Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

"Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Avatar
MGMART
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 737
Csatlakozott: 2010.06.04., pén. 23:18
Értékelés: 485

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: MGMART »

tonya írta:
2018.10.28., vas. 08:20
Na szóval, a vakond egy baromi ellenálló jószág, gázt, vizet, robbanószert, csapdát és egyebeket túléli (a földalatti Chuck Norris.) Két lehetőséged van, amikor megjelenik békén hagyod, hogy kiépítse a járat rendszerét ami az elején igen csúnyán összegányolja a füvet, de miután kész a művével utána csak tisztogatja a járatait és jóval kevesebb túrást készít és azok sem lesznek vajdling méretűek. (könnyen eltüntethető). A másik, harcot indítasz ellene ,elég bizonytalan a kimenete és csatákat nyerhetsz, de a háborút Ő nyeri meg. Amúgy ami elég jól távol tartja ha tavasszal és ősszel beszórod a füvet Galitionnal, ez tökéletesen írtja a lótetűt, pajort és egyéb talajban lévő kártevőket miután nincsen mit kajálni odébb áll, illetve bizonyos műtrágyák illatát nem bírja elviselni ami kiszórásuk után kb. egy két hónapig távol tartja. (ezek hosszú hatásúak és a nitrogént lassan adagolják.) , de ha ki szeretnéd nyírni Őket akkor aluminium phosphide tabletta ami ér valamit (de az elég veszélyes szer) és előbb utóbb a rokonság visszatér és dzsihádot rendez, viszont ettől ha jól helyezed ki általában feljönnek a felszínre napozni.
Ez tetszett :D És sajnos igaz. Évekig háborúztam velük, kemény volt.Viszont a talajfertőtlenítő vegyszereket és a gázosodó tablettákat nem ajánlom környezetvédelmi és életvédelmi okokból.Volt rá példa hogy kutya, macska látta kárát végérvényesen.Több év alatt tudtam összefogdosni a kartellt és deportálni olyan messzire ahol a madár se jár.De időnként azért feltűnik egy-egy kóbor exkavátor.

Avatar
tonya
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2003.10.22., szer. 16:46
Értékelés: 976

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: tonya »

Na szóval, a vakond egy baromi ellenálló jószág, gázt, vizet, robbanószert, csapdát és egyebeket túléli (a földalatti Chuck Norris.) Két lehetőséged van, amikor megjelenik békén hagyod, hogy kiépítse a járat rendszerét ami az elején igen csúnyán összegányolja a füvet, de miután kész a művével utána csak tisztogatja a járatait és jóval kevesebb túrást készít és azok sem lesznek vajdling méretűek. (könnyen eltüntethető). A másik, harcot indítasz ellene ,elég bizonytalan a kimenete és csatákat nyerhetsz, de a háborút Ő nyeri meg. Amúgy ami elég jól távol tartja ha tavasszal és ősszel beszórod a füvet Galitionnal, ez tökéletesen írtja a lótetűt, pajort és egyéb talajban lévő kártevőket miután nincsen mit kajálni odébb áll, illetve bizonyos műtrágyák illatát nem bírja elviselni ami kiszórásuk után kb. egy két hónapig távol tartja. (ezek hosszú hatásúak és a nitrogént lassan adagolják.) , de ha ki szeretnéd nyírni Őket akkor aluminium phosphide tabletta ami ér valamit (de az elég veszélyes szer) és előbb utóbb a rokonság visszatér és dzsihádot rendez, viszont ettől ha jól helyezed ki általában feljönnek a felszínre napozni.
Sok régi kacat.(Na jó azért van pár új cucc is.) Kár is velük foglalkozni, de én el vagyok velük.
Nem mindig a drágább cucc a jobb, néha vannak kivételek......

