Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Online
Avatar
nemtomm
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2871
Csatlakozott: 2010.03.30., kedd 23:05
Értékelés: 829

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: nemtomm »

Nehéz is lett volna rajta fogást találni mert a képe a nagyon ott volt a szeren…csak egy probléma van vele, hogy nem egy átlagos szoba kell hozzá :D és a legfontosabb ehhez a projihoz sajnos nagyon vastag bankkártya kell :D
"Az igazi barát szemből támad."

Avatar
BoRRoNeo
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2016.12.12., hétf. 14:07
Értékelés: 212

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: BoRRoNeo »

TSanyi írta:
2022.12.08., csüt. 21:05
BoRRoNeo írta:
2022.12.08., csüt. 20:23

Én mint rainbow látó nem kapok alternatívát az LCD oldalon. Tehát lenne mondjuk egy Epson csúcsmodell 5 millióért tűéles képpel. Pedig lehetne, a technológia alkalmas rá és ennyi pénzért bőven ki is jönne. De nincs. Persze a rainbow miatt én is LCD-t használok, de egy percig nem tagadom a fentieket.
Most már értem hogy miért a kis szobában demozól a DC nyíltnapokon, és miért nem teszed be a lábad a nagyba! :D
Most 3-chipes DLP volt a nagyobbik szobában, azon nem találtam fogást. :)

Online
Avatar
-KP-
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5742
Csatlakozott: 2003.06.02., hétf. 23:53
Értékelés: 1544
Tartózkodási hely: Bonyhád

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: -KP- »

nemtomm írta:
2022.12.08., csüt. 19:58
-KP- írta:
2022.12.08., csüt. 18:58
nemtomm írta:
2022.12.08., csüt. 18:50


Most írjam le, hogy az LCD technika ugyanolyan fosch nekem mint neked a Dlp ?
Lehet ezen vitázni de szerintem lerágott csont az egész…..aki látja a szivárványt annak nem lesz a szíve csücske a dlp nekünk meg élettelen az LCD képe de nem akarom tovább ragozni….békésen megférünk egymás mellet néha van vita :tutiok: :tutiok:
Azért DLP és DLP között is elég nagy különbség van ilyen szempontból.
A másik oldalon is….nem is kicsi ebben biztos vagyok gondolkodik.gif
Konkrétan a szivárványozás mértékére értettem.

Avatar
TSanyi
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2660
Csatlakozott: 2017.04.06., csüt. 21:59
Értékelés: 408

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: TSanyi »

BoRRoNeo írta:
2022.12.08., csüt. 20:23


Én mint rainbow látó nem kapok alternatívát az LCD oldalon. Tehát lenne mondjuk egy Epson csúcsmodell 5 millióért tűéles képpel. Pedig lehetne, a technológia alkalmas rá és ennyi pénzért bőven ki is jönne. De nincs. Persze a rainbow miatt én is LCD-t használok, de egy percig nem tagadom a fentieket.
Most már értem hogy miért a kis szobában demozól a DC nyíltnapokon, és miért nem teszed be a lábad a nagyba! :D

Avatar
qti
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 159
Csatlakozott: 2005.04.07., csüt. 18:07
Értékelés: 33

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: qti »

BoRRoNeo írta:
2022.12.08., csüt. 20:23

Különböző képjellemzők vannak. A képélesség szerintem az egyik legfontosabb, főleg az egyre növő átlagképméret okán. A 7000-es Sony-nak jóval homályosabb képe van, mint egy félmilliós DLP-nek. Ez azért sok mindent elmond. Az kérdés, hogy ki hova helyezi a képélességet a fontossági sorrendben, de a képélesség egyben a felbontás és a részletesség szinonimája is. Persze lehet azt mondani, hogy ha ezt leszámítjuk akkor a Sony 7 millióért veri a belépő Optomát, de ezzel együtt sem lesz őszinte az ember mosolya.

Én mint rainbow látó nem kapok alternatívát az LCD oldalon. Tehát lenne mondjuk egy Epson csúcsmodell 5 millióért tűéles képpel. Pedig lehetne, a technológia alkalmas rá és ennyi pénzért bőven ki is jönne. De nincs. Persze a rainbow miatt én is LCD-t használok, de egy percig nem tagadom a fentieket.
Miért nem nézed meg Palinál vagy Csenelesnél az RGB LED-es gépeket? Ott azért nagyon kell figyelni, ha rainbow-t akarsz látni.
 

Avatar
BoRRoNeo
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2016.12.12., hétf. 14:07
Értékelés: 212

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: BoRRoNeo »

Ijk írta:
2022.12.08., csüt. 20:02
Pali, szerintem még mindig ott hibázol hogy "olcsó" konzumer gépeket veszel a képbe. A Projectiondesign gépek amiket reszelgetsz, ill. Runcok amelyek Cseneles kezei alatt megfordulnak nem az 1 milliós, de még csak nem is az 5-7 milliós kategória. Ha jól rémlik az Avielo Quantum (F22) is a maga korában 10 ezer EUR árú gép volt (számold ezt mostani árfolyamon át). Runcok ennek min. a duplája, és most sincs másképp, egy Barco Bragi egy jobb autó ára. VW7000ES az olcsósított képelkotóval is kevesebb mint a fele árban, az ilyen 1M körüli LCD gépek pedig még messzebb vannak. Epson projektorai? Barco-ba a lencse többe kerül mint a komplett Epson gép. Persze hogy spórolnak a képalkotón, objektíven amennyire csak lehet, mert ezt a piaci szegmenst is ki kell szolgálni, ami bizony elég komoly méretű. Egész egyszerűen senki nem fog 20-30 ezer Eurós gépet 5000-ért adni, gyártani.
Ott vannak a mini dlp kínai csodák, a 0.65-ösöket hagyjuk is mert azok a konzumer felsőpolcosak, szerintem 2 millió alatt legfeljebb 0.45"-ost kapsz. És igazad van, ezeket nem szabad megvenni amíg van 200-300-ért baba barco, runco, benq, optoma régi dlp használtpiacon. Aki megveszi úgy járt.
Különböző képjellemzők vannak. A képélesség szerintem az egyik legfontosabb, főleg az egyre növő átlagképméret okán. A 7000-es Sony-nak jóval homályosabb képe van, mint egy félmilliós DLP-nek. Ez azért sok mindent elmond. Az kérdés, hogy ki hova helyezi a képélességet a fontossági sorrendben, de a képélesség egyben a felbontás és a részletesség szinonimája is. Persze lehet azt mondani, hogy ha ezt leszámítjuk akkor a Sony 7 millióért veri a belépő Optomát, de ezzel együtt sem lesz őszinte az ember mosolya.

