Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Broadcast

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Broadcast

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Egy egyszerű kompresszálás során első lépésben a hangosabb részeket halkítjuk, a halkabbakat nem módosítjuk. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy egy küszöbérték (Treshold, általában -15-10 dB) felett valamilyen meredekséggel (Ratio, mondjuk 3:1) csökkentjük a hang dinamikáját, ezáltal a csúcsértékek lejjebb kerülnek (mondjuk 0 dB-ről -6 dB-re). A küszöbértéknél halkabb hangokhoz nem nyúlunk. Következő lépésként a teljes hanganyag hangerejét megemeljük annyival, amennyit a csúcsértékek lenyomásával nyertünk (6 dB). A végeredményben tehát a halkabb részek hangosabbakká váltak, közelebb kerültek a csúcsértékekhez, azaz csökkent az anyag dinamikája. Ezért is hívják az eljárást dinamika kompressziónak.
 
Egy példa a stúdiókban alkalmazott egyszerűbb kompresszorokra:

Avatar
tau
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 742
Csatlakozott: 2003.12.16., kedd 15:57
Értékelés: 0

Broadcast

Hozzászólás Szerző: tau »


Nekem van néhány papírom, de bevallom, eddig csak egyszer nézték meg, akkor is csak kiváncsiságból, mert még nem láttak AES dokumentet.  :kiraly:  Ahogy apám mondogatta: magadnak tanulsz. A média egyébként szvsz más gyakorlati szakmákhoz hasonlóan nem a papírról szól, hanem vagy tudsz úszni és akkor ottragadsz, vagy elsüllyedsz. Talán annyi különbség van, hogy itt feszítettebb a tempó és több a pénz. No meg a stressz, hiszen ha egy irodában valamit elrontasz, van időd korrigálni és általában senki nem veszi észre. De ha élő adásban, vagy koncerten mellényúlsz, azt tízezrek hallják. Na de nem akarom misztifikálni a dolgot. 

Na ezaz, az ilyen stresszes dolgokból szívem szerint kimaradnék, mégis vlmi ilyen területen szeretnék elhelyezkedni, szóval a hangmérnökség valószínűleg kiesik..
 
pennáékról igen tudom h az egyik legnagyobb ilyen cég, olvastam róluk egy-két újságcikket, nemsemmi ott is milyen harc megy 2 két nagy cég között a piacon..

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Broadcast

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Ez érthető, meg értem is, sőt mondhatni tudom (tudtam is), csak azt nem értem, hogy miért kell élőadásban hazudozni, hogy nem hangosabb....
Sokkal célravezetőbb és hatékonyabb, mint egy négyszemközti beszélgetés közben.

Vendég

Broadcast

Hozzászólás Szerző: Vendég »

Ez érthető, meg értem is, sőt mondhatni tudom (tudtam is), csak azt nem értem, hogy miért kell élőadásban hazudozni, hogy nem hangosabb....

Avatar
Marc71
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2006.09.04., hétf. 11:44
Értékelés: 0

Broadcast

Hozzászólás Szerző: Marc71 »


Igen a reklámoknál az a trükk... A dinamika a lényege. A reklámoknak sokkal kisebb a dinamikája, "összekompresszálják" őket. Nyilván ezt fapaci szakértőbben tudja :kiraly:.
De a lényeg az, hogy a kompresszálatlan sima jel (pl zene, beszéd) csúcsokat ér el (ez lehet a 0dB pl.) és mélységeket, azaz sok decibel különbség van a legalacsonyabb és legmagasabb érték között.
Míg a reklámoknál fogják, és ráteszik ezt a "kompresszort", ami gyakorlatilag azt csinálja, hogy a halk hangokat is hozzáigazítja a leghangosabb csúcshoz.
Azaz ha egy zenében a közép-dob "csattanása" a leghangosabb és a leghalkabb pedig a gitárhúr finom pendülése, akkor is 0dB a csúcs dob hangosságával, de van "mélysége" a leghalkabb -20dB-es pengéssel.
Durva kompresszálással pedig marad a dob 0-ja, de "hozzáhangosítják mondjuk mínusz 3-4 dB-re a leghalkabb (jelen esetben a húrpendülést) hangot.
Így a "tömör" zene majd minden hangja a hangosnak hallható tartományban van, ezért nagy a hangosság-érzeted. Mindemellett pedig a csúcs marad 0 db.
 
Ez jó szakmai volt
 
Ez van ma már az összes rádiónál, ezt csinálják - nagy vonalkban, persze még sok mást is - a mai rádiók lelkei, az adásprocesszorok.
 