Online
Avatar
Shimano
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3629
Csatlakozott: 2009.10.13., kedd 12:32
Értékelés: 1879

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Shimano »

Köszi a tippet,de nincs az az isten hogy én behálózzam az egész kertet.Na akkor csak turkáljanak,én meg ellen turkálok,aztán győzzön a kitartóbb turkáló. :D
Most aktívabbak mint nyáron,remélem lepihennek hamarosan,vagy nem és a hóolvadás után egy háborús övezet kinézete lesz a kertnek. :angry:

Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1857
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1020

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: pali923 »

Shimano írta:
2018.10.27., szomb. 15:08
Ha már van szép gyepesített kertünk,akkor mivel riaszthatjuk el a környék összes odasereglett vakondját,
Baromi nagy vakondszakértő vagyok, szerintem. Mivel ugyanezek a problémák nálunk is előjöttek, küzdöttem velük vagy 10 évig minden lehetséges eszközzel amit a neten vagy bárhol máshol találni lehet. Olvasom a megoldásokat, amik tökéletesek, és aztán megállapítom, hogy ez mind hülyeség. X vagy y módszert alkalmazzák egyesek, és azt mondják, hogy jó. Az én tapasztalatom meg az, hogy bármilyen megoldás csak azért tűnik jónak, mert a vakondok egy kicsit visszahúzódtak éppen, x nap múlva kezdik elölről, ugyanott, ugyanúgy. Nem tudsz olyan módszert mondani, amit ne próbáltam volna ki, sikertelenül. Van egy ismerősöm, aki a telkén egy vakondcsapdával 30(!) feletti vakondot szedett össze néhány hónap alatt, de a túrások ugyanúgy szaporodtak.
Pár évvel ezelőtt rendszeresen arra ébredtem, hogy az ablakon kinézve legalább 10 új vakondtúrás fogadott, valóban tönkretéve egyenként 1/4 m2-nyi füvet, bár addig is rengeteg baj volt velük. A szomszéd leburkolta a telke felét, az összes vakond meg hozzánk menekült, mert a környéken csak mi öntözzük a füvet rendszeresen. Akkor elhatároztuk, hogy keresünk végleges megoldást.
Van, és ezt vakondhálónak hívják. Marha nagy munka volt. Találtunk egy szakembert egy célgéppel, ami felvagdosta a füvet fél méteres csíkokra, feltekertük, és félreraktuk. Olyan 4-5 méter széles területen dolgoztunk. Aztán vakondhálót terítettünk, és a füvet vissza. Fizikailag megterhelő volt, nagyon nehéz az a fű. Nagy kertünk van, kb. a felét csináltuk meg így, ahol a legrosszabb volt a helyzet. Viszont azóta ott nincs vakond. A többi részen van túrás évente 1-2, azt elviseljük.

Szóval ne hallgass senkire és semmilyen tanácsra, ha meg akarod oldani, ezt kell csinálni. A vakondok ott maradnak a kertben, a fű szélén feljönnek néha, de a bokrok közt nem zavarnak.
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Online
Avatar
Shimano
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3629
Csatlakozott: 2009.10.13., kedd 12:32
Értékelés: 1879

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Shimano »

Ha már van szép gyepesített kertünk,akkor mivel riaszthatjuk el a környék összes odasereglett vakondját,amik szinte hegynyi túrásokat építenek azon örömükben hogy végre vizes földet találtak ebben a nagy szárazságban? gondolkodik.gif Náluk pl kb 3 hónapja nem volt érdemi eső,és csontszáraz minden a környéken,kivéve a kertet.
Bántani nem szeretném őket,de amit ezek művelnek,az már kezdi kiverni a biztosítékomat. :D
Van valami tuti megoldás?Szerintem nincs,de megkérdezem,hátha még is.

