Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

"Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Online
Avatar
PgSpa
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 774
Csatlakozott: 2017.07.02., vas. 18:21
Értékelés: 334
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: PgSpa »

A nyugati tuja (Thuja occidentalis) nem mediterrán növény, Észak-Amerika keleti részén honos. A párás, hűvös klímát és a savanyú talajt szereti. Én már biztos, hogy nem ültetném, a klímaváltozás és az időközben az állomány gyengülése miatt elszaporodott kórokozók-kártevők megpecsételték a sorsát. Alcsútdobozon, parki körülmények között, állományklímában teljesen más a helyezete, mint egy házikert sövényében.

Online
Avatar
zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3746
Csatlakozott: 2010.01.16., szomb. 22:11
Értékelés: 2349
Tartózkodási hely: 2465

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: zoli73 »

pali923 írta:
2023.06.02., pén. 11:27
zoli73 írta:
2023.06.02., pén. 11:00
A tavalyi aszályos nyár után, sokfelé látok kiszáradt tujákat. Utánaolvasva azt írják, hogy ahol ezeket csemeteként nevelik(Vasban, Zalában) ott savanyú talaj van, amit ezek kedvelnek. Nálunk, a meszes talajon csak sínylődnek, és e miatt sokkal érzékenyebbek is mindenre.
Amennyire én tudom, ez mediterrán növény, de Magyarországon az emberek nagyon jelentékeny részének ha valamilyen növényt kell találnia a kerítés mellé, hogy a szomszéd ne lásson át, akkor ez az egyetlen megoldás jut eszébe. Szerintem van ennél sokkal szebb megoldás is, de mindenki úgy élvez, ahogy akar. Aztán lehet, hogy pár év múlva új megoldást kell keresni, mert nagyon sok barnát látni mostanában, ez nem lehet véletlen. 20-25 éves növények pusztulnak itt nálunk is szép számmal, ez nem egy nyári aszály eredménye szerintem.
Igen, rengetegen ültetik térelválasztónak, egy ideig szépen fejlődik, aztán sok elpusztul.
Tőlünk nem messze, az Alcsutdobozi arborétunban, jónéhány matuzsálemi korú tujafaj él, pedig különösebben nem is gondozák. Nem tudom mi a titka.
Nekünk smaragdtuja csak ez az egy van, nem is olyan nagy, ha nem marad meg, akkor ültetek helyette valami mást.
MoFi - Funk Firm - "Palotás" phono - Audio Research - JBL - Neotech - LessLoss - WireWorld - UsaAudio

Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1857
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1020

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: pali923 »

zoli73 írta:
2023.06.02., pén. 11:00
A tavalyi aszályos nyár után, sokfelé látok kiszáradt tujákat. Utánaolvasva azt írják, hogy ahol ezeket csemeteként nevelik(Vasban, Zalában) ott savanyú talaj van, amit ezek kedvelnek. Nálunk, a meszes talajon csak sínylődnek, és e miatt sokkal érzékenyebbek is mindenre.
Amennyire én tudom, ez mediterrán növény, de Magyarországon az emberek nagyon jelentékeny részének ha valamilyen növényt kell találnia a kerítés mellé, hogy a szomszéd ne lásson át, akkor ez az egyetlen megoldás jut eszébe. Szerintem van ennél sokkal szebb megoldás is, de mindenki úgy élvez, ahogy akar. Aztán lehet, hogy pár év múlva új megoldást kell keresni, mert nagyon sok barnát látni mostanában, ez nem lehet véletlen. 20-25 éves növények pusztulnak itt nálunk is szép számmal, ez nem egy nyári aszály eredménye szerintem.
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Online
Avatar
zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3746
Csatlakozott: 2010.01.16., szomb. 22:11
Értékelés: 2349
Tartózkodási hely: 2465

