Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

gyulaipal moziszobája

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1447
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 807

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »



... A többség nappaliban mozizik
Egy nappaliba ezek a hangfalak csúnyák...
 
A rejtély az, hogy aki csak mozizik, ráadásul pincében, padláson, stb saját moziszobát alakított ki - nem ilyen szetteket használ.
Gondos tervek alapján megcsinálták a moziszobát, de további terv nincs. A szubig a legtöbben eljutnak, de a hangfalakig már nem.
Egy kicsit át kellene gondolni a hangfalak kérdését is és sokkal-sokkal jobb hangzást ki lehetne hozni sok moziszobában.

 
Hogy egy hangfal mennyire csúnya, az ízlés kérdése, de az nyilvánvaló, hogy minél nagyobb egy hangfal, annál kevésbé fogja kibírni egy feleség azt, hogy nagy számban "ellepik" a nappalit. Ahogy látom, ezek a szettek nagyságrendileg 1,5-2 millióba kerülnek nyugaton, itthon persze lehetnek ettől különbözőek az árak, de hát itthon az adók is más mértékűek és ugye szállítási költség is drágíthatja őket. A lényeg, hogy nagyságrendileg 2 millióba kerül egy ilyen hangfalszett.
 
Hiába jók ezek a szettek, egyben ennyi pénzt kifizetni kevesen tudnak. Sokkal olcsóbb megoldások is vannak ezért ITTHON (én úgy látom) hogy aki spórolni akar az olcsóbb hangfalakból vesz néhány párat és azokkal mozizik. Szegény országban élünk? :-)

Csutka

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: Csutka »



Azt, hogy miért nem használ itthon szinte senki ilyet, talán azokkal a VÉRPROFI információkkal lehet magyarázni, amit itthon kaphatunk róluk. Kb. a kínai DVD játékos színvonalán. Elég egy mondatot megnézni ebben a profi cikkben (ami még véletlenül sem kereskedemi hirdetés, hanem egy teljesen neutrális tollból származó szakmai írás):
 

 
Ez nem magyarázza a dolgot.
 
A többség nappaliban mozizik.
Egy nappaliba ezek a hangfalak csúnyák.
Sokan azért sztereóra is a mozi rendszert használják.
Zenére ezek a hangfalak alkalmatlanok.
 
A rejtély az, hogy aki csak mozizik, ráadásul pincében, padláson, stb saját moziszobát alakított ki - nem ilyen szetteket használ.
Gondos tervek alapján megcsinálták a moziszobát, de további terv nincs. A szubig a legtöbben eljutnak, de a hangfalakig már nem.
Egy kicsit át kellene gondolni a hangfalak kérdését is és sokkal-sokkal jobb hangzást ki lehetne hozni sok moziszobában.

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1447
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 807

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »



...
Érdekes, hogy teljesen más a hangfalak felépítése a különböző márkáknál. ...
 
Rejtély számomra, hogy ezeket a külföldön igen népszerű LCR rendszereket itthon valahogy senki nem használ, pedig árban a felsorolt rendszerek sem kerülnek többe, mint pl. egy ugyanolyan kategóriás álló hangfalas szett. Nálam biztosan egy ilyen szett lesz a végállomás.

 
Azt, hogy miért nem használ itthon szinte senki ilyet, talán azokkal a VÉRPROFI információkkal lehet magyarázni, amit itthon kaphatunk róluk. Kb. a kínai DVD játékos színvonalán. Elég egy mondatot megnézni ebben a profi cikkben (ami még véletlenül sem kereskedemi hirdetés, hanem egy teljesen neutrális tollból származó szakmai írás):
 
http://hangcenter.hu/hirek/166-jamo-d-6 ... illag.html
 
Az a mondat a kedvencem, hogy "referencia THX hangnyomás mellett (ami folyamatos 85dB, 20dB belmagasság mellett)". Namost ha nekem lenne 20dB "belmagasságom", akkor biztos jobban muzsikálna a sutymákos játékos is. De ha meg nem csupa dillettáns idióta írná és lektorálná ezeket a cikkeket, nameg ha a google fordító pucerájosabban muckerálná a szakszavakat, akkor nem éreznénk azt, hogy eszetlen semmirekellők csürhéje próbálja ránk sózni azt a vackot, amiről igazából fogalmuk sincs, hogy mire való, hogyan kell használni és mik a lényeges paraméterei. És akkor csodálkozunk, hogy nem veszi a nép ezeket a "hangjátékos"-okat? :-)
 
A "Részletek" feliratú képen a magyarázó szövegek tényleg kb. azon a szinten vannak, mint a híres és nevezetes "Translate Server Error" nevű kínai mindenes bolt, ahol ezen szavakkal hirdetik a bolt profilját a cégtáblán. Az "Emiatt épitetek" szavak együttese pedig tanúbizonyságot tesz az író és a lektorok mélységes nyelvi műveltségéről, ahogyan a magyar helyesírás bugyraiban való kalandozásra hívják az átlagos ügyfelüket, azaz a susogó melegítős, strandpapucsos nagy-kopasz-tetovált (tarkóján mimikás) nagyfeketeterepjárós NeDumáljNekem30kilósKisMókusÉnOttParkolokAholAkarokHaMegNemTeccikAkkorKussolj, aki tudja, hogy "Érdemes biztos pozíciójukban elhelyezni őket, hogy optimálisan működhessenek", hiszen bizonytalan pozícióból csak bizonytalan hang jöhetne kivelé hacsak meg nem puttyompitty. És akkor csodálkozunk... :-)

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15215
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10366
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


... a gyakorlat túl bonyolult ahhoz, hogy egyszerűen le lehessen írni elméleti oldalon.
Hallelujah!

