Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Avatar
Swordfish76
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1092
Csatlakozott: 2014.11.09., vas. 19:58
Értékelés: 374

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Swordfish76 »


Sziasztok!
 
Megerősítést szeretnék kérni az alábbi gondolatommal kapcsolatosan.
 
Adott egy Taga Platinum SW-10-v2 mélysugárzó, hátoldalon 2 db RCA bemenettel.
 
Jól tudom, hogy lehet "sima" RCA kábellel csatlakoztatni, nem szükséges Y elosztó?
 
Segítségetek előre is köszönöm! 
 
Üdv: Attila

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »


Akkor másik síkra gondoltunk, bocs. De mi a gyakorlati jelentősége annak, hogy egyetlen síkban és süketszobában nincs kioltás?
 
Szerintem tudod Te ezt, csak megint be akarsz ugratni. De nem baj, nem biztos, hogy mindenki tudja.
 
A lényeg szerintem NEM az, hogy "ebben a síkban nincs kioltás", hanem az, hogy ebben a síkban MINDEN frekvencián erősíti egymást a két hangszóróból kisugárzott hang. Ezzel szemben felfelé és lefelé minden irányban és frekvencián működik a Comb filter, tehát ezekbe az irányokba ÁTLGAGOSAN (azaz a frekvenciák és irányok szerint átlagolva is) kevesebb hangenergia sugárzódik ki (persze abban az értelemben, ahogy alább a "hangenergiát" definiáltam, tudom, hogy az energia mindenhol ott van fizikailag, de azt is, hogy nem hallható formában, hiszen a fül a nyomásra érzékeny, nem a sebességre).
 
A lényeg tehát az, hogy a d'Appolito hangfal TÖBBET sugároz vízszintesen és KEVESEBBET felfelé és lefelé, tehát a hangfalból jövő "közvetlen" hang jobban el tudja nyomni a plafonról és padlóról visszavert hangokat, mint egy olyan hangfal esetén, amelyik (közel) azonos hangenergiát sugároz minden irányban.
 
Nyilván ez sem csodaszer és nem lesz tőle perfekt akusztika egy betonfalú pincében, de ha csak mondjuk 3dB-lel hangosabbá válnak a közvetlen hangok a fentről és lentről visszavert hangokhoz képest, akkor is VALAMIT nyertünk és az szerintem már hallható lenne.
 
Az már más kérdés, hogy én inkább egy jobb (és nyilván drágább) hangszórókészletből építenék (vagy építtetnék) egy "sima" hangfalat és akusztikailag csillapítanám az elsődleges reflexiós pontokat a padlón és a plafonon, így szerintem kevesebb pénzből végül jobb lesz az eredmény, de ez már az én személyes véleményem 

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


A hangszórók közötti felező síkban egyenlő a távolsága a két hangforrásnak ezért EBBEN A SÍKBAN sehol nincs kioltás. Felette és alatta már igen, de "benne" a síkban nincs. Az Általad idézett mondat vége is az, hogy "a felezősíkban sehol". Pont az a jellemző a sík pontjaira, hogy két ponttól azonos távolságra vannak ezek a pontok, azaz a két hangszórótól.
Akkor másik síkra gondoltunk, bocs. De mi a gyakorlati jelentősége annak, hogy egyetlen síkban és süketszobában nincs kioltás?

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »



Már hogy ne lenne? Minden olyan frekvencián és ponton kioltás lesz, ahol a két hangforrás távolságának különbsége a hullámhossz fele. És ez független a környezettől, tehát tekintheted elméleti kijelentésnek is, ami persze a gyakorlatban is tökéletesen működik.
 
 

 
A hangszórók közötti felező síkban egyenlő a távolsága a két hangforrásnak ezért EBBEN A SÍKBAN sehol nincs kioltás. Felette és alatta már igen, de "benne" a síkban nincs. Az Általad idézett mondat vége is az, hogy "a felezősíkban sehol". Pont az a jellemző a sík pontjaira, hogy két ponttól azonos távolságra vannak ezek a pontok, azaz a két hangszórótól.
 