Első hallásra az ilyen kompresszált jel baromira tetszetős, csak hosszabb távon fársztó, és persze a zeneiséghez köze nincs. Csak ez a parasztvakítás )
 
Pedig jó zenehallgatásnál kell a hangosság-halkság különbözete.
Ezért mondják, a legdinamikusabb zene a komolyzene -pl ezzel érdemes tesztelni a hangszórókat is - mert ügye egy halk hegedű cincegtetés és egy bezúduló üstdobhang között óriási a dinamika különbség. Míg a "modernebb" zenében minden bömböl ezerrel, majd egyforma hangeővel, azaz inkább hangossággal...
 
Pl. ehhez hasonló rendszer van egy csomó házimozi erősítőben! Ún. NGHT-ON kapcsoló, ami szűkíti a dinamikát a halk beszéd és hangos robbanás között, hogy halk hangerőn se essen ki a szomszéd az ágyból ha te filmet nézel este

Vendég

Broadcast

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Épp tegnap fedeztem fel az egyik vágóban egy Castle dobozkát is, az is Tőletek van tudtommal.
Van még pár tucat helyen
 
kf

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Broadcast

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


 
A hírTV adás térképészeti grafikai rendszerét, két Avidjét meg a Sport TV Avid fibre channeles  megosztott háttértáras utómunkarendszerét, Unityt, Airspeedet is mi szállítottuk.
 
kf

Milyen kicsi a világ... vagy inkább Magyarország

Feriék az egyik legkomolyabb beszállító, kivitelező csapat itthon.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Broadcast

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


nem feltétlenül hangmérnökségre gondolok, hanem ez a rendszermérnöki is jól hangzik..  egyik haverom egy rádiónál dolgozik technikusként, ez a hangmérnőkőskődés mennyiben több?
Kissé kusza a dolog, mert különböző helyeken más a technikus dolga. A legtöbb helyen ő intézi a stúdióban a kábelezést, mikrofonozást a hangmérnök utasításai alapján. Nagyobb stúdiókban van erre külön ember, kisebb (szegényebb) helyeken közös technikus van hangra és képre is, ilyenkor a kamerák nyűgjeivel is ő foglalkozik. A hangmérnök a vezérlőnek nevezett helyiségben ücsörög és az ottani cuccokkal van elfoglalva.
"elég" a diplomát lengetni? szégyellni kell ha kettessel bukdácsol az ember végig tárgyakat? számít-e ez az elhelyezkedésnél...? tegyük fel a jegyektől függetlenül h ért ahhoz amit akar.. mert értem és szeretem is ezt a témát, de ha villamosmérnök is voltál, akkor tudod jól h pl háre meg elektromágneses terek meg hasonlól után az oldalnyi egyenletektől mostis fáj a fejem, éshát nemvágom 5ösre.. :s ettől még lehet jó állást találni? lehet hülye kérdés, dehát ebbe te látsz inkább bele..
Nekem van néhány papírom, de bevallom, eddig csak egyszer nézték meg, akkor is csak kiváncsiságból, mert még nem láttak AES dokumentet. Ahogy apám mondogatta: magadnak tanulsz. A média egyébként szvsz más gyakorlati szakmákhoz hasonlóan nem a papírról szól, hanem vagy tudsz úszni és akkor ottragadsz, vagy elsüllyedsz. Talán annyi különbség van, hogy itt feszítettebb a tempó és több a pénz. No meg a stressz, hiszen ha egy irodában valamit elrontasz, van időd korrigálni és általában senki nem veszi észre. De ha élő adásban, vagy koncerten mellényúlsz, azt tízezrek hallják. Na de nem akarom misztifikálni a dolgot.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Broadcast

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Akkor egy valós kérdés, de ha lehet igaz választ kérek, és nem kertv-s marketingdumát... 
A reklámok sokkal hangosabbak, mint köztük a film
 
Annó ezt úgy magyarázták, hogy nem hangosabb, csak ugy hallatszik, mert több benne a hang és így nagyobb erővel szól, de a poti az állítólag ugyanott van...
 
Én valahogy nem így hallom
 
Szerinted?

Igazából nem hangosabb, inkább csak tömörebb, tehát hangosabb. :kiraly:
 
A dolog alapja az, hogy jobban felfigyelsz valamire, ha hangosabb, ezért a rádióadók a 80-as években elkezdtek versengeni egymással, ki a hangosabb, mert annál marad a hallgató. Aztán persze a TVk is átvették ezt. Csúcskivezérlésben ugyanúgy 0 dB-ig vannak hajtva, hiszen azt ezer ok miatt nem lehet túllépni, viszont az átlagértéket (amiből a szubjektív hangosságérzet következik) keményen megemelik kompresszálással.
 
