Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

gyulaipal moziszobája

Avatar
Cutler
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2882
Csatlakozott: 2009.01.25., vas. 20:21
Értékelés: 1377

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: Cutler »


Jó ,de nálad nem is rohangál be 5 gyerek a potmétert tekergetni nap mint nap..  szóval nehéz ez, de mondjuk a gyereknek is meg lehet tanítani,hogy nem nyúl hozzá vagy ha igen akkor azt hogyan tegye.. nálam az 5 éves nem piszkál ,nem nyúl hozzá, pedig eléggé eleven és akkor nagyon finoman fogalmaztam, de megtanulta ,hogy Apu dolgaihoz nem nyúlunk! 
Nekem is voltak a gyerekeim kicsik és soha nem bántottak semmi elekrtonikát vagy hangfalat
De itt nem is csak ez volt a probléma, hanem az eredeti hangsáv 3db-el halkabb mivolta és hogy egy kis emelés már valószínűleg tönkretenné a hangszórókat. 

Avatar
Fish
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5312
Csatlakozott: 2013.06.17., hétf. 16:30
Értékelés: 2203

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: Fish »



A világért sem szeretnék beleokoskodni, a dolgodba, de azon nem gondolkodtál el, hogy használtan vásárolj egy kedvező árú hangfalszettet( itt az apróban vannak 100ezerért 5.0-ás szettek), ami normális és nem kell azon agyalni, hogy + 3db hangerő emelés kinyírná őket?
Tudom, te szeretsz barkácsolni, meg megmutatni, hogy szinte 0 befektetéssel és az agyi kapacitásod kihasználásával jóval az árán túlmutató dolgokat létrehozz, de most nem milliós tételekről beszélek, hanem kb. 20 ezer forintról hangfalanként. Ez egy 5.0-s szettnél, ha nem is egyszerre, de pár hónap alatt kigazdálkodható és akkor nem kell parázni, ha kicsit feljebb tekered néha a hangerő gombot.
Vagy ez meg túl egyszerű és nem okozna boldogságot?
Azért én biztos nem lennék boldog, ha a rendszeremet nem tekergethetném fel-le, ahogy épp aznap megkívánom

Jó ,de nálad nem is rohangál be 5 gyerek a potmétert tekergetni nap mint nap..  szóval nehéz ez, de mondjuk a gyereknek is meg lehet tanítani,hogy nem nyúl hozzá vagy ha igen akkor azt hogyan tegye.. nálam az 5 éves nem piszkál ,nem nyúl hozzá, pedig eléggé eleven és akkor nagyon finoman fogalmaztam, de megtanulta ,hogy Apu dolgaihoz nem nyúlunk! 
proj:Epson EH-LS12000B,proc/amp:Lexicon MC10/JBl Synthesis SDA-7200, hangfalak:Revel Concerta F12,M12,Performa C52,Canton Incelling 885,sub:REL HT/1508 predator,player:Zidoo UHD3000, kábelek: HiDiamond D2 rca,D3 sub,AQ Carbon 4K+HDR,P568-15M-FBR,Wireworld Solstice,Aq X2,FP.Luxor

Avatar
Cutler
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2882
Csatlakozott: 2009.01.25., vas. 20:21
Értékelés: 1377

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: Cutler »



A hangfalak átépítése korrekt megoldás lenne, de nem reális, úgyhogy nézzük mit lehet tenni ezen kívül!
 
A világért sem szeretnék beleokoskodni, a dolgodba, de azon nem gondolkodtál el, hogy használtan vásárolj egy kedvező árú hangfalszettet( itt az apróban vannak 100ezerért 5.0-ás szettek), ami normális és nem kell azon agyalni, hogy + 3db hangerő emelés kinyírná őket?Tudom, te szeretsz barkácsolni, meg megmutatni, hogy szinte 0 befektetéssel és az agyi kapacitásod kihasználásával jóval az árán túlmutató dolgokat létrehozz, de most nem milliós tételekről beszélek, hanem kb. 20 ezer forintról hangfalanként. Ez egy 5.0-s szettnél, ha nem is egyszerre, de pár hónap alatt kigazdálkodható és akkor nem kell parázni, ha kicsit feljebb tekered néha a hangerő gombot.
Vagy ez meg túl egyszerű és nem okozna boldogságot?
Azért én biztos nem lennék boldog, ha a rendszeremet nem tekergethetném fel-le, ahogy épp aznap megkívánom

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »


A minap volt nálunk egy demo és eközben hibát találtam a rendszerben. 
 
Mivel nálunk gyerekek is rohangálnak a moziban és pl. a lányom (5 évesen) igen intenzíven átéli a zenét és szereti ha megfelelő hangnyomás is van ... szóval ... nálunk be vannak vezetve bizonyos védelmi szabályok. Az egyik ilyen az, hogy az erősítőre rá van téve egy -10dB-es hangerő korlát. Ez a menüből állítható és azt jelenti, hogy akármeddig is tekeri az ember a nagy, "hívogató" gombot, nem tudja ennél feljebb állítani a hangerőt. 
 
Persze ez a -10db meg nem adna elég hangnyomást, viszont ez az erősítő elég jól tud iparkodni amikor wattokat kell a hangfalakra küldeni. A mérések szerint két csatornát vezérelve 210W körüli teljesítmény jön belőle (szinuszosan 8 ohm terhelés mellett) de 5 csatornát egyszerre vezérelve is 140W körüli, hét csatornán párhuzamosan pedig 130W szinuszos teljesítményt képes leadni (1% THD mellett) ... vagy legalábbis az alábbi mérések ezt mutatják: 
 
http://www.soundandvision.com/content/d ... vJQ5rZa.97
 
Namost ez csak azért gond, mert a hangfalaink inkább az olcsóságra és az elérhető legjobb hangminőségre vannak optimalizálva, semmint ekkora elektromos teljesítmény elviselésére. Ezért állítottam be a -10dB-es korlátot, mivel viszont ez nagyon harmatos hangerőt jelent, a channel level beállítások feljebb vannak "tolva"  annyival, hogy azért valamit hallani lehessen.
 
A L+R hangfalakra +7dB van beállítva channel level-ileg, ezt összeadva a -10db globális limit-tel, végül -3dB hangerőt kapunk ezekre a csatornákra. Mivel a Denon ezt az erősítőt 130W csatornánkénti teljesítményre specifikálja, a -3dB kb. fele elektromos teljesítményt, azaz csatornánként 65W-ot jelent (tudtommal az erősítők esetén a "0dB" azt jelenti, hogy teljes kivezérlésű digitális jelet adva a bemenetre pont a névleges teljesítmény megy ki a hangfalakra).
 
Namost eddig minden jól hangzik, a veszély elhárítva, hangerő is van ... de kiderült, hogy ez mégsem tökéletes megoldás.
 
Amikor ugyanis az Oblivion elejét néztük és a jelenlevő vendég kérésére angol nyelven, feltűnően kevéssé remegett alattunk a szék. A hangnyomás mondhatjuk, hogy erősen elmaradt a várakozásoktól. Később rájöttem, hogy azért, mert az angol hangsáv legalább 3dB-lel halkabb mint a magyar, nálam pedig a magyar nyelv az alapértelmezett. Ez pedig azt jelenti, hogy mindössze fele teljesítmény mehetett ki a hangfalakra, azaz csupán csatornánként 32W környéke. Namost ez egyértelműen kevés ahhoz, hogy a megfelelő élményt adjon a mozi hangja.
 