Én nem rózsaszínŰ zajt mondtam, hanem rószaszín zajt. De tökmindegy. A lényeg, hogy értjük egymást. De azért jó volt egy pillanatra azt hinni, hogy végre egyszer igazam van... :-)

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


A d'Appolito elrendezés esetén a hangfalból közvetlenül sugárzott hang esetén nincsenek kioltási pontok a felezősíkban sehol.
Már hogy ne lenne? Minden olyan frekvencián és ponton kioltás lesz, ahol a két hangforrás távolságának különbsége a hullámhossz fele. És ez független a környezettől, tehát tekintheted elméleti kijelentésnek is, ami persze a gyakorlatban is tökéletesen működik.
 
A rózsazajjal kapcsolatban nem lehet győztest hirdetni és nem is kell. A Pink Noise egy angol szakkifejezés, amit magyarul rózsazajnak nevezünk, ahogy a White vagy Brown Noise-ra sem mondjuk, hogy fehér, vagy barna színű zaj. Igen, igazad van, nyelvtanilag helyes a rózsaszínű zaj kifejezés, mivel a többi színnel ellentétben a Pinkre-re nincs tőszavas fordításunk, csak hát egyetlen szakember sem használja úgy, ahogy Te. Hosszasan lehetne sorolni azon idegen szakkifejezéseket, amiket a magyarban nem szó szerinti fordításban használunk.

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »


Palikám, iszom soraid. Pezsgőt viszont nem. :-) Amúgy is fapacitól kéne kérdezned :-))
 
Szigorúan elméleti pezsgőre gondoltam, nem olyan színtelen, illékony folyadékot tartalmazó folyadékra, ami intoxikáló hatással van egyes szén alapú létformákra! :-)
 
Amúgy meg a google fordító is: "Monnyon le!" Szerintem a pink az akkor is rózsaszín, nem rózsa! :-)

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »



Sajnálom, hogy még mindig nem érted. Utoljára nekifutok, hátha... Ha most sem, akkor így marad(sz).
 
 

Értem. De másról beszélünk. Te a lakószobán belüli gyakorlati dolgokról írsz, én a süketszobai (vagy nyílt téri) dolgokról. Tökmás a kettő.
 
A d'Appolito elrendezés esetén a hangfalból közvetlenül sugárzott hang esetén nincsenek kioltási pontok a felezősíkban sehol. Lakószobában a visszaverődések miatt igen, de mi most a hangfal tulajdonságait vizsgáljuk, nem a szobáét.
 
Ha a HANGFAL tulajdonságait akarjuk megismerni, akkor szerintem a süketszobai viselkedést kell megnézni és átgondolni, hogy valós környezetben ez mit fog majd okozni. Különösen azt, hogy mi lesz a különbség a viselkedésében egy normál hangfalhoz képest, hiszen a d'Appolito rendszer KÜLÖNBÖZŐSÉGE éppen az, ami miatt használni akarjuk ... vagy pont nem. Vagy tévedek?
 
A d'Appolito hangfal frekimenete a felezősíkon kívülről hallgatva egy süketszobában is hullámos, egész pontosan szinuszosan hullámos és a szinusz hullámzási frekvenciája arányos a felezősíktól való távolságunkból (biztosan valahogyan) kiszámolható összetett paraméterrel. Ezt a dupla hullámforrásból különböző úthosszok megtétele után interferáló hullámok, azaz a Comb-filter jelensége okozza. Süketszobában is. Ez ennek a rendszernek a lényege. MIndegy, hogy ez előny vagy hátrány, de tény.
 
Nem hiszem, hogy a kioltást szenvedő hullámok megszűnnek. De a levegőben a mechanikai energia nyomás és sebesség formájában is jelen lehet. Ha süketszobában két (ellenfázisú) hangfal között egy sík minden pontjában csend van (máshol meg dupla a hangerő) akkor szerintem nyugodtan mondhatjuk, hogy "valamelyik irányban nagyobb hangenergiát sugároznak". Persze ha a hang energiáját kizárólag a NYOMÁS változásaként definiáljuk, amiben van is logika, hiszen ezt érzékeli a fülünk . Ekkor a levegő sebessége számunkra nem lesz "energiának" tekindendő (annak ellenére, hogy a valóságban tökugyanannyi energia van benne csak más formában). A felezősík irányában (ebben az értelemben) KEVESEBB hangenergiát sugároz a két ellenfázisú hangfal, mint más irányokban. Persze ha a levegő sebességét is energiának tekintjük, akkor már minden irányban ugyanannyit, de kit érdekel egy olyan energia amit nem lehet hallani, ha akusztikáról van szó? :-) 
 