Avatar
thxfan
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2850
Csatlakozott: 2010.05.03., hétf. 18:58
Értékelés: 1187
Tartózkodási hely: Nyíregyháza

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: thxfan »

Rotox írta:
2018.09.24., hétf. 10:32
Mit nekem hideg és eső... :rolleyes:
Azon a spóron milyen finom pirítóst lehet csinálni :smile32: , egy kis házi kacsazsír rá + hozzá lilahagyma.
10.1 Auro3D
Erősítő:Marantz SR7013+Crown XLS 1502,Hangfalak:HIVI Swans Allure+F2.2R+VR-8W,Sub:Behringer NX3000D+JBL 4641,PS4,Projektor:Optoma UHD 51,Vászon: Lumene Curve Acoustic,Kábelek:Taga Harmony Blue-12/Azure-14-2C, KáCsa KCE-FLW40, NorStone Classic B 250,Hálózati szűrő:Taga Harmony PF-1000

Avatar
Rotox
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1903
Csatlakozott: 2017.04.21., pén. 19:59
Értékelés: 1023
Tartózkodási hely: Pécs

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Rotox »

Mit nekem hideg és eső... :rolleyes:
Csatolmányok
Fa2.jpg
Fa2.jpg (166.76 KiB) Megtekintve 1728 alkalommal
Fa1.jpg
Fa1.jpg (147.81 KiB) Megtekintve 1728 alkalommal
Fa3.jpg
Fa3.jpg (119.99 KiB) Megtekintve 1730 alkalommal

Avatar
Frenchfries
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 101
Csatlakozott: 2018.05.14., hétf. 14:48
Értékelés: 5
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Frenchfries »

Lemmy9 írta:
2018.09.07., pén. 22:26
Érdekes, én sosem bírtam megenni. Mondhatni rühellem :)
Na ja, Troll -nak nem fog jól esni ezen fincsi gyümölcs... :D
Az életben két dolog foglalkoztat igazán: az epitaxiális planártechnológia empirikus realizálása a nagy wattitású szilícium térvezérlésű tranzisztorgyártásban és a sör. Az utóbbi talán egy hangyafinggal jobban!

Avatar
Rotox
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1903
Csatlakozott: 2017.04.21., pén. 19:59
Értékelés: 1023
Tartózkodási hely: Pécs

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Rotox »

Aszpirin írta:
2018.09.10., hétf. 07:46
Nem láttam felénk még ilyent.
Mi a gond vele amúgy? Emberre is rátámad? Gyerekeket kell félteni tőle?
"...marása a lódarázs csípéséhez hasonlóan kellemetlen. A marást követően rövid időn belül émelygés és heves szívdobogás jelentkezhet. A mérgében, amely különböző fehérjék keveréke, a szívösszehúzódások erejét fokozó vegyület is található." gondolkodik.gif

Ja bocs, most látom, hogy Frenchfries kolléga ezt már leírta, kösz, ha egy moderátor kitörli ezt a hozzászólásomat. :smile53:

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: avl2 »

hoppá ! nem tudom az-e, de kb. 2 eve nalunk a kertben a füben/talajban latok teljesen szabalyos kerek kb. 12mm atmeröjü lukakat, es pok lakik benne. 3-4-5 ilyen lyuk is van, mondjuk 7m2-es területen belül.

ismeri valaki a pokokat, hogy ez milyen lehet ? ...félénk: piszkalasra visszamegy a lukba

Avatar
Frenchfries
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 101
Csatlakozott: 2018.05.14., hétf. 14:48
Értékelés: 5
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Frenchfries »

Azt írják: A szongárai cselőpók marása a lódarázs csípéséhez hasonlóan kellemetlen. A marást követően rövid időn belül émelygés és heves szívdobogás jelentkezhet. A mérgében, amely különböző fehérjék keveréke, a szívösszehúzódások erejét fokozó vegyület is található. -> akkor ebből következik, hogy igen a gyereket védeni kell tőle, de szerintem mivel földi függőleges üregekben él, így emberre biztos nem veszélyes, ha nem piszkáljuk!
Az életben két dolog foglalkoztat igazán: az epitaxiális planártechnológia empirikus realizálása a nagy wattitású szilícium térvezérlésű tranzisztorgyártásban és a sör. Az utóbbi talán egy hangyafinggal jobban!