A helyzet tehát az, hogy a hangfalak védelmére bevetetett hangerő-limit sajnos (esetenként) az élvezet rovására mehet. Ha viszont feljebb állítom a limit-et, akkor a magyar hangsáv fog dupla teljesítménnyel szólni és azt a hangfalak esélyes, hogy már NEM bírnák ki.
 
Erre a problémára szerintem NINCS egyszerű megoldás. Az igazi probléma ugyanis az, hogy a rendszer hiába alkalmas megfelelő hangnyomást adni (számomra) az elfogadható élmény eléréséhez, de TARTALÉK az nincs benne.
 
Globálisan nézve a problémát, ha "n" dB különbséget tételezünk fel a filmek közötti hangsávok hangerejének különbségére, akkor ugyanennyivel túl kell méretezni a rendszert (az elvárt hangerőhöz képest) ahhoz, hogy a leghalkabb filmek is elég hangnyomást adjanak, de a hangfalakat ne lehessen károsítani a leghangosabb filmekkel sem. Ha ez az érték mondjuk 3dB és mondjuk csatornánként 65W valakinek már elég az élvezethez, akkor 130W elviselésére képes hangfalak kellenek.
 
Namost ezt nálunk megcsinálni esélytelen, a plusz két mélyközép hangszóró (Visaton AL170) költsége messze túlmutatna a valóságon és akkor még a hangváltók módosításának és az új hangdobozok megépítésének költségét nem is említettük (de ha valaki tudja, hogy honnan lehet manapság olcsón ilyen Visaton hangsugárzókat szerezni, dobjon egy PM-et, hátha sikerül meggyőznöm a feleségemet :-). A hangfalak átépítése korrekt megoldás lenne, de nem reális, úgyhogy nézzük mit lehet tenni ezen kívül!
 
Lényegében semmit azon kívül, hogy 150Hz-re van álíltva az L+R hangfalak mélyvágási frekvenciája. Így elméletileg drasztikusan kevesebb teljesítményt kapnak, hiszen a 150Hz alatti tartomány a sub-okat terheli, azokból meg van jópár darab és olcsók is, nem kell félteni őket. Az irányérzékelés már működik ugyan 150Hz-en, de a hangfalak között vannak a sub-ok, nem nagyon közel a nézőkhöz, úgyhogy azt gondolom a gyakorlatban nem túlságosan zavaró hogy a 80Hz - 150Hz tartomány még mono-ban szól. Ilyen kicsi szögeltérést még nem igazán érzékel a fül ebben a tartományban, felette meg már minden normálisan működik.
 
A 80Hz-150Hz tartomány sub-okra irányítása azt jelenti, hogy közel egy oktávot levágtunk a hangfalakat terhelő frekvencia-tartományból, ráadásul pont azt az oktávot, ami a legnagyobb elektromos teljesítményt igényelte előtte. Mivel mást nem tudok tenni, reménykedem, hogy mondjuk plusz 1dB (vagy 1,5dB) hangerőt adva a limit-hez még nem fognak meghalni a hangfalak, de ez már elég lesz a halkabb filmek élvezetes megszólaltatásához is.
 
Ha pedig valamelyik hangfal mégis meghal, akkor a feleségem kénytelen lesz elismerni, hogy muszáj megjavítani a hibát ... és persze tenni KELL valamit azért, hogy máskor ne kelljen hasonló hibától félni, azaz akkor majd mégis muszáj lesz dupla mélyközepet tenni az első hangfalakba... :-)

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »


...
 
> Pali, áruld már el nekem a titkot, hogy-ha tényleg ilyen sokat dolgozol (két munkahely), 5 gyerek és szinte nulla szabadidőd van, és annak is a nagy része be van ütemezve, akkor hogy a fenébe férnek bele az idődbe naponta többször is ilyen terjedelmű írások, mint amiket ide a fórumra szoktál zúdítani.
 
A két munkahely közül az egyik egy valódi munkahely, ahol nagyrészt tranzakció alapú adatbázis műveletek mennek, tehát elindítok egy script-et és percekig várni kell arra, hogy az Oracle a milliárd rekordon végigmenjen (igen nagy mennyiségű adat van az adatbázisban). Ez 3-10 perc idő, néha még több. Kevés ahhoz, hogy bármi értelmeset elkezdjen az ember, de túl sok ahhoz, hogy csak üres szemmel bámuljam a monitort. Ezekben az időszeletekben szoktam írkálni a marhaságaimat, amikor dolgozom a munkahelyen,
 
A másik munkahely otthon van a tetőtérben egy ablaktalan szobában. Csillagászati távcsövekhez tervezek és építek optikákat. Namost amikor az ember odatesz egy lencsét a síktükör elé és beállítja az interferométert, akkor is várni kell egy ideig mielőtt mérsz, mert ahol megfogtad kézzel az üveget ott megnőtt a részecskék egy szabadsági fokra jutó átlagos kinetikus energiája (írhattam volna, hogy ott melegebb az üveg a kezed melege miatt, de kevésbé lett volna tudálékos is meg vicces is! :-) szóval ezután is VÁRNI kell. A bekezdés maradék része az előző bekezdés vége, copy-paste. :-)
 
Nappal tehát a munkahelyemen írogatok, este (éjjel) meg a moziban elfoglalom az egyik fotelt egy kis laptoppal az ölemben amíg az üveg hűlésére várok. Ezért születnek ilyen őrült és véletlenszerű időpontokban a hozzászólások. 
 
> Vagy te olyan gyors gépíró képességgel vagy megáldva, hogy ezen szösszenetek megírása számodra csak pár perc lenne 
 
Hát ... igazából vagy 30 éve szinte folyamatosan gépelek, úgyhogy egyre gyorsabban megy. 
 
> Vagy ezek is csak hipp-hopp megfogannak a szürkeállományodba, és már püfölöd is a billentyűzetet?
 
Hát ... nemtom. Mvel sokat írok szöveget is (user's guide, stb.) elég gyorsan megy ennyi év után. De amit írok, mindig kritikus szemmel kell nézni, mert logika általában van benne, de ettől még lehet hülyeség is az, amiről én azt hiszem, hogy igaz. De ha másra nem, gondolatokat ébreszteni vagy érdeklődést felkelteni jók lehetnek a marhaságaim.
 
 
> Ha én napi szinten írnék pár ilyen terjedelmű hozzászólást mint te, akkor mi biztos éhen halnánk, mivel nem lenne időm melózni 
 
Ezért kell "tranzakciós jelelgű" munkát végezni. :-) Nyilván más jellegű munka esetén én sem tudnék ilyeneket írni. De hát Nekem ez jutott.
 
 
> Nekem ugyan egy munkahelyem van, bár ott én napi minimum 10 órát melózok, de ha megszakadnék sem tudnák mindenre ennyi időt szakítani, mint amikre te tudsz, főleg 5 gyereke mellet. Nem tudom hogy te mettől-meddig melózol,
 
Hát az elmúlt pár napban nem sokat aludtam, de ez így egyértelműen nem jó. Éjjel 3-4 órákig nyomtam a csillagászati dolgokat, mert most hirtelen összejött egy csomó meló (pl. a Polaris csillagvizsgáló távcsövéből is nálam van a lencse és már annak is kész kéne lenni) de ez hosszabb távon nem mehet így tovább, nem akarok megdögleni (pont mire elkészül a mozi! :-).
 