Én mint rainbow látó nem kapok alternatívát az LCD oldalon. Tehát lenne mondjuk egy Epson csúcsmodell 5 millióért tűéles képpel. Pedig lehetne, a technológia alkalmas rá és ennyi pénzért bőven ki is jönne. De nincs. Persze a rainbow miatt én is LCD-t használok, de egy percig nem tagadom a fentieket.

Avatar
Ijk
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 122
Csatlakozott: 2018.01.07., vas. 09:58
Értékelés: 33
Tartózkodási hely: Kecskemét

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: Ijk »

Pali, szerintem még mindig ott hibázol hogy "olcsó" konzumer gépeket veszel a képbe. A Projectiondesign gépek amiket reszelgetsz, ill. Runcok amelyek Cseneles kezei alatt megfordulnak nem az 1 milliós, de még csak nem is az 5-7 milliós kategória. Ha jól rémlik az Avielo Quantum (F22) is a maga korában 10 ezer EUR árú gép volt (számold ezt mostani árfolyamon át). Runcok ennek min. a duplája, és most sincs másképp, egy Barco Bragi egy jobb autó ára. VW7000ES az olcsósított képelkotóval is kevesebb mint a fele árban, az ilyen 1M körüli LCD gépek pedig még messzebb vannak. Epson projektorai? Barco-ba a lencse többe kerül mint a komplett Epson gép. Persze hogy spórolnak a képalkotón, objektíven amennyire csak lehet, mert ezt a piaci szegmenst is ki kell szolgálni, ami bizony elég komoly méretű. Egész egyszerűen senki nem fog 20-30 ezer Eurós gépet 5000-ért adni, gyártani.
Ott vannak a mini dlp kínai csodák, a 0.65-ösöket hagyjuk is mert azok a konzumer felsőpolcosak, szerintem 2 millió alatt legfeljebb 0.45"-ost kapsz. És igazad van, ezeket nem szabad megvenni amíg van 200-300-ért baba barco, runco, benq, optoma régi dlp használtpiacon. Aki megveszi úgy járt.
PD F22
Screenline 2.35:1 270cm

Online
Avatar
nemtomm
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2871
Csatlakozott: 2010.03.30., kedd 23:05
Értékelés: 829

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: nemtomm »

-KP- írta:
2022.12.08., csüt. 18:58
nemtomm írta:
2022.12.08., csüt. 18:50
Lemmy9.1 írta:
2022.12.08., csüt. 18:15
:)
Számunkra (asszony és én) is élvezhetetlen a DLP.
Biztos szipi-szupi meg minden, de sok embernek egy nézhetetlen, szivárványozó fosch.
Most írjam le, hogy az LCD technika ugyanolyan fosch nekem mint neked a Dlp ?
Lehet ezen vitázni de szerintem lerágott csont az egész…..aki látja a szivárványt annak nem lesz a szíve csücske a dlp nekünk meg élettelen az LCD képe de nem akarom tovább ragozni….békésen megférünk egymás mellet néha van vita :tutiok: :tutiok:
Azért DLP és DLP között is elég nagy különbség van ilyen szempontból.
A másik oldalon is….nem is kicsi ebben biztos vagyok gondolkodik.gif
"Az igazi barát szemből támad."

Online
Avatar
-KP-
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5742
Csatlakozott: 2003.06.02., hétf. 23:53
Értékelés: 1544
Tartózkodási hely: Bonyhád

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: -KP- »

nemtomm írta:
2022.12.08., csüt. 18:50
Lemmy9.1 írta:
2022.12.08., csüt. 18:15
:)
Számunkra (asszony és én) is élvezhetetlen a DLP.
Biztos szipi-szupi meg minden, de sok embernek egy nézhetetlen, szivárványozó fosch.
Most írjam le, hogy az LCD technika ugyanolyan fosch nekem mint neked a Dlp ?
Lehet ezen vitázni de szerintem lerágott csont az egész…..aki látja a szivárványt annak nem lesz a szíve csücske a dlp nekünk meg élettelen az LCD képe de nem akarom tovább ragozni….békésen megférünk egymás mellet néha van vita :tutiok: :tutiok:
Azért DLP és DLP között is elég nagy különbség van ilyen szempontból.

Online
Avatar
nemtomm
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2871
Csatlakozott: 2010.03.30., kedd 23:05
Értékelés: 829

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: nemtomm »

Lemmy9.1 írta:
2022.12.08., csüt. 18:15
:)
Számunkra (asszony és én) is élvezhetetlen a DLP.
Biztos szipi-szupi meg minden, de sok embernek egy nézhetetlen, szivárványozó fosch.
Most írjam le, hogy az LCD technika ugyanolyan fosch nekem mint neked a Dlp ?
Lehet ezen vitázni de szerintem lerágott csont az egész…..aki látja a szivárványt annak nem lesz a szíve csücske a dlp nekünk meg élettelen az LCD képe de nem akarom tovább ragozni….békésen megférünk egymás mellet néha van vita :tutiok: :tutiok:
"Az igazi barát szemből támad."

