Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Avatar
Turbo
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 749
Csatlakozott: 2003.09.23., kedd 21:19
Értékelés: 70

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Turbo »


Kovács Dénes az AUDMAX Pro audioval foglalkozó mérnökével pont erről beszélgettem pénteken. Elmondta, hogy pld.. a Genelec rendszerben, a dsp-s szubba befűzött összes csatorna sub managementje után rámegy minden vágott rész a szubra, miközben a sub vágás is 80 Hz-nél következik be (mivel a THX ezt ajánlja). VISZONT (beállítástól függően), a Genelec visszakeveri a front sugárzókra a hiányzó, 80-120 Hz közötti tartományt. A kereskedelmi mozikban is ez történik tudtommal. Ne kérdezd a miértjét.
 
Igen, ilyesmit mintha már láttam volna valahol...
Most is itt állok mellette, gondoltam lövök egy képet:
 


Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »


> Ha adott egy processzor aminek az EQ beállítását manuálisan szeretném elvégezni akkor mi a jó kiinduló alap? Értem ez alatt, hogy pl. hány Hz-től indítsam a frontok beállítását.

Van erre valami jól bevált recept? A hangfalak gyári adatai lehetnek iránymutatók, de valószínűleg nem a valóságot tükrözik. 

 

A jó kiinduló alap a THX szabvány. NEM azért mert ők Istenek, vagy ilyesmi, hanem mert elsőként fogtak meg egy problémát a jó oldalról és hatékonyan. A jó kiinduló beállítások:

 

- sub (felülről) vágási freki: 120Hz (szerintem minden erősítőn ez az alapértelmezett)

- MINDEN más hangfal (Frontok, Center, hátsók is) csak 80Hz FELETT kapjon hangot (minden más a sub-ra megy)

- ha állítható a hangfalakra menő jel vágási meredeksége, akkor 24dB/oktáv ha a hangfalak nagyok és 12dB/oktáv a kicsi ZÁRT hangfalak esetén, ahol tényleg 80Hz körül van a -3dB pont. Minden bassreflex hangfal esetén helyből 24dB/oktáv a vágási meredekség

 

-  minden grafikus EQ nullára vagy teljesen kikapcsolni ha lehet

 

- a sub kivételével az összes hangfal távolságát a valós távolságra állítani (mivel a magassugárzók fázistolása abszolút időskálán mérve minimális, ezért itt nem kell trükközni)

 

- fázisokat illeszteni a sub és a hangfalak között a keresztezési frekin (80Hz) úgy, hogy a sub távolságára valamivel (1-3m) NAGYOBB értéket hazudunk mint a valóság (mivel a távolság beállítás értelme itt már nem a valós távolság beállítása, hanem a hangfalakból jövő hangok fázisának az illesztése, amibe viszont beleszól a membrán tömege is, ami a sub esetén sokkal nagyobb, a hangváltók fázistolása, meg kb. minden). Emiatt a legegyszerűbb korrekt illesztés ha ideiglenesen ellenfázisba kötjük a sub-ot az egyik hangfalhoz képest és CSAK arra a hangfalra küldünk egy 80Hz-es szinuszt (bass management bekapcsolva) madj addig állítjuk a sub szintjét és távolságát, amíg a lehető legjobb kioltást kapjuk, ekkor a fázis is jó meg a sub hangereje is. A sub távolságára mindig NAGYOBB értéket kell beállítani a valóságnál, mivel az ő fáziskésése hatalmas. Ha a kioltás hatékony, akkor a sub fázisát visszafordít és hallgathatjuk a mozit,.Persze a hangfalak relatív hangerejének beállítása után, de az fülre is elfogadhatóan beállítható.

 

Ha a hangfalak nem nagyon gagyik és a szoba akusztikailag elfogadható, akkor nincs szükség egyéb szobakorrekcióra. Ha mégis szarul szól a cucc ezek után, akkor inkább hangcsillapító panelek a falakra mint gombok tekergetése.

 

Holnap elméleti indoklást is írok a fentiekhez...

Csutka

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Csutka »


Az LFE csatorna kizárólag alacsony frekvenciás hangokat tartalmaz, jellemzően 60 Hz alatti alaphanggal. Ám hogy ezeknek a hangoknak a felharmonikusait ne kelljen más csatornára keverni, az LFE felső sávhatárát 120 Hz-ben állapították meg.
 
Kis kiegészítés:
 


Avatar
tanczi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1640
Csatlakozott: 2013.07.29., hétf. 10:31
Értékelés: 794

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: tanczi »



Sziasztok!
 
Ha már ennyire téma a Hz-ek beállítása, vágása akkor nekem is lenne hozzátok egy gyakorlati kérdésem.
 
Ha adott egy processzor aminek az EQ beállítását manuálisan szeretném elvégezni akkor mi a jó kiinduló alap? Értem ez alatt, hogy pl. hány Hz-től indítsam a frontok beállítását. Van erre valami jól bevált recept? A hangfalak gyári adatai lehetnek iránymutatók, de valószínűleg nem a valóságot tükrözik. 
 