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

Rotox írta:
2018.09.09., vas. 21:41
Más téma; a szomszédom szólt, hogy megjelent nálunk a szongáriai cselőpók (https://hu.wikipedia.org/wiki/Szong%C3% ... 91p%C3%B3k), már kettőt látott a kertjében. Volt már esetleg "szerencsétek" hozzá?
Nem láttam felénk még ilyent.
Mi a gond vele amúgy? Emberre is rátámad? Gyerekeket kell félteni tőle?
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

Reggeli ma... :napsut: :rolleyes:
Csatolmányok
898F1426-AA1D-4AE1-8DAA-F3C6BD3DC8E1.jpeg
898F1426-AA1D-4AE1-8DAA-F3C6BD3DC8E1.jpeg (543.21 KiB) Megtekintve 1627 alkalommal
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
Rotox
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1903
Csatlakozott: 2017.04.21., pén. 19:59
Értékelés: 1023
Tartózkodási hely: Pécs

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Rotox »

Frenchfries írta:
2018.09.09., vas. 17:21
Kérdésem, hogy szaporítható a füge? Oltványt kell venni vagy a fiatal sarj hajtásokról lehet szaporítani gyökereztetés után?
Levágsz egy (vagy több... :D ) 30-40 cm-es ágat, letépkeded a leveleket, csak az ágvégen kell meghagyni 2-3-at. Ezt földbe dugva folyamatosan nedvesen kell tartani (de nem tocsogós sárosan!)

Más téma; a szomszédom szólt, hogy megjelent nálunk a szongáriai cselőpók (https://hu.wikipedia.org/wiki/Szong%C3% ... 91p%C3%B3k), már kettőt látott a kertjében. Volt már esetleg "szerencsétek" hozzá?

Avatar
Frenchfries
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 101
Csatlakozott: 2018.05.14., hétf. 14:48
Értékelés: 5
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Frenchfries »

Kérdésem, hogy szaporítható a füge? Oltványt kell venni vagy a fiatal sarj hajtásokról lehet szaporítani gyökereztetés után?
Az életben két dolog foglalkoztat igazán: az epitaxiális planártechnológia empirikus realizálása a nagy wattitású szilícium térvezérlésű tranzisztorgyártásban és a sör. Az utóbbi talán egy hangyafinggal jobban!

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re:

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

Ma reggel lefényképeztem az érési folyamat mindegyik fázisát.
Első kép: a kis éretlen fügécskék.
Második kép: itt kettő holnapra beérik. Ezt az állapotot az előző, éretlenről, elég hirtelen (egy nap alatt)érik el.
Harmadik-negyedik kép: teljesen beérett, már mézédes példány.
Ötödik kép: hamm és nyammm :D
Csatolmányok
5D4BCBAB-75DF-4AD2-927F-597E72C35330.jpeg
5D4BCBAB-75DF-4AD2-927F-597E72C35330.jpeg (3 MiB) Megtekintve 1337 alkalommal
9497E358-323F-483F-8911-A6D0D90788AF.jpeg
9497E358-323F-483F-8911-A6D0D90788AF.jpeg (2.16 MiB) Megtekintve 1337 alkalommal
F7404A32-06C6-4854-B64F-F18DB724CCF0.jpeg
F7404A32-06C6-4854-B64F-F18DB724CCF0.jpeg (2.09 MiB) Megtekintve 1337 alkalommal
76D80CE6-8A43-44F3-A42E-0C5B30650A26.jpeg
76D80CE6-8A43-44F3-A42E-0C5B30650A26.jpeg (517 KiB) Megtekintve 1337 alkalommal
65D22F6F-FE10-4C8F-BE44-907DC0334D09.jpeg
65D22F6F-FE10-4C8F-BE44-907DC0334D09.jpeg (524.79 KiB) Megtekintve 1337 alkalommal
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: “Kertész leszek, fét nevelek” ...

