Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Általában a hifiről

Rock60
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2888
Csatlakozott: 2021.02.12., pén. 13:20
Értékelés: 688

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Rock60 »

Vinkler írta:
2024.03.03., vas. 09:50
Rock60 írta:
2024.03.03., vas. 07:57

Érdekes... gondolkodik.gif
Nálam valamiért szinte mindig úgy állt össze legjobban a sztereo tér, ha vagy pont rám nézett a magas, vagy inkább kicsit beljebb forgatva.
Mi érdekes?
Ez a gyári ajánlás, amit a lenti képen látsz. Ezen nyitottam valamennyit anno és most még egy keveset.
Amit írtam. Hogy a gyári ajánláshoz és a Te gyakorlatodhoz képest nálam mennyire máshogy működik jól.
Gondolom ez azzal is összefügghet - valami módon - hogy nálam sosem volt annyi hely a hangsugárzók mögött, mint Nálad.
/ A korábban birtokolt dobozaimról nincsen infóm, mit ajánlott a gyár, amúgy is tökmindegy lett volna. :D .../

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2523
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2323
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

Ok, de mi van a nem hagyományos hangsugárzókkal. Pl körsugárzókkal? Lásd MBL és barátai. Ezek ugye minden irányba sugároznak, de egy szobába behelyezve a reflexiójuk jóval nagyobb, előnyük mellett talán ugyanannyi ha nem nagyobb problémát tudnak okozni. (Kapásból a hátsó falról lényegesen nagyobb reflexió van mint csak előre sugárzó dobozok esetében) gondolkodik.gif Itt lehet az elhelyezés még problémásabb, főleg ha nem kellően nagy térbe helyezzük őket...
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15225
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

pärt írta:
2024.03.03., vas. 09:15
Minél inkább közelít a sugárzók pozíciója a párhuzamoshoz, annál inkább kell számolni az oldalfalak reflexiójával. Szóval nagyon szobafüggő, hogy hol működnek az ökölszabályok, gyártói ajánlások.
Valami ilyesmire akartam kilyukadni tegnapi kérdésemmel, de nem haraptatok rá. Nagyon helyszínfüggő, hol mi lesz a megfelelő elhelyezés. Az erre vonatkozó gyári ajánlások nagy része csak azért születik meg, mert valamit mondani kell, sok esetben szinte szóról szóra ugyanazt írják, amit a gyakorlatban nem nehéz megcáfolni.

A régebbi 55m2-es szobámban, ahol 6m volt a két oldalfal távolsága, forgathattam szabadon bármelyik dobozomat, 10 fokos módosítás sem okozott nagy változást, a színpad végig stabil maradt, nem közlekedtek a muzsikusok. Ehhez persze hozzátartozik, hogy nagyon régóta nincs gyári hangdobozom, saját építésnél meg figyelni szoktam a diszperzióra (amiről nagyon ritkán esik szó, a legtöbben csak tengelyben vizsgálódnak).

Pár hete egy hobbitárs szobájában arról beszélgettünk zenehallgatás közben, hogy elég fura a színpadkép, középről szinte semmi nem szól, minden ki van tolva a szélekre. Nem volt csoda, a viszonylag keskeny szobában majdnem párhuzamos volt a hangdobozok sugárzási tengelye, bőven a hallgató mögé néztek. De ez inkább engem zavart, a tulajdonosnak tetszett, mert így kapott nagyobb színpadot, ami manapság ugye sokaknál a legfőbb cél lett (sajnos). Csak hát néha a kevesebb a több. Miután befelé forgattam a dobozokat, helyükre kerültek a zenészek a térben és bár a színpad szélessége csökkent kissé, jóval stabilabbá vált a térhatás. Nem tudom, úgy maradtak-e. Ízlések...

A jelenség fizikai háttere szerintem bonyolultabb, mint amikkel magyarázni szokták. A mély- és középsugárzók irányítottsága nem indokolja, hogy érdemi eltérést okozzon pár fokos forgatás, de még a magassugárzók is csak a legfelső oktávban szórnak olyan szűk nyalábban, hogy lényeges mennyiségi következménye legyen az 5-10 fokos elmozdulásnak. Inkább a reflexiók eloszlása okozhatja a különbségeket, főleg akusztikailag kevésbé szerencsés környezetben, mint amit pl. Revox fotóin láthatunk. Ott garantáltan változni fog valami, bármihez is nyúlunk. Egy akusztikailag stabilabb, kiegyensúlyozottabb helyszínen nincs ilyen nagy ingás. Meg a hangdoboz kialakítása, az előlap mérete, a hangszórók elrendezése sem lényegtelen. Itt megint elő lehet hozni a régen minden jobb volt kártyát, mivel a békebeli hangdobozok széles előlapja igencsak más diszperziót eredményezett, mint a mai filigrán tornyok.