A proci 11 sávos EQ val rendelkezik csatornánként. Ha jól emlékszem 0,25 léptetésekkel lehet állítani, tehet elég finoman be lehet lőni.
 
Érdemes-e használni a Crossover slopes can be set at 12db or 24db per Octave beállítást?
 
A mikrofonos bemérés adatai elég érdekesek, egyes Hz-nél nagyon sokat rárak, máshol pedig nagyon visszavesz. Egyáltalán nem tetszik amit beállít. Ezért a manuálist választottam ami már sokkal jobb. Viszont biztos van még benne lehetőség, ezért is kérdezném, hogy mi lenne a jó irány a manuális beállításnál. 
Hátha kapok tőletek valami jó ötletet.
 
Előre is köszi,
Robi

 
Én az emotiva UMC-1-nél a szubot asszem 120-ra tettem a végén (frontok-center 45-65Hz között játszanak).
A LX90-en ott a szub sztem 100-110 körül szintén.
 
(A korábban az AVX-en több helyen olvasható szubvágási 40-60HZ-ről alapból lebeszélnélek; akkor is csak értetlenül pislogtam, de megelégedtem azzal a magyarázattal, hogy vagy süket vagyok, vagy hülye. Vagy ÉS 
 
Szinte tuti, hogy 80-120 Hz között lesz Nálad is a vége a szubvágási beállításnak, de ez erősen függ az előfok beállításától, a dobozoktól és a szoba-akusztikától. Sztem.
2.0: PIONEER SC-LX90 DBX BX-3 PHILIPS CD614 VIBAVOICE GEMINI 1000
TÜŰ Bendegúz

5.2: PIONEER SC-LX90 + BDP-440 + N 50AE + DV-717 - OPPO BDP-103EU
PANASONIC DP-UB 9004 - DUNE HD ULTRA 4K + HD DUO
SHERWOOD AM-9080 - LG 86UN85006LA UHD 4K
TÜŰ 3.0, ARCUS AS EFFECT DIPOLE CANTON AS50SC SONY SA-WM500

Avatar
Robertó77
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1283
Csatlakozott: 2013.05.31., pén. 16:29
Értékelés: 440
Tartózkodási hely: Sándorfalva

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Robertó77 »


Sziasztok!
 
Ha már ennyire téma a Hz-ek beállítása, vágása akkor nekem is lenne hozzátok egy gyakorlati kérdésem.
 
Ha adott egy processzor aminek az EQ beállítását manuálisan szeretném elvégezni akkor mi a jó kiinduló alap? Értem ez alatt, hogy pl. hány Hz-től indítsam a frontok beállítását. Van erre valami jól bevált recept? A hangfalak gyári adatai lehetnek iránymutatók, de valószínűleg nem a valóságot tükrözik. 
 
A proci 11 sávos EQ val rendelkezik csatornánként. Ha jól emlékszem 0,25 léptetésekkel lehet állítani, tehet elég finoman be lehet lőni.
 
Érdemes-e használni a Crossover slopes can be set at 12db or 24db per Octave beállítást?
 
A mikrofonos bemérés adatai elég érdekesek, egyes Hz-nél nagyon sokat rárak, máshol pedig nagyon visszavesz. Egyáltalán nem tetszik amit beállít. Ezért a manuálist választottam ami már sokkal jobb. Viszont biztos van még benne lehetőség, ezért is kérdezném, hogy mi lenne a jó irány a manuális beállításnál. 
Hátha kapok tőletek valami jó ötletet.
 
Előre is köszi,
Robi

Avatar
Cutler
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2882
Csatlakozott: 2009.01.25., vas. 20:21
Értékelés: 1377

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Cutler »


 THX NEM írja elő a subwoofer 80 Hz-en történő vágását! Amit előír, az kizárólag a többi hangsugárzó, vásági (LPF) beállítása, ami 80 Hz. Ezt a kettőt nem szabad összekeverni, mert nincs egymáshoz semmi közük. Valójában, a subwoofernek nincs is keresztváltója (LPF), hiszen, egy keresztváltó elszeparálja az az alatti és az a feletti frekvenciákat, és küldi erre vagy arra a hangsugárzóra. A subwooferben lévő nem küld semmit, sehova! Ott egy szimpla szűrő van, amely levág és pont. S mivel a hangmérnök adott esetben tesz be 80 Hz és 120 Hz közötti mély frekvenciás hangokat is az LFE csatornába, ezt nem célszerű levágni, mert az sehova sem kerül továbbításra. Ha mégis valaki így tesz, akkor erről a tartományról végképp lemond. Az LFE csatorna csak akkor jelenik meg a front csatornákon, ha a rendszerben a subwoofer off-ra van állítva. Más kérdés, hogy minél alacsonyabb egy frekvenciatartomány, annál kevésbé lokalizálható annak forrása. Néha azért állítják a filtert 80 Hz-re, hogy végképp ne lehessen a sub helyét meghatározni. DE: egyrészről ez a fentiek miatt nem tanácsos, másrészt ha több szub van a rendszerben, akkor már végképp lehetetlen belőni azok helyét (feltéve, hogy össze vannak egymáshoz lőve rendesen). A 120 Hz alatti LFE szűrő vágás azért sem tanácsos továbbá, mert könnyedén lyukat eredményezhet a frekvencia átvitelben, ha tévesen (túl magasra) határozza meg és állítja be a többi csatorna keresztezési frekvenciáját a user. VAGY: ha túl mélyre állítja, akkor meg az átfedési tartományban mély többletet eredményez a hangzás. Mindkettő eredménye a hangzás részletezettségének, felbontásának az elvesztése a lineáris frekvencia átviteli görbe teljes felborulása.
     
