Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Tunerek, rádióhallgatás

Online
akvapark
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5697
Csatlakozott: 2007.01.12., pén. 13:38
Értékelés: 1177

Tunerek

Hozzászólás Szerző: akvapark »



ketsegkivül több bp.-i kisebb adot is hallgatok (pl. Civil, Tilos)
 
en nem is emlekszem biztosan, hogy Petöfin vagy 3. müsoron (fiatalabbak tan nem is tudjak, hogy regen ez volt a neve) mentek a teljes lemezek pl. Göczey Zsuzs: Lemezbörze helyett -ben - olyanok, mint Pink Floyd: Final Cut, de valamilyen ilyen müsorban hallottam Pretty Maids: Yellow Rain -jet is.  Reg volt, jo volt -ezen kettöt a 10 legkedvesebb lemezembe is bevennem

Régi szép idők, mikor sz..tunk a szerzői jogokra...
>>Egy nemzetnél sem vagyunk alábbvalók<

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Tunerek

Hozzászólás Szerző: avl2 »



Az fm loop, az micsoda? Esetleg a (majdnem) kör alakú dipol?
Ha az, akkor annak a működése még megfejtendő számomra (mert sohasem értettem)... 

 
antennak müködeset erteni: teljesen szerintem nem is lehet, en nem tudom. alapokat igen.  ha valaki bele kivan melyedni, ez is egy igen jo oldal: http://ham-radio.com/k6sti/index.html
 
minden antennanal erdemes az elhelyezessel "bajlodni",
 
szinten nem csak az en tapasztalatom (hanem mondjuk 8-10 db radiozassal 20-40 eve foglalkozo mernöke - fmtunersyahoo group): elhelyezesnel nem csak az iranyultsag, hanem 20-30 cm-rel arrebb helyezes is valtozik.
 
en a tetöterböl nem 1-2-3-4-5-ször jöttem le, hogy nezzem/ hallgassam mit okoz az uj pozicio.  praktikusan segitövel lehet legjobban, egyik mozgat, masik keszüleknel megfigyel - de nem 3 perc alatt lehet optimalizalni.
 
vagy: http://www.fmtunerinfo.com/antennas.html  erdemes atböngeszni.  ENJOY !

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Tunerek

Hozzászólás Szerző: avl2 »



keretantenna, sokfele leiras van a neten, nehany pelda, kiemeles tölem:
 
"I often recommend this little antenna to newcomers to the hobby since they are very simple to construct, cost next to nothing and, more importantly, perform very well
considering their simplicity. How well? A single 33 inch square (84cm) turn of coax typically has around 5.5 to 6dB gain on its own, which will compare very favourably to many 5 element yagis! 33 inches (84cm) is a quarter wave for the FM broadcast band but you could easily adapt the sizes to suit other bands.
The FM loop is simply a single element cubical quad antenna.
The receiving element itself is a 33 inch 84cm square loop of the coax, so you will need to construct a suitably sized wooden frame, say 10mm (half an inch) less
each side of the wooden dowelling around which you will wrap the coax - this is to make allowances for the coax which will then be the correct size. The coax needs
to have a feed point half way along the bottom of the frame so cut coax to a 336cm (11 feet) length and wrap this around the frame ensuring the inner core and outer
(braid) are connected together, each end going into separate connections on a small electrical screw terminal block.
The impedance of the FM Loop is 75 ohms.
So, in conclusion, this is aerial is very easy to construct. It is very efficient and seriously outperforms my FM whip with several extra dB of signal. As I have said, this loop has a big advantage in that it works well indoors and doesn't seem to mind too much where it is located, making it an ideal aerial for beginners or those with no room or availability for roof mounted antennashttp://ham-radio.com/k6sti/cploop.htm
 
www.wryr.org/Antenna_instructions.pdf

 
mint lathato:
1) egyszerüen elkeszithetö
2) olcso (kis faanyag, kis koax drot, en az atlokat csinaltam a vazbol a lent mellekelt valtozatnal a keretet csinaltak)
3) 2dimenzios, azaz könnyen elhelyezhetö, forgathato, vagy akar szekreny mögött is jo lehet (iranytol függ)
 
en azt tudom, hogy nekem tetöterben igen jol müködik, van Inglar 7 elemes (kb. 2m x 1.5m -es) Yagi ill. log periodikus antennam is, es nincs a kettö kepessege között nagy különbseg.
 