Tetszik a "Wikipédia huszár" kifejezés, de közben ne tereljük el a szót a rószaszín zajról! Én már sok baromságot leírtam ezen a fórumon, de mindig "hangosan" elismertem a tévedéseimet. Ezt tartom a fórum értelmének (valaki mindig okosodhat, ha jót ír valaki akkor az olvasó okosodik, ha rosszat, akkor ő maga, miután valaki kijavítja). Talán most először (az optikai vonatkozásokat is figyelembe véve) igazam van ezzel a rózsaszín zajjal kapcsolatban. Úgy korrekt ha mindkét fél hozzáállása azonos, akkor is, ha egyszer nem annak van igaza, akinek általában szokott... :-)

Avatar
csacsumicsa
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2014.12.06., szomb. 18:01
Értékelés: 30

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: csacsumicsa »


Palikám, iszom soraid. Pezsgőt viszont nem. :-) Amúgy is fapacitól kéne kérdezned :-))
Még az a béna Google fordító is Rózsazaj-nak fordítja 

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Tehát kb. 6-12db-lel csökkentsem a többihez képest?
Nem véletlenül tettem + jelet.

Avatar
Roli80
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 986
Csatlakozott: 2013.09.13., pén. 11:36
Értékelés: 124

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Roli80 »


Van rá többféle ajánlás, a Wikipedia huszárok majd felsorolnak néhányat. A megfelelő érték erősen szubjektív, de általában +6 és +12 dB között szokott lenni a szerethető megoldás. Csak hát ugye nagyon nem mindegy, mivel jellel és műszerrel mérjük.
Tehát kb. 6-12db-lel csökkentsem a többihez képest?

Avatar
Hiccusz
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3213
Csatlakozott: 2013.08.21., szer. 10:16
Értékelés: 1379

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Hiccusz »



Hmmm ... én úgy emlékszem, hogy a suliban rózsaszín zajként tanultuk ... de hát az már annyi évtizede volt, lehet, hogy én emlékszem rosszul vagy azóta megváltozott a szóhasználat. A Wikipediában mindenesetre van "rózsaszín zaj" szócikk, ami annyit bizonyít, hogy kellett lennie egy népcsoportnak valamikor és valahol, amelyik így hívta. :-)
 
Az angol neve ("pink noise") mindenesetre inkább a "rózsaszín" jelentést tükrözi, különösen mivel fénytanilag a hosszabb hullámhosszakon intenzívebb sugárzást a szem rózsaszín színként értelmezi és a rózsaszín zajban ugyanígy oszlik el az energia-sűrűség a frekvencia/hullámhossz függvényében.
 
Ezzel szemben az általad említett változat a "rózsa" mint virág szót juttatja az eszembe ... ahhoz meg nem sok köze van ennek a zajnak ... hiszen nem szúrós. :-)
 
Nem lehet, hogy most először a történelem során mégis nekem van igazam? Pezsgő? :-)

Palikám, iszom soraid. Pezsgőt viszont nem. :-) Amúgy is fapacitól kéne kérdezned :-))

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »


Nem a dinamika hiányzik, de ha az összes letekerése helyett inkább a szubot feltekerem. Itt a kérdés az (lehet rosszul fogalmaztam), hogy a többi hangfalhoz képest mennyire szóljon hangosan. Tehát, ha megmérem egy hangnyomásmérővel és az összes hangfalat beállítom mondjuk 60 db-re akkor a szubot mennyire? Van íratlan szabály, hogy mennyivel legyen halkabb vagy teljesen a szoba és egyén függő.
 
