoz, nem bántam meg.
Apple / Linn / Parasound / Diy Active ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Digitális fényképezőgép

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

Palm írta:
2019.10.05., szomb. 01:43
Polár szűrőből melyiket érdemes venni Nikon objektívhez? Polaroid (72mm-es kb. 8000), Hoya (72mm-es kb. 15000 Ft). Egyéb? Jó ár-érték arányú érdekel.
A Hoya szerintem pont azt a megbízhatóságot és ár-érték arányt képviseli, ami belépő szinten teljesen megfelel. 15ezerért egészen biztosan a belépő szintű üvegjét kapod 72 mm-esben (még úgy is gyanúsan jó ár). Én az alá már biztosan nem mennék. Viszont vigyázz a forrásra, Hoyából (úgy tudom) sajnos lehet hamisítványt is venni!
(nekem egyébként B+W van, de az már magasan van effölött árban, fölösleges szerintem olyan árkategóriával kezdeni).
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
Palm
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1864
Csatlakozott: 2018.01.09., kedd 15:46
Értékelés: 605

Re: Digitális fényképezőgép

Hozzászólás Szerző: Palm »

Polár szűrőből melyiket érdemes venni Nikon objektívhez? Polaroid (72mm-es kb. 8000), Hoya (72mm-es kb. 15000 Ft). Egyéb? Jó ár-érték arányú érdekel.
"Más dolog ismerni az utat, és más dolog járni rajta." - Morpheus

Avatar
Palm
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1864
Csatlakozott: 2018.01.09., kedd 15:46
Értékelés: 605

Re: Digitális fényképezőgép

Hozzászólás Szerző: Palm »

huszti-zsolt írta:
2019.10.02., szer. 09:42
Palm írta:
2019.10.01., kedd 20:47
Nikon AF-P DX NIKKOR 10-20mm f/4.5-5.6G VR objektívvel kapcsolatban van valakinek tapasztalata?
Táj fotózáshoz, főleg hegyvidékhez mennyire ideális?

https://www.nikon.hu/hu_HU/product/nikk ... -5-5-6g-vr

Kép

Kép
Én ezt használom. (Nem sűrűn, de ebben a tartományban ez a lencsém van.) Nagyon szeretem. És bár ezt sokan nem tartják fontosnak, egyedülálló tulajdonsága a VR.
Szóval csak ajánlani tudom. (Fontos persze, hogy milyen vázra, mert az AF-P sorozat csak újabb vázakkal jó. a 3xxx sorozatból a 3300 vagy újabb, a 7xxx sorozatból a 7200 vagy újabb, de a 7200 is csak az új firmware-rel. )
Köszönöm!
Utána érdeklődtem és D5300 vázhoz is ajánlották.
Többen is ajánlották, hogy jó ár-érték arányú. Hobbi célra jó választás. Ami jobb már sokkal drágább.
"Más dolog ismerni az utat, és más dolog járni rajta." - Morpheus

Avatar
huszti-zsolt
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1265
Csatlakozott: 2010.12.11., szomb. 18:09
Értékelés: 2459

Re: Digitális fényképezőgép

Hozzászólás Szerző: huszti-zsolt »

Palm írta:
2019.10.01., kedd 20:47
Nikon AF-P DX NIKKOR 10-20mm f/4.5-5.6G VR objektívvel kapcsolatban van valakinek tapasztalata?
Táj fotózáshoz, főleg hegyvidékhez mennyire ideális?

https://www.nikon.hu/hu_HU/product/nikk ... -5-5-6g-vr

Kép

Kép
Én ezt használom. (Nem sűrűn, de ebben a tartományban ez a lencsém van.) Nagyon szeretem. És bár ezt sokan nem tartják fontosnak, egyedülálló tulajdonsága a VR.
Szóval csak ajánlani tudom. (Fontos persze, hogy milyen vázra, mert az AF-P sorozat csak újabb vázakkal jó. a 3xxx sorozatból a 3300 vagy újabb, a 7xxx sorozatból a 7200 vagy újabb, de a 7200 is csak az új firmware-rel. )