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

Rotox írta:
2018.09.05., szer. 11:20
Nálunk, itt a déli végeken :rolleyes: (D-DNy-i tájolással, É-ról védve) rendszerint július-augusztus fordulóján már elkezd érni. :P
Ekkora eltérést az érési időben valószínűleg inkább a fajták közötti különbség okoz (nem lehet, hogy ugyanúgy mint az almánál vagy szőlőnél stb, van korai meg késői fajta a fügénél is?
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re:

Hozzászólás Szerző: avl2 »

tenyleg megvan az átmenet: B.akarattyan ismerös nyaralojanal több even at aug elsö 2/3-a volt a beérés ideje. ugy ahogy irtatok: haz mellett, napsütötte reszen

Avatar
Rotox
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1903
Csatlakozott: 2017.04.21., pén. 19:59
Értékelés: 1023
Tartózkodási hely: Pécs

Re: “Kertész leszek, fét nevelek” ...

Hozzászólás Szerző: Rotox »

Aszpirin írta:
2018.09.04., kedd 19:24
Nálatok van füge a kertben? Érik már?
Nálunk, itt a déli végeken :rolleyes: (D-DNy-i tájolással, É-ról védve) rendszerint július-augusztus fordulóján már elkezd érni. :P

Idén egy kicsit késett, sajnos a tél végi fagyok miatt a kelleténél erőteljesebben vissza kellett metszeni az elhalt ágakat (ezért is ilyen kicsi a bokor most).

Érdekes egyébként, hogy egy ilyen kis országban is több hét különbség van az érési időben (bár nyilván a mikroklíma is sokat számít). Méhész rokonom mondta, hogy pl. akácmézet is háromszor tud pörgetni; egyszer a Dráva mentén, majd a Balaton környékén, végül az Alpokalján, Sopron környékén (bár mostanában már nem szeret ennyit autózni a "bogarakkal", nem kis munka...).
Csatolmányok
Füge2.jpg
Füge2.jpg (184.85 KiB) Megtekintve 1304 alkalommal
Füge1.jpg
Füge1.jpg (167.19 KiB) Megtekintve 1304 alkalommal

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Re:

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

Shimano írta:
2018.09.04., kedd 20:08
Az enyém már vagy 4 éves,és lesegetem,de még semmi.Igaz hogy ez az első év mikor erőteljes hajtásokat hozott,eddig elég satnya volt.Mondjuk telente nem volt rendesen védve,és valszeg ezt nem díjazta.
Most tervezek a kertbe is ültetni.Találtam egy szuper helyet neki,csak még azt nem tudom hogy milyen fajta legyen,de majd utánanézek.
Szerintem széltől védett helyre tedd, ha lehet, épülethez közel, de ahol sok napot is kap.

Nekem két fügefám (most már inkább bokrom) van, az egyik - a sötétlilára érő fajta - az elmúlt telet nem vészelte át, konkrétan tüzifa lett belőle kerti bográcsozáshoz (de még arra sem jó igazán, csak begyújtásra, mert semmi szenet nem produkál még a karnyi vastagságú száraz ág sem, egyszerűen percek alatt hamuvá ég).
Az kb 3 méter magas volt, akkorát már nem lehet sehogyan sem megvédeni a meleg tél után hirtelen tavasszal bekövetkező nagy fagy ellen (idei történet, ugye)... a gyökereiből eresztett az idén új hajtásokat, de füge nem lett rajta egy szem se. A friss hajtásokat megpróbálom majd össsehúzni, összekötözni és befóliázni télire, hátha így megmaradnak jövőre, és lesz ismét termése. Hátha...

Ami érik most, az egy másik (zöldre érő) fajta, az is kb 3 méter magas és ugyanolyan széles, nem ártott meg neki számottevően az elmúlt tél (néhány ága elfagyott annak is, de a nagy része megmaradt, es az egész szépen regenerálódott...)