És a gyerekekkel is szeretnék sokkal többet foglalkozni (most ők is kevesebb időt kaptak pár hétig és ez is nagyon rossz). Ugyanakkor szeretnénk már lezárni az építkezést amihez meg pénz kell. Akkor meg melyik kezébe harapjon az ember?
 
> mivel a hozzászólásaid is a nap minden időszakában íródnak, de vagy csak el-el dolgozgatsz a munkahelyeden és mellette a munkaidődben a fórumon lógsz, vagy tényleg nagyon-nagy mestere lehetsz az időnek,
 
Csak szerencsém van a munká(i)m jellegével kapcsolatban. Szerencse nélkül meg nehéz boldogulni...

Online
Avatar
Red75
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1788
Csatlakozott: 2009.01.20., kedd 09:58
Értékelés: 808
Tartózkodási hely: Budapest-Csillaghegy

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: Red75 »


 Az írásaid tartalmi megfogalmazásárról nem is beszélve. Vagy ezek is csak hipp-hopp megfogannak a szürkeállományodba, és már püfölöd is a billentyűzetet ?
Én ismerem Palit. Jó ez túlzás, mert 1x találkoztam vele. Kb 2 órát beszélgettünk beszélt hozzám. Ez alatt a két óra alatt olyan mennyiségű infóval látott el a vetítők optikájától kezdve az ezüstvászon jótékony hatásán át egészen az amatőr csillagászat szépséges mivoltáig, hogy hazáig kattogott az agyam.  
 
Szóval simán hamarabb leír egy oldalt ezekről a dolgokról, mire te kibogarászod az első két sort. 
[spoiler]Nappali: TV 65" Hisense, AVR Pioneer VSX-933, Lejátszó Zidoo 9S, 5.0 Swans D3.2, Sub 2db. DIY Hivi-Hertz
Mozi: Vászon 106" motoros, Proji Benq W1090, Lejátszó Himedia Q10Pro, AVR Anthem MRX-510 5.0 Quadral Rhodium 400, Sub DIY Hivi[/spoiler]

Avatar
paler
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 815
Csatlakozott: 2005.04.01., pén. 20:04
Értékelés: 416

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: paler »



Számokban:
- 5 gyerek
- 1 feleség
- 1 milliós ABSZOLÚT korlát a mozi költségeire (idővel talán változhat)
- 10 éves 3 chip DLP projektor (10 évesen a gyári ár 3%-áért megvéve :-)
- két munkahely
- nulla szabadidő
- a nulla szabadidő kb. 1%-át töltöm "fejlesztéssel"
- a nulla szabadidő kb. 99%-ában filmet nézek és baromira élvezem
- estig tudnám sorolni a rendszer hibáit, de nem érdekelnek túlságosan.
 
 

Pali, áruld már el nekem a titkot, hogy-ha tényleg ilyen sokat dolgozol (két munkahely), 5 gyerek és szinte nulla szabadidőd van, és annak is a nagy része be van ütemezve, akkor hogy a fenébe férnek bele az idődbe naponta többször is ilyen terjedelmű írások, mint amiket ide a fórumra szoktál zúdítani. Vagy te olyan gyors gépíró képességgel vagy megáldva, hogy ezen szösszenetek megírása számodra csak pár perc lenne   (számomra elolvasni és értelmezni is felér egy kihívással  ) ? Az írásaid tartalmi megfogalmazásárról nem is beszélve. Vagy ezek is csak hipp-hopp megfogannak a szürkeállományodba, és már püfölöd is a billentyűzetet ?   Ha én napi szinten írnék pár ilyen terjedelmű hozzászólást mint te, akkor mi biztos éhen halnánk, mivel nem lenne időm melózni  Nekem ugyan egy munkahelyem van, bár ott én napi minimum 10 órát melózok, de ha megszakadnék sem tudnák mindenre ennyi időt szakítani, mint amikre te tudsz, főleg 5 gyereke mellet. Nem tudom hogy te mettől-meddig melózol, mivel a hozzászólásaid is a nap minden időszakában íródnak, de vagy csak el-el dolgozgatsz a munkahelyeden és mellette a munkaidődben a fórumon lógsz, vagy tényleg nagyon-nagy mestere lehetsz az időnek, ha rendes munkavégzés és család mellett még minderre a sok mindenre (fórum, mozi, akusztika, olvasás stb.) ennyi időt és energiát tudsz szakítani  

JBL Synthesis -> Egy hangrendszer mind fölött, egy hang kegyetlen, egy a nyomorba dönt ( árával biztos), bilincs az Egyetlen  /emoticons/default_36_3_1.gif" alt="36_3_1.gif" data-emoticon="" />  
 

Online
Avatar
Red75
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1788
Csatlakozott: 2009.01.20., kedd 09:58
Értékelés: 808
Tartózkodási hely: Budapest-Csillaghegy

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: Red75 »


Az általad mutatott ábrából kiolvasható néhány információ a szobádról, de önmagában nem elégséges forrás.
Köszönöm a távelemzést. 
[spoiler]Nappali: TV 65" Hisense, AVR Pioneer VSX-933, Lejátszó Zidoo 9S, 5.0 Swans D3.2, Sub 2db. DIY Hivi-Hertz
Mozi: Vászon 106" motoros, Proji Benq W1090, Lejátszó Himedia Q10Pro, AVR Anthem MRX-510 5.0 Quadral Rhodium 400, Sub DIY Hivi[/spoiler]

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »


...
 
> A térérzékelésünk nem csak a fáziskülönbségen alapszik, fontos szerepe van benne pl. az elfedésnek is. Ha két hanghullám ereje között nagy különbség van, csak az erősebbet halljuk, a másikat nem érzékeljük még akkor sem, ha eltér a frekvenciája, fázisa.
 
Erről az elfedési jelenségről tudtam ugyan (pont foglalkoztam már digitális hangtömörítéssel) de én úgy tudtam, hogy ez az elfedési jeleség jelöli ki a hangtömörítés során azt, hogy melyik frekvencia-komponenseket lehet kidobni (nyilván azokat, amelyeket egy hangosabb hang úgyis elfed). Arról fogalmam sem volt, hogy az irányérzékelésben is szerepe van. Hiába, jó pap holtig... :-)
 
Még egy fontos dolog: mindenki füle/agya kicst máshogy működik. Simán elképzelhető, hogy én itt áradozok az RFZ csodájáról, más meg nem is hallana semmi változást, mert az ő füle másra érzékeny. Amit meg ő tart csodának, azt én nem hallom. Nem könnyű dolgok ezek, de pont a feladat nehézsége lehet a szépsége is, és itt bőven van elég nehézség ahhoz, hogy egy ideig ellegyünk. :-)
 
 
> Szóval engedd el ezt a 10-12 msecundumos értéket is, mert nem sokra mész vele így önmagában!
 
Elengedtem. 
 
> Amiket Te "egyhangszórós hangfalaknak" nevezel, nem feltétlenül egyutasak, sőt általában több utas koaxiális hangszórók dolgoznak bennük, amikhez ugyanúgy kell hangváltó, mint a szokványos megoldásokhoz. De ha nem is kellene elektronika, a hangszóróknak önmagukban se nem lineáris, se nem konstans a fázismenetük (sem). Szóval ezt az etalont is engedd el!
 
