Minden problémát kérünk ebben a topikban jelezni:
viewtopic.php?f=100&t=119064
HA NEM TUDSZ BEJELENTKEZNI akkor a postmaster@avx.hu címre írjatok egy emailt, az email címetekkel és felhasználónevetekkel!

SENKINEK NE ADD MEG A JELSZAVAD, MÉG AZ ADMINISZTRÁTOROKNAK SE!
AZ IGAZI ADMINISZTRÁTOROKNAK NINCS SZÜKSÉGE A JELSZAVADRA!!!!

Dragonweed DIY (Ex Totem Acoustic)

Moderátorok: dragonweed, TMP

asebestyen
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 840

Re: Dragonweed DIY (Ex Totem Acoustic)

Hozzászólás Szerző: asebestyen » 2018.10.05., pén. 10:45

dragonweed írta:
2018.10.05., pén. 09:19
Több oka van, de alapvetően a hallásmechanizmusunk működésén múlik. A fül-agy komplexumnak van egy érzékelési tartománya, ami részben tanult, részben genetikusan kódolt. "Tudja", hogy egy akusztikai történésnek -zenének, környezeti zajnak- mekkora a természetes hangerő ill. dinamikatartománya. Ennél kisebb hangerőkön hallgatva a zenét, egyfajta dinamikakompresszió történik, a leghalkabb részek elvesznek a fül (tinnitus) , és a lehallgatókörnyezet alapzajában. Ez kb. a rögzített zeneanyag alsó 20-30 dB-jére onatkozik, tehát ha egy (optimálisan) kb. 90 dB-s dinamikatartományú zenét hallgatunk 40dB környezeti zajban (általános, ds sokszor ennél is magasabb) látható, hogy a finom részletek egyszerűen eltűnnek, pedig ezek felelősek nagyrészt pl. az irány és tér érzékelésért, az "életszerűségért". Ehhez hozzájön még a fül frekvenciafüggő érzékenysége (igen, az a bizonyos Fletcher-Munson görbe) amely szerint a mély ill. legmagasabb hangokra kevésbé érzékeny mint a köztük levő tartományra.
Így itt kis hangerőknél szintén hiányérzet alakulhat ki a mélyeket, és ezért a dinamikát illetően.
Röviden ennyi, de ennél jóval több oka is van,amiért már a lejátszórendszer komponensei felelősek.
Köszönöm ismét a választ, de nem teljesen erre gondoltam. Hanem amikor van az a pont, amikor úgy kinyílik a zene, nem tudom sajnos értelmesebben megfogalmazni. Szinte átbillen a hifiből szól hangból, az itt énekel élőben előttem hangba, picit visszaveszem a hengerőt és ismét hifi. gondolkodik.gif
Heed Obelisk DT | Heed Obelisk DA | Heed Obelisk + X2 | Heed Enigma 5 | SOL Kolibri Tribalstorm állványokon | Schmidt Ferenc komplett kábelezés | KR-Acoustic panelek | Vibra-R rezgéscsillapítás

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 1698

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2018.10.05., pén. 10:06

Amit elfelejtettem az előső bejegyzésben leírni:
Tehát mondjuk van egy 90 dB dinamikatartományú felvételünk, amit egy viszonylag csendes szobában hallgatunk (30 dB háttérzaj) és az átlag hallgatási átlaghangerőnk is 90 dB, akkor effektíve 60 dB "használható" tartomány marad, ami a legtöbb esetben teljesen kielégítő zenei élményt ad.
Esti csendes hallgatáskor a max. hangerőt 70 dB-re visszavéve látható, hogy az effektív dinamika 40 dB-re csökken, ami már nem elég a "valóságérzet" fenntartásához, ahhoz 0 dB-s lehallgatókörnyezet kellene, ami ugye -süketszobán kívül- nem könnyen realizálható....

Bármely egyszerű probléma megoldhatatlanná fejleszthető, ha eleget töprengünk rajta.