Jo vetelt !

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Tunerek

Hozzászólás Szerző: avl2 »



Az fm loop, az micsoda? Esetleg a (majdnem) kör alakú dipol?
Ha az, akkor annak a működése még megfejtendő számomra (mert sohasem értettem)... 

 
 
keretantenna, sokfele leiras van a neten, nehany pelda, kiemeles tölem:
 
"I often recommend this little antenna to newcomers to the hobby since they are very simple to construct, cost next to nothing and, more importantly, perform very well
considering their simplicity. How well? A single 33 inch square (84cm) turn of coax typically has around 5.5 to 6dB gain on its own, which will compare very favourably to many 5 element yagis! 33 inches (84cm) is a quarter wave for the FM broadcast band but you could easily adapt the sizes to suit other bands.
The FM loop is simply a single element cubical quad antenna.
The receiving element itself is a 33 inch 84cm square loop of the coax, so you will need to construct a suitably sized wooden frame, say 10mm (half an inch) less
each side of the wooden dowelling around which you will wrap the coax - this is to make allowances for the coax which will then be the correct size. The coax needs
to have a feed point half way along the bottom of the frame so cut coax to a 336cm (11 feet) length and wrap this around the frame ensuring the inner core and outer
(braid) are connected together, each end going into separate connections on a small electrical screw terminal block.
The impedance of the FM Loop is 75 ohms.
So, in conclusion, this is aerial is very easy to construct. It is very efficient and seriously outperforms my FM whip with several extra dB of signal. As I have said, this loop has a big advantage in that it works well indoors and doesn't seem to mind too much where it is located, making it an ideal aerial for beginners or those with no room or availability for roof mounted antennas"
 
http://ham-radio.com/k6sti/cploop.htm
 
www.wryr.org/Antenna_instructions.pdf


Avatar
elektrorudi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 718
Csatlakozott: 2010.02.15., hétf. 20:42
Értékelés: 150

Tunerek

Hozzászólás Szerző: elektrorudi »


mar irtam: nekem 3 db antennam van a tetöterben, fm loop is, ami nagyon jo, nalam nagyon bevalik
Az fm loop, az micsoda? Esetleg a (majdnem) kör alakú dipol?
Ha az, akkor annak a működése még megfejtendő számomra (mert sohasem értettem)... 

Avatar
elektrorudi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 718
Csatlakozott: 2010.02.15., hétf. 20:42
Értékelés: 150

Tunerek

Hozzászólás Szerző: elektrorudi »


Lényeg az, ha nem komolyzenét hallgatsz, hanem csak a napi popzenét (esetleg Petőfit) akkor sajnos már nem sokat nyersz a hagyományos vétellel, annyira elrontották. Én nagy antennával és komoly tunerrel rádiózok, de a kereskedelmi adók szinte hallgathatatlanok.
Ez egy értékes info.
Szóval, az antenna "nem hoz annyit a konyhára", hogy érdemes legyen visszállni rá.  
Természetesen figyelembe véve Takács Jenő és a avl2 meglátását is, hogy a kábeles vétel, a konverziókból fakadóan, még az antennásnál is rosszabb.

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Tunerek

Hozzászólás Szerző: avl2 »


A három "királyi" adó és a kereskedelmi adók 90 fokkal eltérő polarizációval adnak, egy jó Yagi ami fogja pl. a Petőfit, nem biztos hogy jó a kereskedelmiekre.
 
mar irtam: nekem 3 db antennam van a tetöterben, fm loop is, ami nagyon jo, nalam nagyon bevalik

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Tunerek

Hozzászólás Szerző: avl2 »



Lehet, hogy nélatok több igényes kis adót lehet fogni. Mifelénk csak a "nagy" kereskedelmi adók jönnek a közszolgálatikon kívül, azokon pedig egyáltalán nem is tudom mikor adnak zenét...(Talán a reklámok között? 
Olyan adások, mint régen a Petőfin, ahol új lemezeket játszottak le CD-ről vagy LP-ről, már sehol sincs. No én azokat szerettem hallgatni a 80-as években.