Avatar
thxfan
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2851
Csatlakozott: 2010.05.03., hétf. 18:58
Értékelés: 1188
Tartózkodási hely: Nyíregyháza

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: thxfan »



 
Mozin még árnyaltabb a kép. Hatalmas élmény 5/7 teljesen egyforma hangszórókészlettel rendelkező hangfalat hallgatni.

Folytatnám az LCR sormintát:




 
Érdekes, hogy teljesen más a hangfalak felépítése a különböző márkáknál. A Klipsch csak reflexes dobozokat használ a hátteret kivéve, az XTZ és a HIVI Swans zárt + reflex sub, a B&W reflexes + zárt sub, az M&K sound és a Jamo pedig teljesen zárt rendszerű. Mindegyik szett igazán komoly lehet mozira, de megérne egy külön eszmefuttatást, hogy melyik is a jobb rendszer a reflexes, a vegyes, vagy a zárt.
 
Rejtély számomra, hogy ezeket a külföldön igen népszerű LCR rendszereket itthon valahogy senki nem használ, pedig árban a felsorolt rendszerek sem kerülnek többe, mint pl. egy ugyanolyan kategóriás álló hangfalas szett. Nálam biztosan egy ilyen szett lesz a végállomás.
10.1 Auro3D
Erősítő:Marantz SR7013+Crown XLS 1502,Hangfalak:HIVI Swans Allure+F2.2R+VR-8W,Sub:Behringer NX3000D+JBL 4641,PS4,Projektor:Optoma UHD 51,Vászon: Lumene Curve Acoustic,Kábelek:Taga Harmony Blue-12/Azure-14-2C, KáCsa KCE-FLW40, NorStone Classic B 250,Hálózati szűrő:Taga Harmony PF-1000

Avatar
Forest74
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1072
Csatlakozott: 2013.03.05., kedd 19:08
Értékelés: 931

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: Forest74 »



Biztosan jól szól!
De ránézésre nem mindig lehet azért megállapítani, hogy valami mennyire jó.
 
A talán három évvel ezelőtti HIFI-Show egyik szobájában sok időt eltöltöttem és hiába voltak máshol óriási+jó drága+akármilyen cuccok, a legjobban a két kis csöppség hangja tetszett.
Ezek voltak talán:
 
 
Persze, kis túlzás volt 'ránézésre', de van ott egy Tannoy A kis erősítővel ráhibáztál...pont a napokban keresgettem kis méretű végfokot a 2.zónámhoz és ennek az erősítőnek a végfok változata(sta100) tetszett meg Örülök, hogy hangra is jó a véleményed róla!

Avatar
Roli80
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 986
Csatlakozott: 2013.09.13., pén. 11:36
Értékelés: 124

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: Roli80 »


 
 
Ráadásul rengeteg sztereós hallgat pici
Az általános és gyakori (persze teljesen normális dolog) a nagy frontok, kis center és kis hátterek.
Persze nem azt mondom, hogy ez nem jó, de egyszer egy ilyen felállást érdemes kipróbálni mindenkinek. Két példa. Sztereóban nagyon gyengék ezek a hangfalak, de sokan elfogadnánk őket mozira:
 
Ez persze csak egy út, Dynaudio C4, vagy egy Martin Logan mozi is csúcs.
A képen lévő XTZ mozi is többe kerül, mint a legtöbb fórumos lehetősége, de lehet érdemesebb négy egyforma sugárzót venni és egy hozzájuk passzoló centert és két jó szubot, mint nagy front sugárzókat.
 
Teljesen eggyetértek. A kis hangfal sokak szerint nem jó, de én is így használom legnagyobb megelégedésemre. Elől hátul u. az centerrel kiegészítve.

Csutka

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: Csutka »



Hát pont ez az! Úgy tűnik, hogy a 13-17 centis mélyközepek vannak jellemzően azokban a hangfalakban, amelyeket örömmel hallgat az ember. Vagy akár még kisebbek, mint pl. az ArtCoustic hangfalaiban a kb. 7 centis mélyközepek, vagy a Visaton 10 centis titán hangszórója, aminek szintén igen jók a kritikái (de én még nem hallottam ilyet élőben).
Tényleg nem tudom mi a legjobb megoldás, de kiváncsi vagyok, hogy hol tart ma a "tudomány". Ezt pedig leginkább egy személyes meghallgatás által lehet megtudni. 

 
Ráadásul rengeteg sztereós hallgat pici, de minőségi polc-sugárzót. 
 
Mozin még árnyaltabb a kép. Hatalmas élmény 5/7 teljesen egyforma hangszórókészlettel rendelkező hangfalat hallgatni.
Az általános és gyakori (persze teljesen normális dolog) a nagy frontok, kis center és kis hátterek.
Persze nem azt mondom, hogy ez nem jó, de egyszer egy ilyen felállást érdemes kipróbálni mindenkinek. Két példa. Sztereóban nagyon gyengék ezek a hangfalak, de sokan elfogadnánk őket mozira:
 

 

 
Ez persze csak egy út, Dynaudio C4, vagy egy Martin Logan mozi is csúcs.
A képen lévő XTZ mozi is többe kerül, mint a legtöbb fórumos lehetősége, de lehet érdemesebb négy egyforma sugárzót venni és egy hozzájuk passzoló centert és két jó szubot, mint nagy front sugárzókat.