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: zoli73 »

pali923 írta:
2023.06.02., pén. 08:39
zoli73 írta:
2023.06.02., pén. 07:05
Ez a tünet, az egyik fenyőfánk alsó ágain is látható, még nem láttam ilyet. gondolkodik.gif
Ez inkább tujának tűnik nekem a kép alapján.
Nem biztos, hogy ugyanaz a diagnózis, de sokfelé olvasni, hogy a magyarországi tujákra rossz idők járnak manapság. Megmondják a szakik talán az okot (betegség, időjárás változás?), én csak a tüneteket látom. 21. éve lakunk itt, azóta megvannak hosszú tujasorok sok házban kerítés gyanánt. Nagyon sok ezek közül az elmúlt 1-2 évben szinte végig bebarnult, 6-8 méteresek is, nem jósolok nekik sok időt. Nekünk csak 3 db van, néhány ágon megjelent itt is. Egyelőre ezeket levagdostuk, meglátjuk, mit hoz a jövő.
Igen, ez egy smaragd tuja, de arra utaltam, hogy az egyik fenyőfánkon is látható ugyan ez a tünet, sőt a párom most mutatja, hogy egy másik, kis termetű, sárgás árnyalatú tuján is mutatkozik.
Ez egyértelműen nem száradás, az nem így néz ki. Olyat pl. a szomszédom smaragd tujáján látok, rozsdabarnára elszineződik, majd teljesen elpusztul a fa. A tavaji aszályos nyár után, sokfelé látok kiszáradt tujákat. Utánaolvasva azt írják, hogy ahol ezeket csemeteként nevelik(Vasban, Zalában) ott savanyú talaj van, amit ezek kedvelnek. Nálunk, a meszes talajon csak sínylődnek, és e miatt sokkal érzékenyebbek is mindenre.
MoFi - Funk Firm - "Palotás" phono - Audio Research - JBL - Neotech - LessLoss - WireWorld - UsaAudio

Online
Avatar
zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3746
Csatlakozott: 2010.01.16., szomb. 22:11
Értékelés: 2349
Tartózkodási hely: 2465

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: zoli73 »

stx írta:
2023.06.02., pén. 08:36
zoli73 írta:
2023.06.02., pén. 07:05
Erre lenne valakinek diagnózisa?
Ez a tünet, az egyik fenyőfánk alsó ágain is látható, még nem láttam ilyet. gondolkodik.gif
Kollegina szerint rézzel kell permetezni és a tövébe szórni Biopon fenyőtápot (és ezeket a szárazakat levágni).
Köszönöm!
Már be is szereztem a "hozzávalókat". Beléptem egy gazdaboltba, elmagyarázva a tüneteket, ill. megmutatva ezt a fotót, az eladó egy Amistar nevű gombaölő szert javasolt, ittetve egy örökzöldeknek szánt tápanyagot, ami savanyítja is a talajt. Ezen kívül javasolta, hogy ezeket az ágakat vágjam le, de ennek ellenére permetezzem meg a fát az Amistar-ral.
Amúgy ezek az ágak nincsenek(még) elszáradva, hanem megfeketedtek, de még puhák. Már levágtam ezeket az ágakat, és este megpermetezem.
MoFi - Funk Firm - "Palotás" phono - Audio Research - JBL - Neotech - LessLoss - WireWorld - UsaAudio

Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1857
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1020

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: pali923 »

zoli73 írta:
2023.06.02., pén. 07:05
Ez a tünet, az egyik fenyőfánk alsó ágain is látható, még nem láttam ilyet. gondolkodik.gif
Ez inkább tujának tűnik nekem a kép alapján.
Nem biztos, hogy ugyanaz a diagnózis, de sokfelé olvasni, hogy a magyarországi tujákra rossz idők járnak manapság. Megmondják a szakik talán az okot (betegség, időjárás változás?), én csak a tüneteket látom. 21. éve lakunk itt, azóta megvannak hosszú tujasorok sok házban kerítés gyanánt. Nagyon sok ezek közül az elmúlt 1-2 évben szinte végig bebarnult, 6-8 méteresek is, nem jósolok nekik sok időt. Nekünk csak 3 db van, néhány ágon megjelent itt is. Egyelőre ezeket levagdostuk, meglátjuk, mit hoz a jövő.
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Avatar
stx
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 746
Csatlakozott: 2011.06.15., szer. 09:13
Értékelés: 358
Tartózkodási hely: Csonka-Magyarország, Középfölde
Kapcsolat:

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: stx »

zoli73 írta:
2023.06.02., pén. 07:05
Erre lenne valakinek diagnózisa?
Ez a tünet, az egyik fenyőfánk alsó ágain is látható, még nem láttam ilyet. gondolkodik.gif
Kollegina szerint rézzel kell permetezni és a tövébe szórni Biopon fenyőtápot (és ezeket a szárazakat levágni).