Én tényleg egyhangszórós hangfalakra gondoltam. Vannak olyan szélessávú hangszórók, amelyek önmagukban lesugározzák a teljes frekvencia-sávot mondjuk 20kHz-ig. A Visaton is gyárt ilyet, az éppen 20 centis és papírmembrános, a nevét nem tudom fejből, de aki foglalkozott már a témával, az biztosan ismeri. Ha érdekel valakit, megkeresem. Persze drága játék (60 rugó körül a meztelen hangszóró darabja) és NINCS olyan frekimenete mint egy többutas rendszernek, de hangváltó sem kell hozzá (pontosabban valami egyszerű, pár alkatrészes kis áramkör azért igen, de az direkt úgy van tervezve, hogy ne tegye tönkre a fázismenetet és nem is csinál olyan meredek vágást mint egy klasszikus hangváltó, csak pár dB szintkorrekciót végez).
 
A dolog hátránya, hogy mivel a membránja nagyobb mint a magas hangok hullámhossza, ezért elég irányítottan sugározza a magasakat, szóval nem egy "általános" hangfal amit ebből építeni lehet, pontosan be kell állítani a hangszóró irányát és kb. egyszerre egy ember tudja teljes "fényében" hallgatni a zenét. Én még nem hallottam ilyet, de aki igen, az nagyon áradozott. Ahhoz képest meg már nem is olyan drága.
 
Ha jól emlékszem pont a Nelson Pass is szórakozott ilyen egyutas hangfalakkal, valami dögnagy tölcsért is épített belőlük, amivel megjött a mélytartomány is, de akkor meg a tölcsér hossza miatt a késleltetés lett a probléma. Na meg azok sokkal drágább hangszórók voltak, ha jól emlékszem 1200 dollár felett volt párja, szóval ahhoz képest a Visaton még aprópénzért van.
 
Persze ezeknek sem állandó a fázistolása, de a hangok abszolút késleltetése (közel) állandó a teljes sávban (könnyű a membrán) tehát az alaphang és a felharmonikusok szinte azonos pillanatban érik el a fület. Állítólag ez számít. De ez NEM személyes tapasztalat.
 
Nem állítom, hogy holnap rohanok venni ilyen hangszórókat és építek ilyen hangfalakat, de azért szerintem valami oka csak van annak, hogy ennyire dicsérik őket. És az RFZ kipróbálása után én már tényleg hiszek a fázismenet fontosságában. Még akkor is, ha ezen egyetlen kísérlet kivételével csak olvasgatás az egész dolog alapja. Az az egyetlen kísérlet elég volt ahhoz, hogy "fázís-hívővé" váljak :-).
 
Megkeressem az említett cikkeket / termékeket? Érdekel valakit a téma?
 
> A félreértések megelőzés érdekében jelzem, bár szimpatikus számomra a zen buddhizmus, nem annak tanait szeretném elhinteni soraimmal. De sokszor hasznos, ha nem tévhitekre és előítéletekre, hanem a teljes tudatlanságra és őszinte kíváncsiságra építjük fel a valódi tudás.
 
A kíváncsiság bennem is megvan és próbálok előítéletek nélkül élni. Emléktörlésre nincs még időpontom. Bár ha Andrea Riseborough is ott lesz, akkor bevállalom azt is. .. :-)

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Már megint védem magam, de én nem ezt akartam mondani.
...
De a "másodlagos" visszaverődések esélyes, hogy akkorra érnek oda, amikor a 10-12ms időkorlát már letelt, tehát az ennyit késő hullámok már NEM zavarják meg az irányérzékelést.
...
Erre kellenek a csoda erősítők meg az egyhangszórós hangfalak (sok-sok pénzért).

Egy beszélgetés nem csak ellenvéleményekből, vitából áll. Próbáld elengedni a két pólusú, pro és kontra, fekete és fehér világ ideáját! 
 
A térérzékelésünk nem csak a fáziskülönbségen alapszik, fontos szerepe van benne pl. az elfedésnek is. Ha két hanghullám ereje között nagy különbség van, csak az erősebbet halljuk, a másikat nem érzékeljük még akkor sem, ha eltér a frekvenciája, fázisa. Szóval engedd el ezt a 10-12 msecundumos értéket is, mert nem sokra mész vele így önmagában!
 
Amiket Te "egyhangszórós hangfalaknak" nevezel, nem feltétlenül egyutasak, sőt általában több utas koaxiális hangszórók dolgoznak bennük, amikhez ugyanúgy kell hangváltó, mint a szokványos megoldásokhoz. De ha nem is kellene elektronika, a hangszóróknak önmagukban se nem lineáris, se nem konstans a fázismenetük (sem). Szóval ezt az etalont is engedd el!
 
 
A félreértések megelőzés érdekében jelzem, bár szimpatikus számomra a zen buddhizmus, nem annak tanait szeretném elhinteni soraimmal. De sokszor hasznos, ha nem tévhitekre és előítéletekre, hanem a teljes tudatlanságra és őszinte kíváncsiságra építjük fel a valódi tudás.

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »


...
 
Először is köszönjük a segítséget!
 
Egy szakember számára biztos nevetséges, hogy mi most "itten" csak az első lépéseket próbáljuk megtenni ebben a dologban, de pont ez tesz még értékesebbé minden segítséget.
 
> Az elsődleges tükröződési pontok fontosak, de csak ezekkel foglalkozni hiba
 
Már megint védem magam, de én nem ezt akartam mondani. Azt akartam mondani, hogy SZÁMOMRA ezeknek a pontoknak a kezelése szinte "mindent megérne", extrém esetben még akár azt is, ha egyéb akusztikai paraméterek kimondottan romlanának a reflexiós pontok kezelésétől. Nyilván ez valószínűtlen egy lakószobában, talán még moziban is, de SZÁMOMRA olyan döbbenetes volt a különbség, hogy azóta is elvonási tüneteim vannak (sajnos AZT a borzalmat nem hagyhattam úgy :-). Mivel nekem ez ennyire fontos, ezért én először a visszaverési pontokat csillapítanám és csak azután mérnék egyet és gondolkodnék el a folytatáson. NEM gondolom és nem is gondoltam soha, hogy a visszaverési pontok kezelésével el is érkeztünk a célhoz.
 
> Nem célszerű azt feltételezni, hogy ha ezekre a pontokra teszünk valamilyen panelt, akkor onnan nem fog visszaverődni semmilyen hullám és létrejön egy "visszaverődésektől mentes zóna".
 
Egyetértünk ebben is. Ez az "RFZ" név egy kicsit nagyképű elnevezés angolul is, de az azért (remélem) igaz, hogy ha az elsődleges visszaverési pontokba elnyelő paneleket (vagy diffúzorokat) teszünk, akkor lényegesen CSÖKKEN a visszavert hangok intenzitása ezáltal KEVÉSBÉ fogják zavarni aaz irányérzékelést ezek a '"korai' visszaverődések. Mivel ennél többet úgysem tehetünk, nyugodtak lehetünk, hogy legalább tettük valamit. Biztos, hogy az én tesztelésre használt putri-megoldásom borzalmasan messze volt a tökéletestől, de már így is döbbenetes volt a hatása.
 
