Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Moderátor: fülelek

Avatar
szami
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 656
Csatlakozott: 2007.11.22., csüt. 10:53
Értékelés: 30

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: szami »


Köszönöm szépen , de sajnos nem sűrűn járok Bp-en.
Ha nem gond, ide raknék be néhány képet és
ha azok alapján tudnál segítséget nyújtani, nagyon megköszönném.
...vagy privátban inkább?

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »


Nagyon örülök, hogy ennyire komolyan veszed az akusztikát.
Azt kell még elsajátitanod, hogy a mérésedben mi a mérési körülmény hiba és mi a valós helyzetet jól reprezentáló adat. Ebben tudok segiteni, ha felénk jársz...

Avatar
szami
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 656
Csatlakozott: 2007.11.22., csüt. 10:53
Értékelés: 30

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: szami »


Tessék megnézni jól ezt a kis ábrát.Na ezért nem mindegy, hogy hová tesszük azt a hangdobozt, és honnan hallgatjuk!
A hallgatási tér is ugyanolyan fontos audio láncszem, mint a többi, sőt...

Azt azért tudni kell a történethez, hogy ezek Mission hangfalaknak a karakterisztikája.
Ebben a progiban igaz, hogy meg lehet adni felületben a bútorokat, meg szőnyeget, stb., de hogy hol helyezkedik el, azt nem. Irányadónak esetleg jó.
 
Most írok valamit, amiért biztos megkapom a magamét, de mentségemre szolgáljon, hogy a kíváncsiság hajtott.
Tehát:
Azért, hogy kiderítsem, hogy a bútorok tologatásával, különböző drapériák elhelyezésével hogyan tudom csillapítani a mélyet vettem egy jobb minőségű kondenzátor mikrofont, meg feltettem egy próbaverziós real-time mérőprogit, aztán nekiláttam a tologatásnak.
Hát meglepő eredmények születtek.
Igaz a mérések nem pontosak, de két elrendezés közötti különbséget így is ki tudtam mutatni.
Még kisérletezek.
Elnézést a hozzáértőktől a kontár megoldásért.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »


Igen, én is ettől dobtam hátast, mikor felfogtam, mit is látok Ezeken a mélyanomáliákon lehet a hengerekkel is segíteni? Vagy az másra van? És az elhelyezéssel-hallgatási pozícióval mennyire lehet ezt enyhíteni?

Legcélszerűbb műszerrel mérni a változtatásokat real time, ezt megejthetjük valamikor. A szobád asszimmetrikus alakja miatt egyik program sem fogja rendesen kiszámolni, hogy is kellene elhelyezni...

Avatar
madmedve
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2008.02.11., hétf. 07:34
Értékelés: 0

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: madmedve »


Igen, én is ettől dobtam hátast, mikor felfogtam, mit is látok
Ezeken a mélyanomáliákon lehet a hengerekkel is segíteni? Vagy az másra van? És az elhelyezéssel-hallgatási pozícióval mennyire lehet ezt enyhíteni?

Stereo: Alces szűrők, Dell laptop USB-n, Lupus B DAC (fadobozos), Scrofa M végfokpár, Sound Art W2 (Hivox-tuning), Forever Main, Forever CLB, Cat7, Libra, 2 db Hivox-diffúzor
 
Kábelt, dugót és hátat is fordítok, ha kell.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »


Tessék megnézni jól ezt a kis ábrát.
Na ezért nem mindegy, hogy hová tesszük azt a hangdobozt, és honnan hallgatjuk!
A hallgatási tér is ugyanolyan fontos audio láncszem, mint a többi, sőt...


Avatar
szami
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 656
Csatlakozott: 2007.11.22., csüt. 10:53
Értékelés: 30

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: szami »


Hali!
Az elhelyezés nálam kb. ez volt, mert már elég sokat pakolásztam, tologattam a ládákat. Azért választottam a Mission ezen dobozait, mert ennek is oldalt van a mélye, mint az enyémnek.
Korábban ezzel is sokat szívtam, hogy kifelé, vagy befelé álljon. Nekem kifelé jött be a legjobban. A progi is így ajánlja.
A mély zengésén kell még csillapítanom, mert az érződik rendesen, hogy hiába szép, megfogott mélyeket ad a láda, a visszaverődésekből adódóan van egy utánzengése, ami elég maszatossá teszi a hangképet.
A surround a DTS-CD miatt van.
Gondolom a hangfalak jó elhelyezéséből adódik, hogy ha átkapcsolok DTS-CD-nél 5.1-ből 2.0-ba, a különbség alig észrevehető. Hasonló teret ad.
A kis különbség meg szerintem a mély zengéséből adódik.
Sztereóban ráül a hangképre (pl. színpad közepe) kicsit kevesebb a magas, mint 5.1-ben, ahol a centerből direktben jön.
 