ketsegkivül több bp.-i kisebb adot is hallgatok (pl. Civil, Tilos)
 
en nem is emlekszem biztosan, hogy Petöfin vagy 3. müsoron (fiatalabbak tan nem is tudjak, hogy regen ez volt a neve) mentek a teljes lemezek pl. Göczey Zsuzs: Lemezbörze helyett -ben - olyanok, mint Pink Floyd: Final Cut, de valamilyen ilyen müsorban hallottam Pretty Maids: Yellow Rain -jet is.  Reg volt, jo volt -ezen kettöt a 10 legkedvesebb lemezembe is bevennem

Avatar
tollact
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2058
Csatlakozott: 2009.07.14., kedd 18:24
Értékelés: 664

Tunerek

Hozzászólás Szerző: tollact »



nekem nem egyezik a velemenyem, pedig van ugyanazon tunerünk (KT-8300 = KT-9900 :-).
 
ennek vagy van müszaki alapja vagy en nem vagyok annyira igenyes/vajtfülü.  nem mondom, hogy minden adon mindig, de több adon többször elmenyt ad, elvezet zenet (is) hallgatni (Szentendre, 7 elemes antenna)

Lehet, hogy nélatok több igényes kis adót lehet fogni. Mifelénk csak a "nagy" kereskedelmi adók jönnek a közszolgálatikon kívül, azokon pedig egyáltalán nem is tudom mikor adnak zenét...(Talán a reklámok között? 
Olyan adások, mint régen a Petőfin, ahol új lemezeket játszottak le CD-ről vagy LP-ről, már sehol sincs. No én azokat szerettem hallgatni a 80-as években.
LP: Pink Triangle PT One, Helius Scorpio III kar, Benz Wood SM 0,85mV pick-up, AN-V QSSC kábel
CD: Philips CD304 tube, AN-Vx kábel
Tuner: Kenwood KT8300 vintage, AN-V kábel
Erősítő: AN OTO PHONO
Hangfal: AN-E/Hemp,Kondo KSL SPC-vel AN-SP QSSC +Townshend tweeter
Állványok: Sound Org ZO28 ZO21, AN

Online
akvapark
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5697
Csatlakozott: 2007.01.12., pén. 13:38
Értékelés: 1177

Tunerek

Hozzászólás Szerző: akvapark »

A három "királyi" adó és a kereskedelmi adók 90 fokkal eltérő polarizációval adnak, egy jó Yagi ami fogja pl. a Petőfit, nem biztos hogy jó a kereskedelmiekre.
>>Egy nemzetnél sem vagyunk alábbvalók<

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Tunerek

Hozzászólás Szerző: avl2 »


Lényeg az, ha nem komolyzenét hallgatsz, hanem csak a napi popzenét (esetleg Petőfit) akkor sajnos már nem sokat nyersz a hagyományos vétellel, annyira elrontották. Én nagy antennával és komoly tunerrel rádiózok, de a kereskedelmi adók szinte hallgathatatlanok.
 
nekem nem egyezik a velemenyem, pedig van ugyanazon tunerünk (KT-8300 = KT-9900 :-).
 
ennek vagy van müszaki alapja vagy en nem vagyok annyira igenyes/vajtfülü.  nem mondom, hogy minden adon mindig, de több adon többször elmenyt ad, elvezet zenet (is) hallgatni (Szentendre, 7 elemes antenna)

Avatar
tollact
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2058
Csatlakozott: 2009.07.14., kedd 18:24
Értékelés: 664

Tunerek

Hozzászólás Szerző: tollact »


Mostanában nincs antennám, csak kábelen jön a rádió is (T-home). Jó pár évig volt egy svájci jazz adó, ami meglehetősen jól szólt még így is, pedig ugyan azon a kábelen (feltehetőleg ugyan azon kódolásnak alávetve) jött, mint a többi műsor. Sajnos, mint mindent, a mi jó volt, ezt is megszüntették. Mostanában viszont már zavaróan rossz minőségben jön egy egy "adó". Fülre azt mondanám, hogy nem is 320kb/s, hanem inkább 32kb/s a tömörítés.  Iszonyú.  Ám annak tökrében, amit gaborka8x8 írt, már (majdnem) érthető, hogy miért ilyen. Azért érdeklődöm a részletek iránt, mert tudni szeretném, érdemes lenne-e visszaállni az antennás vételre, vagy sokat az sem hozna?  Alapjában véve a rádióval kapcsolatban nincsnek magas igényeim (pl. a Bartókot nem hallgatom), megelégednék annyival, hogy ne legyen zavaróan rossz.. 
 