Potihoz már nem nagyon nyúl senki reklámok közben, mivel ezeket már a legtöbb helyen blokkokba rendezve egy automata adáslebonyolító rendszer teszi adásba. A stábnak, így a hangmérnöknek is igazából csak az élő adásnál van dolga.

Avatar
tau
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 742
Csatlakozott: 2003.12.16., kedd 15:57
Értékelés: 0

Broadcast

Hozzászólás Szerző: tau »


 
A hírTV adás térképészeti grafikai rendszerét, két Avidjét meg a Sport TV Avid fibre channeles megosztott háttértáras utómunkarendszerét, Unityt, Airspeedet is mi szállítottuk.
 
kf

Milyen kicsi a világ... vagy inkább Magyarország

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Broadcast

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Most akkor hirTV vagy Sport TV a jelenlegi?
Is. Meg még más is.
A hírTV adás térképészeti grafikai rendszerét, két Avidjét meg a Sport TV Avid fibre channeles  megosztott háttértáras utómunkarendszerét, Unityt, Airspeedet is mi szállítottuk.
Igen, tudom. Épp tegnap fedeztem fel az egyik vágóban egy Castle dobozkát is, az is Tőletek van tudtommal.

Vendég

Broadcast

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Akkor egy valós kérdés, de ha lehet igaz választ kérek, és nem kertv-s marketingdumát... 
A reklámok sokkal hangosabbak, mint köztük a film 
 
Annó ezt úgy magyarázták, hogy nem hangosabb, csak ugy hallatszik, mert több benne a hang és így nagyobb erővel szól, de a poti az állítólag ugyanott van...
 
Én valahogy nem így hallom
 
Szerinted?   

A reklámok hangját sokszor már az utómunka során sokszor úgy keverik, hogy alapvetően kicsi legyen a dinamikája és a kompresszorral meg mindenféle egyéb effekttel is igyekeznek a hangosságot maximalizálni. Később az adáslebonyolítás során is előfordul, hogy a reklámblokkot egy kicsit magasabb szinten engedik adásba, mit az előtte futó filmet. Ez egy nemzetközi méretekben is jellemző gyakorlat, nemrég olvastam, hogy talán az angoloknál tervezik az ilyesféle trükköket korlátozni.
 
kf

Avatar
tau
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 742
Csatlakozott: 2003.12.16., kedd 15:57
Értékelés: 0

Broadcast

Hozzászólás Szerző: tau »


Hm... a média eleve nagyon vonzó manapság, mert relatíve nagy pénzeket lehet keresni. Ezért hát olyanok is befurakodnak, akiket csak a zseton érdekel, maga a szakma kevésbé. Persze ezek sokáig nem állják meg a helyüket komoly helyeken, de állandóan jönnek, kopogtatnak. A jó szakira folyamatosan van igény és nem gond munkát találni, sőt válogatni is lehet a melóhelyek között. Hogy lásd, milyen nagyságrendről van szó, Magyarországon van mondjuk 100 jó hangmérnök és 2000 pancser.
 
Tanulás terén itthon a BME-n, Kandón és a Filmművészeti Egyetemen érdemes körülnézni. De a műszaki okosságok mellett nem árt kicsit közelebbi kapcsolatba kerülni a zenével sem.
 
A stúdióépítés, tervezés nem igazán hangmérnöki meló, ide inkább rendszermérnöki ismeretek kellenek, de én hajlamos vagyok kirándulni. 

Köszi, pont erre voltam kiváncsi
 
nem feltétlenül hangmérnökségre gondolok, hanem ez a rendszermérnöki is jól hangzik.. egyik haverom egy rádiónál dolgozik technikusként, ez a hangmérnőkőskődés mennyiben több?
 
jah meg még vlmi fontos, amire mindenki másképp válaszol
 
"elég" a diplomát lengetni? szégyellni kell ha kettessel bukdácsol az ember végig tárgyakat? számít-e ez az elhelyezkedésnél...? tegyük fel a jegyektől függetlenül h ért ahhoz amit akar.. :kiraly: mert értem és szeretem is ezt a témát, de ha villamosmérnök is voltál, akkor tudod jól h pl háre meg elektromágneses terek meg hasonlól után az oldalnyi egyenletektől mostis fáj a fejem, éshát nemvágom 5ösre.. :s ettől még lehet jó állást találni? lehet hülye kérdés, dehát ebbe te látsz inkább bele..