Na ezt az írást havonta be kellene rakni, hogy belevésődjön a rėgi és az új fórumosok agytekervényeibe.
Akkor talán idővel nem jelennének meg olyan beírások, amik szinte büszkén hírdetik, hogy mennyire frankó a frontokat 30-40Hz-re rakni, a szubokat meg 70-80-ra.

Avatar
Hiccusz
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3213
Csatlakozott: 2013.08.21., szer. 10:16
Értékelés: 1379

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Hiccusz »


Hát igen, ez egy nagyon jó kérdés   bennem is ugyanez a gondolat megfogant, ahogy olvasgattam itt a különböző érveket-ellenérveket. 
 
A THX szabvány (vagy inkább ajánlás) THX rendszerre értendő, amelyben THX minősítésű komponensek (és subok) vannak. A THX vágási metodika egy különleges vágási mód, amelyet kifejezetten THX hangsugárzókra és subokra fejlesztették ki. A sugárzók HPF-je (felüláteresztő szűrő) 2. rendű, 12 db/oktáv meredekségű. A THX hangsugárzók specifikációja 80 Hz-nél írja elő a -3dB pontot 2. rendű vágás esetén. Ha összeveszed a két keresztvágást, 4. rendű (24dB/oktáv) keresztváltást kapsz, amelyben mindkettő 80 Hz-nél lesz. A THX LPF (aluláteresztő szűrő, amely a hangsugárzók bass átirányítását hivatott elvégezni) 80 Hz-en, 24db/oktáv meredekséggel van specifikálva. A 4. rendű HPF és a 4. rendű LPF kombinációja pedig egy tökéletes "Linkwitz-Riley" vágást eredményez, minimális fázis problémával. Egy THX pre-pro-ban mindig így működik, de THX nyilván nem tudhatja, milyen elektronikák, milyen vágási alternatívákkal és milyen meredséggel dolgoznak majd valakinek a lehallgató szobájában.
 
THX NEM írja elő a subwoofer 80 Hz-en történő vágását! Amit előír, az kizárólag a többi hangsugárzó, vásági (LPF) beállítása, ami 80 Hz. Ezt a kettőt nem szabad összekeverni, mert nincs egymáshoz semmi közük. Valójában, a subwoofernek nincs is keresztváltója (LPF), hiszen, egy keresztváltó elszeparálja az az alatti és az a feletti frekvenciákat, és küldi erre vagy arra a hangsugárzóra. A subwooferben lévő nem küld semmit, sehova! Ott egy szimpla szűrő van, amely levág és pont. S mivel a hangmérnök adott esetben tesz be 80 Hz és 120 Hz közötti mély frekvenciás hangokat is az LFE csatornába, ezt nem célszerű levágni, mert az sehova sem kerül továbbításra. Ha mégis valaki így tesz, akkor erről a tartományról végképp lemond. Az LFE csatorna csak akkor jelenik meg a front csatornákon, ha a rendszerben a subwoofer off-ra van állítva. Más kérdés, hogy minél alacsonyabb egy frekvenciatartomány, annál kevésbé lokalizálható annak forrása. Néha azért állítják a filtert 80 Hz-re, hogy végképp ne lehessen a sub helyét meghatározni. DE: egyrészről ez a fentiek miatt nem tanácsos, másrészt ha több szub van a rendszerben, akkor már végképp lehetetlen belőni azok helyét (feltéve, hogy össze vannak egymáshoz lőve rendesen). A 120 Hz alatti LFE szűrő vágás azért sem tanácsos továbbá, mert könnyedén lyukat eredményezhet a frekvencia átvitelben, ha tévesen (túl magasra) határozza meg és állítja be a többi csatorna keresztezési frekvenciáját a user. VAGY: ha túl mélyre állítja, akkor meg az átfedési tartományban mély többletet eredményez a hangzás. Mindkettő eredménye a hangzás részletezettségének, felbontásának az elvesztése a lineáris frekvencia átviteli görbe teljes felborulása.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Az LFE csatorna kizárólag alacsony frekvenciás hangokat tartalmaz, jellemzően 60 Hz alatti alaphanggal. Ám hogy ezeknek a hangoknak a felharmonikusait ne kelljen más csatornára keverni, az LFE felső sávhatárát 120 Hz-ben állapították meg.
 