kicsivel lejjebb Takacs Jenö megirta, szerinte miert nem jo a kabeles vetel
 
..egyetertek Vele, ott csak még több konverzio, tologatas, atalakitas van, ami nem javithat, de ront(hat)

Lényeg az, ha nem komolyzenét hallgatsz, hanem csak a napi popzenét (esetleg Petőfit) akkor sajnos már nem sokat nyersz a hagyományos vétellel, annyira elrontották. Én nagy antennával és komoly tunerrel rádiózok, de a kereskedelmi adók szinte hallgathatatlanok.
LP: Pink Triangle PT One, Helius Scorpio III kar, Benz Wood SM 0,85mV pick-up, AN-V QSSC kábel
CD: Philips CD304 tube, AN-Vx kábel
Tuner: Kenwood KT8300 vintage, AN-V kábel
Erősítő: AN OTO PHONO
Hangfal: AN-E/Hemp,Kondo KSL SPC-vel AN-SP QSSC +Townshend tweeter
Állványok: Sound Org ZO28 ZO21, AN

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Tunerek

Hozzászólás Szerző: avl2 »


Mostanában nincs antennám, csak kábelen jön a rádió is (T-home). Jó pár évig volt egy svájci jazz adó, ami meglehetősen jól szólt még így is, pedig ugyan azon a kábelen (feltehetőleg ugyan azon kódolásnak alávetve) jött, mint a többi műsor. Sajnos, mint mindent, a mi jó volt, ezt is megszüntették. Mostanában viszont már zavaróan rossz minőségben jön egy egy "adó". Fülre azt mondanám, hogy nem is 320kb/s, hanem inkább 32kb/s a tömörítés.  Iszonyú.  Ám annak tökrében, amit gaborka8x8 írt, már (majdnem) érthető, hogy miért ilyen. Azért érdeklődöm a részletek iránt, mert tudni szeretném, érdemes lenne-e visszaállni az antennás vételre, vagy sokat az sem hozna?  Alapjában véve a rádióval kapcsolatban nincsnek magas igényeim (pl. a Bartókot nem hallgatom), megelégednék annyival, hogy ne legyen zavaróan rossz.. 
 
kicsivel lejjebb Takacs Jenö megirta, szerinte miert nem jo a kabeles vetel
 
..egyetertek Vele, ott csak még több konverzio, tologatas, atalakitas van, ami nem javithat, de ront(hat)

Avatar
elektrorudi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 718
Csatlakozott: 2010.02.15., hétf. 20:42
Értékelés: 150

Tunerek

Hozzászólás Szerző: elektrorudi »



valoban erdekes es jo lenne olvasni "bennfentestöl" aktualis infokat.
 
en csak (?) ennyit tapasztalok, erzekelek (es nem gondolom, hogy magam becsapasa, pszicho lenne csak mögötte):
- vannak jo zenek a radiokban
- mintha utobbi idöben több elö lenne Bartokon
- szamomra sokszor ..elegendö ? kielegitö ? megfelelö ? nem zavaro ?  a minöseg ahhoz, hogy elvezzem, szeressem, jol essen hallgatni a müsort, a zenet
 
..szerintem ez utobbi a legfontosabb, ha ez mp3-on at, ha mp56-on at, ha analog, ha difitalis, ha barmilyen.
 
Nem a tunerekhez tartozik, de maganak mindenki meg tudja valaszolni: hanyszor vetett össze "analogot", nagyfelbontasu anyagot es abbol keszitett 16bit-44.1-es es 320 kbps, 256 kbps-os tömöritett anyagot [mp3, AAC,...] es milyen gyakorisaggal mekkora minösegbeli különbseget hallott, allapitotta meg: innentöl (legyen ez a 16/44.1 vagy a 320 vagy barmi) elvezhetetlen/hallgathatatlan/ nem olyan jo, hianyzik, .....     Ugy gondolom igen keves ember lenne.
A többiek meg "elhiszik" a mendemondakat. Aki utana akar jarni, pl. innen is megteheti: http://ethanwiner.com/articles.html