Én azt csináltam, hogy egy jól ismert zenét meghallgattam az ismert hangú nagy hangfalamon, majd bekapcsoltam a mozis hangrendszert és addig tekertem a sub hangerejét, amíg kb. hasonló volt a hangkép (sztereóban de bass management bekapcsolva). Hangfalak egymás mellett, szóval racionálisan kezelve a problémát. Totál béna megoldás, de olcsó és a semminél egy fokkal jobb (is lehet). Persze előtte a fázisokat össze kell lőni a szatellitek és a sub között (ezt már leírtam de a profiknak nem nagyon tetszett, ha van jobb javaslatuk, inkább rájuk figyelj!).
 
Ezzel persze nem abszolút értelemben állítod be a sub hangerejét, csak a saját ízlésednek/megszokásodnak megfelelően, de hát az a lényeg, hogy Te élvezd, nem?

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Nem a dinamika hiányzik, de ha az összes letekerése helyett inkább a szubot feltekerem. Itt a kérdés az (lehet rosszul fogalmaztam), hogy a többi hangfalhoz képest mennyire szóljon hangosan. Tehát, ha megmérem egy hangnyomásmérővel és az összes hangfalat beállítom mondjuk 60 db-re akkor a szubot mennyire? Van íratlan szabály, hogy mennyivel legyen halkabb vagy teljesen a szoba és egyén függő.
Van rá többféle ajánlás, a Wikipedia huszárok majd felsorolnak néhányat. A megfelelő érték erősen szubjektív, de általában +6 és +12 dB között szokott lenni a szerethető megoldás. Csak hát ugye nagyon nem mindegy, mivel jellel és műszerrel mérjük.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Fapaci: ha megint pongyolán fogalmaztam, akkor bocsi, TERMÉSZETESEN igazad van, TÖRTÉNIK hangsugárzás a d'Appolito elrendezésben (is) mindig, minden irányban ... HA egyetlen hangsugárzót önmagában nézünk. Ha viszont az egész hangfalat egy egységként tekintjük, akkor (a kioltások miatt) összességében végül kevesebb az effektíve megjelenő hangenergia a fő síkon kívül, ez is tény (hiszen energetikailag valahonnan jönni kell annak a plusz energiának ami a fő sik irányában távozik). Azt gondoltam, hogy erre (valóban kicsit pongyolán) mondhatjuk hogy a hangfal "főleg a merőleges sík irányában" sugároz ... de valóban szerencsétlen megfogalmazás volt.
Sajnálom, hogy még mindig nem érted. Utoljára nekifutok, hátha... Ha most sem, akkor így marad(sz).
 
Front irányban azért nagyobb a hangnyomás, mert több hangszóró, tehát nagyobb membránfelület táplálja és a hullámok hasonló (nem azonos!) fázishelyzete miatt az általuk létrehozott nyomások összeadódnak, de nem mindenhol, hiszen front irányban is találunk bőségesen olyan pontokat, ahol kioltás jön létre. Oldalirányban is kioltás csak pontszerűen van, de attól még az energia áramlik, tehát ezeken a pontokon túl ugyanúgy ott lesz a hangnyomás és néhány cm-rel odébb akár ugyanolyan nyomásértéket is felvehet, mint front irányban. Ettől lesz a hangnyomás és a fázis is "hullámos", ha egy diagramon ábrázoljuk az értékeket. Egy lakószobában végzett hangsugárzó "frekvenciaátviteli" görbéje ezért van kicsipkézve és ezért lesz más, ha a mikrofont máshova tesszük.
 
Szerintem Te azt gondolod, hogy ha két hullám egy pontban találkozik és fázisuk ellentétes, akkor kioltják egymást és megszűnnek létezni. Azonban egy hullám nem így viselkedik, néhány kivételes esetet leszámítva, amik egy szobában igen ritkán valósulnak meg. Az esetek túlnyomó többségében ezek a hullámok keresztezik egymás útját, ott valamilyen eredő értéket felvesznek, majd haladnak tovább.