Avatar
qti
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 159
Csatlakozott: 2005.04.07., csüt. 18:07
Értékelés: 33

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: qti »

Lemmy9.1 írta:
2022.12.08., csüt. 18:15
:)
Számunkra (asszony és én) is élvezhetetlen a DLP.
Biztos szipi-szupi meg minden, de sok embernek egy nézhetetlen, szivárványozó fosch.
Erre nehéz mit mondani. Ha azt írnád, hogy azért szeretem az LCD alapú vetítőt, meg képet mert....(itt te jössz) és ezért szerintem jobb, DLP meg egy szivárványozó fosch, akkor nekem kicsit hitelesebb lenne. Én mint tapasztalatlan kezdő, még tanulhatnék is belőle. Nekem Pali és Cseneles kicsit konkrétabb, 1:0 a DLP-nek :D .
 

Avatar
Lemmy9.1
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 864
Csatlakozott: 2020.05.18., hétf. 08:51
Értékelés: 579

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: Lemmy9.1 »

:)
Számunkra (asszony és én) is élvezhetetlen a DLP.
Biztos szipi-szupi meg minden, de sok embernek egy nézhetetlen, szivárványozó fosch.
Szerintem!

Avatar
BoRRoNeo
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2016.12.12., hétf. 14:07
Értékelés: 212

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: BoRRoNeo »

Pali, jópár éve képviseled ezt a vonalat és bevallom az elején nem teljesen osztottam a véleményed. Bíztam benne, hogy lesz valami előrelépés a consumer vonalon, mert lett volna hova. Az élet nem engem igazolt. Én sajnos nagyon rainbow látó vagyok, ha lesz egy 2 millió alatti 3 chipes, FullHD projektorod eladó, szóljál.

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »

Ijk írta:
2022.12.07., szer. 17:13
Az eladott konzumer projektorok többsége meg 500 ezer alatti 0.45" DLP (vagy kisebb) kínai csoda, azokra meg itt nem kíváncsi senki. :)
DEHOGYNEM! Azok is tökéletesek! Pl. elrettentő példának! :-)

OK, szóval évek óta gondolkozom, hogy hogyan lehetne tömören és velősen leírni a különbséget a "komoly" és a "gagyi" projektorok között. Azt hiszem TALÁN van egy ötletem.

A komoly projektor (és gyártója) onnan ismerszik meg, hogy a technika fejlődését ezek a cégek a termékek minőségének a javítására használják fel.

A gagyi projektor (és gyártója) onnan ismerszik meg, hogy a technika fejlődését ezek a cégek a termékek gyártási költségének a csökkentésére használják, míg a minőséget próbálják az "átlagos vevőnek még pont megfelel" szinten tartani. Vagy akár még ott sem ... ha időközben a vevők még jobban elbutultak és még tovább csökkentek az igényeik.

A definíció ennyi volt. Mondok példákat:

- A többmilliós LCD gépekben az egyik gyártó éppen most csökkentette le a panelek méretét. Pedig az előző generáció (10 millió közeli árú, 4K) gépei már majdnem hozták egy 1080p DLP képélességét. Már éppen leírtam, hogy az LCD végre egy jól használható technológia lesz a következő generációban ... de hát NEM lesz! Pedig lehetett VOLNA! Ha a következő generáció olcsóbb gépei megörökölték volna az előző verzió műszaki tartalmát, végre (csupán) "pármillióért" lehetne kapni rendes LCD gépet. Ehelyett mit csináltak? Az új, még jobb technológiájú paneleknek lecsökkentették a méretét, hogy még véletlenül se legyen élesebb a kép, mint ami az elfogadható minimum (valahol 720p és 1080p között, ha az MTF függvényt megmérné valaki, lenne nagy csodálkozás) ... viszont így fél centivel kisebb lencséket tudnak tenni a gépbe, amin spóroltak kb. 3,8 dollárt gépenként. Meg persze kiszedték az elektromos mozgatás motorjait, mert ezzel még 5 dollárt meg lehetett spórolni ... királyság! Remélem senki nem gondolja, hogy ezek után ezek a gépek olcsóbbak lettek...

- Egyes DLP gyártók mindig az elérhető legkisebb DMD-t teszik a gépekbe. Néha még drága gyártók is. Nemrég adtak el itt a fórumon (millió közeli áron) egy 0,65"-es DMD-vel felszerelt, de dögös megjelenésű, nagynevű gyártótól származó LED-es gépet. Tudtommal ez a gyártó ma már nem is gyárt 0,67"-nél nagyobb chip-ből gépet. De hát van neve, veszik a vackot mint a cukrot, horror pénzekért. És reklamál valaki? Senki. Talán mert a világon egyedül nyomorult kis hazánkban vannak a tudatában a házimozisok annak, hogy a chip mérete mennyit számít. Konkrétan nyugaton kb. soha, senki nem írta le, hogy a nagyobb chip jobb. Nem is fogják, hiszen ha a konzumidióták megokosodnának, nehezebb lenne lehúzni őket. Mindenkinek jobb, ha buták maradnak (és akkor a teszteket író "szakértők" szaktudását még csak nem is kommentáltam ... a nagy kedvencem a csóka, aki kiszámolta, hogy ha a rezgetett pixelek eltakarják önmagukat, akkor mennyi látszik ki a pixelből a saját háta mögül. A másik kedvencem az "LCD gépben gyengébb a lencse" ostobaság, amit kb. MINDEN tesztelő évekig leírt kb. minden LCD gép tesztjében. Gratulálok! :-)

