Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Általában a hifiről

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5859
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7195
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

Vinkler írta:
2018.08.22., szer. 13:31
Kár!
Van ebben még szerintem! :D
Például a méretezés kérdése engem nagyon érdekel. Van erre valami jó ajánlás, vagy szakirodalom?
Mondjuk, hogy mekkora helyiségbe kb.mekkora doboz, mekkora driverekkel az optimális, vagy csak a tapasztalatok alapján próbálgassa az ember?
Van benne, csak nem a membrán méretben. Hanem pl a helyiség adottságai és a doboz hangolása. Mert pl Tottyinál a relatív pici szobában igen jól szólnak a hatalmas Infinityk, míg a mérete szerint inkább oda való Ethosz EAL-07 irgalmatlan pocsékul szólt (mintha pincébe bádog vödröket csapnál egymásnak), de állítólag a Dyno se volt jó, én azt nem hallottam. Persze, a membránméret és a hangolás is összefügg.
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
Vinkler
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 12631
Csatlakozott: 2011.02.13., vas. 23:02
Értékelés: 7304
Tartózkodási hely: Szentendre

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Vinkler »

Kár!
Van ebben még szerintem! :D
Például a méretezés kérdése engem nagyon érdekel. Van erre valami jó ajánlás, vagy szakirodalom?
Mondjuk, hogy mekkora helyiségbe kb.mekkora doboz, mekkora driverekkel az optimális, vagy csak a tapasztalatok alapján próbálgassa az ember?
Apple / Linn / Parasound / Diy Active ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5859
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7195
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

Vinkler írta:
2018.08.22., szer. 12:52
asebestyen írta:
2018.08.22., szer. 11:44
fapaci írta:
2018.08.22., szer. 11:37


Talán nem lenne baj, ha rámutatnál ezekre a "minden áron" és a "nem átlagos" összetevőkre néhány konkrét esetben. Szerintem ugyanarról beszélünk mindannyian: saját szempontjaink, ízlésünk és lelkesedésünk szerint űzünk egy hobbit, választunk hozzá eszközöket és zenei műsort.
50m2-es zenehallgatásra optimalizált helyiség, mely már a lakhatás megválasztásánál is fontos szempont. Pl.
De ezt most elengedem. Jó mélyeket mindenkinek!
Jaj, nemár! :D

Picit félrement ez a dolog, de akkor megpróbálok tiszta vízet önteni a pohárba.
Az ÉN elméletem szerint, kell egy bizonyos méretű helyiség, légköbméter, akusztika a fogadó oldalon és kell az adó oldalon egy nagyobbacska doboz, amiben a mélyeket viszonylag nagy 25 cm-es, vagy nagyobb és esetleg több driver szolgáltatja, megfelelően illesztett erősítéssel (nem, szerintem nem elég 10-20 W) és jó frontenddel.

Ebből kimaxolhatjuk a szájízünk és pénztárcánk szerinti legjobb hangot. (A hifi alapból kompromisszum) Bármely feltétel nélkül csak újabb kompromisszumot kell kötnünk a kompromisszumban. Ha kicsi a helyiség, az is egy, ha nem jó az akusztika, akkor kettő, ha kicsi a teljesítmény, akkor három és így tovább.

Itt arról is szó van, szerintem, hogy egy bizonyos méretű hangsugárzó kell az egész spektrum megszólaltatásához. (Mert vegyük most csak a hangsugárzót) Ha csökkentjük a litertérfogatot, stb., akkor is kompromisszumot kötünk, mint, ahogy akkor is, ha a mélyközép tartományt egyetlen darab 10-13-16 cm-es stb. kisebb driverre bízzuk. Ez szerintem tény! (Szvsz)

Viszont az is tény, hogy a meglévő térbe kell megtalálni az optimális hangsugárzót és egy kis helyiségbe nagy valószínűséggel nem tudunk berakni egy 100 literes dobozt, (ezt csak a Japánok csinálják :D ) csak egy kisebbet, amiben viszont kisebb lesz a motor is. Tehát kompromisszumokat kötünk ismét. A végeredmény tekintetében simán lehet, hogy a kisebb doboz jobban fog muzsikálni, mint a nagy, (sőt, biztos is), de azt ne várjuk el, mintha az első bekezdésben megjelölt ideális eset fennállna, mert egyszerűen azt nem lehet kihozni a feltételek fennállása nélkül, hiszen kompromisszumokat kellett kötnünk. Ettől eltekintve lehet így is nagyon élvezetes produkciókat hallani (én is hallottam már), csak el kell fogadni, hogy itt-ott meg kell harapjuk valamelyik újjunkat. Ez van sajna!