Avatar
Roli80
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 986
Csatlakozott: 2013.09.13., pén. 11:36
Értékelés: 124

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Roli80 »



Az OPPO valahogy nem ad elég "kakaót" a szubnak.
Nincs meg a kellő dinamika.
Úgy próbáld meg, hogy a hangfalak hangerejét visszaveszed.
Ha úgy kezdted, hogy a bal front 0db, akkor legyen -2db.
Persze így feljebb kell majd tekerni a hangerőt, de a szub kap egy kis életet.

Nem a dinamika hiányzik, de ha az összes letekerése helyett inkább a szubot feltekerem. Itt a kérdés az (lehet rosszul fogalmaztam), hogy a többi hangfalhoz képest mennyire szóljon hangosan. Tehát, ha megmérem egy hangnyomásmérővel és az összes hangfalat beállítom mondjuk 60 db-re akkor a szubot mennyire? Van íratlan szabály, hogy mennyivel legyen halkabb vagy teljesen a szoba és egyén függő.

Avatar
thxfan
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2851
Csatlakozott: 2010.05.03., hétf. 18:58
Értékelés: 1187
Tartózkodási hely: Nyíregyháza

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: thxfan »


Látom továbbra is LCR-ben gondolkodsz.
Nézelődök és agyalok, de nem tudom, hogy merre tovább. Jó lenne legalább valahol meghallgatni egy ilyen szettet, de eddig esélytelennek tűnik. Árban egy ilyen Jamo D600 szett, ami még beleférne, két igazán jó monitor kimerítené a teljes keretet . Túl sokat nem tudnék pótolni a jelenlegi Swans szettre, akkor inkább nagyobb moziszobát építenék és maradhatna a mostani szett.
10.1 Auro3D
Erősítő:Marantz SR7013+Crown XLS 1502,Hangfalak:HIVI Swans Allure+F2.2R+VR-8W,Sub:Behringer NX3000D+JBL 4641,PS4,Projektor:Optoma UHD 51,Vászon: Lumene Curve Acoustic,Kábelek:Taga Harmony Blue-12/Azure-14-2C, KáCsa KCE-FLW40, NorStone Classic B 250,Hálózati szűrő:Taga Harmony PF-1000

Avatar
Robertó77
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1283
Csatlakozott: 2013.05.31., pén. 16:29
Értékelés: 440
Tartózkodási hely: Sándorfalva

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Robertó77 »



Kérnék egy kis segítséget:
 
Egy Jamo D600 LCR elhelyezése függőlegesen milyen hátrányokkal járna a hangzás szempontjából?
 
Találtam a neten olyat, aki így használja komolynak mondható rendszerben:
http://www.le-homecinema.com/installati ... 12929.html
 
Erről lenne szó, ez alap esetben vízszintes:

Látom továbbra is LCR-ben gondolkodsz. Én még most is azt mondom, jól gondolt meg ezt a projektet. Szerintem abba kis szobába nem jó ötlet. Továbbra is azt gondolom jobban járnál valami minőségi monitor dobozokkal és a háttereknek jó kis dipól sugárzókkal. 
Illetve azzal is számolj, hogy a SUB-ra sokkal több feladat fog várni. Abból nem árt ha valami méregzsákot raksz melléjük. 
 
Elrendezés fekve, vagy állítva. Elméletileg a THX szabványnál a dobozok kialakítása és formája pont az akusztikai anomáliákra való kevésbé érzékenységet hivatott szolgálni, ha jól emlékszem egy cikket is találtam anno róla.
Nekem a kinézett szettnek az elődje volt, de egy viszonylag nagy térben, én imádtam őket. De ezt már privátba le leveleztük 
Nagyon kíváncsi leszek a végeredményre. Sok sikert az új projekthez.

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »


De ha egyszer annyira szép. 
 
Hmmm ... én úgy emlékszem, hogy a suliban rózsaszín zajként tanultuk ... de hát az már annyi évtizede volt, lehet, hogy én emlékszem rosszul vagy azóta megváltozott a szóhasználat. A Wikipediában mindenesetre van "rózsaszín zaj" szócikk, ami annyit bizonyít, hogy kellett lennie egy népcsoportnak valamikor és valahol, amelyik így hívta. :-)
 
Az angol neve ("pink noise") mindenesetre inkább a "rózsaszín" jelentést tükrözi, különösen mivel fénytanilag a hosszabb hullámhosszakon intenzívebb sugárzást a szem rózsaszín színként értelmezi és a rózsaszín zajban ugyanígy oszlik el az energia-sűrűség a frekvencia/hullámhossz függvényében. 
 