> Akusztikai mérést végezni nem csak a teljesen csupasz szobában érdemes, hanem az építés során és a végén is. Egyrészt tanulságos látni a változást, a gyakorlatban igazolva az elméletet, másrészt azonnal észlelhetjük, ha rossz irányba haladunk, bár ez csak hibás tervezés eredménye lehet.
 
Ebben is egyetértünk, ha a változások követése a cél, akkor egyértelműen érdemes mérni többször is. Ráadásul nincs is más választásunk mivel mi tervezni nem tudunk, így csak kis lépésekben tudunk haladni a cél felé, minden lépés után ellenőrizve az irányt és azt,hogy merre és mekkorát léptünk (csukott szemmel :-). Szakember számára ez nevetséges lehet, de a DIY általában a szaktudás alacsonyabb szintjét birtokló amatőrök játéka és pont az teszi "széppé" az eredményt (még ha az objektíven megnézve NEM is tökéletes) hogy lényegében olyat csináltunk amihez nem értünk. Az egyetemen volt egy mondásom: "ha tudja az anyagot, akkor a hülye is le tud vizsgázni". Ha viszont tökhülyén megy be az ember a vizsgára és sikerül egy kettest összehozni ... na, akkor nagyon büszke lesz magára! :-)
 
> AZ állóhullámok nem csak hangnyomás kiemelést tudnak okozni a saját frekvenciájukon, hanem gyengítéseket, kioltásokat is attól függően, helyileg hol vizsgáljuk őket a szobában. Tehát a mérési diagramokon nem csak a magas értékeket, hanem völgyeket is érdemes figyelni és nem csak egyetlen görbét elemezni, mert az könnyen félrevihet. Egymás mellé kell tenni a hangnyomás, torzítás, lecsengés, utózengés görbéket, meg egy akusztikai kalkulátort. Ezek segítségével alaposan feltérképezhető a szoba akusztikája.
 
Öööö ... igaz. De szerintem ez már SOKKAL magasabb szintje a dolognak, mint ahol mi most vagyunk. 
 
Szerintem ha mi első körben csak addig eljutunk, hogy
 
1. csinálunk "RFZ"-t (mivel ehhez nem kell sem ész sem szaktudás, csak egy síktükör meg valaki aki a falra nyomkodja, pár lap kőzetgyapot, valami deszkam csavarok és valami elfogadható kinézetű és hangáteresztő fedőszövet a sarki textilboltból :-)
 
2. kitaláljuk, hogy MELYIK két fal között vannak a legcsúnyább állóhullámok (pl. a frekvenciájukból/hullámhosszukból)
 
3. a megfelelő falakra teszünk pár mélyebb frekin is (valamennyire) működő abszorber panelt vagy a MEGFELELŐ sarokba mélycsapdát
 
4  a csörgővisszhangokat feltérképezzük (akár úgy, hogy nagy szivacsot teszünk az egyik fal elé és amikor megszűnt a csörgővisszhang akkor megtaláltuk a jó falat, ahova diffúzor kell)
 
5. mérünk utózengési idő görbét és vakargatjuk a fejünket, hogy melyik tartományban kell még plusz csillapítás (vagy hol kell csökkenteni a csillapítás mértékét ha valamit "túljátszottunk")
 
6. esetleg az utolsó lépést többször megismételjük, miután elehelyeztünk (vagy leszedtünk) pár panelt.
 
Tudom, hogy ez még nem az akusztikai kezelés magasiskolája, de szerintem nagy bajt nem csinálunk vele, szóval valószínűtlen, hogy ne javulna az akusztika legalább egy kicsit. És ugye a saját kézzel/aggyal végzett munka plusz öröme is a miénk... :-)
 
Lát valaki nagy butaságot ebben a listában? Ha igen, akkor még egy kicsit vakargatjuk a fejünket.
 
> Szép dolog az állóhullámok felfedezése a szobában, de ez általában egy halott információ. 70 Hz alatti hullámokat csak nagy tömegű és méretű elnyelőkkel lehet csillapítani, márpedig ilyeneket a legtöbb szoba látványa nem visel el. 
 
De pl. a hátsó üléssor alatti dobogó alatti légtér használható basszuscsapdának, tudtommal. Mondjuk az is igaz, hogy kb. ez az egyetlen olyan hely ahova egy ekkora dög csapdát be lehet tenni anélkül, hogy nagy bajba kerülnénk feleségileg... :-) És ez is főleg csak dedikált moziban lehetséges, a nappaliban ritkán van ilyen dobogó... :-)
 
 
> A fázisok megkavarodását az akusztikai is okozza, mivel zárt térben eltérő stádiumú hullámok találkoznak.
 
Igaz. De a "másodlagos" visszaverődések esélyes, hogy akkorra érnek oda, amikor a 10-12ms időkorlát már letelt, tehát az ennyit késő hullámok már NEM zavarják meg az irányérzékelést. De ha nagyon pici a szoba, akkor ez persze kevésbé lesz igaz. 
 
Úgy tűnik, az élet minden területén igaz, hogy végül csak az nevet, akinek nagyobb. Mármint a mozija... vagy esetleg valaki másra gondolt? :-)
 
> Azonban az elektronikák és a hangszórók sem lineáris viselkedést mutatnak e téren, tehát illúzió azt gondolni, az akusztika rendezésével teljesen egyenletes fázishelyzet jön majd létre.
 
Persze. Erre kellenek a csoda erősítők meg az egyhangszórós hangfalak (sok-sok pénzért). NYILVÁN az én DIY vackaim  vagy akár az átlag házimozis hangfalai SOHA nem fognak olyan egyenletes fázismenetet mutatni mint pl. egy szélessávú hangszóró egy audiofil erősítőre kötve. De a '"zóna" létrehozásával (haha, tiszta Sztalker-érzés :-) szóval legalább a szoba által pluszban hozzáadott hiba csökken valamennyit (még ha NEM is nullára). És az én saját tesztem alapján a hatás döbbenetes. Nyilván jobb hangfalakkal és jobb elektronikával még jobb lenne az eredmény, de hát abból kell főzni ami a kertben terem. :-)
 
Mégegyszer köszönjük a segítséget!

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Jómagam mostanában próbálkozom az otthoni szobaakusztikai méréssel. Amolyan DIY ez is.
Egyenlőre addig jutottam, hogy cirka 4Khz-ig meglepően jól betudtam mérni a szobám akusztikai problémáit. Följebb nem, mert a mikrofon előerősítőjének zaja van, valószínűleg ezért fals az eredmény fölötte. Jobban mondva a jel-zaj viszony miatt nem képes értékelhető eredményt számítani. Sebaj, az Anthem ARC-ja is csak 5Khz-ig mér. Illetve itt már eléggé irányítottak a hangok, éppen ezért felesleges ezzel foglalkoznom. Szerintem.
Azért jó az ilyen szobaakusztikai mérés saját kezűleg, (innentől csak msk) mert, ahogyan GyP is írta, folyamatosan ellenőrizhető az, amit-amin változtattunk.