Mostanában nincs antennám, csak kábelen jön a rádió is (T-home). Jó pár évig volt egy svájci jazz adó, ami meglehetősen jól szólt még így is, pedig ugyan azon a kábelen (feltehetőleg ugyan azon kódolásnak alávetve) jött, mint a többi műsor. Sajnos, mint mindent, a mi jó volt, ezt is megszüntették. Mostanában viszont már zavaróan rossz minőségben jön egy egy "adó". Fülre azt mondanám, hogy nem is 320kb/s, hanem inkább 32kb/s a tömörítés.  Iszonyú.  Ám annak tökrében, amit gaborka8x8 írt, már (majdnem) érthető, hogy miért ilyen. Azért érdeklődöm a részletek iránt, mert tudni szeretném, érdemes lenne-e visszaállni az antennás vételre, vagy sokat az sem hozna?  Alapjában véve a rádióval kapcsolatban nincsnek magas igényeim (pl. a Bartókot nem hallgatom), megelégednék annyival, hogy ne legyen zavaróan rossz.. 

Avatar
elektrorudi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 718
Csatlakozott: 2010.02.15., hétf. 20:42
Értékelés: 150

Tunerek

Hozzászólás Szerző: elektrorudi »



Ha jól emlékszem, a penna csevegőben volt erről szó kb. 5-6 évvel ezelőtt, de az is lehet, hogy valamelyik másik fórum másik topikjában, ahol penna is ott van.
De nem egyszerűbb lenne tőle személyesen megkérdezni, hátha emlékszik rá?
 
 
.

Nem nagyon zavarnám ilyen dolgokkal, csak azért mert kíváncsi vagyok. Bár... lehet...

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Tunerek

Hozzászólás Szerző: avl2 »


valoban erdekes es jo lenne olvasni "bennfentestöl" aktualis infokat.
 
en csak (?) ennyit tapasztalok, erzekelek (es nem gondolom, hogy magam becsapasa, pszicho lenne csak mögötte):
- vannak jo zenek a radiokban
- mintha utobbi idöben több elö lenne Bartokon
- szamomra sokszor ..elegendö ? kielegitö ? megfelelö ? nem zavaro ?  a minöseg ahhoz, hogy elvezzem, szeressem, jol essen hallgatni a müsort, a zenet
 
..szerintem ez utobbi a legfontosabb, ha ez mp3-on at, ha mp56-on at, ha analog, ha difitalis, ha barmilyen.
 
Nem a tunerekhez tartozik, de maganak mindenki meg tudja valaszolni: hanyszor vetett össze "analogot", nagyfelbontasu anyagot es abbol keszitett 16bit-44.1-es es 320 kbps, 256 kbps-os tömöritett anyagot [mp3, AAC,...] es milyen gyakorisaggal mekkora minösegbeli különbseget hallott, allapitotta meg: innentöl (legyen ez a 16/44.1 vagy a 320 vagy barmi) elvezhetetlen/hallgathatatlan/ nem olyan jo, hianyzik, .....     Ugy gondolom igen keves ember lenne.
A többiek meg "elhiszik" a mendemondakat. Aki utana akar jarni, pl. innen is megteheti: http://ethanwiner.com/articles.html

Vendég

Tunerek

Hozzászólás Szerző: Vendég »



Köszönöm. Megpróbálom végignézni a fórumot. Úgy látom, célirányosan nem lehet keresni:  tunerek-->penna-->hozzászólások.
Nem baj, az ismeretek megszerzésének, még mindíg ez a legegyszerűbb módja.  Az AAKBT-ről pedig természetesen lemaradtam... :-)

 
Ha jól emlékszem, a penna csevegőben volt erről szó kb. 5-6 évvel ezelőtt, de az is lehet, hogy valamelyik másik fórum másik topikjában, ahol penna is ott van.
De nem egyszerűbb lenne tőle személyesen megkérdezni, hátha emlékszik rá?
 
 
.