Még a HFM korában közkedvelt vizsgálati módszer volt a diszperzió és térhatás ellenőrzésére, hogy zenehallgatás közben forgattuk a fejünket és figyeltük, ettől mennyire változnak az arányok és a térhatás. Egy jó rendszernél csak kis változás érzékelhető, a problémás helyzeteknél viszont borul szinte minden, ha elforgatom a fejem. A módszert ma is használom, esetleg próbáljátok ki!


Egy tipikus hangsugárzó irányítottság:

Dispersion.jpg
Dispersion.jpg (61.76 KiB) Megtekintve 448 alkalommal

Avatar
zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3772
Csatlakozott: 2010.01.16., szomb. 22:11
Értékelés: 2374
Tartózkodási hely: 2465

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: zoli73 »

pärt írta:
2024.03.03., vas. 10:20
zoli73 írta:
2024.03.03., vas. 09:41

Miért van vége, publikus?
Már írt róla, sajnos nem jókedvében. sad.gif
Akkor ez nekem kimaradt, az utóbbi 1-2 hétben csak felületesen olvasom a fórumot, ezért kerülhette el a figyelmem. Megkeresem.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára zoli73 2024.03.03., vas. 10:40-kor.
MoFi - Funk Firm - "Palotás" phono - Audio Research - JBL - Neotech - LessLoss - WireWorld - UsaAudio

Avatar
pärt
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3405
Csatlakozott: 2011.02.21., hétf. 23:30
Értékelés: 4368
Tartózkodási hely: Eger

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: pärt »

zoli73 írta:
2024.03.03., vas. 09:41

Miért van vége, publikus?
Már írt róla, sajnos nem jókedvében. sad.gif

Avatar
Vinkler
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 12683
Csatlakozott: 2011.02.13., vas. 23:02
Értékelés: 7377
Tartózkodási hely: Szentendre

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Vinkler »

Rock60 írta:
2024.03.03., vas. 07:57
Érdekes... gondolkodik.gif
Nem volt túl sok dobozom, hifizésem során - Oriom, Videoton - hegyek, Pioneer HPM 60, valami benga nagy AKAI, Heybrook Hb1, Infinity Kappa 7, egy "morernebb" Altec Lansing, Mission 707, Celestion DIY szett 30 - as méllyel és egy állványpos Celestion monitorsugárzó.
Nálam valamiért szinte mindig úgy állt össze legjobban a sztereo tér, ha vagy pont rám nézett a magas, vagy inkább kicsit beljebb forgatva.
Az utóbbi beállítás más szempontokat is figyelembe vesz az egyszemélyes zenehallgatáshoz képest. Korábban is volt hasonló bútor elrendezés a szobában, most egy U alakú ülőgarnitúra van a nappaliban. Ha egy kisebb társaság pár tagja az oldalsó pozícióba kényszerűl, onnan hallgatva sem borul fel a szinpad, ha beljebb vannak fordítva a dobozok kicsit.
/ Nem dominál a hallgatóhoz sokkal közelebb lévő sugárzó. /
Jó ideje már a Quad - ot hallgatom.
Ha van alkalmam előre húzni a faltól 90 - 100 centire - most ippeg hogy 80 - az előbb leírt beforgatással /is/ szinte bárhonnan hallgatva összeáll a holografikus - szerű tér.
Néha a nappalival egybenyitott konyhából hallgatva is konstatálom, hogy na, igen, most ok...
/ Onnan hallgatva szúrta ki a nejem a Quad tápkábel - cserét egyesek hitetlenkedésére. :D /
Mi érdekes?
Ez a gyári ajánlás, amit a lenti képen látsz. Ezen nyitottam valamennyit anno és most még egy keveset.

.
IMG_9958.jpeg
IMG_9958.jpeg (27.37 KiB) Megtekintve 443 alkalommal
.
A faltól való távolság más tészta. Azt jól belőttem még az elején, meg azt számolgattuk is, amikor a nappalit terveztük. A hangsugárzó mögött 180 cm van az oldalfaltól pedig 80.
Apple / Linn / Parasound / Diy Active ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Avatar
zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3772
Csatlakozott: 2010.01.16., szomb. 22:11
Értékelés: 2374
Tartózkodási hely: 2465

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: zoli73 »

Aszpirin írta:
2024.03.03., vas. 08:31
revox írta:
2024.03.02., szomb. 15:19
szokták. de pl axem az avantagarde manuálban van, hogy javasolt a totál párhuzamos felállítás is. nem idegen a dolog. ha melletted lő el,elég áttetsző a térpozíció.
Daliknál is a totál párhuzamos felállítást javasolják.
Az Audio Physic Classic-ok manuáljában még rajz is van, róla, hogy úgy forgasd be, hogy a háromszög a szokásos hallgatási pozíció mögött "zárjon" (azt hiszem, ezt nevezte Vinkler "nyitottabb"-nak). Én beatartottam a falaktól előírt minimum távoltágokat (oldalirányban még túl is mentam azokon rendesen), de a beforgatásnál rengeteget kellett kísérleteznem, amíg eltaláltam a "jó" pozíciót, amivel mindenhol a lehető legjobban szólt, de még így sem lett tökéletes, a szoba adottsáagi miatt (és már nem is lesz, mert a volt zeneszobámban lebontottam a teljes rendszert, vége).
Miért van vége, publikus?
MoFi - Funk Firm - "Palotás" phono - Audio Research - JBL - Neotech - LessLoss - WireWorld - UsaAudio