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1447
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 807

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »



Biztosan jól szól!
De ránézésre nem mindig lehet azért megállapítani, hogy valami mennyire jó.
 
A talán három évvel ezelőtti HIFI-Show egyik szobájában sok időt eltöltöttem és hiába voltak máshol óriási+jó drága+akármilyen cuccok, a legjobban a két kis csöppség hangja tetszett.
Ezek voltak talán:
 
x12.jpg
 
dda-100.jpg

 
Hát pont ez az! Úgy tűnik, hogy a 13-17 centis mélyközepek vannak jellemzően azokban a hangfalakban, amelyeket örömmel hallgat az ember. Vagy akár még kisebbek, mint pl. az ArtCoustic hangfalaiban a kb. 7 centis mélyközepek, vagy a Visaton 10 centis titán hangszórója, aminek szintén igen jók a kritikái (de én még nem hallottam ilyet élőben).
 
Gyerekkoromban a 3 utas Orion/Videoton hangfalak mentek, de azok tudjuk milyenek. Ezeket porrá verték a kis nyugati gyártású monitor hangfalak (Heybrook, Mission, Boston A40, stb.).
 
Viszont ezeken meg mélyek nem voltak, és a kétutas design (állítólag) nem olyan jó nagyobb hangerőn, mert pl. a Doppler-effektus torzítást okoz nagyobb membrán-kitérésnél. Elmélegileg tehát a 3 utas design jobb. Elméletileg. De gyakorlatilag kétutas hangfal is szólhat nagyon szépen és 3 utas is lehet szar. Szóval a gyakorlat túl bonyolult ahhoz, hogy egyszerűen le lehessen írni elméleti oldalon.
 
És ugye most, amikor elfogadható áron lehet venni (pl. használtan) olyan erősítőt ami jó minőségű is, meg egy hangváltó is van benne, ami alkalmas a mély hangok leválasztására, a 2 utas hangfalat is lehet (lényegében) 3 utas "üzemmódban" haszálni. Pl. úgy ahogy én "hajtom" a main hangfalakat, 150Hz alatt vágva a mély hangokat (12dB/oktáv meredekséggel). Így a mélyközép membránja nagyobb hangerő esetén is alig mozdul meg, tehát a Doppler effektus problémája gyakorlatilag meg van oldva. Én nem hallom, hogy ebből gyakorlati probléma keletkezne, tehát így már a kis monitor hangfalak is "nagyot" szólhatnak, mind a mélyátvitel, mind a hangnyomás szempontjából. De valamiért mégis azt akarják elhitetni velünk a gyártók, hogy "jól" csak a sok hangszórós és NAGY és drága hangfalak szólhatnak. Nyilván ezeken keresnek sokat és ők is pénzből élnek...
 
Tényleg nem tudom mi a legjobb megoldás, de kiváncsi vagyok, hogy hol tart ma a "tudomány". Ezt pedig leginkább egy személyes meghallgatás által lehet megtudni. 

Csutka

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: Csutka »



Ez a rendszer ránézésre is látszik, hogy jól szólhat!
Jó öreg Tannoy-ok, még nem sikerült ilyen régebbi tipust meghallgatnom...mázlista

 
Biztosan jól szól!
De ránézésre nem mindig lehet azért megállapítani, hogy valami mennyire jó.
 
A talán három évvel ezelőtti HIFI-Show egyik szobájában sok időt eltöltöttem és hiába voltak máshol óriási+jó drága+akármilyen cuccok, a legjobban a két kis csöppség hangja tetszett.
Ezek voltak talán:
 

 


Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1447
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 807

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »


Hát ... ez jól néz ki! 
 
Az mondjuk nem látszik egyértelműen, hogy ezek (koaxális) kétutas hangszórók vagy egyutas szélessávúak, de az nagyon is látszik, hogy aki ezt a cuccot így megépítette, igen komolyan gondolta a dolgot... :-)
 
Végülis azt gondolom, hogy csak néhány, de alapvetően felismerhető irány van manapság a (modern?) hangfalgyártásban:
 
- "klasszikusok" (jellemzően (kezelt) papír membrán, két-három utas design, "puha" dóm vagy műanyag membrános magas), sok példa van rá, kár is lenne sorolni
 
- "kevlár vonal" (szőtt kevlár mélyközép, sokszor fém membrános dóm magas), pl. B&W sok terméke
 
- "fém membrán" vonal (alu vagy titán membrános mélyközép, egzotikus (pl. kerámia) membrános, esetleg ribbon magas vagy valami speciális design a magassugárzóban). Pl: MartinLogan, Visaton, Prismasonic "paneles" házimozi hangfalak (ha egyáltalán léteznek a valóságban)
 
- "szélessávú" vonal (egyetlen szélessávú hangszóró, perfekt fázismenettel, lényegében hangváltó nélkül). A Visaton is "nyomul" ezen a vonalon de én még élőben nem hallottam ilyet, viszont a profik nagyon dicsérik
 
- "koaxális" vonal (a magassugárzó a mélysugárzó közepében, azonos forrásból jön minden hang)
 