Persze ezek a dolgok szubjektívek. Én így hallom.

Avatar
madmedve
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2008.02.11., hétf. 07:34
Értékelés: 0

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: madmedve »


Szami! az elhelyezési méretei mennyire jöttek be? tán még fontosabb, mint az utózengés. látom, sourrondban nyomod. subládát persze nem jelöl.
meg bármit is teszel, attól a mélyszekció kb nálad is agyon van borulva

Stereo: Alces szűrők, Dell laptop USB-n, Lupus B DAC (fadobozos), Scrofa M végfokpár, Sound Art W2 (Hivox-tuning), Forever Main, Forever CLB, Cat7, Libra, 2 db Hivox-diffúzor
 
Kábelt, dugót és hátat is fordítok, ha kell.

Avatar
szami
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 656
Csatlakozott: 2007.11.22., csüt. 10:53
Értékelés: 30

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: szami »


Avatar
szami
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 656
Csatlakozott: 2007.11.22., csüt. 10:53
Értékelés: 30

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: szami »


Dekáztam vele, és ha teszek még egy kis függönyt, meg vagy két fotelt, elég jó lesz. (a program szerint)


Avatar
szami
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 656
Csatlakozott: 2007.11.22., csüt. 10:53
Értékelés: 30

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: szami »


Megnéztem a veboldalt. Okos dolog.
Kár, hogy elég szűk határok között változtathatóak a paraméterek.
Én sem találtam meg a dobozomat.
Választottam egy olyat, ami formára és a hangszórók
elhelyezkedésében is hasonlít.
 
Ezt dobta a valós paraméterekkel.
Ezek szerint sok a mély?


Avatar
madmedve
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2008.02.11., hétf. 07:34
Értékelés: 0

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: madmedve »


No meglett valahára a keresett link:
 
http://www.hunecke.de/en/calculators/loudspeakers.html
 
Egy német fickó weboldala. Sztereo és surround rencerre is számol, az ismertebb doboz-márkák több típusához is a szobában várható hozzávetőleges frekiátvitelt külön grafikon jelzi. Ez elég tanulságos. Sajna Sound Art nincs. Ez nem feleltethető meg vmelyik nyugati márkának?
Egyéb akusztikai jelleget is számol, ha beírod, milyen a bútorzat meg pl a szőnyeg, függöny.
Sajna magasságot nem ad, csak láttat, az meg kevés. Aki tudja, érdemes kipróbálni. Kíváncs vagyok, másnak is beválik-e.

Stereo: Alces szűrők, Dell laptop USB-n, Lupus B DAC (fadobozos), Scrofa M végfokpár, Sound Art W2 (Hivox-tuning), Forever Main, Forever CLB, Cat7, Libra, 2 db Hivox-diffúzor
 
Kábelt, dugót és hátat is fordítok, ha kell.

Avatar
madmedve
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2008.02.11., hétf. 07:34
Értékelés: 0

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: madmedve »



 
Hát az gáz. És még élvezi is, h megadhatja a kegyelemdöfést. Na szép

Stereo: Alces szűrők, Dell laptop USB-n, Lupus B DAC (fadobozos), Scrofa M végfokpár, Sound Art W2 (Hivox-tuning), Forever Main, Forever CLB, Cat7, Libra, 2 db Hivox-diffúzor
 
Kábelt, dugót és hátat is fordítok, ha kell.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »


Köszi a gyors választ, persze h érdekel! Hamarosan beugrunk úgyis hozzátok. 
És tényleg totál laikus vagyok. Az említett linken a mélyeloszlást is le lehetett kérni adott frekin, aztán dobott szép ábrákat.
Viszont a horizont elhelyezési ajánlata annyira bejött, h értelmetlenné tette a további tologatást, tehát vadászom továbbra is. Az ideál hallgatási pozíció azonban maradt az általad - akkor még másik dobozzal - kimért. Ki érti ezt?
 