Avatar
Palm
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1864
Csatlakozott: 2018.01.09., kedd 15:46
Értékelés: 605

Re: Digitális fényképezőgép

Hozzászólás Szerző: Palm »

tamagaba írta:
2019.10.01., kedd 21:09
Palm írta:
2019.10.01., kedd 20:47
Nikon AF-P DX NIKKOR 10-20mm f/4.5-5.6G VR objektívvel kapcsolatban van valakinek tapasztalata?
Táj fotózáshoz, főleg hegyvidékhez mennyire ideális?
Nagyon szűk a használhatósági tartománya
https://www.dpreview.com/products/nikon ... ple-photos
A link nem működik.
Kicsit bővebben kifejtve?
Ár/érték arány szempontból nézve?
"Más dolog ismerni az utat, és más dolog járni rajta." - Morpheus

Avatar
Palm
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1864
Csatlakozott: 2018.01.09., kedd 15:46
Értékelés: 605

Re: Digitális fényképezőgép

Hozzászólás Szerző: Palm »

Nikon AF-P DX NIKKOR 10-20mm f/4.5-5.6G VR objektívvel kapcsolatban van valakinek tapasztalata?
Táj fotózáshoz, főleg hegyvidékhez mennyire ideális?

https://www.nikon.hu/hu_HU/product/nikk ... -5-5-6g-vr

Kép

Kép
"Más dolog ismerni az utat, és más dolog járni rajta." - Morpheus

Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1818
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1651
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: Digitális fényképezőgép

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

lehoako írta:
2019.09.26., csüt. 18:22
Axittem, vki legalább a kompozícióra beszól valamit, vagy, h szerinte lehetne szebb a modell, vagy, h fúj, de égő a Trabi. Vagy vmi mást. :-)
Az okosok hallgatnak, az amatőrök meg talán úgy érzik beszéltek már elég sületlenséget.
Picit olyan ez, mint mikor az osztályfőnök is benne van a facebook csoportban :D

De azért ilyeneket ne mondjál, hogy lehetne szebb a modell ;)
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Re: Digitális fényképezőgép

Hozzászólás Szerző: lehoako »

Jubilálunk, 50edszerre reloadoltam a képet! :D

Axittem, vki legalább a kompozícióra beszól valamit, vagy, h szerinte lehetne szebb a modell, vagy, h fúj, de égő a Trabi. Vagy vmi mást. :-)

Kár, h csak áll a topik, sztem tökjó lehetőség lenne, h ilyenekről beszéljünk, megosszuk a gondolatainkat, meg amiket lövöldözünk, le is lehet húzni rendesen akármit, aztán lehet kritizálni is a kritikát. :rolleyes:

Még Huszti Zsolt se írt semmit a Szabiheedra :smile29:

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Re: Digitális fényképezőgép

Hozzászólás Szerző: lehoako »

Uraim!

Lóerőfüggők most 26-ot összesöpörhetnek a Nemzeti Múzeum melletti Trabant 601 Speciálból! :-)

Csinálhatnánk egy ilyen flashmobot, mindenki hoz egy csajszit és meglőjük őket eccerre, mindig 10 percre más a rendező :-))). Ez most digi, mert nem volt nálam az R7es váz az 50es Summicronhoz, sajna... :-)

Utómunka kb az, h discard color information.