- "line array" vonal (több vagy akár SOK azonos mélyközép sugárzó sorosan/párhuzamosan az érzékenység növelése és a hang irányítása érdekében). Aktuális példa: ArtCoustic sokhangszórós hangfalai
 
- d'Appolito vonal, ahol a felvelé-lefelé irányuló hangsugárzás intenzitását próbálják korlátozni a hangszórók szimmetrikus elhelyezésével
 
Namost nekem, mint egyszerű DIY hobbistának, MINDEGYIK fenti említett vonal simán megépíthetőnek tűnik házilag. De van egy problémám: nem tudom, hogy melyik az "igazi". Messze nincs elég tapasztalatom ahhoz, hogy meg tudjam mondani, melyiket érdemes megcsinálni otthonra. Mindegyik design esetén vannak komoly gyári hangfalak amelyek bármelyikét elfogadnám (ha ki tudnám fizetni) és nagyjából látom azokat a fizikai elveket, amelyek mentén MINDEN fenti design logikus és értelmes ötlet.
 
TALÁN a fenti tények azt jelentik, hogy kb. tökmindegy melyik design-t használjuk, mivel jó hangsugárzókat használva mindegyik kellemes eredményt ad. Ha nem így lenne, minden cég ugyanazt a design-t gyártaná, de ehelyett mindegyiket gyártják, tehát valószínűleg NEM ezen múlik a dolog.  Vagy egyszerűen a vevők a süketek és a szart is megveszik? Egy biztos: ahol csak én hangfalat hallottam mostanában, mindegyik jó volt. De azért hanyatt azért nem estem. És erősen azt érzem, hogy az akusztika valóban fontosabb lett mára, mint a hangfalak, tehát az átlag hangfal sokkal jobban szól mint amit az átlagos szoba akusztikája megenged. 
 
Egy biztos: vannak olyan design-ok, amelyek közismerten jók, de mégsem használja őket senki. Az egyik ilyen pl. a 2 chip-es DLP projektor. Igen, nem elírás, 2 chip, NEM 3 chip! Hogy ennek mi értelme? Egyszerű: az UHP lámpa fényében kb. dupla mennyiségű kék és zöld van a vörös mennyiségéhez képest. A vörös színnek tehát érdemes "folyamatos zöld utat" adni, azaz a vörös fotonokat NEM pazarolni azzal, hogy bármikos is elzárjuk az útjukat ezért a színek szétválasztása után a vörös szín egy saját DMD-t kap és az idő100%-ában hasznosul A kék és a zöld viszont osztozhat egyetlen DMD-n, amitől persze kb. felére csökken a mennyiségük, de úgyis dupla mennyiség van belőlük kezdetben. Mivel ez a DMD csak kettő (azaz nem 3) színt "visz" ezért másfélszer gyorsabban váltogathatjuk a kék és zöld színt, tehát sokkal gyorsabb lehet a színek váltása és folyamatosan 2 (azaz nem csak 1) alapszín van a vásznon. Magyarul a szivárvány sokkal kevésbé színes és sokkal gyorsabb is az (immár másodlagos alap-) színek váltása, ezért a szivárvány (szinte) láthatatlan. És ugye a fényerő megfelel a 3 chip-es gépeknek, mivel azoknál is a vörös fény mennyisége korlátozza a végső fényerőt és ugye abból ugyanannyi van a 2- és 3 chip-es DLP esetén.
 
 
Ez egy jó design, de nem kell senkinek: hiszen az ''alap" gépek jól elvannak 1 DMD-vel is, a "best-of-the-best" kategóriában meg nem lehet kompromisszum, tehát a 2 chip-es DLP pont sehova sem "illik". Pedig milyen jó "kis" projektorokat lehetne így építeni ... és egész értelmes áron ... de hát amire a piacon nincs szükség, az lehet akármilyen jó, akkor sem fogja gyártani senki ...

Avatar
Forest74
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1072
Csatlakozott: 2013.03.05., kedd 19:08
Értékelés: 931

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: Forest74 »



Ne vegyél mérget, h a régi dolgok nem az igaziak. Hallottam én már meglepő dolgokat matuzsálemekből. Az alábbi rendszer pl. igen meggyőző volt zenével. A gazdája jót derülne azon, h mit nevezünk mi jó zenének itthon. Én meg jót derülnék a mozi hangján, mert arra nem igazán jó.
 

Ez a rendszer ránézésre is látszik, hogy jól szólhat!
Jó öreg Tannoy-ok, még nem sikerült ilyen régebbi tipust meghallgatnom...mázlista

Avatar
Tonyka
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5827
Csatlakozott: 2005.09.08., csüt. 00:27
Értékelés: 2564

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: Tonyka »


Ne vegyél mérget, h a régi dolgok nem az igaziak. Hallottam én már meglepő dolgokat matuzsálemekből. Az alábbi rendszer pl. igen meggyőző volt zenével. A gazdája jót derülne azon, h mit nevezünk mi jó zenének itthon. Én meg jót derülnék a mozi hangján, mert arra nem igazán jó. 


Samsung 65NU7022,Epson TW9400,Focal Electra:1027Be,CC1008 Be,1008Be,Atmos:RevelW560,Oppo UDP205,Marantz AV8802A,Parasound:5125,5250,2x Velodyne SPL12000ultra,Kábelek:Nordost,Shiva, Magus,Blue Heaven,Dream Caster,Hi Diamond 2,LAPP ÖLFLEX,2x AQ Husky,Fapaci&Kontaset,Bydium TI-TAB119"5xMiniDSP

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1447
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 807

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »


Azért páran próbálkoznak ilyet csinálni, ha kiugrasz Budaörsre, mutatok egyet. Vagy kettőt :-)
Hej!
 