Vendég

Broadcast

Hozzászólás Szerző: Vendég »

Dehogynem a multkor az egyik kerTV "közszolgálati bulvár" műsorában (aktív, vagy fókusz??? ) magyarázták hosszasan, komoly hangmérnök? emberrel is érvelve...

Vendég

Broadcast

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Akkor egy valós kérdés, de ha lehet igaz választ kérek, és nem kertv-s marketingdumát... 
A reklámok sokkal hangosabbak, mint köztük a film
 
Annó ezt úgy magyarázták, hogy nem hangosabb, csak ugy hallatszik, mert több benne a hang és így nagyobb erővel szól, de a poti az állítólag ugyanott van...
 
Én valahogy nem így hallom
 
Szerinted?

Soha nem mondták, hogy nem hangosabbak. A világon mindenhol hangosabbak, illetve az olaszoknál most változtatták meg a médiatörvényt és most már büntethető ha a reklám hangosabb a műsornál.
 
Egyébként lehetne azzal magyarázni, hogy mondjuk az előtte lévő műsorban beszélnek és annak csak a csúcsai ütik a 0dB-t, míg a reklámszpot kompresszorokkal csúcsra van hajtva, tehát az effektív hangerejük is nagyobb. De ez kamu. Mármint nem ez kamu, hanem hogy ezért van.
 
A rádióban is úgy tanították, hogy a szöveget 0dB-re kell vezérelni, a komolyzenét -3dB-re, a könnyűzenét -6dB-re és akkor lesznek egyforma hangerősségűek. :kiraly:

Vendég

Broadcast

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Egy kép pedig a jelenből: a hírTV hangmérnöki állása, az új Soundcraft Series Two pulttal. Nem is fért el a fotón, akkora.
Most akkor hirTV vagy Sport TV a jelenlegi?
 
A hírTV adás térképészeti grafikai rendszerét, két Avidjét meg a Sport TV Avid fibre channeles megosztott háttértáras utómunkarendszerét, Unityt, Airspeedet is mi szállítottuk.
 
kf

Vendég

Broadcast

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Akkor egy valós kérdés, de ha lehet igaz választ kérek, és nem kertv-s marketingdumát...
 
A reklámok sokkal hangosabbak, mint köztük a film
 
Annó ezt úgy magyarázták, hogy nem hangosabb, csak ugy hallatszik, mert több benne a hang és így nagyobb erővel szól, de a poti az állítólag ugyanott van...
 
Én valahogy nem így hallom
 
Szerinted?

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Broadcast

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Kérdések?
Mi lesz vacsorára?

Te.

Vendég

Broadcast

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Kérdések?
Mi lesz vacsorára?

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Broadcast

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


köszi fapaci, szerintem nem személyi kultuszos a dolog, folytasd!(Ugyanúgy mint sozs sem az a mozigépészes topicban )

Azért kicsit még kéretem magam. Kérdések?

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Broadcast

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


TV-ben is lehet látni Téged? Olyan jó lenne itthon mutogatni, hogy ni ott van Fapaci!

Nem. Nem!

Avatar
close652
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2475
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 14:50
Értékelés: 0

Broadcast

Hozzászólás Szerző: close652 »


köszi fapaci, szerintem nem személyi kultuszos a dolog, folytasd!
(Ugyanúgy mint sozs sem az a mozigépészes topicban )
system

Avatar
mszaby
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1650
Csatlakozott: 2003.08.08., pén. 23:53
Értékelés: 0

Broadcast

Hozzászólás Szerző: mszaby »


TV-ben is lehet látni Téged?
Olyan jó lenne itthon mutogatni, hogy ni ott van Fapaci!
Elkúrtuk

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Broadcast

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Egy kép pedig a jelenből: a hírTV hangmérnöki állása, az új Soundcraft Series Two pulttal. Nem is fért el a fotón, akkora.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Broadcast

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Nekem már önmagában az is érdekes lenne, ha mesélnél milyen stúdiókban dolgoztál,miféle munkákat, milyen gépekkel. Talán képek is akadnak. Persze ha van rá időd,
kedved és nem munkahelyi titok.

Nem akarok személyi kultuszos topicot, ezért csak röviden időrendi sorrendben: PécsTV, Magyar Rádió, MTV, Juventus Rádió, Nap TV, RTL, hírTV, Sport TV.
 
Egy fotó a kezdetekről, a PécsTV régi közvetítő kocsija. Az előtérben egy nagyon klassz Amek pult, a háttérben Genelec 1031 monitordobozok.

Válasz küldése

Vissza: “Hardver”