Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Sztereó erősitők

hellaflush0818
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2021.09.19., vas. 09:58
Értékelés: 2
Tartózkodási hely: Kecskemét

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: hellaflush0818 »

revox írta:
2024.01.27., szomb. 09:27
ami még eszembejutott és játszhatsz vele, az a két hangsugárzó közti távolság és a beforgatásuk szöge.
ha messze van két ilyen relatíve kicsi doboz, az is lehet ludas. nálam, kb 4 méterről hallgatva a sokkal nagyobb dobozok 190-195cm távolságra vannak. ha ide áthozok kisebb dobozokat, kb 140cm teszem le őket. a Te dobozaidnak is kb 170cm távolság elég kelene legyen, hogy a sztereókép halkan is jó legyen. mert nem biztos. hogy a mélyekkel van gond, lehet a sztereó nem áll jól össze. a beforgatás is segíthet. régi aranymetszés, hogy a két hangsugárzó előlapra állított merőleges egyenes a hallgatási pocíció előtt metsze egymást. de ezt próbálgatni kell, nem kőbevésett.
amivel még lehet játszani a szoba csillapítása, az akusztika.
de segít az említett fotó és videó, hogy mások segíthessenek.

jó tologatást, legjobb. ha magad járod ki az utat, ami a nirvanába vezet :rolleyes:
Tologatni sajnos nem nagyon tudom őket, az egyik hangsugárzó már így is az ajtón van kb (le is kellett szerelnem az ajtót, hogy oda férjen) meg a faltól számítva 10cm-re vannak a doboz egyik sarkai, a másik sarkai pedig 16cm-re szóval annyira be vannak forgatva, hogy nagyjából rám nézzenek.
Rezgéscsillapítókat rendeltem már hozzájuk viszont pár hét mire megérkeznek, addig csak egy M6-os csavarokon pihennek ami alá öntapadós bútor tappancsokat helyeztem amik gumiból vannak.
Most csináltam egy videót amit feltettem youtubera, tudom a bútort is cserélni kellene mert az sem ideális, de az is tervben lesz idén.

[youtube]https://youtu.be/vR3POCOWbMs?si=DjIxMCYiMDgU9pxM[/youtube]

Avatar
revox
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 12099
Csatlakozott: 2005.06.27., hétf. 10:13
Értékelés: 3586
Kapcsolat:

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: revox »

ami még eszembejutott és játszhatsz vele, az a két hangsugárzó közti távolság és a beforgatásuk szöge.
ha messze van két ilyen relatíve kicsi doboz, az is lehet ludas. nálam, kb 4 méterről hallgatva a sokkal nagyobb dobozok 190-195cm távolságra vannak. ha ide áthozok kisebb dobozokat, kb 140cm teszem le őket. a Te dobozaidnak is kb 170cm távolság elég kelene legyen, hogy a sztereókép halkan is jó legyen. mert nem biztos. hogy a mélyekkel van gond, lehet a sztereó nem áll jól össze. a beforgatás is segíthet. régi aranymetszés, hogy a két hangsugárzó előlapra állított merőleges egyenes a hallgatási pocíció előtt metsze egymást. de ezt próbálgatni kell, nem kőbevésett.
amivel még lehet játszani a szoba csillapítása, az akusztika.
de segít az említett fotó és videó, hogy mások segíthessenek.

jó tologatást, legjobb. ha magad járod ki az utat, ami a nirvanába vezet :rolleyes:
avantgardeAcoustic, kondo, 47Lab, RS Laboratory, operaConsonanceLP5, zyx, hana, Quad CDP, KSL, audioNote, furuyamaAudioLab, vdHul, tiglon, daruma, SaSuPa, onzow, loricraft, townshend, tmpAnt, hitachiSax
halfnote.hu

Avatar
revox
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 12099
Csatlakozott: 2005.06.27., hétf. 10:13
Értékelés: 3586
Kapcsolat:

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: revox »

fererencz írta:
2024.01.27., szomb. 07:18


Az erősítők hangerőpoti állásától függő frekimenetéről van bárkinek anyaga?
:rolleyes: olyat lehet nem fogsz találni :D. gondolom az enyémre célzol, de ott van a sung is :)
lehet az erősítőn kimérve nincs jelentős difi, de amit hallunk, eredőt ott lesz hiányérzet ilyen alacsony álláson.(mint a nyitó felvetés is erre pamaszkodik). de jogos, fogalamzzunk pontosan (bár itt nem éreztem fontosnak. ez a jelenésg már a videoton, orion időkben is bent volt a köztudatban :smile53: )

esti, csendes zenehallgatás nálam is él, de a félvezetős ampom 1,5Wattig tiszta A. a csöves meg teljes tartományban tiszta A. A TMP ANT erősítőmet passzolom, milyen kapcsolás, de azt is inkább feltekerem 11h-ra és a rákötött dvd jelszintjét veszem vissza, úgy jobban szól :smile53:
avantgardeAcoustic, kondo, 47Lab, RS Laboratory, operaConsonanceLP5, zyx, hana, Quad CDP, KSL, audioNote, furuyamaAudioLab, vdHul, tiglon, daruma, SaSuPa, onzow, loricraft, townshend, tmpAnt, hitachiSax
halfnote.hu

Online
Avatar
vazze
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1664
Csatlakozott: 2013.08.01., csüt. 20:57
Értékelés: 1287

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: vazze »