Továbbá ne feledjük, hogy a keresztváltás soha sem végtelen meredekséggel történik, tehát nem úgy van, hogy 120 Hz alatt minden átmegy, felette meg semmi. Egy 120 Hz-re állított váltási pont a szokványos 2. vagy 4. rendű váltással annyit tesz, hogy ezen a frekvencián már hiányzik 3-6 dB a jelből.
 


Avatar
paler
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 815
Csatlakozott: 2005.04.01., pén. 20:04
Értékelés: 416

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: paler »


Kovács Dénes az AUDMAX Pro audioval foglalkozó mérnökével pont erről beszélgettem pénteken. Elmondta, hogy pld.. a Genelec rendszerben, a dsp-s szubba befűzött összes csatorna sub managementje után rámegy minden vágott rész a szubra, miközben a sub vágás is 80 Hz-nél következik be (mivel a THX ezt ajánlja). VISZONT (beállítástól függően), a Genelec visszakeveri a front sugárzókra a hiányzó, 80-120 Hz közötti tartományt. A kereskedelmi mozikban is ez történik tudtommal. Ne kérdezd a miértjét.
Lehet hogy a 80-120Hz közötti tartománynál már kihalható valamelyest a hang iránya, és pl. az egy subos rendszereknél, vagy ha a szubok nem szimmetrikusan vannak elhelyezve a helységben, akkor az már összekuszálná hangképet. Lehet hogy a THX ajánlás ezt hívatott a 80Hz-es vágással elkerülni. 
 
Illetve még egy gondolat...80-120Hz közötti hangokat lehet hogy egy kisebb méretű front meghajtó gyorsabban és precízebben tudja megszólaltatni mint a sub hangsugárzója. 

JBL Synthesis -> Egy hangrendszer mind fölött, egy hang kegyetlen, egy a nyomorba dönt ( árával biztos), bilincs az Egyetlen  /emoticons/default_36_3_1.gif" alt="36_3_1.gif" data-emoticon="" />  
 

Avatar
Hiccusz
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3213
Csatlakozott: 2013.08.21., szer. 10:16
Értékelés: 1379

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Hiccusz »


Azért elgondolkoztam azon, hogy a THX rendszerek miért vágnak 80Hz-nél a subon?   Vajon ennyire nem értenek hozzá? Vagy mégsem annyira fontos a 80-120Hz-es sáv? Komolyan érdekelne egy jó magyarázat...
 
Kovács Dénes az AUDMAX Pro audioval foglalkozó mérnökével pont erről beszélgettem pénteken. Elmondta, hogy pld.. a Genelec rendszerben, a dsp-s szubba befűzött összes csatorna sub managementje után rámegy minden vágott rész a szubra, miközben a sub vágás is 80 Hz-nél következik be (mivel a THX ezt ajánlja). VISZONT (beállítástól függően), a Genelec visszakeveri a front sugárzókra a hiányzó, 80-120 Hz közötti tartományt. A kereskedelmi mozikban is ez történik tudtommal. Ne kérdezd a miértjét.

Avatar
paler
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 815
Csatlakozott: 2005.04.01., pén. 20:04
Értékelés: 416

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: paler »


Azért elgondolkoztam azon, hogy a THX rendszerek miért vágnak 80Hz-nél a subon?   Vajon ennyire nem értenek hozzá? Vagy mégsem annyira fontos a 80-120Hz-es sáv? Komolyan érdekelne egy jó magyarázat...
Hát igen, ez egy nagyon jó kérdés   bennem is ugyanez a gondolat megfogant, ahogy olvasgattam itt a különböző érveket-ellenérveket. 

JBL Synthesis -> Egy hangrendszer mind fölött, egy hang kegyetlen, egy a nyomorba dönt ( árával biztos), bilincs az Egyetlen  /emoticons/default_36_3_1.gif" alt="36_3_1.gif" data-emoticon="" />  
 

Avatar
Turbo
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 749
Csatlakozott: 2003.09.23., kedd 21:19
Értékelés: 70

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Turbo »

Azért elgondolkoztam azon, hogy a THX rendszerek miért vágnak 80Hz-nél a subon?   Vajon ennyire nem értenek hozzá? Vagy mégsem annyira fontos a 80-120Hz-es sáv? Komolyan érdekelne egy jó magyarázat...

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »


Idézem a gyulaipal urat "a vászon alatt 4db sub van",ott megdöbbentő mély lehet...egy-két kép róluk...
 
Sajnos most elég nagy kupi van a moziban (építkezünk és raktárként is funkcionál ideiglenesen) de ha tisztul a helyzet, majd rakok fel képeket. Amúgy is gondoltam rá, hogy nyittatok egy saját topic-ot a gagyi kis mozinknak, de hát Rómát sem egy nap alatt építették...
 