Ezzel szemben az általad említett változat a "rózsa" mint virág szót juttatja az eszembe ... ahhoz meg nem sok köze van ennek a zajnak ... hiszen nem szúrós. :-)
 
Nem lehet, hogy most először a történelem során mégis nekem van igazam? Pezsgő? :-)

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »


Fapaci: ha megint pongyolán fogalmaztam, akkor bocsi, TERMÉSZETESEN igazad van, TÖRTÉNIK hangsugárzás a d'Appolito elrendezésben (is) mindig, minden irányban ... HA egyetlen hangsugárzót önmagában nézünk. Ha viszont az egész hangfalat egy egységként tekintjük, akkor (a kioltások miatt) összességében végül kevesebb az effektíve megjelenő hangenergia a fő síkon kívül, ez is tény (hiszen energetikailag valahonnan jönni kell annak a plusz energiának ami a fő sik irányában távozik). Azt gondoltam, hogy erre (valóban kicsit pongyolán) mondhatjuk hogy a hangfal "főleg a merőleges sík irányában" sugároz ... de valóban szerencsétlen megfogalmazás volt.
 
Az "ellentétes elmélet" szerint a d'Appolito elrendezés nem jó, a THX meg (régen) kötelezően előírta (ha jól emlékszem). Szerintem mindkét félnek igaza van, csak ízlés kérdése, hogy kinek mi a fontosabb: akinek a plafon-padló irányából a kevésbé intenzív (de a Comb-filter torzításával terhelt) visszaverődések jönnek be, az használjon d'Appolito hangfalat, akinek meg a gusztusa inkább elfogad több visszaverődést csak az torzítatlan legyen, az haszáljon más elven tervezett hangfalat.
 
Ha viszont valaki nem érti, hogy melyik hangfal mit csinál, az simán választhat olyat ami végül mégsem tetszik neki, illetve gondban lehet az elhelyezésnél. Még mindig azt gondolom, hogy az elmélet okos dolog.

Avatar
Hiccusz
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3213
Csatlakozott: 2013.08.21., szer. 10:16
Értékelés: 1379

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Hiccusz »



 
... (És nem rózsaszínzaj, hanem rózsazaj.)

De ha egyszer annyira szép. 

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



 

Igen. A d'Appolito elrendezésű hangfal a hangszórók felező síkjába koncentrálja (valamennyire) a hangenergiát, felfelé-lefelé kevesebbet sugároz a kioltások miatt és AZOKBAN az irányokban lesz durva hullámzás. Ha a hangfal függőlegesen áll, akkor a (merőleges) felező sík vízszintes, tehát annak a közelében (az egész nézőtéren) maximális a hangnyomás és ott nincs (akkora) hullámzás. Márpedig a nézők sokkal inkább egy VÍZSZINTES síkban vannak elhelyezve, mintsem egy függőleges síkban. 
 

> Milyen módon javítja a hangminőséget?
 
Közvetve. Kevesebb hangot sugároz a plafonra és a padlóra, ezért kevesebb is verődik onnan vissza. Magyarul ezek a felületek ha akusztikailag kezeletlenek, kevesebbet rontanak a hangképen, tehát a végeredmény valamennyit javul,. Vagy inkább javulhat.
 
Ellentétes elmélet is van, miszerint a visszavert hangoknak is "jól kell szólni" különben hallani fogjuk a visszavert hangok hullámzó frekimenetét. Ha valaki abban hisz, hogy az off-axis sugárzott hangnak a minősége is fontos, akkor neki TILOS d'Appolito elrendezésű hangfalat használni, mivel az a felező síkon kívülre mindig Comb-filter által torzított hangot sugároz.
 