Online
Avatar
zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3746
Csatlakozott: 2010.01.16., szomb. 22:11
Értékelés: 2349
Tartózkodási hely: 2465

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: zoli73 »

Erre lenne valakinek diagnózisa?
Ez a tünet, az egyik fenyőfánk alsó ágain is látható, még nem láttam ilyet. gondolkodik.gif
Csatolmányok
20230601_175849.jpg
20230601_175849.jpg (3.54 MiB) Megtekintve 1308 alkalommal
MoFi - Funk Firm - "Palotás" phono - Audio Research - JBL - Neotech - LessLoss - WireWorld - UsaAudio

Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1857
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1020

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: pali923 »

PgSpa írta:
2023.06.01., csüt. 17:52
Egy beállt gyepet a legnagyobb forróság kivételével nem szabad naponta öntözni, hanem inkább másnaponta, nagyobb vízadaggal, hogy a gyökérzet lefelé menjen.
+1 A kedvenc kertészünk javaslata szerint nálunk heti 3 napon megy az öntözés, méghozzá hajnali 3-tól, amikor a legkisebb a párolgás.
A szomszédom naponta öntözi a füvét minden időszakban, neki is kertészek állították be az öntözést, nem is igazán szép.
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Avatar
szigony
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2046
Csatlakozott: 2009.11.11., szer. 20:39
Értékelés: 1362

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: szigony »

PgSpa írta:
2023.06.01., csüt. 17:31
Az ICL Stress Control a tippem. Tudom, hogy nem olcsó, de aki használja, mindenki dícséri.
Ismerem az ICL műtrágyát. Angliában a Sportsmaster renovator prot használtam. Sajnos itthon nem találtam a pro változatát. Köszönöm a tippet. Lehet kipróbálom a stress controlt. Ez Június elejen már szórható?

Online
Avatar
Shimano
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3629
Csatlakozott: 2009.10.13., kedd 12:32
Értékelés: 1879

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Shimano »

Én most az egyik fügebokromat nézegettem,ami szépen hozza is a termést,viszont már létra kell majd a szürethez.Egy drasztikusabb visszametszésen gondolkodom,de még azon agyalok hogy mikor esne neki jobban. gondolkodik.gif Ősz vége,vagy inkább tavasz?,nem tudom,de valamit kell vele csinálni mert égig érő füge lesz így belőle. :D
A fűre visszatérve inkább ritkábban és bőségesebben mint minden nap,mert így gombásodni fog,és a moha is megjelenik majd benne.A gyökérzete is jobban megy mélyebbre hogy keresse a vizet,és így ellenállóbb lesz,és jobban tűri a szárazabb időszakokat is.

Online
Avatar
PgSpa
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 774
Csatlakozott: 2017.07.02., vas. 18:21
Értékelés: 334
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: PgSpa »

Shimano, tökéletesen igazad van. Egy beállt gyepet a legnagyobb forróság kivételével nem szabad naponta öntözni, hanem inkább másnaponta, nagyobb vízadaggal, hogy a gyökérzet lefelé menjen. Egy jól kezelt fűnövény gyökere akár 30cm-re is lehatol, ezért fontos a jó előkészítés!

Online
Avatar
Shimano
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3629
Csatlakozott: 2009.10.13., kedd 12:32
Értékelés: 1879

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Shimano »

szigony írta:
2023.06.01., csüt. 16:18
A májusi vetés nagyon szépen nő. Sajnos az alábbi problémával szembesültem. Egyre több helyen látom. Ezért ha van ra hatékony szer akkor minél előbb kezelném. Gomba betegségre gondolok, de kíváncsi lennék a véleményetekre. Esetleg ha valaki találkozott ilyennel akkor mit használt?
received_805794890651092.jpeg
received_974404937076214.jpeg
A mostani szárazabb idő majd helyrehozza.Locsold kevesebbet,sokan túlzásba viszik ezt is az automata öntözőkkel.