Amikor megjelentek az akrilból préselt lencsék, le lehetett cserélni pár tagot a lencsében olcsó, fröccsöntött műanyagra. Sok gyártó meg is tette azonnal, így keletkezett a "műanyag lencse" fogalma. Előtte ilyen nem volt, most a gépek egy részében ezek vannak. Hogy ettől homályos lett a kép? Nem gond, tettek "élesítő" meg "képjavító" megoldásokat a szoftverbe. Jobb esetben ki sem lehet őket kapcsolni. A legszánalmasabb az, hogy ma már bármelyik gép vetíthetne korrekt képet. Mindegyik digitálisan kapja a jelet, tehát mindegyiknek lehetne tökéletes legalább a szürkeskálája meg a gammája, meg a színmegjelenítése, egyszóval azok a paraméterek, amik tisztán szoftveres kérdések. A szoftvert csak egyszer kell jól megírni, onnantól az ingyen van, a legolcsóbb gépben is futhatna ilyen. És a valóságban hány olcsó gép ilyen? Nulla? De miért? Ezen elgondolkozott már valaki?

Hozhatnék további példákat de nyilván értelmetlen. A fentiek alapján ebből a nézőpontból mindenki azonnal el tudja helyezni az összes gyártót a "minőség javítós" vagy "olcsósítós" kategóriában. És persze innen nézve az is nyilvánvaló, hogy miért gyenge minden olyan gép amit "olcsósítós" stílusban terveztek.

Sajnos (ahogy én látom) ma a valóság az, hogy a 8-12 éves ipari DLP gépek még ma is sokkal jobbak, mint kb. bármi amit ma a boltokban kapni lehet. Kivéve ezeknek az ipari gépeknek az utódait, azok nyilván jók, de horror drágák.

Az is tény, hogy egyes paraméterekben a mai gépek tényszerűen jobbak. On/off kontrasztban pl. egy LCD ma már sokkal jobb. A gond az, hogy az átlag házimozis nem tudja, hogyan kell súlyozni a műszaki paramétereket. Ebben a katalógusok nem is segítenek, mert ott minden gyártó a termékének az erősségeit emeli ki, akkor is, ha az a paraméter a lényegbe nem is szól bele jelentős mértékben. Ma még nincs olyan projektor ami mindenben a legjobb lenne, marad az, hogy az emberi szemnek FONTOS paramétereket nézzük kritikusan, a kevésbé fontosak miatt pedig nem idegeskedünk, mert úgysem tehetünk semmit velük kapcsolatban. A szerintem legfontosabb paraméter a kép természetessége. Ha egy gép el tudja hitetni velem, hogy egy ember mászkál előttem a vásznon, akkor az jó gép. Ha meg úgy érzem, hogy az ott a vásznon egy műanyag bábu, akkor az a gép nem jó. Akármilyen drága, akkor sem jó.

Ahhoz, hogy a képet természetesnek érezzük, a minimum a jó (egyenletes) gamma, RGB együttfutás, éles kép (amiből nincsenek "kimosva" a szomszédos pixelek akár jelentős fényesség-különbségei) és persze az, hogy a kép ugyanilyen maradjon akkor is, ha mozog. Mert ugye az embernek nem múlnak el az arcáról a szeplők attól, hogy átmegy a szoba másik oldalára. És a fűszálak sem tűnnek el a réten attól, hogy megmozdul a kamera ...

Igen, az ipari gépek rendesen vannak hűtve, ezért a ventillátorok valamivel hangosabbak. Ezért kell kitenni a gépet a mozin kívülre, ha lehet (de ahogy látom, azok sem teszik ki, akiknél amúgy erre adott a lehetőség). Ez a LED-esített F22 esetén már nem lesz probléma, az nagyon halk lesz, de a nagygépek sem igazán hangosak (de tény, hogy a "full csendes" LCD gépeknél azért valamivel hangosabbak) illetve erre is van jó megoldás. Csak hát ma már a legtöbben azt várják, hogy a projektor tegyen mindent a fenekük alá, még véletlenül se kelljen az agyunkban a kis szürke sejteket használni, mert az fárasztó. Ismeri valaki Misi Mókus meséjét? Kinek mi jut eszébe az örökké termő fa alatt heverésző elhízott, fára mászni már képtelen mókusokról akik semmit nem csinálnak egész nap, csak döglenek a fa alatt és zabálnak? Az én időmben, amikor a CRT projektorok mentek, simán megoldották a házimozisok, hogy a gép hangjából semmit ne lehessen hallani, pedig azok vagy 20x hangosabbak voltak mint ezek a DLP-k. Ma meg, ha egy csövet be kell dugni a gép fenekébe, már az is megugorhatatlan akadály sokaknak.