Az eddigi 70 centi magasságban zavart a magas feldúsulás. Aztán 45 centire került, és ez teljesen rendbejött, de most meg mintha a mélyek zavarnának be. Ezzel együtt óriási, amit most produkál.
 
És ha jól értelmezem, megtalálva mondjuk az ideális magasságú állványt, az egy másik belmagasságú helyen már nem biztos, h használható lesz uaarra a konfigra?

ha csak tíz centi lesz a differencia, jó lesz, de ha 25cn, akkor biztos, hogy nem

Avatar
madmedve
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2008.02.11., hétf. 07:34
Értékelés: 0

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: madmedve »


Köszi a gyors választ, persze h érdekel! Hamarosan beugrunk úgyis hozzátok.
 
És tényleg totál laikus vagyok. Az említett linken a mélyeloszlást is le lehetett kérni adott frekin, aztán dobott szép ábrákat.
Viszont a horizont elhelyezési ajánlata annyira bejött, h értelmetlenné tette a további tologatást, tehát vadászom továbbra is. Az ideál hallgatási pozíció azonban maradt az általad - akkor még másik dobozzal - kimért. Ki érti ezt?
 
Az eddigi 70 centi magasságban zavart a magas feldúsulás. Aztán 45 centire került, és ez teljesen rendbejött, de most meg mintha a mélyek zavarnának be. Ezzel együtt óriási, amit most produkál.
 
És ha jól értelmezem, megtalálva mondjuk az ideális magasságú állványt, az egy másik belmagasságú helyen már nem biztos, h használható lesz uaarra a konfigra?

Stereo: Alces szűrők, Dell laptop USB-n, Lupus B DAC (fadobozos), Scrofa M végfokpár, Sound Art W2 (Hivox-tuning), Forever Main, Forever CLB, Cat7, Libra, 2 db Hivox-diffúzor
 
Kábelt, dugót és hátat is fordítok, ha kell.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »


Volt itt vhol 1 link, ami egy hangfalelhelyezős progira mutatott. Beírva a szoba méreteit kiadott egy ajánlott pozíciót, ami nekem nagyon bejött. Ha vki ismeri, linkelje be újra lécci! 
És kellene egy másik is, ami vertikális elhelyezést ad. Úgy tűnik, pusztán a fülmagasságba helyezés nem feltétlen a legjobb. Vagy ez már nem akusztika?

Én ilyen linket nem tudok, de az igaz, hogy valóban fontos a vertikális elhelyezése is a hangszórónak, na meg a hallgatóé is, ezek az adatok plusz a belmagasság együtt határozzák meg, hogy függőleges irányban mennyire hatnak a szobarezonanciák. Mivel általában egy szoba legkisebb mérete a belmagassága, ezért az anomáliák inkább a 100-200Hz tartományába esnek. Van olyan program (linket nem tudok adni innen), melynek segitségével megtekinthetők ezen rezonanciák következményei, oda is tudom adni, de laikusok számára inkább személyesen magyaráznám el a használatát. Keress meg ezügyben, ha érdekel a dolog.

Avatar
madmedve
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2008.02.11., hétf. 07:34
Értékelés: 0

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: madmedve »


Volt itt vhol 1 link, ami egy hangfalelhelyezős progira mutatott. Beírva a szoba méreteit kiadott egy ajánlott pozíciót, ami nekem nagyon bejött. Ha vki ismeri, linkelje be újra lécci!
 
És kellene egy másik is, ami vertikális elhelyezést ad. Úgy tűnik, pusztán a fülmagasságba helyezés nem feltétlen a legjobb. Vagy ez már nem akusztika?

Stereo: Alces szűrők, Dell laptop USB-n, Lupus B DAC (fadobozos), Scrofa M végfokpár, Sound Art W2 (Hivox-tuning), Forever Main, Forever CLB, Cat7, Libra, 2 db Hivox-diffúzor
 
Kábelt, dugót és hátat is fordítok, ha kell.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »


Tehát akkor jó.Csak a kanapé megy előréb.Mi történne a a hangfalak kimennéneg szélre a faltól 40 cm-re?5*4-es a szoba.
romlik a helyzet, egyre nagyobbak lesznek a mély egyenetlenségei.