Csak egy buta kérdés: mindkét hangfal fázishelyesen van az erősítőre kötve?
Ha véletlenül az egyik fordított polaritással lett összedugva az kb pont ilyen jelenséget okoz, hogy a mélyhangok megsemmisülnek.
 Munkaidőben vagyok, ráérek :-]

Avatar
fererencz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1284
Csatlakozott: 2017.07.10., hétf. 10:30
Értékelés: 775
Tartózkodási hely: Kápolna

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: fererencz »

diagnet írta:
2024.01.26., pén. 23:37


Nem. Az a jó rendszer aminek a hangja nem omlik össze a névleges terhelhetőség század részénél sem.
Az ilyen esetekben az emberi fül helyett a hangdoboz érzékenységével van a gond. Nem azzal amit ráírtak, hanem a benne lévő hangszóróik egymáshoz viszonyított eltéréseivel.
Ha egy rossz minőségű 100W terhelhetőségű hangfalat éjszakai hangerőn üzemeltetünk, akkor a mélysugárzó a tehetetlensége/előfeszítettsége és az elavult szerkezeti felépítése miatt egy bizonyos küszöbérték alatt meg sem mozdul.
Miközben a jóval könnyebb közép-magassugárzó már hallhatóan dolgozik. Lowend kategóriában ez máshogy nem oldható meg, különben a névleges terhelhetőséghez közelítve már elviselhetetlenül búgna, brummogna a doboz.
Ez teljesen logikusan hangzik, bár nem zárja ki a jelenséget, amit említettem.
Viszont, rövid hifis pályafutásom alatt még nem találkoztam olyan dobozzal (itt most nem számítom bele a szürke műanyag "egybehifit"), még a belépő, pártízezerforintos, 30+ éves kategóriában sem, ahol ezt éreztem volna. Pedig nekem nagy hobbim (kényszerből, de szerencsére tudom élvezni :D) az esti, igazán halk zenehallgatás.

Az erősítők hangerőpoti állásától függő frekimenetéről van bárkinek anyaga?
Nem szotkam hibázni.

Avatar
revox
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 12099
Csatlakozott: 2005.06.27., hétf. 10:13
Értékelés: 3586
Kapcsolat:

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: revox »

az jutott eszembe, neked az un angolos hangzás lehet ideális. amihez az erősítőd elvileg jó is lenne. nemrég volt itt az apróban egy Rega Jura(?) hangsugárzó. valahol 100alatt. Azzal lehet érdemes lenne próbálkozni. Debrecenben árulják, ha érdekel. esetleg elmegyek veled meghallgatni, ha elhozod az erősítődet. szerintem azzal közelebb kerülhetsz a célhoz. jó lehet a lentebb javasolt tannoy R2 is, de a Rega komolyabb kategória. drótok terén inkább sodorottat próbálj (de lehet ez avandam is az, nem ismerem. csak már hallottam a nevet) mondanám. hogy pl audio note AN-B(lehetőleg a sárga), de az már fizetős játék, meg nem is árulja senki. Esetleg, ha kalódik valahol Tiglon madzag. az is jó lehet, de érdemes a tápkábeleket is ilyenre cserélni. próbálkozhatsz még a hangsugárzó tüskéi alá valami vastagabb újságot, pl régi hifiMagazin tenni. az is jól csillapít, de a készülékek alátámasztása se elhányagolható. mindenképp valami lágyabb alátétezésre lehet szükséged. nyugodtan bepróbálhatsz a készülékek alá is valami vastag újságot (1cm legalább).
azt is meg kellene nézni, fázishelyesen vannak e bekötve a készülékek. ez egy ingyenes próba: 220-as csatalkozót kipróbálod szépen sorba minden készüléken, mindkét irányba bedugva. a rossz irányba zavarosab. hangkép és a sztereó.
hajrá
avantgardeAcoustic, kondo, 47Lab, RS Laboratory, operaConsonanceLP5, zyx, hana, Quad CDP, KSL, audioNote, furuyamaAudioLab, vdHul, tiglon, daruma, SaSuPa, onzow, loricraft, townshend, tmpAnt, hitachiSax
halfnote.hu

Avatar
revox
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 12099
Csatlakozott: 2005.06.27., hétf. 10:13
Értékelés: 3586
Kapcsolat:

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: revox »

hellaflush0818 írta:
2024.01.26., pén. 18:57
mishow írta:
2024.01.26., pén. 14:23
hellaflush0818 írta:
2024.01.26., pén. 05:55
Az Infinity-k előtt egy Indiana Line Nota 260X polcsugárzó párom volt, annak hosszan hallgatható hangja volt.
Jelenleg ez a lánc:
Erősítő: Cambridge Audio Azur 351A
Hangsugárzók: Infinity Reference 31i
Hanszóró kábel: VanDamme Hifi Series UP-LCOFC 4.00mm2
DAC: Ifi Zen DAC V2
Ha volt már olyan hangdobozod, amin nem jelentkezett ez a zavaró probléma, akkor valószínűleg abba az irányba kellene visszafelé indulnod. Én is inkább valamilyen nagymonitorra szavaznék, jó állvánnyal. Régebbi kisebb Tannoy, vagy Mission jó irány lehet, szoktak lenni a hirdetőben az avx-en.
Az alap CA erősítőkkel nekem sajnos pont a dinamika terén voltak rossz tapasztalataim, márpedig ha főleg halkan, vagy közepes szobahangerőn hallgatod, ott ez nagyon zavaró tud lenni. Az Infinityk az adatlap szerint elég érzékenyek, tehát ha nem akarod zavarni a szomszédokat (panel) akkor erősen lecsavart potival kell zenélned - ettől is fel tud borulni a hangzási balansz. Fúrni-farani-tuningolni nem állnék neki, inkább keresnék valami mást, ami belefér a keretbe.
Köszönöm mindenkinek a hasznos információkat! :smile53:

Igazából azonos hangerőhöz az Infinity-k kicsit kevesebb kraftot kérnek mint a korábbi Indiana Line-ok.
Arra is gondoltam már, hogy mivel AB osztályú az erősítő, és halkabban hallgatom a zenét akkor csak A osztályban üzemel (már, hogy ha jól tudom) de ha hangosabban hallgatom akkor egyébként a hangkép sokkal jobb mert akkor már meg van a dinamika és olyankor már nem csak a magas hangok kerülnek előtérbe, viszont ekkora hangerő már számomra is zavaró, nem csak a szomszédoknak.
Ha az erősítőt cserélném, miket ajánlanátok használtan max 100e Ft-ig? :smile53: A melegebb hangkaraktert jobban szeretem mint a "szárazat".

Csatolok egy képet a potiról, ebben az állásban szoktam hallgatni, szóval nincs egyáltalán megerőltetve a Cambridge.
IMG_2883.jpeg
szerintem ez az erősítő nem dolgozik soha riszta A osztályban. egyébként jó helyen is tapogatsz, mert az ilyen erősítők a teljesítményük 60%-a környékén nyújtják a tőlük elvárható legjobb hangminőséget. ahol Te hallgatod, ez az erősítő holt iztos, hogy meg nem mozdítja a mélyeket rendesen. az nem derül ki. hogy a hangsugárzód a fémdómos, vagy a szövet, de ha a fém, az ad még egy pofont a sztorinak. teljesen felesleges tuningolni. de beméretni is, mert alaptételek nem teljesülnek a partnerek kiválasztásakor. annak a hangerőpotinak legalább 10-11 órán kellene állnia, hogy viszonylag egyenletes frekimenttel fusson és legyen sung is a hangjában. egyébként örülhetnél az A osztálynak, mert itt a végfok koppon van járatva, csak a jelet engedi rá a hangerővel.(nagyvonalakban,egyszerűsítve a dolgot). Azok folyamatos üzemben mennek és hangerőfüggetlenül egyenletesebb az átvitelük. ha ez az erősítő mégis tudna A osztályt, akkor nagy gondok lehetnek az installal, amit hiába méregetsz, max megerősítik, hogy nem szól jól, de ezt mérés nélkül is hallod. ha csinálaz egy fotót a rendszerról (egy videó még jobb, amin a kívánt zene szól, átlagosan használt hangerővel) már az megmondható, hogy az installod mennyire van renben, de nekem sanszos, hogy a dobozzal nem fogsz túl jól passzolni. Egyébként sok oka lehet a vázolt problémának, de a legtöbb esetben az install, az alátétezés és a kábelezés ludasabb, mint bármi más. még az is lehet, rendbe lehetne rázni a cuccodat. fillérekből lehet hangot csinálni, csak jól kell tolni. :rolleyes:
ehhez viszont olyan embert keress, aki tud installálni. nem mellébeszél, hanem elmegy és tologat, pakolgat és kész van (0 forint befektetéssel szóval a meglévőt be tudja állítani). vagy megmondja, hogy ez így kuka, de, ha... a rosz hír, miután reményt tápláltam. nem tudok ilyen embert ajánlani :D
avantgardeAcoustic, kondo, 47Lab, RS Laboratory, operaConsonanceLP5, zyx, hana, Quad CDP, KSL, audioNote, furuyamaAudioLab, vdHul, tiglon, daruma, SaSuPa, onzow, loricraft, townshend, tmpAnt, hitachiSax
halfnote.hu

Avatar
diagnet
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 510
Csatlakozott: 2012.12.06., csüt. 21:55
Értékelés: 569

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: diagnet »

fererencz írta:
2024.01.26., pén. 21:13
gomolalaci írta:
2024.01.26., pén. 20:45


Egy jó rendszernek kis hangerőnél is van mély hangja, amennyi kell. A hangnyomás nem helyettesítheti az ún. ,,ütős" basszust...
Az lenne tehát a jó rendszer, amiben "Loudness" funkció van?
Nem. Az a jó rendszer aminek a hangja nem omlik össze a névleges terhelhetőség század részénél sem.
Az ilyen esetekben az emberi fül helyett a hangdoboz érzékenységével van a gond. Nem azzal amit ráírtak, hanem a benne lévő hangszóróik egymáshoz viszonyított eltéréseivel.
Ha egy rossz minőségű 100W terhelhetőségű hangfalat éjszakai hangerőn üzemeltetünk, akkor a mélysugárzó a tehetetlensége/előfeszítettsége és az elavult szerkezeti felépítése miatt egy bizonyos küszöbérték alatt meg sem mozdul.
Miközben a jóval könnyebb közép-magassugárzó már hallhatóan dolgozik. Lowend kategóriában ez máshogy nem oldható meg, különben a névleges terhelhetőséghez közelítve már elviselhetetlenül búgna, brummogna a doboz.
Ugyanabba az erősítőbe fejhallgatót dugva hamar kiderül, hogy nem a loudness jelenség a mumus, mert annak a pillekönnyű membránja játszva áthidalja a problémát.
Ilyen körülmények között azért volt jobban élvezhető a polcsugárzó, mint az azonos, vagy gyengébb minőségű álló hangfal, mert abban kevésbé térnek el a hangszórók fizikai tulajdonságai, karakterisztikái.