Addig itt az én kedvencem az esetről, sztetek?
trabuár.jpg
trabuár.jpg (971.19 KiB) Megtekintve 932 alkalommal

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Re: Digitális fényképezőgép

Hozzászólás Szerző: lehoako »

Aszpirin írta:
2019.09.19., csüt. 10:27
ZolaBA írta:
2019.09.15., vas. 06:01
(bocs a sok hozzászólásért:)
Köv. gondolat...
Ha azt mondom, hogy önkéntelenül egy aranymetszési pontra fókuszálunk először, majd az aranymetszés görbét követve nézzük át a képet akkor egy súlyos különbség van.
Az eredetin híd-rolleres-lenéző csaj, egyre érdekesebb elemek, míg a módosítottnál a lenéző csaj az első talán, majd híd, rolleres, fekete paca - nem fokozódik az érdekesség, hanem romlik a téma. Arról nem is beszélve, hogy az első fókusznál a híd látványos, a lenéző csaj pedig önmagában nem jelentős elem.
persze csak elmélkedem, szigorúan szvsz.

szabhíd -aranymetszés.jpg
Bocs, de szigorúan szvsz nálam is: a lényegben egyetértünk (hogy a kivágás nem segít, inkább ront), de az okokban nem. Egyrészt szerintem az eredeti képen közelebb van az aranymetszéshez a lenéző csaj, másrészt egyértelmű mindkét képen, hogy nem ő a fő téma, tehát erőltetett az, hogy arra esik először az ember pillantása.

A másik: az aranymetszés nem ökölszabály, a kép "egyensúlya" is beleszól az összhatásba, és én a vágatlant kiegyensúlyozottabnak érzem. Hogy honnan jön ez az érzés, azt hosszasan nem elemeztem, de: a képen szvsz túl sok minden történik: a biciklis csaj, a korlát árnyékainak mintázata, a fönn lévő három ember, a híd járdáján távolodó ember... mégis a híd korlátainak fényárnyék játéka az, ami rögtön odavonzza a tekintetet a biciklis csajszira. Na ebben a fény-árnyék-történés kavalkádban pont a lefelé néző két "másfél" arc ront szerintem az egyensúlyon, ráadásul nem áll kapcsolatban a főtémával a biciklis csajjal, mert számomra egyértelmű, hogy nem őt nézi(k). Az eredeti képen ez nem érvényesül annyira, mert az árnyékmintázatok teljessége egyensúlyozza a zavaró tényezőket, de a kivágásban ez az egyensúly megtörik, a mintázat nem teljes, a körív nem zárul be, és hirtelen az alja még zsúfoltabbá válik... amihez még hozzájönnek a fentről lekukucskáló napszemüveges fej(ek).

Lehet, hogy kár ezt így elemezni, mert úgyis az számít, hogy az ember mit érez ránézésre - és én csak magyarázni próbálom az én tudásszintemmel nem magyarázhatót.

Az eredeti kép szerintem egy jól sikerült utcafotó (ami nem egyszerű dolog manapság, és külön dícséret ezért Lehoako-nak) a kisebb hibái ellenére is. Sajnos a kivágás ront ezen, mert kiemeli a kép egyensúlyi problémáit, és hangsúlyosabbá teszi azokat a részleteket, amelyek nem részei a tfőtémának.

Én az eredeti képet kedvelem, és Lehoako sem véletlenül teszi be ezt a képet már másodszorra (vagy többedszerre?) ide, szerintem úgy jó ahogy van. Ha már annyit törődött tudatosan az eredeti kompozícióval, akkor nem érdemes átkomponálni egy kivágással. Ismétlem: szigorúan szvsz, ami egy amatőr magánvélemény. Ha én valamit módosítanék,rajta, akkor az az aszfalt félköríves fehér pacája lenne, mert az kicsit zavaró. És megpróbálnám leszedni fentről a "félfejet", de nem vágással, vannak erre egyéb technikák (amit persze egyes fotósok elutasítanak, de ha már digitális fotós topikban vagyunk, és egy analóg kép bedigitalizált másolatáról beszélünk, talán megengedett egy kicsit több digitális technika is, mint az egyszerű szkennelés - amúgy is meg vagyok róla győződve, hogy lehoako is állított egyet s mást rajta a szkennelés után).
Köszönöm, h elgondolkozol rajta, jó, h "dolgozik Benned a kép". Sok esemény történik egyszerre, ez igaz, itt összejött a street műfaj és a Greenaway-féle "terheljük túl a vásznat", hozzáállás, ez szerencse, vannak a sorozatból más képek is, az egész tekercset eldurrantottam akkor. És imááádom az F4-es hangját, ahogy húzza a filmet és a rövidsorozatoknál hallani, ahogy "dolgozik", tükör csap, motor húz, tükor csap, motor húz, stb..:-)