Szóval kis helyisegbe persze, hogy nem kell és nem is lehet batárokat betenni, mint, ahogyan fordítva sem célszerű.

Egy szó, mint száz. A megfelelő helyre, a megfelelő eszközt! ;peace;
Félre ne érts, nincs semmiféle sértődés vagy ilyesmi... :D Egyszerűen már nincs a csonton semmi...
Amiket most írtál, tökéletesen egyet értek, de 2 napja már tartottunk ugyanitt, és erre jött, hogy de a nagy membrán..., aztán jött hogy igaz, de a kis membrán... No, ebből kiszállok. ;peace;
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
Vinkler
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 12631
Csatlakozott: 2011.02.13., vas. 23:02
Értékelés: 7304
Tartózkodási hely: Szentendre

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Vinkler »

asebestyen írta:
2018.08.22., szer. 11:44
fapaci írta:
2018.08.22., szer. 11:37
asebestyen írta:
2018.08.22., szer. 11:16
Az a baj, hogy megint 2 tök más dologról beszél 2 "tábor". Szóval a valóság minél inkább megközelítése "bármi áron" kontra az adott átlagos lehetőséghez a legoptimálisabb kompromisszum meghozatala.
Talán nem lenne baj, ha rámutatnál ezekre a "minden áron" és a "nem átlagos" összetevőkre néhány konkrét esetben. Szerintem ugyanarról beszélünk mindannyian: saját szempontjaink, ízlésünk és lelkesedésünk szerint űzünk egy hobbit, választunk hozzá eszközöket és zenei műsort.
50m2-es zenehallgatásra optimalizált helyiség, mely már a lakhatás megválasztásánál is fontos szempont. Pl.
De ezt most elengedem. Jó mélyeket mindenkinek!
Jaj, nemár! :D

Picit félrement ez a dolog, de akkor megpróbálok tiszta vízet önteni a pohárba.
Az ÉN elméletem szerint, kell egy bizonyos méretű helyiség, légköbméter, akusztika a fogadó oldalon és kell az adó oldalon egy nagyobbacska doboz, amiben a mélyeket viszonylag nagy 25 cm-es, vagy nagyobb és esetleg több driver szolgáltatja, megfelelően illesztett erősítéssel (nem, szerintem nem elég 10-20 W) és jó frontenddel.

Ebből kimaxolhatjuk a szájízünk és pénztárcánk szerinti legjobb hangot. (A hifi alapból kompromisszum) Bármely feltétel nélkül csak újabb kompromisszumot kell kötnünk a kompromisszumban. Ha kicsi a helyiség, az is egy, ha nem jó az akusztika, akkor kettő, ha kicsi a teljesítmény, akkor három és így tovább.

Itt arról is szó van, szerintem, hogy egy bizonyos méretű hangsugárzó kell az egész spektrum megszólaltatásához. (Mert vegyük most csak a hangsugárzót) Ha csökkentjük a litertérfogatot, stb., akkor is kompromisszumot kötünk, mint, ahogy akkor is, ha a mélyközép tartományt egyetlen darab 10-13-16 cm-es stb. kisebb driverre bízzuk. Ez szerintem tény! (Szvsz)

Viszont az is tény, hogy a meglévő térbe kell megtalálni az optimális hangsugárzót és egy kis helyiségbe nagy valószínűséggel nem tudunk berakni egy 100 literes dobozt, (ezt csak a Japánok csinálják :D ) csak egy kisebbet, amiben viszont kisebb lesz a motor is. Tehát kompromisszumokat kötünk ismét. A végeredmény tekintetében simán lehet, hogy a kisebb doboz jobban fog muzsikálni, mint a nagy, (sőt, biztos is), de azt ne várjuk el, mintha az első bekezdésben megjelölt ideális eset fennállna, mert egyszerűen azt nem lehet kihozni a feltételek fennállása nélkül, hiszen kompromisszumokat kellett kötnünk. Ettől eltekintve lehet így is nagyon élvezetes produkciókat hallani (én is hallottam már), csak el kell fogadni, hogy itt-ott meg kell harapjuk valamelyik újjunkat. Ez van sajna!