Avatar
fererencz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1284
Csatlakozott: 2017.07.10., hétf. 10:30
Értékelés: 775
Tartózkodási hely: Kápolna

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: fererencz »

gomolalaci írta:
2024.01.26., pén. 20:45


Egy jó rendszernek kis hangerőnél is van mély hangja, amennyi kell. A hangnyomás nem helyettesítheti az ún. ,,ütős" basszust...
Az lenne tehát a jó rendszer, amiben "Loudness" funkció van?
800px-Lindos1.svg.png
800px-Lindos1.svg.png (137.11 KiB) Megtekintve 1850 alkalommal
https://en.wikipedia.org/wiki/Loudness
Nem szotkam hibázni.

Avatar
gomolalaci
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 683
Csatlakozott: 2018.05.14., hétf. 08:52
Értékelés: 288
Tartózkodási hely: Szada

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: gomolalaci »

fererencz írta:
2024.01.26., pén. 19:05
hellaflush0818 írta:
2024.01.26., pén. 18:57


Csatolok egy képet a potiról, ebben az állásban szoktam hallgatni, szóval nincs egyáltalán megerőltetve a Cambridge.
IMG_2883.jpeg
Semmilyen köze nem kellene, hogy legyen a hangzási balanszhoz, hogy a számodra kellemes hangerőt milyen potiállással éred el, esetleg a két oldal hangereje fog eltérni egymáshoz képest. Viszont, pl kisebb hangerőn kevésbé vagyunk érzékenyek a mélyekre, vagyis halkabbnak érzékeljük a többihez képest, aztán ez nagyobb hangerőn helyreáll.
Szerintem ne azt szűrd le, hogy erősítőt kell cserélned...
,,Viszont, pl kisebb hangerőn kevésbé vagyunk érzékenyek a mélyekre, vagyis halkabbnak érzékeljük a többihez képest, aztán ez nagyobb hangerőn helyreáll."

Egy jó rendszernek kis hangerőnél is van mély hangja, amennyi kell. A hangnyomás nem helyettesítheti az ún. ,,ütős" basszust...
A gondolkodás nem megerőltető...

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4971
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2368
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

Szerintem meg kezdd azzal, ami ingyen van.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
fererencz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1284
Csatlakozott: 2017.07.10., hétf. 10:30
Értékelés: 775
Tartózkodási hely: Kápolna

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: fererencz »

hellaflush0818 írta:
2024.01.26., pén. 18:57


Csatolok egy képet a potiról, ebben az állásban szoktam hallgatni, szóval nincs egyáltalán megerőltetve a Cambridge.
IMG_2883.jpeg
Semmilyen köze nem kellene, hogy legyen a hangzási balanszhoz, hogy a számodra kellemes hangerőt milyen potiállással éred el, esetleg a két oldal hangereje fog eltérni egymáshoz képest. Viszont, pl kisebb hangerőn kevésbé vagyunk érzékenyek a mélyekre, vagyis halkabbnak érzékeljük a többihez képest, aztán ez nagyobb hangerőn helyreáll.
Szerintem ne azt szűrd le, hogy erősítőt kell cserélned...
Nem szotkam hibázni.

hellaflush0818
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2021.09.19., vas. 09:58
Értékelés: 2
Tartózkodási hely: Kecskemét

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: hellaflush0818 »

mishow írta:
2024.01.26., pén. 14:23
hellaflush0818 írta:
2024.01.26., pén. 05:55
Az Infinity-k előtt egy Indiana Line Nota 260X polcsugárzó párom volt, annak hosszan hallgatható hangja volt.
Jelenleg ez a lánc:
Erősítő: Cambridge Audio Azur 351A
Hangsugárzók: Infinity Reference 31i
Hanszóró kábel: VanDamme Hifi Series UP-LCOFC 4.00mm2
DAC: Ifi Zen DAC V2
Ha volt már olyan hangdobozod, amin nem jelentkezett ez a zavaró probléma, akkor valószínűleg abba az irányba kellene visszafelé indulnod. Én is inkább valamilyen nagymonitorra szavaznék, jó állvánnyal. Régebbi kisebb Tannoy, vagy Mission jó irány lehet, szoktak lenni a hirdetőben az avx-en.
Az alap CA erősítőkkel nekem sajnos pont a dinamika terén voltak rossz tapasztalataim, márpedig ha főleg halkan, vagy közepes szobahangerőn hallgatod, ott ez nagyon zavaró tud lenni. Az Infinityk az adatlap szerint elég érzékenyek, tehát ha nem akarod zavarni a szomszédokat (panel) akkor erősen lecsavart potival kell zenélned - ettől is fel tud borulni a hangzási balansz. Fúrni-farani-tuningolni nem állnék neki, inkább keresnék valami mást, ami belefér a keretbe.
Köszönöm mindenkinek a hasznos információkat! :smile53:

Igazából azonos hangerőhöz az Infinity-k kicsit kevesebb kraftot kérnek mint a korábbi Indiana Line-ok.
Arra is gondoltam már, hogy mivel AB osztályú az erősítő, és halkabban hallgatom a zenét akkor csak A osztályban üzemel (már, hogy ha jól tudom) de ha hangosabban hallgatom akkor egyébként a hangkép sokkal jobb mert akkor már meg van a dinamika és olyankor már nem csak a magas hangok kerülnek előtérbe, viszont ekkora hangerő már számomra is zavaró, nem csak a szomszédoknak.
Ha az erősítőt cserélném, miket ajánlanátok használtan max 100e Ft-ig? :smile53: A melegebb hangkaraktert jobban szeretem mint a "szárazat".