Egyébként errefelé közismert tény, hogy ha 2db egyforma sub (vagy bármilyen hangszóró) szól, akkor (összesen!) FELE elektromos teljesítmény kell ugyanakkora hangnyomás létrehozásához? Vagy erről még nem esett szó errefelé? Csak mert első körben én azért építettem 4db sub-ot, hogy negyede teljesítménnyel kelljen őket hajtani. Most összesen 280W "kraft-ot" kapnak (4*70W) de ugye 4db esetén ez effektíve 1120W-nak felel meg (ennyi teljesítménnyel kellene 1db ugyanilyen sub-ot hajtani ugyanekkora hangnyomáshoz ... nem mindtha ezt kibírná egy ilyen hangszóró). Azért szerintem VALAMI értelme van a több sub-os felállásnak a line array-en kívül is, ha pusztán csak a hangnyomást nézzük... :-)

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Fapaci és gyulaipal előtt minden tiszteletem, nem bántásból írtam, csak a végtelennek tűnő szélmalomharcot próbáltam egy kicsit oldani.
Nem tartom ezt szélmalomharcnak. Néha érdemes kicsit a koponyát is tágítani és nem csak a kirakatok kínálatát nézegetni, meg a kütyüket cserélgetni, várva a csodát.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Fapaci: a vita újraindításának szándéka nélkül közölnöm kell, hogy megint Neked volt igazad és én beszéltem hülyeségeket. Bocsi!
 
Végül a "vízsugár" szóval billentetted helyre az agyamat. Köszönöm!. Viszont rossz hír, hogy annak ellenére, hogy hülyeségeket beszéltem, szerintem mégis jóra gondoltam, szóval az elméletben most is hiszek.  A lényeg: a vízsugárnak sebessége és iránya van. Ezzel szemben a nyomásnak csak (skaláris) értéke van, de iránya nincs. Én mindig adott irányú "komponenseket" emlegettem, mivel vektoriális mennyiségre gondoltam, de rossz szót használtam: nem a "nyomás" a jó szó hanem az "elmozdulás". Az valóban vektoriális mennyiség, vannak komponensei és komponensenként összeadható. Így már nem teljes hülyeség amit eddig írtam... szerintem
 
A papírlappal kapcsolatban is igazad volt: természetesen NEM a "nyomás" érzékelésére jó hanem a levegő ELMOZDULÁSÁNAK a (papír felületére merőleges) komponensét mutatja. A szoba adott irányú alaphangja egy olyan lengése a levegőnek, amikor a középső légréteg pl. jobbra-balra leng, de itt (középen) NINCS nyomásváltozás, mivel ez a sebesség maximum pont. Ezzel szemben a falak mentén VAN nyomásváltozás ... de annak meg valóban nincs iránya, ezért ott nehéz megmondani, hogy milyen rezgést végez a levegő. A papír viszont segít megállapítani, hiogy melyik rezgési módus az aktív, mivel irányfüggő "mérést" lehet vele végezni. Persze ez a frekvenciából is visszaszámolható lenne, a szoba méreteinek az ismeretében, de azzal nem tudjuk meg, hogy konkrétan merre mozognak a levegő molekulái, a papír viszont ezt megmutatja.
 
Tényleg kezdő vagyok az akusztikában, de a "generál" fizikában nem. A hullámok sem idegenek, konkrétan hullámok simogatásából élek egy ideje, tehát abban is komoly gyakorlatom van. Csak azok nem hanghullámok, hanem fotonok hullámai. Jó dolgokra gondolok, az agyamban látom és értem, hogy ezeknek így kell lenni, de rosszul fogalmaztam. De majd belejövök...

Na, alakul ez! Néhány kiegészítés:
 
A nyomásnak valóban nincs iránya, de a nyomásváltozást előidéző (hang)hullámnak van. Némi légmozgás is van, hiszen a hangszóró membránja mozgásra bírja az előtte és mögötte lévő levegőt, de itt is érdemes szem előtt tartani, hogy ez a mozgás ciklikus, oda-vissza irányú és kicsi az amplitúdója. Ezért nem jó a papírlap, mint eszköz és ezért írtam, hogy a hanghullám nem keverendő a vízsugárral, ami csak egy irányban halad.
 
Az állóhullám sebességi és nyomás maximumát jól látod, ehhez gratulálok. Ebből következik a kezelésére kitalált néhány módszer, pl. szorosan a sarokba épített basszuscsapdák. Az akusztikai mérések jól kimutatják az állóhullámokat, ezek frekvenciájából könnyen kiszámolható, mely felületek között jönnek létre, de ha több ponton is mérést végzünk a szobában, a kapott eredmények eltéréséből is jól látszik, melyik módus hol aktív.