Szóval kis helyisegbe persze, hogy nem kell és nem is lehet batárokat betenni, mint, ahogyan fordítva sem célszerű.

Egy szó, mint száz. A megfelelő helyre, a megfelelő eszközt! ;peace;
Apple / Linn / Parasound / Diy Active ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

asebestyen írta:
2018.08.22., szer. 11:44
50m2-es zenehallgatásra optimalizált helyiség, mely már a lakhatás megválasztásánál is fontos szempont. Pl.
Nevezheted ezt furcsának, meg átlagon kívülinek is, de számomra természetes volt, hogy az otthonom megválasztásakor fontos szerepet kaptak a kedvenc hobbim szempontjai is. Nekem furább, mikor valaki apró szobában cserélget több milliós rendszereket, de ez is csak egy magánvélemény. A kérdést nyugodtan nyitva hagyhatjuk, mindenki megkeresheti a saját magára érvényes választ.

Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1818
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1651
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

audioline írta:
2018.08.22., szer. 11:58
Józsi zenét szeretne hallgatni. Új lakásba költözött. 16m2-es dolgozó szobájába keres valami optimumot. Mekkora membránnal rendelkező hangsugárzó lesz számára a befutó? Keresse meg a pénzéért legnagyobbal rendelkezőt és pipa...? gondolkodik.gif
Mint ahogy a vicc ...
- nagy membrán
- jó minőség
- olcsó

kettőt lehet választani :)
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Avatar
audioline
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5822
Csatlakozott: 2012.03.20., kedd 10:29
Értékelés: 3160

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: audioline »

Józsi zenét szeretne hallgatni. Új lakásba költözött. 16m2-es dolgozó szobájába keres valami optimumot. Mekkora membránnal rendelkező hangsugárzó lesz számára a befutó? Keresse meg a pénzéért legnagyobbal rendelkezőt és pipa...? gondolkodik.gif
.

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5859
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7195
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

fapaci írta:
2018.08.22., szer. 11:37
asebestyen írta:
2018.08.22., szer. 11:16
Az a baj, hogy megint 2 tök más dologról beszél 2 "tábor". Szóval a valóság minél inkább megközelítése "bármi áron" kontra az adott átlagos lehetőséghez a legoptimálisabb kompromisszum meghozatala.
Talán nem lenne baj, ha rámutatnál ezekre a "minden áron" és a "nem átlagos" összetevőkre néhány konkrét esetben. Szerintem ugyanarról beszélünk mindannyian: saját szempontjaink, ízlésünk és lelkesedésünk szerint űzünk egy hobbit, választunk hozzá eszközöket és zenei műsort.
50m2-es zenehallgatásra optimalizált helyiség, mely már a lakhatás megválasztásánál is fontos szempont. Pl.
De ezt most elengedem. Jó mélyeket mindenkinek!
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