Online
Avatar
PgSpa
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 774
Csatlakozott: 2017.07.02., vas. 18:21
Értékelés: 334
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: PgSpa »

Az ICL Stress Control a tippem. Tudom, hogy nem olcsó, de aki használja, mindenki dícséri.

Avatar
szigony
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2046
Csatlakozott: 2009.11.11., szer. 20:39
Értékelés: 1362

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: szigony »

PgSpa írta:
2023.06.01., csüt. 16:24
Elsőre fuzáriumra tippelek, vagy valami más gombás betegségre. Kaptán vagy cineb hatóanyagú gombaölő szeres permetezés lenne a jó, de szerintem az általános összképet látva a meleg idő beköszöntével nem fog továbbterjedni.
Milyen fűmag mellett döntöttél végül?
Köszönöm a gyors válaszod.
Barenbrug bluresilient sport. Május 1 vetett.Nagyon szép lett. Elégedett vagyok az összképpel, de figyelni és ápolni kell még. Locsolást beállítani. Te milyen nyári felkészítő kálium túlsúlyos szert használsz?

Online
Avatar
PgSpa
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 774
Csatlakozott: 2017.07.02., vas. 18:21
Értékelés: 334
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: PgSpa »

Elsőre fuzáriumra tippelek, vagy valami más gombás betegségre. Kaptán vagy cineb hatóanyagú gombaölő szeres permetezés lenne a jó, de szerintem az általános összképet látva a meleg idő beköszöntével nem fog továbbterjedni.
Milyen fűmag mellett döntöttél végül?

Avatar
szigony
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2046
Csatlakozott: 2009.11.11., szer. 20:39
Értékelés: 1362

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: szigony »

A májusi vetés nagyon szépen nő. Sajnos az alábbi problémával szembesültem. Egyre több helyen látom. Ezért ha van ra hatékony szer akkor minél előbb kezelném. Gomba betegségre gondolok, de kíváncsi lennék a véleményetekre. Esetleg ha valaki találkozott ilyennel akkor mit használt?
received_805794890651092.jpeg
received_805794890651092.jpeg (895.85 KiB) Megtekintve 715 alkalommal
received_974404937076214.jpeg
received_974404937076214.jpeg (684.63 KiB) Megtekintve 715 alkalommal

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4395
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2382

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

Egy kis tüskés gombolyag alszik a teraszunk tövében, már legalább 3 órája :D

.
20230531_194719.jpg
20230531_194719.jpg (3.28 MiB) Megtekintve 712 alkalommal
20230531_194627.jpg
20230531_194627.jpg (2.7 MiB) Megtekintve 712 alkalommal
Csak a Marantz! :-D

Avatar
stx
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 746
Csatlakozott: 2011.06.15., szer. 09:13
Értékelés: 358
Tartózkodási hely: Csonka-Magyarország, Középfölde
Kapcsolat:

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: stx »

Burgonyatorony.
Csatolmányok
burgonyatorony6.jpg
burgonyatorony6.jpg (107.17 KiB) Megtekintve 788 alkalommal
burgonyatorony5.jpg
burgonyatorony5.jpg (99.58 KiB) Megtekintve 788 alkalommal
burgonyatorony4.jpg
burgonyatorony4.jpg (101.06 KiB) Megtekintve 788 alkalommal
burgonyatorony3.jpg
burgonyatorony3.jpg (94.73 KiB) Megtekintve 788 alkalommal
burgonyatorony2.jpg
burgonyatorony2.jpg (92.27 KiB) Megtekintve 788 alkalommal
burgonyatorony1.jpg
burgonyatorony1.jpg (106.57 KiB) Megtekintve 788 alkalommal

Online
Avatar
zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3746
Csatlakozott: 2010.01.16., szomb. 22:11
Értékelés: 2349
Tartózkodási hely: 2465