Avatar
elektrorudi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 718
Csatlakozott: 2010.02.15., hétf. 20:42
Értékelés: 150

Tunerek

Hozzászólás Szerző: elektrorudi »



Itt, illetve más a fórumokon biztosan lehet olvasni róla, mivel korábban pl. penna is leírta már ugyanezeket, meg talán mások is, akik bejáratosak voltak a Magyar Rádióba. (Ráadásul penna még számtalan érdekes dogot írt jó pár évvel ezelőtt a rádiózásról.) Hogy hivatalos helyen megjelentek-e ezzel kapcsolatban hivatalos információk, azt nem tudom.
Hódmezővásárhelyen korábban az Amatőr Audiofil Konstruktőrök Baráti Találkozóján voltak páran akik a Magyar Rádióban dolgoztak. Igen érdekes dolgokat lehetett tőlük hallani.
 
 
.

Köszönöm. Megpróbálom végignézni a fórumot. Úgy látom, célirányosan nem lehet keresni:  tunerek-->penna-->hozzászólások.
Nem baj, az ismeretek megszerzésének, még mindíg ez a legegyszerűbb módja.  Az AAKBT-ről pedig természetesen lemaradtam... :-)

Avatar
elektrorudi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 718
Csatlakozott: 2010.02.15., hétf. 20:42
Értékelés: 150

Tunerek

Hozzászólás Szerző: elektrorudi »



Érdemes egyébként képben lenni, hogy hogyan működik az FM sugárzás, és akkor kiderül, hogy mennyire áll messze az "analóg" sugárzástól. Nagyjából úgy működik mint az mp3 tömörítés...
 
http://www.ham.hu/radiosatvitel/hang/wbFM/

Ez attól függ, hogy mit értesz a "nagyjából" szó alatt? Tény, hogy mindkét esetben jelentős a jeltorzulás, csak ugye nem mindegy, hogy ezt miként érzékeli a fül. 

Vendég

Tunerek

Hozzászólás Szerző: Vendég »



Lehet erről bővebben olvasni valahol? ... vagy ez csak egy belső info?
Érdekes, hogy régebben azért volt olyan-amilyen a minőség, mert a technika "ezt tudta". Ma viszont szándékosan rontják le a minőséget.
Másrészről viszont azt is figyelemebe érdemes venni, hogy a rádió eredeti funkciója, nem a szórakoztatás volt, hanem "rádió hírmondóként" működött.  ... és ezt a funkcióját most is betölti.     

 
Itt, illetve más a fórumokon biztosan lehet olvasni róla, mivel korábban pl. penna is leírta már ugyanezeket, meg talán mások is, akik bejáratosak voltak a Magyar Rádióba. (Ráadásul penna még számtalan érdekes dogot írt jó pár évvel ezelőtt a rádiózásról.) Hogy hivatalos helyen megjelentek-e ezzel kapcsolatban hivatalos információk, azt nem tudom.
Hódmezővásárhelyen korábban az Amatőr Audiofil Konstruktőrök Baráti Találkozóján voltak páran akik a Magyar Rádióban dolgoztak. Igen érdekes dolgokat lehetett tőlük hallani.
 
 
.

Avatar
Palkó
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 838
Csatlakozott: 2008.07.07., hétf. 17:34
Értékelés: 26

Tunerek

Hozzászólás Szerző: Palkó »


Érdemes egyébként képben lenni, hogy hogyan működik az FM sugárzás, és akkor kiderül, hogy mennyire áll messze az "analóg" sugárzástól. Nagyjából úgy működik mint az mp3 tömörítés...
 
http://www.ham.hu/radiosatvitel/hang/wbFM/
Onkyo TX-L20D, KEF Q350, Dali Sub E-12F HGL, Project Debut III. phono, Sony UBP-X700, Egreat A11, Philips CD720, Raspberry Pi4 + Volumio OS + IQAudio DAC+, Panasonic TX-58EX700E

Vendég

Tunerek

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Épp most negy a Bartókon egy tavalyi koncertfelvétel a MüPából. Kizárt, hogy ez tömörített zene lenne...
 

 
Jól van!
 
 
.