Avatar
revox
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 12196
Csatlakozott: 2005.06.27., hétf. 10:13
Értékelés: 3630
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: revox »

pärt írta:
2024.03.03., vas. 09:15
Minél inkább közelít a sugárzók pozíciója a párhuzamoshoz, annál inkább kell számolni az oldalfalak reflexiójával. Szóval nagyon szobafüggő, hogy hol működnek az ökölszabályok, gyártói ajánlások.
ha első fotót megnézed, nálam se párhuzamos, a hangfal alatti szőnyeg mutatja. szerintem kb rám néznek, de hallgatási pozíciótól független a sztereója, ahogy rock vázolta a sajátját. a bázistáv 190cm és bő 3 méterre van a kanapé, de ez is sarokkanapé, mindegy, hol ülsz
avantgardeAcoustic, kondo, 47Lab, RS Laboratory, operaConsonanceLP5, zyx, hana, Quad CDP, KSL, audioNote, furuyamaAudioLab, vdHul, tiglon, daruma, SaSuPa, onzow, loricraft, townshend, tmpAnt, hitachiSax
halfnote.hu

Avatar
revox
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 12196
Csatlakozott: 2005.06.27., hétf. 10:13
Értékelés: 3630
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: revox »

Rock60 írta:
2024.03.03., vas. 09:21
Azért akad arra példa bőven, hogy a gyakorlat mást igazol, mint a gyári ajánlás...
Pl. AN -E , ugye, revox ? :D
ja, de abban én a gyárit preferálom. István volt lázadó a régi dobozokkal. de a 2000után gyártottaknál már érdemes a gyári ukászt követni
avantgardeAcoustic, kondo, 47Lab, RS Laboratory, operaConsonanceLP5, zyx, hana, Quad CDP, KSL, audioNote, furuyamaAudioLab, vdHul, tiglon, daruma, SaSuPa, onzow, loricraft, townshend, tmpAnt, hitachiSax
halfnote.hu

Avatar
revox
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 12196
Csatlakozott: 2005.06.27., hétf. 10:13
Értékelés: 3630
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: revox »

mindkét megoldás gyümölcsöző, az adott rendszer és szoba határozza meg. melyik lesz a befutó. az biztos, amit rock ír, annak nagy előnye, hogy bárhol jó. FAL dobozoknál olyan install is volt elterjedve, hogy a két dobozt majdnem szembefordítják egymással. nem így használom, de működik..... de ezwpeknek az eleje eleve szögben áll (ezt enm fogom tudni elmagyarázni) a hálóban ez van. kb 130 a bázistávolság, 3 méterre kb tőlem és előttem bő 1 méterrel keresztezik egymást a merőlegesek.

na, találtam képer. látszik, hogy az előlap nem párhuzamos a hátlappal
Screenshot_20240303-092201.png
avantgardeAcoustic, kondo, 47Lab, RS Laboratory, operaConsonanceLP5, zyx, hana, Quad CDP, KSL, audioNote, furuyamaAudioLab, vdHul, tiglon, daruma, SaSuPa, onzow, loricraft, townshend, tmpAnt, hitachiSax
halfnote.hu

Rock60
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2888
Csatlakozott: 2021.02.12., pén. 13:20
Értékelés: 688

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Rock60 »

Azért akad arra példa bőven, hogy a gyakorlat mást igazol, mint a gyári ajánlás...
Pl. AN -E , ugye, revox ? :D

Avatar
pärt
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3405
Csatlakozott: 2011.02.21., hétf. 23:30
Értékelés: 4368
Tartózkodási hely: Eger

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: pärt »

Minél inkább közelít a sugárzók pozíciója a párhuzamoshoz, annál inkább kell számolni az oldalfalak reflexiójával. Szóval nagyon szobafüggő, hogy hol működnek az ökölszabályok, gyártói ajánlások.