Sztem nem kell a befogadásához százéves előképzettség és rutin, a kép ilyen lett, a pillanat ilyen volt. Ha vkinek tetszik, örülök neki. Sajnos nem volt nálam szélesebb, mint a 16-os, de ezzel is elég jól dőlnek az egyenesek, nem, mintha még zsíroznom kéne, h miért szürreális, de a híd minden alkatrésze "szétáll" az üveg hordótorzítása miatt :-))). Ellentétben a kipucolt bazilikás képpel, ahol meg pont a szabályosan geometrikus hozzáállás van a középpontban.

Köszönöm a pozitív kritikát, jó tudni, h Benned dolgozik a kép és próbálod megérteni és értelmezni. Nem könnyű műfaj, a nehézségi szorzója a beállítotthoz képest sokszoros, de pont emiatt érdekes és van benne kihívás. :-).

És, látod, nem az élességen múlik, ez a kép nagyban mutat jól, ahol már totál életlen, legalábbis a digi-standard szerint.

Remélem, nem halunk ki itt a topikban, mindenki csináljon képeket és töltse fel őket!

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Digitális fényképezőgép

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

ZolaBA írta:
2019.09.15., vas. 06:01
(bocs a sok hozzászólásért:)
Köv. gondolat...
Ha azt mondom, hogy önkéntelenül egy aranymetszési pontra fókuszálunk először, majd az aranymetszés görbét követve nézzük át a képet akkor egy súlyos különbség van.
Az eredetin híd-rolleres-lenéző csaj, egyre érdekesebb elemek, míg a módosítottnál a lenéző csaj az első talán, majd híd, rolleres, fekete paca - nem fokozódik az érdekesség, hanem romlik a téma. Arról nem is beszélve, hogy az első fókusznál a híd látványos, a lenéző csaj pedig önmagában nem jelentős elem.
persze csak elmélkedem, szigorúan szvsz.

szabhíd -aranymetszés.jpg
Bocs, de szigorúan szvsz nálam is: a lényegben egyetértünk (hogy a kivágás nem segít, inkább ront), de az okokban nem. Egyrészt szerintem az eredeti képen közelebb van az aranymetszéshez a lenéző csaj, másrészt egyértelmű mindkét képen, hogy nem ő a fő téma, tehát erőltetett az, hogy arra esik először az ember pillantása.

A másik: az aranymetszés nem ökölszabály, a kép "egyensúlya" is beleszól az összhatásba, és én a vágatlant kiegyensúlyozottabnak érzem. Hogy honnan jön ez az érzés, azt hosszasan nem elemeztem, de: a képen szvsz túl sok minden történik: a biciklis csaj, a korlát árnyékainak mintázata, a fönn lévő három ember, a híd járdáján távolodó ember... mégis a híd korlátainak fényárnyék játéka az, ami rögtön odavonzza a tekintetet a biciklis csajszira. Na ebben a fény-árnyék-történés kavalkádban pont a lefelé néző két "másfél" arc ront szerintem az egyensúlyon, ráadásul nem áll kapcsolatban a főtémával a biciklis csajjal, mert számomra egyértelmű, hogy nem őt nézi(k). Az eredeti képen ez nem érvényesül annyira, mert az árnyékmintázatok teljessége egyensúlyozza a zavaró tényezőket, de a kivágásban ez az egyensúly megtörik, a mintázat nem teljes, a körív nem zárul be, és hirtelen az alja még zsúfoltabbá válik... amihez még hozzájönnek a fentről lekukucskáló napszemüveges fej(ek).