Ez megint egy olyan féligazság, ami félrevihet az olvasót. Ismét leírtad, amiről pár napja már megbeszéltük, hogy tévedés: a hangszóró sugárzási iránykarakterisztikája független attól, hogy van-e mellette másik hangszóró. Az, hogy néhány ponton kioltás jön létre, nem jelenti azt, hogy abba az irányba nincs sugárzás. Ezek a kioltások erősen frekvencia- és lokalizációfüggőek, szóval nem lehet kijelenteni, hogy minden hang kioltásra kerül, ellenben létrejön egy nagyon hullámzó hangnyomás és fázishelyzet, ami a visszaverődések által keveredve a direkt hanggal problémás helyzetet alakíthat ki.
 
Az a bizonyos "ellentétes elmélet" igen nehezen cáfolható. Visszaverődés minden szobában létrejön, így hát minden hangsugárzónál fontos az irányfüggő sugárzási karakterisztika. Ez nem hit kérdése.

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »



> Fapaci: Elkerülhetetlen a "hullámzás". Pont Te írtad le néhány sorral odébb, hogy ez törvényszerűen bekövetkezik. (És nem rózsaszínzaj, hanem rózsazaj.)
 
Igen. A d'Appolito elrendezésű hangfal a hangszórók felező síkjába koncentrálja (valamennyire) a hangenergiát, felfelé-lefelé kevesebbet sugároz a kioltások miatt és AZOKBAN az irányokban lesz durva hullámzás. Ha a hangfal függőlegesen áll, akkor a (merőleges) felező sík vízszintes, tehát annak a közelében (az egész nézőtéren) maximális a hangnyomás és ott nincs (akkora) hullámzás. Márpedig a nézők sokkal inkább egy VÍZSZINTES síkban vannak elhelyezve, mintsem egy függőleges síkban. 
 

> Milyen módon javítja a hangminőséget?
 
Közvetve. Kevesebb hangot sugároz a plafonra és a padlóra, ezért kevesebb is verődik onnan vissza. Magyarul ezek a felületek ha akusztikailag kezeletlenek, kevesebbet rontanak a hangképen, tehát a végeredmény valamennyit javul,. Vagy inkább javulhat.
 
Ellentétes elmélet is van, miszerint a visszavert hangoknak is "jól kell szólni" különben hallani fogjuk a visszavert hangok hullámzó frekimenetét. Ha valaki abban hisz, hogy az off-axis sugárzott hangnak a minősége is fontos, akkor neki TILOS d'Appolito elrendezésű hangfalat használni, mivel az a felező síkon kívülre mindig Comb-filter által torzított hangot sugároz.
 
Bármelyik elmélet lehet valakinek szimpatikus, de a d'Appolito hangfal elfordítása 90 fokkal szerintem mindenképpen rossz ötlet.
 
>Miért ne lehetne azt a centersugárzót megdönteni úgy, hogy a hallgatási pont beleessen a hangnyalábba?
 
Simán lehet, ha a hangszórót elhelyező emberke érti a fentieket. Ha nem érti, akkor elfordíthatja 90 fokkal a hangfalat vagy akár nyalábolhatja vele a hangot a sípcsontjára is. Szerintem KELL az elmélet. De azt nem mondom, hogy én nem játszom picit túl a dolgot, próbálok változni.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Küldj rózsaszínzajt a vizsgálandó hangfalra (internetes-browser-es hanggenerátorral a legrosszabb esetben) és sétálgass a hangfal előtt. Küzben persze fülelj. Oldalra is menj ki meg középre is menj be. Ha a közép-magastartományban nem hallassz hullámzást amint mozogsz, akkor minden OK. Ha viszont össze-vissza változik a hangszín, akkor nem OK a dolog.
Elkerülhetetlen a "hullámzás". Pont Te írtad le néhány sorral odébb, hogy ez törvényszerűen bekövetkezik. (És nem rózsaszínzaj, hanem rózsazaj.)
 
 


A D'Appolito elrendezés ELMÉLETE alapján pedig pontosan látszik, hogy az mikor jó és mikor rossz. Itt jön be a képbe az elmélet fontossága:
- ez az elrendezés JAVÍTJA a hangminőséget ha közel vagy a szimmetria-síkjához
- de RONTJA a hangminőséget ha messze vagy a szimmetria-síktól

Milyen módon javítja a hangminőséget?