Köszönöm a meghívást, nagyon is érdekel a téma! Majd PM-ben egyeztetünk ... 
 
Mondjuk az vicces, hogy minden (komolyabb) hangfalra azt mondják, hogy lineáris, mégis halljuk a különbségeket. De azért azt is gondolom, hogy ma már sokkal jobbak a hangfalak mint pár évtizede. A mai rendesebb hangfalak között én elég apró különbségeket hallok, tehát alapvetően mindegyik rendszer amit mostanában hallottam, teljesen jó, élvezhető volt, zavaró mértékű hibák nélkül. Ezzel szemben amikor egy régi Orion HS9-est bekapcsoltam, konkrétan ökölbe szorultak a füleim. És ugye mostmár a sub-ok világában a mélyek is megvannak, ami az én időmben nagyon hiányzott a kis audiofil monitorok hangjából (nekem legalábbis). Mert ugye a mély tartomány felső fele, meg a középek-magasak már 20-30 éve is elég rendesen szóltak, de amikor pl. hazajöttünk akkoriban egy élő szimfonikus koncertről, akkor a bőgők mélyebb hangjai, meg persze a nagydob gatya-lengető mélyei szánalmasan hiányoztak a kis dobozok hangjából. De ez a probléma is megoldott ma már. Szóval még ha nem is szól "tökéletese" otthon a hang, de azért nagyságrendekkel jobb a helyzet mint akár 2-3 évtizeddel ezelőtt. És persze a nagymozik hangminőségét már szinte mindegyik otthoni rendszer lepipálja, szóval aki fiatalabb korában arról álmodozott, hogy otthon a mozi (egyszer majd) elérje a nagymozik minőségét, az már a hang szempontjából simán megvalósult.
 
De azért ott még nem tartunk, hogy csukott szemmel el tudjam hinni, hogy egy koncertteremben vagyok és egy zenekar játszik előttem. De ha ezt esetleg a modern technika már tudja, akkor az engem is érdekel. Nagyon is. Végülis nálam 14 éve épített hangfalak szólnak, úgyhogy ennyi idő alatt azért fejlődhetett a tudomány. 
 
Mégegyszer köszönöm a meghívást! 

Avatar
tanczi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1644
Csatlakozott: 2013.07.29., hétf. 10:31
Értékelés: 794

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: tanczi »


Szerintem ha egy hangfal "tökéletes" akkor minden fajta zenét úgy szólaltat meg, ahogy annak meg kell szólalni, azaz ahogy a "lemezen" van (ha egyáltalán a "lemez" szó még értelmes). De ilyen hangfal tudtommal nincs. ...
 
Azért páran próbálkoznak ilyet csinálni, ha kiugrasz Budaörsre, mutatok egyet. Vagy kettőt :-)
2.0: PIONEER SC-LX90 DBX BX-3 PHILIPS CD614 VIBAVOICE GEMINI 1000
TÜŰ Bendegúz

5.2: PIONEER SC-LX90 + BDP-440 + N 50AE + DV-717 - OPPO BDP-103EU
PANASONIC DP-UB 9004 - DUNE HD ULTRA 4K + HD DUO
SHERWOOD AM-9080 - LG 86UN85006LA UHD 4K
TÜŰ 3.0, ARCUS AS EFFECT DIPOLE CANTON AS50SC SONY SA-WM500

Avatar
Tonyka
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5827
Csatlakozott: 2005.09.08., csüt. 00:27
Értékelés: 2564

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: Tonyka »



Egyetértek, a mondandóddal.
Ezért is mondtam, hogy ha egy hangfal tényleg jól szól zenén, akkor mozin is megállna a helyét. Én is azt gondolnám helyesnek, hogy zene alatt nem tuc-tuc zenére gondolunk, hanem akusztikusra, mivel egy zongora, orgona, hegedű hangját már sokan hallották élőben és ha egy hangfal meggyőzően tudja ezeket reprodukálni, akkor az jó hangfal. De hiba lenne azt egy hangsugárzónak felróni, hogy egy Kygo nem eléggé, dinamikus vagy mélyre megy mert igazából fogalmunk sincs, hogy annak milyennek is kellene lennie és így mihez is kellene viszonyítani. És az ízlést, hogy mi tetszik ne keverjuk ide.
A Trafo zúzósabb jeneteihez meg kell 1 vagy 2 jófajta mélynyomó és meg kell vágni a többi hangsugárzót, hogy ne kelljen erőlködniük