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2018.10.05., pén. 09:56

MGMART írta:
2018.10.05., pén. 09:55
András írtam pü. e-mailt, megkaptad?
Nem... gondolkodik.gif

Bármely egyszerű probléma megoldhatatlanná fejleszthető, ha eleget töprengünk rajta.

MGMART
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Értékelés: 231

Hozzászólás Szerző: MGMART » 2018.10.05., pén. 09:55

András írtam pü. e-mailt, megkaptad?

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2018.10.05., pén. 09:19

Több oka van, de alapvetően a hallásmechanizmusunk működésén múlik. A fül-agy komplexumnak van egy érzékelési tartománya, ami részben tanult, részben genetikusan kódolt. "Tudja", hogy egy akusztikai történésnek -zenének, környezeti zajnak- mekkora a természetes hangerő ill. dinamikatartománya. Ennél kisebb hangerőkön hallgatva a zenét, egyfajta dinamikakompresszió történik, a leghalkabb részek elvesznek a fül (tinnitus) , és a lehallgatókörnyezet alapzajában. Ez kb. a rögzített zeneanyag alsó 20-30 dB-jére onatkozik, tehát ha egy (optimálisan) kb. 90 dB-s dinamikatartományú zenét hallgatunk 40dB környezeti zajban (általános, ds sokszor ennél is magasabb) látható, hogy a finom részletek egyszerűen eltűnnek, pedig ezek felelősek nagyrészt pl. az irány és tér érzékelésért, az "életszerűségért". Ehhez hozzájön még a fül frekvenciafüggő érzékenysége (igen, az a bizonyos Fletcher-Munson görbe) amely szerint a mély ill. legmagasabb hangokra kevésbé érzékeny mint a köztük levő tartományra.
Így itt kis hangerőknél szintén hiányérzet alakulhat ki a mélyeket, és ezért a dinamikát illetően.
Röviden ennyi, de ennél jóval több oka is van,amiért már a lejátszórendszer komponensei felelősek.

asebestyen
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 840

Hozzászólás Szerző: asebestyen » 2018.10.05., pén. 08:09

András, én már régen kérdeztem. :D
Az a jelenség, amikor tekered fel a hangerőt és egyszercsak kinyílik a hang, megtelik élettel, stb, az mitől van, vagy épp mitől nincs?

Köszönöm,
ákos
Heed Obelisk DT | Heed Obelisk DA | Heed Obelisk + X2 | Heed Enigma 5 | SOL Kolibri Tribalstorm állványokon | Schmidt Ferenc komplett kábelezés | KR-Acoustic panelek | Vibra-R rezgéscsillapítás

pooly73
Fórumlakó
Fórumlakó
Értékelés: 56

Hozzászólás Szerző: pooly73 » 2018.10.04., csüt. 22:14

youtube-on ezeket találtam hirtelen.

https://www.youtube.com/watch?v=EhsJJu11msY
https://www.youtube.com/watch?v=DicEzHcpN-Q
https://www.youtube.com/watch?v=JIZYF1HuWVk&t=220s
[/quote]
Micsoda kincsek vannak itt kérem szépen.

Tamoo
Fórumlakó
Fórumlakó
Értékelés: 447

Hozzászólás Szerző: Tamoo » 2018.10.04., csüt. 19:03

Tul írta:
2018.09.23., vas. 14:30
Vinkler írta:
2018.09.23., vas. 13:43
Akkor én javaslok egy kis usb-s dac-ot.
Bladelius
Ennyi pénzért ajándék és hatalmas zene van benne.
Ezt hol érdemes beszerezni? Neked milyen PC/laptop van előtte?
Tul!
Ha még aktuális a téma, ha eljössz érte (Egertől 20km Sirok) tudok kipróbálásra kölcsönadni olcsó, de áráért véleményem szerint elég jó hangú usb-s dac-ot. Most én is ezekre downgrade-eltem.
Musiland Monitor 03 US (vagy NuPrime uDSD)

revox
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 297
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: revox » 2018.10.04., csüt. 14:28