Csatolok egy képet a potiról, ebben az állásban szoktam hallgatni, szóval nincs egyáltalán megerőltetve a Cambridge.
IMG_2883.jpeg

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: denesdr »

fapaci írta:
2024.01.26., pén. 15:28

Viszont az agyunk kompenzáló tevékenysége munkavégzést jelent, ami idővel fáradtságot okoz, ezért egy kevésbé sikerült rendszeren nem sokáig tudjuk élvezni a zenehallgatást. Úszni is nehezebb árral szemben, mint állóvízben.


Mérni sokféleképpen és sokmindent lehet. A csúszófrekvenciás szinuszos mérőhang egyetlen eszköz a sok közül, de ez is sokféle hibát képes megmutatni. Hosszasan sorolhatnám azon eseteimet, mikor akusztikai mérés közben bukott ki hangsugárzók átviteli hibája, pl. egy torzító magassugárzó, amit a tulajdonos hónapok alatt sem tudott detektálni, pedig folyamatosan zavarta. A magas torzítást sokan egyfajta zavaró energiatöbbletként élik meg, ezért ha valaki sok magashangra panaszkodik, ott nem haszontalan dolog egy tozításmérést végezni, mielőtt eltévedünk az erdőben.
Igen, és van hogy nem harmónikus torzítás okozza a problémát, hanem pl intermodulációs torzítás, amit sokkal nehezebb mérni (mivel nincs rá mérési szabály, hogy milyen frekvenciákat milyen frekvenciákkal, stb kombiniáljunk) és állítólag sokkal zavaróbb tud lenni, mert kevésbé maszkolódik a tipikus hanganyag által.

Apró megjegyzés: nem az úszás a nehezebb a sodrással szemben, hanem az előrehaladás. :D

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

sutemenyx írta:
2024.01.26., pén. 13:03
De, képes. Ahogy a 10-20dB-vel kevesebbet is simán. Amikor elfordulsz vagy egy tereptargy mögül hallgatsz egy dolgot, nem fog kényelmetlenséget okozni. És a zavaró fostorz magasakat nem fogja megmutatni egy szinuszos sweep meres. Az teljesen más jellegű, és többnyire aktív elektronika generálja, ami nem képződik szinuszjel átvitelekor.
Hogy valamit elviselsz, az nem azonos azzal, hogy nem is veszed észre. Ha egy széles spektrumú hangjelenségnél (pl. zenekari hangzás) egy regiszter, frekvencia tartomány 10 dB SPL többletet mutat, azt órák elteltével is ki fogod hallani, az agyunk ekkora eltérést nem képes, nem is akar elfedni. Ha olvasás közben reflektorral világítanak a szemedbe, azt nem fogod megszokni hosszabb idő alatt sem. Ha egy koncertet akusztikai takarásból hallgatsz, a buli végén is érezni fogod, hogy hiányoznak a magas hangok.

A többletet könnyebben észleljük, de ha egy szűk frekvenciasávban mutatkozik hiány, azt néha észre sem vesszük, mert nem tudjuk, hogy ott valaminek lennie kell. (Lásd a saját eseted, mikor nálad jártam!) De ha szélesebb, kb oktávnyi sávban van ilyen hiány, az mindenkinek feltűnik, ilyenkor mondjuk, hogy kevés a magas, vagy a mély. A tapasztalatlanabb hobbitársak ezt gyakran úgy élik meg, hogy pl. egy basszushiányos rendszerben nem a mély hangokat hiányolják, hanem a közép/magasakat sokallják, vagy éppen fordítva. A fülünk nem mérőműszer, abszolut értékeket (frekvenciában, hangnyomásban, időben) nem tud meghatározni, de nagyon érzékeny az arányokra, különbségekre (pl. lemezjátszó, magnószalag nyávogása, hamis zenei hangok).

Kisebb, 1-3 dB-es eltéréseket néhány perc alatt megszokunk, az agyunk ennyi idő alatt kompenzálja őket, onnan már nem fog zavarni, észre sem veszed. Így tudunk megszokni nem teljesen lineáris átvitelű lejátszó rendszereket is. Az ilyen apró eltéréseket tárják fel a gyors cserélgetések, A/B tesztek, meg mikor a HiFi Shown egyik szobából a másikba esünk át, ott is önkéntelenül az előző szobához fogunk viszonyítani, ha nem adunk magunknak elég időt az átállásra. Nyári estéken lassan megy le a Nap, ilyenkor az elhúzódó sötétedés kevésbé észlelhető, mintha lekapcsolnád a szobában a villanyt. Ez is az agyunk kompenzációs képessége és tehetetlensége miatt van így.

Viszont az agyunk kompenzáló tevékenysége munkavégzést jelent, ami idővel fáradtságot okoz, ezért egy kevésbé sikerült rendszeren nem sokáig tudjuk élvezni a zenehallgatást. Úszni is nehezebb árral szemben, mint állóvízben.


Mérni sokféleképpen és sokmindent lehet. A csúszófrekvenciás szinuszos mérőhang egyetlen eszköz a sok közül, de ez is sokféle hibát képes megmutatni. Hosszasan sorolhatnám azon eseteimet, mikor akusztikai mérés közben bukott ki hangsugárzók átviteli hibája, pl. egy torzító magassugárzó, amit a tulajdonos hónapok alatt sem tudott detektálni, pedig folyamatosan zavarta. A magas torzítást sokan egyfajta zavaró energiatöbbletként élik meg, ezért ha valaki sok magashangra panaszkodik, ott nem haszontalan dolog egy tozításmérést végezni, mielőtt eltévedünk az erdőben.