Jaj már fater érted te, csak adod a ........... Ezer féle hangfal van, ezer féle hangváltóval. Mindenki azt mondja az övé lineáris, vagy a jó. Mégis ha ugyanott meghallgatsz 5 féle hangfalat, 5 féle hangot fogsz kapni. Lesz ami hangsúlyos közepekkel, lightosabb magasokkal, kevesebb méllyel dolgozik. Sorolhatnám még az ezernyi verziót, h ki hogyan képzeli. Ha nem így lenne, akkor minden hangfalnak egyforma hangja lenne. Ez rohadtul nem így van, mint tudjuk. A te ML-id is egyfajta hangzásvilágot képviselnek. Van aki imádja, van aki élni nem tud vele. A lényeg, h ebben a kis kavalkádban, hangolástól függően simán benne van, h zenén tök tuti, abban is pár műfajban, de mindenben nem. Nem is értem mitől annyira hihetetlen, h mozira nem kedvező egy - egy hangkarakter, de zenére meg kiváló. 
Samsung 65NU7022,Epson TW9400,Focal Electra:1027Be,CC1008 Be,1008Be,Atmos:RevelW560,Oppo UDP205,Marantz AV8802A,Parasound:5125,5250,2x Velodyne SPL12000ultra,Kábelek:Nordost,Shiva, Magus,Blue Heaven,Dream Caster,Hi Diamond 2,LAPP ÖLFLEX,2x AQ Husky,Fapaci&Kontaset,Bydium TI-TAB119"5xMiniDSP

Avatar
Cutler
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2883
Csatlakozott: 2009.01.25., vas. 20:21
Értékelés: 1389

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: Cutler »



TALÁN az a hangfal az igazi, amin az akusztikus zene jól szól. Annál teljesül az, hogy ami hátul bemegy a dróton, az szólal meg elöl (a fülünk szerint legalábbis). Az elektronikus műfajok esetén viszont MÁS HANGFALAKon hallott élményhez hasonlítunk, ezért azok hibáit keressük a jó hangfal hangjában is.
 
Én még mindig azt hiszem, hogy azért állítja mindenki FÜLRE a sub hangerejét 6-10dB-lel a lineáris szint fölé, mert megszoktuk, hogy falra tolt hangfalakat hallgatunk, ezek pedig kb. ennyi mélyet emelnek a fal közelsége miatt. Ha az elektronikus zenét diszkóhangfalakon hallgatta valaki évekig, akkor azt keresi majd az audiofil hangfal hangjában is és nyilván csalódott lesz, mert egy audiofil hangfalon az máshogy szól. De ez nem biztos, hogy a hangfalra nézve kritika...
Egyetértek, a mondandóddal.Ezért is mondtam, hogy ha egy hangfal tényleg jól szól zenén, akkor mozin is megállna a helyét. Én is azt gondolnám helyesnek, hogy zene alatt nem tuc-tuc zenére gondolunk, hanem akusztikusra, mivel egy zongora, orgona, hegedű hangját már sokan hallották élőben és ha egy hangfal meggyőzően tudja ezeket reprodukálni, akkor az jó hangfal. De hiba lenne azt egy hangsugárzónak felróni, hogy egy Kygo nem eléggé, dinamikus vagy mélyre megy mert igazából fogalmunk sincs, hogy annak milyennek is kellene lennie és így mihez is kellene viszonyítani. És az ízlést, hogy mi tetszik ne keverjuk ide.
A Trafo zúzósabb jeneteihez meg kell 1 vagy 2 jófajta mélynyomó és meg kell vágni a többi hangsugárzót, hogy ne kelljen erőlködniük

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1447
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 807

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »


Rém egyszerű, azért mert nem passzol hozzá pl. a Trafó zúzása. Túl finomkodó, selymes zenei. Minden hangfal, más, és más karakter. Mindenki másképp képzeli a jót. Ezért nincs arany number one, ami mindenhol, mindenben megállja a helyét. ...
 
Lehet, hogy pont ez a Nagy és Végső igazság. Nem az számít, hogy a hangfal hangja mennyire pontosan követi a bemenő jelet, hanem az, hogy örömmel hallgatjuk vagy nem, A lényeg, hogy élvezzük.
 
A másik kérdés a megszokás. Az elektronikus zenét senki nem hallgatja akusztikusan, hiszen nem is létezik ebben a formában. Ezzel szemben egy nagybőgő vagy egy hegedű hangját (vagy egy nagyzenekart) meg lehet hallgatni önmagában, tehát ott VAN mivel összehasonlítani a hangfalat. TALÁN az a hangfal az igazi, amin az akusztikus zene jól szól. Annál teljesül az, hogy ami hátul bemegy a dróton, az szólal meg elöl (a fülünk szerint legalábbis). Az elektronikus műfajok esetén viszont MÁS HANGFALAKon hallott élményhez hasonlítunk, ezért azok hibáit keressük a jó hangfal hangjában is. 
 
Én még mindig azt hiszem, hogy azért állítja mindenki FÜLRE a sub hangerejét 6-10dB-lel a lineáris szint fölé, mert megszoktuk, hogy falra tolt hangfalakat hallgatunk, ezek pedig kb. ennyi mélyet emelnek a fal közelsége miatt. Ha az elektronikus zenét diszkóhangfalakon hallgatta valaki évekig, akkor azt keresi majd az audiofil hangfal hangjában is és nyilván csalódott lesz, mert egy audiofil hangfalon az máshogy szól. De ez nem biztos, hogy a hangfalra nézve kritika...

Avatar
Tonyka
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5827
Csatlakozott: 2005.09.08., csüt. 00:27
Értékelés: 2564

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: Tonyka »



"De, h nevet említsek, a Sonus-ok  igazi zenei dobozok, mozira én nem mondanám jónak. "
Nem kötekedés képen, de szerinted miért nem jók a sonusok mozira, ha zenére jók. Nekem inkább az a véleményem, hogy aki sonust, vagy hasonló hangsugárzót vesz, az nem rock illetve disco zenét hallgat, így valószínűleg a moziban sem az akció film a főcsapás vonal.
Ez az én véleményem, azután lehet másképp gondolni is, csak nekem ez a tapasztalatom.