dragonweed írta:
2018.10.04., csüt. 14:01
Jól van no.... gondolkodik.gif gondolkodik.gif Megkövetlek, igazad van. :smile53:
Néha én is túlreagálok dolgokat, lehet korral is jár, meg általában szakmai ártalom. Amúgy tudom, hogy jórészt szélmalomharc amit csinálok, nagyon nehéz ezeket a beidegződéseket, viselkedésmintákat legyőzni. Hogy egyik kedvenc filmemből idézzek (némi csavarral): "soha ne becsüld alá az egó erejét". :rolleyes:
:smile53:
avantgardeAcoustic, 47Lab, RS Laboratory, operaConsonanceLP5, Quad CDP, kondo KSL, audioNote, furuyamaAudioLab, vdHul, tiglon, daruma, SaSuPa, onzow, loricraft, townshend, tmpAnt
halfnote.hu

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2018.10.04., csüt. 14:01

Jól van no.... gondolkodik.gif gondolkodik.gif Megkövetlek, igazad van. :smile53:
Néha én is túlreagálok dolgokat, lehet korral is jár, meg általában szakmai ártalom. Amúgy tudom, hogy jórészt szélmalomharc amit csinálok, nagyon nehéz ezeket a beidegződéseket, viselkedésmintákat legyőzni. Hogy egyik kedvenc filmemből idézzek (némi csavarral): "soha ne becsüld alá az egó erejét". :rolleyes:

revox
V.I.P.
V.I.P.
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: revox » 2018.10.04., csüt. 13:40

dragonweed írta:
2018.10.04., csüt. 08:00
Hát akkor, az érdektelenségre való tekintettel akár be is zárhatjuk ezt a topic-ot.... :rolleyes:
Kedeves Revox! Bár egy párszor elmondtad már Te is -meg sokan mások- a tutit, azért reménykedem benne megengeded, hogy a magunk kis primitív módján tovább rágódjunk ezen az egyébként mát ezerszer lerágott csonton...
Azt gondolom mindnyájan tudjuk -a régi Zen mondás szerint- hogy a folyóhoz nem csak egy út vezet. Sőt nem is csak egy folyó van, kinek a Missisipi jutott célul, kinek a Rajna, itt a legtöbbünknek a Duna, Tisza, ne adj' Isten csak a Sajó.....
Meg azt is, hogy más egy futószalag mellett siránkozni az életről, meg más egy jachton.
Szóval a Te meglátásod erről a témáról -melyen egyébként átüt a szánakozó mosoly- valószínűleg pont annyira érvényes, mint bárki másé, hiszen mások a céljaink, elképzeléseink és persze a lehetőségeink az elérhető Audio Nirvána fokozatairól.
Az én célom sem más, mint a lehetőségek figyelembe vételével a legjobb hangzás elérése minimális ráfordítással.
Így hát -ha mások is így szeretnék- lesz még pár fölös szó ami itt elhangzik majd, remélem nem fog nagyon zavarni.... :smile53:
olvasgatom újra és újra.
hogy értsd:
a videó azért került ide, mert nagyjából ugyanezeket mondtad el, csak más körítéssel. a lényege ugyanez. ezen a videón nem annak kell egondolkodnia, aki kevés pénzt öl a hifibe, de azt ésszelt teszi. bár szerintem itt se én, se a videó nem beszélt egy kukkot se pénzről. Látom, hogy dolgozol(beszélsz) és azt is, nem teljesen értik az emberek. Egyszerű oka van, még nincs annyi tapasztalatuk és egy bizonyos mondatot olyan is van,aki az ellentettjére fordít meg.

remélhetőleg ha így újranézed, belátod,hogy rosszul vetted a lapot :) (és ez baráti mosoly. miért gúnyolnám ki azt, aki meg tudta javítani a haverom Glastonbury dobozait? gondolkodik.gif )
avantgardeAcoustic, 47Lab, RS Laboratory, operaConsonanceLP5, Quad CDP, kondo KSL, audioNote, furuyamaAudioLab, vdHul, tiglon, daruma, SaSuPa, onzow, loricraft, townshend, tmpAnt
halfnote.hu

revox
V.I.P.
V.I.P.
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: revox » 2018.10.04., csüt. 13:11

pooly73 írta:
2018.10.04., csüt. 12:11
revox írta:
2018.10.03., szer. 23:59
Beszélgettek a hifiről sokat, pedig tök egyszerű. TJ linkelte ezt a galériában. Érdemes megnézni, bő 25 éve István miként beszélt a témáról. Kb ezt kell zsebretenni és akkor érdektelenné válik sok fölös szó :)