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6142
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5198
Tartózkodási hely: Szár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

revox írta:
2024.03.02., szomb. 15:19
szokták. de pl axem az avantagarde manuálban van, hogy javasolt a totál párhuzamos felállítás is. nem idegen a dolog. ha melletted lő el,elég áttetsző a térpozíció.
Daliknál is a totál párhuzamos felállítást javasolják.
Az Audio Physic Classic-ok manuáljában még rajz is van, róla, hogy úgy forgasd be, hogy a háromszög a szokásos hallgatási pozíció mögött "zárjon" (azt hiszem, ezt nevezte Vinkler "nyitottabb"-nak). Én beatartottam a falaktól előírt minimum távoltágokat (oldalirányban még túl is mentam azokon rendesen), de a beforgatásnál rengeteget kellett kísérleteznem, amíg eltaláltam a "jó" pozíciót, amivel mindenhol a lehető legjobban szólt, de még így sem lett tökéletes, a szoba adottsáagi miatt (és már nem is lesz, mert a volt zeneszobámban lebontottam a teljes rendszert, vége).
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Rock60
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2888
Csatlakozott: 2021.02.12., pén. 13:20
Értékelés: 688

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Rock60 »

Vinkler írta:
2024.03.02., szomb. 13:56
revox írta:
2024.03.02., szomb. 12:52

Egyébként így jobban rádnéz, vagy elmegy melletted, kívül az előlapra rakott képzeletbeli merőleges?
Eddig sem szimmetrikus háromszög elhelyezés volt. Nyitottabb volt, amin még nyitottam kicsit.
Érdekes... gondolkodik.gif
Nem volt túl sok dobozom, hifizésem során - Oriom, Videoton - hegyek, Pioneer HPM 60, valami benga nagy AKAI, Heybrook Hb1, Infinity Kappa 7, egy "morernebb" Altec Lansing, Mission 707, Celestion DIY szett 30 - as méllyel és egy állványpos Celestion monitorsugárzó.
Nálam valamiért szinte mindig úgy állt össze legjobban a sztereo tér, ha vagy pont rám nézett a magas, vagy inkább kicsit beljebb forgatva.
Az utóbbi beállítás más szempontokat is figyelembe vesz az egyszemélyes zenehallgatáshoz képest. Korábban is volt hasonló bútor elrendezés a szobában, most egy U alakú ülőgarnitúra van a nappaliban. Ha egy kisebb társaság pár tagja az oldalsó pozícióba kényszerűl, onnan hallgatva sem borul fel a szinpad, ha beljebb vannak fordítva a dobozok kicsit.
/ Nem dominál a hallgatóhoz sokkal közelebb lévő sugárzó. /
Jó ideje már a Quad - ot hallgatom.
Ha van alkalmam előre húzni a faltól 90 - 100 centire - most ippeg hogy 80 - az előbb leírt beforgatással /is/ szinte bárhonnan hallgatva összeáll a holografikus - szerű tér.
Néha a nappalival egybenyitott konyhából hallgatva is konstatálom, hogy na, igen, most ok...
/ Onnan hallgatva szúrta ki a nejem a Quad tápkábel - cserét egyesek hitetlenkedésére. :D /

Avatar
revox
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 12196
Csatlakozott: 2005.06.27., hétf. 10:13
Értékelés: 3630
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: revox »

Vinkler írta:
2024.03.02., szomb. 13:56
revox írta:
2024.03.02., szomb. 12:52
Vinkler írta:
2024.03.02., szomb. 09:37
Csak, hogy vissza tudjunk térni a téma címéhez…

Szóval kb egy hete másfél centit nyitottam a hangsugárzó beforgatásán, most így hallgatom és azt kell mondjam, így most jobban tetszik, mint előtte. 3,5 éve költöztünk be ebbe a házba, ahol lakunk, és azóta finomítok az elhelyezésen. Úgy érzem ez egy neverending story! ;peace;
áz jó sok :D
de mindezt félredobva, adott szobában a hangsugárzópárnak mindig van egy olyan egymáshoz viszonyított helyzete, ami magasan jobb sztereót, így hangélményt eredményez, mint akár ebből a poziból bármelyiket elmozdítva, akár 1mm-el is, eltűnik ez a "csoda". mi sweetPointnak hívjuk. ezt 95%-osan megtalálni nem nagy idő, de miliméterezve megkeresni a tökéletes pozit, na az, az idő. Ráadásul, amikor megvan, érzékeljük, de sokszor azt hisszük, hogy van ez még tovább is és elbaxxuk :D Addigra már jól elfáradtunk, nagyon keserves újra megkeresni. Aztán, ha meg is van, hiába jelöljük be, nem fogjuk tudni tizedre ugyanoda visszatenni, ha valamiért mozgatni kell. nekem most volt aktuális a mozgatás, még nagyon nincs meg, de már elfáradtam :D

egyébként így jobban rádnéz, vagy elmegy melletted, kívül az előlapra rakott képzeletbeli merőleges?
Eddig sem szimmetrikus háromszög elhelyezés volt. Nyitottabb volt, amin még nyitottam kicsit.
szokták. de pl axem az avantagarde manuálban van, hogy javasolt a totál párhuzamos felállítás is. nem idegen a dolog. ha melletted lő el,elég áttetsző a térpozíció.