asebestyen írta:
2018.08.22., szer. 11:16
Az a baj, hogy megint 2 tök más dologról beszél 2 "tábor". Szóval a valóság minél inkább megközelítése "bármi áron" kontra az adott átlagos lehetőséghez a legoptimálisabb kompromisszum meghozatala.
Talán nem lenne baj, ha rámutatnál ezekre a "minden áron" és a "nem átlagos" összetevőkre néhány konkrét esetben. Szerintem ugyanarról beszélünk mindannyian: saját szempontjaink, ízlésünk és lelkesedésünk szerint űzünk egy hobbit, választunk hozzá eszközöket és zenei műsort.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Dorian írta:
2018.08.22., szer. 11:00
Kicsit visszatérve a membrán még optimális kitérésere a szükséges hangnyomás eléréséhez - témához:
Ha a túlzásokat lefaragjuk, akkor vegyünk egy átlagos (nagyon sok esetben érvényes) helyzetet.
Nem lehetséges az, hogy az emlegetett kisebb (legyen mondjuk 16 cm-es) hangszórók duplázva, egy kisközepes méretű (legyen mondjuk 20m2-es) szobában bőven elegendő hangnyomást képesek kelteni anélkül is, hogy linearitásból kitérjenek?
Ha ez így van, akkor milyen érv szól továbbra a nagyobb membrán mellett?
Limár példája extrém esetet említett. Szokványos zenehallgatási hangerőnél (és épeszű eszközválasztás esetén) a legtöbb hangszóró a "lineáris" tartományon belül dolgozik (bár ez sem fekete/fehér történet). Amikor nálam járt a pinduri K.....i és néha a 11 m hosszú szobám túlsó feléből hallgattam, az már tutira sok volt neki (főleg hogy amúgy is alaposan le van csökkentve az érzékenysége a basszus tartomány érdekében), de ez extrém eset, szegény dobozkát nem is erre találták ki. A gond az, hogy ezek a pici hangszórók üzemszerű felhasználás közben is jóval magasabb torzítást produkálnak, mint nagyobb testvéreik. Több száz mérési görbét bemásolhatnék ide, amiket akusztikai mérések során követtem el. Mindegyiken jól látszik a torzítási görbék alapján, mekkora hangszórók dolgoztak a frontsugárzókban. Amiket megmutattam, kb 75 dB SPL hangnyomás mellett készültek. Nagyon fura lenne, ha ennek létrehozásához egy hangszórónak ki kellene térnie a lineáris tartományból, mégis a 10 %-ot verdeste a torzítás a kisebbik hangszóró esetében.

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

asebestyen írta:
2018.08.22., szer. 10:07
A testesség érzetet is adhatja szerintem torzítás, főleg ha az páros, főleg második felharmonikus, nomeg bizonyos frekvenciák kisebb/nagyobb kiemelése. :rolleyes:
no ez egyik sem, az tóótzihher. amit itt felsoroltál azok mind kenik szét a hangot, visz a brummogás dübörgés és lötyögés felé.

Avatar
Vinkler
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 12631
Csatlakozott: 2011.02.13., vas. 23:02
Értékelés: 7304
Tartózkodási hely: Szentendre

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Vinkler »

Csak érdekességképpen:
2db 16 centis membrán, kb. 1 db 22,5 cm-esnek felel meg.
Egy 32 cm-es mélysugárzóhoz, pedig 4 db 16-os szükségeltetik.

Éz ez csak a mély tartományhoz. :rolleyes:
Apple / Linn / Parasound / Diy Active ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5859
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7195
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

Az a baj, hogy megint 2 tök más dologról beszél 2 "tábor". Szóval a valóság minél inkább megközelítése "bármi áron" kontra az adott átlagos lehetőséghez a legoptimálisabb kompromisszum meghozatala.
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
Dorian
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2339
Csatlakozott: 2006.06.26., hétf. 10:52
Értékelés: 899

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Dorian »

Kicsit visszatérve a membrán még optimális kitérésere a szükséges hangnyomás eléréséhez - témához:
Ha a túlzásokat lefaragjuk, akkor vegyünk egy átlagos (nagyon sok esetben érvényes) helyzetet.
Nem lehetséges az, hogy az emlegetett kisebb (legyen mondjuk 16 cm-es) hangszórók duplázva, egy kisközepes méretű (legyen mondjuk 20m2-es) szobában bőven elegendő hangnyomást képesek kelteni anélkül is, hogy linearitásból kitérjenek?
Ha ez így van, akkor milyen érv szól továbbra a nagyobb membrán mellett?
Mielőtt elkezdtem hifizni, a különböző stílusú és minőségű zenéimet élvezettel hallgattam rendszeremen, pusztán a zene kedvéért. Most 20 év hifizés és egy csomó pénz elégetése után végre eljutottam ugyanoda

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

asebestyen írta:
2018.08.22., szer. 10:06
A reális hangszer méretet, testességet, dinamikát mihez képest kell érteni?

A testesség érzetet is adhatja szerintem torzítás, főleg ha az páros, főleg második felharmonikus, nomeg bizonyos frekvenciák kisebb/nagyobb kiemelése.
Mindketten tudjuk, hogy a valós dinamika otthoni zenehallgatás közben nem fog megvalósulni soha. De engem eléggé tud zavarni, ha az állótam egy gyerekjáték hangját idézi. 25 év alatt eléggé beleégett a fülembe egy dobfelszerelés hangja.