Avatar
sac
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2004.01.27., kedd 11:36
Értékelés: 1

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: sac »

Tehát akkor jó.Csak a kanapé megy előréb.Mi történne a a hangfalak kimennéneg szélre a faltól 40 cm-re?5*4-es a szoba.
HTPC: Abit NF7, Ati 9550, XBMC , AV:Yamaha rx-v350,Hangf szett.: Cav dp880A (stereo)+jamos412 center+jamo surround (Theatre),monitor joker 2,5.Projektor:OptomaEp721

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »


az a probléma, hogy ebben az elrendezésben bizonyos mély hangok kiemelődnek, mig más mélyhangok meg elvesznek, ez utóbbi zavar téged inkább. Érdemes elhúzni a hátsó faltól a kanapét, mert akkor megjöhetnek a hiányolt mélyhangok, és visszábbhúzódnak a túlzottak.
Sajnos van, amikor valaki megszokta a túlzott mélyhangokat, az ellen nekem nincs javallatom...

Avatar
-KP-
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5742
Csatlakozott: 2003.06.02., hétf. 23:53
Értékelés: 1544
Tartózkodási hely: Bonyhád

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: -KP- »


gondolok itt mondjuk egy hangszigetelt ajtóra, meg mondjuk egy fal hangszigetelésére. egyáltalán foglalkoznak e valahol ilyesmivel, mert a DIY az nálam nem igazán jöhet szóba, plusz a szoba adott, készen van, tehát az nem járja hogy még építkezés alatt ezt meg azt még beépíteni.
 
lenne egy olyan verzió hogy a mostani szobámból átmegyek egy nagyobba (a mostani 3,5*3,5) 5,5*3,5 méteresbe. ott sokkal nagyobb szabadságom lenne tv-t bútort hifit elrendezni,de lőttek az esti zenélésnek mert anyámék szobája mellettem van.
 
@sac: én ugyan nem fülelek vagyok de közvetlen a falra tolt kanapé nem szerencsés, ezt már többször leírta. olvasdd vissz a korábbi hozzászólásokat. és szvsz írdd le a szoba hosszát meg szélességét.

Avatar
sac
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2004.01.27., kedd 11:36
Értékelés: 1

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: sac »


Szia!
Véleményt szeretnék kérni hogyan növelhető a mélytartomány.A rajz kb méretarányos.
A szobában szekrénysor nincs.
Az én szobaberendezésem a következő:

HTPC: Abit NF7, Ati 9550, XBMC , AV:Yamaha rx-v350,Hangf szett.: Cav dp880A (stereo)+jamos412 center+jamo surround (Theatre),monitor joker 2,5.Projektor:OptomaEp721

Avatar
-KP-
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5742
Csatlakozott: 2003.06.02., hétf. 23:53
Értékelés: 1544
Tartózkodási hely: Bonyhád

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: -KP- »

igazából nincs konrkét probléma csak azon gondolkodom egy szobának hogyan lehetne megoldani a hangszigetelését. gondolok itt mondjuk egy hangszigetelt ajtóra, meg mondjuk egy fal hangszigetelésére.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »


fülelek, tudsz olyan cégről ami hangszigeteléssel foglalkozik?
Konkrét akusztikus kivitelező cégek kis üzlettel nem foglalkoznak, de adott problémára tudok kivitelezhető javaslatot, tervet adni, amit vagy DIY módra, vagy bármelyik minőségi építőipari vállalkozó vagy kis cég meg tud csinálni. ha szükséges és nincs nagyon messze, akkor tervezői művezetést is tudok vállalni.
Mi a probléma?

Avatar
-KP-
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5742
Csatlakozott: 2003.06.02., hétf. 23:53
Értékelés: 1544
Tartózkodási hely: Bonyhád

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: -KP- »

fülelek, tudsz olyan cégről ami hangszigeteléssel foglalkozik?

Lezárt

Vissza: “Dunaudio (Ex hiVOX)”