Mivel az rezisztensebbnek bizonyult nálam, a világoszöld termésű fajtát javaslom. Ráadasul annak a termése édesebb is, mint a lila termésű fajtáé.
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Online
Avatar
Shimano
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3629
Csatlakozott: 2009.10.13., kedd 12:32
Értékelés: 1879

Re:

Hozzászólás Szerző: Shimano »

Az enyém már vagy 4 éves,és lesegetem,de még semmi.Igaz hogy ez az első év mikor erőteljes hajtásokat hozott,eddig elég satnya volt.Mondjuk telente nem volt rendesen védve,és valszeg ezt nem díjazta.
Most tervezek a kertbe is ültetni.Találtam egy szuper helyet neki,csak még azt nem tudom hogy milyen fajta legyen,de majd utánanézek.

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: “Kertész leszek, fét nevelek” ...

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

Elkezdődött a fügeérés nálam. Most már napi 4-5 szem szép egészséges, gyerekököl-méretű érett fügét szedek le. Világoszöldre érő, belül tűzpiros, mézédes fajta.

Mindig csodálattal szemlélem a folyamatot. Reggel még nem tudod, melyik apró, még éretlen kis fügécske duzzad meg egy nap alatt estére, ami aztán harmadnap estére - negyednap reggelre mézédes érett fügévé válik.

Ez folytatódik kb egy-másfél hónapon át, egyre több érik be naponta, míg aztán október közepe táján egyszerre tömegesen beérnek... a tavaly októberben 24 db 7,2 decis és meg egy pár kisebb befőttesüvegnyi fügedzsemet tettem el. De mivel tartósítószer nélkül teszem el, a 7,2 decis nem bizonyult annyira jó választásnak, mert megbontás után pár napon belül el kell fogyasztani, különben “megbuggyan” a dzsem.
Idénre jól felkészültem, nagyon sok apró befőttesüveget szereztem be.
Mivel ismét rengeteg kis füge van a fán, ha a körülmények ismét kedvezőek lesznek (és nem jön még októberben fagy), akkor ismét nagy adag fügedzsem lesz az eredmény. Nyammm.... addig meg majszoljuk az időközben naponta beérő pár szemet.

Nálatok van füge a kertben? Érik már?
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Online
Avatar
Shimano
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3629
Csatlakozott: 2009.10.13., kedd 12:32
Értékelés: 1879

Re:

Hozzászólás Szerző: Shimano »

Hogy mik vannak?Ma megálltam a kert elején a jó öreg tuják mellett ránézni a kertre,és miközben nézelődtem arra eszméltem hogy össze vissza csipkedik valamik a lábam.Egy ugrás után lenézek,és látom hogy pont egy lóhangya vonulás útjába álltam,és ezt nem vették jó szemmel.Elég erős a csípésük a fene essen beléjük. :angry: Ezután kinyomoztam hogy honnét és hová menetelnek.A tujákra másznak fel,gondolom az édes lé miatt,és ami a legfurább az az hogy milyen messziről jönnek érte.A szomszédnak a kert végén van egy pár ezeréves farönk lefektetve,és oda ette be őket a fene,azaz ott laknak,de ez több mint negyven méterre van a tujáktól,szóval jó messziről jönnek.Most azon agyalok hogy mi legyen a sorsuk. A párom nem díjazza őket,mondjuk nem csodálom mert elég nagyok ezek a dögök,és még csípnek is. :D

Avatar
kupecke
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1360
Csatlakozott: 2016.08.26., pén. 19:38
Értékelés: 1273

Re: Re:

Hozzászólás Szerző: kupecke »

Rotox írta:
2018.07.29., vas. 10:30

Banán? :smile52: Ezek szerint mégis Pest megye a mediterránium :napsut: , nem itt nálunk délen. :D
Biztos a babám hozta valahonnan, feltuningolja vele a szuperegészségesmandulaitalosmittudoménmilyenzabpelyhét, de sztem reménytelen, így is ehetetlen ( egy kávéskanállal történő megkóstolás utáni tapasztalat) broaf.gif

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Re:

Hozzászólás Szerző: avl2 »

PgSpa írta:
2018.07.28., szomb. 19:59
Milyen fekvésű? Ezek szerint északi?
erösen meredek, kb. EK felé nez

Válasz küldése

Vissza: “Autó Sport és szórakozás”