nemrég az elsőn lévő kisdoboz adta az ötletet a nagyokat odatenni :D persze, nem jókedvemben szedtem szét a majd 10éve beállított cuccot, jöttek szerelni a szakik, ki kellett szednem... de vicces volt, hogy nyomta így is p, nem szűkült be
20240211_120835.jpg
20240211_120835.jpg (70.9 KiB) Megtekintve 604 alkalommal

20240212_190031.jpg
20240212_190031.jpg (57.76 KiB) Megtekintve 604 alkalommal
avantgardeAcoustic, kondo, 47Lab, RS Laboratory, operaConsonanceLP5, zyx, hana, Quad CDP, KSL, audioNote, furuyamaAudioLab, vdHul, tiglon, daruma, SaSuPa, onzow, loricraft, townshend, tmpAnt, hitachiSax
halfnote.hu

Avatar
Vinkler
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 12683
Csatlakozott: 2011.02.13., vas. 23:02
Értékelés: 7377
Tartózkodási hely: Szentendre

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Vinkler »

revox írta:
2024.03.02., szomb. 12:52
Vinkler írta:
2024.03.02., szomb. 09:37
Csak, hogy vissza tudjunk térni a téma címéhez…

Szóval kb egy hete másfél centit nyitottam a hangsugárzó beforgatásán, most így hallgatom és azt kell mondjam, így most jobban tetszik, mint előtte. 3,5 éve költöztünk be ebbe a házba, ahol lakunk, és azóta finomítok az elhelyezésen. Úgy érzem ez egy neverending story! ;peace;
áz jó sok :D
de mindezt félredobva, adott szobában a hangsugárzópárnak mindig van egy olyan egymáshoz viszonyított helyzete, ami magasan jobb sztereót, így hangélményt eredményez, mint akár ebből a poziból bármelyiket elmozdítva, akár 1mm-el is, eltűnik ez a "csoda". mi sweetPointnak hívjuk. ezt 95%-osan megtalálni nem nagy idő, de miliméterezve megkeresni a tökéletes pozit, na az, az idő. Ráadásul, amikor megvan, érzékeljük, de sokszor azt hisszük, hogy van ez még tovább is és elbaxxuk :D Addigra már jól elfáradtunk, nagyon keserves újra megkeresni. Aztán, ha meg is van, hiába jelöljük be, nem fogjuk tudni tizedre ugyanoda visszatenni, ha valamiért mozgatni kell. nekem most volt aktuális a mozgatás, még nagyon nincs meg, de már elfáradtam :D

egyébként így jobban rádnéz, vagy elmegy melletted, kívül az előlapra rakott képzeletbeli merőleges?
Eddig sem szimmetrikus háromszög elhelyezés volt. Nyitottabb volt, amin még nyitottam kicsit.
Apple / Linn / Parasound / Diy Active ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Avatar
revox
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 12196
Csatlakozott: 2005.06.27., hétf. 10:13
Értékelés: 3630
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: revox »

kammerer írta:
2024.03.02., szomb. 12:44
fapaci írta:
2024.03.02., szomb. 12:26
Vinkler írta:
2024.03.02., szomb. 09:37
Szóval kb egy hete másfél centit nyitottam a hangsugárzó beforgatásán, most így hallgatom és azt kell mondjam, így most jobban tetszik, mint előtte.
Mérnökösködöm egy kicsit...

Szerintetek konkréten milyen paraméter és miért változik egy ilyen pár fokos forgatástól?
Szerintem elsősorban két dolog. A tér és a tónus.
A tér egyrészt amiatt, hogy a magassugárzó sugárzása ugyebár nagyobb mértékben változik aszerint, hogy milyen szögben látunk rá (nem hatékony iránykarakterisztika), másrészt ugye amiatt, hogy milyen irányba, mennyire tág térbe sugároz az egész hangsugárzó. A tónus megint csak amiatt hogy a rosszabb iránykarakterisztikájú magassugárzó mennyire van szemben a fülünkkel vagy mennyire szögben.
Aztán a hangszerek, a zene testmérete valamelyest például amiatt is változik a forgatás szerint, hogy az adott helyiséghez is és a hangsugárzók bázistávolságához is viszonyítva mekkora teret foglal magába a két sugárzó, azaz mennyire túltölti vagy betölti a teret, esetleg mennyire kiürül a tere - ezt persze elsősorban a teremméret és a bázistávolság szabályozza.
Szerintem ezek változnak akár feltűnő mértékben is pár fokos forgatástól is.
nekem a tölcsér un szférikus tölcsér, ami minden irányban, 180°-ban sugároz. de érzékeny a beforgatásra. mondjuk az fix, ha megvan a lent emlegetett sweetPoint, ha az asztal alatt fejenállok, akkor se esik szét a sztereója. másik szobában, erkélyen, budiban, mindehol érezhető,amikor egyben van. régi bevett szokás a setupot két fallal messzebbről is meghallgatni. ha ott is jónak érezzük, jó a sztereókép.
avantgardeAcoustic, kondo, 47Lab, RS Laboratory, operaConsonanceLP5, zyx, hana, Quad CDP, KSL, audioNote, furuyamaAudioLab, vdHul, tiglon, daruma, SaSuPa, onzow, loricraft, townshend, tmpAnt, hitachiSax
halfnote.hu