Online
Avatar
mishow
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4398
Csatlakozott: 2007.11.13., kedd 22:13
Értékelés: 2231
Tartózkodási hely: Jászberény

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: mishow »

hellaflush0818 írta:
2024.01.26., pén. 05:55
Az Infinity-k előtt egy Indiana Line Nota 260X polcsugárzó párom volt, annak hosszan hallgatható hangja volt.
Jelenleg ez a lánc:
Erősítő: Cambridge Audio Azur 351A
Hangsugárzók: Infinity Reference 31i
Hanszóró kábel: VanDamme Hifi Series UP-LCOFC 4.00mm2
DAC: Ifi Zen DAC V2
Ha volt már olyan hangdobozod, amin nem jelentkezett ez a zavaró probléma, akkor valószínűleg abba az irányba kellene visszafelé indulnod. Én is inkább valamilyen nagymonitorra szavaznék, jó állvánnyal. Régebbi kisebb Tannoy, vagy Mission jó irány lehet, szoktak lenni a hirdetőben az avx-en.
Az alap CA erősítőkkel nekem sajnos pont a dinamika terén voltak rossz tapasztalataim, márpedig ha főleg halkan, vagy közepes szobahangerőn hallgatod, ott ez nagyon zavaró tud lenni. Az Infinityk az adatlap szerint elég érzékenyek, tehát ha nem akarod zavarni a szomszédokat (panel) akkor erősen lecsavart potival kell zenélned - ettől is fel tud borulni a hangzási balansz. Fúrni-farani-tuningolni nem állnék neki, inkább keresnék valami mást, ami belefér a keretbe.

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5860
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7197
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

sutemenyx írta:
2024.01.26., pén. 13:03
fapaci írta:
2024.01.26., pén. 12:13
sutemenyx írta:
2024.01.26., pén. 10:50
A zavaró magasak az erősítőből jönnek vagy ritkán a forrásból. A hangfalban ha +10dB jelszinten megy a tweeter, akkor sem zavaró ha az előtte lévő lánc jó. Azt az agyad simán kompenzálja.
10 dB hangnyomás különbséget semmilyen agy nem képes kompenzálni. Hogy a konkrét esetben valóban mennyiségi, vagy tozítási probléma van és ezek miből fakadnak, arról napokig lehet találgatni innen a távolból, vagy pár perc alatt kideríteni közelről egy korrekt méréssel. Számomra ez praktikusabb útnak tűnik, mint elkezdeni cserélgetni egységeket, alkatrészeket.
De, képes. Ahogy a 10-20dB-vel kevesebbet is simán. Amikor elfordulsz vagy egy tereptargy mögül hallgatsz egy dolgot, nem fog kényelmetlenséget okozni.
És a zavaró fostorz magasakat nem fogja megmutatni egy szinuszos sweep meres. Az teljesen más jellegű, és többnyire aktív elektronika generálja, ami nem képződik szinuszjel átvitelekor.
Nem képes, és amennyit képes is, azzal is nagyon fáraszt.
Hangszóró is tud nagyon fostorz lenni, sőt, az tud csak igazán. Mikor 5-15kHz között valahol "csillapítatlanul" rezonál.
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Online
Avatar
alto
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4124
Csatlakozott: 2007.08.09., csüt. 17:47
Értékelés: 2480
Kapcsolat:

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: alto »

sutemenyx írta:
2024.01.26., pén. 13:03
fapaci írta:
2024.01.26., pén. 12:13
sutemenyx írta:
2024.01.26., pén. 10:50
A zavaró magasak az erősítőből jönnek vagy ritkán a forrásból. A hangfalban ha +10dB jelszinten megy a tweeter, akkor sem zavaró ha az előtte lévő lánc jó. Azt az agyad simán kompenzálja.
10 dB hangnyomás különbséget semmilyen agy nem képes kompenzálni. Hogy a konkrét esetben valóban mennyiségi, vagy tozítási probléma van és ezek miből fakadnak, arról napokig lehet találgatni innen a távolból, vagy pár perc alatt kideríteni közelről egy korrekt méréssel. Számomra ez praktikusabb útnak tűnik, mint elkezdeni cserélgetni egységeket, alkatrészeket.
De, képes. Ahogy a 10-20dB-vel kevesebbet is simán. Amikor elfordulsz vagy egy tereptargy mögül hallgatsz egy dolgot, nem fog kényelmetlenséget okozni.
És a zavaró fostorz magasakat nem fogja megmutatni egy szinuszos sweep meres. Az teljesen más jellegű, és többnyire aktív elektronika generálja, ami nem képződik szinuszjel átvitelekor.
Mondjuk mérni nem csak szinuszos sweeppel lehetséges, lehet fehér vagy rózsajjal, vagy dirac deltával is.
BARTIMEX AUDIO Honlap
Főrendszer Forrás: SynologyDS713+ -Linn Majik DS DAC-fejhallgató erősítő: Antelope Audio Zodiac+ Előerősítő: Music First Audio Classic Copper Erősítő: Trafomatic Audio Experience Two Hangfal: WLM Lyra MKII Signature IC kábelek: Audioquest Columbia Hangfal kábel: Furutech u-2T Tápellátás: Trafomatic Audio Classic Power Fejhallgató: Beyerdynamic T 1
Kisrendszer Forrás: XTZ CD-100 Erősítő: XTZ Class A100-D3 Hangfal: XTZ 99.38 IC kábel: XTZ interkonnektHangfalkábel: Neotech KS-11275