Az meg, hogy egy eleve kicsit homályos képet megjelenítő LCD képét még rezgetik is a vásznon ... hát ... fura. Ez azt mutatja nekem, hogy mennyire az üzleti érdekek vezetik a tervezők kezét a racionalitás helyett. Az LCD-ben polarizált a fény, így egy vékony egykristályra feszültséget adva simán el lehet tolni a képet fél pixellel a vásznon. Magyarul egy LCD-ben egyszerű és olcsó megoldani a regzetést, ezért mindegyikbe bele is teszik, függetlenül attól, hogy ennek van-e értelme. Ha ki lehetne kapcsolni, vagy ha lehetne állítani, hogy 2 pixelt rajzoljon egy fizikai pixel a vászonra vagy 4-et, akkor a kép plusz homályosodását legalább mi állíthatnánk be (vagy kapcsolnánk ki). De nem, ez is kikapcsolhatatlan, mert a vevők csak akkor veszik meg a gépet, ha az "4K" és ha valamit ki lehet kapcsolni, akkor véletlenül kikapcsolják, majd vörös fejjel viszik a gépet a szervízbe, hogy ez nem is 4K csak 2K. Ezeket a gépeket az átlagos vevőre "méretezik", ami azt jelenti, hogy pont azokat a beállításokat nem lehet módosítani, amiket azok szeretnének piszkálni, akik kicsit is értenek a vetítéshez. Ez van, ezt kell szeretni... ja, nem, bocs, nem kell ezt szeretni. Ott a lehetőség arra is, hogy valaki használja a kis szürke sejteket a fejében, vegyen egy (legalább a fontosabb paramétereiben) kompromisszummentes gépet, meg azt is megteheti bárki, hogy "ráfejleszt" annak a tudására (akár hardveres, akár szoftveres értelemben). A DynaBlack helyett mi is írhatunk szoftvert ami screenshot-okat csinál a képfelületről és ezek elemzése alapján RS232-n vezérli a gép fényforrását, vagy akár ha saját LED meghajtót használunk (F22) akkor magunk vezérelhetjük azt is. Tehetünk durván fejlettebb LED-eket a gépbe, tehetünk LED-et az UHP lámpák helyére, stb. Ezekben a gépekben a műszaki alap már gyárilag megvan ahhoz, hogy a legjobb képet vetítsék (ezt már az UHP-s modellek is megcsinálják, csak azokban néha lámpát kell cserélni). A DMD-k, a vezérlésük, a vetítő lencsék mind ugyanezek a mai legmodernebb, többtízmilliós gépekben is. Az elmúlt 10 évben igazából csak a fényforrás változott a projektorokban, meg nyilván az újak már képesek az UHD jel fogadására, de ez sem probléma ma már a gyakorlatban, már létezik megoldás a 4K jel lekonvertálására 2560 pixelre (csak szerintem az nem éri meg, mert drágább mint egy HTPC).

A napokban említett LCD gépek is jól használhatók mozizásra, csak azok mind analóg gépek, amelyek pixeleit műszaki "trükkökkel" kényszerítik arra, hogy az jelenítség meg, amit kell(ene). Ez nagyjából működik (a gép újkorában főleg) sokaknak ezzel nincs is gondja, de én még mindig nem érzem azt, hogy a képminőség elérte volna az "igazit". Persze az "örök életű" fényforrás előny (bár a lézeres gépeknél 20000 órát adnak meg 50% fénycsökkenésre, de ennek a töredéke alatt is láttam én már gépet gyakorlatilag nulla fényerőre esni, remélhetőleg ma már nem műanyagba ágyazott foszforszemcsék vannak a foszforkeréken ... vagy talán pont hogy igen? Ha már költségcsökkentés ... ). Szóval ezek is vetítenek, van fényerő meg színek is, meg fogadják az UHD jelet "egyenesben" ... de nincs meg a képükben az a természetesség, amitől az ember úgy érzi, hogy valóban minőségi képet néz. Az is tény, hogy ezek a gépek ma jobbak, mint 10 éve. De ha a minőség javítása helyett továbbra is csak az egyre gagyibb megoldásokat teszik beléjük a gyártók, akkor SOHA nem fogja elérni a képminőségük azt, amire már azt mondanám, hogy versenyképes egy komoly DLP-vel szemben. Ez az "egy lépés előre, kettő hátra" politika anyagi szempontból érthető, de amíg ez nem változik, a DLP marad az egyetlen lehetőség azoknak, akiknek számít a képminőség.

Mivel itthon a relatíve kisebb vásznakra vetítés a jellemző, ezt ma már LED-ek használatával is meg lehet csinálni. LED-es gépet manapság FullHD felbontással lehet szerezni, ami (ezek képélessége mellett) szerintem nem probléma, szerintem a "homály4K" nem jobb, mint a valódi (azaz éles) 1080p. A 2560 pixel felbontású LED-es gépek ma még ritkaságok. Ha valaki nagyobb felbontást akar, akkor (szerintem) ma az optimális megoldás egy 2560 pixeles UHP-s gép átalakítása (és ezzel még csak kapkodni sem kell, ha a gépben vannak UHP lámpák, a LED fényforrásnak elég elkészülni akkorra, amikor majd a lámpák elöregszenek). De igazából nem gondolom, hogy sokan lépnek majd erre az útra. De az is igaz, hogy ha megnézzük, hogy melyik (keleti) országban van a legtöbb házimoziban valamilyen Barco-jellegű gép, akkor talán a kis hazánk magasan a többi hasonló ország felett van. Amilyen ritkák voltak ezek a gépek 5-6 éve, most annyira gyakoriak. Még szerencse, hogy a nyugati házimozisok elhiszik a színes katalógusokban olvasottakat ... a legjobb projektorokat meg eladják nekünk bagóért ...