Avatar
revox
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 12196
Csatlakozott: 2005.06.27., hétf. 10:13
Értékelés: 3630
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: revox »

Vinkler írta:
2024.03.02., szomb. 09:37
Csak, hogy vissza tudjunk térni a téma címéhez…

Szóval kb egy hete másfél centit nyitottam a hangsugárzó beforgatásán, most így hallgatom és azt kell mondjam, így most jobban tetszik, mint előtte. 3,5 éve költöztünk be ebbe a házba, ahol lakunk, és azóta finomítok az elhelyezésen. Úgy érzem ez egy neverending story! ;peace;
áz jó sok :D
de mindezt félredobva, adott szobában a hangsugárzópárnak mindig van egy olyan egymáshoz viszonyított helyzete, ami magasan jobb sztereót, így hangélményt eredményez, mint akár ebből a poziból bármelyiket elmozdítva, akár 1mm-el is, eltűnik ez a "csoda". mi sweetPointnak hívjuk. ezt 95%-osan megtalálni nem nagy idő, de miliméterezve megkeresni a tökéletes pozit, na az, az idő. Ráadásul, amikor megvan, érzékeljük, de sokszor azt hisszük, hogy van ez még tovább is és elbaxxuk :D Addigra már jól elfáradtunk, nagyon keserves újra megkeresni. Aztán, ha meg is van, hiába jelöljük be, nem fogjuk tudni tizedre ugyanoda visszatenni, ha valamiért mozgatni kell. nekem most volt aktuális a mozgatás, még nagyon nincs meg, de már elfáradtam :D

egyébként így jobban rádnéz, vagy elmegy melletted, kívül az előlapra rakott képzeletbeli merőleges?
avantgardeAcoustic, kondo, 47Lab, RS Laboratory, operaConsonanceLP5, zyx, hana, Quad CDP, KSL, audioNote, furuyamaAudioLab, vdHul, tiglon, daruma, SaSuPa, onzow, loricraft, townshend, tmpAnt, hitachiSax
halfnote.hu

Avatar
kammerer
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 99
Csatlakozott: 2016.03.16., szer. 14:53
Értékelés: 63
Tartózkodási hely: Veszprém

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: kammerer »

fapaci írta:
2024.03.02., szomb. 12:26
Vinkler írta:
2024.03.02., szomb. 09:37
Szóval kb egy hete másfél centit nyitottam a hangsugárzó beforgatásán, most így hallgatom és azt kell mondjam, így most jobban tetszik, mint előtte.
Mérnökösködöm egy kicsit...

Szerintetek konkréten milyen paraméter és miért változik egy ilyen pár fokos forgatástól?
Szerintem elsősorban két dolog. A tér és a tónus.
A tér egyrészt amiatt, hogy a magassugárzó sugárzása ugyebár nagyobb mértékben változik aszerint, hogy milyen szögben látunk rá (nem hatékony iránykarakterisztika), másrészt ugye amiatt, hogy milyen irányba, mennyire tág térbe sugároz az egész hangsugárzó. A tónus megint csak amiatt hogy a rosszabb iránykarakterisztikájú magassugárzó mennyire van szemben a fülünkkel vagy mennyire szögben.
Aztán a hangszerek, a zene testmérete valamelyest például amiatt is változik a forgatás szerint, hogy az adott helyiséghez is és a hangsugárzók bázistávolságához is viszonyítva mekkora teret foglal magába a két sugárzó, azaz mennyire túltölti vagy betölti a teret, esetleg mennyire kiürül a tere - ezt persze elsősorban a teremméret és a bázistávolság szabályozza.
Szerintem ezek változnak akár feltűnő mértékben is pár fokos forgatástól is.
Lakott sziget-Bogár a hangyabolyban-Válaszd az életet

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15225
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Vinkler írta:
2024.03.02., szomb. 09:37
Szóval kb egy hete másfél centit nyitottam a hangsugárzó beforgatásán, most így hallgatom és azt kell mondjam, így most jobban tetszik, mint előtte.
Mérnökösködöm egy kicsit...

Szerintetek konkréten milyen paraméter és miért változik egy ilyen pár fokos forgatástól?