Avatar
thxfan
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2850
Csatlakozott: 2010.05.03., hétf. 18:58
Értékelés: 1187
Tartózkodási hely: Nyíregyháza

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: thxfan »



Azt ugye te is tudod, hogy egy subnál jobb a kettő nem is kicsivel, főleg ha jó minőségű zárt
az meg rendesen dob a mozin.....-

 
Azért kell hozzá "technika" is, ami azt a szubot/mélyeket "kezeli". Azt nem nagyon érdemes kifelejteni a történetből. Ha a proci vagy az avr "gyenge láncszem", akkor bármilyen jó szubot és bárhová helyheztünk, akkor is baj lesz vele.
 
OK, be is zárhatjuk a fórumot, mi a francnak kell itt beszélgetni...
Tisztában vagyok a 2 sub előnyével és azzal is, hogy a jó procin/avr-en és jó subon kívül még elég sok minden kell a jó hanghoz.
 
Fapaci és gyulaipal előtt minden tiszteletem, nem bántásból írtam, csak a végtelennek tűnő szélmalomharcot próbáltam egy kicsit oldani.
Béke
10.1 Auro3D
Erősítő:Marantz SR7013+Crown XLS 1502,Hangfalak:HIVI Swans Allure+F2.2R+VR-8W,Sub:Behringer NX3000D+JBL 4641,PS4,Projektor:Optoma UHD 51,Vászon: Lumene Curve Acoustic,Kábelek:Taga Harmony Blue-12/Azure-14-2C, KáCsa KCE-FLW40, NorStone Classic B 250,Hálózati szűrő:Taga Harmony PF-1000

Avatar
pégyé
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 814
Csatlakozott: 2011.01.23., vas. 14:01
Értékelés: 413

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: pégyé »

Idézem a gyulaipal urat "a vászon alatt 4db sub van",ott megdöbbentő mély lehet...egy-két kép róluk...

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »


Fapaci: a vita újraindításának szándéka nélkül közölnöm kell, hogy megint Neked volt igazad és én beszéltem hülyeségeket. Bocsi!
 
Végül a "vízsugár" szóval billentetted helyre az agyamat. Köszönöm!. Viszont rossz hír, hogy annak ellenére, hogy hülyeségeket beszéltem, szerintem mégis jóra gondoltam, szóval az elméletben most is hiszek.  A lényeg: a vízsugárnak sebessége és iránya van. Ezzel szemben a nyomásnak csak (skaláris) értéke van, de iránya nincs. Én mindig adott irányú "komponenseket" emlegettem, mivel vektoriális mennyiségre gondoltam, de rossz szót használtam: nem a "nyomás" a jó szó hanem az "elmozdulás". Az valóban vektoriális mennyiség, vannak komponensei és komponensenként összeadható. Így már nem teljes hülyeség amit eddig írtam... szerintem
 
A papírlappal kapcsolatban is igazad volt: természetesen NEM a "nyomás" érzékelésére jó hanem a levegő ELMOZDULÁSÁNAK a (papír felületére merőleges) komponensét mutatja. A szoba adott irányú alaphangja egy olyan lengése a levegőnek, amikor a középső légréteg pl. jobbra-balra leng, de itt (középen) NINCS nyomásváltozás, mivel ez a sebesség maximum pont. Ezzel szemben a falak mentén VAN nyomásváltozás ... de annak meg valóban nincs iránya, ezért ott nehéz megmondani, hogy milyen rezgést végez a levegő. A papír viszont segít megállapítani, hiogy melyik rezgési módus az aktív, mivel irányfüggő "mérést" lehet vele végezni. Persze ez a frekvenciából is visszaszámolható lenne, a szoba méreteinek az ismeretében, de azzal nem tudjuk meg, hogy konkrétan merre mozognak a levegő molekulái, a papír viszont ezt megmutatja.
 
Tényleg kezdő vagyok az akusztikában, de a "generál" fizikában nem. A hullámok sem idegenek, konkrétan hullámok simogatásából élek egy ideje, tehát abban is komoly gyakorlatom van. Csak azok nem hanghullámok, hanem fotonok hullámai. Jó dolgokra gondolok, az agyamban látom és értem, hogy ezeknek így kell lenni, de rosszul fogalmaztam. De majd belejövök...

Avatar
nemtomm
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2871
Csatlakozott: 2010.03.30., kedd 23:05
Értékelés: 829

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: nemtomm »


Jogos, venni kell 1 db iszonyatosan jó subot és máris megoldódott a probléma .
 
 
Azt ugye te is tudod, hogy egy subnál jobb a kettő nem is kicsivel, főleg ha jó minőségű zárt
az meg rendesen dob a mozin.....-
"Az igazi barát szemből támad."

Avatar
mezzo
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 387
Csatlakozott: 2009.10.15., csüt. 16:54
Értékelés: 103
Tartózkodási hely: Budapest

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: mezzo »


Jogos, venni kell 1 db iszonyatosan jó subot és máris megoldódott a probléma .
 