Merlin Audio Baráti Kör...

https://www.youtube.com/watch?v=Cx7dYL7QgYU
Ilyen témájú videók akadnak még valahol ????
valamikor volt egy videótárunk,nemtudom,megvan e még a szerveren.

youtube-on ezeket találtam hirtelen.

https://www.youtube.com/watch?v=EhsJJu11msY
https://www.youtube.com/watch?v=DicEzHcpN-Q
https://www.youtube.com/watch?v=JIZYF1HuWVk&t=220s
halfnote.hu

revox
V.I.P.
V.I.P.
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: revox » 2018.10.04., csüt. 13:07

dragonweed írta:
2018.10.04., csüt. 08:00
Hát akkor, az érdektelenségre való tekintettel akár be is zárhatjuk ezt a topic-ot.... :rolleyes:
Kedeves Revox! Bár egy párszor elmondtad már Te is -meg sokan mások- a tutit, azért reménykedem benne megengeded, hogy a magunk kis primitív módján tovább rágódjunk ezen az egyébként mát ezerszer lerágott csonton...
Azt gondolom mindnyájan tudjuk -a régi Zen mondás szerint- hogy a folyóhoz nem csak egy út vezet. Sőt nem is csak egy folyó van, kinek a Missisipi jutott célul, kinek a Rajna, itt a legtöbbünknek a Duna, Tisza, ne adj' Isten csak a Sajó.....
Meg azt is, hogy más egy futószalag mellett siránkozni az életről, meg más egy jachton.
Szóval a Te meglátásod erről a témáról -melyen egyébként átüt a szánakozó mosoly- valószínűleg pont annyira érvényes, mint bárki másé, hiszen mások a céljaink, elképzeléseink és persze a lehetőségeink az elérhető Audio Nirvána fokozatairól.
Az én célom sem más, mint a lehetőségek figyelembe vételével a legjobb hangzás elérése minimális ráfordítással.
Így hát -ha mások is így szeretnék- lesz még pár fölös szó ami itt elhangzik majd, remélem nem fog nagyon zavarni.... :smile53:
valami eléggé félrement. a lényeg épp az, hogy le kell ülni zenét hallgatni és kész. aki ebben mást lát, az nem jól figyel :)
Az más lapra tartozik, hogy a zenei élmény reprodukálása máskép megy, ha kicsit több kavicsot tolunk bele, de ez most nem érdekes. Annál érdekesebb a Csontos István hozzáállása, megközelítése. De nem elhanyagolható a háttérben kiszűrődő muzsika megszólalása, ami képes egy ilyen videón is átjönni. Szerintem 75-ös lemezt se sokan láttak még, itt most láthatják és azt is, hogy igenis jó felvételeket rejtenek. itt a hozzállás a lényeg, amit úgy éreztem, táptalajra találhat. bocs, ha tévedtem (na,most mosolygok gúnyosan, ezen az utolsó két mondaton :) )
halfnote.hu

pooly73
Fórumlakó
Fórumlakó
Értékelés: 56

Hozzászólás Szerző: pooly73 » 2018.10.04., csüt. 12:11

revox írta:
2018.10.03., szer. 23:59
Beszélgettek a hifiről sokat, pedig tök egyszerű. TJ linkelte ezt a galériában. Érdemes megnézni, bő 25 éve István miként beszélt a témáról. Kb ezt kell zsebretenni és akkor érdektelenné válik sok fölös szó :)

Ilyen témájú videók akadnak még valahol ????