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: zoli73 »

fererencz írta:
2023.05.18., csüt. 16:25
Én a szomszéd telekkel határos kerítés "helyére" ültettem szőlőt úgy 3 éve. Oszlopok közé kifeszített drótra futtatom őket. Irsai Olivér, Pölöskei muskotály, meg beazonosítatlan fajok a kertszomszédtól, jóapámtól, ez utóbbiak bújtatottak, illetve iskolázottak, előbbiek oltványok kertészetből. Tavaly már szép termés volt az oltványokon, a többi az 1-2 évvel fiatalabb telepítés, de idén jó termésre számítok mindegyiken.
Amin jóapám is meglepődött: eddig egyáltalán nem permeteztem.
Ilyen szomszéd felé eső sor nekünk is van, igaz nem kerítés helyett, hanem mellett. A kerítésen esetleg átnyúló, átnövő hajtásokat a szomszédom lova mohón lelegeli. Nem tudom miért, de bolondul érte, engem nem zavar, segít a kaccsozásban. :D
Ezen kívül, a kert végében keresztben van további két kordon szőlő, kb. 2x20m-en. Még sohasem számoltam meg hány tőke, de többféle fajtábol, és mind(a korábban említettekkel együtt) csemegeszőlő. Az érési idejük eloszlok, így hosszú ideig el vagyunk látva gyümölccsel.
MoFi - Funk Firm - "Palotás" phono - Audio Research - JBL - Neotech - LessLoss - WireWorld - UsaAudio

Avatar
venomer
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1709
Csatlakozott: 2008.08.02., szomb. 14:09
Értékelés: 409

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: venomer »

PgSpa írta:
2023.05.18., csüt. 16:33
az új, nemesített fajtákat direkt úgy nemesítik, hogy a vegyszert is el lehessen adni melléjük.
Inkább fogalmazzunk úgy, hogy nincs kihagyva a termékkapcsolásra alkalmat adó ziccer. Egyszerűen biológiailag szembenállásban van az ellenállóság és a kívánt termés hozama, alakja, színe, íze, magát kellető mivolta. Ezek a tudomány nyelvén is kijelezhető és levezethető törvényszerűségek, az utolsó pontig rendben is van a lista, úgy értem tudomásul veendő kiindulási pontokról van szó. Mutasson valamit az a haszonnövény cserébe ha már területet, energiát, vizet kap, de mikor sikerül megfejelni a már egyébként is fejetlenségebe hajló állapotot egy mindent a szemnek elv megcélzásával, amihez a vízíz is jöhet nyugodtan, azt már nehezebb végig nézni - de mindent lehet, mert a vegyszer ápolja és eltakarja a legostobább trendet is.
Nem piacképes az erdőszélen véletlenül megtalált, egyszem kaszvadt szilva, de van ennek egy középútja azért jobb helyeken. Úgyhogy konteó is, meg nem is. Minél inkább akarjuk a bőséget, az egyre több szájat kiszolgáló forrást, annál beszűkültebb tartományokkal nézünk szembe amiket vegyszerrel védünk ki és stabilizálunk. Ki kényszerből, ki vígan, eleve hozott kultúrából adódóan, gondolat nélkül. A nap végén persze egyre megy mindkét cselekvő cselekedete. sad.gif Mindezt kavarja meg teljesen az éghajlatváltozás, ahol nem a sokat ismételt szó csengésében kell keresni a problémát, hanem a vonzatokban: sokszoros áttételek követik egymást, logikailag átvéve az ok-okozatokat teljesen jogosan, viszont nemigen vagyunk előbbre ezeket látva sem. Hiába a gazda következetes és patikamérlegen kimért hozzáállása, rendszerben gondolkodása, egy rezisztenciát eltörlő újonnan begyűrűzött betegséggel szemben csak a nyers erő marad. Hiába izgalmas a dinamikák kikísérletezgetése, felfedezése.
Ha meg a piaci folyamatok sem kedveznek, akkor végképp elmegy a kedv a házi termesztéstől, rábízzuk tényleg inkább a vízízt hozó nagyokra, mert be kell látni: kicsiben, meg természetesen ez tényleg nem megy már - rendszerint erre lehet jutni.