Azért kell hozzá "technika" is, ami azt a szubot/mélyeket "kezeli". Azt nem nagyon érdemes kifelejteni a történetből. Ha a proci vagy az avr "gyenge láncszem", akkor bármilyen jó szubot és bárhová helyheztünk, akkor is baj lesz vele.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Fapaci, szerintem nagyon nem vagyunk egy hullámhosszon.
 
Simán lehet, hogy igazad van és teljesen rossz az elméletem, de erről engem CSAK az állításaim valamelyikének megcáfolásával tudnál meggyőzni, vagy (ha eljutnánk odáig) akkor az azok elfogadása utáni "bizonyító" (matematikai jellegű) gondolatmenet helytelenségének a bizonyításával.

Mondjuk úgy, hogy félhullámhossz távolságra vagyunk egymástól és kioltás jön létre. Nagyon akarsz mondani valamit, de képtelen vagyok azt kihámozni a soraidból, mert minden mondatodban vétesz néhány alapvető hibát a fogalmak használatával, fizikai jelenségek értelmezésével. Ez jól látszik a papírlap emlegetéséből is, ami hangnyomás érzékelésére alkalmatlan eszköz. Talán egy tolmács kellene közénk. Jó néhány cáfolatot írtam már az elméletedre, de ezekre nem reagálsz. Kiragadsz az akusztikából két jelenséget és ezzel próbálod definiálni a komplex világot, miközben alapvető szabályokat nem veszel figyelembe. Ennek így valóban nincs sok értelme. Valósítsd meg az elméleted a gyakorlatban és ha esetleg működik, mindannyian örülni fogunk! Addig is adjuk vissza a terepet a könnyedebb témáknak, mielőtt megköveznek minket!

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »


Fapaci,
 
szerintem nagyon nem vagyunk egy hullámhosszon.
 
Én egy oldalon át bizonyítom, hogy a szobában az "n" darab sub egy VÉGTELEN hosszú line array egy szakaszának felel meg, tehát MINDEN frekvencián teljesül, hogy az array (virtuálisan) nagyobb mint az adott frekihez tartozó hullámhossz, erre te azt írod, hogy ez a feltétel nem teljesül a mély frekvenciákon, illetve csak bizonyos frekvenciákon teljesül.
 
Én azt írom, hogy az elméletem szerint PONT az oldalfali visszaverődések miatt viselkedik a pár darab nyamvadt sub egy végtelen sor egy szakaszaként a zárt térben, erre Te azt írod, hogy a line array csak visszaverődésektől mentes helyen működik.
 
Az elején azt mondtam, hogy a vitának akkor van értelme ha az elején megadott állításaimat (és fizikai törvényeket) mindketten elfogadjuk és ha valamelyik állításomban kételkedsz, akkor mondd meg melyik az és bebizonyítom. Ez lett volna a továbblépés logikus útja, mert ennek a végén mindketten ugyanazon a talajon álltunk volna. Te egyik állítást sem cáfoltad meg egzakt módon az ott felsoroltak közül, csak azt mondod, hogy az egész elméletem rossz.
 
Simán lehet, hogy igazad van és teljesen rossz az elméletem, de erről engem CSAK az állításaim valamelyikének megcáfolásával tudnál meggyőzni, vagy (ha eljutnánk odáig) akkor az azok elfogadása utáni "bizonyító" (matematikai jellegű) gondolatmenet helytelenségének a bizonyításával.
 
Ami most történt, az kb. olyan, mint ha Newton ismertette volna a Tehetetlenség Törvényét, mire az egyik hallgató azt mondta volna, hogy ez marhaság, mert a golyó nem gurul örökké ha elgurítjuk. Erre Newton azt mondta volna, hogy persze, mivel a valóságban VAN súrlódás, tehát HAT fékező erő a golyóra. Ha erre a hallgató azt mondja, hogy "akkor is téves az elmélet, mert a szekér sem gurul végtelen sokáig ha meglökik", na, szerintem az ÉRTELMES vita itt ért volna véget. Nem személyes támadásnak szánom, de kicsit hasonló ilyen érzésem van ebben a pillanatban. Mindegy mit állítok elméleti vonalon, Te teljesen máshogy állsz ezekhez a dolgokhoz. Ez egyáltalán nem baj, csak értelmetlenné teszi ennek a vitának a folytatását, mivel eredményt ettől nem várhatunk.
 
Ennek semmi értelme nincs. Szerintem hagyjuk abba és adjuk át a lehetőséget másoknak is az elmélkedésre és okosodásra.

Avatar
pégyé
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 814
Csatlakozott: 2011.01.23., vas. 14:01
Értékelés: 413

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: pégyé »

Pedig olvashatóak,esetleg egy külön topikot kellene nyitni,melynek cime: Hang és vetítéstechnika mélyebben.