 
 

A vászon mérete (magassága) meghatározza, mennyire le kerülhet csak installálásra a center. Ez nem túl ideális. Ha nem ülsz elég távol hozzá képest, akkor a vádlidat fogja telibe lőni a hang, mert akkorát nem tud szórni. Ha lecsúszol a fotelen és majdnem fekve hallgatod, akkor javul kissé a dolog, de ez esetben meg a max. 15 fokos függőleges betekintési szög látja kárát. A hangkép mindenképp felborul, mert a center és a frontsugárzók magasai nem lesznek egy vonalban sehogy sem.  
Miért ne lehetne azt a centersugárzót megdönteni úgy, hogy a hallgatási pont beleessen a hangnyalábba?


Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Nem tudom ki hogy van vele, de én azt látom, hogy itt is, (mint az élet sok területén) túl nagy elméletgyártás folyik. 
Különbséget tennék a jelenségek valós elméleti háttere és az okoskodás között. Tény, hogy egy fórumos hozzászólás szűkös keret az elmélet korrekt kifejtésére, ezért néha kénytelenek vagyunk kiragadni egy-egy szempontot, ami félrevezető lehet. Ettől függetlenül olyanok is magabiztosan írnak néhány kényes kérdésben, akiknek szavaiból érezhető, hogy nem igazán vannak tisztában a témakörrel. Ez sokkal inkább félrevezető lehet, mint az előző eset. Megtiltani persze nem lehet senkinek sem a hozzászólást, de talán célszerű lenne szerényebben fogalmazni, nem tényként tálalva egy ingatag feltevést.

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »


dhcodoki: szerintem tényleg fontos az elmélet IS de a gyakorlat is legalább ugyanannyira. Megmondom, hogy gyakorlatilag honnan fogod tudni, hogy jó ötlet-e a dupla magassugárzó vagy éppen a függőlegesen álló D'Appolito elrendezésű center.
 
Küldj rózsaszínzajt a vizsgálandó hangfalra (internetes-browser-es hanggenerátorral a legrosszabb esetben) és sétálgass a hangfal előtt. Küzben persze fülelj. Oldalra is menj ki meg középre is menj be.
 
Ha a közép-magastartományban nem hallassz hullámzást amint mozogsz, akkor minden OK. Ha viszont össze-vissza változik a hangszín, akkor nem OK a dolog.
 
A két magassugárzó (illetve a 90 fokkal elfordított d'Appolito hangfal) azért lehet rossz, mert a két forrásból jövő hang egymással interferál. Pont azért, hogy a kioltás miatt a padlóra-plafonra kevesebb hangenergiát sugározzon, így híznak a decibelek a hangfallal szemben ülők számára és kevesebbet ront a béna, akusztikailag csillapítatlan plafon és padló. Ezért ajánl(ott) a THX mindig ilyen rendszerű hangfalakat (első körben). 
 
A D'Appolito elrendezés ELMÉLETE alapján pedig pontosan látszik, hogy az mikor jó és mikor rossz. Itt jön be a képbe az elmélet fontossága:
- ez az elrendezés JAVÍTJA a hangminőséget ha közel vagy a szimmetria-síkjához
- de RONTJA a hangminőséget ha messze vagy a szimmetria-síktól
 
Azért rontja, mert pl. felülről hallgatva az alsó hangszóró messzebb van a füledtől, ezért az abból jövő hang késik, ez a jel összekeveredik a másik, IDŐBEN ELTOLT ÖNMAGÁVAL és ez magyarul egy Comb-filter. Ennek tudományosan és tényszerűen egy hullámzó frekimenet az eredménye: egyes frekiken erősíti egymást a két hang, más frekiken kioltja. Ez smán hallható. Persze a hiba annál hallhatóbb, minél messzebb vagyunk a szimmetria-síktól.
 
Ha tehát 90 fokkal elforgatunk egy függőleges használatra tervezett hangfalat, akkor csak a szemben levő nézők fogják az elrendezés ELŐNYÉT élvezni, akik a szélen ülnek, azok a HÁTRÁNYT. Elméletileg.
 
 

Válasz küldése

Vissza: “Házimozi”