De ugyanígy el lehet tanakodni a szántás és műtrágya kapcsolatán, van egy kialakult, mondhatni gyökeret vert kultúrájuk így együtt, tessék kibogozni melyik tartja életben melyiket. Ez is egy spirál, mert a talajbacikat pont megfordítja a művelet a földben, eredeti közegükből áthelyezve működni aztán nem tudnak a továbbiakban vagy csak nagyon csökkentett módban, műtrágyával megküldve a rendszert azonban "nincs gond". A talaj kimerül, így méghamarabb ki, hiába a stabilabb hozam, a mának élünk. Na, jót károgtam, néha ilyet is kell.

fererencz, létező a jelenség, csak még azt nem tudtam kitalálni hogyan teremthetnék közel 1000 tő számára is ilyen együttállást (pedig felső művelésűek). Kiesett már a csoport neve, de facebookon határozottan volt trendje pár éve a szőlősorok közé elvethető magkeverékeknek vagy egybizonyos magkeveréknek? Mint a permetezést kiváltandó megváltásnak. Kíváncsi lennék az azóta lemérhető eredményességekre. Az emberben benne van az újító-, felfedezőösztön, csak gyakran a valóság kárára. Jól jönne nagyon egy tényleg működő paradigmaváltás személy szerint is.

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2509
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2306
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

Tegnap esti látogató. Segítség a csigamentesítésben. Nem volt nagyon fotogén amikor közelebb mentem hozzá, ezért hagytam érvényesülni inkább.
20230517_203017.jpg
20230517_203017.jpg (1.26 MiB) Megtekintve 975 alkalommal
20230517_203031.jpg
20230517_203031.jpg (1.22 MiB) Megtekintve 975 alkalommal
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Online
Avatar
fererencz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1284
Csatlakozott: 2017.07.10., hétf. 10:30
Értékelés: 773
Tartózkodási hely: Kápolna

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: fererencz »

IMG_20230518_163258.jpg
IMG_20230518_163258.jpg (1.93 MiB) Megtekintve 974 alkalommal
IMG_20230518_163517.jpg
IMG_20230518_163517.jpg (2.28 MiB) Megtekintve 974 alkalommal
Nem szotkam hibázni.

Online
Avatar
PgSpa
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 774
Csatlakozott: 2017.07.02., vas. 18:21
Értékelés: 334
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: PgSpa »

Én úgy gondolom, hogy igazából nincs más választásunk, mint radikálisan csökkenteni a vegyszerhasználatot. Jó kezdeményezés a régi ellenálló fajták elővétele. Lehet, hogy az új, nemesített fajtákat direkt úgy nemesítik, hogy a vegyszert is el lehessen adni melléjük. Ez nem összeesküvés elmélet, csak gondoljatok bele, hogy a növénynemesítés, a szaporítóanyag előállítás és a növényvédőszer gyártás egy kézben van...
Erre egy jó példa: ma autózás közben figyeltem fel egy óriásplakátra, amelyen olyan szert reklámoznak kukoricára, ami a gyomirtózás mellékhatásait kompenzálja... Nem akarok offolni, de eszembe jut Szombathy Gyula kabarétréfája a hátviszketésről....https://www.facebook.com/watch/?v=860934734248443

Online
Avatar
fererencz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1284
Csatlakozott: 2017.07.10., hétf. 10:30
Értékelés: 773
Tartózkodási hely: Kápolna

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: fererencz »

Én a szomszéd telekkel határos kerítés "helyére" ültettem szőlőt úgy 3 éve. Oszlopok közé kifeszített drótra futtatom őket. Irsai Olivér, Pölöskei muskotály, meg beazonosítatlan fajok a kertszomszédtól, jóapámtól, ez utóbbiak bújtatottak, illetve iskolázottak, előbbiek oltványok kertészetből. Tavaly már szép termés volt az oltványokon, a többi az 1-2 évvel fiatalabb telepítés, de idén jó termésre számítok mindegyiken.
Amin jóapám is meglepődött: eddig egyáltalán nem permeteztem.
Nem szotkam hibázni.

Válasz küldése

Vissza: “Autó Sport és szórakozás”