Avatar
fererencz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1284
Csatlakozott: 2017.07.10., hétf. 10:30
Értékelés: 775
Tartózkodási hely: Kápolna

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: fererencz »

sutemenyx írta:
2024.01.26., pén. 13:03


De, képes. Ahogy a 10-20dB-vel kevesebbet is simán. Amikor elfordulsz vagy egy tereptargy mögül hallgatsz egy dolgot, nem fog kényelmetlenséget okozni.
És a zavaró fostorz magasakat nem fogja megmutatni egy szinuszos sweep meres. Az teljesen más jellegű, és többnyire aktív elektronika generálja, ami nem képződik szinuszjel átvitelekor.
Azért ekkora hiány nem annyira fájó, mint ennyi többlet. :rolleyes: Szerintem. Ráadásul a hol és mennyire, az egyéntől is függ.
Lehet, hogy hiányosak az előismereteim, de az előző dobozokkal (Indiana Line Nota 260X) nem volt fárasztó a magas, csak az újakkal.
Amikor én mondtam a kétféle dobozból az egyikre, hogy "fárasztóbb", ott volt többféle forrás/erősítő is (majd kondicsere is), de a karakter állandó volt. Viszont 2-3dB EQ faragás megszünteti (bár nem élek vele).
Nem szotkam hibázni.

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4971
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2368
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

fapaci írta:
2024.01.26., pén. 12:13
sutemenyx írta:
2024.01.26., pén. 10:50
A zavaró magasak az erősítőből jönnek vagy ritkán a forrásból. A hangfalban ha +10dB jelszinten megy a tweeter, akkor sem zavaró ha az előtte lévő lánc jó. Azt az agyad simán kompenzálja.
10 dB hangnyomás különbséget semmilyen agy nem képes kompenzálni. Hogy a konkrét esetben valóban mennyiségi, vagy tozítási probléma van és ezek miből fakadnak, arról napokig lehet találgatni innen a távolból, vagy pár perc alatt kideríteni közelről egy korrekt méréssel. Számomra ez praktikusabb útnak tűnik, mint elkezdeni cserélgetni egységeket, alkatrészeket.
De, képes. Ahogy a 10-20dB-vel kevesebbet is simán. Amikor elfordulsz vagy egy tereptargy mögül hallgatsz egy dolgot, nem fog kényelmetlenséget okozni.
És a zavaró fostorz magasakat nem fogja megmutatni egy szinuszos sweep meres. Az teljesen más jellegű, és többnyire aktív elektronika generálja, ami nem képződik szinuszjel átvitelekor.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

sutemenyx írta:
2024.01.26., pén. 10:50
A zavaró magasak az erősítőből jönnek vagy ritkán a forrásból. A hangfalban ha +10dB jelszinten megy a tweeter, akkor sem zavaró ha az előtte lévő lánc jó. Azt az agyad simán kompenzálja.
10 dB hangnyomás különbséget semmilyen agy nem képes kompenzálni. Hogy a konkrét esetben valóban mennyiségi, vagy tozítási probléma van és ezek miből fakadnak, arról napokig lehet találgatni innen a távolból, vagy pár perc alatt kideríteni közelről egy korrekt méréssel. Számomra ez praktikusabb útnak tűnik, mint elkezdeni cserélgetni egységeket, alkatrészeket.

Avatar
Snipi
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 541
Csatlakozott: 2007.10.03., szer. 13:45
Értékelés: 235

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: Snipi »

hellaflush0818 írta:
2024.01.26., pén. 05:55
Sziasztok!
Egy kis segítséget/tanácsot szeretnék tőletek kérni.
Szia!

Nem lévén műszaki ember (én) biztos nem mókolnék az erősítő állítgatásával és/vagy hangváltóval, hanem egyszerűen lecserélném valamelyik komponenst. Nos ez esetben a hangfalat. És pontosan tudom, hogy mire. Életem egyik (ha nem A) legjobb "budget" hangja (értsd kis pénzből jót) egy CA erősítő és egy Tannoy R2-es kis állóhangfal volt. Elképesztően muzsikált az árához képest.
Sajnos elég nehéz találni egyet talán nem is véletlenül. De ugyanez a doboz nagyon jól muzsikál régebbi Arcam (Alpha sorozat) modelljeivel is.
Beteszek (megpróbálok) egy képet róla, mert úgy tudom több féle Tannoy R2 is létezik, és így egyértelmű lesz, hogy én melyikre gondoltam.
tannoyr2.jpg
tannoyr2.jpg (7.98 KiB) Megtekintve 1006 alkalommal

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4971
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2368
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

hellaflush0818 írta:
2024.01.26., pén. 10:13
fererencz írta:
2024.01.26., pén. 08:09
hellaflush0818 írta:
2024.01.26., pén. 05:55
Sziasztok!
Egy kis segítséget/tanácsot szeretnék tőletek kérni.
Szia!