Az általad mutatott ábrából kiolvasható néhány információ a szobádról, de önmagában nem elégséges forrás. Vélhetően van néhány mérési hiba a folyamatban, a szoftver sincs megfelelően beállítva és elég nagy lehetett a zajszint is, ami meghamisítja az eredményt. Nem tudom, milyen mikrofont használtál, de úgy tűnik, nem megfelelő a célra. A basszus tartomány túllövése beállítási hibára vall, felette 200 és 500 Hz között pedig komoly energiahiány van. Az említett 55 Hz mellett 35 és 75 Hz-en van még két állóhullámod, amik a szoba méreteire utalnak (5m x 3,1m ?). Ezek a jelek egy nehezen hallgatható rendszerre utalnak, de az ábra alapján badarság lenne komoly véleményt mondani.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Néhány kiegészítés, hátha segít valakinek...
 
Az elsődleges tükröződési pontok fontosak, de csak ezekkel foglalkozni hiba. Nem célszerű azt feltételezni, hogy ha ezekre a pontokra teszünk valamilyen panelt, akkor onnan nem fog visszaverődni semmilyen hullám és létrejön egy "visszaverődésektől mentes zóna". Ilyen nem létezik egy lakószobában, de még moziszobában sem. Minden anyagnak, panelnek megvan a maga viselkedési karakterisztikája. Anyagától, méreteitől, kialakításától és a beérkező hullám frekvenciájától függően elnyeli, visszaveri, szétszórja a hangokat. Ezen paraméterek ismeretében az akusztikai tervezhető és modellezhető igen nagy biztonsággal.
 
Akusztikai mérést végezni nem csak a teljesen csupasz szobában érdemes, hanem az építés során és a végén is. Egyrészt tanulságos látni a változást, a gyakorlatban igazolva az elméletet, másrészt azonnal észlelhetjük, ha rossz irányba haladunk, bár ez csak hibás tervezés eredménye lehet.
 
AZ állóhullámok nem csak hangnyomás kiemelést tudnak okozni a saját frekvenciájukon, hanem gyengítéseket, kioltásokat is attól függően, helyileg hol vizsgáljuk őket a szobában. Tehát a mérési diagramokon nem csak a magas értékeket, hanem völgyeket is érdemes figyelni és nem csak egyetlen görbét elemezni, mert az könnyen félrevihet. Egymás mellé kell tenni a hangnyomás, torzítás, lecsengés, utózengés görbéket, meg egy akusztikai kalkulátort. Ezek segítségével alaposan feltérképezhető a szoba akusztikája.
 
Szép dolog az állóhullámok felfedezése a szobában, de ez általában egy halott információ. 70 Hz alatti hullámokat csak nagy tömegű és méretű elnyelőkkel lehet csillapítani, márpedig ilyeneket a legtöbb szoba látványa nem visel el.
 
A fázisok megkavarodását az akusztikai is okozza, mivel zárt térben eltérő stádiumú hullámok találkoznak. Azonban az elektronikák és a hangszórók sem lineáris viselkedést mutatnak e téren, tehát illúzió azt gondolni, az akusztika rendezésével teljesen egyenletes fázishelyzet jön majd létre.

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »



 Az 55Hz az kb. 6,2m hullámhossz.
 
A szoba keskenyebb oldala 3.1m. , vagy átlósan valóban lehet kb. ennyi.  Na, akkor elcsíptük ezt és mennyire jól is látszik. Mégsem hülyeség, ezzel hülyéskedni itthon. 
 
Viszont néhány apró gondom van.: Egyrészt nincs momentán itthon néhány bála kőzetgyapot. Egy sem.
Másrészt ki is penderítene a szebbik nem, ha ilyenre vetemednék. De azért ötletelek, hogyan tudnék elhelyezni valamennyit mégis.
 
Közben eszembe jutott, hogy ez a méricskélési segítséggel még az erősítőt is belehet állítani, manuálisan. Így még látható is, hogy merre mit állítottunk.

 
Mekkora barom vagyok! Ha Morph itt lenne, azt mondaná: "ülj le, 1-es!". Még jó, hogy nincs itt! :-)
 
TERMÉSZETESEN a 6,2m hullámhossz azt jelenti, hogy ennyi utat tesz meg a hang egy "kör" alatt, azaz oda-vissza a két fal között. Mivel egy kör alatt kétszer teszi meg a falak közötti távolságot  (oda, majd vissza) ezért a 6,2m FELE kell legyen a falak távolsága. Magyarul 3,1m. Amint mondod, pont ennyi a szoba szélessége. Ez pedig azt jelenti, hogy baromi közel voltam a megoldáshoz, pont a kapujában álltam, de megint elcsesztem egy elrontott mellékszámítással. Nálam ez már papírforma. Nyilván aki 25-ödször számít ki ilyet, annak rutinja van, az nem rontja el. De mi kezdők vagyunk, ez tény. Viszont annál nagyobb érdem, hogy önállóan rájöttünk a hibára és kijavítottuk. Szerintem a kettest még kikönyöröghetjük... :-). Morph? Megszavazod? :-)
 
Azért vagyok különösen idióta, mert nálam ugyanez a probléma mozi hossztengelyében van jelen, 30Hz körül. Ez majdnem az 55Hz fele és a mozi nálunk kb. 5,8m hosszú. Eszembe KELLETT volna jutnia a ténynek, hogy közel 2x-es arány van az 55Hz és a 30Hz között és akkor helyből rájövök arra, hogy elrontottam egy kettes faktorral a dolgot. De ennyi eszem nem volt. Szánom-bánom.
 
A falra rakhatsz paneleket? A sarokba?

Online
Avatar
Red75
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1788
Csatlakozott: 2009.01.20., kedd 09:58
Értékelés: 808
Tartózkodási hely: Budapest-Csillaghegy

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: Red75 »



Amit a 300Hz alatti tartományon én látok (vagy hiszem, hogy látom) az az, hogy kezdenek csúcsok és völgyek megjelenni az átvitelben, 55Hz környékén pl. szerintem egy állóhullám van, ami NEM a hálózati 50Hz által a drótokban indukált feszültség által okozott mérési hiba, hanem valódi állóhullám SZERINTEM. Az 55Hz az kb. 6,2m hullámhossz. Nem véletlenül ennyi a szoba valamelyik mérete? Akár diagonálisan, tehát ha pl. az első fal tövében van a sub, akkor innen a hátsó fal tetejéig nem pont ennyi a távolság? Ha nem, akkor bocsi... de hát NEM vagyok szakember... 
 
Én betennék a sarkokba pár basszuscsapdát és megnézném, hogy mi változik. Nem valami komoly, drága dologra gondolok, csak mondjuk próbaképpen egy-két bála kőzetgyapotra. Vagy a hátsó falra, az ülések mögé tett vastagabb kőzetgyapotra. Ott nem nagyon nyelné el a magasabb frekiket, de a mélytartomány egyenletessége javulna. Szerintem. Ha van otthon pár bála kőzetgyapot, akkor egy próbát megér... :-) És amúgy is, nem az ÚT A LÉNYEG? Ez pedig pont azért szép és érdekes, mert buktatókkal van tele. Ha nem lenne, akkor a célt végül elérve az öröm is kisebb lenne... :-)

 Az 55Hz az kb. 6,2m hullámhossz.
 
A szoba keskenyebb oldala 3.1m. , vagy átlósan valóban lehet kb. ennyi.  Na, akkor elcsíptük ezt és mennyire jól is látszik. Mégsem hülyeség, ezzel hülyéskedni itthon. 
 