Avatar
tollact
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2058
Csatlakozott: 2009.07.14., kedd 18:24
Értékelés: 664

Tunerek

Hozzászólás Szerző: tollact »



 

Az olyan analóg adásnak a minősége azért némileg kifogásolható, mint amiket mostanában kapunk.
Arról nem beszélve, hogy a jel az átjátszó adókig digitálisan és veszteségesen tömörítve megy egy telefonkábelen. De nem adó/kábel, hanem az összes (Kossuth, Petőfi, Bartók, stb.) egy kábelen. Ezért is van szükség a veszteséges tömörítésre. Az átjátszó adóknál alakítják át analóggá, és sugározzák ki az éterbe. Na ez most az analóg adás.
Kb. annyira analóg, mint mikor MP3-ról veszünk fel valamit magnóval, majd azt egy másik magnóra átjátszva hallgatjuk.0
Ha ez igaz, akkor elkeserítő, hogy idáig jutottunk. Fiatalabb koromban nagyon fontos műsorforrás volt számomra a rádió, márcsak a zenei információszerzés miatt is. Ezt a mai helyzetet is a keresekedelmi adóknak köszönhetjük. Azzal a színvonallal egyszerűen nem tud versenyezni egy normális műsorgyártó.
 
 .

Épp most negy a Bartókon egy tavalyi koncertfelvétel a MüPából. Kizárt, hogy ez tömörített zene lenne...
LP: Pink Triangle PT One, Helius Scorpio III kar, Benz Wood SM 0,85mV pick-up, AN-V QSSC kábel
CD: Philips CD304 tube, AN-Vx kábel
Tuner: Kenwood KT8300 vintage, AN-V kábel
Erősítő: AN OTO PHONO
Hangfal: AN-E/Hemp,Kondo KSL SPC-vel AN-SP QSSC +Townshend tweeter
Állványok: Sound Org ZO28 ZO21, AN

Avatar
elektrorudi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 718
Csatlakozott: 2010.02.15., hétf. 20:42
Értékelés: 150

Tunerek

Hozzászólás Szerző: elektrorudi »



Az olyan analóg adásnak a minősége azért némileg kifogásolható, mint amiket mostanában kapunk.
Arról nem beszélve, hogy a jel az átjátszó adókig digitálisan és veszteségesen tömörítve megy egy telefonkábelen. De nem adó/kábel, hanem az összes (Kossuth, Petőfi, Bartók, stb.) egy kábelen. Ezért is van szükség a veszteséges tömörítésre. Az átjátszó adóknál alakítják át analóggá, és sugározzák ki az éterbe. Na ez most az analóg adás.
Kb. annyira analóg, mint mikor MP3-ról veszünk fel valamit magnóval, majd azt egy másik magnóra átjátszva hallgatjuk.
 
 
.

Lehet erről bővebben olvasni valahol? ... vagy ez csak egy belső info?
Érdekes, hogy régebben azért volt olyan-amilyen a minőség, mert a technika "ezt tudta". Ma viszont szándékosan rontják le a minőséget.
Másrészről viszont azt is figyelemebe érdemes venni, hogy a rádió eredeti funkciója, nem a szórakoztatás volt, hanem "rádió hírmondóként" működött.  ... és ezt a funkcióját most is betölti.     

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Tunerek

Hozzászólás Szerző: avl2 »


en nem ismerem a magyar valosagat a analog (?) földi radioközvetiteseknek, adasoknak
 
megbizhato helyröl tudom, hogy van(nak) orszago(ok), ahol korabban tömöritett adasok mentek ki, aztan ujra nem tömöritettek vannak
 
azt sajat tapasztalatbol tudom, hogy - szerintem jo - tuneren at (9 db van, ezekböl sokat "külföldön" igen jonak tartanak, mint Creek T40, Revox A76, Kenwood KT-9900, KT-6040, Hitachi FT-5500 Mk-ll, Onkyo T-4711, ...több be van kötve [3 szoba, 3 antenna a tetöterben] es neha valtogatok közöttük) bizony van különbseg adasok es adok, de meg zeneszamok között is, es nekem - ez persze szegenysegem, igenytelensegem, hallaskeptelensegem stb. bizonyiteka is lehetne - sokszor
A ) kellemes zenehallgatast tesz lehetöve,
B )  elvezetes hallgatasat mar ismert zeneknek
C ) uj zenek megismereset, amik megtetszenek, hogy utana lemezt szerezzek be az elöadotol
D ) igen sok beszelgetös (szorakoztsto, müveltetö, motivalo, okosito, ...) müsoron at is gazdagitott
 
en ezert szerettem es szeretek radiozni.

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”