Én első körben nem az erősítőt (vagy az egyéb kütyüket) cserélném, azzal nem is számíthatsz jelentős változásra (kivéve, ha hibás).
A hangfalakban frissítetted már a váltót? Talán valami átviteli/torzítás gondja lehet. Vagy szimplán csak olyan a karaktere, hogy valahol többet mutat, mint számodra kellemes. Lehet, hogy az előző pl lekerekítette a magasakat. Nálam is van 2 pár hangfal, mindkettő vállalható színvonalú, de az egyiknél van bő 3dB többlet ~13-14kHz-től (a másikhoz képest), ami hasonlóan "fárasztóbbá" teszi, összevetve a másikkal. Lehet, hogy a szoba is pont abban a sávban nem csillapított, mint ahol a dobozzal "gond" van.
Szóval, elő a mikrofonnal! Ki kell próbálni más hangfalakat is. Összehasonlításra már a telefonos mikrofon is jó lehet. Az EQ-tól sem kell félni, nem bánt az. :rolleyes:
Köszönöm a segítséget.
Pont ez a problémám nekem is, hogy a magasak kissé túlzóvá válnak egyes felvételeknél (Amazon Music/Apple Music-ot használok).A hangváltóban még nem voltak cserélve a kondik, érdemes lehet cserélni őket? Ha igen akkor Mundorf MCAP vagy a Jantzen Audio Cross-Cap a jobb választás?
Igazából a polcsugárzók se voltak rendesen kihasználva, ezért is gondolkodtam rajta, hogy lehet inkább újra olyat veszek és kapnak valami állványt is, hogy jobban mozgathatóak legyenek.
A kondi így néz ki:IMG_2605.jpeg
A zavaró magasak az erősítőből jönnek vagy ritkán a forrásból. A hangfalban ha +10dB jelszinten megy a tweeter, akkor sem zavaró ha az előtte lévő lánc jó. Azt az agyad simán kompenzálja. A tranzienstorzitast nem. Epp errol beszeltem 3napja a Parasound kapcsán.
Másik erősítőt próbálnék.
Ha budapesti vagy, akkor tudok adni különféle cuccokat próbálgatni. (Nem eladási szándékkal)
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
fererencz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1284
Csatlakozott: 2017.07.10., hétf. 10:30
Értékelés: 775
Tartózkodási hely: Kápolna

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: fererencz »

hellaflush0818 írta:
2024.01.26., pén. 10:13


Köszönöm a segítséget.
Pont ez a problémám nekem is, hogy a magasak kissé túlzóvá válnak egyes felvételeknél (Amazon Music/Apple Music-ot használok).A hangváltóban még nem voltak cserélve a kondik, érdemes lehet cserélni őket? Ha igen akkor Mundorf MCAP vagy a Jantzen Audio Cross-Cap a jobb választás?
Igazából a polcsugárzók se voltak rendesen kihasználva, ezért is gondolkodtam rajta, hogy lehet inkább újra olyat veszek és kapnak valami állványt is, hogy jobban mozgathatóak legyenek.
A kondi így néz ki:IMG_2605.jpeg
Egy másik felületen már írtam a váltóhoz kapcsolódóan, ugyan azt tudnám leírni. ;)
Mielőtt módosítod és tízezreket beleölnél, érdemes lenne megnézni (mérni), hogy van-e gond?
Próbaképpen hangszínszabályzóval faragjál le kicsit a magasból, jobb-e úgy?
Egyébként, 20nm-en már bőven jó lehet egy álló, vagy nagymonitor is. Praktikus okokból (nem fér el más), vagy egyéni ízlés miatt (jobban tetszik) lehet érdemes a kis állványos, nem a szoba és a vázolt dolgok miatt.
Nem szotkam hibázni.

hellaflush0818
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2021.09.19., vas. 09:58
Értékelés: 2
Tartózkodási hely: Kecskemét

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: hellaflush0818 »

fererencz írta:
2024.01.26., pén. 08:09
hellaflush0818 írta:
2024.01.26., pén. 05:55
Sziasztok!
Egy kis segítséget/tanácsot szeretnék tőletek kérni.
Szia!

Én első körben nem az erősítőt (vagy az egyéb kütyüket) cserélném, azzal nem is számíthatsz jelentős változásra (kivéve, ha hibás).
A hangfalakban frissítetted már a váltót? Talán valami átviteli/torzítás gondja lehet. Vagy szimplán csak olyan a karaktere, hogy valahol többet mutat, mint számodra kellemes. Lehet, hogy az előző pl lekerekítette a magasakat. Nálam is van 2 pár hangfal, mindkettő vállalható színvonalú, de az egyiknél van bő 3dB többlet ~13-14kHz-től (a másikhoz képest), ami hasonlóan "fárasztóbbá" teszi, összevetve a másikkal. Lehet, hogy a szoba is pont abban a sávban nem csillapított, mint ahol a dobozzal "gond" van.
Szóval, elő a mikrofonnal! Ki kell próbálni más hangfalakat is. Összehasonlításra már a telefonos mikrofon is jó lehet. Az EQ-tól sem kell félni, nem bánt az. :rolleyes:
Köszönöm a segítséget.
Pont ez a problémám nekem is, hogy a magasak kissé túlzóvá válnak egyes felvételeknél (Amazon Music/Apple Music-ot használok).A hangváltóban még nem voltak cserélve a kondik, érdemes lehet cserélni őket? Ha igen akkor Mundorf MCAP vagy a Jantzen Audio Cross-Cap a jobb választás?
Igazából a polcsugárzók se voltak rendesen kihasználva, ezért is gondolkodtam rajta, hogy lehet inkább újra olyat veszek és kapnak valami állványt is, hogy jobban mozgathatóak legyenek.
A kondi így néz ki:
IMG_2605.jpeg

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”