Viszont néhány apró gondom van.: Egyrészt nincs momentán itthon néhány bála kőzetgyapot. Egy sem.
Másrészt ki is penderítene a szebbik nem, ha ilyenre vetemednék. De azért ötletelek, hogyan tudnék elhelyezni valamennyit mégis.
 
Közben eszembe jutott, hogy ez a méricskélési segítséggel még az erősítőt is belehet állítani, manuálisan. Így még látható is, hogy merre mit állítottunk.
[spoiler]Nappali: TV 65" Hisense, AVR Pioneer VSX-933, Lejátszó Zidoo 9S, 5.0 Swans D3.2, Sub 2db. DIY Hivi-Hertz
Mozi: Vászon 106" motoros, Proji Benq W1090, Lejátszó Himedia Q10Pro, AVR Anthem MRX-510 5.0 Quadral Rhodium 400, Sub DIY Hivi[/spoiler]

Avatar
szigony
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2046
Csatlakozott: 2009.11.11., szer. 20:39
Értékelés: 1362

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: szigony »



Kire gondolsz?


Biztosan nem rád.

Avatar
komarfamily
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2185
Csatlakozott: 2015.04.27., hétf. 16:30
Értékelés: 1002
Tartózkodási hely: London

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: komarfamily »


Van akinél már felülkerekedett a gyüjtő/csereszenvedély szerűség, nem tud leállni, és ezt a kíváncsisággal magyarázza. Ezt inkább készülék, kütyü hobbinak hívnám, nem házimozinak.
Kire gondolsz?


Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »


Ti hogy vagytok ezzel?
 
Számokban:
- 5 gyerek
- 1 feleség
- 1 milliós ABSZOLÚT korlát a mozi költségeire (idővel talán változhat)
- 10 éves 3 chip DLP projektor (10 évesen a gyári ár 3%-áért megvéve :-)
- két munkahely
- nulla szabadidő
- a nulla szabadidő kb. 1%-át töltöm "fejlesztéssel"
- a nulla szabadidő kb. 99%-ában filmet nézek és baromira élvezem
- estig tudnám sorolni a rendszer hibáit, de nem érdekelnek túlságosan.
 
Tudom, hogy MAJD meg fogom csinálni az akusztikát, MAJD lesz egyszer vászon is, MAJD lesz egyszer normális berendezés és ez nekem most pont elég ahhoz, hogy MOST a filmre tudjak figyelni.
 
Mivel a költségvetés 99%-a már elment, megnyugodtam ezzel kapcsolatban is, hiszen NEM tudok fejleszteni (olyan módon ami pénzbe kerül, biztosan nem).
 
Helyén kell kezelni a dolgokat: ez egy hobby ami arra van, hogy örömet okozzon. Ha élvezzük akkor jó, ha nem, akkor nem jó.
 
Édesapám horgászott, de ő sem mindig fogott halat. De ez nem vette el a kedvét. Minden nap új lehetőség volt neki is és nekünk is arra, hogy megértsünk, javítsunk, módosítsunk valamit. Az utat kell élvezni, nem mindig azt nézni, hogy mennyire vagyunk a céltól. Számomra minden lépés egy új kaland és ha csak évek múlva jutok odáig, hogy a "kész" szót kimondhassam, akkor is örülni fogok. Nincs határidő, nincs kényszer. Most is örülök annak, ahol most tart a mozi, pedig valljuk be, elég szánalmas ami nálunk van a fórumon látható többi, ezerszer komolyabb házimozihoz képest. Csupa DIY vackok, meg 10-30 éves, leharcolt készülékek, aki meglátja, elneveti magát.
 
De élvezem és ez a lényeg számomra. De persze mások véleményét is tisztelem.

Avatar
istvan77
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 637
Csatlakozott: 2016.04.03., vas. 11:52
Értékelés: 148

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: istvan77 »

Ahogy olvasom e bejegyzésket mindig önkéntelenül azon kapom magam,hogy azon jár az agyam,hogy számtalan mérés modifikálás közben van e arra időtök(időnk)hogy élvezzük is azt a hobbyt aminek szenteljük az időnket?Mármint tényleg évezzük,amolyan elégedetten hátradőlve,nem a hibákra figyelve,hanem csak élvezve a látottakat hallottakat.Én jómagam egy nem túl nagy,és értékes rendszernek vagyok a tulajdonosa,és én is igyekszem fejlesztgetni,vagy abból kihozni a legjobbat amim van.(két gyermek mellett nem könnyű)sem időben sem pénzben sem energiában.De azt vettem észre magamon hogy ez a hobby egy örök elégedetlen figurát csinált belőlem aki csak hajszolja az elképzelt hangot,az elképzelt képet,de valahogy sosem éri utól.Ti hogy vagytok ezzel?
hangfal: front: Quadral Tribun,Center:Clarus Titan,Surr:Cav audio ds30,sub:phonar as-100dvd lejátszó:Pioneer dv-668Házimozi:Amp:Cambridge Audio 351r multimédia:zappiti 4k projektor:Toshiba tdp s8 tv:Plasma ps42c430<p>

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »



Talán ezért:
 
Nick Platsis: It is reliable up to 5 kHz.  After that it starts becoming too directional with increasing frequency.  Maximum correction range for MRX receivers is 5 kHz.  This is the normally recommended setting, and the default, in all versions of ARC and is user adjustable down to 200 Hz.  In AVM/D it can be set as high as 20 kHz, but effectiveness of correction at these upper frequencies often depends on whether the tweeters (and mic) are at ear level.  A listening test is the best way to find out.
 
https://www.audioholics.com/room-acoust ... -interview

 
Van egy ötletem: alakítsuk meg a Wikipédia-huszárok Lovagrendjét! Ilyen még úgysincs ... talán. :-)
 
Egyébként egyetértek, én is úgy tudom, hogy nagyon magas frekiken már nem igazából játszik a szoba akusztikája, kivéve az elsődleges visszaverődési pontokat de azokat meg úgyis kezelni kell, kb. mindenfajta méréstől függetlenül.
 
Ja, meg kivéve még a csörgővisszhangokat, amik viszont durván meg tudják emelni a szobában hallható magashangok szintjét, ezért is (vagy nem?) idegesítően sok a magas hang amikor akusztikailag kezeletlen szobában nagyobb hangerővel szól a mozi. Tudtommal az ilyen magas hangok egyenes vonalban terjednek és verődnek vissza a kemény, sík felületekről, tehát 20-30 kört is mehetnek két párhuzamos fal között mire elhalnak. Nálam legalábbis nagyon durva a csörgővisszhang, amikor tapsolok egyet a mozi közepén állva és az is tény, hogy teljesen megszűnik ha a hátsó falra szivacsot (vagy suttyó-diffúzort, egyenesen a feltaláló műhelyéből :-) teszek. Szóval legalább annyit már tudok, hogy melyik két fal között van a probléma amit kezelni kell majd. Kis lépés ugyan, de talán már valami a jó irányba. 
 
Tudtommal (de ez is csak halvány emlék) a THX is ezért ajánlott d'Appolito elrendezésű hangdobozokat (első körben) mert azok irányítva sugároznak, így pl. a padlóról-plafonról visszavert hangok kevésbé torzítják el a hangképet. 