Rém egyszerű, azért mert nem passzol hozzá pl. a Trafó zúzása. Túl finomkodó, selymes zenei. Minden hangfal, más, és más karakter. Mindenki másképp képzeli a jót. Ezért nincs arany number one, ami mindenhol, mindenben megállja a helyét. Említetted a Rock-ot, vagy a Disco-t. Személyes tapasztalatom, h rengeteg nagynevű hangfalon, kifejezetten rosszul szól a tucc-tucc, vagy a kőkemény Rap. Miért is? Hisz elvárható lenne, mondjuk egy millás pár hangfaltól, h jó legyen ebben is. Aztán végeredményképp élvezeti szinten lenyomja egy Videoton, vagy Orion a loudness-es világával töredék áron. A komoly hangfalak meg elvéreznek, mert kopognak, mert finomkodnak, nincs pince mély a puha fajtából. Nagyszerű megfogottsággal mutatják meg a nagybőgő, vagy a basszusgitár húrjainak a a hangját. Persze ugyanezt nem tudják az Orion-ok és stb. Lényeg a lényeg, nincs mindenre jó, a mozi, és a zene szvsz mást igényel. Össze lehet mosni valamilyen szinten, de h nem lesz 100% minden téren az tuti.
Samsung 65NU7022,Epson TW9400,Focal Electra:1027Be,CC1008 Be,1008Be,Atmos:RevelW560,Oppo UDP205,Marantz AV8802A,Parasound:5125,5250,2x Velodyne SPL12000ultra,Kábelek:Nordost,Shiva, Magus,Blue Heaven,Dream Caster,Hi Diamond 2,LAPP ÖLFLEX,2x AQ Husky,Fapaci&Kontaset,Bydium TI-TAB119"5xMiniDSP

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1447
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 807

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »


És honnan, mivel, mihez képest tudjuk meg, hogy minek kell lennie a lemezen? Mi az etalon lehallgató szerkezet?
 
Tudtommal a komoly fülhallgatók lényegesen közelebb állnak a "tökéletes" hangátvitelhez, mint a hangfalak. Ha más nem, hát azért, mert a fülhallgatóban nincsenek szoba-rezonanciák, állóhullámok, visszaverődések, stb. Pontosabban vannak, de a kicsi távolságok miatt nem a lényeges hangfrekvenciás tartományban. Szóval egy komoly fülhallgatóval esetleg össze lehet hasonlítani egy hangfal hangját. Abban állítólag azt halljuk ami a lemezen van. Vagy legalábbis jobban azt halljuk. Vagy marad a mérőmikrofon. Vagy az emberi fül. Vagy nemtom. :-)

Avatar
junior19
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 77
Csatlakozott: 2011.02.18., pén. 07:40
Értékelés: 28

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: junior19 »


Akkor biztos sokan nem találják az igazit, azért tartanak fent két rendszert. Azt gondolom, az igazi zene örültek jót mosolyognának a dobozainkon, amire te vagy én azt gondoljuk, h ez jó. De, h nevet említsek, a Sonus-ok  igazi zenei dobozok, mozira én nem mondanám jónak. Persze van akinek megfelel arra is, de lehet azon meg te mosolyognál.  Arról nem beszélve, h zenei műfajok közt sem minden doboz stimmel minden műfajhoz, akkor most, h is van ez?  Van amit kifejezetten Rock-hoz ajánlanak, van amit Jazz, és egyebekhez. De hát akkor mégsem minden zenével jól teljesítő zenél jól mindennel? Nem hinném, h te vagy akár én csak karcolgatnánk a zenei témámban lévő ezernyi dolgot.
"De, h nevet említsek, a Sonus-ok  igazi zenei dobozok, mozira én nem mondanám jónak. "
Nem kötekedés képen, de szerinted miért nem jók a sonusok mozira, ha zenére jók. Nekem inkább az a véleményem, hogy aki sonust, vagy hasonló hangsugárzót vesz, az nem rock illetve disco zenét hallgat, így valószínűleg a moziban sem az akció film a főcsapás vonal.
Ez az én véleményem, azután lehet másképp gondolni is, csak nekem ez a tapasztalatom.

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1447
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 807

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »


Akkor biztos sokan nem találják az igazit, azért tartanak fent két rendszert. Azt gondolom, az igazi zene örültek jót mosolyognának a dobozainkon, amire te vagy én azt gondoljuk, h ez jó. De, h nevet említsek, a Sonus-ok  igazi zenei dobozok, mozira én nem mondanám jónak. Persze van akinek megfelel arra is, de lehet azon meg te mosolyognál.  Arról nem beszélve, h zenei műfajok közt sem minden doboz stimmel minden műfajhoz, akkor most, h is van ez?  Van amit kifejezetten Rock-hoz ajánlanak, van amit Jazz, és egyebekhez. De hát akkor mégsem minden zenével jól teljesítő zenél jól mindennel? Nem hinném, h te vagy akár én csak karcolgatnánk a zenei témámban lévő ezernyi dolgot.
 