Igen kezdő hifistának kell lenni ahhoz, hogy a torzítást testességként éljük meg (vagy mást értünk a szó alatt). Az általam emlegetett textúrát torzítás biztosan nem fogja létrehozni.

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

asebestyen írta:
2018.08.22., szer. 10:07
A testesség érzetet is adhatja szerintem torzítás, főleg ha az páros, főleg második felharmonikus. :rolleyes:
Ez könnyebben felismerhető, hallható mint a korábban elemezgetett mikrodinamika, körbeírni más szavakkal? Ennél jobb kifejezés nincs rá, mint hogy testes, megtámasztott és egységes hangszer és ének hang. Kisméretű dugattyú mozgású hangszórókkal ezt sokkal nehezebb előadni.

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5859
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7195
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

A testesség érzetet is adhatja szerintem torzítás, főleg ha az páros, főleg második felharmonikus, nomeg bizonyos frekvenciák kisebb/nagyobb kiemelése. :rolleyes:
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5859
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7195
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

A reális hangszer méretet, testességet, dinamikát mihez képest kell érteni? Pl a dob abban a helyiségben szólalna meg, ahol a hifi van, vagy a stúdió, ahol felvették, vagy szabad téren, ahol nincsenek/kevesebb a reflexió vagy akusztikus koncert hangosítás nélkül annak "megfelelő" helyen?
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

istvan01 írta:
2018.08.22., szer. 08:17
Ismét felhozom, ahogy látom elsikkadt ez a jellemző, többen nem tapasztalták a (hangszer)testes hangzást a nagy átmérőjű basszussugárzós hangdobozok képesek természetesebben megjeleníteni. Még akkor is így van, ha pl mellé pakolt 16cm-es mélysugrázós doboz alacsonyabb frekvenciáig megy le. Ez a testességi képesség nem azonos a kevesebb basszus torzítással, valami összefüggése azért lehet vele. Ez a testesség még az énekhangban is megnyilvánul, legyen basszus, tenor de még szoprán hang is.
Amennyiben a testességnek van köze a hangszerhangok textúrájához, gyorsaságához, lecsengéséhez (szerintem van), akkor a torzításnak is nagy szerepe jut. Ezért bátorkodtam erre a paraméterre hivatkozni.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

asebestyen írta:
2018.08.22., szer. 07:44

Dehogynem járja, sőt, köszönjük is. Egy olyan hangszórótól, amit arra terveztek, hogy minél nagyobb tartományban működjön viszonylag optimálisan, és abból is a felsők a fontosabbak, mert ott érzékenyebb a fülünk, nem érdemes bár lehet összehasonlítani egy mélysugárzóval csak mélyátvitel szempontjából. Én pár hsz-szel visszább arra próbáltam kilyukadni, ha ezt a gyönyörű torzitatlan mélyátvitelű dobozkát beteszed egy 15-20m2-es átlagos szobába, az majd elintézi, hogy ne legyen ilyen szép a torzítás se. Hisz ahogy a hangszórónak a dobozában, a hangsugárzónak szintén a dobozában, azaz a szobában kell jól működnie.
Még az aktív-passziv kérdést kéne elővenni. :D
Az aktív csontot majd jövő héten rágcsáljuk, ezzel a membrán mérettel most még elleszünk pár napig.

Hogy a fülünk melyik tartományban rendelkezik nagyobb hangnyomás érzékenységgel, annak szerintem zenehallgatás közben kevésbé van jelentősége, hiszen a zenei anyag eleve a hallásunk jellegzetességei szerint van keverve. A középtartomány nyilván kiemelt fontosságú, mivel ott zajlik a zenei történések nagy része, de rögtön érdemes hozzátenni, hogy a basszustartomány adja a támaszt, az energiát mindehhez, sőt a térhatásban is komoly szerepe van. Ez persze már szubjektív terület, nem mindenki igényli a reális hangszerméreteket és a valóságot megközelítő dinamikát. Én 25 évig basszgitároztam, így hát vélhetően az átlagnál kritikusabb vagyok az alsó 3-4 oktávban.