LED fronton már megoldódott a nagyobb LED-ek beépítése a gépbe, de a LED vezérlés elektronikáján (és annak tápegységén) ehhez már nem csak 1-2 alkatrészt kell módosítani. Viszont kb. 50% plusz fényerő a dolog eredménye. Csak nem vagyok biztos benne, hogy ez megéri a macerát. 1000 lumen körüli fényerő a kisebb LED-ekkel is menni fog és akkor a gép elektronikája messze nincs túlterhelve, alig kell valamit módosítani, sokkal jobb lesz a kontraszt és konkrétan a gyári paraméterek alatt megy majd minden, tehát kevés áramot fogyaszt a gép, alig melegszik, a várható élettartam nagyon hosszú. A plusz fényerő oka így a jobb fényhasznosítás, amit a kisebb felületű LED-ek tesznek lehetővé. Azt viszont jó tudni, hogy van működő megoldásunk arra az esetre is, ha valakinek nagyobb fényerő kell. Az az 1250 lumen-es LED-es gép, ami otthon van, simán alkalmas lenne pl. kertmozizni is, pedig ott 5m széles képet vetítünk (21:9-ben, anamorf optikával). A LED-ek ma már valóban képesek felvenni a versenyt az UHP lámpákkal, konkrétan ha az UHP lámpa fényét úgy megszűrjük, hogy a széles színtér vetítése lehetséges legyen, akkor a LED ma már fényesebb. És közben alig fogyaszt áramot ... szóval szerintem az UHP lámpák kora nagyjából véget fog érni akkor, amikor a jelenleg használ lámpák megöregszenek. Akkor majd ezeket LED-re lesz érdemes cserélni ... de hát amennyit egy átlagos gépet használnak, azért ez még nem holnap lesz. De el fog jönni ez az idő, abban is biztos vagyok.

Cseneles méréseivel az én méréseim akkor lennének közvetlenük összehasonlíthatóak, ha pl. ugyanazt a gépet megmérnénk mindketten és a különbséggel minden további (és előző) mérés eredményét korrigálnánk. Ezzel egymáshoz lehetne kalibrálni a méréseinket, mivel jelen pillanatban több tényező is kérdésessé teszi az összehasonlíthatóságukat. Pl. az én vetítési felületem gain-je nem ismert (de 10 év után nyilván 1 alatti) és a gyárilag 1.2-re specifikált vásznak is csak a legritkább esetben mutatnak valóban 1.2 gain-t megmérve. A gain-es vásznon a mérőfej pozíciója is számít, meg az is, hogy hova "néz" a műszer a vászon felületén, hiszen a gain-es vászon mindig mutat valamennyi hotspot-ot.

GyP

Online
Avatar
DeLorean
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3011
Csatlakozott: 2019.02.28., csüt. 15:45
Értékelés: 1521

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: DeLorean »

Cseneles írta:
2022.12.07., szer. 20:29
Ha valaki elhoz hozzám egy Epson LS12000 gépet és egy sony minimum 590-et azt nagyon szivesen melléteszem neki. Bekalibrálom, beállítom azonos fényerőre ha lehetséges és színtérre, így megláthatja a technikák közötti különbséget.
Remélem lesz olyan, aki ezt megteszi és leírja a véleményét.

Mindkét projektor elég drága és sokan vettek és vesznek ilyet.
Itt a fórumon is van pár tulaj.
:smile32:

Avatar
Cseneles
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 700
Csatlakozott: 2013.12.18., szer. 14:38
Értékelés: 430
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: Cseneles »

DeLorean írta:
2022.12.07., szer. 16:45
Cseneles írta:
2022.12.07., szer. 16:32
Abszolut nem izgat sem nyűgöz le az Epson vonal, ezt elmondhatom a Sonyval kapcsolatban is. Nincs értelme ezekhez a gépekhez hasonlítani, hisz egy objektív a Christie gépekbe vagy az én Runcomba pont annyiba kerül mint bolti áron a szóbanforgó Epson ár érték arány bajnoka.
Lehet téged nem izgat, de mivel ilyen gépeket vásárol a mozisok 90%-a, talán nekik érdekes lehet.
Használtan ezek a gépek optikával együtt annyiba kerülnek most .

De nekem mindegy. Nekem érdekes lett volna.
:smile32:
Ha valaki elhoz hozzám egy Epson LS12000 gépet és egy sony minimum 590-et azt nagyon szivesen melléteszem neki. Bekalibrálom, beállítom azonos fényerőre ha lehetséges és színtérre, így megláthatja a technikák közötti különbséget.

Online
Avatar
Zozi
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1790
Csatlakozott: 2012.01.28., szomb. 00:29
Értékelés: 880
Tartózkodási hely: Sopronkövesd

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: Zozi »

DeLorean írta:
2022.12.07., szer. 09:16
Ezek a régi, felső kategóriás gépek nagyon "ott vannak a szeren"!

A kérdés, hogy kinek jó, kinek éri meg?
Megéri egyáltalán?

Jó lenne egy összehasonlítás akár egy most hasonló áron megvehető géppel, mert így ezek a leírások önmagukban sokat nem mondanak. K*va jó - na de ez mit jelent? Nem lehet így értelmezni.

Miben jobb, miben rosszabb, mint más?

Mondjuk egy ekkora böszme 45 kilós jószágot szinte senki sem tud elhelyezni sehol, de mégis valamihez kellene hasonlítani.
SZVSZ!
:smile32:
A múltkori látogatásomkor meghívtam Haraldot hozzám. Erre a találkára most hét végén sort is kerítettünk. Egy ismerősével jött, aki egy JVC NZ8-at használ lumagennel, Stewart 3,5 méteres vásznon.
Úgy volt, hogy hozza magával a Sony-t tesztelni, de sajnos megadta magát, így az 5000es került fel hozzá a demo szobába, amíg nem kerül pont a másik Sony "ügy" végére. Lényeg a lényeg a teszt elmaradt. Azt mondtuk, hogy majd bepótoljuk...

Nagyon sok jelenetet megnéztünk. A közel 3 óra végén leültünk beszélgetni. Őszintén elmondták a véleményüket a low budget cinema-ról.. :-) mert nyugaton az én mozis költségvetésem ebbe a kategóriába tartozik... bár ez nekem nem fáj, nem születhet mindenki a jó oldalra...