Szerintem ha egy hangfal "tökéletes" akkor minden fajta zenét úgy szólaltat meg, ahogy annak meg kell szólalni, azaz ahogy a "lemezen" van (ha egyáltalán a "lemez" szó még értelmes). De ilyen hangfal tudtommal nincs. A kérdés csak az, hogy egy 10 millós hangfalpár mennyivel jobb mint pl. egy 500 ezres? Gondolom jobb, de azt is gondolom, hogy mindenkinek másképp érzékenyek a fülei a különböző torzításokra. Ha valakinek nincs 10 millája, még mindig választhat olyan hangfalat amelyiknek ő nem hallja a problémáit. Ha pedig neki tetszik amit hall, akkor szerintem semmi gond nincs. Na, valahogy így vagyok én ezekkel a Visaton-okkal. Nem tudom, hogy más hangfal mennyivel jobb (a DreamCinema MartinLogan-jai például biztosan jobbak) de nekem ami feltűnt, az az volt, hogy nálam több a mély, a DreamCinema mélye viszont mélyebbre megy, meg kicsit több nálam a magas (hangváltót kell módosítani majd egyszer) ... de a LÉNYEG nagyon hasonló volt. Mindkettő élvezhető szeirntem. Hallom a különbségeket, de nem tartom őket igazi problémának.

Avatar
Tonyka
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5827
Csatlakozott: 2005.09.08., csüt. 00:27
Értékelés: 2564

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: Tonyka »


Nem értek egyet. Egy lágyabb, flatos doboz, zenéhez sem igazán jó és itt most nem is ilyenről volt szó, hanem ténylegesen!! jól zenélő hangdobozokról. Azok meg amik zenén kiválóan teljesítenek, azok mozin is megállják a helyüket. A fordítottja nem szokott néha teljesülni, vagyis hogy némely doboz jó mozira, de attól még zenén könnyen elhasalhat. 
Akkor biztos sokan nem találják az igazit, azért tartanak fent két rendszert. Azt gondolom, az igazi zene örültek jót mosolyognának a dobozainkon, amire te vagy én azt gondoljuk, h ez jó. De, h nevet említsek, a Sonus-ok  igazi zenei dobozok, mozira én nem mondanám jónak. Persze van akinek megfelel arra is, de lehet azon meg te mosolyognál.  Arról nem beszélve, h zenei műfajok közt sem minden doboz stimmel minden műfajhoz, akkor most, h is van ez?  Van amit kifejezetten Rock-hoz ajánlanak, van amit Jazz, és egyebekhez. De hát akkor mégsem minden zenével jól teljesítő zenél jól mindennel? Nem hinném, h te vagy akár én csak karcolgatnánk a zenei témámban lévő ezernyi dolgot.
Samsung 65NU7022,Epson TW9400,Focal Electra:1027Be,CC1008 Be,1008Be,Atmos:RevelW560,Oppo UDP205,Marantz AV8802A,Parasound:5125,5250,2x Velodyne SPL12000ultra,Kábelek:Nordost,Shiva, Magus,Blue Heaven,Dream Caster,Hi Diamond 2,LAPP ÖLFLEX,2x AQ Husky,Fapaci&Kontaset,Bydium TI-TAB119"5xMiniDSP

Avatar
Cutler
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2883
Csatlakozott: 2009.01.25., vas. 20:21
Értékelés: 1389

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: Cutler »


Ez sincs így teljes egészében. A zene (jó zene) teljesen más szegmens, mint a mozi. Nem biztos, h egy zeneileg jól teljesítő lágyabb, flatos doboz, jól teljesít egy hideg zúzós dinamika csúcsoktól hemzsegő világban. Nem véletlen tartanak az igazán profik 2 külön rendszert, zenére, és mozira. 
Nem értek egyet. Egy lágyabb, flatos doboz, zenéhez sem igazán jó és itt most nem is ilyenről volt szó, hanem ténylegesen!! jól zenélő hangdobozokról. Azok meg amik zenén kiválóan teljesítenek, azok mozin is megállják a helyüket. A fordítottja nem szokott néha teljesülni, vagyis hogy némely doboz jó mozira, de attól még zenén könnyen elhasalhat. 

Avatar
Tonyka
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5827
Csatlakozott: 2005.09.08., csüt. 00:27
Értékelés: 2564

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: Tonyka »


Ez igaz, de nem is láttam olyan lejátszót amin annyi analóg kimenet lenne. Viszont mivel nálam egy rendszer van használva zenére és filmekre és úgy gondolom, ha a zene szépen szól a filmekkel sem lehet nagy baj. Így maradt az analóg, de tény nem olcsó mulatság.
Ez sincs így teljes egészében. A zene (jó zene) teljesen más szegmens, mint a mozi. Nem biztos, h egy zeneileg jól teljesítő lágyabb, flatos doboz, jól teljesít egy hideg zúzós dinamika csúcsoktól hemzsegő világban. Nem véletlen tartanak az igazán profik 2 külön rendszert, zenére, és mozira. 
Samsung 65NU7022,Epson TW9400,Focal Electra:1027Be,CC1008 Be,1008Be,Atmos:RevelW560,Oppo UDP205,Marantz AV8802A,Parasound:5125,5250,2x Velodyne SPL12000ultra,Kábelek:Nordost,Shiva, Magus,Blue Heaven,Dream Caster,Hi Diamond 2,LAPP ÖLFLEX,2x AQ Husky,Fapaci&Kontaset,Bydium TI-TAB119"5xMiniDSP

Válasz küldése

Vissza: “Házimozi”