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2018.10.04., csüt. 08:00

revox
V.I.P.
V.I.P.
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: revox » 2018.10.03., szer. 23:59

halfnote.hu

Tul
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 639

Hozzászólás Szerző: Tul » 2018.10.03., szer. 10:19

dragonweed írta:
2018.10.03., szer. 10:06
Egy nagyon egyszerű analóg tápot össze lehet ütni pár ezerből (nekem sajna mostanában nem nagyon van időm), egy normális 15VAC/10-15VA trafó (nem kell feltétlenül toroid), LM317-es fesz. szabályzó IC, meg egy fél marék egyéb alkatrész kell hozzá.
Ha esetleg van hozzá egy kapcsolási rajzod, akkor az alapján megrendelem az alkatrészeket és megcsinálom.
Vagy ha van neked elfekvő alapanyag, akkor azt megveszem, nekem tökéletesen mindegy (emlékszem, korábban árultál trafókat rengeteget) :smile53:

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2018.10.03., szer. 10:06

Egy nagyon egyszerű analóg tápot össze lehet ütni pár ezerből (nekem sajna mostanában nem nagyon van időm), egy normális 15VAC/10-15VA trafó (nem kell feltétlenül toroid), LM317-es fesz. szabályzó IC, meg egy fél marék egyéb alkatrész kell hozzá.
Garantáltan jobb hangot fog eredményezni mint a kapcsolóüzemű tápok 90%-a.

Tul
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 639

Hozzászólás Szerző: Tul » 2018.10.03., szer. 09:02

Van nálam egy egyszerű DAC, amihez 12V-os, nagyon primitív adaptert adtak. Honnan érdemes egy normálisabb tápot szerezni hozzá? (DacMagic +)
Az a helyzet, hogy részemről inkább gépész vonalon mozgok és mikor azt mondják, hogy lineáris táp, nekem az még nem sok :) Sőt, van toroidos táp, ami annak ellenére kapcsolóüzemű, hogy trafó van benne, szóval teljes a káosz, fogalmam sincs, milyet kéne nézni, mi az, ami segítene.
Ha valakinek van, esetleg kedve van építeni, azt is szívesen veszem :D Ha van jófajta eladó (akár bolti, akár épített), szívesen megveszem, nem csak egy próba erejéig, mert a Dune is gondolom örülne neki.

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2018.09.27., csüt. 21:30

Vinkler írta:
2018.09.27., csüt. 21:27
Belefutottam ilyenbe is.
http://www.sbacoustics.com/index.php/sb ... its/micro/
Ez már "majdnem-Kolibri", a váltója is igen hasonló, csak a mélyközepe az alus változat.

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2018.09.27., csüt. 21:28

Giorgio12 írta:
2018.09.27., csüt. 21:21
András!
Szerintem kérdezd meg tőlük ki az asztalosuk, hátha megoldódnak a gondjaid! :rolleyes:
Aham... szerintem egy ilyen doboz magában többe lenne, mint a pár Kolibri készen :D

Vinkler
Site Admin
Site Admin
Értékelés: 2396

Hozzászólás Szerző: Vinkler » 2018.09.27., csüt. 21:27

Mac mini / Parasound / Bladelius / Pro-Ject / Diy ATC SCM100 ASL
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy folyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Giorgio12
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 314

Hozzászólás Szerző: Giorgio12 » 2018.09.27., csüt. 21:21

András!
Szerintem kérdezd meg tőlük ki az asztalosuk, hátha megoldódnak a gondjaid! :rolleyes:

-KP-
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 730

Hozzászólás Szerző: -KP- » 2018.09.27., csüt. 19:01

dragonweed írta:
2018.09.27., csüt. 18:59
Megnéztem más helyeken is, nem ugyanazok a hangszórók sem. :smile53:
Csak poén :) Ettől független a monitor sugárzó azért valamennyire hasonlít. Lehet olvassák az AVX-et ;peace;
Anthem MRX500; Goldenear Triton 7 , Supercenter XL, Aon2; Rythmik Audio F12SE szub

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2018.09.27., csüt. 18:59

Megnéztem más helyeken is, nem ugyanazok a hangszórók sem. :smile53:

Válasz küldése

Vissza: “TMP Audio”