Szerintük kimagaslóan ár/érték bajnok. Nehezen tudták elfogadni, hogy ilyen "kevés" pénzből hogy lehetett a szobámat kihozni. Több 100-200e €-os Grobi-s és Lars Mette szobát látogattak már meg közösen, és azt mondták nem igazán volt markáns különbség látottak, hallottak között. A HKV frontoldal különösen tetszett nekik, mint ahogy a Christie képe is.

Beszélgettünk a Sony-ról is, mert nem titkolt szándékom az volt és mondtam is neki, hogy hozza el és ha jobban tetszik nálam, mint a saját gépem akkor megveszem. Nála a referencia szobában a lumagennel nagyon tetszett a Sony 7000 a stewart vásznon..

A Sony 5000-es semmi esetre sem jöhet számításba. A Sony 7000 vagy az NZ8 jelenthetne előrelépést, de nem csak előnyöm lenne benne, hanem hátrányom is. Mondta ezt a Sony kereskedő... igazi előrelépést az NZ9 jelentene szerintük.

Hogy mi volt jó szerintük pro és kontra:

Christie
széles színtér
nagy fényerő
natív élesség
ansi kontraszt
pixelkontraszt (egymás melletti fényes illetve sötét pixelek elkülönülése, rajzolata)
természetes kép
homogén kép
mozgásmegjelenítés FI nélkül

talán ezek a jellemzők jöttek elő mindkettőjüknél.

és hogy miben lenne jobb a Sony
Frame Interpoláció (mondjuk ez pont nem számít nekem)
nagyobb felbontás
nativ on/off
feketeszint
lézer (tartós fényforrás)
modern csatolófelület (HDMI)
halk hűtés

Szerintem egyéni preferencia, hogy kinek mi fontos.
Talán 2 hete ajánlottak egy 60 órás demo Barco Bragi CS-t. Valamivel olcsóbb lenne, mint egy JVC NZ9.
Ennyi pénzt én nem tudok vetítőre szánni. Ha tudnék, akkor én a Barco-t választottam volna.
Egyszerűen én DLP párti vagyok... nincs mit tenni. Pedig minden a jVC mellett szólna. Én mégis a DLP felé mennék.
A széles színtér, a tűéles optika, a természetes képi világ mellett kevésbé fontos nekem a mély fekete és a 10.000-es kontraszt.

Mondjuk a Bragi meg fogja kapni a dynablack-et jövőre, úgyhogy ebben nagyot fog előre lépni.
* JVC DLA Z1 * gerriets opera white 2.2 microperf 135" 2.35:1 * Trinnov Altitude16 * FusionAmp FA503 * * Apollon Audio NCMP 6350 * IMG Stageline STA800D * Lab Gruppen FP10000Q * HTPC - MadVR * * Harmony Elite * DIY H16-15 Bold Series 9.4.6 * VanDamme * SonOff *



 

Avatar
Ijk
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 122
Csatlakozott: 2018.01.07., vas. 09:58
Értékelés: 33
Tartózkodási hely: Kecskemét

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: Ijk »

Az eladott konzumer projektorok többsége meg 500 ezer alatti 0.45" DLP (vagy kisebb) kínai csoda, azokra meg itt nem kíváncsi senki. :)
PD F22
Screenline 2.35:1 270cm

Online
Avatar
DeLorean
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3011
Csatlakozott: 2019.02.28., csüt. 15:45
Értékelés: 1521

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: DeLorean »

Cseneles írta:
2022.12.07., szer. 16:32
Abszolut nem izgat sem nyűgöz le az Epson vonal, ezt elmondhatom a Sonyval kapcsolatban is. Nincs értelme ezekhez a gépekhez hasonlítani, hisz egy objektív a Christie gépekbe vagy az én Runcomba pont annyiba kerül mint bolti áron a szóbanforgó Epson ár érték arány bajnoka.
Lehet téged nem izgat, de mivel ilyen gépeket vásárol a mozisok 90%-a, talán nekik érdekes lehet.
Használtan ezek a gépek optikával együtt annyiba kerülnek most .

De nekem mindegy. Nekem érdekes lett volna.
:smile32:

Avatar
Cseneles
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 700
Csatlakozott: 2013.12.18., szer. 14:38
Értékelés: 430
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: Cseneles »

"Akkor rögtön lehetne írni az Epson 9300 és LS12000 gépekkel való összehasonlításról.
Kontraszt, fényerő, mozgás, színek, mennyire számít a "4K rezegtetés"."
-
Abszolut nem izgat sem nyűgöz le az Epson vonal, ezt elmondhatom a Sonyval kapcsolatban is. Nincs értelme ezekhez a gépekhez hasonlítani, hisz egy objektív a Christie gépekbe vagy az én Runcomba pont annyiba kerül mint bolti áron a szóbanforgó Epson ár érték arány bajnoka.
-
Mondjuk egy Barco lézeressel azonos fényerőre és színtérre kalibrálva megnézném egy ugyanazon a vásznon , hogy ki-be takargatva hol tart jelenleg DLP technika. Ez is csak azért érdekelne mivel az optika és fényút felépítettségében semmi nem változott kb, viszont a fényforrást lecserélték és kapott egy dinamikus íriszt hogy tompítsák a 2000:1 on/off kontraszt fájdalom érzetét és fényerővel próbálják ezt még kompenzálni. Egy magasabb fénysűrűségű fehérszint mellett egy jóval gyengébb feketeszintet is feketébbnek lát az ember. Persze ez az illuzio tovaröppen ha 3-5 másodpercig átvált a képsorozat alacson ADL-re. Ezért fektettek hangsulyt egy jól megvezérezt dinamikus iriszre, de ha nagyon profik voltak akkor még egy írisz állashoz programozott gammakorrekciot is alkalmaznak.
-
Fene tudja, az biztos , hogy megnézném.