A szobaméretet hajlamosak vagyunk megváltoztathatatlan paraméterként kezelni, de engedtessék meg nekem annyi odadörgölés, hogy azt mondjam, akinek igazán fontos ez a hobbi, az szempontként kezeli az otthona kiválasztásakor is. Aki a beköltözés után 2 héttel kap a fejéhez, hogy hova is kellene telepíteni a HiFi-t, az vélhetően nem is vágyik kiemelkedő hangminőségre. A rossz akusztikájú, kis méretű szobák egyaránt elintézik a pici és nagyobb hangdobozok basszusátvitelét, csak előbbinél ez kevésbé zavaró, mert erőtlensége miatt kevésbé gerjeszti a problémákat. Szóval számomra ez a felállás sem jelent korrekt megoldást. Ismétlem, számomra.

Online
Avatar
robi-k
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 477
Csatlakozott: 2011.11.14., hétf. 22:11
Értékelés: 164
Tartózkodási hely: Székesfehérvár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: robi-k »

Ma sem gond - sőt, talán ma még egyszerűbb - a 300 mm-es mélysugárzóval rendelkező akusztika elkészítése normális - akár kisebb szobában is gond nélkül elférő - dobozban. Az én dobozaim 30 cm mély és 17 cm közép hangszórókkal vannak szerelve, bár tény, ahhoz, hogy relatíve kis méretű legyen a hangfal mérete, egyedi hangszórókat és hozzájuk méretezett labirintus elrendezésű dobozokat kellett készíteni.

LIMAR
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1392
Csatlakozott: 2017.04.27., csüt. 18:06
Értékelés: 3332
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: LIMAR »

.....2 db 17-es mélyközéppel rendelkező......

Azért szerencsére van még ma is olyan gyártó, ahol a mélyközép is elég méretes: 12"

http://www.westlakeaudio.com/Speakers/H ... _sm-1.html

Más kérdés, hány itthoni szobába lehetne berakni ezt a monstrumot és hányan engedhetnék ezt meg maguknak.
Csatolmányok
Whestlake Tower SM-1.jpg
Whestlake Tower SM-1.jpg (64.88 KiB) Megtekintve 1844 alkalommal

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5859
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7195
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

Sőt, a magas hangoknak is tud testük lenni, mitöbb, kell hogy legyen.
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
Vinkler
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 12631
Csatlakozott: 2011.02.13., vas. 23:02
Értékelés: 7304
Tartózkodási hely: Szentendre

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Vinkler »

istvan01 írta:
2018.08.22., szer. 08:17
Ismét felhozom, ahogy látom elsikkadt ez a jellemző, többen nem tapasztalták a (hangszer)testes hangzást a nagy átmérőjű basszussugárzós hangdobozok képesek természetesebben megjeleníteni. Még akkor is így van, ha pl mellé pakolt 16cm-es mélysugrázós doboz alacsonyabb frekvenciáig megy le. Ez a testességi képesség nem azonos a kevesebb basszus torzítással, valami összefüggése azért lehet vele.
Ez a testesség még az énekhangban is megnyilvánul, legyen basszus, tenor de még szoprán hang is.
Érdekes de olyan testes hangszerhangokat, amikor szinte érzed a zongorabillentyű “súlyát” én 2 db 17-es mélyközéppel rendelkező dynaudioból hallottam zseniálisan, sok jóval nagyobb doboz sem tudta ezt, úgy tolmácsolni. Azt mondjuk azóta sem értem, hogy lehet. gondolkodik.gif
Apple / Linn / Parasound / Diy Active ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Ismét felhozom, ahogy látom elsikkadt ez a jellemző, többen nem tapasztalták a (hangszer)testes hangzást a nagy átmérőjű basszussugárzós hangdobozok képesek természetesebben megjeleníteni. Még akkor is így van, ha pl mellé pakolt 16cm-es mélysugrázós doboz alacsonyabb frekvenciáig megy le. Ez a testességi képesség nem azonos a kevesebb basszus torzítással, valami összefüggése azért lehet vele.
Ez a testesség még az énekhangban is megnyilvánul, legyen basszus, tenor de még szoprán hang is.

Válasz küldése

Vissza: “Csevegők”