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5904
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7237
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

Az OFF, pláne a személyeskedő hozzászólások mennek az OFF-ba. Kérek mindenkit, térjünk vissza a témához!
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
Vinkler
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 12683
Csatlakozott: 2011.02.13., vas. 23:02
Értékelés: 7377
Tartózkodási hely: Szentendre

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Vinkler »

Csak, hogy vissza tudjunk térni a téma címéhez…

Szóval kb egy hete másfél centit nyitottam a hangsugárzó beforgatásán, most így hallgatom és azt kell mondjam, így most jobban tetszik, mint előtte. 3,5 éve költöztünk be ebbe a házba, ahol lakunk, és azóta finomítok az elhelyezésen. Úgy érzem ez egy neverending story! ;peace;
Apple / Linn / Parasound / Diy Active ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Avatar
diagnet
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 515
Csatlakozott: 2012.12.06., csüt. 21:55
Értékelés: 582

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: diagnet »

VoidX írta:
2024.03.01., pén. 18:33
Pont hogy foggal-körömmel kerestem, ahol csak egy kábel is mutat bármit, de sajnos nem volt ilyen. Hogy melyik hogy szólt, és hány ponton volt konzisztens, az megint más téma.
Hát akkor nem kerested eléggé, mert hangszóró kábeleknél sajnos van ilyen.
Én már végigküzdöttem egy ilyen "ráeszmélést":

~10 éve éppen erősítő keresésben voltam és akkor még felültem néhány marketing szövegnek. Akkortájt jöttek be az olcsó streamerek amik közül néhány típus az árához képest nagyon jól teljesített.
Ezek mellé kiadtak új "high-res"erősítő szériákat is, mint pl. a cd korszakban a marantz cd17/pm17 párost. A tesztekben szereplő "perfect tonal balance" "ultra low noise" hívószavakkal. Az volt a terv, hogy ha streamer mellé ajánlott 600 eurós erősítő is hasonló kvalitással teljesít, akkor spóroltam 5000 eurót. Elmentem érte a forgalmazóhoz, de nem volt ezüst színből készleten. Közben kiderült, hogy milyen merényletre készülök és árulkodóvá vált a tekintetük. Ezért az ott lévő demo készüléket biztos ami biztos alapon meghallgattam.
Először azt hittem rosszul van bekötve, sztereo tér nélkül a 2 oldalról valami dinamikátlan tompa erőlködés jött.
Kérdem, hogy ez mi? Nem ismerem a hangszórót, nem lehet, hogy az miatt van?
-biztos, hogy nem... nem egy csúcskategória, de az 1-2m ársávjában jónak mondható.
Hát akkor mondom sorry, ez így sztornó, mert ez vállalhatatlan.
-most egy olcsó kábelezéssel van bekötve(red flag#1), nem voltunk felkészülve demozásra.
-a kábel engem hidegen hagy, biztos, hogy nincs köze hozzá.
És akkor jött a váltás:
-micsoodaaa?! hogyne lenne köze! Rengeteget számít!(#2)
-de nem csak tonálisan szar, csukott szemmel el tudnám találni a középsugárzót
-hát az is a kábel(#3) meg az akusztika miatt lehet, most eléggé tele van a lehallgató tér...
Kiderült, hogy az olcsó kábelezés 300E ft környéke , amit elővettek demonstrálni meg 1.5m...
De érdekes módon ugyanolyan szarul szólt.
-jó, akkor ott a polcon egy már általam is használt erősítő utódja, bekötjük hátha változik valami?
-örömmel
Abban a pillanatban megjött a tér, a hangszerek és azt sem lehetett megállapítani melyik hangfal szól a sorban.
-na valami ilyesmire gondoltam
-hát igen de ez egy több mint tízszer drágább erősítő, almát az almával...
-én csak az alapján jöttem ami a marketing anyagban volt, az pedig a 2 termék esetén majdnem megegyezett.
-akkor sem kéne ez alá adni
-nem is lesz más választás.
-ez amúgy pont demo példány, nézzünk rá árat?
-rendben
Fordulat 2:
-amúgy még ezen a hangon is lehet emelni...a tápkábel és IC is nagyon sokat számít(#4)
-nem hiszek az ilyesmiben, már évekkel ezelőtt lejátszottam, meg alapból azért jöttem, hogy minél kevesebbet kelljen hifiben tárolni.
-akkor is csak hallgassam meg
Annyira rámenősek voltak , hogy végig A/B teszteltük az "olcsó" drága IC, táp, hangszóró kábeleket a "referencia" rendszeren. A táp és IC vonalon semmi különbséget nem tapasztaltam akármennyire is szugeráltak.
Viszont a 1.5 milliós "bunyeszos" kábelnál lehetett hallani kizárólag tonalitásbeli különbségeket. Viszont az már abszolút nem volt egyértelmű, hogy melyik a jobb, hiszen akkor hallottam először azt a konfigot és azért voltak alapvető hiányosságai.
A katalógus adatokból nem derült ki, hogy a drága kábelen mi célt szolgált az a plusz doboz, mert az induktivitásban, kapacitásban nem tért el kiemelkedően a többihez képest.
A búcsúzkodáskor még jöttek a szokásos "azért egy ilyen rendszer mellé majd ha nem is a legdrágább de úgy 10% értékben a kábelezést nagyon erősen ajánlott" panelek.
Hazafelé már azon gondolkodtam vajon hány ezer emberrel játszódik le ugyanez bármelyik kategóriában és ebből mennyi végződik sikeres adásvétellel. Rezzenéstelen arccal pörögnek ki az ócska hangú termékek a hozzá arányosított kötelező kellékek kíséretében. Közülük hányan érzik át az aránytalanságot, mikor százezres-milliós költségű nüansznyi színezésekért remegnek egy olyan hangképben ami közel sem tökéletes.
A vége az lett, hogy a csábító árajánlatot felülírták a tanulságos kitérővel járó negatív érzések, ezért felültem a flixbuszra és valamivel rosszabb kondiciók mellett svájcban vettem meg az erősítőt.
Azóta persze kiderült, hogy a gazdagabb országokban sokkal rosszabb a helyzet, mert ennél is nagyobb volumenben égetik a pénzt még nagyobb állatságokra, de egy valamiben mégis különböznek: Legalább adnak a körítésre.