Online
Avatar
DeLorean
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3011
Csatlakozott: 2019.02.28., csüt. 15:45
Értékelés: 1521

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: DeLorean »

Cseneles írta:
2022.12.07., szer. 14:40
Hasonlítani nálam bármivel össze lehet, nem vagyok ellene hozott gépnek.
Akkor rögtön lehetne írni az Epson 9300 és LS12000 gépekkel való összehasonlításról.
Kontraszt, fényerő, mozgás, színek, mennyire számít a "4K rezegtetés".

Miért jó az öreg a háznál címmel - mondjuk.

Sem Zozihoz, sem hozzád nem tudok elmenni, de szívesen olvasnék összehasonlító tesztet.

Én egy 45 kilós gépet semmi szín alatt nem tudnék feltenni a jelenlegi proji-helyre, pedig erős gyerek vagyok. :D
Segítséggel sem igazán. Így a kanapé mögött, ahogy nálad van - megoldható, csak nem túl jó.

:smile32:

Avatar
Cseneles
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 700
Csatlakozott: 2013.12.18., szer. 14:38
Értékelés: 430
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: Cseneles »

“Mondjuk egy ekkora böszme 45 kilós jószágot szinte senki sem tud elhelyezni sehol”

Azért nem kell betojni, bárki rugalmasan eltudná helyezni. Annyira nem nagy, de cserébe akkora a hangja mint eco módban egy epson9300 gépnek. Példa képpen egy Epson ls12000 gép 19 cm x 52 cm x 45 cm, az LS10000 meg 22 cm x 55 cm x 55 cm, Sony HW270 407,4 x 179,2 x 463,9 mm, a VW790 meg még nagyobb 560 x 223 x 496 mm. Nem olyan nagy a külömbség.
-
8DDEF3EA-6D3D-4097-87E8-9A9650F14CF3.jpeg
8DDEF3EA-6D3D-4097-87E8-9A9650F14CF3.jpeg (2.56 MiB) Megtekintve 936 alkalommal
-

Hasonlítani nálam bármivel össze lehet, nem vagyok ellene hozott gépnek. Teljesen vetítésre alkalmas környezetben 292cm széles 21:9 vasznon. Vagy akár el lehet menni ZOZI termébe is hasonlítgatni gépeket, nem hinném hogy ellene lenne.

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »

Ja, majd gépek előnyeit és hátrányait is leírom ... csak később...

GyP

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »

Apaci72 írta:
2022.12.06., kedd 15:14
Kedves Pali!
Akkor ezek szerint működik a "sorozatgyártás/LED-esítés" a baba-Barco-hoz is?
Lehet, hogy alább leírtad a választ, de túl együgyű vagyok...
Köszönöm!
Hej,

mindenkitől elnézést kérek, most nagyon elfoglalt vagyok, de azért próbálok írni.

Viszont a "sorozatgyártás" szót még nem írnám le ebben a formában, egyelőre két másik gépből származnak azok a lencsék, amikkel a LED fényét a gépbe fókuszálom. Az nem normális, hogy egy kis Casio-t meg egy (1400 pixeles) másik baba-Barco-t kell szétbontani ahhoz, hogy kiszedjük belőlük azokat a lencséket, amikkel egy 1080p baba-Barco-t LED-esítünk, de a koncepció életképességének a bizonyítására már ez is megfelelő volt. Ki fogom találni, hogy honnan lehetne beszerezni a szükséges lencséket ennél sokkal racionálisabb módon, de ez már igazából részletkérdés. Szerintem a lényeg az, hogy végre be van bizonyítva, hogy egyáltalán van értelme ezen gondolkozni.

A másik kérdés a LED tápellátása. Egyelőre egy laptop tápegységet használok, ami nem jó megoldás, mert a LED-nek kb. 13V kell, a tápból meg 19V jön. A különbözet elvész, hő formájában. Ez így csacsiság, de még nem volt időm jobb megoldást keresni. Illetve már van egy ötlet: kapható kb. 50 dollárért olyan táp ami max. 70V-ból csinál 0...60V között akármennyit. A szépsége a dolognak, hogy RS232-es porton lehet utasítani ezt a tápot, hogy mennyi feszültséget vagy (és ez a lényeg) mennyi ÁRAMOT küldjön át a rákötött fogyasztón. Magyarul ez képes áramgenerátorként működni, plusz ugyanúgy lehet vele állítani HTPC-ről a LED áramát (a kép fényességének a függvényében) ahogy a gyárilag LED-es gépeket is lehet utasítgatni soros porton. Akkor magyarul ezzel a dinamikus fényvezérlés is ki lesz pilálva, pont mint a Barco DynaBlack megoldása, csak persze mi messze nem tudunk olyan gyorsan reagálni ... de szerintem nem is azon múlik a lényeg.

Cseneles úrtól is elnézést kérek, fogok válaszolni részletesen mindenre, de most futok...

GyP

Online
Avatar
DeLorean
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3011
Csatlakozott: 2019.02.28., csüt. 15:45
Értékelés: 1521

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: DeLorean »

Ezek a régi, felső kategóriás gépek nagyon "ott vannak a szeren"!

A kérdés, hogy kinek jó, kinek éri meg?
Megéri egyáltalán?

Jó lenne egy összehasonlítás akár egy most hasonló áron megvehető géppel, mert így ezek a leírások önmagukban sokat nem mondanak. K*va jó - na de ez mit jelent? Nem lehet így értelmezni.

Miben jobb, miben rosszabb, mint más?

Mondjuk egy ekkora böszme 45 kilós jószágot szinte senki sem tud elhelyezni sehol, de mégis valamihez kellene hasonlítani.
SZVSZ!
:smile32:

Válasz küldése

Vissza: “Házimozi”