Avatar
Fish
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5312
Csatlakozott: 2013.06.17., hétf. 16:30
Értékelés: 2203

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Fish »


Attól függetlenül, hogy gyulaipal-nak igaza van vagy sem, én kib@szottul birom a hozzáállását a dolgokhoz
én is ,viszont egy hozzászólását sem tudtam eddig végig olvasni.. olyan kiba. hosszú mind ,hogy a felénél elfelejtem mit írt az elején    szóval én sajnos kihagyom az ő írásait javarészt   sorry 
proj:Epson EH-LS12000B,proc/amp:Lexicon MC10/JBl Synthesis SDA-7200, hangfalak:Revel Concerta F12,M12,Performa C52,Canton Incelling 885,sub:REL HT/1508 predator,player:Zidoo UHD3000, kábelek: HiDiamond D2 rca,D3 sub,AQ Carbon 4K+HDR,P568-15M-FBR,Wireworld Solstice,Aq X2,FP.Luxor

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Tévesen mondtam, hogy oldalra nem történik hangsugárzás. A pontos állítás az, hogy a szoba felező síkjában a kétoldalról sugárzott (és visszavert) hangok KERESZTIRÁNYÚ komponensei (közel) kioltják egymást, ezért ezek a rezgési módusai a szobának nem gerjesztődnek. A hengerhullám természetesen végighalad az egész szobán és mindenhol hallható. De ha pl. egy vékony papírlapot lógatnék a szoba felezősíkjába és ráadnám a "Wattokat" a sub-okra, akkor TÖREDÉK mértékben jönne rezgésbe a papírlap, mint ha pl. csak az egyik oldalon kapnak jelet a sub-ok.
 
A dolog egyébként számítógépes szimulációval eldönthető. Kell egy modellt csinálni a megadott sub elrendezéssel és szimulálni mi történik. Ezután pl. a jobb oldalról törölni a sub-okat és újra szimulálni. Az újonnan megjelenő rezonanciák azok, amelyeket az eredeti elrendezés hatékonyan kezelt. Ha semmi új rezonancia nem jelenik meg, akkor az ötletem semmit nem ér. Ha igen, akkor igen. Ha valakinek van hozzáférése ilyen szoftverhez, próbálja ki és lássuk az eredményt. Simán lehet, hogy Neked van igazad, akkor elismerem, hogy túl nagy a szakadék az elmélet és a gyakorlat között és majd finomítom az elméletet. Ha meg esetleg az történik amit én jósolok, akkor Neked kell elismerned, hogy az elméletem nem is akkora marhaság amekkorának látszik. Nem tudom mi lesz az eredménye egy ilyen szimulációnak, de kész vagyok elismerni a tévedésemet ha a szimuláció erre utal.

Ezzel a papírlappal mit szeretnél bizonyítani? Mindenképpen rezegni fog, amennyiben kellő hangenergiát sugárzol a szobába. Ha nem mozdulna, az annyit jelentene, hogy mindkét oldalát minden pillanatban azonos nyomás éri. Ez pont nem kioltást jelent, hiszen a hanghullám nem vízsugár. A pontban mérhető hangnyomás meghatározására nem alkalmas a papírlap, oda nyomásmérő, vagy mikrofon szükséges. Felvetésed ettől függően is erősen elrugaszkodott, mivel ahogy írtam, egy szobában szinte végtelen irányban terjednek a hanghullámok. Az általad feltételezett hatás kizárólag visszaverődésektől mentes környezetben és csak néhány frekvencián valósulhat meg. Az elmélet és a gyakorlat itt sem tér el egymástól.
 
Nem tudom, számodra miért egyszerűbb egy számítógépes szimulációt lefolytatni, mint odaállni a hangdobozaid mellé. Én nem azt állítom, hogy az elmélet és a gyakorlat nem egyezik a felvetett kérdésben. Pont hogy azt mondom, elméleti alapon sem működik az ötleted, mert túl kicsik a méretek a basszushullámok kioltásához. És még mindig csak a teljesen ellentétes fázisú hullámokról van szó, pedig ezekből lesz a legkevesebb, sokkal több olyan hullámot figyelmen kívül hagysz, amik valahol 0 és 360 fokos fázisviszonyban lesznek, ezzel végtelen számú kiemelést és gyengítést valósítanak meg körülötted. És itt nem 2-3 dB szintváltozásról van szó, hanem sokkal nagyobb, 5-15 dB-es értékekről.
 
A keresztirányú állóhullámok jelenlétét egy egyszerű helyszíni méréssel meg tudom Neked mutatni. Ez talán beszédesebb, mint a hosszas elmélkedés. Hogy valaki kizárólag elméleti, vagy gyakorlati szakember, azt én nem tudom hova tenni. Egy jó szakembernek mindkét aspektussal tisztában kell lennie. Ha csak a gyakorlatot ismeri, akkor betanított munkás. Ha csak az elméletet ismeri, akkor okostojás. Egyiket sem nevezném szakembernek.

Válasz küldése

Vissza: “Házimozi”