Online
Avatar
Red75
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1788
Csatlakozott: 2009.01.20., kedd 09:58
Értékelés: 808
Tartózkodási hely: Budapest-Csillaghegy

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: Red75 »



Én sem értem miért gondolta:
http://www.avsforum.com/forum/attachmen ... 1436022205

Talán ezért:
 
Nick Platsis: It is reliable up to 5 kHz.  After that it starts becoming too directional with increasing frequency.  Maximum correction range for MRX receivers is 5 kHz.  This is the normally recommended setting, and the default, in all versions of ARC and is user adjustable down to 200 Hz.  In AVM/D it can be set as high as 20 kHz, but effectiveness of correction at these upper frequencies often depends on whether the tweeters (and mic) are at ear level.  A listening test is the best way to find out.
 
https://www.audioholics.com/room-acoust ... -interview
[spoiler]Nappali: TV 65" Hisense, AVR Pioneer VSX-933, Lejátszó Zidoo 9S, 5.0 Swans D3.2, Sub 2db. DIY Hivi-Hertz
Mozi: Vászon 106" motoros, Proji Benq W1090, Lejátszó Himedia Q10Pro, AVR Anthem MRX-510 5.0 Quadral Rhodium 400, Sub DIY Hivi[/spoiler]

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »


Igen! De az is igaz, hogy a jó huszár mindig a nyeregben marad. Nem esik át a ló túloldalára.
 
A vicces az, hogy közben még lovam sincs. Ennyit a huszárságról. Maximum gyalog lehetek ezen a sakktáblán ... :-)

Avatar
dhcodoki
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2745
Csatlakozott: 2012.01.22., vas. 11:07
Értékelés: 2157

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: dhcodoki »


Na, ugye, hogy néha egy Wikipédia-huszár is hasznos tagja lehet a csapatnak! 
 
Igen! De az is igaz, hogy a jó huszár mindig a nyeregben marad. Nem esik át a ló túloldalára.

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »


Ja, még valami.
 
Magas frekiken "recés" a görbe. Ez szerintem a Comb filter jelensége okozza. Itt megint azt kell mondanom, hogy ha egy jelet összekeverünk időben eltolt önmagával akkor TÉNYSZERŰEN hullámzóvá válik a frekimenet.
 
Namost azt sem láttam SEHOL leírva eddig még, hogy az elsődleges visszaverési pontokba tett elnyelő panelek ezt is megszüntetik (nagyrészt) hiszen a visszavert hang NEM CSAK a fázist zavarja meg, hanem (mivel hosszabb utat tett meg ezért késleltetett) jel amit önmagával (a közvetlenül a fülünkbe jutó hanggal) összekeverünk. TÉNY hogy ekkor Comb filter keletkezik és az eredmény is matematikai tény.
 
Szóval még egy jóslatot megkockáztatok, ha pofára esek, azt is vállalom: mivel Nálad hullámos a felső tartomány, ezt TALÁN az említett hatás okozza, tehát NINCSENEK elnyelő panelek az elsődleges pontokon. Vagy baromságot írtam. Megpróbálnék ezekre a pontokra tenni szivacsokat/párnákat és újra mérni. Csak azért, hogy lássuk a KÜLÖNBSÉGET. Ha kisimul a felső része a görbének, akkor bebizonyítottuk, hogy az elsődleges visszaverési pontokra KÉT OKBÓL kellenek a panelek:
- fázismenet 
- Comb filter kiküszöbölése.
 
Szakemberek, "mindez marhaság", sóhajtozás ... a régi mese! :-)

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »



Jómagam mostanában próbálkozom az otthoni szobaakusztikai méréssel. Amolyan DIY ez is.
Egyenlőre addig jutottam, hogy cirka 4Khz-ig meglepően jól betudtam mérni a szobám akusztikai problémáit. Följebb nem, mert a mikrofon előerősítőjének zaja van, valószínűleg ezért fals az eredmény fölötte. Jobban mondva a jel-zaj viszony miatt nem képes értékelhető eredményt számítani. Sebaj, az Anthem ARC-ja is csak 5Khz-ig mér. Illetve itt már eléggé irányítottak a hangok, éppen ezért felesleges ezzel foglalkoznom. Szerintem.
Azért jó az ilyen szobaakusztikai mérés saját kezűleg, (innentől csak msk) mert, ahogyan GyP is írta, folyamatosan ellenőrizhető az, amit-amin változtattunk.
 
Mielőtt azzal jönne bárki, hogy van erre szakember és ő még ért is ehhez, stb. Ez természetesen így van, nem vitatom. De miért ne próbálkozhatnék hobbiból akár ilyennel is?

 
Szerintem ez a mérés nem néz ki rosszul, már most sem. Nagyon magas frekiken a visszavert hullámokkal nem hiszem, hogy nagy gond lesz, ha az elsődleges visszaverési pontokban van elnyelő panel, szóval az 5kHz feletti tartományban nem tudom, hogy mit lehet tenni egyáltalán? Van itt értelme méregetni? Ezek a frekik jellemzően egyenes úton jutnak a fülünkbe ha jól tudom.
 
Mondjuk nálunk egy durva csörgővisszhang van a szoba két fala között, ezt diffúzorokkal valószínűleg lehet kezelni  Kipróbáltam ezt is, a tőlem megszokott módon: deszkákat döntöttem a falnak véletlenszerű távolságokban, ez a lépcsős diffúzor továbbfejlesztett változata, szakmai neve: suttyó-diffúzor  de meglepően JÓL MŰKÖDÖTT és megszűnt a csörgővisszhang anélkül, hogy a szoba akusztikailag "meghalt" volna. Ha babaágy-szivacsokat tettem a hátsó falra, akkor viszont üressé vált a zene, szerintem az már túlcsillapította az akusztikát. A szakemberek sóhajtozhatnak, de szerintem ők is hasonló módszerekkel fedezték fel ezeket a dolgokat, csak pár évtizeddel ezelőtt...:-)
 
Amit a 300Hz alatti tartományon én látok (vagy hiszem, hogy látom) az az, hogy kezdenek csúcsok és völgyek megjelenni az átvitelben, 55Hz környékén pl. szerintem egy állóhullám van, ami NEM a hálózati 50Hz által a drótokban indukált feszültség által okozott mérési hiba, hanem valódi állóhullám SZERINTEM. Az 55Hz az kb. 6,2m hullámhossz. Nem véletlenül ennyi a szoba valamelyik mérete? Akár diagonálisan, tehát ha pl. az első fal tövében van a sub, akkor innen a hátsó fal tetejéig nem pont ennyi a távolság? Ha nem, akkor bocsi... de hát NEM vagyok szakember... 
 
Én betennék a sarkokba pár basszuscsapdát és megnézném, hogy mi változik. Nem valami komoly, drága dologra gondolok, csak mondjuk próbaképpen egy-két bála kőzetgyapotra. Vagy a hátsó falra, az ülések mögé tett vastagabb kőzetgyapotra. Ott nem nagyon nyelné el a magasabb frekiket, de a mélytartomány egyenletessége javulna. Szerintem. Ha van otthon pár bála kőzetgyapot, akkor egy próbát megér... :-) És amúgy is, nem az ÚT A LÉNYEG? Ez pedig pont azért szép és érdekes, mert buktatókkal van tele. Ha nem lenne, akkor a célt végül elérve az öröm is kisebb lenne... :-)

Válasz küldése

Vissza: “Házimozi”