Lehet, hogy kár ezt így elemezni, mert úgyis az számít, hogy az ember mit érez ránézésre - és én csak magyarázni próbálom az én tudásszintemmel nem magyarázhatót.

Az eredeti kép szerintem egy jól sikerült utcafotó (ami nem egyszerű dolog manapság, és külön dícséret ezért Lehoako-nak) a kisebb hibái ellenére is. Sajnos a kivágás ront ezen, mert kiemeli a kép egyensúlyi problémáit, és hangsúlyosabbá teszi azokat a részleteket, amelyek nem részei a tfőtémának.

Én az eredeti képet kedvelem, és Lehoako sem véletlenül teszi be ezt a képet már másodszorra (vagy többedszerre?) ide, szerintem úgy jó ahogy van. Ha már annyit törődött tudatosan az eredeti kompozícióval, akkor nem érdemes átkomponálni egy kivágással. Ismétlem: szigorúan szvsz, ami egy amatőr magánvélemény. Ha én valamit módosítanék,rajta, akkor az az aszfalt félköríves fehér pacája lenne, mert az kicsit zavaró. És megpróbálnám leszedni fentről a "félfejet", de nem vágással, vannak erre egyéb technikák (amit persze egyes fotósok elutasítanak, de ha már digitális fotós topikban vagyunk, és egy analóg kép bedigitalizált másolatáról beszélünk, talán megengedett egy kicsit több digitális technika is, mint az egyszerű szkennelés - amúgy is meg vagyok róla győződve, hogy lehoako is állított egyet s mást rajta a szkennelés után).
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Re: Digitális fényképezőgép

Hozzászólás Szerző: lehoako »

ZolaBA írta:
2019.09.15., vas. 06:01
(bocs a sok hozzászólásért:)
Köv. gondolat...
Ha azt mondom, hogy önkéntelenül egy aranymetszési pontra fókuszálunk először, majd az aranymetszés görbét követve nézzük át a képet akkor egy súlyos különbség van.
Az eredetin híd-rolleres-lenéző csaj, egyre érdekesebb elemek, míg a módosítottnál a lenéző csaj az első talán, majd híd, rolleres, fekete paca - nem fokozódik az érdekesség, hanem romlik a téma. Arról nem is beszélve, hogy az első fókusznál a híd látványos, a lenéző csaj pedig önmagában nem jelentős elem.
persze csak elmélkedem, szigorúan szvsz.

szabhíd -aranymetszés.jpg
Köszönöm, Zolabá, hogy ennyire a mélyére mentél. Aszittem, más is ambicionálja a konkrét képről való diskurzust, azért tettem be. Meg, mert Fapaci kért egy streetest.

Igen, az eredeti kivágással készült a kép, nem véletlenül. Ahogy az ember ott térdel és vár, sokmindent végigpróbál a keresőben. Melyik vonalak hol mennek, hol metszik egymást, milyen az árnyékuk, hogy essenek bele a kivágásba, stb.

Azt szerettem volna, h ha a kép láthatóvá teszi a kimerevített kockában, ahogy az emberek jól érzik magukat a hídon, szokatlan körülmények között.

A kompozíció inkább 1/3-2/3-os, a középső kocka bal alsó sarka üres, felette a lámpa alatt álló csajszi, mellette a két napxemüveges, alattuk a jobb alsó sarkában a középső kockának a rolleres csajszi.

Köszönöm mégeccer, h ambicionáltad, h foglalkozz vele!

Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1818
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1651
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: Digitális fényképezőgép

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

(bocs a sok hozzászólásért:)
Köv. gondolat...
Ha azt mondom, hogy önkéntelenül egy aranymetszési pontra fókuszálunk először, majd az aranymetszés görbét követve nézzük át a képet akkor egy súlyos különbség van.
Az eredetin híd-rolleres-lenéző csaj, egyre érdekesebb elemek, míg a módosítottnál a lenéző csaj az első talán, majd híd, rolleres, fekete paca - nem fokozódik az érdekesség, hanem romlik a téma. Arról nem is beszélve, hogy az első fókusznál a híd látványos, a lenéző csaj pedig önmagában nem jelentős elem.
persze csak elmélkedem, szigorúan szvsz.
szabhíd -aranymetszés.jpg
szabhíd -aranymetszés.jpg (571.55 KiB) Megtekintve 1198 alkalommal
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1818
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1651
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: Digitális fényképezőgép

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

Hogy jobban lehessen látni betettem egymás mellé :)
Az eredeti van balról.
szabhid összehasonlítás.jpg
szabhid összehasonlítás.jpg (545.72 KiB) Megtekintve 1200 alkalommal
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1818
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1651
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: Digitális fényképezőgép

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

earforce írta:
2019.09.14., szomb. 09:29
Az eredeti sokkal jobb.
nem tagadom. :rolleyes: a kérdés, hogy mitől?
Bevallom pont ezért nyúltam hozzá és tettem be egy kis provokációnak.
Egyértelműen művészi jelleg az eredeti, a módosított pedig olyan ízét vesztett iparosmunka inkább. De miért?
és itt már nem a konkrét képről beszélek, pláne nem lehoakot kritizálom, hanem a saját képalkotási korlátaimon elmélkedek. :D Mert a változtatások arról szólnak, hogy én hogyan csináltam volna ugyanezt. Ha megnézzük miket változtattam és _ szerintem miért_:
- nem vettétek észre, de jelentős forgatást csináltam, hogy a lámpaoszlop ne legyen ferde
- kivágás: alul sok a fekete és túl kontúros, az aszfalton látszik egy aszfaltrajz ami elviszi a tekintetet, jobb alul belóg a fotós árnyéka, illetve szerintem a korlátból is sok volt. Fent persze a "headroom" valóban jó, de ez a kivágás és a képarány megtartása miatt sajnos elveszik
- fényerő: kapott egy kis csökkentést a csúcsfényekben, ez a középső beégés jelleg ellen használt, illetve talán hangsúlyosabbak az ember alakok. Ellenben el kell ismerni, hogy emiatt és a kivágás miatt kiveszett a képből az objektívnek a szélek felé látható fényerő csökkentési varázsa

Most túlzással kb. azt is mondhatnám, hogy az eredetin hibák vannak, ezeket "javítva" pedig eltűnik a művészet. Szóval a művész jelleg a hibákból ered? :D
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Re: Digitális fényképezőgép

Hozzászólás Szerző: lehoako »

earforce írta:
2019.09.14., szomb. 09:29
ZolaBA írta:
2019.09.12., csüt. 10:16
lehoako írta:
2019.09.12., csüt. 09:24
Nagy nehezen előtúrtam egy régebbi gépről, amin a régen beszkennelt negatívok vannak... :-)))
Bocs :D

szabhidjpg (1 of 1)-2r.jpg
Az eredeti sokkal jobb.
Kicsit nekem is hiányzik a holttér. Felfelé ad egy pici "headroomot" :-))).

Earforce, dobjon be Ön is pár képet! :smile32: :D

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Digitális fényképezőgép

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

-
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
earforce
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5798
Csatlakozott: 2009.01.21., szer. 00:18
Értékelés: 2796

Re: Digitális fényképezőgép

Hozzászólás Szerző: earforce »

ZolaBA írta:
2019.09.12., csüt. 10:16
lehoako írta:
2019.09.12., csüt. 09:24
Nagy nehezen előtúrtam egy régebbi gépről, amin a régen beszkennelt negatívok vannak... :-)))
Bocs :D

szabhidjpg (1 of 1)-2r.jpg
Az eredeti sokkal jobb.
SYNOLOGY|ZIDOO X20|METRUM OCTAVE NOS|MUSICAL FIDELITY F19+F22|MAGNEPLANAR 2.7|REL S3 SHO

Válasz küldése

Vissza: “Technikai eszközök”