Többieknek:
Lehet készíteni ilyen szerkesztésű és részletességű reklámbeszámolókat is mint pl. ez: https://www.audioaficionado.org/showthread.php?t=9672
Lehet a néphülyítést igényesen, műszakilag megalapozva is művelni. Ettől még a lényegét tekintve nem változik, mégse akarják majd az antihifisták rátok gyújtani az internetet. Igen, befektetés igényes. Igen, a felső tízezer hobbija.
Igen, az amati sem tudja ezeket a jelzőket, de mégsem egy gyerekes inkonzisztens katyvasz amitől szétflamelik a fórumokat.

VoidX
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 49
Csatlakozott: 2021.03.22., hétf. 16:52
Értékelés: 33
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: VoidX »

denesdr írta:
2024.03.01., pén. 21:34
Azért a Flex vagy az SHD sorozat darabjai nem mondhatók éppenséggel zajosnak.

https://www.audiosciencereview.com/foru ... dsp.30804/
Jogos, specifikálnom kellett volna, hogy a nálunk köznevesült darabra értem:
https://www.audiosciencereview.com/foru ... -dac.2674/

VoidX
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 49
Csatlakozott: 2021.03.22., hétf. 16:52
Értékelés: 33
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: VoidX »

asebestyen írta:
2024.03.01., pén. 21:11
1m Ft-ért 2 normális szubot se kapsz, nem komplett rendszert, és ennek semmi köze ahhoz, hogy HiFi vagy más a célközönség.
Mit mondanál normális subnak?
asebestyen írta:
2024.03.01., pén. 21:11
Semmit se crossovereznek véletlenül odébb. Vagy kellő gondossággal terveznek meg egy hangsugárzót, vagy nem. Ha nem gondosan, akkor annak minden baja IS lesz, és a fő baja nem a 2dB esés lesz, azt garantálom. :) Minden hibát ott kezelünk, ahol keletkezik.
A Klipsch-nek egyszer le kellett cserélnie egy egész szériát hibás crossoverekkel, ebből lett az R-II modellsorozat. Ők ezt bár nem vállalták nyíltan, de helyrehozták. Nem olyan ritka probléma, sok darabnál látszik, nézd át a Spinoramát. Több, mint fele az eredményeknek lyukas - okkal. Ha van valami minimális lyuk a magas és mély szekció közt, az emberek hajlamosak jobb szeparációt érezni, béna gyártói trükk. Nekem ez nem tetszik, ezért ellensúlyozom.

Igen, ideális ott kezelni, ahol keletkezik, viszont ez olyan probléma, aminek konkrét digitalizált verziója a biquad filterezés, ugyanabból a Laplace-transzformáltból vannak levezetve, amit az analóg áramkörről tudunk, ezáltal tudjuk a tökéletes ellentétét. Nyilván zajt vagy hasonlót nem tudsz utólag javítani, annak utána kell menni nagyítóval.
asebestyen írta:
2024.03.01., pén. 21:11
Akusztika témában pedig kifejezetten snakeoil a DSP. Nem tudod a fizikai paraméterekből adódó anomáliákat semmilyen DSP-vel kiküszöbölni, de ezt már írtam. 80Hz alatt ügyesen használva van értelme persze, főleg olyan helyeken, ahol picike helyiségből sokat elvenne az akusztikai megoldás, de aztán középsávtól már szinte mindig többet visz, mint hoz.
A hangnyomás egyengetés önmagában nem ér semmit, nem az a fő baj.
Fapacinak pár példát írtam, hogy mit tud javítani mellékhatás nélkül, igen, a spektrum egy része. Aztán ott a direktivitás, lyukak betömése, bizonyos fokig a zengés. Mi az, amit szerinted elvesz? Nem kell szakszó rá, csak hogy egy akármilyen zenéből mit dob el.

Válasz küldése

Vissza: “Csevegők”